Wijziging aan de Besluitwetten De gebeurtSiiisseR ie Eeauraieg 18 van het Verhoud der Christen Werklieden Belangrijk Hemelwerken Jubelfeesten te Lourdes De oneenigheid bij de Fransche Socialisten Het Coupes De Onvoorzichtige Gravin Dinsdag Juli 1953 Goed Gestraft K. A. J. DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER 163 K«rkstrnat, 9 én 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D« Gendt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Nlaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres VJ. C. 2. H. Kamillua Zoiiop4,07Zonaf7,46 N. M. 22 E. K. 30 In het Staatsblad van Zondag mor gen verschenen belangrijke wijzigin gen aan de Besluits'welten der, Uegee- ring. Deze worden toegebracht in uit voering van de bijzondere machtigin gen. aan de Regeering verleend. Voor wat betreft de Rijksbezoldigin gen zegt de eerste wijziging welke De gezinsioelagot aangaat dat De maandclijksclie gezinstoelagen worden vastgesteld op 15 fr. voor het eerste kind, 20 fr. voor het tweede, 110 'fr. voor het derde, 150 fr. voor het vier de 200 fr. voor elk volgend kind. Voor de magistraten en de leden van het Rekenhof zijn de gezinstoelagen vastgesteld als volgt '145 fr. voor het derde kind, 250 fr. voor het yierde kind, 390 voor elk volgend kind. Verder luidt eene nieuwe bepaling, betreffende de Wedden onder de 10.000 frank als volgt Wanneer de jaarlijksche brut.ohoofd- bezoldiging saamgenomen met de nello_ bijbestanddeelen welke het gezamen lijk bezoldigingsbedrag uitmaken, met uitzondering alleen van de gezinstoela gen niet 10.000 frank te boven gaat is de 5 t.h. verlaging niet van toepassing op de grondslagwedde of het grondslag- gen der staatsagenten. Zoo bet gezamenlijk bezoldigingsbe drag bepaald zooals hierboven 10.000 'frank overtreft-, mag de op de grond slagwedde van de rechthebbenden te verrichten verlaging niet tengevolge hebben dit gezamenlijk bedrag op min der dan 10.000 fr. te voeren. Hot cijfer yan de verlaging wordt dienovereen komstig vastgesteld. Voor wat de «Gezinnen van Ambtena ren» betreft wordt de bepaling inge trokken welke luidde «In het geval waar twee echtgenoot-en "elk een door den Staat bezoldigd ambt uitoefenen, wordt de aam het ambt van He cchtgenoote verbonden wedde met 25 t.h. ingekrompen». De veranderingen toegebracht aan de besluitwet voor de Rijksbozoldigïngen zullen ingaan- op '1 Augustus aanstaan de. Aan de extra-verlaging ten nadee'e yan de gezinnen van ambtenaren werdt evenwel verzaakt met terugwerkende kracht tot 1 Juni 1933. Werkloosheidsvergoeding Het tweede besluit dat getroffen v erd betreft bijzonder den Werkloozcnstoun. Hierin worden! bijzonder veranderingen gebracht aan de duur der Reglementai re Vergoedingen, de Aannemingsvoor- waarden en de Bijdragen. In deze wijzigingen merken v.ij op: iPie duur van de reglementaire ver goedingen toegestaan door de werkloo- zenkassen in den loop van elk maat schappelijk dienstjaar mag r.iet langer zijn dan 30 dagen voor liet halfjaar, gaande van den eersten Maandag van October tot den laai sten Maandag van October tot den laatsten Zondag voor den eersten Maandag van April; voor de tweede helft vair het maatschappe lijk dienstjaar, die inzet den eersten Maandag van Aprü mag dien duur even min 30 dagen overschrijden. Om aangenomen te kunnen worden 'als lid van een werkloozenkas, moet ïnen voortaan werkelijk aan den arbeid geweest zijn gedurende eer), jaar in ban. del ofnijverheid als werkman of als bediende voor rekening van een of meer werkgevers, die doorgaans loontrek kend of bezoldigd personeel in dienst hebben. Ben verdere bepaling regelt de een making van de bijdragen voor elke be roepscategorie -van arbeiders. De bij- dragecijfers, vastgesteld, door den mi nister van Arbeid en Nijverheid, worden verdubbeld. Alleen wanneer de kassen reeds bijdragen eischen, die dit ver dubbeld cijfer bereiken, wordt geen ver hooging toegepast. De bijdrage zal in elk