Schrikkelijk Verkeers ongeluk te Stavelot Dinsdag Juli 1955 fff Ontzettende ellende in het IP olga-gebied Prinses Juliana te Londen De internationale bende valsche munters aangehouden DRIE GROOTE GEDENKDAGEN 1302 18ÏÏO 1918 Vlagt! Het eskader van Generaal Balbo bedreigd H. Hartfeeslen te Geer aar dsber gen XXXIX JAARGANG NUMMER 158 K«rkstraat, 9 «fl 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D# Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Euiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Charlotla Zonop4,00Zonaf7,52| L. K. 14 N, M. 22 'Hij die voor Vlaanderen Keeft geleden eri gestredeS Ontvoert het minste dat herinnert aan, \t verleden. De fransclie koning, Filip de Munteschrooder, had het nogal bont gemaakt in Vlaanderen, Hij had daarbij een dubbel inzicht, ge lijk ge zult gaan hooren. Instede van te luisteren naar zijn leenvolk, iii plaats van voldoening te geven aan de gilden, die reeds in 1280 opstonden en vochten voor hun vrij heden en rechten, keerde Filip zich naar den kant der patriciërs een soort, smoorrijke wolbarons, die niet hun weelde geen weg wisten en de gemeentemannen uit alle be sturen wilden verwijderen. Onze toenmalige Graaf Gewijde van Dampierre, verstond het be ter. De rechtschapen man liet, de Patriciërs staan en spande meê met de Ambachten. Maar juist daarom stak hij in den neus van den franscheri vorst en zekeren dag ging Filip zoover, met nen loozen truk, Gewijde met zijn dochter en een schare Vlaamsche Ridders naar Parijs te lokken en ze daar verraderlijk in liet gevang te werpen Ge ziet van hier de woede der gi ldemannen, bij 'f vernemen van dat ontstellend nieuws! Hiui graaf, liun verdediger, op welke laaghartige, afschuwelijke wijze in een hinderlaag gelokt 't Riep om wraak Engeland en Duitschland verhieven toen even de koppen en vroe gen zich af, wat er wel in Vlaanderen op cil was. En er was iets op til. De Fransclie Koning had zijn plan Hij had niet voor niets Gewijde uit. Vlaanderen getokt. Vlaande ren moest 't zijne worden en Vlaanderen werd ingepalmd en hij Frankrijk ingelijfd 1 En om het aan de Vlamingen seffens en strie mend te doen gevoelen, zond hij naar hier als gouverneur Jacques de Ohatillon, die niks van onze zeden kende en weldra de eene onzinnig heid op de andere stapelde. De patriciërs schenen in den derden hemel, met de nieuwe fransché politiek, maar het, volk... zweeg en zinde op weerstand... in 't geheim. Ge kent de historie van Brugge, toen de Fransclie Koningin daar afkwam als een geverfde kat en snoof van nijdi' en afgunst, toen ze de pracht onzer Vlaamsche jeugd zag bloeien en blinken aan de rijk versierde vensters... «Ik meende hier alleen Koningin te zijn en 't zijn hier allemaal koninginnen Ge kent de historie van De Brug sche Meiten, toen met honderden Patriciërs en Lelieventen werden vermoord, als ze in klaar Vlaamsen de woorden: 's Gilden Vriend! niet konden uitspreken... Daarop zou de ketel barsten. Een oorlogsverklaring was onvermijdelijk En ze kwam. Maar ze kwam niet onverwachts. 'Twee maand lang hadden de gil den zich gereed gemaakt. Het Vlaamsche land werd afgereden en af- gerotst en overal de mannen opgetrommeld voor den komenden strijd. Ook Aalst was vliegens gereed X- II Juli 1302... GroeningekouterMoeten wij den slag verhalen? Ieder kent hem... Langs den kant der Vlamingen stonden de gemecn- temannen uit Ambachten en Neringen, met, Breydel en De Coninck aan den kop; het grootste gedeelte der geestelijkheid want Eilip leefde in openlijken opstand tegen den Paus enkele trouw geble ven Patriciërs, ook een groep ■'Walen uit Namen, allen arm bewapend, maar bezield met den vurigen wil te sterven of te overwinnen. Van den overkant, stond de bloem van den Fransehen adel, machtig uitgedosebt, in staal en goud, gesteund door de trouwlooze Partri- ciërs... Een leger, tweemaal zoo groot als 't Vlaamsche heir... En... de bluffende franschozen in luin overmoed kwamen af met bessems op hun pecken gebonden, als om met de Vlamingen