De Bedevaart naar Lourdes De gebeurtenissen te Beauraing Nog no stap Eerbied voor de Godsdiensiiye overtuiging Dinsdag Oogst 1935 Onze Handelsbalans 700.009 fr. verduisterd ten nadeele eener socialistische mutualiteit te laine-Saisit-Fail Onthulling van hel gedenktceken Generaal Baron Michel te Namen Smokkelhandel met a bulten Trozkys reis naar Frankrijk Voor de huisvrouw DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER £73 Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel -Rue de Richelieu, Pa rijs - Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H- Pieters Banden Zonop4,24Zonaf7,29 V, M. 5 L. K. 13 iVari Lourdcs in Frankrijk is sedert fle merkwaardige [verschijningen van D. L. Yrouw aan de kleine Bcrnadelte Bcubirous een buitengewone aantrek king [uitgegaan. In steeds machtiger, scharen zijn ic- tler jaar de geloovigen naar dit groot ste der heiligdommen Onze Hcmelsche Moeder toegewijd getrokken. X>,ii was geen wonder; want door haar voor spraak bij Jesus, haar Goddelijken Zoon, bekwam Maria voor haar kinde-, ren dezer aarde, die haar te Lourdcs vereerden en aanriepen, buitengewone gunsten en genaden voor het lichaam en npg meer voor de ziel. We vieren dft jaar de vijf-cn-zeven" 'des getrokken. Dit is ook waar voor ons gen te Loudes. Niettegenstaande de economische crisis waaronder de gan- sche wereld lijdt, heeft die omstandig heid dezen, die O. L. Yrouw vereefen en beminnen, meer dan ooit naar Lour- des getorkken. Dit is ook waar voor ons. bisdom. 'Donderdag aanstaande, 3 Au- gusti, vertrekt de Diocesane Bedevaart van Oost-Ylaanderen naar L'ourdes en niet minder dan twee duizend vier hon derd bedevaarders, waaronder twee hon derd zieken, nemen er deel aan. (4 trei nen Hij, die nadenkt zal dit ganscli na tuurlijk vinden. Het is te Lourdes dat O. LVrouw zelve, bij haar verschijnin gen aan Bcrnadette Soubiro'us, het groot voorrech van haar Onbevlekte Ontvangenis, in 1854 als geloofswaar heid door Paus Pius IX uitgeroepen, heeft bevestigd. Het heiligdom van L'ourdes, .bp de boorden der schilderachtige Gave en aan den voet der. machtige Pyrennën, ligt in een der schoonste natuurhoek- 'jes welke men droomen kan. Heerlijk prachtig is het kader, dat het omringt. Ret, is werkelijk liet schoonste heilig dom van O. L. Yrouw. Eindelijk 'de godsvrucht 'c'ri het be trouwen der bedevaarders; het geloof eu ook de onderwerping aan Gods wil der zieken; de zelfopoffering en naas tenliefde der aalmoezeniers, der ge- neesheeren, der ziekenverpleegsters, der brarikaardiers; het feit dat te Lour des bedevaarders komen uit alle landen en zij nochtans vereenigd zijn, niette genstaande alle verschil van taal en beschaving, in de belijdenis van het zelfde geloof; maken van Lourdes nis een levende apologie van de Katholieke kerk. Haar algemeenheid, haar eenheid, haar heiligheid, de voornaamste ken- teekens der ware kerk van Christus, ko men te Lourdes op de heerlijkste wijze .uit. Ja, L'ourdes in Frankrijk is eenlg op de wereld. Het lijdt geen 'twijfel of zij die deel nemen aan de Diocesane Bedevaart van Oost-Ylaanderen -naar Lourdcs, zullen met dit jubeljaar op 'dit heilig plekje grond Maria met meer dan gewone godsvrucht bidden. Ze zullen onze Lieve 'Hemelsche Moeder met betrouwen bid den voor de arme zieken, die de bede- Vaart vergezellen. Ze zullen haar bidden voor hun eigen; voor liun familie en Vrienden; voor liet Bisdom; voor Bel gië ons vaderland; voor de H. Kerk, die bok op onze tijden zooveel moeilijkhe den te doorworstelen heeft. Die gebeden Van haar kinderen zullen O. L. Vrouw Aangenaam zijn en ze zal krachtiger hij 'Jezus, haar Zoon, aandringen, opdat, Hij onze zieken, ons volk, ons land en de H. Kerk overvloediger zou zegenen en meer helpen. i In de maand Juni laatstleden, belie pen de invoeren van de Belgisch-Lu- xemburgsclie Ekonomische Unie R 26.358,805 metrieke kwintalch eener waarde van 1.291.961.000 fr, ïn Juni 'i 932. Voor de zes eerste maanden van liet' ïoopend jaar, cijferden zich de invoe gen door 155.303.017 metr. kwintalen, eener waarde van 7.649.619.000 fr., te gen J156.535.213 metrieke kwintalen, eener waarde van 8.385.468.000 fr. in fle zes eerste maanden van 1932.