EIIIIIIEIIIIIEII Wie is mijne Moeder GEMEENTE- KREDIET FASCISTEN Hat Alkoholregiem Een nieuwe Miljonnair Auto-ongeluk bij Assche Nog het Huwelijk van den Prins vanAsturië De Chineesche Bedevaart te Rome ECISBIMETSE5AAS HET TECHNISCH ONDERWIJS XXXIX JAARGANG NUMMER 146 p Kr -t. i. k f™"'1 l 51 Aa,st- Telefoon 114- DAGBLAD - 20 Centism.n Uilgarar J. Van Nuffel-Dê Gsndt Publicilett bu.tc het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue da RicheHeu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. O, 2. Als men hier van Fascisten spreekt, laan de gedachten van zelf naar hun tegenvoeters. de socialisten. Kajotters zoowel als Jocisten brengen ons nieuwsjesaan over brutale feiten ge pleegd door fascistische troepen? neen. door onze vrienden der S. J. W. of J. G. S. Ge moet weten dat deze redders van het menschdom de Kajotters verwij ten voor verkochten aan het fascisme. We laten hier enkele Kajotters en Joois- ten aan 't woord. Kajotters. Een leider uit het BruÈseliehe Ik werk al eenige jaren bij oudere arbeiders die allen socialistisch gesyndi- keerd zijn. Velen van hen zijn felle ver dedigers van de B. YV. P. Er is één 2aak die hun een doorn in 't oog is ik denk en handel niet zooals zij. Dat is mijn misdaad, die gedachte is er bij hen diep ingeworteld. Op een keer hadden ze ge poogd een werkstuk van mij te bescha digen. in akkoord met den meestergast. Maar ik ken goed mijn stiel en had middellijk het stuk weer in orde kunnen brengen. Ik kan mij echter voorstellen hoe hard ren leerjongen het moet hebben afs hij terecht komt in een werkhuis waar de ouderen, in plaats van eerst gedienstig voor hem te zijn in zijn nieuw leven, hem eerst en vooral vragen van welk gedacht hij is. En als hij 't ongeluk heeft er an dere meeningen dan de hunne op na te houden, hoe ze dan een stomme dwars- boomerij tegen hem zullen ondernemen. De socialisten kunnen heel schoon broederliefde aanprijzen in redevoerin gen en bladen. Maar als ge ziet hoe te dat toepassen in het arbeidsleven, tegen over hun «kameraden» op 't werk, zijl ge er van overtuigd dat hun theorie een dwaalleer is. Uit Jumet meldt men dat twee onzer makkers brutaal werden aangepakt door socialistische jonge wachters. Uit Luik (parochie van Si-Franciscus) wordt gemeld Ik wil u tweo feiten vertellen, die zich voorgedaan hebben in onze parochie en die aanioonen hoe de socialistische jonge wachters andermans gedacht eer biedigen. zooals zij dat 200 dikwijls ver klaren 1. In de Renkinstraat kwam de voor- ïltster van de plaatselijke J. O. C. F. fWaalsche Kajotsters) aangestapt. 12 jonge socialisten kwamen voorbij. Een van hen heeft zich niet geschaamd haar het kenteeken af te rukken 2. Op de Walenplaats rukte een wach ter van 19 jaar de kenteekens af van twee prejocisten (Voorkajotters)... Ik vind dat nogal aardige methodes van gasten die zoo geweldig protesieeren tegen de brutaliteit van Hitlertroepen I?. Is het zoo dat onze roode kameraden sen nieuwe arbeidersjeugd willen vor men K. HAJEE. Het lot van een miljoen van de trek king der Verwoeste Gewesten, die Dinsdag laatst plaats heeft gehad, is gewonnen door een, mijnwerker van Gemappes, de genaamde Louis Riffaul, 58 jaar, De gelukkige winner, bezat slechts 2 loten. M. Riffaut verklaarde dat hij in niets zijne levenswijze zou veranderen. De Senaatskommissie van Justitie spreekt zich uit ten voordeel© van het voorstel Legrand We hebben gemeld dat de h". Legrand in een vorige vergadering van de Se naatkommissie van Justitie, bij de be- spreking van hot wetsontwerp op het alkoholregiem, een voorstel heeft ver dedigd waarbij hij dep terugkeer, tot den gecontroleerden vrijen alkohol. verkoop voorstond. Vrijdag nu hebben de leden van de kommtssio gestemd