Wie is mijne Moeder LEKKER KRIEKÉN8IERI Hel Beheer der Brouwerij DE GHEEST N, V. Aalst GEMENGD NIEUWS. Het luchteskader van Generaal Balbo heelt IJsland verlaten Oitffflufc te Eigenbilsen VerNrsonoeva! te liitwerpen Ongeluk te Willebroeclt 33© A.xxtorall 14 Juli. H. Bcnaventura, Bisschop en kcrkleeraar, Hij werd in 22 t in Toskanc geboren. Als knul wer't!"' ~h'tj' door SI. Franoisöusvmirakuiéus geiTc- zen en trad nadien in dn Ordedor Min- derbroed«KS>-waarvan Inj een hoogs ie glorie werd. Zijn leermeester ver klaarde van.hem dat. deze maagdelijke jongeling geen aandeel scheen le heb ben in de erf zón de. Men noemt hem de Seraphyns cl7en 1 eraar orn de wijsheid en deliefde die stralen uit zijn geschrif ten. Hij was vriend van den H. Thomas van Aquino en stierf in 1274 als bis schop, van Lyon. Twee milli.oen frank In stukken van 25 centiemen-betaald. De F ran Sc he senator Meunier, eigenaar van een cho- koladefabriek, heeft Jiel.ricdr.ug van zijir aanslag, 2 millioen fr'pnk, betaald én' stukken van 25centiemen, ingezameld in zijn werkbuizen met automatische regislreermachines. Vier reusachtige autovyagens zijn noodig geweest om .de vracht Te ver voeren die 40,000 kgr., was.. Daar het onmogeiijk was de stukken te tellen, h e e f t m c n, c e nvoud.i g de- bczyndin g - e \V o. gen. - Volmacht en Ouderdomspensioenen. Tie rechterzijde van den Senaat ver gaderde Woensdag, o'm liet onderzoek der besluitwetten voort, te" zetten. Zij bestudeerde-vooral de genomen maatre gelen inzake ouderdomspensioenen.' De rechterzijde stemt in met tle verhooging van 20 op 30 t.h. van het kadastraal inkomen, zooals de minister van sociale voorzorg schikt voor te stellen. De bevolking op 31 December 1932. In het Staatsblad van 12 Juli ver schijnen de statistiekeijfei s voor de be volking van Belgie vastgesteld op 31 December' 1932. Ziehier do cijfers per provincie Antwerpen 1.21,261; Brabant 1.716.479; West-Vlaanderen 922.953; Oost-Vlaanl deren 1,165.444; Henegouwen: 1.272.098 Luik 978,308; Limburg 378.462- Lu xemburg 221.448; Nomen 350.996. Tc zamen 8.213.449 inwoners 'voor bof land, waarvan 4.067.056 mannen en 4,140.393 vrouwen. Een blad 1S09 jaar oud is. Bij de opgravingen in Ostia hoeft men thans een gazet pit hot tijdperk van Traja nus gevondeq. Het is natuurlijk geen papieren bjad, want zoover was men toon nog niet maar deze was 'op een steen, geschreven. Tn 56 regels gaf dit «blad» allerlei''berichten, övèr verschil-' lende gebeurtenissen te Home en in de overige wingewesten van hét kiezerrijk. Extract van Walvischvleesch. Dit ris geen 1 Aprilmop hoor c - Volgons dé Noórse-he bladen. ïs bet vraagstuk'van de productive'gebruik making van walvischvlëescb opgelost. Tot dusver werd van de in Zuidelijke IJszee gevangen walvisschen practiscli alléén de traan gebruikt. Thans is een systeem uitgedacht, volgens hetwelk hetwalvischvleesch aan boord van de walvisch-vaartuigen vermalen wordt tot een soort vleeschmeel. Dit meel wordt naar Noorwegen ver voerd en daar wordt er een zeer fijn vleeschextract van gemaakt. De geno men proeven zouden reeds een uitste kend resultaat hebben opgeleverd en indien alle verwachtingen worden ver vuld zal het nieuwe product van even groote waarde voor Noorwegen blijken te zijn, als dè walvischtraan. Woensdagvoormiddag kregen wij be richt dat. eindelijk dezen morgen te 6 uur. het Italiaansctte eskader van 24 watervliegtuigen te Reykjavik was op gestegen. Reeds Dinsdag; te" zes uur 's morgens probeerde het eskader, zon der sucses evenwel, op te stijgen. De wateren van de haven waren té kalm en zulks bemoeilijkt ten. z.eèrste bet op stijgen. Het. is normaal dat watervliegtuigen van 1500 H. P. geladen met benzine vcor een tocht van 3000 tot 3500 km., moeilijkheden hebben hij het opstijgen, telkens wanneer de zee te kalm is én de. wind slechts een zeer geringe-snelheid -bereikt. Dc baren immers zijn noodza kelijk opdat liet 