29 Film en Radio Hand in Hand Met S, Pieter en S. Pauïnsfeest ROERENDE PLECHTIGHEID Een Redevosring van Minister Jaspar Trekt er uit Volksbedriegers Donderdag Juni 1955 De Passiespelen van Nancy KABINETSRAAD E^nwichl üej de begrooiiiig bereikt wordt. Het verschil... DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANQ HUMMER f4Q Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Telefoon li4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D« Gandt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs -Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. I H.Petrus en Paulus |Zonop3,51Zonaf7,56 E. K. 30 V, M. 7 Deae steunpilaren der H. Kerk wor den overal vereerd, Meest in alle Gods tempels-vindt men hunne baalden, 't Zijn meest oude in gesneden en ge beeldhouwd eikenhout an za staan daar dikwerf zoo eigenaardig afge beeld Petrus met de sleutels in de hand, een gouden en een zilveren, met het omgekeerde kruis waar hij aan stierf en zijn haantje dat kraait met opengespalkfcen bek er nevens. En Sint Psulus met zijn ongemeen zwaard en zijn gesloten of geopend groot boek. Zij herinneren ons hun laven en hun martelie. Da eerste gelijk de tweede stierf te Rome doch niet door dezelfde moordtuigen en op dezelfde manier. Petrus werd gekruisigd op 't bsvel van keizer Nero, Rome's wreedaard en beul, dooh met het hoofd omlaag naar zijn wil. Paulus, Romeinsch burger, ging de eeuwigheid binnen na onthoofd to zijn geweest. Petrus leefde met Christus en maak te deal van zijn rondreizen in Palesti ne driemaal verloochende hij zijn meester, doch dat kwaad werd her steld door zijne drievoudige betooging van liefde toen hij aan den goddelijken meester antwoordde Ge weet alleen o Heer, ge weet dat ik u bemin. En mocht hij de sohapen en lammeren weiden. Hij werd aangesteld ddor Christus zelf als de eerste Paus, en op hem steenrots, werd gegrondvestigd en ge fcouwd de kerke Christ?, en hij de eer ste Paus, de plaatsvervanger van don Verlosser op aarde, bezegelde met zijn bloed het geloof dat hij met woorden en mirakelen gepredikt en bevestigd had. S. Paulus doorliep de thans ba kende wereld al predikende. Volgons het Brabantsch Sagenboek ia de ver- eering van S. Petrus, bijzonderlijk in voege te Rumpst in de provinoie Ant- werpen. Vroeger bestond aldaar eene eigenaardige processie. Prachtige bootjes vaarden op het water, een droeg het beeld van den heiligs. Na eenige tijd gevaren te hebben liet men als bij toeval het beeld in de Rupol vallen. De visschers wierpen hun net ten uit en wie gelukte het beeld boven te halen, werd deken van het broe derschap genoemd. Ook werden de ge- rcedgelegde netten opgetrokken dit met schoonen visch gevuld waren. Het beeld werd dan plechtig naar do kerk gebracht en de visschen werden aan den Pastoor en de bijzonder3ten der gemeente aangeboden. Met hot geld dat men voor den visch ontving vermaakte man zich 's avonds. Te Sint PietQrs-Jette bij Brussel, waar pastoor Swalus, d9 voorname Lourdesbeda* vaarder, zoo bekend staat, dient men den H. Petrus tegen den kinkhoest (waarschijnlijk terwille van zijne af beelding met dien haan Coeq Ccqueluehe in 't Fransch). De moeders komen er meest des Maandags met hun kinderen. Na de Mis knielen zij neer voor da Commui bank, waar de priester zs komt bela zen en zegenen, vervolgens gaan buiten al biddend drie maal rond de, kerk en keeren terug in hel portaal om de reliek te kussen. Tevens krijgen gewijd water mee voor da kinderen, gedurende de noveen. Te Godvesrdegem bij Sottegem ziet men Sfc Paulus geern, want hij wordt er gediend en ge'érd. Te Gent staat niet ver van St Pietera statie eene moderne, toch zoo puike kerk, met zulke treffende, wonder1 schoons meubelen, in rcmaanschen