Wie is mijne Moeder De Me K, A J,-Dagen eg le Beauraiiig Giiisei Hel Beheer der Brouwerij DE GHEEST N. V. Aalst. Ongeluk fe Ledeberg hsrberQtwistta Schoaten 11 Juli. H. Godelieve van Ghistel, IMaagcf en Martelares van Vlaanderen. Zij .was „de dochter van-vrome edel lieden uit Fransch Vlaanderen en werd in lOil te Wierre bij Boulogne aan Zee geboren. Zij schitterde door hare lief de tot de armen. Zij wercfom staatkun dige redenen uitgehuwelijkt aan den ruwen graaf Bertholf van GUistel. Heel ■haar leven was een lange martelaar schap tot eindelijk in den nacht van 6 Juli de zachte 25-jarige gravin door de handlangers van haar gemaal weid gewurgd. Prins Nikolaas van Rumenie te Brus- Prins Nikolaas van lluinenie, zal heden avond, tusschen 8 en 7 ure aan boord'van zijn éigen vliegtuig,- uit Parijs, op; 't vlicgplcin van Haren aan- kemen. De prins,- die al veel van zich deed spreken, is de jongere broeder van Ko ning Carol. De höoge bezoeker zal onze militaire luchtvaartinstellingen bezichtigen, ont bijten bij den Koning, dineeren bij den minister van landsverdediging en Mev. Devéze en vermoedelijk Woensdag langs den luchtweg naar 's Gravenhage door reizen. Wie Is er deken der luchtvaarders -Eene vraag moeilijk om beantwoor den, te meer daar in feite de eer van dezen titel toekomt aan eene vrouw en wel a/.n Mevrouw Duruof, Fransche vliegster, welke eertijds herhaaldelijk opsteeg. Zij heeft voor het oogenblik den ou derdom van 87 jaar bereikt. Belgie op de tentoonstelling te Esch- Alzette. Het ministerie van Arbeid en Nijverheid laat weten dat van 12 tot 22 Aug. aanstaande te Esch-Alzette, een Nationale Tentoonstelling zal plaats hebben van liet Groot Hertogdom Lu xemburg. Belgie zal een groot aandeel nemen in deze prestatie met de pro ducten van zijn nijverheid cn handel. Ti" deelneming geschiedt door tusseben- komst van de vertegenwoordigers van, de Belgische handel en nijverheidsge machtigden in het Groot-Herlogdom. Op .het- programma der tentoonstelling is een Belgische Dag voorzien op 16 Au gustus. Deze dag belooft een succes te werden. De Everest-bergtop. ,r,e Britsclie verkenningstocht naar de.n Everest, bergtop in Indie is op 955 meter van den top stopgezet. HughlUittledge en zijn tochtgenooten zijn naar de vallei teruggekeerd. Zij werden namelijk bij hun laatste poging tot het bereiken van den nrbt- sneeuw bedekten bergtop door een vreeselijken orkaan overvallen. Om ongelukken fe voorkomen, werd dan ook besloten van de verdere beklimming af te zien. Er zouden vier. jaar noodig zijn, om 'op den- bergrug kampen in te richten, waarvan het laatste zich op 800 meter zou bevinden. De beklimmers zónden aldaar de orkanen' laten voorbijgaan en 'gebruik maken van een der weinige gunstige oogenblikken, om de laatste 840 meter naar den top af te leggen. Dit, «uitstapje» moet ten minste drie dagen duren. AUTO-ONGEVAL TE GEERAERDSBERGEN Zondagavond deed zich een'auto-on geluk voor in de Lesê'énschestfaa! boogie van het Roode Bosch. Hei: drie jarig meisje' Gilbcrte 'Vee wilde "de. straat oversteken. Om'een wielrijder te ontwijken Irok zij zich terug eh kwa'hrterécht"tegen een auto. Zij werd met geweld .tegen den grond geworpen en'bekwam een ga pende wonde aan het hoofd en de zijdé. Haar. toestand is.zorgwekkend. Zondag voormiddag, rond 9 ure, had op den Hundelgemsche steenweg te Ledeberg, een schrikkelijk ongeluk plaats. Die 16-jarige Georgette De Bleye, wonende Langestraa, 147, te Le deberg, de oudste van drie kinderen, kwam per velo nit de richting van Gent naar Meirclbeke gereden, toen op zekei? oogenblik, haar rijwiel op de riggels van den tram slipte en zij links ten grond plofte. Op denzelfden oogenblik kwam een auto gereden uit de richting van Mei- relbeke naar. Gent en het meisje w?rd door den achterkant van liet voertuig overreden. Het slachtoffer werd dadelijk wegge bracht naar de