Oost'Vlaanderens Bedevaart naar 0. L. Vrouw van Lonrdes de Vlaanisch-Nationalisten 4 siratmteertocht|)e eindelooze verwarring Vrijdag Oogst 1933 13de Zomerbedevaart, van 3 tot 11 Augustus 1933 Het nieuw taksen plan van Roosevelt TE BEAURAING DE kill SIS in de Kolennijverheid De omvangrijksle Rubens* tentoonstelling die ooit ingericht werd DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER J7Q Kerkstraat, 9 en 2! Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. O. 2. II M H. Domtnicus Zo:iop4f28ZonRf7,25 V, M. 5 L. K. 13 zoo luid! da voortitel op onze propa- ganda-brochuran voor de Lourdesreis van dszen Zomer. De 13<le keer dus staan onze bede vaarders paraat om de éénig-schoone, de éénigivoldoende pelgrimsreis naar het heiligdom van O. L. Vrouw te on dernemen. De laatste schikkingen worden ge troffen de valiezen nog eens onder zocht, om te weten of niets ontbreekt nog eens raad gevraagd bij vrienden Df kennissen, die de groot8 reis raeds meemaakten nog eens de aanbevelin gen herinnerd van de zoo talrijke men schen die belang stellen in do afreis nog enkele bijzondere mededeelingen gewisseld in den huiskring... en da ure van het brandend verlangen nadert hoe langer hos meer. Weldra zal m«n aan Maria's voeten kunnen neerleggen don druk en het wee van het overvol gemoed, de aanbe velingen gedaan door al onze duurba ren, maar vooral den last en den kom mer van eigen hart en huisgezin* Zoo dikwijls reeds heeft men inwen dig herhaald: en dat moet ik ook aan O. L. Vrouwken vragen en d&t mag 5k zeker niet vergeten en voor die Intentie moet ik nu bijzonder bidden, want ginder, in Lourdes, ben ik dicht bij den hemel en dddv word ik wal verhoord.» Als een kind met zijn moe der, zoo eenvoudig, zoo openhartig Jmmers spreken Lourdesbedevaarders met Maria. Neg eon paar dagen, duurbare be- devsardsrs, en uwe vurige begeerten Worden verwezenlijkt i Hoe hoog ook uwe verwachtingen zijn hoe zlelsroarend ook Gij U het leven te Lourdes voorstelt hoe onbe schrijfelijk schoon Gij in uwe verboel- ding U de godsdienstigs plechtighoden te Lourdes voorstelt, hoe betooverend ook de Mariastad, de Massabiellarot- Ben en de schilderachtige omgeving werd besohraven, toch zult gij niet ontgoocheld worden Lourdes is veel meer dan alles wat men er u van var- lelde, veel schooner dan al de zicht" kaarten en platen het u toonden, veel aandoenlijker dan elk gevosl dot gij reeds smaaktet, veel aantrekkelijker dan om het even welke andero plaats ook, veel dieper ingrijpend in het leven van een christen mensch dan gelijk welke andere oefening ook. Zoo log ik mij uit die ware Lourdes- feiekte, welke iedereen aantast die er eens is geweest, en di8 allen, bii hun laatste bezoek aan de grot, uitdrukken in die eenvoudige woorden Tot we- flerziens onze Lieve Vrouwken Zoo begrijp ik den steeds stijgenden Bijval onzer Lourdesbedevaarten Deze I3de Zomerbedevaart boekt ycöerom een prachtig succes in. Meer Jan 2400 pelgrims Het recordcijfer van al onze Lourdesreiaen. Wie had luiks durven verhopen Je, we weten het wel, Lourdes Is en blijft de groote aantrekkingskracht van godsvrucht en betrouwen Lourdes is en blijft da magneet van alle mensche- lijke miserie naar ziel en naar lichaam; Lourdes is en blijft het genadeoord waar iedereen cf genezing of verbete ring of gelatenheid krijgt in zijn lot. Maar gezien de moeilijke tijdsom standigheden, gezien de orisis nog Bteedsi dieper an dieper Ingrijpt en er nog niet de minste hcop op beternis komt, zou er dit jaar niet een groote afval aan te stippen zijn? God zij dank, neen Niettegenstaan de Zwartzienda menschen het wel an« ders meenden, staan 2400 Oost-Vlaam- sche bedevaarders gereed om bij onze goede Moeder te gaan naar Lourdes. Dat danken wij ongetwijfeld aan het onwankelbaar betrouwen onzer Oost- Vlaamsche bevolking in de machtige voorspraakonzer goede Moeder Maria. Dat danken wij aan de steeds groei» enda liefde en