stijl opgetrokken, den H. Paulus toe gewijd. Da moeite weord is 't om de- zon tempel ta gaan bewonderen. Da H. Paulus wordt to Opwyok, (Brabant,) ook vereerd. Hondorde rui ters komen alsdan do processie oplui steren. De paardenprocessie is iets eigenaardigs. Vooraan een ruiter met do vaan, dan de groep cavaliers, dan een geschiedkundige stoot het leven van den Heilige voorstallend9. Het beeld an de relikwie worden gedragen door mannen in de 16e eauwsche klee dij de geestelijkheid en de gewone bedevaarders sluiten de processie. De afzonderlijke bedevaarders gaan driemaal rond do kerk, knielen aan de deur, gaan dan processieweg biddend aan do 20 statiën tot aan de St Paulus- kapel en keeren terug ter kerk. De heilige wordt gsdiend tegen de oogziekten, gevaarlijke wonden en te gen de muizen, ratten on wormen van het land. Te Zulte (Oost-Vl.) men den H. Patru3 tegen hei zilte, soort van exzema. Er komen aldaar veel bedevaarders uit Frankrijk- Pater senedito Regolho, een Inlandscb priester uit Kenya, dient zijn oudo moeder het Heilig Doopsel toe. Op Zondag 30 Juli zullen de Bonden van het H. Hart een schoonen dag be leen. Uit alle hoeken onzer vlaamschc gewesten, zullen de H. Hartmannen naar, Nancy, de hoofdstad van Lotharin gen, trekken om de wereldberoemde Passiespel-en bij te wonen. Een lange, maar'schoone reis wel iswaar iets of wat vermoeiend met een nacht in den trein erbij; maar dat houdt tegenwoordig onze menseheti niet meer legen sinds alle jaren duizendo geloovigcn aan zulke nachtreizen ge woon gemaakt werd-en door de Lour- dosbedevaart, waar de ondervinding werd opgedaan dat op slot. van rekening zulks zoo afmattend niet is: iDaarbij de wonderschoons stail is het zien waard Nanicy'«la coquette» zoo .-wordt ze genoemd om haar oude schoonheid, hare grootsche paleizen, breede straten, ruim-e pleinen en heer lijke parken. "Maar hetgeen onze mannen! het' meest deugd zal doen is het bijwonen van de w-ereldberoemde Passiespelen, ingericht sinds het jaar'1900 en waar tot nogtoe meer dam 300.000 toeschouwers geko men zijn uit alle werelddeelen. ;T\c vertooning van 30 Juli is voor on ze II. Hartbonden voorbehouden. Gelijk altijd duurt ze heel den dag: het eerste deel van 9 tot 12 u., het tweede deel van 2 tot 5 u. Voegen iwij erbij dat de katholieken van Nancy in een geest van krislelijke verbroedering onze manned ...en hun vlaggen verwachten en dal Z. Exc. den Bisschop van Nancy bij aankomst de Commuiemis zal opdragen in. zijne Ka thedraal voor de Bondsleden van het H. Hart. De reisvoorwaarderi zijn eenig: van uit welke statie van het land G5 fr. in 3de klas, 101 fr. in 2de klas. Volledige inlichtingen l-e bekomen bij den Eerw. Heer Bestuurder van den Bond of bij de ijveraars; ook op het Al gemeen Sekretariaat: 16, Korte Schip straat, Mechelen; telefoon 1160. Op het jaarlijksch banket, Dinsdag, van bet Verbond der HandeL én. Nijver heidskamers van België, voorgezeten door den II. Model, "en nl. bijgewoond door den II. Van Isacker, minister van Nijverheid en, Arbeid, heeft de II. Jas par, minister van financiën een grooto redevoering uitgesproken over den hui- digen toestand welke, zegde de minis ter, .liem diépe onrust veroorzaakt. «De zen die zeggen, verklaarde o.a. dc H. Jaspar, dat we de lagere standen willen verpletteren, zeggen de waarheid niet. We hebben eerst van de rijke standen en van den voortbrengenden arbeid een overgroote poging gevergd. -De opdracht van de Hoogere standen is bewonde renswaardig geweest, en 't zou moei lijk zijn hen nog meer te vragen'. Dan stonden we voor een andore taak. Het is reeds moeilijk den be lastingplichtige te doen betalen; doch geld vragen aan dezen die in staats dienst zijn is' nog