kliniek van Ledeberg waar zij na enkele stonden, tengevolge eener, schedelbreuk bezweek. De auto was geleid door M. Edmond Durty, schilder, wonende Brugstraat te Gent, die hoegenaamd geen schuld heeft aan het ongeluk. De politie van Ledeberg die spoedi; ter plaats was en liet eerste onderzoek instelde, verwittigde het parket, waar. op de heer Liest-Luysterborghs, offi- er der rechterlijke politie, met dé photografische dienst van het park tor plaats kwam. De Brouwerij DE GHEEST N. V. Aalst, brengt ter kennis van hare Geachte Klienteel dat het speciaal bier voor het opsteken van Krieken dit jaar bijzonder goed is. Daar de kriekentijd aan breekt raden wij de liefhebbers van LEKKER KRIE KENBIER aan hunne bestelling-en zonder uitstel te te doen, want de voorraad is niet groot. Een vader poogt zijn kind in volle strasl fe worgaa Zaterdag avond rond 9 ure had er op de Graanmarkt te Mcehelen een drama plaats. Een koppel jonge werklieden wandelden vreedzaam en staken een kinderrijtuig voort, waarin een wichtje van eenige maanden oud lag. Eensklaps nam zekere V..., zonder de minste reden, mógelijks in een aanval van waanzin het wichtje uit het rijtuig en, greep het hij de keel, met zulk ge weld dat het ging verstikken. Voorbijgangers zulks ziende, wierpen zich- op den. vader en na een' kort ge vecht gelukten zij er in hem het wichtje te ontrukken. Het' kindje dat reeds bewusteloos was kon spoedig tot het leven terug geroe pen Worden. De vader die men ten lijve wilde, kon ontsnappen. Het Konkordaat (ussch'en dén H.Stool én het Duitsche Reich werd Zaterda avond te Rome geparafeerd door M. von Papen en kardinaal Pacelli. Historisch tafereel 17de Vervolg Zij wist het niet. Haar blik zocht nogmaals de jeugdige geslalc, die zoo groote verwarring in liaar hart had tc- wege gebracht. IIcl. meisje stond nóg op dezelfde plaats. De glans der avondzon viel op de gansche geslalte en verlichtte het bloeiende gezicht,dat mét een soort van treurigheid op hare borst gebogen hing. Ook zij scheen te wenschen, te hopen of te. ontberen. In hare houding was geen spoor, meer zichtbaar van kinderlijke zorgeloos heid, Francisca bleef als geboeid aan dit meisje, een verward benauwend vermoeden bekroop haar... met de zon scheen hare vrede te verdwijnen. De landraad had zijne goede luim wedergevonden hij verheerlijkte den avond met zijne schoonheden, terwijl zijne gade, door inwendige folteringen aangerand, bijna aan God en Gods goedheid stond te twijfelen. Wij vinden den boekhouder niet, zegde Sehollin, toen zij buiten het woud op den weg kwamen, waar, hij den. arm der gade wederom nam..— Gij zult een andermaal zijne kennis moeten maken. Doch ik denk dat wij schadeloos gesteld zijn door het ont moeten zijner schoone pleegdochter. Ts het niet een bekoorlijk kind vroeg hij haar ernstig. Een glimlach vloog als eene schaduw' yoor. haai: aangezicht, Zij fluisterde Mif&rtufs te freef/tmul Omstreeks halfacht 's avonds ge beurde op den straatweg' Leuven-Ter- vuren, op liet grondgebied van t.eof- daal, een doodelijk auto-ongeluk. r,e 8-jarige knaap1 Herman Vrebos, wonende nabij de kapel le Leefdaal] word er verrast door een heerenautoi bestuurd door den h. Jules Pilei, wo nende te Tilleur. Do jongen werd op slag gedood. De auto slipte gevaarlijk en bolste op een boom. De bestuurder Werd gewond aan hoofd en handen."en,ontving geneeskun dige hulp Ier .plaatje. Het. parket stapte/ om 9 uur op de plaats van bet ongeluk" af. schier zonder te weten wat zij zegde, Sehollin, er ligt eene hatelijke uit drukking in 's meisjes oogen. De landraad hoofde deze oordeel velling met verwondering aan en wierp zich als eenen warmen verdediger op van de gelaakte oogen. Bij hem kwam ook geenszins het vermoeden op, dat hij later dit vonnis zoude moetc-n voor zijnen geest roepen, om tot oone ge wichtige beslissing te komen. Voor den oogenblik ontstond