Waar gaan wij naartoe 5 LANDBOUW We moeten in alle geval naar goedkooper leven Donderdag Oogst 1955 Het Ouderdomspensioen van 10 fr. daags G 0 N 0 0 i -■ - XXXIX JAARGANG NUMMER |75 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telsfoon 114. DAGBLAD 20 Gentieman Uitgever J. Van Nuffal-Dt Qandt Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2* H. Stephanus Zonop4,26Zonaf7,26 V, M. 5 L. K. 13 Bic vraag wordt' gestold 'dooö <t, Het' (Volk van llonse»; en 't antwoord dat ,wo er onder schrijven, verscheen in een 'Bt usselsch dagblad. Het is dc moeite waard beide mceriin- gen onder de oogcn onzer, lezers, te brengen. Door den val van 'den dollar, schrijft '«Het Volle van Ronsel, zeer juist., zijn an dc wereld drie kampen ontslaan dit van den dollar, de Vcreenigde Slaton van Noord-Amerika, waarbij Eich enkele andere Amerikaansche lan den aansluiten, onder, meer Canada dit van het pond sterling Engeland, •zijn koloniën, zijn Dominions en enke le andere landen als de Scandinaaf- eche dit van den gouden standaard Ne- doiland, Frankrijk, Belgie, Zwitserland, Italië. Van bet lolbestand van Genève, mis lukt langsheen het akkoord van Oslo .waren wij gekomen tot de overeenkomst yan Ouchy. Door deze overeenkomst zouden zi°h België, Holland ci\ de Scandimafsche landen verbinden geleidelijk hun in- voertnrieven te verminderen en 'een fiieuw handelsgebied te vormen. Dat is nu allemaal in de war, ge stuurd. Engeland wil met de goudstandaard- Janden niet mee; omdat liet zelf nog niet goed weet of het zijn pond op 'L (huidig peil zal behouden en, ook om dat sommige zijner eigene P.ominions als'Canada hel meer met den vallenden tiollar dan met den slaanden frank hou den. Ue- Noorderstalen staan ook' ont wricht. Engeland wil niet mee met' ons en kan niet mee in het huidig stadium van .zijn lolpolitiek; het wil ons geen voor keu rtarieven. toestaan en 't wil ook niet dal. 'n ander er krijgt buiten Engeland. Dat doet Holland en de Scandinaafsche Onze TTandelsdiplomatië blijft voort in den adem gehouden, door mogelijko internationale oplossingen en verlegt alles naar later. Er is ook w&? voel ge makzucht mee gemoeid. Het is voor de diplomatie even las tig nieuwe wegen le banen als hot voor den nijveraar hard is een nieuwe kiien- teel Le maken. Maar wat lastig en hard is moet ook gaan. Die nieuwe wet schijnt wel te wezen: een voordeeligec gebruik te maken van de clausule der meest begunstigde na tie en misschien ook stoutmoedig de munlkwestie opnieuw in onderzoek le stellen. Geld en goud zijn zeer interessant maar 't zijn toch geen goden. Zij zijn middels en geen doel. Hoe zeer een land zich moet inspan nen om zijn economie op een gezonde wijze uit te zuiveren; toch blijft het waar dat de stabiliteit van eigen munt maar eigenlijke zakenstabilileit kan geven als niet alleen de leverancier, maar ook de klanl, als zij alle twee een stabiele munt hebben. Het is voor den internationalen han del die in sterlingen gedreven woiut om het even of de frank schommelt dan wel het pond. Hoeveel millioenen zijp in ons land verloren als het pond gevallen is en de frank is blijven recht slaan P.at zijn ook verliezen. Hoofdzaak is niet of het geld X of! Y gram goud waard is hoofdzaak is of de ruilwaarde gelijk blijft. De economie van ons land is in de eerste plaats beheerscht door onzen uilvoer. Hij is de onmisbare aanvuller van onze economische akliviteit. Zoo wij ons richten tot de wijde we reld is 't pond sterling en niet de Bel gische frank onze handelsmunt. Het is dan beter dat de frank in een vaste verhouding tot het pond sterling landen, groote leveranciers van Enge- blijve, zelfs als zij alle bei zouden land, zwichten. (schommelen tegenover het goud. Bovendien staan Belgie en Holland nu 'aan de zijde van Frankrijk in 't' goud blok; terwijl de Scandinaafsche landen bet met den sterling houden. België staat in de droeve positie van 'een land dat door zijn aardrijkskunde ïnocl. uitvoeren en geen buitenlandsche markten meer vindt. Groote landen en