moeilijker. liet. is onwaar dat de regcering haar woord niet gehouden heeft. Nooit heb ik gezegd dat er aan wedden en salarissen niof zou geraakt worden. Ik heb alleen lijk gozegd dat zulks slechts liet laatst zou geschieden. Maar, als het gevaar Zie vervolg onderaan volgende kolom» Algemeene inkomsten De leden der regoering hebben Dins dag morgen een belangrijke minister raad gehouden. Er was gemeld gewor den dat de r-egeerhig een aanvang zou nemen met het onderzoek barer vol macht sbesluitwetteff, met het oog op de wijziging ervan. Van alle zijden zijn er inderdaad bij de regeering lieele karrcvrachten reklamatien, da-gorden, eischen, bedreigingen enz. .toegeko men. Moet dit alles onderzocht worden dan zou men er in geen jaar* klaar mede komen. Ook blijft het vast beslist dat, er aan de besluit-weLlen volstrekt niets zal gewijzigd worden, indien in de plaats van de toewijzing geen ander vast plan lot inkomst-en met even: onmid dellijke en gelijkwaardige rendeering wordt gesteld. En dat is tot hiertoe nog niet voorgesteld geweest. •De maatregelen der regeering heb ben de begroeting in! evenwicht ge bracht, en onder geen enkel voorwend sel mag of zal aan dit evenwicht ge raakt worden, d-es te min dat de alge meene toestand der belastingopbreng sten geen» enkele afwijking, hoe klein ook, dulden kan, Wat de reg-eerings- maatregelen betreft, leze men daar over verder in ons blad de redevoering welke M. Jaspar jPjinsdag namiddag le Brussel heeft uitgesproken. Werkloozensteun en pensioen De Kabinetsraad heeft nochtans twee maatregelen getroffen! ten gunste der werkloozen. Er was destijds een wet. afgekondigd, waarbij de werkloozen liun rechten op ouderdomspensioen handhaafd-en zoo lang zij 5 fr. per maand stortten. Hun inkomsten werden immers als' te gering beschouwd opdat van ben een veile storting kon worden geëisclit en aai) d-en anderen leant kwam' het onrecht vaardig voor. de slachtoffers van de werkloosheid in hun ouden dag te straffen, omdat de crisis hen in de on mogelijkheid had gesteld de vereischte stortingen te doen."~ Die wet was dus een- goede iwet.Ech- ter werd zij uit het oog verloren den dag dat het besluit-wet, houdende o-en hieuw regiem inzake werkloozensteun werd voorbereid. Ook beeft de r-egee- ring thans besloten die vergissing to herstellen en het liooger uiteengezette stelsel weer in te voeren. De tweede maatr-egel geldt' in het bijzonder de oudé werkloozen, die 65 jaar oud geworden zijn en reent heb ben op -een pensioen, maar die maan den moeten wachten tot de, daartoe ge bruikelijke formaliteiten vervuld zijn en "inmiddels ook geen steungeld voor werkloosheid méér krijgen. Besloten is voor die oudjes den werkloozensteun to handhaven tot den dag dat het ou derdomspensioen hun wordt uitge keerd. Echter geldt dit enkel als voor schot, want die sommen zullen bij de uilkeering van het pensioen van des- zelfs bedrag worden afgehouden. De Levensduurte De leden der regeering hebben ver der een onderzoek gewijd aan de le vensduurte in verband m-et de daling van bet indexcijfer. Het is een feit dat ccn verhooging van het indexcijfer on middellijk, schier automatisch en op staanden voet een: opslag der koopwa ren voor igevolg lieeft. Maar als het indexcijfer daalt, dan is de daling der koopwarenprijzën zeer langzaam, en schier nooit in verhouding met dc da ling van den index. Aldus, het laatste indexcijfer, dal op de vorige maand met verscheidene punten gedaald is daar zijn vele han delsartikels van allereerste noodwen digheid en van dagelijksch en onmis baar verbruik* Onder bovanstaanden titel verschijnt In «Recht en Vrijheid» een artikel waarin leugens en verdachtmakingen, schering en inslag zijn. Die menschen! moeten zich overigens