Nsg twss Vslkslieilipn Juli 1935 Donderdag Begrafenis der twaalf knapen van hel tragisch bootongeluk Zoo f en weet men wat die groote Jaarwedden vertegenwoordigen? De moderniseering van hei Amerikaansche Leger Leening S p. h. met loien 1932 Richelieu, Pa rijs Bank Bulding/Kingsway, 20 Londros W. C. 2. Voorzorgsmaatregelen voor Zaterdag H. Pantaleon 7Zonaf7,36 V. M. 5 XXXIX JAARGANG NUMMER f£g Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2Ö Centiemen Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adoif Maxlaan 13, te Brussel Rue Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Sint Jacobus is geern gezien en dat wel in Spanje bijzonderlijk :want daar bezit hij zijn heiligdom te Compostella. Onze Sint was de zoon van Zebedeus (waarom zeggen ze in Vlaanderen aan nen peczewever, 't is ne Zebedeus, ik en weet het niet) en broeder van den II. Joannes, evangelist en hij stierf do eerste van al de apostelen den martel dood. Ilerodes Agrippa, no gémcene ke rel, deed hem onthoofden. Zijn lijk be rust te Compostella in 't. Spaansche rijk. Toen men na de Kruisvaarten, den pelgrimstocht naar liet H. Land niet meer kon ondernemen, ging men van lieverlede naar liet graf van den H. Ja cobus te Compostella. ïs'.et alleen de misdadigers en boosdoeners deden de boetpelgrimagie, maar ook de edellieden gingen uit godsvrucht daar naartoe. De heilige was immers de patroon van het 'ridderschap; zelfs stelde men er ecne eer in naar Compostella geweest te zijn; en men richtte een broederschap in ter cere van Mijnhecre Sentc Jacob dat voor doel had, de arme gedwongen pelgrims 'bij te staan op hunne reis; men stichtte overal godshuizen waar de ongelukkigen onderkomen vonden. Het toeken van de bedevaarders naar Sint Jacob van compostella was de schelp oj) den mantel of hoed, die schelpen zijn hel zinnebeeld des heiligen. De legende verhaalt dat, wanneer de. relieken dés heiligen dc kust van Span je op een broos vaartuig genaakten, een paard met ruiter in het water sprong om het te geleiden naar liet 'strand. Oogenblinkelijk werdén ruiter en paard met schelpen bedekt. Veilig aan land gekomen, erkende dc ruiter Gods -bescherming en liet zicli doopen, Lit den hemel weerklonk eenc stem die zegde, dat voortaan de schelpen een zinnebeeld des mac.hts van den heilige zouden zijn. JY> lieden van" S. Jacobsgilde van Aalst, gingen de pelgrims van compos tella en Rome te gemoet tot aan de plnd»parrrt-, en verg«tTlUen zr; Tiaar CIC Kapel van Onze Lieve Vrouw aan den 'Verf, waar een lof zant ter eere van Maria werd gezongen. Dit gebruik bleef tot in 1793. Te Kemsekc (O. Vijl vereerd men 'eenc relikwie van den H. Jacobus se dert 1187. Onze heilige is de patroon van verschillende ambachten: Dc Blauwvcr.wers van. Gent namen hem tol beschermheilige omdat zij uit. Spanje het cobalt en andere delfstoffen trok ken om de lakens te verwen. De hoeden makers namen hem tot patroon om den pelgrimshood waarmede de apostel af gebeeld wordt. De Vrije schippers nog van Gent vereeren. hem omdat hij van al dc apostelen de verste zeereis had afgelegd, en dat zijn lichaam, aan de woede zijner vervolgers onttrokken door de leerlingen op een nllerbroost schip geladen door Godsbeschermmg de stormen trotseerde en ongehinderd te Irin Flavia in Spanje aanlandde. Ve le kerken zijn aan den apostel toege wijd. Zoo kent men er eene te Antwer pen. te Gent. te Yper, tc Jïrugge en op veel andere