- De uitvoeren in Juni laatstleden, be droegen 17.905.789 metrieke kwintalen eener waarde van 1.243.434.000 fr. te gen 16.690,840 metrieke kwintalen, eener waarde van 1.257.302.000 fr. in Juni 1932. Voor de zes eersfo maanden van liet loopend jaar, beliepen 'de uitvoeren tot Zie vervolg onderaan volgende koïon* Zijn schuldeischers maken zich bekend Yalère Aubrv, ex-schatbewaarder, der socialistische mutualiteiten van het Centrum, zooals reeds medegedeeld in de gevangenis van -Bergen opgesloten na volledige bekentenissen te hebben afgelegd, heeft niet alleen de socialis tische mutualiteiten bestolen. Hij heeft ook de - kas geplunderd van de Centrale des jeunesses socialis.tes du Centre en deze van de Peloto Rou- Aubry leefde als een groot heerschap en spreidde veel .weelde ten toon. Hij dreef handel iti boter en verkocht tot, 1.000 kg. per week. Zooals men ziet hield hij van bijzaakjes. iDen 4 Juni 1.1. hitste Aubry te Far- ciennes, de jongelieden op lot opstand vóór M. Vandervelde zelf, die daarop niets aan te merken had. Nu, de onre gelmatigheden van Aubry waren reeds sedert twee maand vastgesteld. Den 16 Juli hitste Aubry nogmaals lot opstand aan, ditmaal le La Lou- vièrc. Aubry zocht immers niets an ders dan zich door zijn geweldige taal te doen aanhouden, ten einde als een martelaar te worden beschouwd. Men vraagt zich af of Aubry vader, uitbater van het Volkshuis en burge meester van Haine Saint Paul, zijn ontslag niet zal aanbieden, na de ver duisteringen door zijn zoon gepleegd. De schuldeischers van Aubry maken zich bekend Zaterdag werd Aubry nogmaals on dervraagd. Veel zal er van hem niet kunnen losgemaakt worden, vermits hij neg slechts 49 fr. op 200.000 fr. belast is en met een hypotheek van 20.000 fr. belast is met een hypotheek van 60.000 fr. 4 De schuldeischefs hebben zich reeds bekend gemaakt aan de rechterlijke po litie. Aubry moet nog omtrent 250.000 fr. aan twee wisselagenten. De recb- Prins Leopold en Prinses Astrid bij dc plechtigheid aanwezig Zondagnamiddag werd le Namen en in aanwezigheid van Prins Leopold en Prinses Astrid, het monument onthuld opgericht ter nagedachtenis van Gene raal Baron Michel du Faing d'Aigre- fnont. Het ge'denkteeken prijkt in" 'een. hofje langs den Maasstroom, links van de kursaal, aan den voet van de «ciladellc». 's Morgéns was reeds oen compagnie Fransche linietroepen uit Verdun aan gekomen, wegens liet feit dat Fransche troepen, naast deze van het garnizoen van Namen, in de eerste weken van den oorlog, onder bevel van generaal Michel aan de roemvolle verdediging van do Naamsche versterkte stelling hebben deelgenomen. De plechtigheid ving aan rond 3 uur. Bij hunne aankomst werden de Hertog en de Hertogin van Brabant geestdriftig toegejuicht. Naast de barones Michel en familie waren n.l. nog aanwezig: de h. Devèze, minister'van Landsverdediging; gene raal Flebus; Z. H. Exc. Mgr. Ileylen, bisschop van Namen; de h. Huart, bur gemeester; de h. Walravens. bestendig afgevaardigde, de h. gouverneur 4érle- genwoordigende door ongestelheid be let, enz. enz. Redevoeringen werdén om de beurt uitgesproken door generaal Flebus, h. minister Devèze, de h. Iluart en Prins