over het voorstel en hot' werd aangeno men met XX stemmen tegen 3 (socia listen).1. De h. Orban stelde een amendement voor volgens hetwelk de koning hot ïe gicm Legrand kan schorsen gedurende een jaar, de provinciegouverneura en de burgemeesters gedurende drie maanden, in geval de ondervinding moest bewijzen'dat door het herstel Legrand het alkoholisme 't zij natio naal, 't zij plaatselijk werd in de hand gewerkt. De kommissie trad dit amen dement bij. De li. Meyers vroeg mededeeling van de. in Nederland bestaande alkohol- wetgeving. Aldaar is het openen van een drankslijterij afhankelijk gemaakt van het bekomen van oene vergunning; hierbij toont men zich strenger en het aantal drankslijterijon ia ort ook ge ringer. Een lid dor kommissie zegde ons ook dat de beteekeriis der stemming als volgt moet worden beschouwd Het huidig regiem geeft aanleiding tot vele misbruiken, welke niet zijn te beteugelen het aantal geheime drankslijterijen groeit aan de kwa liteit. van den alkohol is dikwijs slecht Hiertegen staat men gedeeltelijk mach teloos ten ware men de grondwettelijke onschendbaarheid der woning zou prijsgeven, waaraan de meerderheid niet. kan denken. Bijgevolg is men van oordeel dat de proef kan gewaarborgd worden. De kommissie zal op een latere ver gadering de kwestie van het alkohol-' regiem verder bespreken. Z0NDA6 25 JUNI H. WilUm Zonop3,E0Zon«f7,56 MAANDAG 26 JUNI 1933 HH Joan. on P.ulus Zonop3.50Zona(7,56 E. K. 80 V. M. 7 Historisch tafereel 5(lc Vervolg. Ja, dat wrijf ik hem als een viek aan. Eenieder is verantwoordelijk voor het ambt dat hij aanvaardt. Deze waar heid geldt voor het kleine zoowel als yoor het grootc. Ben ik niet 'in slaat, ingevolge mijne verplichting, hier or de en rust te verzekeren aan de te- stuurlingen, dan heb ;k mijne kracht'n te hoog geschat en moet aftreden. Na poleon schatte ook zijne krachten Ie hoog, toen hij 't ondernam de alleen heerschappij over geheel Europa uit te breiden. Laten wij daarover niet verder rede twisten. Ik zal uwe zienswijze eerbie digen. De opperhoutvester bemerkte glim lachend Zoo zal 't niet" 'dood gc'afen wor den, heer landraad gij moet u tol mij ne zienswijze bekeeren zou gij wilt dat wij goede vrienden worden. Dat zal maar moerlrjk gaan, zeer moeilijk... Mijne denkwijze rust op ondervindingen, do uwe is een kind Uwer fantazie. Van. Ma leb ow, bij dit antwoord werd Vuurrood van gramschap en sprak De 65jarige Pierre Ledegen, wonen de in de Vanderstichelenslraat te Sint Jans Molenbeek, eerst aanwezend kon- dukleur van Bruggen en Wegen, dis- Irikt Brussel, die eerstdaags met pen sioen zou gaan, is het slachtoffer ge worden van een auto-ongeluk. Terwijl hij op den weg Zellik-Assche de uit voering van werken aan het nazien was werd hij namelijk aangereden door een auto. De li. Ledegen werd naar het Brug- mannhospilaal overgebracht, waar hij aan de gevolgen van zijn wonden is overleden. De auto, welke het ongeluk veroor zaakte, .werd bestuurd door den heer L. Goossens, wonendo Leon do Landls heerestraat te Etterbeek. Deze persoon wilde een gespan voorbijrijden, waar. bij hij den werkconducteur omver wierp. Hij stopte onmiddellijk, nam den gewonde op en vervoerde hem haar hef. hospitaal, waar een schedelbreuk werd vastgesteld. Het slachtoffer was daarbij inwendig gewond. Ledegen be zweek zonder tot het bewustzijn terug gekeerd te zijn. Wat heer, fantazie? Ben ik dan nog een jongeling, om fantaziën te scheppen •D.e landraad rechtte zich op in zijne majestatische grootte en keek den toornigen man stijf in de oogen, zeg gende: ik verklaarde reeds uwe ziens wijze te zullen eerbiedigen, mijnheer... Von Malchow kon zijne inwendige vreugd schier niet onderdrukken, en fluisterde hier vindt gij