MOTE VLAAMSCHE KERMIS INHULDIGING van onzen nieuwen Burgemeester LEDE De Hervormingen van het Parlementair regiem 1 op Zondigen 6 13 Augustus aanstaande Zaterdag Juli 1953 TE BEAURAING O. L. Er. van Banneux !n de Commissie van Koloniën President Hindenburg door eene beroerte getroffen Winkeliers laatoistbedodden XXXIX JAARGANG HUMMER |5| Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeeer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxiaan L13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Rumoldui Zonop3,52Zonaf7,56 V. M. 7 L. K. 14 't Zal nu tocli gebéuren. Tijdens zijn plechtige aanstelling verklaarde een bondgenoot, daï M. Nicliels van alle huldebetoog afzag ((ingezien de nare tijden ».u öok om de kosten te vermijden... en aldus eene eerste les van spaar zaamheid te geven aan zijn beminde medeburgers... Maar de partij is zoo nederig net.™ en zoo spaarzaam niet... en ze beeft besloten Pgt, Nioliels Alfred op Zondag 2 Juli te vieren. Volgens «Recht en Vrijheid» wordt bet een succes zonder weerga.., 15 muzieken 15.000 deelnemers! Drie gewezen Ministers die Fred komen huldigen «Mein Licbchen, wass willst du noeli mehr 1 't Mag nu nog wat minder zijn™ Van de drie Ministers mogen er twee thuis blijven; van dë Vijftien muzieken mogen er enkelen verstopt zitten... Aalst zal toch weggedragen worden door 't volk, zooals alle jaren! den eersten Kermisdag™ En zoo wordt het waarlijk een succes zon der weerga... ((Recht en Vrijheid» schrijft ((15.000 deelnemers... waarom niet 30.000 of 50.000 want al de Kermisgasten die naar Aalst hesp en vlaaien komen eten, kunnen heel gemakkelijk als sympathieke deelne mers worden meegeteld™ 't. Schijnt dat die kunstgreep als zeer meesterlijk door de partijge- hooten wordt aanzien. Onze nieuwe burgemeester zou er zelf de nede rige rader van zijn... Een beetje naief™ maar toch, voor de massa^ die gemakkelijk slikt... heel wel 1 Of de froriters zullen meedoen «Recht en Vrijheid» zegt, er geen woordje oVëf™ Wel geeft het roode blad berichtjes uit alle gemeenten van ons ar rondissement berichtjes, komende uit dezelfde pen 1 berichtjes waarop een roode scribent, geweldig heeft gezweet maar geen schijn of schaduw van eenige deelname dezer heldhaftige lieden. Het zijn zij nochtans die nu de bekroning zien van hun werk.™ Zonder hen, ware Nicliels geen Burgemeester.., Zonder hen, zou het wonder niet zijn gebeurd waarvoor «Recht en Vrijheid» in verrukking ligt, waar het roode blad schrij ft«Niemand van u had durven denken, dat de stad Aalst ooit eens zou bestuurd worden door een socialist. En noteert goed Door een socialist die BOVEN, ALLES ANTI-CIIKISTE- LIJK is Door een socialist 'die nooit iets deed voor de Vlaamsche Zaak. Door een socialist dié jaren lang hertelijk den draak stak met dé Vlaamsche Beweging, en naar het voorbeeld van zijn leermeester An seele cle bifstukken boven de idealen stelde.™ Neen, de Frontiers doen niet meê.... Ze zullen den mageren troost genieten «dé Vlaamséhgezinde Ka tholieken van Aalst te kunnen duivelen» zelfs ten koste van wat er nu gebeurt. En die zuur-zoete troost, zal hun Christen geweten voldoen. En van achter hun bebloemde vensters zullen ze lonken naar hun laatste werk het succes zonder weerga...»! der roode garde... En als de stoet voorbij is... als de laatste fanfaren, als de laatste liederen zul len wegsterven... zullen ze zich neervielen in hun fluweelen zetels... on der het kruisbeeld (het opium der wroeters, volgens de socialisten) waarop een witte Christus bloedt... voor het dwalende menschdoin.