Oerwinning der Rsgeerino LEKKER KRIEKENBIER Wie is mijne Moeder? PUROL Hei Beheer der Brouwerij DE GHEEST N, V. Aalst. Door de ron verbrande huid KAMER SENAAT Brand te I oth ?.7 'Juli. 1 H. Pantaleon, martelaar. Geneesheer van Keizer Galerius Maximlanus, had hij het ongeluk zijn geloof af te zweren. Zijn vriend ller- jnolaus, bekeerde hem door zijne on derrichtingen. Bij 't verschijnen van 'de decreten tegen de christenen, deelde hij al zijne bezittingen .uit aan de ar men. In zijn huis aangehouden, werd hij op verscheidene manieren gefol- ïérd en daarna, te samen met zijn vriend Hermolau.s' en twee anderen, 'pnlhoofdji j De verjaardag van de Koningin. (Dinsdag verjaarde de Koningin, die ge boren is te Possenhoven op 25 Juli 1876 Pic dag is gevierd geworden in familie kring, in de villa te Oostende, waar tal— irijkc telegrammen en een vloed van bloemen zijn besteld geworden. Een huldeboek lag ter onderteekerung- in hel Paleis, te Brussel, hiervan is ge bruik gemaakt door talrijke persona liteiten. Nieuw gerucht. In de ministeriee- lé middens is er weer spraak dat M. Poullet eerstdaags ontslag zou nemen, om vervangen'te worden door M. .Van Cauwelaert. De Invaliditeitspensioenen. Mor gen zal de kabinetsraad een nieuwe vergadering houden, hoogstwaarschijn lijk om besluiten le nemen inzake de herziening van de besluit-wet betref fende dp invaliditeitspensioenen. P-s verjaardag van prinses Marie-Jo- 6é. Vrijdag -1 Augui.tus, zal prinv.es Marie-José van Piemont haren zeven en twintigsten verjaardag vieren. De Prinses is den 4 Augustus 1906 te Oos Jende geboren. 3>e verjaardag der prinses valt samen met den verjaardag van de schending yan het grondgebied. De prinses was toen 8 jaar oud. Brieven van Napoleon te Londen op-entaar verkocht. Dinsdag had de openbare verkooping plaats van de ver zameling Roseberry waaronder zich .verscheidene geschriften bevonden van Keizer Napoleon I. 'Acht brieven aan Jozefine, jaren 1796 en 1800 werden, verkocht tegen 4.400 pond st. Do brief die Napoleon, als vaarwel, schreef aan Marie-Louise toer! hij hef eiland Elba zou verlaten werd 1000 - .arlvwTrtr.— - Het Heilig Jaar verlengd Vol gens een Belga-telegram duf. we onder .voorbehoud overnemen, is het niet on mogelijk dat de Paus het H. Jaar. van 2 'April 1934 zou verlengen tot 20 Mei of don volgenden Zondag (II. Drievuldig heid). De reden zou ervan te vinden zijn In de talrijke heiligverklaringen die zullen geschieden en waaraan er aldus meer luister kan worden gebracht dan in den Vastentijd. Verzacht en geneest men met Doos 4 en 7/2frank alle Apotheken INSTORTING VAN HET SOCIALISTISCH OFFENSIEF De Kaniep heeft met 97 stemmen tegen 79 en 6 onthoudingen de dag ordevan vertrouwen in de Regeertng aangenomen. Zie ons Kamerverslag. Zitting van Dinsdag 25 Juli 1933 iDje zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. PON GELET. Ce toestand in het Mijnbedrijf Men hoort vooreerst de interpellatie van MM. DELATTRE en PIERARD tot den eersten minister en lot den minis ter van» Nijverheid en Arbeid over den inzonderheid kommervollen bijzonderen economisclien toestand welke op dit oogenblik in den Borinage bcerscht, alsmede over de maatregelen, welke de regecring zinnens is te nemen om de gevolgen daarvan ,te verzachten. M. DELATTRE doet de krisis uit schijnen die heerscht in het mijnbe drijf, Ontslag van M. Bodart De heer VOORZITTER geeft lezing van den brief waarbij M. Bodart, kris te n-demokratisch volksvertegenwoordi ger, voor Charleroi, ontslag neemt als Kamerlid. Zijn plaatsvervanger is M. Michaux. M. CARLIER, socialist. Het is een bedrieglijk verkregen mandaat. (Ge rucht)'. M. de VOORZIT TER. Er is hier geen spraak van bedriegerij. M. CARLIER. Het is pene politie ke «escroquerie». Eene