uwen mees ter, vriend Malchow Wacht maar, die zal uwen kop buigen, gij hardhoofd... gij dwingeland 1 Er werd nog op dien toon voortge gaan, tot dat de landraad, op zijne ga de blikkende, bemerkte dat de woor denwisseling haar bekommerde, dan lift hij het gesprek vallen. Malchow was gewend alles te overrompelen en aanzag dit zwijgen als eene toegeving, Hij had redenen om op vreedzamen voel le staan met den landraad en knoopte wederom het gesprek aan met de woorden wij zijn geburen, heer landraad, ginds op den hoek des wouds ziel gij mijne woning. Van Schollin en zijne echtgenoote lieten hunne blikken op het heerlijkste tafereel vallen. De zon streek met hare rooskleurige stralen langs den' zoom des wouds. Het huis dos opperhoutves ters scheen eene gloedklcur le hebben Ter gelegenheid yan het huwelijk tusschen den prins van Asturio en de Cubaansche juffen de Ocejo, te Ouchy, hadden, spijts den stroomenden regen zich duizenden verzameld. De geest drift was zoo groot, dat ondanks alle pogingen van de politie om de menigte in bedwang te houden, het cordon werd doorbroken, waardoor de slèep van de bruid ernstig beschadigd werd. Het was noodzakelijk om extra politie ie ont bieden. De kerkdeuren werderE streng be waakt en slecht» vrienden van den ffrins werden toegelaten. Toen het be kend wérd" dat aan niet meer dan 150 personen uitnoodigingen waren rond gezonden, terwijl er plaats is voor on geveer 600 personen, kwam er beroe ring in de menigte. Een hair uur voor de plechtigheid trachtte men de kerk binnen le dringen en do politie moest weid aanwenden om den aanval af le weren. Telkens wanneer; een auto met gas ton voorreed, drong de menigte op, vooral toen de bruid, vergezeld van haar zwager en bruidsmeisjes, den sleep in orde hadden kunnen brengen, was deze reeds vertrapt. Twaalf man, nen trachten de bruid té beschermen tegen do geestdrift van het volk. Toen zij boven op de trap gekomen was leek de prachtige sleep op een vuile lap. Toen. het bekend werd, dat de prins van Asturië bij de kerk was aangeko men, drong do menigte opnieuw op en rnocst de politie geweld gebruiken. De prins struikelde op de eerste trede, doch hij werd in de armen van een van zijn vrienden opgevangen. Toen zoowel d-e prins als de bruid de kerk.waren binnengetreden en de processie naar het altaar was aangevangen,Werden de ijzeren kerkdeuren gesloten. Senorfta Edelmira begaf zicb' naar het al.laar aan den arm van haar zwa ger. Haar. bruidsjapon was /an wit sa- itijii niet een sleep uit dezelfde stof.Zij droeg^gtóo—j:u\veolen. De prins was in jacket en droeg in zijn knoopsgat een miniatuur van het gouden vlies. Fami lieleden van den prins waren ook nu niet aanwezig, doch in de kerk bevon den zich tal van familieled en yan de bruid. Bij het verlaten van de kerk werd het bruidspaar wederom door de me nigte omsingeld en de prins en zijn bruid hadden de grootste nocite om hun auto te bereiken. De regen \iel bij stroomen neer. doch het volk van Lau sanne bestrooide het gelukkige paar mei bloemen. Na de kerkelijke plechtigheid had een ontvangst plaats, waarbij de huwe lijkstaart werd aangesneden. Verder kregen de jonge echtelieden nog een bloemtuil, samengebonden in de natio nale kleuren van Cuba en Spanje. De prins en zijn bruid vertrokken 's avonds om 7 ure naar Evian, waar zij eenigen Lijd zullen blijven.. Interessant is, dat, ondanks het feit dat de prins afstand heeft gedaan van zijn rechten op den Spaanschen troon, hij zich, zoowei in het stadhuis als in do kerk, Alfonso van Bourbon noemde. De prins van Asturië onderteekende alle documenten als Alfonso van Bour bon. aangenomen, terwijl het oude kasteel achter ïioogstammige boomen verbor gen, zeldzaam duister daarop afstak. Op den