Verkeerdheden 25 Woorden en daden.... Bestrijding der Werkloosheid Dinsdag Juli 1953 Tram ontspoord te Brussel Avontuur van een kind in de Bergen Plechtige inhaling en aanstelling van den E. H. Pastoor te Hof stade KLEI ME GOEDE DA DEM Voor de Heiligverklaring van Pius X Rond liet Fransch- lïelgiscli grensincident XXXIX JAARGANG NUMMER 167 Kerkstraat, 9 ©n 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Geatiomen Uitgever J. Van Nuffal-D# Gendt Publiciteit buiter» het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxiaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs r-r Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H.Jaeobus Zonop4, !5Zonaf7,3£ E. K, 30 V, M. 5 I>e men'sclï sinds zijn val peinst, 'spreekt handelt verkeerd. Niets is gc- ineener bij de menschcn dan de goes- Iting, de neiging, den trok, de zucht naar rijkdommen Door alle mogelijke mid delen, geld bijéén rapen, zelfs baat zuchtige, oneerlijke, lage middelen, schijnt voor sommigen eene. eerbare, eerlijke en zoete bezigheid. Spijtig dat ze vergeten dat zichtbare, tastbare en hedendaagsche goederen niet tellen en nooit zullen opwegen te gen de toekomstige onzichtbare schat ten. Om te komen tot het eeuwig rijk is er ten minste geest van armoede nob dig.- Iedereéiï 'denkt met ongemak, onge duld en bekommernis op den. dag van morgen. Benauwd is men dat de grond gaat invallen, inzakken, zich begeven. Bevreed is men dat den naasten oogst geen brood genoeg zal opleveren, geen stof zal geven om eten en kleercn te hebben. En nochtans weest niet be kommerd met den dag van morgen; ie dere dag heeft zijn last. Iedereen zou wTillen bovenzwemmen, zelfs onder gelijken. Wat hooger uitko men op gelijk welke manier boven de zen die rondom ons staan, leven stre ven. Gebieden, heerschen, grooler sehij_ nen, rijker, wijzer schooner zijn. Gansch de geschiedenis van 't mensch- dom is een strijd omdat, zoogezegd ideaal te bereiken, te veroveren, in te winnen. Mijd u opdat ik den voorrang krijge. En nochtans er staat geschreven: In- 'dien iemand de eerste wil zijn, moet hij de laatste wezen! en de dienaar der die naren. De grootste is de klcinsto; de machtigste moet de flauwste verzor gen' en dienen. Die zich verheft zal ver nederd en die zich boven d'anderen waant, zal den kop ingeslagen worden. De ijdelhcid is een andere ziekte bij de menschen. Zij vergiftigt 't goede zelfs, want dat geringe goede dat ze doen, doen ze slechts om gezien te zijn. In 't duister bedrijven ze kwaad on 't .goed in 't openbaar. En Ons Heer ge biedt anders: Dat uwe linkerhand niet kenne wat uw rechte doet. Wanneer ge bidt, sluit u op in uw kamer en slaat niet op uwe borst te midden van 't volk. Wanneer ge vast, zet geen droevige en afgesloofde tronie op, om te doen zien 'dat ge boete doet, maar strijkt uwe ha_ ren en vertoont een blijmoedig aange zicht, als op de andere gewone dagen. Iedereen wil zijne broeders oordee- len. Door dat oordeel schijnt hij boven hen te willen klimmen en er verre bo ven te willen slaan; beter en reclit- yaardiger te schi jnen .Iemand oordeclen is zich zeiven veroordeelen. Nochtans we weten het genoeg Oordeelt niet op dat men u niet oordeele vonnist nie mand en ge zult niet gevonnist worden; schenkt vergiffenis en u zal ontslaging yan fouten toegekend worden. Alleman sloeft op zijn eigen en beweert waar lijk man of vrouw in den 3Chten vollen zin van 't woord te zijn. Men meent ge leerd, ernstig, vol ondervinding, eer biedwaardig te zijn. Men weet alles, men spreekt over alles, men lesüst al les! Als men rechtzinnig is men krijgt benaming van kinderachtige; een een voudige noemt men kortaf een écht kind. En wie zal er de grootste zijn in 't rijk Gods Indien ge "liet gelijk wordt aan de kleinen., zult g'het