Leopold. Zooals de minister het zegde, heeft generaal Michel den ganschen oorlog als div-generaal meegeleefd zonder een enkelen dag zijn commando neef le leggen, en het, mag van hem gezegd dat hij in de hoogste mate verhevene hoe danigheden in zich vercenigdc van een groot aanvoerder. Na zijne redevoering heeft Prins Leo pold bloemen aan den voet van het ge denkteken neergelegd., waarna do plechtigheid besloten werd door 'een optocht der troepen, terwijl steeds bloe mengarven zich rond liet monument op. Devèze, generaal Flebus, de barones Michel, en talrijke maatschappijen. tf.-rlijke deskundige werd ermede be- stapelden, n.l. neergelegd door minister last den toestand van ieder aangeslo- tene (er zijn er 10.000) na le zien en .vast te stellen, ten einde het verlies van elk hunner te bepalen. In Juni werd Aubry door dc riazieners» nog geluk gewensebt Aubry tracht de verantwoordelijkheid zijner bedriegerijen op de beheerders der socialistische federatie te laden. Aldus zegde hij aan den rechter in April 1932 een algemeen nazicht zijner boeken te hebben aangevraagd. Nu, vervolgde Aubry, niettegen staande ik dit verzoek meermaals her nieuwde, had dit nazicht eerst in Juni Twee «Gilles» van Jemappes bij den kraag gevat Dat het smokkelen der mensehen op allerlei middeltjes doet zinnen om toch maar aan wat geld te geraken, is meer dan eens bewezen en de zonderlingste en vindingrijkste manieren werden dan ook reeds in practijk gebracht. Maar het smokkelmiddeiljc van 'een 1933 plaats. Dit werk had verscheidene Paar «Gilles» van Jemappes, zal toch dagen in beslag moeten nemen cn was;wel nieuw geweest zijn, alhoewel het in een uur geëindigd. En het mooiste ;al spoedig door de douanen werd ont- van de geschiedenis is dat hij met zijn., idekt. boekhouding werd geluk gewenseht" I Deze gekende, prachtige groepen De rechterlijke politie heeft van haar'dansende Gilles met hunne ovofheerlij- kant een klacht ontvangen van twee j vederbossen op liet hoofd, waren socialistische gesyndikcerden van La i'iilgenoodigd op de feestelijkheden wel- Louviëre, die komen verklaren zijn d;il|'iC in Noord-Frankrijk op list getouw bij. "het jfnrichten van een tombola gezet werden. door het Volkshuis, Aubry een deel dei; In de grootste vroolijkheiü én opge- ontvangst voor zich had gehouden. fuimdste stemming dan, vertrokken 80 Die lieer, onderzoeksrechter Kebers Walen, in kostuum en met den gewonen heeft de deskundige-fek ni j h l ige l\J. jbult en de gekende belletjes naaf 'de Sace, belast met een algemeen nazicht 'grens. De douaniers zagen natuurlijk van al dc organismen of werken dor so~:niet al te nauw voor zulk een plezante cialistische partij, waaraan Aubry me- groep Gn bot tolonderzoek was dan ook dewerkte. Eveneens heeft bij M. Mar-jal spoedig afgeloopen. lier, voorzitter der mutualiteit belast Maan eenmaal over de grenzen w aren een nota op te stellen met al do aan-'er twee van de «Gilles» dia zaken be- klachten tegen ;\ubry en de verduisle- gonnen te doen en tabak en, sigaren ringen van dezen laatste. Vervolgens verkochten welke zij in hunnen bult ge- zal M. Marlier geeonfaat-i-Vrd werden jsmokkeld liadden. met Aubry. Deze confrontatie beleeft' Twee agenten van den loldienst die belangwekkend te zijn. .zulks hadden opgemerkt hielden de «Gü_ n1TnwurmLa jiii mm -^os>> aan en onderwierpen liun aan een nauwkeurig bultenonderzoek.Dit leverdo 100 millioen 077,715 metrieke kwintalen jclan ook nog een hoeveelheid tabak, si- eener waarde van 7.151.816.000 fr. le-'garen en sigaretten op, die in beslag gen 9^.659.411 metrieke kwinlalon eener. .werden genomen. waarde van 7.822.810.000 fr. in de zes Dan werden al de «Gilles» naar het eerste maanden van verleden jaar. jdouanebureel geroepen om er hun hui- Voor de maand Juni verlegenwoordi-ten te laten onderzoeken. Maar buiten gen do uitvoeren 96,12 ten honderd van do twee dio men te pakken had waren Nog- ne stap en de Socialistische Jonge Wachten kunnen op hun gemak, vlak vöör de poort van 't Landhuis de kasseisteenen met witkalk bestrijken en bekladden met groote blokletters. En dat wordt door niemand gezien 't Is wonder 1 Op zulke wijze zal onze stad seffens opgeknapt en verfraaid zijr.