Ons Stadspark De Ouderdomspensioenen De Staking te Verviers Handel van Zaaizaden, üierenvoeder en Meststoffen De terugvlucht van Balbo De Houding van M' Bodart Opzienbare aanhouding ie Evere Oude Japannees vermist Geheim Verdrag tusschen Amerika en China De Bakkers van Oost-en IV est-Vlaanderen De nieuwe stratosfeertocht Gruwselijk drama in de bergen Uil ile ¥aSiikaaiise-:a Stad MAANDAG 7 OOGST 1933 Afhalen van het pensioen bij dert ontvangera J>e nieuwe onderzoeken,. Mildere toepassingen OEr; zal wel in geen enkel land der wereld een wettelijke pensioenregeling bestaan als bij ons in België. Een afzonderlijke wet heeft de mijn- ■werkerspensioenen. een vaste en zeer bevredigende schikking verzekerd j er ïonetionneert eene wet die voos de bedienden het. ouderdomspensioen .vast- Stelt.; en wij beschikken tevens over een zeer speciale wetgeving welke voor de werklieden en de ambachtslieden de voorwaarden van het ouderdomspen sioen heeft vastgelegd. In 's lands uilgaven voor het jiar J933 zijn tot uitvoering dezer drie ver schillende sociale wetten van zeer hoo- 'ge beleekenis, ruim 800 millioen fr. uitgaven voorzien. Met de gepensionneerden van 'den SU at, der Provincies en van de Gc- mernten en van de instellingen welkn onder openbaar toezicht staan, zooals de Nationale Maatschappij van Spoor- wegen, de Nationale Bank, de Buurt spoorwegen, de Spaar- en Lij Trent kas, de Commissies van den Openbaren On derstand, enz., heeft iemand geraamd dat in België, op honderd bejaarde lie den, er zes en negentig een ouderdoms rente genieten. Daar gaat de christelij ke democratie fier op, want in grooto mate heeft ze bijgedragen tot het ver wezenlijken van den verheffenden bij stand aan de ouden van dagen. Maar gelijk alles wat de democratie tot uitwerking bracht, werden ook onze deugdelijke pensioenwetten fel be- kampt. Omdat hier en daar misbruiken iwaren binnengeslopen, onvermijdelijk bij de invoering van nieuwe zaken, werd het voorgesteld als zouden onze sociale wetten de oorzaak zijn geweest van on zen financieelen nood. Daarbij werden on het gezag der Volmachten besluiten Uitgevaardigd welke de inzichten van yelen die de volmacht gestemd hadden, ongetwijfeld verre te buiten gingen. Zoo klonk van christen democratischen kant dadelijk krachtig verzet op tegen hot terug uitbetalen van het pensioen nu per maand in plaats van per drie tnaand door den Ontvanger; en niet minder energiek tegen de voorloopige uitsluiting wegens het bewonen van een eigen huis, of den onderhoudsplicht dor kinderen, of het een of het ander ar beidsinkomen. iDe Minister heeft beloofd dal het af halen van het pensioen bij den Ontvan ger, niet zal gehandhaafd blijven. Van af October zon de uitbetaling weêrom geregeld zijn per; drie maand en. door de post. Wij betrouwen er op 'dat zulks ge schieden zal. Het treurig rootje schui ven van oude lieden dat door den groo- 'ten vriend van de ouderlingen, gewezen minister Heyman werd afgeschaft, mag niet terug in zwang worden gehouden: feitelijk nut zal het wel niet opleveren en het berokkent den ouderlingen een last welke niet kan worden geduld. Ook een ander genomen beslissing 'drukt zwaar: het nieuw onderzoek over den toestand van veel ouderlingen met hei mogelijk gevolg dat ze geheel of •gedeeltelijk het pensioengenot kunnen worden ontzegd. Naar wij hoorden vor koorden vijftig percent van do gepen- 'sionneerde ouderlingen in dit geval. On der den druk der krachtige werking van 'de christen democraten zijn verzach tende besluiten genomen. I-Ict getal mo gelijke uitsluitingen zou tot 20 percent .verminderd zijn. Ongetwijfeld is het nog te vroeg' om een bepaald oordeel over de gevolgen der nieuwe beslissingen te Vellen, daar dit slechts kan geschieden als de uitspraken over de nieuwe on derzoeken zullen gekend zijn, doch dit staat vast: de christen democratische mutualistische organisaties waken en zullen in samenwerking met de