weinig bevolkte landen kunnen meer of min. op zich zelf leven; het kleine overbevolkte Bel gië kan dat niet. Of wij zullen onze (goederen uitvoe Ven, of wij zullen onze arbeiders uit .Voeren. Zoo de wereld voor; ons gesloten wordt, (t.t.z. zoo wc onze gefabrikeerde goederen niet meer 'kunnen uitvoeren)1, zal de eindphase der krisis zijn: mas- Sieve uitwijking van onze werklieden en bedienden naar die landen welke er .toe gekomen zijn hun economie in ge sloten gebied in te richten. Ts er nog hoop 'dat de politiek van Oslo iets geve Was 't maar alleen een 'droom die onverwezenlijkbaar. !is vraagt het blad verder, Kan zij .ingekort en beperkt lot Hol land iels geven Sommigen droomen van een Bclgiscli- Franscb-Hollandsche overeenkomst; de grenzen van bet goudblok vallen samen 'daarmee. Voor sommige bedrijfstakken uit Bel gië en Holland zou daar voordeel aan zijn zij zouden in Frankrijk een nieu we markt vinden en er voor hun voort, brengst een goeden prijs ontvangen. Andere nijverheden zouden er aan ten onder gaan. (De praktijk zou 'echter 'dra groote moeilijkheden ontsluieren.: 't Einden raad droomen sommigen van Congo. Zij stellen voor de interna tionale verdragen te wijzigen cn die jna'rkt yoor ons alleen te houden. Ivan men die verdragen wijzigen Kan Congo ons een voldoende kliënteel verschaffen (Wal blijft ons dan nog over Wij zijn klein, de wereld is groot en wij moeten niet veel hebben om er. op to bestaan. Als de een onafhankelijk van het an dere kan op_ eo afgaan is er ontwrich ting en onzekerheid als de frank mee stijgt en daalt met het pond is die schommeling voor ons redelijk onver- schillig. Wij hebben ingescheept met dë goud landen wij ondergaan de facmeering van den ongereplen goudstandaard, 't Is niet zeker dat wij den besten keus hebben gedaan en wij vermoeden dat de exportnijverheid hem niet zee? ge lukkig zal vinden. Wij bedoelen hier geenszins inflatie en gewilde muntontwaarding om prij zen en loonen te doen dalen zondek het te gebaren neen, wij bedoelen de sta biliteit der konkurrentievoorwaarden in den export tegenover een ander de stabiliteit der handelsverrichtingen met het buitenland de gerustheid niet bedrogen uit le komen in koop en verkoop omdat in den tusschenlijd der levering alle prijzen door vrèemde geldontwaarding kunnen overhoop ge gooid zijn. Moge men dat. te Brussel'niet uit het oog verliezen, Tot daar de beknopte weergave van het zakelijk artikel van HET VOLK VAN RONSE. Wij maken natuurlijk allo voorbe houd nopens de kwestie van den goud slandaard. We geven de meening van Het Volk van Ronse slechts ten titel van in lichting. Doch, met of zonde? goudstandaard, iets blijft naar onze meening zeker we moeten gaan naar goedkoopes le ven. Nu meer dan ooit' I ;De Conferentie van Eondën geen enkelen tolmuur neergehaald Ei! 7nnhncr iHiot kunnen gelooven of t durven bolwjg r? "ten, verzonden wij hen naar .te Peu- ken ên ^tvn^e'n êu VC i'" van 23 Oa°bor 1027' onder hoof- Ken en uitvoeren aio we beschikken •er een zeer goedkoop leven. g 7 l°SeP ^AUters,. 1 «Le Gouvernement: Aujourd'hui» en Dit schijnt ons zoo klaar als dc dag*, .naar «Le PIcuple» van 28 Oct. 1927: <Lc Hoe kunnen wij dit goedkoop leven Gcuvernement: Demain». bereiken g- Met dat pensioen pakken dë socia listen nogal dikwijls uit. Wijlen Jos Wauters, de toenmalige socialistische Arbeidsminister, wilde dal verwezen lijken. beweren zij. In 't Parlement beeft hij "daarover nooit gesproken. Aan, den vooravond der wetgevende verkiezingen van 1929 neejt hij een kiesmanifest daaraan ge< wijd. Maar 't was eenzijdig en bedrieg lijk voorgesteld. ;P,e oorsprong van dat 'fameus pen sioen van 10 fr. daags, hebben we te ruggevonden in «Le Peuple» van 23 en 2.4 October 1927. In September 1927 heer Waulers behoorde toen steeds tot de eerste Re- geering-Jaspar deed heer Wauters eene i*eis naar Brazilië. Onder dagtee- kening van 1-9-27 sluurde hij van aan. boord van het schip, dat hem naar Rio de Janeiro zou brengen, een langen brief aan heer Em. Hoüsiaux, opsteller van «Le Peuple». In dien langen brief gaf hij "<enë op somming van hetgeen hij als minister reeds allemaal had kunnen verwezen lijken, en hij gaf tal van redens aan om de aanwezigheid van de socialisten in 's lands Regeering te verrechtvaardigen. Op dat oogenblik scheen hij de over tuiging te hebben dat de socialist .n, met in de Regeering te blijven, een heel stuk van hun programma zouden ver wezenlijken. 