< Dat en moer ge in Hplland toch niet gaan leeren de invoeren, en voor de zes eerste maan den 93.5. Samenvatting voor de maand Juni: de invoer is licht vermeerderd, maai; uitvoer is aanzienlijk toegenomen. Voor de 6 eerste maanden is de waar de van den uitvoer minder dan in 1932, alhoewel in metrische kwinlalon er ver- de andere alle echte, brave onschuldige «bulten». Ten einde te beletten dat men fwee de leden van zijn buitengezelsc-hap achter cic- tralies zou zetten, was do voorzillor verplicht eene som van 1500 fr. al3 boete le betalen. Het is lichtelijk te begrijpen dat de hedging is. De vermindering in waarde terugtocht van de anders zou levendige spruit voort uit de daling der. prijzen«Gilles» thans eer op een plechtige be- van do uitgevoerde waren. j grafenis geleek,- Be regeling van het verkeer op 5 Augustus De stad Dinant deelt mede dat ten gevolge van den grooten volkstoeloop en het daarbij aangepaard gaande druk verkeer de autovoerders verzocht wor den ten einde het al te lang oponthoud voor de overwegen der spoorbaan Bou- vignes-Dinant en Dinaat-rue de Philip- peville te vermijden, de yolgende zij wegen te willen nemen 1. Deze die komen uit Namen, Wc- pion, Lustin, Armevoie, Godinne en ba nen die op den linkeroever van de rivier uilgeven, dat zij tè Yvoir dc Maasbrug zouden willen overrijd?n,en door rechts af te slaan, den rechteroever van de Maas le willen volgen over Houx en Dinant naar Beauraing. 2. Deze van Namen, our, Lustin, INIo- rat, Godinne, Yvoir langs den rechter oever en deze te volgen lot aan Houx en Dinant, vervolgens naar Beauraing. Deze komende uit Phillippeville, Rosée-, Anlhée en aanpalende wegen te Onhaye, de baan te nemen naar Has- lière, Lavaux, Blaimont, Mesnil, Saint Blaise en Beauraing. Aldus zal ieder voortuig zonder moei te of oponthoud Beauraing kunnen be reiken. Andrea Degelmbre ziek Een der kleine zieners, de kleine Andrea is sedert eenigen tijd lijdend. Yolgens men zegt is de kleine An drea lijdend aan een sinusite, waar door zij veel moet afzien. Zij is onderhevig aan zware koorts en hare ouders zijn zeer ongerust, over den toestand van het kind. Denkelijk zal men tot eene heelkundige bewer king moeten overgaan. Als een veelzeggend cijfer kan wor den vermeld, dat het postkantoor van Beauraing op een dag van verleden week 40.000 zegels van 10 centiem yer- kocht heeft, Hulp voor de zieken Het komiteit te Beauraing 'dal' 'de zorg voor de zieken op 5 Oogst op zich laadde vreest dat het over te weinig auto's beschikt voor het vervoer van zieken die per trein zullen toekomen (dus voor vervoer van het station nahr den tuin der Zusters)1. Bereidwillige personen welke uit een liefdadig gevoel voor zulk een auto be schikbaar zouden kunnen stollen of een kanvionette (voor brancards)1 kun nen aanbieding daarvan doen aan het komiteit voor de zieken, op adres. Fa- milia rue du Pont, Beauraing. Vlak voor de kerk van Mijlbeek hebben 'de Socialistische Jonge Wachten geschreven Nooit meer Oorlog Hebben dan de leiders der S. J. W. niets te zeggen aar. die naclit- wittters Hebben ze daar geen pak op Of zullen de inwoners zelf aan die straatschenders betere manieren moeten leeren En waar