plaatsen. was een patroon van zekere oude gilden.; Men zegt ook Sint 'Jacobsregen doet, den eekelen geen goed. Is het helder op Sint Jacobsdag vee! vruchten men verwachten mag, IVlet Sint Jacobs of Sint Ann' is de koern in schuur of in den ban. Ziet, Sinte. Anna, de moeder van Ma- Wa en Jezus Grootmoeder wordt afge- beoid met de twee op den arm. Zoo staat, ze te Bottelaere in dc kerk, hare bijzondere bedevaartplaats in Vlaande ren en ook 'wel elders, gelijk f,c Beau- pré in Canada, in de missickerk en pel grimsoord der Paters Redemptoristen en ook in Frankrijk in Bretanje te S. Anne d'Agray. Op 't bedevaartvaantje van Bottelae re, die papieren kleinooden, die men .vroeger als gedenkenis van zijn bede- reis meebracht en ter drukkerij van Leopold Broekaert, op de Merkt te Sot- tegen over veel meer dan honderd jaren werd geprent, staat te lezen: Jesus, M.ria, Anna wilt ons bevrijden van pest, oorlog bn diere tijden. Zoo met onze hedendaagsche crisis zou dit van pas komen. Te Hallaux in eenc kapel niet ver van de stad Limburg wordt s' Anna ook al gehedevaard. Te Luytha- gen onder Morfsel bij Antwerpen wordt de H. Moeder Anna ook gevierd. Te Mo_ lenschoot in Noord Brabant-Hol Admiraal von Schroeder, die in den oorlog bevel voerde over het Mariniers- corps in Vlaanderen, is, zooais gemeld, op 79-jarigen ouderdom overleden land Zi-a vervolg onderaan volgende kolom De begrafenis te Giezi; van de twaalf knapen, verdronken met een 'priester, was zeker een der meest dramatische ooit in Frankrijk gezien. Ganscli.de bevolking volgde de twaalf kisten van kinderen die een brutalen dood gevonden' hebbel. Minstens 10.000 personen waren op de plechtigheid te genwoordig. Alle winkels waren dicht. Een gemeenzame smart is op alle gcaiü-hloa lo leserc. Op sUiia!.' rfifl fd'J niemand luidop spreken. De Jtwaalf kistjes, in helderen eik, met zilveren, handvatten, werden op twee wagens geladen. Op drie rijtuigen volgde een overvloed van bloemen lelies, anjelieren, hortensia's. De ho ven van het stadje gaven al hunne bloemen. Aan het hoofd van den stoet gingen de schoolkinderen, bleek van ontroe ring. Een muziekkorps met omfloersdo trommel, speelde een zuchten trcur- marsch. Achter de lijkjes 'de stoet der fami lieleden, met een tragische groep wee- nende vrouw in diepen rouw. iP.e gemeentelijke overheid had zich met dc geestelijke overheid akkoord gesteld, In de kerk werden enkel de familie leden der slachtoffers en de gemeen telijke overheden toegelaten. De plechtige lijkdienst in de St Prè- ler en St Lodewijkskork werd door tweeduizend personen bijgewoond.Aan gevangen ten 10 ure eindigde de. gods dienstige plechtigheid ten" half twaalf. De dramatische stoet zette zich terug in beweging en had eene lengte van ruim zes honderd meters. Op het kerkhof spraken burgemees ter en onderprefekt en de eerw. pastoor deken, ontroerde lijkredenen. Bij zulk een groote smart konden woorden met veel troost brengen. In een onweerstaanbare opwelling van wanhoop' wierpen, op het kerkhof, sommige moeders zich nog eens op het gevoellooze hout der kist. Alle om-staanders stonden.