te lachen. Maar 't lachen was gauw uit... De Vlamingen gingen er goei-dagen! lie gang meê! En tegen den avond zag men over de kouters van Vlaanderen, in alle richtingen, de Franschen faeenen, zoo hard ze maar konden, om zoohaast mogelijk «chez-nous» te zijn. Dat is, zeer rap verteld, de geschiedenis van den slag der Gulden Sporen Geen klassenstrijd! Geen rassenstrijd, maaï een strijd om recht. Een strijd van werklieden en edele heeren Een strijd van Vlamingen en Walen Een strijd, die begon met het gebed, want al die mënschen waren christene geloovigen, allen knielden vcor den aanval neer onder den zegen des priesters en kusten den «heiligen grond» voor wiens vrij heid zij hun bloed gingen vergieten. Een strijd die weerklonk, niet alleen over Groeningenkouter, maar over den Rijn en over de zee, heel westelijk Europa door, ja tot Ro me toe. Een strijd, die als een haziiinstoot de christene democratie van dien tijd wakker riep. Een strijd, die volgens liet getuigenis der beste geschiedschrijvers het beslaan van ons Vlaamsche volk heeft gewaarborgd en verzekerd. 1302 heeft ons dus meer gelaten dan Gulden sporen; 1302 gaf ons het, hoog-edel onverganelijkk voorbeeld van vrijheidszin, van burger deugd, van onverdeelhare sawcnliooriglieid. 1302 schonk aan ons volk een Geschiedenis met een heldenfeit, dat door alle volkeren werd bewonderd en alle latere gebeurtenissen ge durende honderden jaren zou beheerschen. Het is dus terecht met welbegrepen fierheid, dat Vlaanderen, dat heel ons land alle jaren de Gulden Sporenzege viept. Ook dit jaar EGO. Gruwelijke verhalen Met honderden verlaten op het oogon- lolik de Duitsch_Russische boeren het Wolga-gebied en de Oekraïne, waar zij aan den hongernood zijn prijsgegeven:. De volksbond voor flu itch er s in het buitenland heeft in verband daarmede een groote-actie op het getouw gezet om -de Duitsclie boeren in Sovjet-Rus land te helpen. De vluchtelingen worden in een kamp te Schneidemulil ondergebracht, waar er zich op het oogenblik reeds. 357 bevinden. Wanneer men liet kamp bezoekt, krijgt men eert duidelijken toe stand, waarin de Duitsclie boeren ver- keeren. "Volkomen tencergeslagen en stom loopen zij rond en wachten, op be_ richten van hun familie-leden, die zij in het land der verschrikking» moesten achterlaten. iDie nog niet vrij zijn, wacht een vreeselijk lot. de honger dood. Want er is in de eens zoo vrucht bare Wolga gebieden en in de Oekraï ne op het oogenblik niets meer te eten» Gruwelijke verhalen vertellen de hoe ren in Schneidemuhl over hun ervai in- gen. Zelfs gevallen van, kannibalisme zouden zijn voorgekomen. Op het marktplein van een stad lagen op zeke ren dag honderden uitgeputte boeren, om wie niemand zien bekommerde. U t de mededeelingen der vluchtelingen blijkt, dat het den Sovjet-Russischen overheden n.iet meer mogelijk is, ook maar eenigermatc voldoende voedsel te verschaffen. Het gemeenschappelijk bedrijf neemt den boeren het graan af, dat in hun bezit is en voor duur geld moeten de boeren in het voorjaar 'net zaaigoed te rug koopen. Af en toe worden de brieven uit Schneidemuhl ontvangen van de ach tergebleven. Duitschers in het Wolga- gebied. Hun inhoud is dén, klacht: De mensehen hebben niets meer te eten en de een na den andere sterf... Het bezoek met eenige dagen verlengd Naar verluidt zal Prinses Juliana haar verblijf te Londen met eenige da gen. verlengen. De prinses is verrukt over de bnt_ vangst, welke haar te Londen ten deel valt. Ook Londen is verrukt over deze een voudige Prinses, wier ongekunstelde bekoring haar re^ds vele vrienden heeft bezorgd. Het bezoek van de Prinses zal thans waarschijnlijk tot Woensdag of Don derdag van de volgende week duren. Inmiddels vond de Prinses reeds ge legenheid talrijke personen uit de Lon_ dens'chc society ie ontmoeten; op de avondreceptie in. het. gezantschap was de Engelsche aristocratie goed verte genwoordigd. Ook maakte Prinses Ju liana kennis mef prinses Ingrid en prins Karei van Zweden. In