commissie wordt benoemd voor onderzoek van het mandaat van M. Mi- CHAUX, dat geldig wordt verklaard. Herneming van het debat M. PIERARID, socialist, spreekt in dezelfden zin als M. Dolattre ea ves tigt meer bijzonder de aandacht op den tóestand van de gemeente Jemappes ar 1600 gelieele en 1500 gedeeltelij ke werkloozen zijn. En ondertusschen zitten wij met niet minder dan 22.750 vreemde mijnwer kers. M. Pierard waarschuwt ook tegen mogelijke beroering in bet mijnbekken. Bijgevoegde kredieten NI. JASPAR legt het wetsvoorstel neer op 'de bijkomende kredieten voor lie jaren 1932 en 19.33. De koloniale begrootir.g T>p T$i\TQPJL. l.-e»jpf .7nn-li>i: finmprlnn- gen üe: begrooting goed der buiteng'e- wone uitgaven en ontvangst en van Bel gisch Congo. Het vertrouwen Tn de regcoring gestemd Om 3 ure 35 wordt overgegaan tot de 'stemming over de. dagorde voorge steld als besluit -aan de socialistische interpellatie over de be 3 luit-we Tien. Er zijn twee dagorden van mistrou wen, een van de communisten en oen van de socialisten, en eene dagorde van vertrouwen onderleekènd door MM. Renkin en Pierco. M. FEUILLIEN vraagt den voorrang voor deze 'laatste. iDo meerderheid der Kamer stemt hiermede in. Het vertrouwen in de regaeriruj wordt gestemd door 97 stemmen tegen 79 en 6 onthoudingen. (M. Foucaxt, Munde- leer en Jenissen, liberalen; Boully en Van Wallegem, socialisten'en Borgi non, frontist. De Brouwerij DE GHEEST N. V. Aalst, brengt ter kennis van hare Geachte Klienteel dat het speciaal bier voor het opsteken van Krieken dit jaar bijzonder goed is. Daar de kriekentijd aan breekt raden wij de liefhebbers van LEKKER KRIE KENBIER aan hunne bestellingen zonder uitstel te te doen, want de voorraad is niet groot. Jllstorlsch tafereel 29ste Vervolg Gelooft gij ernstig dat ik boos aardige voornemens gehad hebbc Eugeen antwoordde, eenen scherpen blik op haar werpende Ik geloof 't zeer ernstig mijn kind. Indien wij, in den eersten oogen blik niet zoo nabij den oever geweest waren, waar gij vrcesdet aan onze bei de teenen enkelijk een onschuldig Voetbad te bezorgen, dan zouüt gij ze kerlijk uw proefstuk ten uitvoer ge bracht hebben. Zoudl gij durven ont kennen, dat gij in eene zeer hevige en hartstochtelijke spanning verkeerd et? Stella richtte haastig het hoofd op. IHaar blik ontmoette den zijnen. Zij fcoog het hoofd met schaamte, maar antwoordde oprec-hlelijk Neen, ik ontken het niet, mijn. heer. doch ik zou nooit den moed ge had hebben, om mijn boosaardig voor- pemen uit te voeren. Eugeen bezag haar met eeiïen half goedaardigen, half spotachtigen blik, die.evenwel aanstonds oversloeg tot pene onwederstaanbare verbazing ïWaar had dit meisje haar gelnatspcl. haar eigenaardig hoofdbuigen, haar Vveemoedig glimlachen, geleerd Dit alles deed zij, alsof 'f, zijne zuster Franeisca in persoon ware geweest. Dnder den tijd dat deze gedachten hem bezighielden, en het gesprek gestaakt Bleef, hernam Stella hare gewone luim Zij was wederom de zorgela.os-bcr.iin nelijke persoon geworden, welke voor Zitting van Dinsdag 25 Juli 1933 De zitting vangt aan om 2 ure 15 on der het voorzitterschap van'den. heer DIGNEFFE, die de aanwezigheid ter vergadering aankondigt van Z. K. H. prius Leopold, dte- bij de bespreking der koloniale begrooting het woord zal nemen. De aankondiging' der rede van den prins heeft eene massa volk gelokt. De openbare tribunen zijn bomvol bezet. H. K. H. de hertogin van Bra bant bevindt zich Th de koninklijke loggia en in de diplomatieke tribuun bemerkt men den gezant van Japan en den minister van Portugal. M. de Broquevillé, eerste minister, en verscheidene leden, der regeering, bevinden zich aan de regeeringsliank. Z. K. H. prins LEOPOLD spreekt van op dè tribuun en zegt