50 GELIJKHEID... van het Parlementair regiem Sr BS DE STAKING DER HANDELAARS TE BRUSSEL Vrijdag Juni 1955 Maar hei heerlijke, heilige recht, te beschik' ken over me kinderen, dat teil men BJ ontnemen Hat betalingsregsem der pensioenen ten laste van den Staat Nachtvluchten der Sabena De uieuwe Spaansche Kroonprins DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER 150 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D# Gandt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. B H. Basilidos [Zonop3,52Zonaf7,56 E. K. 30 V, M. 7 Alle Belgen zijn gelijk voOr de wet: Zoo voor plichten als voor rechten, Iedereen betaalt zijn tol aan belastingen. Iedereen betaalt zijn deel aan 's lands verweer;., Iedereen heeft recht op de persoonlijke vrijheid... Iedereen heeft recht óp de vrijheid van onderwijs... En nochtans worden deze twee laatste rechten, zelfs in dez« benarde tijden fel bestreden door verscheidene groepen in ons land, elders, overal waar de bazen staan onder het bevel der Losje... Da persoonlijke vrijheidis de vrijheid van den mansoh,,. niet alleen van den enkeling, maar van den volmaakten mensch de man, de vrouw, het kind, voreenigd door den band van de echtelijke liefde,.. Het kind> da heilige bezegeling van de liefde van twee wezens, die samen hebben willen één worden en aldus volmaakter, het kind. de heerlijke vrucht van het betrachten van een vader en ten moeder, daarvan wii men zich meester maken, dal wil men zijn ouders ontrukken, om het te leiden naar het goddelooze doelde ONTKRISTENINGl Zoo worden in den aanslag op het kind de persoonlijke vrijheid én van vader, én van moeder, en bij voorbaat da vrijheid van het kind getroffen, Het kind zal later denken, spraken, handelen niet naar eigen, vrij gedacht, niet naar ouderlijke, heilige overlevering' maar naar 't gedacht der aanvallers Ja, de vrijheid van onderwijs laat den huisvader toe zijn kinderen te stu~ ren naar de schoei van zijn beliefte. Zoo da huisvader bemiddeld is, is de Zaak heel gemakkelijk, maar de man u5t het volk is niet bemiddeld, en moet dus maar gebruik maken van het recht op kosteloos onderwijs... Maar het recht op kosteloos onderwijs, mag de vrijheid van onderwijs niet aan banden leggem». De christen huisvader wil dat zijn kind opgevoed en onderwezen worde op grond van de christelijke zedenleer. Dat is een natuurrecht, dat kan niemand hem batwisten. Het onderwijs in de officieels school is niet altijd geschoeid op gedsdien stigen veel. Dan moet hij zijn kinderen zenden naar een niet betalende vrije BchooI, waar godsdienstig onderwijs wordt gegeven. Voer wat inrichting, programma's aangaat, voldoen deze scholen evengoed aan de wettelijke eischen als do officieele.-. Maar deze vrije scholen kunnen niet bestaan zonder den steun vanwege den Staat. De Staat most er voor zorgen dat de rechten van eenieder GEËERBEE- B0GD en BEVREDIGD worden. Ook de rechten van den christen huisvader..ook zijn persoonlijke vrijheid,., ook zijn vrijheid in zake onder wijs... En daar hij recht heeft op een christen, kostelooza opvoeding voor zijn kind. moet het gesticht of sohool waar hij zijn kind zal zenden, evengoed door den Staat ondersteund worden als eender welke officieele of neutrale school... Die ondersteuning noemt men de TOELAGEN aan 't VRIJ ONDERWIJS. Dus, het vrije onderwijs heeft recht op toelagen vanwege dan Staat- Dat laatste wordt ons betwist Christen huisvaders, waakt op uwe rechten l Uw plichten worden U niet bstwïst I Integendeel,' 28 zullen U wel diets gemaakt worden-.. Roept HANDEN. AF I! Volgt de Katholiek, partij, de ware verdedig- ster van het VRIJE ONDERWIJS 1 K. S. vor- bc- het ton In liet Staatsblad van heden" schijnt een Koninklijk besluit dat langrijke wijzigingen brengt aan betalrngsregiem der pensioenen laste van den Staat. Het wordt van kracht