rijk 'der hemelen niet binnentreden. De gierigheid is voornaam en voor aanstaande bij de menschen en ieder een pakt om te hebben, rijker te worden en weinig of niets'kcn weer te geven. Men loopt zich moede achter den lof en de eer. En nochtans wij moeten eens voor goed in 't hoofd steken dat het be_ ter is te geven dan te krijgen. Wij haaten de meestq mensehen die met ons leven: omdat ze bezitten, om dat ze ons niels geven, omdat ze voor ons geen zorg overhebben, omdat ze ons niet zien staan of nog omdat ze be staan. We brengen hel zoover dat we onze vrienden niet liefhebben, zelfs diegenen die ons goed deden. En we weten, dat we alle menschen moeten beminnen, ja zefs dezen die ons haten. 't Is goed te weten dat alwio die de ei genliefde overwint en de haat van an deren verre te boven komt naar de vol maaktheid streeft. De grootste zegepraal die té behalen, is bestaat, in de liefde tot zijn vijanden, immers zijn vijanden liefhebben is het eonige middel opdat er op de ganschen aardbodem geen enkel vijand nog over schieten MARC, Door den Stedcnboffd zou een voorstel klaar gemaakt zijn om door middel van openbare wérken éen einde te maken, althans gedeeltelijk aan de plaag der werkloosheid. Men heeft geschat dat de werken., die in de verschillende gemeenten moeten uitgevoerd worden 1 milliard zouden bedragen, waarvan een bedrag van, 600 millioen frank voor werken in 150 ge meenten van het land. Daartoe zou een groote leening moeten uitgegeven wor den onder de leiding van het gemeente lijk crediet. Een eere-comit.eil zou ge sticht worden onder het eere-voorzit- tcrschap van den Koning. In dit eere- comiteit zouden worden opgenomen: de ministers, de gouverneurs der provin cies, de burgemeesters der greote ste den en de gouverneur van de Nationa le Bank, alsmede de bestuurders vau de verschillende bankinnchtingen. Natuurlijk zou hij het publiek een groote propaganda moeten gemaakt worden en zou namelijk de aandacht er cp moeten gevestigd worden, dat de opbrengst van de leening dienen moet om de industrieele uitrusting van het te voltooien en dat al de werken van rendeerenden aard zullen zijn. Dit is slechts een ontwerp. Vooraf moet worden nagegaan welke de ei- schen van de geldmarkt zijn. In elk ge val geldt het hier een ontwerp dat wel in overweging kan genomen worden. Geen middel kan onverlet gelaten wor den om arbeid te verschaffen aan een zoo groot aantal mogelijk werkloozen. Maandag morgend is tram n. 9, in de Van Arleveldestraat te Brussel in aan raking gekomen met een auto. De tram ontspoorde hierdoor en kwam terecht in de vitrien van huis n. 158. De schade is nog al groot. Er zijn ook verscheidene licht gekwetsten;. Bergbeklimmers die een bergtocht maakten, hoorden tot hun groote ver wondering op 200 meter hoogte van de rotsen boven hun hoofd een zacht kin- dergehuil komen. Zij stelden een onderzoek in en von den een vierjarig knaapje liggend op een hoogte aan den rand van een af grond. Het kind klappertandde van koude en koorts en kwam bijna om van gebrek. Hij verklaarde Antonio Plodardi te heeten en acht dagen geleden met twee broers de bergen te zijn ingegaan om hout te^ sprokkelen. Hij was echter van hen weggeloopen en verdwaald ge raakt. Acht dagen lang had hij geleefd op een stuk brood, dat hij in zijn zak had. Tevergeefs hadden de bewoners van de omliggende dorpen naar Antonio ge zocht. Zondag namiddag, te 3 uur, liad te Hofslade de plechtige inhaling en aan stelling plaats van deri nieuwen pas toor, Eerw. Heer Devrijndt. Te dier ge legenheid was de gemeente schoon be- vlagd en versierd en op verscheidene plaatsen waren zegenbogen aange bracht. Aan den inkom der parochie, ter plaatse 0e Keyser, werd de nieuwe herder, die vergezeld was van den Z. E. II. Reynaert, iD.eken