lioek des wouds, van waar de grond scherp afdaalde naar den -stroom stond eene groep kinders, met groene takken in hunne handen, die zij als vaandels zwaaiden. Een wat grootere meisjesgestalte in een helder rood kleedsel gehuld, stond voor de anderen cn blikte standvastig naar den kant der prinselijke woning. De gestalte van dit meisje toekende zich wonderlijk af tegen den bosch kant hare houding kon edel genoemd worden. Gelijk zij daar onbeweeglijk bleef, mocht men haar aanzien als het standbeeld der klassieke schoonheid. Aller blikken vestigden zich met be. wondering en verrassing op dit beloo- vcrendo beeld. Mevrouw Schollin vioeg driftig Wie is dat daar Misschien uwe dochter, heer. opper houtvester Deze gaf geen antwoord maar mur melde ecnen vloek die met eene be dreiging gepaard ging. Heer vo-n Swechten was zoo beleefd antwoorden Het zijn de kinders van den 'boekhouder des boschbestier ders, genadige vrouw. Waarop staroogt het meisje Zou men niet zeggen, dat zij het kas.- Deze? 'dagen werd eene Chineesche bedevaart door den Paus 3n gehoor ontvangen. Groot was de verwondering van den H. Vad-er, toen bijr onder, de geschenken, hem door de bedevaarders aangeboden, een rood© .vlag aantrof, waarop hamer en sikkel prijktcn.Eerst dacht men aan- eene misplaatste grap, Toen Hij echter de geschiedenis van dit vaandel vernam, was de paus diep ontroerd. Het -was het vaandel van het kommunislischö detachement dat se dert drie jaar den Spaanschen Jezuiet, E. P. Avitu, gevangen houdt. De Chris tenen die het vaandel hadden weten le bemachtigen, dachten den H. Vader aangenam te zijn met het Hem lo over handigen. Met moeite kon Pius XI zij ne tranen bedwingen bij het beschou wen van die roode vlag. herinnerend aan zooveel wee en vervolgingen* De Conferentie van Londen De leening fn Frankrijk De leden der regeering vergaderden Vrijdag morgen onder het voorzitter schap van M. de Broqueville, eerste minister. Het voornaamste gedeelte van deze vergadering was voorbehouden aan eene uiteenzetting door M. Jaspar over do werken der Conferentio yan Lon den. Hot overige de? zitting werd besteed aan het afhandelen yan administratie ve zaken'. Er zal opnieuw vergaderd worden Dinsdag en Vrijdag e.k. Alsdan zal wordén onderzocht de wijzigingen toe te brengen aan zekere besluitwetten, Rond de wetsbesluiten Men had gehoopt dat het deze zit ting zou mógelijk geweest zijn zich te kunnen uitspreken over de voorstellen lot wijziging van zekere wetsbesluiten. liet "ontbrak echter aan de noodige juistheid, daar de gedane voorstellen niet voldoende waren uitgewerkt. Anderzijds zooals men het reeds heeft doen opmerken na afloop van een. voorafgaand-el ijken raad rnooht er niets gewijzigd worden aan deze be sluiten, zonder tevens het tegenwicht aan te brengen dat zeker door den mi nister van Financien zou worden op gevorderd ten einde in het huidige be grotingskader te kunnen blijven. Men drukt er op dat het hier vooral eene kwestie van cijfers is. Ook werd er van den beginne af aan reeds opgewezen dat er zoo mogelijk mocht .geraakt -worden aan de maatre den die noodig werden geoordeeld voor het in evenwicht brengen der be grooting. Daarom waren verscheidene leden van het kabinet van oordeel dat het nuttig zou zijn in den loop der volgen de week eene nieuwe vergadering to beleggen, uitsluitend te besleden aan het onderzoek d-er verschilleude opmer kingen gemaakt door de politieke groe. pen. l IVIinfstec Lippens wensoht een grondige hervorming De h". Lippens, minister van Opënv baar Onderwijs, die den Dienst .van hel Technisch Onderwijs voorzit, heeft aan de provinciegouverneurs en aan dt bisschoppen een Schrijven gezonden waarin hij en verzoekt eene vergade., ring te beleggen van