op 1 Juli. Ziellier de bijzonderste bepalingen ervan Artikel '1. Worden per maand ver kregen en in den loop van dc eerste half maand uitbetaald 1) De door het bestuur der Thesau rie en Staatsschuld uitgekeerde pen sioenen, renten en toelagen 2) De rustgel'den uitgekeerd door het Departement van Posterijen, Tele grafie en Telefonie, alsmede door het •Departement van Verkeerswezen 3) De door de Nationale Kas der oorlogspensioenen uitgekeerde militai re anciënniteitspensioenen. Bovenstaande bepalingen zijn van toepassing op de eerste termijnen der rustgelden ten bezware van de begroo ting der departementen die ze ui theo rem. Bij de overgangsmaatregel zullen de verschenen termijnen van het 3e kwartaal 1933 der militaire anciënni teitspensioenen, waarvan, de dienst op de Nationale Kas der oorlogspensioe. nen rust, in bet begin der maand Juli wo-rden uitgekeerd. Art. 2. De andere pensioenen, ver hoog ingen van pensioenen, renten en toelagen, waarvan de uitbetaling door de Naionale Kas der oorlogspensioenen wordt gedaan,, komen mede maande lijks toe en worden in het begin der eerste maand van elk kwartaal be taald. Met afwijking van de bepalingen van vorenstaand lid, komen de pensioenen der zwaar-verminkten en invalieden, wicn de wet van 13 Mei 1929 ten goede komt, verder aan dezen pea" kwartaal toe. Art. 3. De sommen verbonden aan de maanden na het overlijden: van den ge- pens ionneerde die ten onreehtq door de Nationale Kas zullen betaald zijn, zullen door haar toedoen worden, te ruggevorderd. Art. 4. Onverminderd de bepalingen uitgevaardigd bij artikel 1 van Ons besluit van 31 Mei 1933, houdende wij ziging van hei regiem der militaire pensioenen en der aneiënniteitsbonifi. taliën, zullen de pensioenen renten en toelagen van allen aard verschuldigd aan de weduwen, wezen, ascendenten en andere rechthebbenden krachtens de samengeschakelde wetten op de mili taire pensioenen, de samengeschakelde wetten op het herstel te vertóenen aan de burgerlijke oorlogsslachtoffers, de wet betreffende de frontstrepen, ingaan den eersten dag der maand welke volgt op die van het overlijden van den mili tair of den daarmede gelijkgestelde of van het burgerlijk slachtoffer. De bij titel III 'der samengeschakel de wetten op de militaire pensioenen bedoelde pensioenen en toelagen, gaan eiehter in den dag na het overlijden van den betrokken militair, indien deze na vervallen termijn bezoldigde betaald werd. Onder het voorbehoud ingevoegd in het eerste lid van dit artikel, wordt, de ingenotreding van de pensioenen der Weduwen, weezen of andere rechtheb benden van 'de zwaar-verminkten en in validen die het voordeel der wet van 13 Mei 1929 genieten, vastgesteld op den eersten dag van het kwartaal, dat volgt op het overlijden. doen, aan dewelke zij hunne herkiezing te danken hebben. De goed© bood schappers worden gemakkelijker herko zen. dan de goede beheerders». Laat ons nu de persoonlijkheid van den volksvertegenwoordiger van kant laten, om na te gaan waarom de par lementaire machine zoo gemakkelijk spaak loopt. Wij moeten hier herhalen wat reeds menigmaal gezegd werd; doch de her haling is een der beste middelen tot overtuiging. En 't schijnt dat men de grondwaarheden, welke wij gaan sa mmvatten, nog niet genoeg herhaald heeft, vermits men nog niet eens heeft beproefd ze in de praktijd Ie stellen. Morgen vervolg en slot, In do beschouwingen van kritischen aard, welke Charles Benoist in 1925 wijdde aan, het parlement, eenvormig Tegi-ein, kenmerkte hij als volgt gebre ken van dit regiem «Neemt men aan dat de normale toe stand het gematigd, .beperkt en bij tus- schcnpoozen zetelend representatief re giem is, dan is het bestendig. doorzete_ lend en almachtig parlementair regiem reeds een ziekelijke toestand; dan is het parliamentarism, de overdrijving van het parlementair: regiem, een koorts toestand; en dan is de parlemcntariteit, het verscherpt overdreven parlementa rism, een staat van ijlkoorts. Wanneer in een land de zaken den vierden graad hebben bereikt, dan lieerscht daar scherpe krisis; krisis welke brutaal wordt opgelost door eene hervorming, soms door een diktatuur, doorgaans door een revolutie (Charles Benoist. La Parleméntarité. Revue des Deux Mondes 15-4-1932.): iDieze bevoordeeling is streng, en nochtans is Charles Benoist geen zwartkijker. Maar dan vindt hij dadelijk een op timist, die ons de hooge deugden roemt van het volstrekste parlementarism. En M. Mirkine Guetzevich aan schouwt met ontroering ede voltooiing van het processus der rationalisatie van het parlementarism (Les consti tutions nouvelles de l'Europe, Dela- gram 1929.): Oef... En deze rationalisatie is de opslor ping van die- uitvoerende macht door de wetgevende macht. Zooals altijd ligf^ile politieke waar heid in het midderu Zëker zijn er vol keren, w-elke zich ifr die armen van een diktator werpen, ddeh voor het ccnc is dit te wijten aan zijne ruwe mentali teit, waarvan reeds Tacitus sprak, voor het and-ere aan zijne geschiedkundige tradities, welke het voortdurend van het eene uiterste naar het andere drijft, van de volstrekte demokralie naar dc diktatuur, van Marius naar Sylla. De Belg is uitteraard gekant tegen dc volstrekte macht of dictatuur. Zijne ge schiedenis is een onafgebroken strijd voor zijne onafhankelijkheid; de prin sen, die tegen zijne vrijheden hebben willen regeeren, hebben deze onvoor zichtigheid duur moeten betalen; en de Belgische Grondwet is slechts de logi sche bekrachtiging van gansch het be staan dor belgische provinciën. M. Mathiéu Leclercq schreef daar over: «Is de vorm dezer Grondwet lieuw dan is toch cfe grond ervan zoo oud ls het Belgische volk zelf. cn wordt deze grond teruggevonden in al zijne Keu ren, in al de Blijde-Inkomsten, van zij ne Prinsen en in al de door deze Prin sen gesloten vredeverdragen. tHet Grondwettelijk Recht der Belgen B. J. 1889 bl. 128G en 1887.), Er kan ons g.ecn kwestie zijm van de afschaffing van het parlementair iem; doch men moet beletten dat dit regiem zou ontaarden in parlemenlari teit. Volgens de' grondwettelijke betecke- nis zijn de parlementsleden dc /er genwoordigers van de natie, en niet van het arrondissement in? hetwelk zij geko zen worden. En dat wordt maar al te dikwijls ver geten; de gewestelijke en de plaatselij ke belangen worden al'te vaak boven de algemeenc belangen gesteld. Hoeven wij het belachelijk avontuur der verkiezingen van Hastièrc te her- innereh Dat incident spaart ons de moeite andere voorbeelden aan te halen. De gevolgen van die mentaliteit zijn gevaarlijk. Het algemeen belang is geenszins de som der bijzondere belan gen, want deze laatste moeten dikwijls opgeofferd wordeni. Bij -een verscherpt parlementarism en bij kiesdraverij worden de opoffe ringen schier altijd geweigerd en wor den het gezag en de waardigheid d-er wetgevende macht met een ander ge vaar bedreigd, dat J. J Rousseau in zijn «Contract socfab als' volgt kenmerkte: «de afgevaardigden van het volk mogen zijne vertegenwoordigers niet zijn; zij zijn alleen zijne kommissarisscn. Welnu, thans zijn zij aan "t worden zijne kommissionnarissen of zijne boodschappers. Louis' Latzaris deed reeds zeer terecht opmerken dat zij «al hun tijd verliezen met boodschappen te I Zie vervolg onderaan vorige kofom. Slechts een matig succes Als protest t©gen de wet op de lian- delspacht hadden de Brusselsche koffie, huishouders en winkeliers besloten op Woensdag 28 Juni hunne, inrichtingen te sluiten. Het ging namelijk over het ontwerp, tot' herziening van de wet op do Imur- ceelen, ontwerp dat door de Kamer, aan den Senaat werd overgemaakt, maai door het intreden van de volmachtspe- riode hang