van Aalst, en van zijne getuigen, verwelkomd door de ge meenteoverheden en den kerkraad en een maagdeken bood hem bloemen aan. Een schoone stoet, waarin ook al de plaatselijke maatschappijen voorkwa men, begelleidde den Eerw. Heer P,e- \riendt naar de kerk, waar hem het wel. komwoord toegesproken werd door den Eerw. Heer Beeckman, onderpastoor. Een maagdeken overhandigde den nieu wen Herder de sleutels van de kerk. In den Godstempel had vervolgens met de gewone liturgische plechtighe den de aansteïlfng plaats door den Z.E. IJ. Deken van Aalst. Na afloop der cere monie had er een ontvangst plaats in de pastorij, 't Mag gezegd dat de E. II. De- vriend van nu af reeds zijne parochia nen, die hopen en wenschen hem vele jaren aan het hoofd der parochie ie mogen behouden. Menschlievendheid cn hulpbetoon zijn ons, in de nare tijden, die we thans beleven, méér als ooit aangewe zen. Zeker velen van ons hebben al ge noeg aan hunne eigene beslommerin gen, moeten zelf al genoeg uit hunne oogen zien om de twee eindjes van bet jaar aaneen te knoopen kunnen zich dus moeilijk daarbij nog het leed van anderen ter harte némen... Dat eerste is wel waar op iedér van ons druk ken de levenslasten en, levensmoeilijk heden thans zwaarder als ooit maar tocih, ons kristeüjk gemoed mag, niet tegenstaande dat, niet onverschillig slaan tegenover het noodlot van onzen evennaaste. (Daarbij, waar onzen eigen toestand ons belet den stoffelijken nood in igroote mate te lenigen, daar blijven voor ons nog de kfeine goede daaen, die geld noch groote inspanning vra gen, die slechts de uiting zijn van on ze gevoelens van deelneming en kris- telijke naastenliefde, en die den zede lijken nood, de wanhoop en de ont moediging, bij den beproefden even naaste moeten en kunnen lenigen. Die onlangs afgestorvene Vlaamsche dichteres, ALice Nahpn, heeft ons de uitwerking van die'kleine goede daden, zoo mooi en zoo treffend bezongen in een van hare gedichten M'N KLEINE GOEDE DAAD M'n kleine simpel-goede daad, Wat hebt ge vaak een winterziel Met lenleblaan begroend, En vaak een groot verlies vergoed En menig over-trotsch gemoed Stil met zichzelf verzoend. Gij hebt, o kleine wonderheid, Koo dikwijls wat gescheiden was Weer innig saam gehecht, En menig ~mond, belust op haat, En menig stuur en streng gelaat In milden plooi gelegd. M'n kleine simpel-goede 'daad, Voor mij, die in m'n, broos bestaan Geen groote droomen mag, Wees gij voortaan mijn groote staak, Mijn stille vreugde..., mijn een'ge [wraak... Mijn doel van ied'ren dag. Ja, zoo vele winterzielen door de beproeving ontstemde en beproefde 7.iolpn wor-dor» rtiliwiila Anr\w. aor. kleine goede daad, door oen opwekkend woord, door een deelnemenden hand druk. door een goeden raad. met len tebladeren begroend, met hoop en moed on opbeuring vervuld. Zoo'n kleine daad zal dikwijls een groot ver lies vergoeden cn verzachten en een trotsch gemoed, dat niet gelaten is in de beproeving, met zichzelf verzoenen en zich leeren schikken in de omstan digheden. Ja, een wonderheid en een waarheid is 't, dat een enkel woord van troost van goedheid, van verontschuldiging voor een. ander, van deelneming, her ten met haat en wrok vervuld milder kan-stemmen en Ier verzoening leiden. Doen wij zooals Alice Nahon het deed zij, in haar broos bestaan, zie kelijk en zwak, mocht van geen groote daden droomen maar de vervulling van die vele kleine, goede daden werd baar groote taak. baar doel van iederen dag, waarmede ze vreugde en opbeu ring, troo-st en leniging bracht bij alle die ze kon bereiken en ook bij lien,die onverschillig voor baar bleven..., baar eenigste wraak in het goede Laten we ons met die kleine goede daden vooral richten tot. de armen, de •noodlijdenden, tot de verstootelingen