vereering voor Maria, welke zich lederen dag uiten bij onze brave ohristene menschen. Dat danken wij aan den geest van offervaardigheid en vrijgevigheid on zer bedevaarders, die een sacrificie naar waarde weten te schatten en de geestelijke goederen boren wat geld weten te stellen. Dat danken wij, ja. aan den ijver en da wijsheid waarmede ons hoofdbe stuur da dioCesana bedevaarten leidt n Excelsior dat is de leuze, die het steeds voor oogen houdt. «Altijd beter om beter Zoo wordt geen moeite ge spaard en niets ongedaan gelaten om onze bedevaart zoo goed mogelijk in te riohtan, om alle confort mogelijk aan onze pelgrims to bezorgen, en zooveel menschen mogelijk door eene aanhou dende propaganda te bereiken, om zich te omringen door ware Mario.vor- eerdors.dia zich met liefde wijden aan het werk dar bedevaarten naar Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Dat danken wij niet het minst aan de hooge bescherming van aijne Excel lentie Mgr Coppiotera, onzen geliefden bisschop, die het Lourdeswerk zijn werk noemt, en. niettegensiaade zijne bovenmanschelijke bezigheden, ieder jaar zijne diocesane bedevaarders ver gezelt, hen toespreekt en aanmoedigt. Ditmaal gaan wij ongetwijfeld een zegenrijke bedevaart te gemoet, Bij de gelegenheid van het jubeljaar der verschijningen zal Maria, kwisti- ger dan ooit, hare genaden uitdealen: da lijdenden bijstaan, de bedroefden vertroosten, aan allen moed en volko men onderwerping inspraken de ge- likzalige Bernadette zal vooral dit jaar hare machtige voorspraak doen gel den en bewijzen dat de Paus terecht het decreet -Da Tuto» harer heilig verklaring hoeft goedgekeurd. Van haren kant sel Onzo bedovaaft zich v/aardig maken van de bevoor- rechte liefde welke O. L. Vrouwken van Lourdes ten allen tijde, haar ge- trouwe Vlaamsche kindoren heeft toe gedragen. De eere welke onze pelgrims Maria zullen betuigen bij da groote jubel- hulde aan da Grot, het onwankelbaar betrouwen in an de steed9 groeiende liefde welke zij voor Mari» voelen, het vurig verlangen om den bijzonderan jubileumaflaat te Lourdes te verdienen, de godvruchtigs gesteltenissen in de welke zij de bedevaart ondernemen, kunnen anders niet dan hoogst aan genaam zijn aan onze Hemaischo Moe der en een zegen van waldaden over hen zelf on over allen die hun duur baar zijn, doen nederdalen. Gaat dan gerust heen, bedevaar ders, bij uwe goede Moeder naar Lou des deelt Haar al de begeerten van uw hart mede legt Haar do U toever' trouwde aanbevelingen voor. en, onder Gods zegen, en Maria's bescherming, wensoh ik U allen eene voorspoedige en vruohtvollareis. Deo Gratiaa. DE STICHTING VAN EENE AFDEELIN G VAN HET VERDINASO TE AALST, Wij hebben reeds meermalen op de ontreddering vajj do frontpartij; gewe zen. Wij zullen binnen enkele dagen erop terug komen. Vandaag trekken we de aandacht van onze lezers op oen «nieuw feit», dat' \oor de ifont-partij van Aalst, 'n zeer harden slag beteekent De stichting te Aalst van eene afdeeling van het Verbond der Dietsch Nationaal SoJidaristen- Tot voor enkele dagen was Aalst de ongenaakbare burcht van de Kristen Maamsche Nationale Volkspartij, en het bleek dat Van Severen er niet in lukken zou de naar-schijn-dicht-aancengeslotcn gelfideren uiteen te rukken.._g Maar de zaken zijn gekeerd..a De eerste kern van de Dinasc's werdfc op Zondag 23 Juli te Aalst gesticht. n "Vijftiental "Vlaamsch-Nalionalislen waren op de eerste vergadering aan wezig; na een korte aanspraak van een propagandist, sloten onmiddellijk 12 mannen aan. Er werden schikkingen genomen om afdeelingen te stichten te Erembodegem, Erpe, Lede, Gijs^gcm, enz. Er werd pok besloten dat een mi- lilie-ploeg zou worden ingericht. Zie zoo. De frontpartij van Aalst die zich onier alle steeds heeft onderscheiden] door haar anti-militarisme, door hare demagogie, door haar zielloos electora- lisme, ziet thans uit liare eigene rangen de «reactie» opstaan