end-ei is gebleven. Evenmin als dc lïchfestaking Maan dagavond heeft die herberg- en winkel sluiting zich in een grooten bijval mo gen verheugen. |B© grooto magazijnen en koffiehui zen aan het' Noordstation, in de Niouw- straat en verder in het Centrum zijn geopend gebleven'. Alleen was hier en daar een drankhuis dicht. Ook elders Was het succes zeer matig. iDjaar waar de luiken neer waren, was er op geschreven Gesloten uit pro test tegen de< handelspachtwet», of hing er soms ook een biljet uit meldende dat de eigenaar ook verz-et aanteekende tegen de vertraagde goedkeuring van de wet op de handeilshuurceelen In d-en loop van Woensdagmiddag hebben nog eenige winkels en koffie huizen, ook in de voorsteden, o.a. te Schaarbeek zich bij het verzet aangeu sloten-. Door groepeeringen van handelaars waren namelijk mog.brieven rondgezon den geword-en om deel te nemen iiin do sluiting. Hieraan werd in zekere mate gevolg gegeven. Do magazijnen, vooral in de volkswij ken zijn voor het grootste gedeelte ge sloten, als protest tegen de regeering yoor de vertraging in het stemmen dei; wetgeving betreffende de handelshuur1-* ceelén. Deze wet werd reeds door dd Kamer gestemd maar moet nog door den Senaat goedgekeurd worden. Een incident vond plaats aan de oeurs instellingen het ordewoord van net. co- door een der deelnemers uitgelokt naar Jmiteit niet opvolgden, aanleiding van bet feit, dat sommige Een heerlijke tocht boven Brussel De Sabena heeft een schitterend nieuw initiatief genomen zij gaat re gelmatig vulgarisatie-nachtvluchten in richten boven de stad Brussel. Doel daarvan is dc liefhebbers van. -een sen sationeel tochtje, de stad eens te laten zien, van uit de donkere lucht. Driemaal per week woorden deze vulgarisatievluoh. ten verricht, en wel: eiken Maandag, Woensdag en Zaterdag. iDte prijs voor een tocht is bepaald op 100 fr., en de' passagiers worden per auto afgehaald aan het bureel der Sa bena te Brussel, Adolf Maxlaan, en zij 'worden, na de vlucht ook daar terug gebracht. Zoodat, hier een éénig kansje gebo den wordt Trouwens heeft de Sabena, onze kra nige Belgische luchtvaartmaatschappij, zich een grootem naam weten te ver werven om hare flinke nachtpreststios. In samenwerking met de Farman, de Deutsche Lufthansa, -en de A.B.A. (de Zweedsche Luchtvaartmaatschappij-) heeft zij een nachtdienst, die Parijs en Brussel, over Stettin en Kopenhagen aan,Oslo bindt. Zoodat een brief, die hier heden avond wordt gepost, rond 7 ure 's anderendaags, voor den middag nog, met de post wordt uitgedeeld in de verschillende hoofdsteden der. Scandi- naafsche landen. Voor vele handelaars en nijveoaars, die met Zweden, Denemarken, No u;we- g-en, zaken maken, is dit een welgeko men verbetering in het. postwezen. Maandag avond, had de eerste nacht vlucht boven Brussel plaats, en 1e Sa bena had te dezer gelegenheid enkel© vertegenwoordigers van de pers uitge- noodigd. Wij bemerkten op het vlieg veld onder meer, de heeren'GodtschaJck,- bestuurder, en Schocvaerts, handelsbe- sluurder der Sabena. De lieer, Cocquyt, de hoofdpiloot zelf, leidde ons op dezen tocht naar hoven, en het was werkelijk een verrassend en heerlijk zicht zelfs voor wie do vluchten bij dag al geen nieuws meer, kunnen brengen boven de schitte rend verLiehte boulevards der hoofdstaji de donkere diepten der voorsteden van Brussel te vliegen. Op de ontvangst, die na de vlucht plaats had, dankte, namens de pers, de heer Boin de Sabena voor de uitnoodi-* ging en wenschfe hun voel .geluk. De nieuwe Spaansche kroonprins, don Juan, die thans als adelborst bij de EngelscTïe vloot dient, zal als. dus.» danig ontslag nemen* Hij zal de rechten gaan studeereiï aan de hoogeseliool van Leuven, waan zijn broeder, don Gonzalo reeds al% student is ingeschreven*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1