geval nooit minder dan 2.50 fr. per week mogen bedragen. Een volgend artikel van de gewijzig de besluit-wetten betreft liet Bedrag der vergoedingen Het totaal beloop vergoedingen en tegemoetkomingen, van allen aard aan werkloozen door de kassen verleend mag de twee derden.niet te boven gaan van de normale loonsvcrgelding welke wordt betaald, op het oogenblik der ver. gc-eding, aan de arbeiders welke belmo ren tot dezelfde beroepscalegarien als de betrokken werkloozen. Deze beperking wordt verschoven tot 'Ie drie vierden van; de bedoelde loons- vergelding indien het arbeiders betreft die huisvader, huismoeder of gezins- steun zijn in een familie met ten min ste drie kinderen).' Behalve het loon of de bezoldigingen dient onder de lo ons vergel ding betrok ken, gebeurlijk, de gezinstoelagen waar op de werklooze zou recht hebben krachtens de wet van .4 Augustus 1930. Verzekerden van meer dan G5 jaar, die niet ten minste 150 dagen hebben gewerkt in den loop van de twaalf maanden, die do aanvraag voorafgaan, mogen geen aanspraak maken op steun geld. Toch kunnen zij aanspraak ma ken op vergoeding Lot het einde van liet kwartaal in den loop waarvan zij den ouderdom van 65 jaar bereikten. Ket Nationaal crisisfonds. De uitbetaalde bijgeiden De bijgelden die uitgekeerd worden! door het Nationaal Crisisfonds, zijn vastgesteld als volgt a) Voor werkloozen van "1G lol 18 jaar 2 fr. in de handels- en nijverheids- gemeenten, 1 fr. in de andere b). Voor de werkloozen-gezinsnoof- 'den. voor de ongehuwde werkloozen, voor de werkloozen die weduwnaar of wettelijk uit den echt gescheiden zijn zonder kinderen en voor de gehuwde vrouwen die gedeeltelijk werkloos en geen gezinshoofd zijn In de Brusselsche en Antwerpsch'e ag glomeratie 4.50 fr. In de andere handels- en nijver- beidsagglomeraties of -lokaliteiten welke ten minste 50.000 inwoners tel len 4 fr. In de handels'- en ni.jverhicidsag.glo- meraties of -lokaliteiten met minder dan 50.000 inwoners: 3 fr. Tn de half-handels- en nijverheidsge meenten 2 fr. In de landbouwgemeenten 1 fr< Verder dan worden de Gezinstoelagen als volgt geregeld voor de werkloozen! 4 fr. voor de echtgcnoote-huishoud- sf.e'r 3 fr. voor elk kind van minder dan 15 jaar, behalve wanneer liet verbon den is door een konlrakt van dienstver- hu ring of leermaatschap, en voor elk I kind van 15 doch minder dan 16 jaar oud, dat de leergangen met volledig leerplan volgt van een door den Slaat opgerichte, of aangenomen onderwijs instelling voor het njiverheids- of be- roepsonderricht of voor de algemeene opleiding, of dat ter oorzake van zijn lichamelijken toestand in de onmoge- lijgheid verkeert tot werken. Ouderdomspensioenen In afwachting dat het Ouderdoms pensioen komt, 'wordt door de gewij zigde besluit-wetten gezegd Van de bijgelden verleend door het Naitonaal Crisisfonds worden onder meer uitgesloten, degenen die 65 jaar cud geworden zijn en geen 150 dagen hebben gewerkt in het jaar voor, de indiening van hun aanvraag. Bij Koninklijk besluit wordt dit Fonds gemachtigd de 65 jarige wcik- loozen ter hulp te komen zoo zij be hoeftig zijn of indien zij den titel van hun kosteloozen ouderdomsren tetoeslag niet ontvangen den eersten dag van de maand die volgt op het kwartaal waarin zij 65 jaar oud wer den dit echter onder den vorm van voorschotten op liet ouderdomspen sioen. Havenarbeiders. Gemeenterang schikking D;e hoofdtegemoctkomingen verleend 'door liet Nationaal Crisisfonds, wor den uitgebreid tot de havenarbeiders. Voor de vaststelling van de bijgelden verleend door het Nationaal Crisis fonds, worden twee nieuwe categorien van gemeenten vastgesteld, namelijk een waar het bijgeld 4 fr. 50 en een tweede waar het 4 fr. bedraagt. :De eerste categorie omvat het Brus selsche, beslaande uit de gemeenten Andcrlecht, Brussel, Etterbeek, St Gil lis Vorst, Elsene, St Jans Molenbeek,St Joost ten Noode enj Schaerbeek, alsme de het Antwerpsche bestaande uit