van de bespre king der begTooting van de kolonie le willen gebruik maken om met alle op rechtheid enkele gedachten en werken voor te brengen, vruchten van zijne koloniale navorschingsreizen. De prins zegt dat het voornaam doel zijner eerste reis, in 1925, het onder zoek was der kwestie van den handen arbeid. De tocht dien hij In het begin van het jaar, ondernam, had meer hot bestudeeren van, het landbouwvraag stuk vöor oogwit. Het staat vast vervolgt de prins dat de inlander de grondslag is van den rijkdom der koloniën. Onze eerste taak en. plicht is dan ook van te zorgen voor de zedelijke enmaterieeie ontwikke ling van den inboorling. (Zeer wel bij de socialisten). De hertog van Brabant iii eene lange redevoering, zet dan de verschillende opmerkingen uiteen die hij in den loop zijner koloniale tochten heeft op gedaan, en de verbeteringen cic volgens liorw o cr> hol 'tnlón'f. Jiiin.nnil worden gebracht'.1' Wij moeten, zoo Besluit de prins den toestand durven inde oogen zien zooals hij is. De Belgen' zullen zooals in het verleden ieveren voor den vooruitgang en den bloei onzer sclioone kolonie, waar onze wereldlijke pionniovs en ook onze heldhaftige missionnarissen zulk rootsch en edel werk hebben tot stand gebracht, dat on£ onwankelbaar en vast. betrouwen jnoc.t schenken in de toekomst van Kongo. De rede van prins Leopold wordt langdurig toegejuicht. M. TSGHOEFEN schetst 'dan den ekoniomische en handelstoestand der ko lonie, die voldoende is, doch de finan- rieele toestand antTerzijds is vlakaf slecht. iPjaarom ook werd beroep jgedaan op de hulp van liet moederland cn dringt de stemming van bet desbetreffende ontwerp zich onvQprwaardelijk op. Auto-ongeluk te Geeraardsbergen Waar de Nieuwe laan zich bij den Edingsclien steenweg vervoegen gaat, gebeurde een ernstig auto-ongeluk. Zekere Lombart uit Ath, liad cfe ge zusters Collijns wonend aan de Lessen- schestraat, den man van een. dezer een zekereni K., wonend Oudenaarsche straat in zijn auto medegenomen om een reisje te doen naar Viane. Allen waren sterk onder invloed van den drank. In volle vaart, kwamen zij dc heling afgereden die begint aan het kasteel van den h. Maquestriaux en in minder dan geen tijd, kwam de auto terecht in een dieperik\an 7 meter. Het rijtuig sloeg een paar malen over den kop en werd totaal vernield. Een van de gezusters Collyns had het ongeluk voorzien en terwijl de au to tusschen hemel en aarde king sprong zij er uit. Zij liep slechts een niets be duidende wonde op aan het hoofd. Mot de andere inzittenden was het erger gesteld. Lombart uit Ath, die bestuurde, liep verwondingen op over gansch het li chaam. De andere zuster Collyns werd ook gewond over het gansche lichaam. Zij brak bovendien een pols. Haar man werden drie ribben gebroken. K., bekend onder den naam van «Den Vieze» heeft een bekkenbreuk opgeloopcn en zijn toestand is zeer ernstig. Allen moesten naar een kliniek worden overgebracht. Het parket werd gewaarschuwd. Hen vreettelijk auto-ongevat ie Sijsete Dinsdag middag deed zich op den Steenweg van Brugge naar Gent op grondgebied der gemeente Syselo een vreeselijk auto-ongeval voor. Een. Antwerpsche luxe-auto ontmoet te, ter hoogte van de bloemkwcekerij Flandria een gespan dat uit de tegen overgestelde richting kwam. P,e voer der van den Antwerpschea wagen be merkte niet wijl hij betrekkelijk snel reed dat een andere auto volgde. Deze laatste wilde den Antwerpenaar voorbij steken, juist toen deze het gespan voor bij reed. iDe Antwerpenaar was verrast, maar wist door een bruske zwenking toch een botsing te voorkomen, zonder evenwel te kunnen verhinderen dat zijn wagen te pletter liep in de gracht langsheen den steenweg. Zes personen hadden in den auto plaats genomen. Twee