politie ke actie, onze sociale wetgeving niet Ia- ten ontkrachten. Ouderlingen treffen in Hun sleun, omdat ze door zwfare opofferingen ei genaars of vermoedelijke eigenaars konden werden van een woon. of om- 'dat ze nog over eenig inkomen beschik ken, ware niet te rechtvaardigen cn zou ook het heerlijk voorzienig-zija ;cn Wreeden knak toebrengen. Nu is er nog een opmerking te ma ken. Het betreft de ouderlingen die van den kosteloozcn pensioenloeslag be- Zie vervolg onderaan volgende kolom I ffet Ministerie van Landbouw ert Mid denstand vestigt er d,e aandacht op der belanghebbenden dat, vanaf 15 Augus tus 1933, al de schikkingen van het Ko ninklijk Besluit van 3 Mei ,1933, be trekkelijk den handel in zaaizaden, meststoffen en dierenvoeder, £n werking treden. Diensvolgens, moeten die koopwaren, van dan af, voorzien zijn van een etiket, ofwel moeten de verzendingen begeleid zijn van een bordereel of een vracht brief om de waren te vereenzelvigen; desgevallend zullen die documenten daarenboven de waarborgen vermelden voorgeschreven door de reglemenl.ee- ring. Het Beheer heeft een vlugschrift uit gegeven bevattende de volledige Regle menteering. Het wordt vrachtvrij opge zonden tegen den prijs van 2 Fr. te storten op p.cb.r. N. 59.740 (titularis: Ministerie van Landbouw, dienst der vlugschriften, Brussel)'. De nijverheids- handels, en land- bouwberoepsvereenigingen, welke een voordracht of inlichtingen verlangen, nopens die Reglementeering kunnen zich wenden tot voornoemd Ministerie. Balbo keert langs een anderen weg terug Het watervliegtuig-eskader van ge neraal Balbo heeft besloten den weg over den Noord-Allantischen Oceaan met te volgen voor den. terugkeer naar Italië. Te Valentia (Terland)' waar de vlieg tuigen moeten aanleggen na bun tocht over den Oceaan, is een algemeene mist [die het neerdalen belet, en men voorziet dat. deze mist wel een week kan duren. Daar er voor den tocht ovér den Oceaan een dag met 14 uren licht noo- idig is, vreest men dat, na het optrek- iken van den mist, de dagen reeds kop» jf.er zullen zijn en de tocht dus niet i langs den aangewezen weg zal kunnen plaats vinden. Daarom werd besloten terug te keeren over de Azoren en Lis sabon. Op 9 Augustus zouden do noodi- 'ge toebereidselen voor dezen nieuwen I reisweg getroffen zijn, zoodat de vlieg tuigen op 10 Augustus. zouden kunnen vertrekken. iWo lezen; in «La Libre Belgique» be trekkelijk het geval Bodaert, hetgeen yolgt. «Met zijn ontslag 'als volksvertegen- woordiger te behouden, om getrouw te blijven aan een overeenkomst ge- nomen ten opzichte, der socialisten rten onrechte overigens heeft M. Bodart ontegensprekelijk bewijs ge- p geven van eerlij klik id en van karak- ter, en zijn daad, zooals 't de «Rap- pel» gezegd heeft, verdient allen eer- bied. Edoch; verduikt hij niet een bij- bedoeling en gaat M. Bodart geen scheidingsbeweging op touw zetten in de christen democratische mas- sa Men moet die veronderstelling laten varen na kennis genomen te hebben van de radikale verklaring welke M. Bodart gedaan heei't in zijn P blad «La Vie Nouvelle» en welke wij met groote voldoening aanteekenen. Laat ons 'duidelijk spreken een scheuring in de kristen werklieden- beweging zou een misdaad zijn. Wie beeldt zich dan in, dat het rrio- gelijk zou zijn met bijval te slrij- den tegen het socialisme, het commu- nisme en de internationaal ingerich- te financie bij middel eener kristen werkliedenbeweging hoe sterk het ook iweze die rnaar lokaal mge- richt zou zijn Zijn toevlucht ne- P men tot de scheuring, dat is, dat V men het wille of niet met voorbe- dachlheid en voor langen tijd, de kristen werkliedenbeweging overleren aan de onmacht. Welnu, het is voor de Walen onbetwistbaar noodzake- lijk, dat de kristen werkliedenbewe- ging, machtig zij. Dus, voor niets Ier wereld, scheuring. Meer nog: een scheuring in de kristen werkliedenbeweging ten ge- volge der huidige