™. Ook zal het eerste woord \ran M. Van de Velde een dankwoord aart de fronters zijn.... De man van het gekende «tien duizend maal neen» is voorwaar dé gepaste speaker om de fronters voor hun proper werk te danken™ Ook Kamiel, die zoo graag met. de Fronters den aap houdt, zal hun wel een bloemeken achter cle ooren steken.,. 'Toekomende Zondag, eersten Kermisdag, zal Aalst dus overrom peld worden door rood'e politiek. Tot hiertoe werden de Kermisd agen boven alle politiek gezwaai en lawaai gesteld. V,oor de eerste maal sedert menschengeheugen wor den ze door een politiek bad getrokken. Die socialistische gewezen Ministers zullen onze straten doen weer galmen van hun politieke redevoeringen. Dat is d'e komst van dezen nieuwen tijd, ons bereid door mensehen die Aalst niet kennen; door vreemdelingen die hier pas aangeland, de eerste viool willen spelen, ten bate van een partij, die op dit oogenblik over lieel de wereld hqt onweerlegbaar bewijs levert van haar on macht en haar radeloosheid. Christene mensohen van Aalst, dit roode feest weze voor u het si gnaal van den weerstand, onverpoosd, onverdroten, methodiek, stil, hardnekkig, zonder versagen. EGO. Dond-erdag begaven ouders enj 'fami lieleden van het jongetje .Willy Huchon uit PiétoDi, schijnbaar van verlamming genezen' zich opnieuw naar Beauraing voor 'dankbetuiging aan Onze Lieve Vrouw. -Tilman Cóme kwam met h-en' mee hidden, op hun verzoek Het is wandaag Vrijdag dat hij zich weder naar Beauraing begeeft voor zijn zesde pelgrimsbezoek. «Het Dagblad van Noord-Brabant»' (Breda, Nederland) geeft e-en uitvoerig verslag over 't bezoek bij M. Van Laer en Hubert De Wolf te Turnhout die beiden te Beauraing op natuurlijk on verklaarbare wijze zijn genezen». Daar uit halen we nog aan van Maria Van Laer dat dokter Vogels haar zelfs heeft aangewakkerd «dat zij maar veel ver trouwen zou hebbent in Onze Lieve Vrouw. De afbeelding va» Onze Lieve Vrouw der armen Wanneer men de kerk van Banneux bezoekt, valt daar vanzelf een schilde rij op, roerend dovor eenvoud en natuur, lijke schoonheid en teer van kleur. Dat is de afbeelding van O.-L. Vrouw der Armen, geschilderd door der. h^er Loon Jamin, naar aanwijzingen der kleine Mariette Béco. Een drietal schetsen werden de klei nte voorgelegd; d-e eerste die ze zag Vond ze te leelijk, op de tweede zag de .Verschijning nr tc oud uit en de rooi was op den rechtervoet gelegd in plaat: van op den linker; dit was echter ge daan om de kleine te beproeven. De derde schets droeg min of meer. de goedkeuring van Mariette weg; zelf gaf ze met een potlood da verander in; aan op de teekening. z Leon Jamin heeft dan met nieuwen ijver een vierde poging gedaan; alles wat hij aan goedheid en devotie in een menschcngelaat wist te leggen, heeft hij tot uiting gebracht in dczei schilde rij, die. '1 in. 20 op 95 cm. is. Opnieuw werd ze Mariette voorgelegd. Ditmaal was ze opgetogen en verklaarde ze Ze is schoon, ja Zc is schc-on maar hoe hebt ge dat klaar gekregen Zoo is de afbeelding van O.-L.-Vrouw der Armen, naar de beschrijving van een klein meisje tot stand gekomen. ton roordeala der Parochial» Werlcon, gegeven in de Lokalen van don Volkskring, Dreefstraaf, Lede. PRACHTIGE TOMBOLA INGANG VRIJ Talrijke en prettige vermalceiij Kneden De bestuurshervorming in Kongo Donderdagmorgen, werd een verga dering gehouden van de Kamerkommis sie .van Koloniën, onder voorzitterschap van M. Poncelet. Bij de opening van do vergadering werd onmiddellijk de kwestie te berde gebracht van do bestuurshervormingen in Kongo, en eensgezind gaf de kom missie uiting aan haar mistevreden- hcid over het feit, (fat hiervoor geen voorlichting werd verstrekt. Het plan van hervormingen werd zoo_ als men weet, voorbereid door gouver neur-generaal Tilkens. Het komt neer op de opheffing van de