- roerloos geslagen onder den groep der. onlzeL tonde smart. Het was het tafereel van oen lioeJe. bevolking, versteend in een oogenblik van gezamenlijk leed. verreert men met veel godsvrucht de Moeder van Maria. Te Lier bestaat er een klein veïdkapelleké, thans in stad, met tralienwerk voor, waar men een koordeke aanbindt en dan aan.'t lob- pen valt. Voor of tegen welke kwaal het gebeurt weet ik niet. Is 't bijgelo vigheid Zoo -deelde mij mee een pa ter Franciscaan. Lierenaar. Te Aalst gelijk in zoovele plaatsen is S. Anna de patrones van. alle vrou wen en meisjes die met 'de naald wer ken, of naaisters. In S. .Martinuskerk bezit Jezus grootmoeder een prachtig altaar. In den gcheclc lande bidden dc brave, moeders' en werksters haar met veel betrouwen en z'hebben gelijk. MARC.; 5 Augustus iDe voorziene ontzaglijke volksloc- loop te Beauraing op Zaterdag 5 Aug. a.s. heeft organisatorisch ingrijpen noodzakelijk gemaakt. Plaatselijk is dan ook een komiteit voor hulpverlee ning tot stand gekomen, welks zetel is gevestigd in de zaal Familia (ruc du Pont). Op dit adres is alle briefwisse- Irng ^e zenden betreffende regelingen in verband met den bedevaartüag van 5 Augustus a.s. Dit komiteit zal han delen en optreden in volmaakte over eenstemming met den heer burgemees ter, aan wiens goedwilligheid en zorg gaarne hulde wordt gebracht. In de mate van het mensc-lielijk mogelijke zal het komiteit hulp en bijstand ver-j leenen aan de zieken, en hen den toe gang tot den tuin omheen de grot ver zekeren. Daar het komiteit echter nog over het noodige materiaal, noch over de noodigo plaatsruimte beschikt, zag liet zich genoodzaakt de volgende schikkin gen te treffen 1. De toegang tot. den tuin der Zus ters zal voorbehouden blijven aan dc ZWARE ZIEKEN. D,eze zullen moeien ingeschreven zijn door het komiteit voor 28 Juli a.s. Het daartoe inge diend verzoek moet vergezeld gaan van een geneeskundig certificaat. 2. Deze zware zieken moeten voor zien zijn van het noodige hulpmate riaal draagbaar, dekens, levensmid delen enz. Slechts één persoon zal worden toegelaten om hen to begelei den en te verzorgen. 3. Binnen de tuinpraheining slaat, het komiteit borg voor verpleging en ondersteuning, door. ge.ncesheeren,bran_ kardiers, ziekenverpleegsters, aange duid door het komiteit zelf. 4. Slechts de autis voor het vervoer dor zieken zullen op 5 ';ugustus toege laten worden o-d .het grondgebied van net gemeentebestuur, Te gelegener tijd zullen de zieken die zich lieten inschrij ven en toegelaten werden, een herken- ningsteeken ontvangen dat hun aulo- vvagen doorgang zal verleencn. I)e zie ken vervoerd per autobus of per trein zullen in de mate van liet mogelijke worden overgebracht naar den tuin der Zusters door de diensten van het Roodc Kruis. 5. Het komiteit smeekt allen die zich' lot hem richten voor vragen of inlich tingen eenig geduld te oefenen: alle vragen zullen op tijd worden beant woord, maar rekening moet worden gehouden met de reusachtige laak wel ke op de schouders van liet komiteit is gelegd. 6. Het komiteit wijst er nog eens op dat het volkomen nutteloos is elders briefwisseling omtrent 5 Augustus te zenden dan op adres van het Komiteit voor 5 Augustus, Familia, rue du Pont, te Beauraing 7. En ten slotte houdt het "komiteit er nog aan er uitdrukkelijk op te wijzen dat niemand gelast is met collecteeren ten bate van de oprichting der Maria kapel te Beauraing. Het budget van den Staat bedraagt tien milliard en half. Omtrent 3 milliard van die som moet dienen, om de openbare schuld te dekken: aan die 3 milliard kon men niet raken. Er blijven dus 7 milliard en 000 millioen, op dewelke men iets ver richten kan. Hoe werd die som verdeeld op de begrooting