voorvallen, zou een echte dwaasheid zijn De staking in de textielnijverheid van Verviers heeft nieuwe uitbreiding genomen. Thans zijn er ongeveer 5000 stakers en men kan aannemen dat meestal de werkhuizen die door de be weging konden getroffen worden, thans stilligen. i De patroons verklaren dat de arbei ders vrijwillig het werk hebben verla ten. De arbeiderfederatie daarentegen beweren dat het hier een regelmatige stakingsfeit geldt en dat het werk moet hervat worden, zoodra de oorzaak der .staking uit den weg is geruimd. Het zijn deze verschillende stellin gen die in den schoot der verzoenings commissie legenovec elkander zullen staan. Anderzijds om eene herhaling van de incidenten van het begin der maand te vermijden, patroelileren politic en gen darmen door de stiralen en wordt den omtrek der werkhuizen bewaakt. De gendarmerie is geconsigneerd, De gemeentesecretaris verduisterde 80.000 Fr. Ten laste van den gemeentesecreta ris van Evere, don 45-jarigen Van Cut- sem, werd door den onderzoeksrechter uit Brussel, een aanhoudingsmandaat afgeleverd. Het parket stapte af £n leg de beslag op de boekhouding. Van Culsern, die ook ontvanger was van de Commissie van Openbaren On derstand werd ook ondevraagd over de vele sommen die r.iet werden gehoekt. Hij bekende dat hij sinds 19-30 geld achterhield cn de boekhouding ver- valschte. Hij gaf het geld. aan een herbergier, die inlusschen overleden is. Wellicht te Brussel De 86-jarige Japannees Hide3aboero Soewa die te Parijs, woonde, en uitge breide zaken deed, ook in België, is spoorloos verdwenen; Na den dood van zijn vrouw verbleef hij bij zijn klein dochter te Parijs, aan wien hij regel matig schreef als hij op reis was. Op Vrijdag, 28 Juli, bevond bij zich in een hotel te Brussel en zond een te legram naar Parijs, dat hij naar Enge land zou afreizen, daar hij zijn za ken te Brussel niet klaar kreeg. Hij voegde er bij dat hij een check van 1 1.000 frank aan haar adres zou uit schrijven en bij zijn aankomst te Lon den zou telefoneeren. Sedert Zaterdag heeft men óver Hém niets meer gehoord en de postwissel kwam niet aan. Niemand heeft den man gezien noch te Oostende, noch te Lon den. Hij zou dus in België vermist zijn. Het Japanèch blad Asahi publiceer!, de volledige tekst van een zoogezegd geheim verdrag dal Iusschen China en de Vereenigde Staten zou zijn gesloten. De Vereenigde Staten zou' China de helft moeten verschaffen van een fonds van 40 miljoen dollar voor den bouw .van 835 Chineesche militaire vliegtui gen bouw die tegen 1936 zou moeten voltooid zijn. Vier vliegpleinen zouden nog dit jaar moeten woorden aangelegd en Ameri- kaansche piloten zouden met de oplei ding van Chineesche luchtvaarders worden belast. Van de officieuse Japansche zijde werd verklaard dat men niets wist van een zoogezegd geheim verdrag. roofd of verminderd worden, omwille dal de wettelijke verplichtende stortin gen niet in regel geschiedden. Een paar voorbeelden. De patroon van een werkman deed de laatste storting te laat. Gevolg: slechts IlGOO fr. in plaats van 3200 fr. pén- si oen. Een man was heel zijn leven bij een pensioenkas aangesloten, maar de laat ste twee jaren werden, zeker bij gemis aan beter weten, maar 104 fr. en 108 fr. gestort, in plaats van tweemaal 120 ,fr. Radikaal werd dien ouderling de [pensioenloeslag ontzegd, j Bij graaf Carton de Wiart, Minister ivan Sociale'Voorzorg cn Volksgezond heid, dringen wij lévendig aan om hier in verandering te brengen. De tekort komingen zijn zeker te gering om met zulke erge gevolgen gestraft te worden. tg DE TIJD»t Protest tegen de weeldetaks op de bakkerijprodukten P,c Provinciale Bond der Meesters Bakkers- van Oost-Vlaanderen, in ge wone maandelijkscho vergadering dor afgevaardigden van Aalst, Audenaerde, Eecloo, Dcynze, Dendermonde, Gent, [Ge eraerds bergen, Hamme, Lokeren, |IiOoehF-i®ti, Moerbeke, Ronse, St-Ni- klaas, Selzaele, Sleydkige, Weiteren, JZele, heeft