enkolijk eene geest rijke woordenwisseling over de schoon heid der vormen en schoonheid der uitdrukkingen. Francisca herwon ha: re kalmte cn moest op het einde loe- slemmen dat de leest en trekken van liet meisje de volmaaktheid des 'schep sels zeer nabij kwamen. Toen zij het kasteel naderden en Eugeen op het balkon ontwaarden, sprak de landraad ten slotte dit voor spellend vonnis uit Het is mogelijk dat ik mij bedrieg, maar mag men zoo wat op de gelaatkunde afgaan, dan meen ik op al hare trekken te lezen,dat, dit meisje, niettegenstaande hare ne derige geboorie, en jeugdige jar. u, reeds in aanraking is geweest met uit wendige toestand en die. haren geest gerijpt hebben voor een scherp 111 be- proevend nadenken. Tn haren aard ligt levendigheid met eenen zweem van t.endensspot, doch een zeker gevoel van eigenwaarde drukt het zegel der fierheid op dit karakter, en harnast haar tegen alle levensvoor- vallen. Francisca schudde het hoofd oyer De rustige gemeente Schooien werd Zaterdagavond omstreeks half negen in beroering- gébracht dóór 'eën herberg- twisl, welke een dramatisch verloop heeft gekregen. In de herberg' <<CM£ Spécial», gehou den door GecrinékX,én gelegen Ver- bertstraat, was een 'woordenwisseling ontstaan, tusschen. de verbruikers. De gesprekken liepen 'wel hooger op dan gewoonlijk, doch'niémand durfde ver moeden dat enkele oogenblikken later deze twist zülké liQodloltige wending zou krijgen. Eensklaps riep de 29-jarige fabriek werker Martin Laurent Petermans, \vo_ nonde in dezelfde straat n. 97, op de eerste verdieping, en die vader van twee kinderen, een jongen en een meisje, onders'cheidelijk 5 én 7 jaar oud, tot. het herberggezelschhpj' «Ge zult niet blij ven lachen, ik schiet it de zolen onder uw schoenen uit. De man verliet in zeer opgewonden toestand de herberg en liep dadelijk naar zijn woning, om enkele oogenblik- en nadien terug te keeren naar de lier- berg met een kleinen Browning-revol ver gewapend. Niet zoodra had''hij de voordeur der herberg geopend of hij loste een vi-hot. Dé kogel verbrijzelde eerst een steen van de herbergvlocr en trof vervolge as de 20-jarige Cècilia: Sangelénd, wonend op bet gehucht Kolonie, die gelukkig slechts onbeduidend gewond werd. Alsdan schoten een der verbruikers alsook de herbergier,-,dic zich reeds met een matrak gewapend had, op don moordlustigen kerel toe, met het. in zicht, hem te ontwapenen. Petermans loste echter een l,weede schot,- waar. door de" verbruiker Theodoor Louis Cap" geboren te Kieldrecht en 24 jaar oud! gehuisvest aldaar-,Pillendijk, 60, onge huwd en werkzaam te Schooien als grondbewerker aap het, Alberkanaal in den buik getroffen 'werd Cap stortte doodelijk gewond ten gronde, terwijl hij' zegde «Heb ik dat verdiend». Onmiddellijk werd een neesheer ontboden, die het slachtoffer in allerijl liet overbrengen naar het fetuivenberggasthuïs; te Antwerpen, al waar hij omstreeks middernacht 'aan de bekomen verwonding bezweken is. Na het noodlottig schol, had Peter mans de vlucht genome^. JTij was da delijk terug naar zijn woning geloopen, waar hij zijn twee kinderen omhelsde, waarna hij zich tiaar de gendarmerie begaf, waar hij het verhaal van hét ge beurde deed. Hij Werd aangehouden. Een Treurspel te Court-St'Etienne De Waalsche gemeente C3urLSt- Etienne werd in opschudding gebracht dcor een tragische .gebeurtenis. Op het gehucht «Brulotte» woonden de echt.genoote Adrien Branequart, onderscheidenlijk geboren in 1886 en 1892. De man fabriekarbeider; dei vrouw werkte in, een spinnerij. Een achttal dagen geleden kreeg de vrouw haar opzeg. Zulks veroorzaakte haar- veel" verdriet. Allengs begon zij zonderling te doen en toen. haar man vaststelde, dat zij het verstand verlo ren had, werd hij zelf krankzinnig. Familieleden waakten over beide on gelukkige echtgenooten, maar Brane quart joeg ze de deur uit, waarna hij een revolver nam en zich een kogel in den mond schoot. De man was, op slag dood. Op last van den burgemeester, werd de vrouw naar een krankenhuis over gebracht. Een twaalftal dagen nog van de landelijke Antwerpen. 