de gemeenten Antwerpen, Berclihm, Boi;- gerhout en Hoboken. Dc tweede categorie omvat' T Luik en Herstal, Jemeppe, Ougrée, Seraing en Tilleur j 2 Gent en Gentbrugge, cn St Amandsberg; 3 Charleroi cn omtrek Coillet Dampremy, Gilly, Lodelinsarl, Marchienne au Pont, Marcineïle, Mon- fignies sur Sambre, Mont sur. Marchien- ne .4 de stad Mechclen. Morgen vervolg "en 'sloL Zondag een grooten volkstooloop Alhoewel liet weder Zondag erg on gunstig was, het heeft zoo wat heel den dag geregend te Beauraing, is er toch eene groote menigte bezoekers naar de piaats dei: verschijningen gestroomd. Op het spoor waren er niet minder dan 17 bijzondere treinen ingelegd, wel ke bezoekers uit zoowat alle gewesten van het land hebben aangevoerd. Men schat de menigte welke zich' des avonds 7 uren op de plaats voor de grot verdrongen op het oogenblik dat dc kinderen aldaar het rozenhoedje kwa men bidden op 6 a 7000 man. Geruchten deden Zondag te Beau raing de ronde dat een kind dat aan verlamming leed zou genezen zfjn. Wij deelen dit bericht onder alle voorbehoud mede te meer daar men ons mededeelde dat er nog geene enkele bij zonderheid was gekend en de dokters hel geval nog moesten onderzoeken. Tarbes, 16 Juli. Twee-en-twintig aartsbisschoppen en bisschoppen wonen vandaag de jubelfeesten'van Onze Lie ve Vrouw van Lourdes bij, waartus- sehen Mgr Tsu. de eerste Anamitische bisschop, en Mgr Boleska-Sloskarig, bisschop van Rusland, die vijf jaren doorbracht in de gevangenissen van Moskou en van Siberië. Na verscheidene communiemissen aan de grot en in de basiliek, werd door Mgr Verdier, kardinaal-aartsbisschop van Parijs, een pontifikale Hoogmis gecelebreerd op den Parvis du Rosa ire, voor de Basiliek. Tarbes. 16 Juli. Gister en van daag hebben ruim 50.000 personen de feestelijkheden der 75e verjaring van de laatste verschijning to Massabiell'e bijgewoond. Groolsché plechtigheden ontrolden zich in de kerken, onder het voorzitter schap van Mgr. Verdier, kardinaal aartsbisschop van Parijs, 'die omringd was'van vele kerkvorsten en hoogwaar- digheidsbekleeders. De gekende kanselredenaar E. Pater Lliande heeft een schitterende redevoe ring uitgesproken, de Lieve Vrouwe ter eere. Onder de prelaten bemerkte r"'en Mgr. Van Cauwenbcrghe, liulp-bïsschop van Michclen, vertegenwoordiger van Mgr. Van Roey. 'Op 21 Maart 1.1., ten 22,30 ure, reed Felix Goens in dronken Toestand per auto over de Crocq Man, te St. Pieters- Jette, vergezeld van twee vrienden. On danks de teekens hem door voorbijgan gers gegeven, overreed de voerder een man, die op de baan te slapen lag. Deze laatste Leonard Geiregat, werd op slag gedood. Felix Goens ën zijn makkers' verriwe •hen onder voorwendsel hulp- te gaan helen in het Brugmann-hospitaal: Daar een polilie-agent den dader herkend had werd deze laatste voor de boetstraffe lijke rechtbank gedaagd, die hem Za terdag morgen tot 3.500 frank boete wegens manslag door onvoorzichtigheid en 2 maanden gevangenis wegens vlucht veroordeelde. Hij werd bovendien voor 7.000 fr. beboet en mag zijn leven lang geen, auto meer voeren. Weduwe Geiregat bekwam 67.500 fr. schadevergoeding en elk barer 2 kin deren .7.500 fr. Bewogen congreszittingen Na een debat over het socialistisch orgaan «Le Populaire» waarin d# verdeeldheid aan het licht treedt zoo wel als in de partij zelf lieeft liet congres der Fransche socialisten het debat voortgezet over de parlementaire groep. De bespreking, 'die zeer heftig was en tot talrijke incidenten aanleiding gaf, leidde lot het verwerpen van de mo_ lie Renaudel, met 2556 stemmen legen 815 en 692 onthoudingen. Do motie Bracke werd aangenomen met 3337 stemmen tegen 22 en 662 ont houdingen. <P;e motie luidt De veree- nigde verbonden zullen in geen stem ming van het Congres, geschied inge volge van de statuten, een reden vin den om ziclï van de socialistische par tij af te scheiden. Het Verbond der Cliristone Werklie den van België hield