tegen al wat zij heeft aangebeden-. Het gre-an democratisme heeft het fascistisch Dinaso gebaard i Binnen kort zullen we de kinderen van) onze Daensistische fronf.ers zieiï paradeeren in het olijfgroene pak van de militianen van den anti-democraat; den militarist, Van Severen Wat 'n straf Welk is de toekomst van dien nieuwe groep We «zullen geen voorbarig oordeel uitspreken... doclï de tucht en dé voor uitstrevende geest die in het Pjnaso heerscht, zal noodzakelijk, veel Vlaam- sclie Nationalisten aan trekken die 'n walg liebBen van het enggeestig partij politiek gedoe van de mannen van de Molenstraat. Het staat in, allen gevalle vast, dat een zeer scherpe strekking naar het Dina so zich in de rangen, van de Aalstersche fronters voordoet, en cr wordt ons zelfs verzekerd dat in de leidende kringen, verscheiden personen, 'n crisis van. Dinasismc doormaken Waar gaan wc heen bes liet bilan, na de eerste maand dat Het nieuwe fiscaal plan van Roosevcit in voege is, luidt als volgt 103.213.570 doiiar ontvangst tegen 193.619.968 dol lar voor gewone en .75.352.744 dollar wegens buitengewone uitgaven"; 't.t.z., met een tekort van 105.759.142 dollar. tie ontvangsten bedragen 75.449.000 dollar meer dan voor Juli 1932 en de uitgaven verminderden daar tegen óver met 150.000 dollar. De belasting op het inkomen bracht 19.903.428 dollar op legen .16.710.866 dollar in Juli 1932 en de douanerechten terhoogden d'o inkomsten met dollar Naar het schijnt heeft het Komileil van Beauraing aanvraag gekregen voor het plaatsen van 2.000 zware zieken in den tuin der. Zusters op Zaterdag Oogst. Er is" nauwelijks plaats voos r1500. 'De laatste mededeelingen omtrent treinen en omtrent aangekondigde groe pen hebben het Comité Familia na een rustig opgemaakt overzicht doen schaL ten, dal cr minstens 350.000 personen zich naar Beauraing begeven Zaterdag a.s. Men. berekent dat es voor zulke massa ,40 Ha oppervlakte noodig is, terwijl er slechts 7 H Ha ruimte is op de straten en banen van Beauraing zelf, zoodat de menigte na processie INGENIEUR MAX COSY NS Naar de laatste" geruchten zouden Co- svns en De Bruyn reeds aanstaande week opstijgen. De reuzenballon be vindt zich thans tc Zellick waar hij nauwkeurig wordt onderzocht De luchtvaarders zullen nog Vóór 9 Augustus voor het vertrek van Demuy- ter met de «Belgica» opstijgen om vol ledig vertrouwd te geraken met de sta bilisatiestang. Tn 't begin der volgende wéék zal de ballon verzonden worden naar Hour Havenne waar hij onderge bracht wordt in de woning van een boschwachter waar een specialen be waker, aangesteld wTordt. De schuit, die. vroeger in aluminium was, -zal thans nog van lichter metaal zijn. Zij zal niet meer dan 170 kgr. we gen; zij zal nochtans overal een wand dikte hebben van 3.5 mm. en 'en in houd van 5 m3. Acht patrijspoorten zijn aangebracht in de wanden en één hori zontaal om toe te laten fotos van den grond 'tc nemen. Beide geleerden zullen beschikken over een valscherm en. een rieten helm langs binnen gekussend om de schokken tc breken. Als ballast wordt geen lood maar zakken zand meegenomen nn om bet bevriezen tegen te gaan een urn met gezouten water. Tusschenkomst der openbare machién in zake onvrijwillige werkzaamheid Ziellier de tekst van het Kon. Besluit gisteren in, het Staatsblad afgekondigd: Overwegende dat er aanleiding loc bestaat de voorwaarden te omschrijven waaronder de verdeeling van den last der gemeenten onder de gemeenten eener zelfde provincie, ten behoeve van het Nationaal Chrisisfonds kan gewijzigd worden. Wordt volgende bepaling ingevoegd tusschen de voornaamste en de laatste alinea van artikel 5. Dg bovenomschreven verdeelings- regeling kan, mits .goedkeuring door den Koning, door de bestendige deputa tie van den provincialen raad, ten be hoeve van de gemeenten, eener. provin cie gewijzigd worden. Zij kan insgelijks, op bezwaarin- diening van één oï meer gemeenten, door