De Begrootingen Lof von den Arbeid 2 De Katholieke Jeugd en de Nieuwe Tijd Aanvaring in de Haven van Oostende Woensdag Oogst 1953 Protesten tegen de taksen Erge Auto-botsing le Vmlo motorbootje omgeslagen in Spanje BROERTJE XXXIX JAARGANG NUMMER 174 Kortstraat, 9 én 21 Aaist. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgemr J. Van Nuffel-D» Gsndt Publiciteit huiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs t-. Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. O. 2. H. Alphoneus 2onop4,25Zonaf7,23 V. M. S L. K. 13 In. de huidige ontreddering van de gereld, droevig- gevolg van de ontred dering der geesten, is het toch troost vol te mogen vaststellen hoe de bloem van onze jeugd beangstigd is om het lieden en snakt naar, een sehoonere .en betere toekomst.. Zeker kan het lieel gemakkelijk zijn dm sommige harer stoute gedachten te glimlachen. En soms kan men ook wel met reden in verzet komen tegen som mige overdrijvingen in do redevoerin gen der jongeren. Alleszins moet men erkennen dat die jeugd gedachten voelt 'en den moed heeft die gedachten bloot te leggen. En dat is niet altijd waar voor de beknibbelaars. Maar, als het waar is dat deze jeugd te helder van geest is om zich te laten ontmoedigen door ongegronde verwijten: als het waar is dat die jeugd te edelmoedig van hart is om zich door dorre kritiek uit het zadel te laten lichten, dan is het bok waar dat die jeugd doop geest en hart best gestemd is om naar de stem van het gezond verstand te luisteren en bij de rijpe ondervinding te rade te gaan. En indien die jeugd soms eens uit het rechte spoor sukkelt, in hetwelk de ouderen haar zouden willen zien: op rukken, dan is het misschien juist om dat die ouderen die jeugd wel wat te Zeer hebben verwaarloosd. Do jeugd van onzen tijd Heeft een hekel aan formulen. En nochtans laat zij zich soms daar form uien hypnol isee- ren. En doorgaans zijn die formulen te Zcherp, buiten elk verband met de wer kelijkheid. iDe feiten, de menschen, het leven laten zich niet in formulen vast loggen. Een dezer door de jeugd gelief koosde formulen is «Nieuwe tijden ei- Sclien nieuwe gedachten en niouwc mannen». Deze formuul is valsch. Zij Üs te scherp, te eenvoudig; zij is on waar. «Nieuwe tijden.» Ja, maar geen vol strekte nieuwigheid, want er is niets nieuws onder de zon, er is niets vol- istrekt nieuws. Woeste heeft geschre ven «iP.e oorlog is maar een parenthe sis geweest». In zekere zin is dit waar, want heeft de oorlog sommige opper vlakkige dingen ontredderd, dan heeft hij toch den grond van het leven onaan geroerd gelaten. De waarheid is dat er in dit leven eene evolutie is ingetreden. Aldus leven wij in een sterk geevolueer- den tijd. «Nieuw-e gedachten T Nogmaals, Heen, want nieuwre tijden vergen alleen aangepaste gedachten. Nieuwe mannen Nogmaals neen, niet noodzakelijk. Nieuwe tijden, aangepaste gedachten vergen mannen die dezen tijd en die gedachten begrij pen. De juiste formuul zou dus zijn t .^Evolutie van den tijd, aanpassing van de gedachten, mannen die begriepen. En dit vergt noch -een revolutie van gedachten, noch een slachtoffcring van ïnannen. In zijne aanstellingsrede 'ter Fran- $5ch Academie zegde Abel Bonnard 'i !«Niets zal ons in het heden meer ver dijken, dan getrouw te blijven aan het .verleden». Dit is waar, en vooral en op .alle gebied voor ons, katholieken. Wat wij moeten nastreven "én wat ons moet redden is: de hernieuwing, de verjonging van den ouden traditionee- len grond. Dit werd begrepen door de Fransche jeugd, wrelke in een onder zoek onlangs antwoordde «(De jeugd heeft behoefte aan dé ver kondiging der eeuwige waarheden, 'steeds herhaald in nieuwe termen Pierre Goubaux)\ In een zoo innig christelijke hé- schaving als dé onze is de taak der ou deren: de overlevering der wijsgeerige ;en wetenschappelijke rijkdommen van het verleden in steeds nieuweren vorm, in