't Petitionnement Wat de drie Soc. Ministers te Aalst zuilen komen vertellen Dd gebeurtenissen te Beauraing O, L, Vrouw Bezoeking MINISTERRAAD BE ALCOOLWET CONGO HET PLAN TAN LUZEHN DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER 152 Kerkstraat, 9 ön 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 L'ondres W. C. 2. ZONDAG 2 JULI Bezoeking v. Maria Zonop3,63Zonaf7,56 MAANDAG 3 JULI I93> H. Marcug Zonop3,54Zona!7,56 V. M. 7 L. K. 14 Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijde.!. Maandelijks viert de H. Kerk een bij., zonder feesfdag, Maria ter eer* Het leest van Onze Moeder dat we op 2 Juli herdenken heeft iets. leerrijks voor. ons allen en wijst op de gedienstigheid van Onze Lieve Vrouw. De naastenliefde zelfs onder bloedverwanten en maag schap lijdt maar. al te dikwerf schip breuk en wordt niet genoeg' beseft, ge- waardeert, onderhouden en hier bij haar bezoek aan hare nicht Elisabeth te Hebron krijgen wij van O. L. Vrouw eene ferriie les in de liefde tot den cvenmensch. 't Is waar, Maria noemde ziclT 'de 'dienstmaagd des Heeren, doch daarom was hare liefdedaad die zij stelde te Hebron binnen het huis harer bloedver wante niet min verdienstig en voorbeel dig. En gedurende maanden bleef zij ten dienste van de moeder van Sint Jan Baptist. En alle mogelijke hulp werden door haar verleend en toegediend. Niemand zal vertellen, omdat het nie mand kan gissen, wat al hulp zij daar verleende. Zij heiligde reeds den Voor- looper Aan Clirislus bij haar intrede, wat zal het geweest zijn van nog en meer bij haar onophoudend verblijf binst dien langen tijd dat zij ten dien ste stond van de moeder \'an den toe- komstigen Boetedoener en Boetepredi ker Sint. Jan-Bapitst. Welk voordeel zullen al de leden \'an van die familie er niet uitgetrokken hebben en hoe zal kaar voorbeeld niet 'ingewerkt hebben op 't leven de wen ding, den vooruitgang van dit huisge zin. Ziet dat moesten we ook zooveel we kunnen in 't werlc stellen, 't moet niet altijd uit intrest zijn dat. we werken voor onzen evenmenscli. Onze diensten moeten niet altijd betaald worden. We moeten: kunnen bandelen uit naasten liefde uit, medelijden, uit opoffering, en zelfs meer dan uit menschelijkheid. We vergeten te dikwijls dat onze naaste geschapen is naar 't evenbeeld en de gelijkenis van God, dat liet onze broeder is in Jezus Christus, die eens met ons zal deel hebben in de goddelijke glorie. We denken niet genoeg na dat hij misschi-en meer weerd is in Gods oogen dan wij, dat liij de goede schuld zal zijn van ons geluk hiernamaals door zijn tusschenkomst bij God voor ons, door zijn goed voorbeeld, door zijn toe doen op gelijk welk domein en terrein..? 't Voorbeeld onzer Hemelmoeder zal wederom invloed uitoefenen op ons en 't is niet te veel dat- wij Maria dan ook daarvoor dank w ijten O die fccstdagenviering moeten wij behertigen, want '1 is nogmaals d? Mir- delares tusschen God en de menschen die ze ons bezorgt en al het profijt no. gelijk er ons doet uittrekken. MARO. Be ministers Aergaderden Vrijdag morgen te 10 uur onder voorzitterschap van graaf de Broquevillc. M. Poullet van de reis teruggekeerd, woonde de zitting bij; M. Hvmans, op •de conferentie te Londen weerhouden, was afwezig. Er werd geen «communiqué» aan de pers medegedeeld na afloop der zitting. Men he-eft evenwel vernomen dat vin gerwijzingen werdén gegeven om te ge raken tot oene vermindering van den prijs van sommige voedingswaren, die nu veel te duur zijn. Men hoopt alzoo den prijs A'an het levensonderhoud te doen dalen. Er werd ook veel gesproken over bouwpolitiek, als steun aan de nijver heid en over openbare verken, tot leni ging van dé werkloosheid. 