Duitschland heeft dc internatio nale bende van valsche munters, die nagemaakte Engelsche banknoten ir omloop bracht, gewerkt. Dezer dagen is te Berlijn een mede. pliehtigc gepakt. Reeds zijn. 500 stuks valsche briefjes- yan 10 pond achter, haald. Begin April waren twee mannen ver schenen in, het wisselkantoor aan de Anhalter statie die 10 pond-noten ge wisseld wilden krijgen. Toen de betrok ken beambte de briefjes eerst Het na zien op de echtheid, verdwenen de Iwee mannen overhaast. De biljetten warén, valscii. Die zaak bleef bij de politie in onderzoek". Toen onlangs de ontdekking ecner valseh muntersbendc in den Haag werd gedaan pleegde de politie van Berlijn overleg met, die van den Haag. Op grond van de in den Haag ver strekte gegevens en liet signalement van een Roemeen (vroeger was de man Rus), kon deze. te Berlijn worden op gespoord cn aangehouden. De man had valsch bankpapier in zijn bezil, doch ontkent medeplichtig te zijn van de bende. Hij zou de banknoten in Tsjeclioslo wakije in een badplaats hebben ontvan gen en hebben verkocht aan de in den Haag geknipte buitenlanders. "Voor hein zou het zoo zegt hij een gewone handclsverhandeling zijn geweest. MBB— Op II JULI hardenkon wij da schittaranda overwinning onzat1 voor« vadartn op Groeninghavild alwaar zij in 1302 hat Zuiden versloegen, dat ons als een wingewes poogde ta overweldigen- 21 JULI vieren wij da bevrijding van hat Noorderjuk in 1833 on da stichting onzer duurbare onafhankelijkheid. Op 11 NOVEMBER herleven we do zegepraal dar varbonden legers op do horden uit het Oosten, an da hng betrachte vrijheid na vier droevl jaran van smartalijken strijd en knellende bezetting, Aalstenaars neemt allen deel aan de viering dier glorierijke dagen BE VLAGT UWE HUIZEN! '7 SPOOKT ER MEER EN MEER I Van buiten bezien onder vlaggen en wimpels hangt het ding nog schijnbaar aaneen, maar... «'t werk zit van bin nen», zei Muiske Luyckx. In zijn weekblad «Hier Dinaso», van 1 Juli 1933 wijst Joris Van Severen, oud Yl. Nationalistisch Kamerlid, op dien onbekookten hutsepot. Wat verstaan wij, zegt hij, door dat Vlaamsch-nationale kamp Wie en wat maakt deel ervan uit Het K.V.N.Y. onder leiding van Leuridan; dc groep van Butaye die ten slotte slechts' in zeer los verband met, het K.V.N.Y. staat; de groep van Aalst met zijn vertakkingen in het Genfschc, liet Oudenaardsche en hel Dendermoml- sclie; de groep van Delille; dc groep van Staf Declercq; de K.Y.V. (Katholie ke Vlaamsche Volkspartij)' verdeeld in drie groepen die er elk «hun» Vlaam sche strijd op na houden, zijnde dc groepeering onder leiding van Lagrou, der de leiding van Thomas De Backer in het Antwerpsche, 'de groepeering on_ in het Turnhoutsche, en de groepeering onder leiding van Romsee in Vlaamsch Limburg. Eindelijk het Vlaamsche Front» dat onder de leiding staat van men weet niet meer van wie en idem in het Antwerpsche werkt. Te midden deze dooreenloopende en dooreenwroetende groepen, tevens in alle min of meer ageerende met weerom andere middelen en in ande ren geest, de groep van «Jong Dietsch- j land», de groep van «Vlaanderen», en in uiterst komieke majesteit gehuld, nu en dan met even komieke majesteit' een of andere motie de wereld inzendende... «de Raa4. van Vlaanderen», zooals liij zich zélf noemt zonder natuurlijk den minsten zin voor dat komieke. Joris Van Severen zou er zijn eigen parlij nog moeten bijvoegen; het \Ter- dinaso. EN WAT TE DENKEN VAN DE LEIDERS Daarop antwoordt «Roeland»', het VI. Nationalistisch weekblad yan Antwer pen. In zijn nummer, van 21 Mei 1.1. vroeg bet blad zich af welke crisis het Vlaamsch-Nationalisme verlamt En het antwoord luidde «Eenvoudig deze der leiders. Het Verdinaso mag de leiders van concentratie en Front en tutti quanli bedanken omdat deze menschen schit terend bewezen hebben dat met deze heeren de Vlaamsch Nationale strijd dood loopt en het voor de besten de moeite-niet meer loont er zich nog voor warm te maken De dooddoeners van den vlaamsch- Nationale