steeds betere aanpassing bij het he den. (André Pairault):. En keeren wij aldus niet terug lot' de door ons gewijzigde formuul, tot de .vruchtbar» traditie Dergelijke tucht alleen kan ons op alle gebied redding brengen. Het ge zond verstand alleen kan ons Over de huidige moeilijkheden heen helpen» tïh. du Bus de Warnaffe. Men verzoekt ons. om öpntfm'é der volgende motie 15 De afgevaardigden yan den Kristen Middenstandsbond van Limburg, in al- gemeeno vergadering bijeengekomen te Hasselt, op Donderdag 27 Juli, teeke- nen te hevigste protest aan tegen het Koninklijk Besluit van .15 Juli 1.1. in voege sedert 21 dezer, waarbij de leve ringen van autokamions. onderworpen worden aan weeldetaks; Bestatigen dat de aulokamion een cnmisbaar werktuig geworden is voor het mcerendeel der middenstanders en geenszins een weeldevoorwerp daar- S.lelt; Bestatigen dat deze maatregel eens te meer moet dienen om de concurrcn- tie-mogelijkheden van het privaat ini tiatief tc fnuiken tegenover de Nationa le Maatschappij van Belgische Spoor, wegen; Prolesteeren met alle kracht tegen deze nieuwe belasting, welke den ha- chelijken toestand van vele midden standers in deze krisispepiodgi nog zal Verergeren; Besluiten met alle middelen lot Hun ne beschikking te ijveren om het Ko- koninklijk Besluit yan .15 Juli Lc doen intrekken Besluiten deze motie over te maken aan de pers en aan al de politieke ver tegenwoordigers van de provincie jn Karnen en Senaat* De afgevaardigden van 'dén Kristen Middenstandsbond van L'mburg, in al- gemeene vergadering bijeengekomen te Hasselt, op Donderdag 27 Juli teekenen ten hevigste protest aan tegen het Ko ninklijk Besluit van 15 Juli 1.1., in voe ge sedert 21 dezer, waarbij op de kleine produkten der bakkerij en op het pas teigebak eene weeldetaks van 9% door den bakker dient toegepast aan de bron; Bestatigen dat eene érnstige en prak tische toepassing van deze taks totaal onmogelijk is en den bakker bloot stelt aan den willekeur der belastingsambte naren en eene bron zal wezen van nieu we boete en verbittering. Bestatigen anderzijds dat 'deze be lasting ingevoerd wordt, ten einde toe te laten de maatregelen door de regee ring ten nadeele van andere standen genomen lo milderen; Bestatigen dat de middenstand reeds Xgng genoeg den grootsten last der be lastingen te dragen heeft en geen nieu we belastingen zal of kan dulden; Besluiten met alle middelen tot hun ne beschikking te Ijveren om het Ko ninklijk Besluit van; 15 Juli te doen in trekken; Besluiten deze motie over le maken aan de pers'en aan al de politieke ver tegenwoordigers van 'de provincie iiri Kamer en Senaat'.- Iedereen moet zich onderwerpen aan de wet op den arbeid, omdat de arbeid een levensbehoefte Is. Een wijze heeft gezegd De geest van hem, die werkt, dwaalt niet in dwaze onbereikbare verlangens.» iDat is een troostende gedachte die tezelfdertijd 't nut van den arbeid aan toont, meest nog uit oogpunt van ze delijke volmaking der menschheid. De arbeid is ook een waarborg voop on afhankelijkheid. D<e mensch verlangt zijn vrijheid, maar de schoonste der vrijheden be staat wel hierin, dat de werkman dank zij zijn handen en zijn verstand zichzelf en de zijnen vrij kan hou den van armoede en onlbering. Hij heeft ook het genot zonder' weerga, dat de eerlijke man gevoelt, wanneer hij na volbrachte taak zijn werk overschouwt en bewondert met cte overtuiging zijn plichten vervuld te hebben. En welke zoete zelfvoldoening smaakt de werkman, als hij aan de vfouw het verdiende loon brengt, dat het bestaan van heel het gezin moge lijk maakt. Die man is .gelukkig die man is koning in zijn gezin. De arbeid is het eenige middel lot zedelijke en stoffelijke volmaking van den mensch. Hij stemt hem lot na denken, leert hem zijn evenmensch beminnen, verzacht zijn inborst, ver heft zijn hart. veredelt zijn geest. De ouderdom alleen is de