'De Conferentie van Londeil hield ook de bijzond-ere aandacht der ministers gaande met het. ooig op de onderhande lingen A*oor eene muntstabilisatie. Nieuwe fcesluit-wctten in voorbereiding Aan de pers werd na de zitting geen officieele medede-eling verstrekt. Oc re. den liier\'an is dat nog geen definitief besluit is getroffen oA'er de kwesties die besproken werden en dat de discussie daarover de volgende week nog moet voortgezet worden. Met de kwestie der besluit-wellen is men thans in een tweede stadium ge treden. Het eerste was voleindigd toen de besluit—'wetten Aan 1 Juni gepu bliceerd werden. Sedert hebben de mi nisters-met, hunne administratie de uit zie vervolg onderaan volgende kolom. Niet wetende op welk boen te dansen heeft de groooote Socialistische partij, haar menschen nu -werk gegeven, met een zoogezegd petitionnement voor. Ka merontbinding. _- JDit petitionnement zal natuurlijk een groote klets in 't wat-er zijn, dit weten ze wel. Maar intusschen hebben hun mannen bezigheid en gaan de dagen voorbij... Volgens we vernem-en teekent op dat petionnement al wat beenen heeft, te beginnen met de scholi-eren. Nu wordt de propaganda gericht tot do vrouwen en tot de Ghristene Werk lieden... Ja Ja ook tot de Christen W-erklieden Doch de Christene Werklieden weten maar al te wel wat daarachter schuilt. De Socialisten Aallen in tAvee, drie stuk ken. Het bladje A'an A'olksvertegenwoor- diger Spaak bekent de ruzie openlijk. G'hebt de groep Jacquemotte (com munist, oud-socialist)' dan de groep Spaak-Brunfaut (tegen Van de Velde- Huj-smans, enz.)' "eindelijk het blok der oude peetjes (genre Nichels)'. Ze willen de Christene Werklieden in 't zelfde straatje steken «Ook geen uilen, en klaar zienl» zegt men le Aalst. Maar dat ze de vrouwen willen doen meêteekenen, dus hun een soort van stemrecht ge\-en, zonder controle van ouderdom of waardigheid, zij die tegen 't vrouwenstemrecht zijn, gaat over zijn hout. De vrouwen zouden dat petionnement' moeten buitenschrobben onder den kr-eet «Achteruit! dieven van ons recht»". JEFKEN. De Senaatskommissie van Rechts wezen vergaderde Vrijdag namiddag onder voorzitterschap van M. Ligy voor onderzoek" der amendementen voor te brengen aan do alcoolwet. M. Legrand, verslaggever, verdedigde zijn voorstel van streng gecontrooleer- do vrije verkoop A-an aicool in do drank slijterijen die er vergunning toe heb ben. Een streng toezicht zou alle be drog A'oorkomen, en zware straffen, waarqnder de bepaalde sluiting na de tweede overtreding zouden voorzien worden. M. Poulain, socialist, bestreed deze zienswijze en' A-oorwaar.de dat zijne groep tegen het voorstel zou -stemm^i. Vrijdag namiddag, om 4 ure, vertrok de s.s. «Albertville», van de Compagnie Maritime Beige, u-it Antwerpen naar (le Kolonie. Dit vertrek had een gansch' buiten gewoon karakter, en dit om een dubbele reden Aan boord bevonden zich, eer stens Gouverneur-generaal Tilkens, die weer zijn ambt in de Kolonie gaat bc-_ trekken, en tw-eodens een groot aantal zendelingen, die in hun respectievelij ke missies hun schoon apostolaat gaan beginnen of hernemen. H-et was ter gelegenheid van liet ver trek van Gouverneur-generaal Tilkens dat het prachtige schip dat in de na middagzon te blinken lag, den groeien vlaggentooi droeg.- voering der gewone besluiten nagezien, en onderzocht waar en hoe verbeterin gen noodig zijn. Thans wordt een tweede reeks A'an besluiten bestudeerd, waarover nog geen bijzonderheden worden gegeven. De studie ervan wordt Maandag en Dinsdag voortgezet. De minister gaan thans niet met dezelfden spoed tewerk, als einde Mei. Zooals een hoofdambte naar nog heden morgen zegde: haast en spoed, is zelden goed. Het is thans een. uitgemaakte zaak dat de maatregel waardoor 25 p.li. van" do loonen der gehuwde vrouwelijke ambtenaren wordt afgetrokken, zal in getrokken worden. Een commissie van drie ministers is samengesteld om de geldmiddelen te vinden die de wegval, lende moeten Aervangen. Want bedoel de 25 p.li. was een der onderdeelcn van het plan. waardoor lTct evenwicht in de begrooting moet verwezenlijkt worden. In regeeringskringen zijn adviezen ingekomen van politieke personaliteiten hehoorende tot de verschillende frac ties der meerderheid, waaruifblijkt dat niet moet gevreesd worden dat het lïa binct de Broquevillc