de besluurskomi». te it en van de vrije scholen onderzijde om binnen den korts mogelijken, tijd het vraagstuk .te hestudeeren van d» concfentratie der beroeps-, nijver», beids- en huishoudscholen in de groo- te centrums. De minister meent dat de versninpe'- ring van het technisch onderwijs clö uitkomsten ervan benadeelt, en aan. leiding geeft tot uitgaven, welke moe- ten vermeden worden. Nieuwe plaat selijke scholen en de uitbreidingen van kleine scholen zullen voortaan niet meer in aanmerking komen vocu staatstoelagcn. Daarentegen zal de op richting van goed toegeruste grooie gewestelijke scholen worden aange moedigd. In zijn brief herinnert 'de minislefl er ook aan dat sedert den wapenstil stand do arbeidsvoorwaarden van be diende en' werkman veranderd zijn ea dat sommige scholen nog niets hebben veranderd aan de gewone lesuren in do week en 's Zondags. De minislcr ver zoekt de schoolbesturen do schooluren zooveel mogelijk te doen aansluiten bij de werkuren en zoo mogelijk den Zon dagmorgen geen leergangen ineer la houden. OP AL UVE AANKOOPEN CW TERUGG AVE - ZEGELS DELHAIZE c DE LEEUW, t'eel in oogenschouw neemt yroeg de landraad. Het is mogelijk,antweorde Sw-ech ten. YVij drijven, aanstonds weder om stroom af, dan komt het kasteel ons in 't zicht. Ziet gij P,e opmerk zaamheid der kasteelbewoners is gaan de gemaakt... Men is verwittigd dat de heerschappen komen. Vaandels en loofwerk versieren het balkon... Een heer staat aan, het hek... thans zwaait hij eencn do-ek. Mijn broeder 1 riep de dame mot eene -stem, die van vreugd beefde. Richard, het is Bugeen hij wil ons dus hier ontvangen. Het vaartuig vloog nabij 'den oever, doch zonder te landen. De landraad en zijne gade gaven vreugdige teekenen. De jonge man op het balkon zond eene luidruchtige groetenis naar den stroom. De zon, verdween achter den gezicht einder, hare stralen hielden op te schieten. Het jonge meisje met hare gezellinnen verdween.. Het vaartuig landde boven' de stad..., en do echtelin gen bestegen hun rijtuig dat pijlsnel om de stad vloog naar het kasteel. Voor den ingang stonden Eu geen en de kantoorbedienden des landraads achter hen eenige gendarmen. Eugeen groette zijnen zwager, en bracht zijne zuster, naar boven binnen de op- Een goéde vordering Een schoon inkomen Een groot loterijbiljet ZIEDAAR WAT GIJ in bloc verwerft door een titel der LEENING MET LOTEN van het DE TREKKING VAN 1 JULI BEVAT van 5 ml'iioen 1 1 lot van 500.000 fr. 2 'oten van 100.000 fr. 6 loten van 50.000 fr. 60 loten van 25.000 fr. RAADPLEEG DE BANKEN OM U OBLIGATIES AAN TE SCHAFFEN gesmukte zalen. Schollin maakte ken nis met zijne bedienden, en beviel al len om zijn edel voorkomen, on zijne rondborstige taal. Wanneer de dame hare beleefdheid bewezen had aan de vrouwelijke dienst boden, en zich met den broeder tus schen. vier oogen bevond, dan bracht' zij haren blik op den jongman. Want tot alsdan, had zij 't vermeden, dat zijn oog zich op het hare vestigde. Zij ver beelde zich dat 's broeders «blik vragen behelsde, waarop' zij maar moeilijk zou kunnen antwoorden. Eenen tijd lang bezagen zij elkander sprakeloos. Eindelijk vroeg Eugeen zachtjes 5- Zijt} gij gelukkig, waarlijk gelukkig, Fran- cisca Onuitsprekelijk gelukkig 1ant woordde zij, terwijl een roodkleurig® tint het doorschijnende wit haars ge- zichts verving. Dan versta ik mij aan u niet' Dit onuitsprekelijk geluk werd u, oveij tien jaren,... bemerk dit wel, over tieif jaren aangeboden. Toenmaals tot mij ne grootste verbazing, en rechtuit ge zegd tot mijnen groolsten spijt, woest; gij den beminnenswaardigen Scholiri! van de hand Gij weigerdeb op de! stelligste wijze zijne "echtgenoote .te Worden 1 t yervalgtY J

De Volksstem | 1933 | | pagina 1