tijd van rust en welzijn, de jeugd is de tijd Van werken en opoffering. Spijtig, dat vele jonge werklieden zulks niet willen begrijpen. Zij willen maar niet vleten dat men vroegtijdig beginnen moet orn .de rust des ouderdoms te verzekeren. Zoolang zij jong zijn, verkwisten zij 'maar al te gemakkelijk al wat zij win- incn, zonder eens in de toekomst te blikken. En als de ziekte en de jaren .hen verrassen, begrijpen zij eindelijk, dat zij den tijd gehad hebben om zich jde noodi.ge hulpmiddelen voor later 'aan te schaffen. Het is"niet voldoende 'eens lichtjes aan de toekomst le den ken iedereen doet zulks van tijd tot tijd, maar men moet er ernstig aan denken en daarom zich gedragen als iiemand die gedurig er mede bezig Is, fzorder nochtans te overdrijven. Maar ja, het valt soms moeilijk op zulke wijze er aan te denken, omdat :men de verkeerde gewoonte vaarwel Wie draagt de schuld 3 öp 25 Februari J933 kwam de jen- gelscihe stoomboot Watergate met aanlegihaven Chester, jn aanvaring met de «Southern Cross»', een visschers- boot van Oostende, loebehooxende aan den schipper-eigenaaX, Ch.' L. Eeyen. Het was slecht wedox en Beven was de haven van Nieuwpoort binnenge vlucht, alwaar hij iang3 den kademuur een plaats innam die vrij was. Naar blijkt zou deze plaats yoorbe.. houden zijn geweest aan de Water gate die denzelfden nacht de haven aandeed. Beyen wist niei dat hij een voorbehouden plaats ingenomen had en zoodra bij er van verwittigd werd manoeuvreerde hij met zijn vaartuig om een andere plaats te gaan innemen. Wat er zich toen voordeed zal moe ten uitgemaakt worden. D,e kapitein van de Watergate verklaart dat, zijn plaats ingenomen zijnde, zijn vaar tuig vastliep, daaP de Oostendsche vis- scbersboot de reglementaire lichten niet zou op gehad hebben en dat de be manning sliep. Toen nadien, de Watergate tracht te vlot te geraken, zette do sluismees- ter onverwachts de sluizen open. P,e «Watergate» werd losgeslagen en kwam met geweld terecht tegen «Southern Cross» die erg beschadigd werd. Deze kwestie kwam thans voor de Koophandelsrechtbank van Oostende die, door vonnis van 29 Juni' een on derzoek bevolen had. Het is volkomen niet uitgesloten dal het Beheer van Zeewezen zou kunnen gedaagd worden daar er geen koninklijk besluit schijnt te bestaan die de haven politie van Nieuwpoort regeld. De plaats die er voorbehouden wordt voor de visschersschepen is er: volko men onvoldoende zoodat zij gedwongen zijn met vijf gelijk vast te leggen aan de kademuur. Ook zou het gemeentebe- stuur plaatsen toegekend hebben aan 'zekere reederijen mits betaling. Dus zou de slechte inrichting van de haven ■niet vreemd zijn aan de aanvaring. Ook jkan de H. Zeecommissaris daarvoor niet iaansprakelijk gemaakt worden maar (wel het Hooger. Beheer; waarvan Hij af- hangt. Vier geestelijken geWond Zondagnamiddag heeft op den rijks weg Venlo-Nijmegem te Venlo een erg auto-ongeluk plaats gehad. Een zware personenauto, waarin twee paters en twee fraters, der orde van de paters Je zuïeten uit Valkenburg gezeten waren reed naar Nijmegen om er een bezoek te brengen aan het St-Canisiuscollege. Ter hoogte van Albertushof kwam de auto in botsing met een vrachtauto. Het achterste gedeelte van den personenau to werd daarbij totaal vernield. Achter in de wagen zaten pater Rembold, oud- missionaris, een professor in de exe gese en frater J. Lessel. Pater Rem bold liep een bekken- en schedclfrac- tuur op en had ernstige inwendige kneuzingen bekomen. Hij werd in ho- peloozen toestand opgenomen. Frater J. Lessel bekwam een zeer ernstige hoofd wonde en inwendige kneuzingen, terwijl zijn borstkas werd ingedrukt. Zijn toe stand is eveneens zeer ernstig. De bestuurder, pater Kempf, liep hoofdzakelijk vleeschwonden aan voor hoofd en armen op, terwijl frater Ni- cclaus Graf van Stielfried, die naast den bestuurder zat, slechts onbeduidende