misspreken om de waarheid te zeggen. De regeering zou aan al hare beloften te kort zijn gebleven. Zij had beloofd het evenwicht te herstellen en IN DE MOGELIJKE NIEUWE BELASTINGEN TE VERMIJDEN en Onze ving te behouden. Zij houdt haar woord gestand, zij wil en zal de begroofing in den, om te beleden dat onze frank wederom zijn waarde zou verliezen, doch zulks kon niet gebeuren zonder een VERMEERDERING van belasting. En op wie wegen hoofdzakelijk onze belastingen Op de grooten of op de kleinen Wanneer we ons belastingsstelsel op den keeper beschouwen, kan men niet loochenen dat het progressief is, en in 't bijzonder op de fortuin slaat. Een enkel voorbeeld BedfijfsbcEasting niets of weinig voor de kleine inkomzten, gema- tigd voor de middelmatige.En van 25 tot 40 ten honderd voor de groote inkomsten De taksen op de winsten voortkomende van acties bedragen 24,5 t.h. of 1/4. MATE VAN HET sociale wetge- evenwicht li'ou- op Dat alles verzwijgen dt socialisten, spreken om de waarheid te zeggen. die. we herhalen het, zich moeien mis- Wel is waar, is de regeering verplicht geweest, maatregelen te nemen om de uitgaven van allen aard, pensioenen en werkloozenfonds te verminderen. Voor de pensioenen van welken aard ook, bedraagt de vermindering 5 t. hond. terwijl de index met 20 t, h. is gedaald. De werklieden zullen nog een veel hoogcr pensioen genieten dan ten tijde van de socialistische Ministers. Dat 'n zeggen de socialisten met. Bovendien wordt het pensioen ontnomen aan degenen die over genoegzame inkomsteu beschikken en zonder dit pensioen voortkunnen. Moeien de menschen die een voldoende inkomen htbiian, nog een jaeriijksch geschenk van de regeering ontvangen Willen de Socialisten dat? Dat ze 't klaar en duidelijk zeggen. Weet men wel, dat men in België zoo ver gekomen was, dat 80 ten honderd van de personen boven de 6E jaar, ouderdomspensioen genoten, t. t. z. 400,000 en dat die uitgave vergen van 800 millioen, in andere woorden l/12e van's Lands inkomsten. v Maatregelen zijn ook genomen om alle misbruiken in zake werkloozensteun te vermijden wat aan de ware werkloozen (en goede komt. Wat meer is al de verbeteringen, die aau de genomen maatregelen kunnen gebracht werfden, zullen onderzocht en toegepast worden, als maar het hoofddoel Dat zal de regeering doen zonder om te zien naar hot gehuil van Socialisten en andere volksmisleiders, die gewoon zijn te visschen Tn troebel water en geen verantwoordelijkheid in deze droeve tijden durven nemen, Daarom zeggen wij Achteruit, roode huichelaars en volksbedriegers Tegenover den toestand in Belgie schetst de H. Jaspar dezen van groote landen, als de Yereenigde Staten, waar aan de ambtenaren sedert maanden ge-en bezoldiging meer uitbetaald wordt, waar de werkloozen niets meer ontvan gen, -waar ouderlingen van honger om komen. Ik heb, zoo besloot de minister, een lastig vraagstuk op te loss-en; ik zal bet oplossen. Om bedreigingen en leugen taal, zal ik mij niet verontrusten; in weerwil van belcedigingen en laster, zal d-e minister van Financiën vast op zijn post blijven. De minister werd geestdriftig toe gejuicht. algemeen is moet ook dc medewerking ter bestrijding, van dat gevaar, alge meen. zijns Het dubbele kongres te Antwerpen op 20sten Juli Sedert eern paaF jaar heeft K.V.R.O. den strijd aangevat om de rechten van het Katholieke Vlaanderen te doen ze gevieren. De Katholieke Filmliga be geeft zich nu op het andere moderne gebied, de film, om dezelfde rechten te doen eerbiedigen!. Het zal dus niemand verwonderen dat de kongresdag van 20sten Juli in nauwe samenwerking is ontstaan tusschen K.V.R.O. en K.F.L. Alle Vlamingen zullen dus een dub bele reden hebben om naar Antwerpen te komen, en) ziehier