Zondagmorgen een buitengewoon Congres. Dit stond onder hot voorzitterschap van M. Rubbens, volksvertegenwoordiger. .Waren er o.m. ook aanwezig de hoe ren ministers Poutlet. Tscboffen en Van Isacker; M.M. Van Caeneghem, gewezen minister; Vergels en Bodaert, volksver tegenwoordigers evenals een groot aantal vooraanstaanden uit de Chris tendemocratische partij. Bij den aanvang der zitting yan de vergadering nam men kennis ven de verslagen der mutualiteiten. .011 syndika. ten. Kwamen daarop aan het woord M.M. De Clercq, senator, Pauwels, voorzitter van het Verbond der Ghristene Vakver- éenigingen; Allewaert en E. H. Kan. Lögze. j Bij liet einde der morgenziting hield M. Bodaert eene belangrijke rede. «Verre van mij, verklaarde bjj dat ik •den ernst van den financieele toestand zou onderschatten. Ik ben van oordcel dat het herstel van het begrotingseven wicht noodzakelijk is; dit in liet belang van allen en hoofdzakelijk in dit van de arbeidersklas, zoo niet gaan wij eene ramp tegemoet. M. Bodaert duit echter niet dat niën de basis der sociale wetgeving aanraakt. Hij wijst op de uitslagen bekomen door de voetstappen aangewend" door de Christen der bijzondere volmacht. Hij herinnert de princiepen welke dc basis vormen der organisatie van de Christen-Democraten. Deze princiepen zijn, eerbied voor het gezag, voor rechtmatige verdeeling, voor de georganiseerde basis cn voor. don geest der sociale wetgeving. De Namiddagzitting In de namiddagzitting werd de alge meene bespreking voortgezet. Nadat verscheidene redenaars liet woord luid den gevoerd lieeft M. Bodaert eene mo tie ingediend, waarin hij betreurt dat de regeering hare beloften niet heeft vervuld. (Deze motie werd verworpen. Daarna kwam aan de beurt de dagorde voorge steld door het bureel van het Verbond der Chrislene Syndicaten. Deze werd aangenomen met 150 stemmen tegen 42. Tni de motie werd verklaard 'dat 'de parlementaire groep van de christen democraten van Kamer en Senaat, bij het debat over de socialistische inter pellatie, het vertrouwen in do regie ring zal stemmen. Drie maanden gevang en een boete voor de gravin de Chauzy Onze lezers zullen zich nog het vreeselijk auto-ongeluk herinneren dat zich over eenigen tijd heeft voorge daan op de Louisalaan te Brussel, waar de auto, bestuurd door de gravin de Chauzy en die uit de Eendraclitstraat kwam gereden, in botsing kwam met den auto van beer Clement, die de Louisalaan volgde. Twee' dames die zich op' de baan be vonden Mevrouw 'Erigaux en Mejuffer Gutgnet, werden bij bet ongeluk gedood terwijl Mejuffer Kessels die in den wa gen van heer Clement had plaats ge nomen. gewond werd. De gravin de Chauzy werd door den rechter voor 3/4 verantwoordelijk ge steld, daar het ongeluk grootendcels aan hare onvoorzichtigheid te wijten is. Voor het overige vierde is heer Cle ment de verantwoordelijke persoon, daar hij veel te hard moet gereden heb_ ben. De Rechtbank veroordeelde de gravin tot 3 maand gevangenis voorwaardelijk en' 1400 fr. boete. Haar werd verbod gegeven het eerstvolgende jaar nog Ie voeren. Heer Clement kreeg 700 fr. boete. iP,e echtgenoot van Mevr. Erigaux be kwam 162.000 fr. schadevergoeding de ouders' van Mcj. Guignct 15000 fr. Mevr. Kessels 7000 fr. Heer Clement bekwam 11.000 vergoeding, xoor de schade aan zijn auto.. De Curia Julia te Romo Een der oudste bezienswaardigheden van Rome, de Curia Julia, waar de Ro- rneinsche Senaat placht te vergaderen, wordt thans hersteld. liet Senaatsgebouw, oorspronkelijk' een stichting van den ltomeinschen Koning Tullius Hostillus, dateert uit dc 7e eeuw-- voor onze jaartelling. Hier wer den, onder Etruscischen invloed, nog zeer plechtige, bijna ritueelc Senaats. zittingen gehouden; hetzelfde gebouw werd. ook het trieste tooneel van Tar- quinius Superbus wandaad; deze koning wierp n.l. zijn bejaarden voorganger Servius Tullius van de trappen, welke toegang gaven tot den Senaat. Het gebouw werd in