verwondingen had bekomen. moet zeggen. Nochtans hij wil niets; ontberen als hij jong is hij zal dit- (moeten doen als hij oud Is er valt le j jlciezen. Het spreekwoord zegt men Isiaapt gelijk men zijn bed opmaakt. jWelnu, wilt gij gerust zijn. maakt |vroeg uw bed o~p. De jeugd is de zaai- jtijd, de tijd van: opoffering en arbeid. De ouderdom is de oogsttijd, de tijd van rust en welstand. Jongelingen, denkt aan de toekomst in uwe jeugdige jaren, arbeiden en. werken is toch zoo gemakkelijk als men jong is. Maar verkwisten en verleren is" gé- makkelijker. En wanneer men oud is, gaat het werken niet meer, omdat de wil verzwakt is en de ledematen stram len gaat nu ook niet meer doordat men geworden zijn en verteren en verkwis- niet spaarde. Die werkt maakt zijn geluk gereed. De Kameragenda van deze week ver meldt verscheidene begrootingen. Er .bestaat echter veel kans toe, dat do be- jhandeling ervan wordt verdaagd. 1 Alsdan zou men de .begrootingen voor 11933 goedkeuren samen met die voor |1934, waarvan de voorbereiding door |de regeering zal aangepakt worden zoo- jdra de Kamers weer met verlof zijn. j De voorbereiding zal een uiterst moeilijke laak zijn. Duitschland zet zijn markenbetalingen slop, met voor Id934 een som van 189 millioen belcc- jkent. j De voorschotten aan gemeenten en provinciën, die 277 millioen beliepen (zijn ingevorderd... En toch dient even wicht in de begrooting bereikt. Ook staat het van nu af nagenoeg |vast verscheidene maatregelen, «fijde- ,lijk» uitgevaardigd op grond van de (bijzondere machtigingen, ook voor. 1934 (zullen gehandhaafd wordefï. /Dit zal des te noodzakelijker zijn daar "de begrooting van de Openbare Schuld haar uitgaven zal zien stijgen door de nieuwe belangrijke leeningen, die nog voor het einde van liet jaap moeten aan gegaan werden, (Een belangrijke raad aan onze boeren i Van de boter ontvangen onze boeren inog altoos veel geld, wel te verstaan als 'ze vast is en daarbij van goeden smaak. Tijdens de warme zomerdagen ge beurt het dikwijls dat ze zeer slap of isteck is, derwijze dat men ze moeilijk jkan bewerken of verhandelen. In voor- ikomend geval kan men ze niet gemak kelijk aan den-man brengen cn dan ook daalt gewoonlijk de prijs. IDaarom is het noodig bij de groene jvoeders als gras en klaver, de boter schilfers van REMY te voegen. Deze houden 40 coco in, en men weet dat de coco vaste boter van goede hoedanigheid geeft. Daarenboven vor men de boterschilfers een volledig voed sel, want ze bevatten 22 tot 26% eiwit 4 tot 7 vet en 50 tot 55%; koolhydra ten. Deze boterschilfers' zijn Voedzamer dan de cocosnotekoeken en kosten min; ze verzekeren een groote opbrengst aan melk en geven harde en vaste boter die altoos aan hoogere prijzen verkocht wordt. Waarom zouden onze landbouwers dus twijfelen dit uitstekend voeder te gebruiken :t Is immers hun profijt' I Hoe moet men nu de boterschilfers van REMY aan de dieren toedienen en in welke proportie Men geeft ze best na hel melkeiï, in jdp verhouding van 1 kgr. schilfers per {4 ^zr. melk. In andere woorden, wan- •neer een koe 10 liter melk geeft per dag, voegt men bij liet groen voedèr I jkgr. schilfers voor 14 liter melk. Komt imen tot 18 liter melk, dan geeft men 2 .kgr. schilfers; gaat de bate lot 22 liter ;riielk, dan dien men 3 kgr. toe, enz. zorg dragende er voor 1 liter meerdere op'- brengst telkens 1 kgr. schilfers bij tc voegen.De boterschilfers worden aan de melkkoeien in drogen toestand of wel onder vorm van brei gegeven. Wie onzen raad bij warme Zomerda gen volgt zal zich in winstgevende uit slagen mogen verheugen. AIDIT. Vermoedelijk 13 doocfer» San Sebastiano, 31 Juli. Een mo torbootje, aan boord waarvan een twin tigtal personen plaats genomen hadden om een zeetochtje te ondernemen, is omgeslagen bij het verlaten der kleine haven van iPieva. Het aantal slachtoffers zou dertien bedragen. Men heeft