blijft dan 't gezag van den opperbaas Nichels Hij is 't hoofd van de politie en 't hoofd van de partij en dat mag zoo allemaal straffeloos gebeuren en voortduren En zoo eerbiedigt men de gods dienstige overtuiging onzer men- sdhen, 't Is proper 1 De bijzondere correspondent van de «Daily Herald», te Royat, schrijft aan zijn blad het volgende over de spoorloo- ze verdwijning vhn Trolzky. Niels is van den vroegeren volkscom missaris van Oorlog gehoord, sinds hij in het geheim drie dagen geleden le Marseille voet op Fransclien bodem zot te en per auto naar Royat vertrok. (Roy at is het bekende kuuroord in de I'uy ed Dóme, nabij Clermont Ferrand). Hij, zijn echtgenoole en reisgenooleri zijn als het ware in de lucht opgelost. Er beslaat natuurlijk geen reden om' Trolzky te doen bewaken, doch de poli tie zou gaarne van zijn verblijfplaats op de hoogte zijn vooral met het oog op een mogelijk ongeval. De Wit-russische kolonie in Frank rijk uitte, aldus genoemden correspon dent, de meest bloeddorstige bedreigin gen in verband met Trotzky's leven vóór hij op Fransclien bodem ontscheep', te. Royat', zoowel als Clermont-Ferrand zijn door delectiven in. burgerkleeding geheel afgezocht, zonder uitslag echter. Alle hotels werden bezocht, en hun ei genaren werden ondervraagd, terwijl alle badinrichtingen nauwkeurig wer den afgezocht. Vichy, ook in de buurt gelegen, is genoemd als mogelijke schuilplaats, doch ook daar kwam de politie voor een geheim te staan. De overheden zouden de voorkeur er aan geven, dat aan het gerucht dat Tiotzky in de buurt zou zijn, een einde kwam, en dat hij op verren afstand te voorschijn kwam. Er is iemand te Royat die onbewogen blijft: Lilwinow. Het groote ïrotzky- mysterie laat hem koud. Hoe brengt men best de vruchten te pas in de keuken Wij zijn nu volop in het vruchlensci- zoen. Dit jaar zijn er vruchten in over vloed en gelukkig, zijn ze niet te duur* Het oogenbük is dus gekomen om en ruimschoots gebruik van tc maken; orï- |zc gezondheid kon er slechts wel bij Ivaren. Spijtig genoeg weet men 'doorgaans niet al te best hoe men de vruchten smakelijk kan toebereiden of, beter ge zegd, men weet geen verscheidenheid in dezer bereiding le brengen. De Nationale commissie voor econo mische uitbreiding heeft dan het ge dacht opgevat onze huisvrouwen ter hulp te komen en heeft voor haar een boek uitgegeven, met titel «Hoe kan ik best vruchten bereiden en inmaken»; dit werk mooi geïllustreerd en goed ver zorgd, bevat verscheidene hónderden keukenrecepten, opgemaakt door den beroemden mecster-kok Gaston Clé ment; dit alléén is reeds een bewijs dal de aangegeven schotels niet slechts smakelijk en'voedzaam zullen zijn, doch" tevens geen overdreven uitgaven zullen vergen. v 'is| Eerst wordt in dit boek een bondige nileenzetting gegeven van de meest practische manier om vruchten in te. maken en confituur te bereiden; daar na volgen, met den noodigon uitleg, 'do' beste recepten om allerhande vruchten, zonder vrees voor mislukking, in de keuken te pas te brengen; zoo zult U eceplen vinden voor de bereiding van rabarber, aardbeiën, stekelbeziën, wit te en roode aalbessen, krieken, frambo zen, meloen, abrikozen, pruimen, boscK_ bessen, moerbesseri, zwarte bessen, rei ne clauden, mirabellen, peren, appelen, perziken, druiven, kweeperen, banancriy sinaasappelen, citroenen, kastanjes, no ten en hazelnoten, amandelen. Geen enkele huisvrouw mag r.alateii zich dat boek aan te schaffen; vraag het gewoon aan, per postkaart, aan dej Nationale Commissie, Galliërslaan, 22,- te Brussel ori hel zal U dadelijk opge zonden worden tegen terugbetaling van, de geringe som van 10 frankj

De Volksstem | 1933 | | pagina 1