'zware vliegtuig mo lijk ZOU worden gemaakt houvast te krijgen in de lucht. Gedurende1 den "rit Tlalie-Brazilie waren: er van liet eska der twee watervliegtuigen t.o.egev.oegd, die telkens wanneer men moet opstij gen, het water in woeling brachten. J>ze 'maatregel werd 'reeds herhaal delijk met" succes toegepast. Nd-'de vrbch'têlq'ozè pogingen Dins dag m drgehy beval genera a 1 Ba lba d an opnieuw te wachten. Lang zou het niét duren,-verwachte; hijr En inderdaad, 24 uren later, kon hij- den gevaarlijken rit over dén Atlanti- sehon Oceaan aanvangen. Om 6 uur,- Woensdag, stegen de 24 vliegtuigen- van - generaal Balbo - te Reyckjavik op met bestemming naar Labrador. Het vetrek geschiedde in zeer voor delige omstandigheden. Twee of drie toestellen hadden eeni. ge moeite om in de lucht te geraken, doch alles geschiedde zonder ongevall len. Alvorens uit Reyckjavik te vertrek ken verklaarde generaal Balbo dat hij wel hoopte althans zoo het weder goed bleef den rit IJsland-Labrador, die als den lastigsten wordt aanzien in minder dan 12 uur af te leggen. In Labrador aangekomen New-York, 12 Juli. TJit She'diae (New-Brunswick)' meldt een radiotele gram dat het eskader van generaal Bal bo te Cartwright (Labrador) is aange komen. Tn 8..45 -uur liad men de vliegers ge seind op ongeveer 950 mijl van IïévSia vit. - - De Brouwerij DE G HEEST N. V. Aalst, brengt ter kennis van hare Geachte Klienteel dat het speciaal bier voor het opsteken van Krieken dit jaar bijzonder goed is. Daar de kriekentijd aan breekt raden wij de liefhebbers van LEKKER KRIE KENBIER aan hunne bestellingen zonder uitstel te te doen, want de voorraad is niet groot. Auto-ongeluk ie Brussel Dinsdagavond gebeurde aan de Mau- riée-Lemonnierlaan te Brussel een zwaar, auto-ongeluk veroorzaakt door. den regen. De h. L. Iloryn, wonende Ilaacht- scheri steenweg te Schaarbeek, reed met zijn., autq in <fe richting van het .Noordstation, toen de wagen, op het beregende makadam, plots slipte. On- -dankp de wanhopige pogingen van den bestuurder omte remmen, geraakte de auto op het gaanpad en wierp cr de echt.genootehi Edgar Vandersypt en hun 3-jarig kind, wonende Fonsnylaan om-' .ver. Vervolgens.kwam de wagen in de winkelruit van dén h. Illegant terecht. Le autobestuurder werd door de glas scherven aan hoofd en handen gewond, terwijl de drie voetgangers tamelijk ernstig gewond, naar bet Pachecohos- pitaal ter verpleging vervoerd moesten worden. De schade aan bet uitstalraam van den h. Illegant is groot. Ook dc auto liep zware averij op. Het parket werd op de hoogte van het ongeluk gebracht. Historisch tafereel 20ste Vervolg. De Franschen, de Franschen,. zij komen Allen in huis... rap, rap, bin nen en de deuren gesloten en gegren deld Verder weet ik niets meer. Daar buiten was alles stil... geen vreemde ling te boor en of te zien Zij lost zware zuchten, gelijk iemand die in de uiterste benauwdheid verkeert. Gaarne zou ik haar bijstaan, maar zij wil mij niet binnenlaten. Zachtjes maar fluisterde Stella -zij nadert de deur. Het meisje riep haar toe. Aanstonds werd de grendel teruggeschoven, de sleutel draaide in het slot. Het bleekc langwerpige gezicht der ongelukkige weduwe liet zich zien tusschen een smalle opening... Hare oogen blikten schroomvallig rond door de buitenka mer. Dan fluisterde zij op een en vrees- achligen toon iDje Franschen zijn wederom daar... hebben zij uwe moeder medegebracht, Stella Neen mama, bejegende bet meisje met ontroering de Franschen zijn niet daar, zij zullen nooit meer naar Pruisen komen. Vrouw Weber bewoog haastig en afwerend met haar hoofd. Zij strekte de magere, bleeke hand uit naar hare pleegdochter, trok haar spoedig in de kamer en grendelde wederom cle deur. Stella volgde zonder vrees. Geduldig zag zij toe, hoe de weduwe met tafels j Toeristen In de Zwitsersche Jura zijn 7 toeris ten bij het bestijgen van den «Rooden naald» bij Annemtisse in een 