op 18 Juli zou om vergeworpen worden. In al deze frac ties begrijpt men den ernst van de te genwoordige tijdsomstandigheden. H«t' volk blijft naar, Beauraing stroo- men. In plaats van te verminderen groeit de massa welke zich op den •steenweg voor, de grot verdringt, met den dag aan. Donderdag telde men er over. de 200 autocars, de gewone autos niet medegerekend. Het is buiten- twijfel een indrukwek kend en roerend schouwspel heel den dat door, die biddende en zingende me nigte le zien voortschrijden. Woensdag, niettegenstaande het doorslecht weder, waren er weer min stens twee duizend personen aanwezig bij het gebed Aran de kinderen. Het Spoorwegbeheer. heeft besloten een vierde lijn bij te leggen ook wordt de statie A'ergroot. Tot hiertoe worden er een 800 tal koepons per dag afgeleverd. De groote toevloed komt echter met autocars en «auto's. Het gemeentebestuur van- Beauraing heeft zich bereid verklaard te helpen bij de noodzakelijk geworden orde schikkingen, D,onderdag morgen te 9 uur, is Come Tilmant weer op bezoek geweest te Beauraing. Ditmaal was hij vergezeld van liet knaapje Willy Huchon, het zoontje Aan den briefdrager van Piéton waarvan we reeds tweematff gesproken hebben. Beiden begaven ziclï eerst naar den boom der verschijningen, waar Come Tilmant eene wijl bleef bidden, om dan naar de Grot te gaan, waar hij zij ne godsdienstoefening voortzette. Daarna ging Come naar den steen- Weg, op de plaats waar bij beweert de verschijningygezien te hebben. Hij ver klaarde dat hem eene ingeving gedaan was om Vrijdag opnieuw naar, Beau raing te komen. Wat er Vrijdag gebeurde I Vrijdagochtend begaf de staalwerk- man Tilman Come zich dus terug naar Beauraing voor zijn zesde bedevaart en weder bad hij nabij de grot van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, nabi.j den boom der verschijningen en dan in de kapel met de Piëta. Zooals bij elk zij ner bedevaarten ging hij vervolgens biddend OA'er de kasseide naar de plaats waar hij werd genezen. Daar stond hij en bad. honderden pelgrims baden met hem. Plots wankelde hij weer, zijn gezicht A'erstarde. De omstaanders zagen hem den rech ter wijsvinger op de lippen zetten, langzaam sprak hij dan onbeweeg lijk deze woorden. Ceci est un secret que a-ous com- muniquerez au peuple le jour de ma fè. te. (Dit is een geheim dat gij aan het volk zult mededeelen' op mijn feestdag) Dan zeide hij even luidop Revenez demain A-oir! vos malades. (Kom morgen terug om uwe zieken te zien.)' Die rozenkrans op de kasseide bij den struik der verschijningen werd voort- gebeden. Bij het verhoor in het kloos ter der Zusters zeide Tilman Come dat Onze Lieve Vrouw hem een geheim had toevertrouwd dat hij op haar feestdag (den 5e Augustus)' aan het volk mocht mededeelen. En .dat de verschijning j hem had aangezet hier morgen terug1 te keeren om zijne zieken- ie1 zien. Hij begreep niet geheel wat dit be- teekende, maar zeker zou bij Zaterdag t-erugkceren, en de kleine Nelly Lebrun (Scry Metfcet), evenals de kleine Willy Huc'hon (Piéton). op bedevaart mede- nemen-.; Nog eene genezing Een klein meisje van Antoing, met A'erstijfd en teruggeplooid been werd door bare naastbestaanden Vrijdag morgen naar Beauraing gevoerd voor genezing. Bij den terugkeer even voor bij Scnzeillie is het A'crslijfd en omge- plooid been plots 'losgesprongen, te Pliilippeville is hef meisje beginnen te gaan. Uit Pliilippeville wordt gemeld van vertrouwbare zijde Vrijdagmiddag dat een talrijke menigte daar het zoo pas genezen schijnend meisje omringt, en dal de familieleden van bot kind bij hoog en bij laag bevestigen dal zij op den terugweg zijn uit Beauraing,dat het meisje sedert maanden niet in slaat was te gaan en hier zoo plols is beg innen te loopen. Zij wilden naar de dichts bijgelegene kerk onmiddellijk Onze Lieve Vrouw gaan danken, waar een heele menigte is toegestroomd^ Na de gebruikelijke plichtplegingen, van hulde aan onzen nieuwen meier en dank aan de fronters, zal Van der Velde eens