vier provincies, die vervangen worden door zes d is tri k- ten1, wat beteekent dat voortaan liet heele bestuur van de Kolonie gecentra liseerd wordt in handen van den gou verneur-generaal enkel nog bijgestaan door personeel van lageren graad. Minister TscholTen, wanneer hij dit, plan onderzocht, «raadpleegde verschei dene personen uit dê koloniale wereld'. De meeste van hen waren er niet voor te vinden. M. Joris heeft gevraagd, dat men kennis zou krijgen! van het gchoelc plan en heeft aangevoerd dat, om een doodgewone grondvergurining in Kongo te bekomen, er een dekreet en hot ad vies van> den Kolonialen Raad vereischt zijn;, terwijl men nu niet eens de Ka merkommissie raadpleegt om -een heele bestuurshervorming injtei voeren. M. Poncelet heeft verzekerd, dat hij mededeeling van het plan heeft. ,s vraagd, maar dat. hem geantwoord werd, dat alles eigenlijk al geregeld is. Wel is men bereid om uitleg te verstrekken, maar het desbetreffend besluit zal eerst daags in het Staatsblad worden afge kondigd. M.M. Mathieu, Poelman en andore le den deelden het standpuné van M. Jo ris. M. Van Cauwelaert drong' aan, opdat de afkondiging van het besluit zou ver daagd worden tot de Kamer- en Se naatskommissies van Koloniën gele genheid zouden gehad hebben om de zaak lo onderzoeken. Dinsdag of Donderdag zal de kom missie waarschijnlijk weer bijeenko men, deze maal met den minister van Koloniën* Vervolg, en slot IDe Kamer telt te veel volksvertegen woordigers. Zij is gelijk eene volksme nigte, te gemakkelijk vatbaar voor eene gezamentlijke psychose. En wanneer dit gevoel zich van de Kamer meester maakt, dan zijn er noch argumenten noch redenen meer van tel. Het wordt dan -een springvloed, welke alles weg vaagt, zelfs het gezag der leiders. En dat is een doorslechte methode van wetgeving. Meer beperkt-e vergade ringen zijn aan zulke zenuwkrisis min der bloot gesteld. Hit is ook de overtuiging van onze collega's der uiterste linkerzijde. MM. Mathieu en Soudan steken, dit, niet weg. .Vermits de Kamer een onpaar getal le den moet tellen, zou 101 of 99 volks vertegenwoordigers volstaan. Tn zulke beperkte Kamer zou de wet gevende arbeid vlugger -en doelmatiger verricht worden. Doch, voor het oogenblik dient' het regiem van eene overbevolkte Kamer verbeterd. De heer, voorzitter Poncelet, die reeds verscheidene heilzame initiatieven heeft genomen, heeft eene kommissie voor de hervorming van het parlementair re giem samengesteld. Onze betreurde professor en later 'collega Leon Mnbilfe had reeds in 1919 een plan opgemaakt. Do heer Pauwels, griffier der Kamer, die bij zonder bevoegd is in zake parlementai- werkzaamheden, en die daarbij be deeld is met een scherpen observatie- geest, heeft de door Léont Mabille n »r- gestelde hervorming nader toegelicht. De Kommissie heeft reeds verschei dene vergadering-en gehouden, doch het schijnt dat hare werkzaamheden nog niet ver gevorderd zijn-. De voorstellen van den- heer Soudan v-erdienen nochtans een ernstig onder zoek. In! de eerste plaats dienen de afdec- lingen afgeschaft. Heeft men ooit gezien dal er sludie- komileiten doo-j; het lot worden samen gesteld Want, de afdeelingcn, en vooral de middcnafdeeling, welke den verslagge ver aanduidt, moeten toch wel komilei ten van studie en beslissing zijn. De Kamer zelf hecht geen belang aan de afdeclingen, vermits zij deze slechts een maal per week maar een half uur tje) gunt. En- op dat, half uurtj-e worden zes be groetingen en evenveel andere wets voorstellen onderzocht. Is dat niet. be spottelijk En kan er in dergelijke omstandigheden ernstig werk worden verricht Waarom zou men liet voorbe.eld van den Senaat, niet volgen deze heeft