dames werdenl met doodelijke verwondingen opgeno men; een derde dame werd de knie ver brijzeld; een kind en de voerder zelf kwamen er met lichte'verwondingen af. Een zesde persoon, de man van een der dames, ontsprong ongedeerd den dans. De slachtoffers werden na ter plaatse te zijn verzorgd, naar het Sint-Janshos- pitaal te Brugge overgevoerd. hare schoonste sierraden mocht reko nen hare gewetenszuiverheid en na tuurlijklieid. Standvastig van gemoed zou zij het doornige levenspad bewan delen, zonder ooit te morren. Met een glimlachje, dat geheel de gelijkheid met Franeisca dood ver dwijnen, vroeg zij aan den jongman, terwijl zij hem navorschend bezag Zal ik dan eindelijk Toch verne men, waarom mijne reis ondernroken wordt Ik achtte mij zoo gelukkig het verschiet. Eugeeir antwoordde met goedheid uit den mond mijns zwagers, die Mij welhaast zult gij de redenen vernemen zekerlijk den welverdienden lol' zal toezwaaien voor den spoed, waarmede ik mijne laak heb afgedaan1. Ver volgens voegde hij er bij met de wel willendheid des edelmans Gij moet bekennen, kleine, dat ik mij tamelijk wel voordoe, als opleider eencr gevangene Ik kwijt mijne plichten. Stella maakte eene spotachtige def tige hoofdbuiging, zeggende ik hen van gevoelen, dat. er weinig groote hoedanigheden vereisclit worden, om zulk ambt te bedienen. Maar... uw zwager... wat wil die van mij Het kan wegens eene zaak zijn, waarmede een hoofd gemoeid is, antwoordde de gezantscbapsraad met dubbelzinnige grootsprekérij. Tevens liet hij de roeiriemen rusten en Tiet schuitje slroomaf drijven, om zoo na bij mogelijk het kasteel te landen met de sclioone gevangene. Waarmede een hoofd gemoeid is? vroeg bet meisje met een"drollig lach- Dinsdagavond werd, om 7 uur. de An- derlechtsche brandweer opgebeld voor een brand, die-uitgebroken was te Lolh, in de hoeve van landbouwer Thyser, ge- aarv 4?. _H1KStxiu.11,;. •D.adelijk vertrokken 'wee autopom. pen. Voor de aankomst van de brand weer had de landbouwer, geholpen door zijn personeel eb buren, reeds getracht het vuur te bedwingen, da', ontstaan was in een stalling. Bij het redden vani zijn paard, dat in den vuurpoel stond, werd Thyser ern stig verbrand aan handen en aange-. zicht. Verscheidene stralen werden op den vuurgloed gericht, dat een gemakkelij ke prooi vond in. het hooi cn het stroo, dat boven de stalling opgestapeld lag. 5ïa drie kwartiers werken was liet vuur bedwongen. De aangerichte schade is aanzienlijk. Een geneesheer werd ontboden om de verwondingen van den landbouwer te verzorgen. ;De oorzaak van den brand is totnog toe onbekend. Een knaap van 16 jaar verdronken in de Maas Dinsdag namiddag, rond 5 uur, kwa men eenige knapen van Vucht-bij-Eis- den van de school en gingen zwemmen in de Maas. Doch welke was de ontstel tenis van de knapen als ze een hunner, in de .diepte zagen verdwijnen'. Ze sprogen ter hulp1, maar het was reeds te laat en als ze den jongen bovenhaalden was hij reeds een. lijk. Het is de zoon Jan Mooren, werkman, Jr- V11 e,h t. die na uwe li iks 1 6 ipnr en nu e.érst de steun zou gaan 'zijn' ia het huisgezin. Men begrijpt de groote 'droefheid der ouders bij het vernemen dier droeve tijding. Het product van vertrouwen je. Zou er kwestie zijn van mijn hoofd Behandel de zaak niet lichtzinnig kind. Onderzoek uw geweten zorgvul dig, of gij de waarheid gesproken.... of gij somtijds niet geruchten verspreid hebt, die met de strenge, waarheid strijdig zijn Stella hoog voorover en keek hem schalkachtig in het gezicht zij was ever 't algemeen vóór geenen man be. vreesd steeds ging zij den rechten weg, zonder zich- aan iemand le laten gelegen ltggen. Nochtans boezemde dc gezantschapsrart# 'haar een bijzonder vertrouwen in, sedert hij haren hoog moed