uitleggen (in de taal die geen enkele vlaamscbe werkman verstaat), waarom hij geen deel wil nemen van een drieledige regeering. Hij zal bewijzen, dat dergelijke deelnemig schadelijk is voor'de partij, zooals ze in an dere landen voor de partij zeer schadelijk was, en hij zal daarbij eens schoonekens uiteendoen, niet alleen, waarom ze enkel nog willen re- geeren als ze volledig de s baas zijn, maar ook wat ze dan allemaal zul len doen ten bate van de arbeiders. Wat we nu nog niet weten, Kamiel zal juist 'liet tegenovergestelde bewijzen. Kamiel is voor onmiddellijke deelneming aan de Regeering. Vol gens Kamiel is er buiten blijven erg embétant, en niet goed voor de massa. Stcllekens aan komt bij de mensehen de indruk, dat ze ons kunnen missen... Bij velen komt zelfs de overtuiging, dat het veel be ter gaat zonder ons. En bij een kleine klas groeit, de zekerheid, dat we heel den boel zouden bederven en dus zoover mogelijk moeten ver wijderd worden Besluit De pap niet laten koud worden Onmiddellijk in 't hoo- ger bestuur treden Redelijk zijn Al doen wat we kunnen om de dwaasheden van vroeger te doen vergeten Wat Eedje zal zeggen Ja, wij vreezen, dat Anseelc over de algemeene politiek hard zal zwijgen.... De man loopt in dezen 'droeven tijd zoo zeer bekommerd met zijn banken en fabrieken, dat hij alleen nog lacht op een oud p'ortre't... Weet ge wel dat de Congoleesche maatschappij, de Ruzzi- zi, sedert haar stichting (1927) nog geen duit winst heeft opgebracht? Weet ge dat de verliezen in menigvuldige roode fabrieken millioenen beloopen Wie zou bij al die narigheden, het hoofd op de knieën niet laten zakken In alle geval, als moderne kapitalist, zal Eedje zeer gematigd spre ken... Eenige «kloppen» wel 1 Eenige groote woorden (Ooli, met de Earner's hporen we die zooveel!) Maar in den grond zal hij heel voorzichtig zijn... Wel eens den tijd herinneren toen hij naar Aalst kwam meeting geven als doodgewone proletaar,.En dien tijd vergelij ken met nu... Toen Miserie Nu Rijkdom Toen Met de zolen van zijn schoenen Nu per auto Toen Bulderen op de fabrikanten Nu Zelf fabrikant Toen Vloeken tegen de banken, de bloedzuigers, de parasieten Nu Zelf bankier Maar hij zal dat allemaal doen in den grond zeer bezadigd, als een goede herder, die waakt over zijn schaapkes, die nu zoo zalig in 't droog zitten. Een werkman zei 't ons deze week niet zonder huniör... Die drie so cialistische ministers ,t Is een derde van schuppe zot Kamiel is de zot, Van de Velde de negen en Anseele de tien. Waar Eedje te genwoordig komt is hij van tel. \Toor hem zwijgen de therieën en de theoriekers. Kapitaal Meer-waarde van den arbeid Rijkdom djefstal Al die oude theoriën moffelt Eedje, als bankier en fabrikant, in zijnen zak en zwijgen dat de anderen doen, zwijgen als vermoord.... Wij eindigen met Eedje, omdat onze nieuwe burgemeester zijn trouwe leerling is. Wij vreezen echter dat hij 't zoover niet zal brengen als zijn Mees ter. Is 't niet spijtóg Al heeft hij1 ook zijn schaupkcns op 't droog, Jefken. M. Dave Kennen Morris DE NIEUWE GEZANT DER VEREENIGDE-STATEN TE BRUSSEL Volgens het nieuw plan der golfleng ten verdeeling dat niet Januari a.s. in voege zal treden, zullen de volgende veranderingen aangebracht worden Brussel (Vlaamsche uilzending) krijgt 321 m. in plaats van 338 m.; Hilver sum krijgt 391 m.. in plaats A'an 296 m< Rome, 420 m. in plaats van 441 m. Brussel (Fransche uitzending), 483 in plaats van 509 m.'; Huizen, 1345 in' plaats van 1875 m.; Daventry, 1500 in plaats van 1554 m.; Radio Paris 1796 in plaats van 1725 m. enz. enz. Kortom, zal een volkomen omkeering van bijna alle golflengten plaats vinden, en door dien een algeheele wijziging der ont vangtoestellen waarvan de schaal do namen der stations draagt. Daarente gen zullen de superjnductance toestel len, die voorzien zijn van een microme- tcrschaal, zonder de minste wijziging, zoo eenvoudig als vroeger; geregeld kunnen worden.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1