bestendige kommissies samengesteld, in dewelke elke senator met des te mwr iever werkt, dat hij zelf den wen-sch heeft uitgedrukt van eene kom missie lid te worden, welkte vraagstuk ken behandelt in dewelke"~hij bijzonder bevoegd is, Eens deze hervorming ingevoerd, moet men nog het amendementsrecht beperken. Een- wetsontwerp wordt onderzocht on grondig ingestudeerd in de bevoeg de kommissie. Men heeft er al de ge breken van bloot gelegd men beeft er de noodige verbeteringen aangebracht en men. legt ter Kamer een logistehen tekts neder. Tijdens de bespreking in do Kamer worden amend-enienten voorgesteld, zelfs zonder dat de tekst ervan ingestu_ deerd, of niet eens gelezen werd (loor; de Kam-erleden. En uit kiesdraverij, uit oppositie wordt het amendement aangenomen. Naderhand stelt men vast dat dit amen dement heel het ontwerp ontzenuwt. Men zal trachten bij -de twreede leziig weer alles igoea tte maken. Gaat dit niet dan rekenen d-e lieden met gezond vor stand op den Senaat. Doch, wijzigt de Senaat het ontwerp, dan komt het terug In de Kamer, oin dan weer naar den Senaat verzonden te worden, indienl er een lettertje aan veranderd wordt. En aldus gaat er voor hoogdringend© ontwerpen en bijgevolg voor het alge meen belang, een koslelijken tijd ver loren'. Wij zijn van oordeel dat het amen dementsrecht alléén zou mogen geduld worden in de Kommissie, welke het' ontwerp instudeert. En juist daarom zou elke voorsteller van een amende ment het recht hebben de werkzaamhe den der Kommissie te volgen. Aldus zou er paal en perk worden gesteld aan de improvisatiewetgeving* Elders zullen uitleggen wrelke IJ lhl.cö15*: grondige hervormingen het parlemen tair regi-em in zijn wezen zelf zou moe ten ondergaan, -wil het blijven be slaan. Wij kunnen nochtans dit. artikel niet sluiten zonder den wenscli uit te druk ken dat ook het interpelatierccht zou worden beperkt bij de vraagslukken van algemeene en builenlandsche po litiek. De interpolaties doen de Kamer, schromelijk veel lijd verliezen. Zonder twijfel moeten de volksverlë- genwoordlgers spreken. En Fransch' chronijker, die niet kan verdacht wor den van antiparlementarism, maar die de Fransche volksvertegemvoordigcrs hc-el goed kent, schrijft Zeker, in een parlement moeten de volksverte genwoordigers redevoeringen kunnen houden. Ook d-enkt er niemand aan hen het stilzwijgen op te leggen, doch dan mag het spreken de beslissingen niet in den weg staan en de ess-enlieele laak verhinderen, zijnde het goed be stuur en (lc goede organisatie van den. slaat.» Mocht het zoo wezen...- Parijs 30 Juni. «Le Rempart» pu bliceert de volgende inlichtingen van zijn correspondent te Basel Men weet thans op de meesL nauw keurige wijze wat er president Hinden, burg overkomen is tijdens zijn verblijf ie Neudeck. De president, door een beroerte ge troffen, is drie dagen zonder kennis ge bleven. ■De hevige brakingen waaraan hij leed hadden groote verslagenheid ge wekt in zijn omgeving, die een noodlo.l- ligon afloop vreesde. Gisteren namiddag kwamen twee vreemdelingen in den kleergoedwinkel, die door Antoon Greeve, in het huis 11. 423 der Paardenmarkt, te Antwerpen gehouden wordt. Terwijl een der kerels zich door de winkeljuffer allerhande stoffen deed toonen, vroeg de andere aan vrouw Greeve of zij een briefje van 1000 frank wilde wisselen. Na ver schillende malen briefjes van verschil lende bedragen gevraagd te hebben, ver trokken de kerels zonder iets gekocht te hebben. Nadien wrerd vastgesteld, dat, bij de wisseling van het geld een som van 800 frank gestolen werd. Er bleef niets anders over dan de politie te gaar», vetwitLigeni.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1