hoe de dagorde voor hen gemakkelijk zal zijn 's Morgens zijn het de hoofdactivi teiten der Katholieke Filmliga. Om 10 u. gezamenlijke Mis in het St. Jan Berchmans College om voor den strijd legen het, groote filmgevaar de genade van' den Allerhoogste af te smeeken. Li de kerk zelf moet dan ter gelegen heid van een klare uiteenzetting dc vol te omvang van hét filmkwaad be schouwd worden. Om 11 u. beginn-en twee sectiever, gaderinigen, waar behalve plaatselijke leiders ook twee voormannen uit 't bui_ tenland, Van .Djomburg en Mu'-kermann, het woord zullen voeren. Daarna gezamenlijk middagmaal. Te 14,30 wordem alle K.V.It.O. vrien den verzocht in het prachtig Rivieren hof te Deurne, waar het tweede groote Zomerfeest der Vlaamsche jeugd plaats heeft. Dit feest zal worden vereerd met de aanwezigheid van Z. Exc. Mgr Mica- ra, Pauselijk Nuntius, Mgr. Van Gec- them; Mgr. Cruysberghs; Baron Hol voet, Gouverneur; Staatsminister. Fr. Van Cauwelaert, enz. enz. Ondertusschcn worden voor de film liefhebbers in doorloopende vertooning allerhande Nederlandsche en andere films ter kennismaking voorgesteld. 's Avonds te 7 u. wordt een alge meene Vergadering gehouden waar de richtlijnen zullen vastgesteld worden voor dc filmstrijd cn den filmopbouw 1933-1934. Voor- en achteraf film, na- Zle vervolg onderaan volgende koion* D&'s 't verschil van de differentie,Suske. Jamaar, mijnen kozijn is ne serieuze beenhouwer, Pol Ga moet U daarvoor niet kwaad maken, Suske Dat betwist ik immers niet Wat heeft hij voor zijne vitrien 1... Niks, Pol, niks 't Is toch veel te warm om... Dat is 't 1 Dat is 't I Hij heeft eene plak kaat voor 't venster hangen, waarop staat.., Gedurende de warmte wordt 't vleeach niet tentoongesteld Sassa 1 En dat is 't verschil van de dif ferentie 1 Hoe Wat 'n verschil Wel 't verschil tusschen de beenhouwers en de vrouwen Want bij die is 't uithangbord anders H hoe warmer, hoe meer vleesch 1 Die krijgen steeds minder om 't lijf.,, Pol, ge zijt 'n vrouwenhater 1 Bijlange niet, Suske, maar ik zie de za-< ken, of beter de «vrouwen» zooals ze zijn. De wijvekens staan nu eenmaal -in het teeken van ri"e schaam, zouden onze moderne haar- kappersjannen zeggen Zij knipten, zij knip' pen, zij zullen knippen altijd en overal I Eerst begonnen zij aan den bovenkant van hun kleed, de scheer schoof uit (da kan alle man nrrivaeren) en lap 1 de dekolteewas geboren. Dan was de onderkant aan de beurt en de rokskens krompen schrikbarend. Dan alweer van boven en pardaf hun hoed maak te plaats voor een stuksken overschot uit een vijgonmand. Dan langs onder weer en zie van hun schoentjes schiet er niets meer over ais wat riemkens de rest zijn gaten 1 Terug de hoogte in 1 Als bij tooverslag verdwijnen de mouwen, om in al hun glorie tentoon ta spreiden volvette lutteurs-forschbollen of afgeknaagde ioepbaentjes. EinJelijk... en dat wordt nu de "fin* flora», het laatste modesnufj e zakken wij de laagte weer in. om ons matten op te rollen pardon ik bedoel om hun kousen op to rollen En zoo wandelen over de geduldige aardkorst de mottigste bloot-been-formaten, van af de olifantpooterige tot de solferstekskansiahtige Dat gij geene pastoor geworden zijt, Pol? Dat komt allemaal in orde, Suske, als ge el leert en braaf zijt, wo zullen zien In afwachtiug, laat ons nog maar eens slikken, Schol en de komplinienten aan Eulalie I melijk de voorstelling van de groolo Katholieke Japansche klankfilm.: De 28 Martelaren. Het filmcongres zal tevens gelegen heid bieden tot het inricht-en oener tent toonstelling van allerhande materiaal en benoodigdheden voor het inrichten en sLoffccren oener, Cinemazaal, Daai>. over, lale-f»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1