300 m. die pen afgrond gestort. Zij konden allen levend geborgen worden, doc-h bij sommigen zijn de ver wondingen zoo ernstig, dat men slechts weinig hoop op behoud heeft. Het ongeluk was te wijten aan bet omslaan van liet weer, waardoor het pad, zoo glibberig werd, dat 4 toeristen, 2 jonge mannen en 2 jonge dammes' uitgleden en naar beneden vielen, en drie anderen, die.reeds van de voortzet ting van de bestijging hadden afgezien, in hun val meesleurden. Uit Carmisch-Partenkirchen, 12 Ju li. Op de Zugspitze zijn gister 3 toe_ risten, 2 dames en een heer verongelukt Een der dames was op slag dood, de andere werd slechts licht gewond, ter wijl de beer, een koopman uit Frank fort a.d.M., ernstige verwondingen op liep. Een werkman, de genaamde Van D., woonachtig te Eigenbilsen, gehuwd en vader van familie, droeg platen ijzer op liet hoofd. Hij ging langs een pad aan den boord van een 8 meter Qiop ra vijn. Plots schoof de grond voor zijn voeten wég met als gevolg dat de man het evenwicht verloor en met de pla- in. de. ravijn viel. Wanneer bij op den bodem geraakte, werd hij gedeelte lijk bedolven onder het zand. Andere werklieden kwamen toege sneld en bevrijdden voorzichtig bun werkmakke-r die lag te kreunen. Men droeg hem naar de ziekenzaal op de werven waar een dokter hem kwam onderzoeken. De geneesheer stelde vast dat de ruggegraat was gebroken en dat de ongelukkige kneuzingen over heel het lichaam had opgeloopen. Men vreest een noodlottigen afloop. De rijkswacht kwam ter plaatse ep: verwittigde liet parket van Tongeren. Woensdag rond cfen middag greep op de Frankrijklei ter hoogte van de Ma- ria-Theresialei, een erg verkeersonge val plaats'. Wij troffen er eeri groote menigte 'die zich rondom een héerenauto verdrong. Deze auto stond met den radiator legen een der boomen die op de wandelpaden der lei geplant zijn. De schokweorder van het voertuig was gansch verwron gen en was met geweld doorheen de- schors van den: boom gedrongen. en stoelen den ingang verschanste waarna de pleegmoeder met kinderlij ke goedhartigheid hare ingevallen wan gen streelde. Het meisje vroeg op eenen vtoeien- den toon wat hebben dan toch de menschen gedaan, lief mamaken Vrouw Weber maak'te angstige ge baren, om aan Stella stilte op te leg gon en vroeg hebt gij dan niets ge hoord - Neen mama, ik heb niets gehoord. Ik was in het woud, daar gingen de herten met hun jongskens zoo vreed zaam. De moeder toonde aan de kleinen waar zij m-oesten drinken. Vrouw Weber luisterde naar 'deze woorden. Eensklaps sloeg zij hare han den in elkander en riep angstig stil... stil kind Ik was immers in. het woud, mijn broeder was er bij... ik hoorde hem luider schreeuwen dan al de an deren... hij stiet een noodgeschrei uit. Ik heb mijnen broeder gehoord I Zij zweeg 1 hare trachten waren uitgeput, z.j liet baar aangezicht op de b inden vallen. Stella poogde haar te overtuigen,dal zij niets dergelijks konde geboord heb ben. Zij bezig te alle kleine middels om baar gerust tc stellen, die reeds meer maals gelukt waren. Zij zegde Neen mama, neen, alles Sn het wond was stil ach, daar hoersehle zulke plechtige stilte De wind bewoog schier geen blad, de vogels waren reeds ingeslapen. De zon had haren dagloop volbracht. De goede boschgees'ten vier den hunnen godsdienst. Nevens de auto lag een groote bloed plas. Weldra vernamen wij hoe het on geval, dat hier gebeurd was, zich afge speeld had. De 50-jarige Reynaert Loos, wonende Pelikaanstraat 34, was door de auto verrast.gcworden, op het oogen. blik dat hij de leien overstak. De voer der van de auto had nog gezwenkt, doch het slachtoffer was langs den kant der boomen -uitgeweken. Door een ongelukkig toeval geraakte de ongelukkige tusschen de auto en; een boom geklemd, waarbij hem het'rech terbeen afgeplet'terd wérd. Bij 'een dok- tores, die in de nabijheid woont, ont ving hij de eerste zorgen, waarna hij ter verdere verplegingnaar