200 leiders zullen er. scheiden ons studieweek te samenkomen gedurende 4 dagen, van 20 tot 24 Juli, den, noch met protesten of moties of eischen... Daar heeft de wereld ge noeg aan... Onze studieweken zijn de bijeenkom sten der stoot-brigaden van het jongo Krisli-leger. Het samentreffen van jon_ ge kerels die niet enkel portaal-katho lieken zijn, maar leerlingen van Kris- tus naar hun. best vermogen, in het le ven van eiken dag op 't werk. Die komen daar samen, in studie én gebed, in schoonen kristelijken ge meenschapsgeest,' enkele dagen door brengen. Om daarna weer zich te geven, om meer te 'dienen, om de kleinsten onder de kleinen te zijn, om te offeren. Hard is de taak die hen wacht, bergen van- moeilijkheden moeten ze nog overwin nen, en... zoo' menschelijk zwak voelen zij zich nog. Maar ze putten aan krach ten die onvergankelijk zijn, ze hebben een Bondgenoot die 't al overwinnen zal. Op Zaterdag 22 Juli wordt dan een groot volksfeest gehouden in de groot ste zaal van Antwerpen, de Hippo droom», met 7.000 plaatsen. Al de deelnemers van de landelijke studieweek zijn uitvoerders, plus nog een 400-tal Kajotters van het Antwerp- sche. Maakt dus 600 uitvoerders. Nicu- Kajottersspreekkoren worden er ge lanceerd Volksliederen, muziek, op tocht met 300 vlaggen. Alles.belooft dat in gebed en studie, 200 jonge kerels, het een groolsehe en. prachtige feest- deze karakterschets. Zij scheen haar ge'waagd te zijn, pn op onvoldoende waarnemingen tq rusten. Zij ant woordde bijna beschroomd Indien ik u gedeeltelijk moet ge lijk geven, dan kajn.. ik toch geenszins toestemmen, dat" de karaktertrekken vap dit meisje het gevolg zijn van per soonlijke waarrieVnfhgen. Vooraleer wij vrouwen onze".natuur kunnen.buL gen 'tot eené vaste karakterlijn, moet de bitterheid des levens.ons. gedwongen hebben den .grondslag onzer aangebore. ne natuur ganschelijk uit te rótten. Ik ben veel meer van gevoelen dat de aard van dit schoon kind aangeboren is ik aanzie hare hoedanigheden als eene stoutmoedige eii zorgeloozc le vensmanier van eene Fransche. Dé landraad zagvhaa.r getroffen! 'aan, en bemerkte dat Ritst, wat gij daar zegt. Nochtans Ts'^T niet aannemelijk dat Lindstedt dit schoope bloempje zou hebben medegebracht uit een land, te gen hetwelk hij zóo heldhaftig hielp strijden. Er moét eyenwel een zeker ge heim achter schuilen, dit maak ik op uit de korte familresbhets die bet kind ons gaf. Doch 't zou mij hoogstwon. fierJijk voorkomen, indien een zoo war me vaderlandsvriend maar enkolijk eene afslarnnielingé; van een Fransch- man bij zich duldc^i zou, dit ware een sprekend bewijs vain izijne mcnschen- liefde. Eugeen kwam hem| reeds in bet voorhuis te gemoef. jzijne ontevreden heid over Malehówis gedrag was ver geten hij .vroeg naar het doel hunner zelf jonge arbeiders', aanvoerders van de dichte scharen jonge arbeiders waarvan Z. H. de Paus ook spreekt als hij aantoont in zijn wereldbrief dat er vele redenen zijn om te vertrouwen in de. eindzege van de kristeli'jke .sociale gedachten die een heropbouw zullen te weeg brengen van de maatschappij. Het zijn de leiders van 17 gewesten der Ka_ tholieke Arbeidersjeugdbeweging, van 't Vlaamsche Tand. Na deze .studieweek volgen dan nog in Augustus, de 5 pro vinciale) studieweken. Wij spreken en schrijven veel over deze stildiew'ekcn. ;Dit is geen bombas tische publiciteit maar het bewijs van liet groote belangd dat wij hechten aan onze studieweken, het levensbelang- voor onze beweging. Als wij nu, in lij den- die zeker-zwaar zijn voor volwas sen en jonge arbeiders, zoo aandringen bij onze leiders die studieweken niet te willen missen, is dat een bewijs voor de