van 193X 6 milliard 300 millioen voor de loonen en wedden, pensioenen van ouVl-staatebedienden, ouderdomspensioenen, invalidetiitspensioe- nen, werkloosheid, enz. 1 milliard en 300 millioen voor andere uitgaven, onderhoud van gebouwen, enz, Welnu, sedert 2 jaar, zijn die verschillende uitgaven, zooveel-als 't kon, verminderd. Het is dus klaar dat een bezuiniging noodig zijnde, deze laatste ook gedaan werd op den grooten post van 0 milliard 300 millioen, wat de 5/0 van liet bud jet vertegenwoordigt. Goed en wel, zal men antivoorden, dat men de uitgaven verminde ren. Edoeh.het zijn de groote jaarwedden welke het offer hadden moeten dragen... Juist gerekend 11 millioen op een totaal bedrag van 2 milliard. Bijgevolg, indien men eenvoudigweg de wedden der hooge bedien den afschafte en ze deed voor niets werken,dan zou de Staatskas daar mee 11 millioen meer bezitten. 'Terwijl de vermindering van 5 0 0 alhoewel bette betreuren is op 2 milliard, een besparing is van 100 millioen voor de Staatskas. Zooals altijd brengt de kleine last, gedragen door een groot getal belastingschuldigen, veel meer op, dan de groote last, gedragen door een kleine minderheid. En zoo zal 't altijd waar blijven de kleine beken vormen de groo te stroomen. Die 't kleine niet, 'n begeert En is 't groote niet weerd. Dé Chicago Tribune »meldt X Het. Departement van Oorlog zal aan president Roosevelt voorst,ellen doen inzake de moderniseering van het Ame rikaansche leger. Het plan omvat een groot aantal motoren en. automobielen voor dc ruiterij, mitrailleuseu voor. liet voetvolk en de vciVanging van alle oude legerautomobielen door nieuwe. De 50 millioen dollar die voor dé uit voering van. dit plan noodig zijn, zullen worden geput uit liet fonds voor open bare werken, waarvoor in ecu speciale zitting van het Congres 3300 millioen zijn genoteerd, De legeroverheden verklaren, dat de aangevraagde vervoermiddelen en wa pens zullen dienen om het leger te mo- derniseeren, en het een grootere be wegingssnelheid le verleonen. ATs het plan wrordl uitgevoerd, zal ér bovendien minder werkloosheid licer- sclien in de'staalindustrie en in de au tomobielfabrieken, waardoor in hooge mate de uitvoering van bet welvaart- programma van Roosevelt gesteund zal worden 17e trekking van 25 Juli 1933 Uitkeerbaar met .1 millioen frank Rap.k 7fi« Volgende reeksen uitkeerbaar met 25.000 frank 257.355 238.806 216.873 2 53.104 222.274 162.500 256.513 208.694 120.062 157.020 222.183 174.083 293.540 127.874 181.141 193.06G 116.590 123.580 245.1S9 147.707 222.779 269.566 154.572 183.240 198.377 142.165 293.359 186.996 177.899 213.904 232.543 192.055 269.764 PRINS LEOPOLD IN DEN SENAAT Pilns Leopold, vergezeid van prinses Astrid bij het veriaten van den Senaat. HET HOOGSTE GEBOUW TER WERELD IN DE PARIJZER TENTOONSTELLING VAN 1937 Zal men in de a.s. Wereldtentoon- slelfing van Parijs, het hoogste gebouw ter wereld kunnen bewonderen Het is een vuurtoren van 700 meters hoog, waarvan de plannen ongemaakt werden door twee ingenieurs, M.M. Frevssinct en Venzo en twee bouwmees ters, M.M. Pers en Huyghes. De vuur toren zou in zee zichtbaar zijn van Caen tot Boulogne. Auto's zouden langs de spiraalvormige baan den top kun nen bereiken, waar een 50 meter hooge zaal zou worden ingericht. De houw, gansch in gewapend beton, zou op do hoogvlakte van Meudon verrijzen,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1