den loop de'r eeu wen afwisseld uitgebreid, gerestaureerd verschoond o.a. door vele beeldhouw werken. Het werd meermalen een prooi der vlammen, heropgebouwd, gedeelte lijk verwoest, waarna het wederom zou worden vernieuwd door Julius César. Voordat deze arbeid echter gereed was, werd César vermoord, en wel, naar men weet in den Senaat. Vijftien jaar k Ier werd het nieuwe gebouw-, onder den naam Curia Julia, ingewijd door Oela- vianus. Na nogmaals afwisselende branden en reconstructies, werd liet Senaats gebouw, omstreekt 630 n. Chr. door Paus Honorius I tot kerk bestemd. Door de lallooze veranderingen cn vernieu wingen, welke het gebouw lieeft onder gaan, heeft men eerst in het jaar 1883 overtuigend kunnen aantoonen, dat deze St-Adriaanskerk ontstaan is uit de Cu ria Julia. Door het veranderen van de bodem gesteldheid en het geleidelijk verhoogen van het kerkinterieur, moeten zich de resten van liet oorspronkelijke bouw werk voor liet grootste deel onder de oppervlakte van. het terrein bevinden, en het is uiteraard naar dit onderaard- sche gedeelte, dat de belangtclling et de activiteit in deze uitgaan.; ANTWERPEN, 20—24 JULI Dondepdacnanstaande, 20 Juli begint dus fit landelijke studieweek ta Antwerpen, in het Sl Ign&tiusgesticht. Donderdag avond wordt de studieweek geo pend met oen Godsdienstige plechtigheid. Maandag namiddag, 24 Juli, vertrekt iedoz deelnemer weer naar zijn gewest. Hoe die dagen daar doorgebracht worden Eiken morgen meditatie, H, Mis gedialogoerd door al de deelnemers en Communie. In den voormiddag van Vrijdag. Zaterdag en Zondag: 3 vormingslessen, gegeven door Kan; Cardijn, Do onderwerpen van deze lessen zijn het geluk door de waarheid, de monscholijke persoon, de maatschappij. Die onderwerpen raken, zooals men wil bemerkt, ten volle de brandende vraagstukken van dozea ti-jd. Donk slechts aan den huidigen krisistoestand, die niets anders als oorzaak heeft dan miskenning van de waarheid, de waarheid die onverganke lijk was, is, en zal zijn dat wij van God komen en ook naar Hem terug moeten'... Denk er slechts aan hoe liberalisme, social it me, kommunisme.Mieidenseh nationalisme, d( waardigheid van den mensch miskennen, de persoonlijkheid van den mensch vernietigen,.t Denk ten slotto hoe tegenwoordig do grootste dwalingen en ook wantoestanden heerschen door do valsche opvattingen over da drie nood-, zakelijks maatschappijenhet huisgezin, de staat, de Kerk, Na deze lessen wordt een bespreking gevoerd in kleine groepen, waar men die leering dan oetst aan de ondervinding van eiken dag. Daarop komt men weer samen om een alge meens bespreking ta voeren. Men brengt de punton voor die besproken worden in do groepen, In den namiddag van Vrijdag, Zaterdag en Zondag hebben we do 3 l9ssea van methodeleer, gegeven door dan Algemeenen Sekretaris der K. A. J. De onderwerpen hiervoor xijn liet ware Kajotter-zijn. kernwerking, voorbe- Toidiagvan die kern werking in onze plaatselij ke en gewestelijke vergaderingen, Do bespreking hierop wordt gehouden als by de vormingslessen. Dan ïijn er nog vier lessen over de 4 voor- naamsto diensten gegeven door den Algemee nen Voorzitter, sekretaris, en de landelijke Propagandisten. De tijd tueschen de lessen wordt bosteed aan het aanleeren van liederen, herhalingen voor het avondfeest. De avonden zijn gevuld als volgt Vrijdag avondpropaganda voor het avond feest. Zaterdag avond het avondfeest zelf. Zondag avond ontspanning. Maandag wordt het programma van het Ka* jottersjaar 1933-34 uiteengezet in twee lessen met bcspreking.Waarna in den namiddag slot vergadering, en opdracht der besluiten van do studieweek vóór het H. Sacrament, Of het gevulde dagon zijn...? Of die studieweek veel vruchten zal afwer pen voor onze beweging.., dat ZAL, als alle Kajotters die dagen één zijn mat hun hoofdlei ders dio in studieweek vereenigd zijn, en vooï hen bidden en offerea.,. K.HAJEE, 2

De Volksstem | 1933 | | pagina 1