het gast huis gevoerd werd. De politie stelde een onderzoek in. en verwittigde net, par ket/ CIHIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOIT GEËVENAARD, Ja, ja, onderbrak zij haastig. Hare dwalende gedachten werden klaar der, zoodat zij het. gekozel der pleeg dochter konde volgen. En weet gij nog, vervolgde Stella met meer levendigheid hoe gij mij de glinsterende sterren aan den hemel toondet, zeggende dat zij a de geluksterren der lieVe kleine cngeb n welke de goede God tot zich" had wie pen, toen zij nog 'kindertjes warm Weet gij nog, boe .gij verteldet, dat mijne kleine zuster, ook daarboven is, en dat zij alle avonden uitziet naar mij Ja, ja antwoordde vrouw Weber, en viel in diep gepeins. Gij zegdet nog als uw zus terken ziet; dat, gij een deiigdzaam meisje zijt dan teekent zij 't op in een schoon beek. Vrouw Weber legde hare handen op Stella's hoofd. Har® oogen blikten droomachtig en rusjig. hare trekken ontspanden zich. Stella wierp eenen' glimlachenden blik op haar. Zij zwrieg want zij wist dat de aanval van zinsverbijstering had opgehouden. Hoe stond zij evenwel ver baasd, wanneer de grme vrouw, na eenige minuten, zeer bezonnen en ver standig, vroeg Stella... hebt gij waar lijk niets gehoord Was inderdaad al les stil Ik heb duidelijk gehoord dat twee mannen in twist, in hevigen schrikbaren twist waren Stella bleef eene .poos zonder te we ten, wat weg zij thans moest nemen! Immers was 't voor de eerste maal dat Woensdagmiddag had een ernstig on. geval plaats te Willebroek. Dc landbou wer Edmona Van den Brande, 74 jaar, oud, woonachtig steenweg op Heidonk, te Willobroek, keerde van de markt te rug, wanneer hij in de Fabriekstraat gekomen verrast werd door de lokomo- tiqï van een. Decauvilletrein, rollend op de werven der fabrieken D|e Nayer. De ongelukkige werd een tiental meter ver medegesleurd- door de lokomotief en de rechterarm afgereden. Tévens had bét slachtoffer. ee,'n geopende wonde aan het hoofd en kneuzingen over heel het. lichaam opgeloopen. De man werd naar het stedelijk gasthuis overge bracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Het parket van Mechel.en is 's namid dags op de plaats van bet ongeval af gestapt. Aan de werken van het 'Albertkanaal te Eigenbilsen had een erg werkongeval plaats. faïeix smofek.©lauto Jnotst op een boom te Villera-sur Lesse, Rond 4 uur' 's morgens rëed een au to met twee smokkelaars en die drie va ten alkool vervoerde uit het Groot-Her togdom, langs de Groote Baan Dinant- Neufchateau. Op het 'gehucht Geni- mont, gemeente Villers-sur-Lesse, bot ste het voertuig, tegen een, boom aan de bocht des Anges en sloeg omver met de wielen in de lucht. Eén der inzittenden werd liclit ge kwetst. De andere die ongedeerd was, rolde de vaten alkool in, het naburig struikgewas, waarna hij een kruik es sence over den auto goot" en er het vuufl aan stak. Terwijl de auto afbrandde, stapten de somkkelaars' naar Genimont en de den zich per auto naar. het station van Dinant voeren. Eerst na hun vertrek stelde men vast dat het smokkelaars waren. De auto droeg de reglementaire plaat niet.. De rijkswacht.van C'ie'rgnon heeft de al kool aangeslagen en een onderzoek in gesteld. 0NWEDER BOVEN HET ANTWERPSCHE Boven de gemeenten Austruweel en Wilsmarsdonk woedde Woensdagna middag een geweldig onweder. De blik sem sloeg in de schuur van landbou wer. Louis Jespers, gelegen aan de Mo lenheide, te Wilmarsdonk. De schuur raakte in brand. De Antwerpscbe brandweer snelde ter plaatse evenals liet vrijwillige brand weerkorps van Austruweel en Wil marsdonk Ook het Woonhuis verkeerde in gevaar, doch dit kon gevrijwaard blijven. De schuur met den ganschon inboedel, 16.000 kg. hooi, een partij landbouwgereedschappen en 150 kippen ging evénwel in de vlammen op. Er be staat verzekering. de zieke, na zulke spanning, niet aan stonds in eenc zachte sluimering viel. Zou zij de vragen der, mama beant