van de maatschappij, de verworpefin- gen, die slechts vloeken, kermen en tie ren, die steeds een wrangen, bitteren trek om den mond dragen, wier uiter lijk ruw is als de schors der hoornen, maar wier hert week wordt, bij bet hoo_ ren van een zacht, vriendelijk woord, dat als een dauwdrop neervalt op hun gesloten gemoed Zij hebben eene ziel, zooals ieder van ons, eene ziel die, zooals de onze, bestemd is voor de zaligheid en dc ver heerlijking van den Schepper. Noodlottige Vogelvangst te Steenput De '15-jarige Omer Vandemeule- broecke, wonende op het gehucht «Wattrelos» te Steenput, was op een paal geklommen, om een volgelnest te nomen. De jongen raakte echter een elektrisclien draad en werd doodgeblik- semd. Men vond zijn lijk in een beek naast den paal. Uit Montpellier (Frankrijk); wordt gemeld dat daar een kloosterzuster, door de voorspraak van Paus Pius X plotseling is genezen. Het is zuster Susanna Carchón, 'die sinds 1929 ziek was en thans den dood nabij was. De zuster was met de medezuslers van hetzelfde huis een novene begon nen. Na afloop daarvan kon. zij plotse ling van haar ziekbed opslaan en zich bewegen, alsof ze_ nooit ziek was ge- we es t2 In den provincieraad van Henegouwer» heeft er zich een tooneeltje afge speeld, dat onze lezers moeten kennen. Tijdens de zitting van 6 Juli 1933 legde M. Martel bestendig afgevaardig de, den slechten finantieclen; toestand der Provineiekas bloot en kondigde voor de maand October nieuwe opcentiemen aan (na reeds tientallen mil- Loenen te hebben ontleend M. Martel verklaarde vervolgens, dat in dezen crisistijd, de provinciale bedienden, wier broodje gebakken is, ook maar wat loonsvermindering moesten ondergaan. Na veel gekibbel ondereen, stelde de socialistische deputatie een loonsver mindering voor, die op geen kanten rekening houdt, met een klimmende schaal, die de groote wedden meer zou treffen dan de kleine yoor Socialisten is dat nogal straf. Zij die zoo hard huilen tegen de regecring, omdat de klimmende schaal, in haar besluit-wetlen niet vergenoeg gaat M. Gamiel Abrassart, katholiek raadslid, sprong daar natuurlijk seffens op. Hij deed dc schreeuwende tegenstrijdigheid uitschijnen, tusschen liun woorden (in vlugschriften en plakbrieven) en. hun daden. Maar hij deed meer. M. Abrassart deed bepaalde voorstellen, die rekening houden met de wedden, de cumuls, de loonen der echtgenoot ten, liet voordeel van huisvesting, vuur en licht. Allemaal voorstellen gesteund op dc redelijkheid en liet gezond versland, des te meer, daar de wedden, der hooge fonctionnarissen destijds zwierig ge- perekwalcerd werden. Welnu, al de voorstellen van M. Abrassart, werden door de socialisten EEN PARIG VERWORPEN En denkt nu niet dat die voorstellen overdreven! waren, dat ze ingegeven werden uit geest van oppositie I Neen. Ziellier letterlijk wat M. Abrassart vroeg I) iPft ondergeteekenden, stellen aan den Raad voor dc vermindering der. wedden en provinciale tegemoetkomingen te regelen als volgt, rekening hou dende met de vrijstellingen van loonen en levenswedden (tenant comple de» exonérations des salaires et des appoin tements vitaux) Voor de ongehuwden .14.000 tot 18.000 2% 118.000 tot 30.000 3% 30.000 tot 40.000 4% 140.000 tot 50.000 5% 50.000 tot 60.000 6% 60.000 tol. 70.000 lc/0 70.000 tot 80.000 8% 80.000 tol 90.000 9% 90.000 en meer 10°/0 IVoor de gehuwden 18.000 tot 20.000 2% 20.000 tot 30.000 3% 30.000 lol 40.000 4% 40.000 tot 50.000 50.000 tot 60.000 6% 60.000 tot 70.000 7% 70.000 tot 80.000 8% 80.000 tot 90.000 9% 90.000 en meer 10^, II) De fonctionnarissen en dé personen die een wedde trekken van de pro vincie en door cumul als fonctionnarissen van Staat, Provincie of Gemeente; wedden trekken, die de 70.000 fr. overtreffen, zullen