't Was overtuigend geschreven. Min der dan twee maanden later hadden de socialistische ministers, ter oorzaak van de oppositie van heer de Brouckère en anderen, vrijwillig de Regeering- Jaspar verlaten. In bet stuk van Wauters' briefwisse ling, dat verscheen in «Le Peuple» van 24 October 1927 schreef hij «Als algemeene propaganda zullen we op getouw zetten de wetten be- treffende de werkerspensioenen mijnwerkers en anderen. Inderdaad, indien de bevolking voldaan schijnt over de laatste en. voorloopige oplos- singen, mogen de georganiseerde werklieden niet gelooven dat het daarbij blijven zal. Vier frank pen- sioen per dag, met eene strekking tot verhooging. De werklieden moeten stoutweg de verovering betrachten VcCn een pensioen van in frank daags gevormd door een kosteloos deel de tegen woord ig-e 1C40 fr. voor de- genen die geene inkomsten hebben en door verhoogde stortingen van de verzekerden en van hunne werkge- vers. 0e eenen en de anderen storten thans 3 fr. per maand, heigeen maar 3 t.h. def loonen vertegen voordigi. De mijnwerkers storten 2 l.h. en hun ne bazen 3 t.h. Waarom zou men niet naar dezelfde oplossing streven Voor de glasblazers, de metaalbewerkers, 'de metsers, de timmerlieden, de we- vers, de typos Zeker zijn er nog ve- Ie andere vraagstukken op te los sen Zoo heeft 'Jos. Wauters over het" ou derdomspensioen geschreven, niet ge sproken. Hij sprak er niet over in de Regeering tot dewelke hij behoorde. Maar 't plan zat in zijn kop. C«e kent het nu: 1440 kosteloos pensioen ten laste van den Staat. (Toen hij dat schreef, stond de index arm 794 punten) Dë Belgische stoomboot «Tbysville» van de Compagnie Maritime Beige, is (Pjinsdag morgen, le 9 uur, onder be vel van kapitein Heiremans, van Congo in de haven van Antwerpen toegekomen. Aan boord bevonden zich 167 passa giers, waaronder komende uit .Congo 52 passagiers van le klas, 41 van 2e en 5 van 3e klas; ingescheept le Lobilo; 19 in le eerste, 20 in 2e efi 28 in 3e klas; komende van Teneriffe 2 van eer ste klas. Onder de aankomenden bevonden zich öe eerw. Zusters Beyls en Spiers, der Kanunn.ikessen van St-Auguslinus; de eerw. Broeder G. Nebeling, der Jezuie- ten; de eerw. Broeder M. dc Glauwe, dor Xaverianen. Tijdens de overvaart viel bet sterfge val te betreuren van Mevr. Andersen. Het stoffelijk overschot Werd met de ge bruikelijke eer aan de golven loevcr- Ircuwd. De lading van het schip bestond uit 3272 ton. De rest, moest verkregen worden door stortingen van de werklieden en van de bazen. Wanneer zou met dat systeem liet pensioen van 10 fr. daags zijn verwe zenlijkt geworden Eerst na lange ja ren regelmatige stortingen. En de bil den van dagen, wat zonder., zij bekomen hebben Weinig meer dan f4 40 f.r veel minder dan tegenwoordig. Zoo heeft wijlen J. Wauters geschrc- ven over het ouderdomspensioen van 10 heeft frank daags. Indien de socialisten het Lees daarover oris artikel in een vol gend nummer, JEGO. In die brieven staan nog andere in teressante zaken. Maar. da.t is yooe een anderen keer,- Dinsdagmorgen werd onder voorzit terschap van den h.de Brocqueville.eene vergadering van den Kabinetsraad ge houden. Dc h. Ja spar, minister van Finan ciën, gaf eene uiteenzetting van de uit slagen welke de besluitwetten tot dus- rre gegeven hebben. Hij besloot dal het bcgrootingscvenwicht verzekerd is. We hebben gemeRl dat "do Kabinets raad zich vorige week heeft akkoord gesteld óp een ontwerp van Kon. be sluit tot wijziging van de besliit.vot van 31 Mei j.l. betreffende de invalidi teitspensioenen. iP,e h. Devèze deelde den Raad mede dat de