woorden, of met kinderlijke berinnerin_ gen haren geest boeien Na rijp over leg, koos zij den eersten weg en sprak koelbloedig O ja, ik ook ;heb geh lord, dat vader Lindstedt een paar jongens bekeef, die vogels gestropt, hadden Vrouw Weber ontkende met beide handen, bijvoegende geene jongens., vader Lindstedt wil zulks niet dulden, geene jongens Er viel een jammer- geschrei tusschen... ik erkende de stem mijns broeders Franschen zijn het geweest Zij boog machteloos het hoofd, bij deze ITerinnering, en liet zich 'door Stella in den zetel op de kussens leggen. Hare zenuwen werden slap. zij zat daar san eene doode gelijk, met ge sloten oogen,. in eene te zamengepakte houding. Stella ging naast haar op een voetbankje zitten hare gedachten vlo gen weldra rond de wereld, om hare moeder te zoeken. De vraag der mama Weber bad in haar eene gevoelige snaar getroffen, die eenige uren te vo ren smartelijk begon te trillen. Vrouw Weber scheen te sluimeren. Stella stond zachtjes op als door eene onweerstaanbare kracht voortgestuwd misschien, door het verlangen naari het moederhart trad zij tot eene kasse, die zij opende. In eene der bin- nenladen vond zij, in de duisternis eeri pakje, dat zij met bevende handeni er uit nam en begon los te maken. Het waren de busselen e'ens kinds in zijnen Het nieuwe vervoermiddel der Buurtspoorwegen Wat is de «Autorail» De Autorail de naam zegt het' reeds is een autobus, die zich og rails voortbeweegt. De Autorail der Nat, Mij der Buurt spoorwegen heeft 24 zitplaatsen en 18 staanplaatsen op elk platform, wat dus een geheel van 60 maakt. De motor wordt met bezinné gestookt) en is van het merk «Brossel»; hij be vindt zich tusschen de zitbanken, maait is door een, kast gecamoufleerd. Aan voor. en achterkant is één Stuur inrichting; de inrichting, die niét ge bruikt wordt, is bedekt met een houten afsluiting; op de motor zijn vier snel heden; ook bij achteruitgaande bewe ging blijven de ,4 snelheden gehand haafd. De motor heeft 85 P.K., terwijl ér de speciale reminrichting PJEPER op ge monteerd is, die bij bemiddeling van; olie functionneert. De uitlaatgas vindt' een uitweg langs boven; 's Winters ech ter wordt ze omgeleid door den wageni én verwarmen tevens den wagen. Per 100 kilometer worden ongeveer 38 liter bezinne verbruikt. Het totaal gewicht is 10.000 kgr. en de snellfeid. die men kan bereiken, is 85 kilom. per uur Voorloopig is zij evenwel vastge steld op 50 kilometer. De raderen zijn op koggelagen SKP) gemonteerd. Ziedaar de bijzonderste1 eigenaardig-, heden van de Autorail. teedersten leeftijd. Zij ontstak liclïl eri ontvouwde ieder stuk met de oplettend heid van eenen' mensch, welke een ge wichtig raadsel zoekt op te lossen. Doch' alles bleef vruchteloos er was noch teeken, noch naam, noch wapen schild te vinden. j Onder het lossen van een 'diepen zucht/ greep zij eindelijk een voorwerp; dat. zorgvuldig was ingewikkeld. O, zij kende dat lapje zijden stof sedert lan gen tijd, zij had het menigmaal met) kinderlijke nieuwsgierigheid en met jeugdige zorgeloosheid beschouwd Zij had de woorden, Stella maris, succurre cadenti van buiten gel <erd. Maar waarom bij het zien van dit lap je, werd heden haar hart zoo ontroerd?, Waarom hare ziel zoo geweldig ge schokt Waarom drukte zij hare bloeiende lippen op de zinnebeeldige woorden, die het eenige teeken van moederliefde waren voori haar Waar om verschrikte zij, de tranen, verber gende, toem de pleegmoeder, vroeg Steila, wat doet gij 'daar Leg die: voorwerpen weg... zij behooren aari eene doode. leg alles weg, dit is de bus seling van uwe zuster, welke God tot zich riep. Het doet mijn' harte zeer, wanneer ik ze zie. Pak dat allemaal i'n...- Groote kinders mogen zulk speelgoed niet meer haiiteeren 1 Stella aarzelde niet aan dit bevel tri gehoorzamen waarna zij met''spoed hare plaats hernam naast de pleeg moeder* X'i XeHYOljM

De Volksstem | 1933 | | pagina 2