inderdaad zeven lijken opgepikt en zes personen worden nog vermist. Het is mogelijk dat er nog andere slachtoffers zijn, waarvan men nog de narnen niet feent^ De vereenzelvigde lijken zijn dezé van den bestuurder van het anti-tuber culeus instituut van Eibar. een uijve. raar van Eibar en verscheidene vrou wen. Volgens de inwoners' van 'de streek zou het aantal slachtoffers 16 bedragen, Enkele inzittenden gelukten er in le vend den wal te bereiken; hieronder de patroon. Deze werd overigens aange houden. De oorzaak van de ramp is nog niel voldoende gekend. BELANGRIJK BERICHT Zie, kijk, leest op 3de bladzijde d< schoone groote reizen met de prachtig* radio Autocars DE STRAAL. Aan m'n broertje Felicien. Broertje is een flinke kerel. Groot cn struisch. met vlug verstand* Spelen kan hij, maar ook leeren. Geen daar van zet hij van kant. Broertje wordt hel loaet vertroeteld Naar. och ja, hij is nog klein Voor ons allen, broers en zusiers, Lie toch heel toat ouder zijn. Broertje wordt ook veel vergeven Als hij 't maakt wat al te pluis. Maar wie zou 't hem kicalijh nemen Bij is toch de vreugd' in huis. Broertje iceet dat, o die slimmerd i En hij profiteert er van Komt hij aan om wat te vragen O 1 hij vleitdie kleine man Broertje is de trots van Vader Broers en Zusters, 't kan niet meer Maar toch is hij, boven alles, 't Meest de lieveling van Meer Broertje, broertje, beste jongen. Die zoozeer toch wordt bemind Weet die liefde te waardeeren Wees altoos een deugdzaam kina. Broertjewijl ik zit te schrijven Grijpt het heimicee me iceer aan Lieve beelden zie ik zweven. Lachend zie 'k U voor me staan 'k Zie uw zwarte kijkers fonk'len Helder als een zoaterstraal, 'k Zie ons Moeder en ons Vader Broers en Zusters allemaal. Broertje zeg, gaat je thans komen t We verlangen zoo naar U\ Vraag het nog eens lief aan Moeder, En, ze zal xoel toestaan nu Edmoxd. Och, zoo'n broertje wil wat zeggen, vooral als de ahdere kinderen verscheidene jaren ouder zijn. Dan wordt zoo'n kleine Benjamin fe! «bedorven». Ons broertje is nu dertien jaar, 'n Heele jongen En slim O man, ga zult hem geena citroenen voor appelsienen verkoopen l Ook wil hij niet meer als een klein kind behandeld worden, man» wel als een groote jongen. Alleen's avonds, als de slaap z'n oogen komt vermoeien, dan zoekt hij Moe- dor's schoot, legt het moede hoofd tegen hare borst en slaapt in lijk een klein kindje. Moeder's «bedorven» lieveling Maar in den dag is hij een groote jongen en na da schooluren meest te vinden in dan hol of In de sohuur, waar hij alle knoeiwerk ver richt; hameren en nagelen, afbreken en bou wen, graven en planten, en wat weet ik al. Volg hem maar eens in de schuur, daar vindt U planken met honderd nagels er in, vogelkooien van alle maaksels, stoelen en ze« tels en huizen, alles in houten eigene fabri- katie. Dat is hier z'n paradijs, als ook de tuin waar hij een eigen hofje bezit met groenten en bloemen in, én 't midden waarvan hij eena grot opgebouwd heeft, met een vijvertje er voor, waarin vischjes, kikvorsehen en.,, alek ken leven, wijl een klein fonteintje lustig z'n water een meter hoog spuit. Ja, kom daar maar eens naar zien, echt mooi en, of hij er fier over gaat I En dat is nog niet alles hoor I Heel een elektrischs leiding met lampen, schakelaars en alle toehoorigheden heeft hij op den koer tot in den hof aangelegd en 't marcheert allee fijn, hoor t Och die kleine gast kan me toch wat af. knoeien l Vader's beste planken ontziet hij niet en hamers, trektangen en alle andara v/erktuigen moeten steeds bij zijnen rommel gezocht worden. Wat zal daar uit groeien? Verstand genoeg en werkijver te koop. We sullen 't afwachten en 't beste hoopen. Intusschen blijft hij nog ons -klein broer tje» en Moeders' lieveling, 't geluk en da vreugde van 't huia en moge hij dat altijd wezen,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1