aangekondigde wijzigingen sluiten op verzet vanwege: korc oud-strijdersvereenigingen. In die omstandigheden, besloot de Raad liet Besluit van 31 Mei ongewijzigd te handhaven, zooals gezegd wordt in dc volgende officieele mededeeling, welke aan de pers verstrekt wercl Dc Raad nam kennis van de be zwaren die door zekere oudstrijders- bonden werden geopperd tegen het ont werp van besluit-wet welke wijziging van de schikkingen inhoudt, welke aan gaande de invaliden en audstrijders, werden getroffen, ontwerp dat in ge meen overleg met de raadgevende com missie voorgesteld werd. Ten aanzien van de uiteenloopende meeningen wel ke geuit werden, besloot de Raad zich le houden aan den toestand lie dour de thans van kracht zijnde besluit-wet in het leven werd geroepen. Een parlementaire zittijd in October Geruimen tijd hield de Raad zich be- izig met de regeling der parlementaire werkzaamheden. Getracht zal worden bet parlemen tair Zomerverlof nog einde dezer week te doen aanvangen. In zijn bijeenkomst van Woensdag zal de Senaat waarschijnlijk gedaan maken met de kwestie der handels, huurceelen, opdat de Kamer de zaak Dondedag en, zoo-noodigg Vrijdag dit vraagstuk zou kunnen onder handen nemen. Zie vervolg onderaan volgende kolom. De voeding onzer paarden Bij de groote meerderheid van onze; landbouwers bestaat nog altoos de-rnee- ning dat de haver, bij de voeding van de paarden, en vooral bij deze die zwa- ren arbeid te verrichten Hebben, onmis-, baar is. Onze jarenlange ondervinding be wijst het tegenovergestelde, en wij heb ben vastgesteld dat de trekpaarden zee? wel varen bij een doelmatig samenge steld mengsel dat per 100 kgr. dc vol gende voeders bevat 40 kgr. Rcmy's voeder A.M. 40 kgr. geplelterde haver en 20 kgr. zuiver; kaf of kort gesnedext stroo. Nu dat de lastige werkperiode aan breekt kunnen wij onze landbouwers niet genoeg aanzetten er gebruik van le maken. Men mag daarvan gerust 5 tot! 10 kgr. per dag en per paard toedienen, volgens den eetlust en de noodwendig heid van het dier. De paarden eten het gaarne; ze blij ven er gezond en kloek van cn hunne huid wordt- glanzend. Dit rantsoen kan aangevuld worden" met een weinig hooi of vocderbeclen waarover men beschikt. Het is immers geweten dat de voederbeeten door de paarden gretig genomen worden, cn te vens aanbevelenswaardig zijn. Rcmy's voeder A.M. bevat 13 7," eiwit, 2.50%' vet en 60% koolhydraten, en wanneer rnen deze samenstelling ver gelijkt met die van de haver, blijkt' daaruit onmiddellijk dat bel voeder A. M. ongeveer 1/3 meer voedende bc- 3landdeelen inhoudt, en bijgevolg voed zamer is. Het mag aan de paarden droog toe gediend worden of een weinig bevoch tigd met w*ater. Het hoeft ook volstrekt gezegd dat REMY's voeder A. M. de spijsvertering begunstigt, en het ontslaan van kolie ken tegenwerkt waaraan de paarden dikwijls lijden, vooral dun wanneer rnen als krachtvoeder enkel haver geeft. Anderzijds is het genoegzaam gekend dat het gebruik van nieuwe haver al leen gevaarlijk is. Uit al deze beschouwingen blijkt 'dat de landbouwers en voerlieden er alle voordeel en belang bij hebben een deel van de haver le vervangen door het voe der A. M. J. AI DIT. Wat de begrootingen betreft, deze worden vermoedelijk verdaagd, en daar ook deze van 1934 vóór einde October e.k. zullen ingediend zijn, zou men die van beide jaren samen kunnen behan delen. Op Dinsdag 24 October zal de Kamer heel waarschijnlijk terug bijeen komen en dan de kwestie der talenregcling in gerechtszaken aanvangen. De Raad behandelde tevens lal van kwestiën van bestuurlijken aard. Over verscheidene zaken 'Dinsdag door den Raad behandeld zullen slechts beslui ten worden getroffen in de bijeenkomst van den Kabinetsraad, Dorfderdagmor- gon. MBO aMMBMBMaBBB— DE GROOTSTE FRANSCHE DUIKBOOT. De «Surcouf», de grootste Fransche onderzeeër, die door ïW. Lebrun, Presf* dent der Republiek bezocht werd, is c'e éénige met gepantserde toren, waariri twee vuurmonden.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1