strijd Zij. die zoo gemakke lijk op een ander schimpen En dit wordt gozegd, niet door ons, maar door hun. eigen mannen Anti.Fascisten zouden het na daling bij Chicago willen opblazen ■De Italiaansche consul-generaal, Castuecio, heeft een reeks anti-fascis tische dreigbrieven, ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat hel eskader van generaal Balbo, als het in het Michigan- meer voor de stad Chicago zal zijn ge meerd, zal worden opgeblazen. Kolonel Tcmpesti, die belast is met de verzorging van dc 24 Italiaansche watervliegtuigen, beeft de hulp ge vraagd van de- troepen uit Wisconsin, die aan het meer van Geneva zijn gele gerd, zulks ter aanvulling van de 100 man sterke speciale politiemacht, welke met. do bewaking van het eskader is be last. De belangstelling rondom dc H. Tlart- feesten van 13 Augustus a.s. wordt steeds grooter en grooter. Uit co mees te dekenijen van het Bisdom Gent en. het Brabantsclie komen talrijke toetre dingen binnen. E. P. Meeus, S.J. Alge meen Secretaris van de Bonden van 't If. Hart van 't Aartsbisdom Meclielen heeft de radiotrein besproken om met de II. Hartbonders van het Antwerpscho en hel Mechelsche de vlaggefcesten bij te wonen. En geen wonder dat de be langstelling zoo. algemeen en zoo groot is! Want de versiering van de si ad zal nevens het mooiste mogen gesteld wor den wat tot hiertoe in dit opzicht werd gepresteerd: op dit oogenblik liggen reeds 400.000 bloemen in gereedheid om de straten en de pleinen te versie ren. Voegt daarbij de monumontlTlo triomfbogen, de ontelbare masten cn staken en de veelvormige omlijstingen die geheel deze bloemenweelde zullen schragen; en U zult tot het besluit ko men dat de grootsebe belooging van 13 Augustus in een schittering van lijnen cn kleuren zal doorgaan Geeraardsbergen wordt in eon blbe- menslad herschapen als bewijs van zijn eerherstellende liefde tot Jezus' 11. Hart. Daarom zullen allen H. Hartvrien den op 13 Augustus' te Geeraardsber gen aanwezig zijn om op deze onvergc- telijken dag mede de triomf yan het IL Hart te helpen bewerkstelligen. VIER DOODEN EN ZESTIEN ZWAAR GEKWETSTEN STAVELOT, 10 JULI, 1933 Een Antwerpsche autobus heeft op drie kilometers van Stavelot een muur omver gereden en is in eene diepte ge vallen. Men lelt vier dooden en zestien ge kwetsten. Volgens men ons dezen namiddag nog meldt zouden er reeds twee van de zestien zwaar gewonden, overleden zijn- WAT HUN HET MEESTE ZOU VERWONDEREN Een Fransch dagblad stelde onlangs de vol gende vraag aan zijne lezers Veronderstel een oogenblik dat een mcnsch uit den tijd van Loöewljk XIII terug op aardo zou komen, Wat zou hom op de huidige wereld hét meesto verwonderen, volgens u Bijna iedereen antwoordde het vliegtuig. Anderen meenden de radio nog anderen •- de automobielen, de treinen Het meest inslaande antwoord en waar schijnlijk wel het juiste klonk als volgt Wat den mensch uit dan tijd van Lodowijk XIII het meesto zou verwondoren, zou zijn hot zien van de... belastingstarieven, die over z(jno nakomelingen neerrogenen 't Wae dit entwoord dat den eersten prijs behaalde. En mot reden DAS ES NEN TIST Ik bedoel dien bankier uit Amerika, (als ik goed gelezen heb) die zijn gewicht aan goud aan de armen schonk, voor zijnen docd. Wel, das 'nen Tist Das nu eens 'nen man Dio verdient navolgers to vinden. Dat zou waarschijnlijk wel oene oplossing brengen aan de liuidigo krisis. Wolaan, heeren kapitalisten, een eoniga kans voor U, laat nu niet langer op U wachten en volgt hot voorbeeld van dien menschlieven- den bankier, schenkt ook uw gewicht in goud aan de noodlijdenden. Laat U vandaag nog wegen Maar ja, en jammer genoeg, zulke dingen gebeuren maar alleen in Amerika, en Ta kun nen niet eens gaan zien of 't waar geweest is 't is te ver af l Ghandi zou er in alle geval goedkoop van af komen, als hij 't voorbeeld van dien bankier zou willea navolgen. Zou 't daarvoor misschien zijn dat hij die hongerstaking gedaan heeft Wio weet

De Volksstem | 1933 | | pagina 1