beteugeld, en haar de kracht van zijn-en mannerrwil had doen erkennen. Er zijn vrouwenkarakters, die onder- jukt willen worden die maar achting en vertrouwen schenken aan den man die haar de kracht van zijnen onbuig- baren wil doet. gevoelen. Gij wilt mij<*plagen mijnheer - -vervolgde zij. Neen, neen Hebt gij gelogen, dan... Gelogen onderbrak hem het meisje ernstig en> haastig.Nog nooit in mijn leven heb'ik gelogen Ook zou ik niet weten, waarom mijne lippen met 'n leugen zich zouden bezoedelen. Dan is liet. toch waar, wat men in den omtrek op rekening stelt van den opperhoutvester vroeg Eu geen- navorschend want de ernstige toon van liet meisje trof hem.- Stella zag verbaasd op. Had de oude GeuVdeler geklapt Hij had harén naam daarbij uitgesproken? Wat kon men weten, was zij verant woordelijk voor hetgeen er verhaald werd Al deze vragen vlogen met bliksem snelheid door haar brein doch zij was voorzichtig genoeg, om ze niet uit te spreken. Zij verwachtte verdere me- dodeelingen vanwege harem reisgezel. Deze begreep haar vooruitzicht, en oordeelde hét niet geraadzaam zich met de ambtzaken des landraads be zig te houden. Diensvolgens liet hij dit onderwerp varen en bracht het ge sprek op een ander punt, terwijl hij wenschte te weten, in wat betrekking 7.ij gestaan had tot den overleden boekhouder. Hij vroeg gij waart de pleegdoch ter des dapperen invalieds "Eigenlijk was ik de pleegdochter zijner zuster, vrouw Wcber, -— be merkte Stella. Aan haar werd ik door mijne moeder toevertrouwd. Toevertrouwd herhaalde Eugeen met eenige verwondering. ••Wie en wat waren uwe oudors Kent gij uwe ouders Daarop moet ik ontkennend ant woorden sprak Stella kort en scherp. JDe toon barer stem klonk veel vreemder dan voorheen zoodat (Ie jongman haar met verbazing gadesloeg. Dus weet gij dienaangaande niets vroeg hij. Mijne moeder heeft goedgevon den, toen ik slechts eenige weken oud was, mij toe te vertrouwen aan de goede zorgem van vrouw eber na tuurlijk onder belofte van mij ierug fe nemen. Gelijk gij ziet, heeft zij ha re belofte en haar kind vergelen/waar uit gevolgd is4 dat ik bene geweldadig-, 'Zonnestralen /aan het strand zijn buitengewoon krachtig, en veroor- zaken licht hoofdpijn! Dan neemt U natuur-^ lijk Aspirine-Tabletten! Let op hef BAYER-kruis. Tuben van 20 Tabletten frs. 9.00 Kleine Verpakking frs 4,25. de mijner pleegouders ben geworden. Heeft men nooit pogingen aan gewend, om uwe moeder te ontdekken?, vroeg de -diplomaat, met meer, leven dige belangstelling. - Pogingen in menigte, doch' tel kens warén zij" zucliteloos. Waar werdt gij aan vrouw We ber overgeleverd Was 't hier Neen, verre van hier, te Maagde burg... Mijne pleegmoeder woonde daar, zoolang de oorlog duurde...Wan neer zij de vesting moest verlaten,dan heeft, zij alle mogelijke moeite aange wend,'om mijne ouders op te sporen doch nooit is eenige aanvraag geko men. Tot over eenige dagen hoopte ik hen, of ten minste mijne moeder lo zien komen, .gelijk het kind hoopt op de komst van den kerstmisbeom. Nu evenwel heb ik besloten mijne moeder met gelijke munt te betalen, en haa^ ook te vergeten. Gij kunt immers niet' weten, óf uwe moeder hare dochter niet mot droefheid zoekt, misschien op een verkeerd spoor 1 s .rneenda Eügeeï) bedarende. Gelooft gij datf? vroeg Hel meisje op eenen spottenden tooq. Mij dunkt, dat eene moeder wanneeA zij haar kind vinden wil, zich' naaf het huis begeeft, waar zij dit' kind beeft gelaten. Daar zou mén haaf- bekend hebben gemaakt, waar 'ik' verbleef: Vioeger bouwde ik geheel mijne hoop op het moederhart, op do moederliefde. Thans komt bij mij de gedachte op, dat mijne geboorte geene redenen van blijdschap aan mijne moeder schonk. LC'i KervolzWÏ

De Volksstem | 1933 | | pagina 2