noodzaak die wij gevoelen, juist in ZUL_ KE' tijden onze 'beweging sterker en schooner uit te bouwen. Wij vragen of fers van onze leiders, van onze voor mannen; omdat wij weten dat alleen of_ fèrs vruchten dragen. Onze studieweken zfjn geen uitwen dige praalbe loogingen. De «groote» neutrale pers zal er niet veel over ver tellen. Het zijn ook geen vergaderingen met veel geknetter van ronkende wor. wandeling. Deze vraag bewees dat hij hen gezien had. De zuster sprak schert. send gij hebt zekerlijk hier niets verzuimd doch door uwe traagheid hebt gij de gelegenheid verbeurd van een zeer schóo-n. boschmeisje te leeren kennen. Eugeen glimlachte met die gemaak te onverschilligheid, wc!>-e jonge we reldkenners zoo. gaarne aannemen, wanneer van schoone vrou'wen gespro ken wordt. Hij bemerkte op eenen sle- penden loon. - Bedoelt gij Lindstedt's sehoone Stella, clan moet ik u bekend maken,dat ik haar reeds zag, op den dag uwer aankomst. Bij het hoeren van den naam Stella, irad Francisca als door den bliksem getroffen, eenige stappen terug en be zag- haren broeder met opengespalkte oogen. Ilare handen grepen in hot ruim als wilde zij zich in de lucht vastklam. pen... een. dof geluid ontsprong - aan hare lippen Weldra herwon zij het .bewustzijn baars- toestand-s. Zij hield zic.h standvastig te been, tot -lat zij in staat was langzaam het vertrek to verlaten. Wanneer zij zich alleen zag. wanneer zij hare kamerdeur gesloten had.,, dan eerst mocht zij aan hare ffnachtelooze wahhoop lucht geven., zij plofte neder op den vloer, wrong de handen samen ten hemel, smeekte om genade en barmhartigheid Aan haren broeder was de gemoedstoestand der lijdstcr ontsnapt. Hij kon 't zelf niet, vermoeden, dat hij met den naam Stella eene lichtende .vonk in de duis-. avond zal zijn, en vooral echt volksch. K. Haj Zondag morgen waren' er té Beau- raing, minstens 3:000 vreemdelingen toegekomen met. zes bijzondere treinen, met autobussen, autos, enz. Op te mer.' ken is dat er uit Nederland en uit Frankrijk meer en meer bedevaarders toest.roomen. Ten 8 u. 40 Was Cóme Tilmant ook te Beau-raing. Men zag hem weer alsof hij in geestvervoering was. Na enkele sekonden, was hij weer normaal cn verklaarde dat hij" nogmaals de ver schijning» gezien had. Hij vroeg: Onze Lieve Vrouw van Beauramg Waarom ziet ge altijd ten gronde. En hem zou de «verschijning» geant woord hebben Ik zoek de verdwaalde zielen. Blijf met mij om u te helpen uwe zieken te troosten. GIRIO TOIVIATEIM NAGEMAAKT] NOOIT GEEVENAARD ternis van haar verleden leven had ge- Worpen: Geen mensch op aarde kon immers do martelingen gissen, welke deze rampzalige vrouw onder haren boezem voelde wroelen Geen sterveling kon vermoeden, wat huiverende mogelijk heid deze naam Stella, voor haren geest tooverde... huiverend voor haar geschokt .gemoed, want- geheel tiaar verworven levensgeluk stond op het. spel Huiverend voor haar. geweten want, de slag die haar bedreigde, moest' tevens het edelste mannenhart treffenl Had zij daarom jaren lang moedig af gezien van allen omgang met de men- sc-hen Had zij zichzelve daarom van de lijst der levenden geschrabt, ten einde haar diepomhuld verleden leven aan den dag te moeten brengen-, nu do deugdzame echtgenoot het recht had van haar rekening te vragen Deze geheimhouding zóu haar aahg'é. wreven worden als een bedrieg, waar-» mede zij het geluk baars huwelijks ver worven had. O, deze redens van zelfs- verwijt vernietigden geheel hare wils kracht Had zij dan de rampzalig© dwaling der teere jaren nog niet genoeg beschreid Was de vergramde God nog niet be vredigd, na zestien jaren boete Zou' de beproeving daar herbeginnen, waar zij die als geëindigd had beschouwd Zou zij leugentaal, huichelarij en be drog in huis' brengen, om ze als; schildwachten te stellen buiten *d.erü 'tempel baars geluks IC'i Yervol

De Volksstem | 1933 | | pagina 2