den Koning gewijzigd worden.» De inlichtingen verstrekt door het departement van Nijverheid on Arbeid over den ekonomisehen toestand van het Belgische kolenbedrijf, zijn all behalve rooskleurig. Gedurende de maand Juni groeiden de voorraden nog aan. In het begin van Juli bevonden zich in de opslagplaatsen en op de kaaien 3.074.600 ton steenkool tegen 2.947.2L0 ton op I 'Juni, wat een vermeerdering beteekent van 138.930 ton. Men kan zich de uitgestrektheid van dien voorraad voorstellen als men bedenkt dat dit 307.000 wagons verte genwoordigt. Verschillende oorzaken van techni- sclien aard leiden tot dien toestand. In het bekken van de Kempen zijn de voor raden verminderd, dank zij de meer voordeclige verkoop'svoorwaarden, die mogelijk gemaakt worden door de hoe danigheden van; de voortgebrachte steenkool en de voorwaarden van ont ginning. Het Belgische kolenbedrijf bevindt zich dus in een moeilijken toestand. Daar 135.942 arbeiders in de mijnen werken, ziet men. dadelijk in van welk overwegend belang dit bedrijf in ons land is. Ook is meer dan ooit een ernstig on derzoek van den toestand geboden, zoo wel onder binnenlandsch als onder bui- teniandsch oogpunt.; EEN NIJVERHEID SIM MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN Voor prachtige Frankenlhal-druiven betaalt men thans van 10 tot 12 fr. pert -5.081.244 te°-en 18 876 vnnr 1^"? V°,° terk' en 8rot' verder i kilo. Die ze prijzen staan betrekkelijk lager dan vóór den oorlog. Moesten er r",: 'in ïtehiing van Xignée zal worden ithans meer druiven gegeten worden door het publiek, dan ware dezenijverheid fuli .van verleden jaar. I ge Leid* 0^0*-'VIW1II lit..», JJUL'll gered, wijd ze thans moeilijke lijden meemaakt. TE AMSTERDAM Vrijdag a.s. wordt in den Kunsthand del J. Goudstikker te Amsterdam een Hubens tentoonstelling gehouden. Van Zaterdag 5 Augustus af zal d<5 tentoonstelling dagelijks, ook des Zon dags, geopend zijn. Men overweegt de mogelijkheid ook enkele avonden gele genheid tot bezichtiging te geven. Te vens zullen. rondleidingen ingericht worden. In de laatste dagen kwamen nog be langrijke toezeggingen. D.e gemeente Amsterdam stuurt uit het Rijksmu seum het portret van Helene Fourment en uit het Museum Fodor de prachtige teekeningen reeks, waarvan er een als omslag voor den catalogus gereprodu ceerd werd naar dezelfde teekching werd bet aanplakbiljet vervaardigd. Uit de verzameling Rohoncz 'in Iïon- garijelvomt heb bekende schilderij De H. Cecilia. De heer Frits Lugt werkte mede door 4 beroemde teekeningen af te staan. Alles te zamen bevat dé catalogus: ongeveer 145 nummers, waardoor deze Rubens ten toons telling do omvangrijk ste is die tot nu toe gehouden werd. Ook de Belgische 'regeering zal me dewerken. Minister Lippens heeft na melijk op advies van den heer Leo van Puyvelde. bestuurder van het Konink lijk Museum van Schoone Kcnaitn, goedgevonden drie meesterwerken van Rubens voor deze tentoonstelling af te staan. Het zijn le De Negers 2e Het Wonder van den Heiligen Benedictus, dat bij den dood van Rubens onvoltooid op net atelier van den meester werd gevonden, waarna het langen tijd in de abdij van Afïligem bewaard werd. en 3e het beroemde portret van Jacqueline de Caestre. Verder hebben burgemeester en sche penen van de stad Antwerpen goedge vonden, zes teekeningen uit het mu seum Plantin-Moretus voor deze ten toonstelling af t.o staan. Naar men' hoopt, zal alles, nog voor de opening op a.s. Vrijdag, aanwezig kunnen zijn.: De firma Duveen heeft bericht gé- zonden dat zij een belangrijk schilde- ij, afkomstig uit het bezit van den' hertog van Rutland, zal insturen. De bekende Rubens-vorseherdr Lu'd- wig Burchard is doende, den geheeleit' talalogus door te zien en aan te vullen Men hoopt ook dezen, catalogus, voor zien van een voorwoord van dr F.: Schmidt-iD.egcner, nog tijdig gereed te) hebhsn*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1