een bijkomende vermin dering van 2% ondergaan. ut-; dij loonen der echtgenoot en moeien Th rekening gebracht worden- vooi» de samentelling der gezamenlijke wedden, evenals de voordeelen van huisves ting, enz. verbonden aan deze bedieningen. IV) Zullen vrijgesteld worden Met 1% vermindering, de bedienden wier gezin 2 en. 3 kinderen telt, 2</0, de bedienden met meer dan 3 kinderen, Is dat redelijk Hierbij weze herinnerd, dat de socialistische Provincieraad van Henegou wen, zich gespecialiseerd heeft in het toekennen van cumuls. Verscheidene fonctionnarissen trekken er op die wijze schandelijke wedden, die waarlijk ten hemel schreeuwen in dezen benarden tijd. Wij geven deze inlichtingen ter overweging aan alle rechtgeaarde men schen. Onwillekeurig zal bij hen de vTaag oprijzen «Wat beteekenen al de woorden, al de verwoede aanvallen, wal beleekonl al het revolulionnair gedreig der socialisten, in het licht van deze onweerleg bare FEITEN Wij antwoorden kort en kordaat VEINZERIJ en BOERENBEDROG !E ^yo.: Aanleggen van Weiden Dikwijls hebben wij vastgesteld dat onzo landbouwers, bij het aanleggen van weiden, heel lichtzinnig te werk gaan. De grond wordt met slalvelle be mest, omgeploegd, geëgd, met beir over goten cn eindelijk gezaaid. Rechuit gezegd die bemesting is zeer onvoldoende, omdat sl.almcts en beir maar een geringe hoeveelheid minerale bestanddeelen bevatten, en vooral te kort hebben aan fosfoorzuur. De weide wordt voor tal van jaren aangelegd; dusvolgcns moet deze toe stand ingezien worden, vermits liet la ter totaal onmogelijk is minerale mest stoffen in den grond te werken. 0e bodem moet diep omgewerkt ten einde vollen toegang te geven aan do lucht, die de meststoffen goed doe' ont binden. Vóór het omwerken zal men dus wel geteerd stalmest toedienen- (30.000 tol 35.000 kgr.) per hectare. Verder geeft men 1000 kgr. staalslak- ken (Scories), 600 kgr. kainitc of svl- v'nie en 2000 kgr kalk, alles goed on- dcrgeploegd op een dieple van emga- vter 20 cm. Eenige dagen vóór tiet zaaien is liet noodig op het omgewerkt land 250 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat uit te strooien en diep in te eggen. P.it om den groei* en de spoedige ontwikke ling van het gras te bevoordeeligen. Onze landbouwers mogen ook niet nalaten als zaad een goed mengsel te gebruiken, bestaande uit een tiental grassoorten en drie tot vier klaversoor- len. IVoor dc saiBbnstelljng daarvan is liet best den beer Slaatslandbouwkundigeri van de streek te raadplegen, die heel bereidwillig en kosteloos dienaangaande» alle noodigc inlichtingen zal vérstrek ken. Ten einde dc weide in vruchtbaren) toestand te houden is het noodig in de Lente nog 00-150 kgr. ammoniaksul faat uit te strooien en 300 kgr. super fosfaat, (of 400-500 kgr. scories in ge val de weide vochtig is) en 300-400 kgr; kalmte of svlvinile. Verder nog i00-150 kgr. ammoniak sulfaat als de weide is? afgegraasd of het hooi werd binnen ge haald. Wie deze bemestingswijzc volgt moe'fi voorzeker veel en goed gras bckomea* DIXI. Pierre Joly. de man die op 9 Juli té| Bergen, dus op Belgisch grondgebied door Frnnsehc politic-beambten wa$ aangehouden, is Zaterdag voor de recht, bank le Avesnes verschenen. Joly is al dikwijls met het gerecht in aanraking geweest en heeft zoowel itf Frankrijk als in Belgie verschillende; veroordeelingen opgeloopcn. De rechtbank heeft besloten de zqkcfi te herstellen zooaïs zij op 9 Juli vvarcit* Te Erquelines is Joly vervolgens over, de grens gebracht, waar hij overgege ven werd aan de Belgische overlieden^ Hiermede is het incident dus van dö baan. Het dossier van Joly zal langs diplo ma lioken weg aan liet Belgische ge« recht worden overgeleverd.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1