met algemeene stemmen he lsloten, eene protcstmotie te zenden aan .'de bevoegde Ministeries, aan de liecren [volksvertegenwoordigers en de pers, te gen de jongste besluitwet van 15 Juli, waarbij een weeldetaks van 9 wordt - gelegd op alle bakkerijprodukten, die den naam met dragen van brood. Het Ambacht der Bakkers van Brug- Enkele dagen uitgesteld De derde stratosfeertocht zal weer enkele dagen moeten verdaagd worden. Vrijdag morgend onderzocht Max Co- sijns de schuit en stelde vast, dat tij den een proeve van atmosferische druk king, een der deuren enkele milimeter begeven had. Heden Zaterdag, wordt de datum van opstijging ^definitief vastgesteld. Vijf jonge bergbeklimmers in den storm. Twee dooden. Vijf jonge Oostenrijkers, waarvan een meisje, werden bij" het bestijgen van den Mangarlberg overvallen door een geweldigen storm. Afgezonderd in koude en regen moest de groep stil houden. Den eersten nacht stierf het meisje van de koude, den volgenden dag werd een van de iongens wranzinnig, om den nacht daarop Ie sterven. Pas den derden dag konden de drie andere bergbeklimmers, na de lijken der slachtoffers aan de rotsen te heb ben gebonden, met veel moeite terug afdalen tot bij een schuilplaats, van waaruit ploegen bergbeklimmers ver trokken om de lijken te halen. WEKROEP TOT DE MOEDERS Waar naartoe met onze kinderen gedij* rende de vacanlie Naar 't park 1 En groot en klein was- blij in 't park lo genieten, van natuurschoon, mildg zon en gezonde lucht. Nu, helaas ligt er een moreel ge-» vaar verbonden, aan de parkbezoeken. 't Speelplein en 't zand, zóó gewild door de kinderen, doen menige moeder#, die T erns.lig opheeft- met de zedelijke opvoeding van haar, kleine volkje cri opkomende jeugd, de vyenkbrauwert fronsen en zich afvragen, bij 't zien van al die kinderen, jongens cn paeisjes, in badcostuum Is dat zedelijk-goed zulke kleeder- dracht bij spel cn vermaak, waar vrije n losse bewegingen schering en inslag zijn Is dat heilzaam- werkend op ziel eri karakter van onze kinderen Is die naaktculius er niet op aange- legd, om de laatste greintjes zelfwaarde' en zedigheidsgevoel, die nog huizen ini de zielen van die kinderen, moorddadig, te dooden Wat gaat er geworden van zulkëi speelgenooten, die zóó vrij en onzedig-. gekleed, dagelijks met elkaar omgaan Ligt daar geen echt gevaar voor dé reinheid onzer kinderen En wat to zeggen van dit feit Deftige ouders hebben met hunne" kinderen 't park moeten verlaten daafl het er wat te erg toeging. Sommige moeders vonden er geen kwaad in een drietal kinderen van 8 i 9 jaar oud •gunsch naakt, te wass'chen in tegen woordigheid van een bende kinderen dia lachend dit walgelijk, ergerlijk looneel anzagen. Oordeelt zelf, beste moeders, is 1 park nog een piaats voor deftige lie den feit niet alle perk 'eri Moeders, waakt over Uwe kinderen I In een rein geslacht ligt de grootheid van een gansch volk<besloten, ligt* Uw geluk en dat Uwer kinderen vastgelegd. Het stadspark mag voor onze kinde ren geen oorzaak van verwilderen en afstompen worden; het stadspark mag" geen school van onbetamelijk, aan- sloolend gedoe worden. Hier dient scherp toegekeken, en dei taak ernstig opgenomen. De bevoegde overheid conslateerd •eventjes, denke na én trede krachtdadig op, om dergelijke mistoestanden volle dig uit te roeien. Ze volge eenvoudig het schoone voorbeeld van andere groo te sleden waar men, uit eerbied voor 'f kind, rulke ergerniswekkende toestan den, als hier ter slede, niet wil of duïdfc Ons stadspark weze geen steen vari aanstoot of ergernis voor onze lieve! kinderen. EEN MOEDER. Heel in het kort, wordt in- de Citla del Vaticano een nieuwe munt geslagen. De stukken zullen dezelfde zijn als de [vroegere, doch ter herinnering aan liet H. Jaar, zullen ze een laffjnsche leuze, 'daaraan herinnerende', dragen. In Sep tember aansl., zal de nieuwe munt iq [omloop worden gebracht'. DE FACSSTEIMGROET TE BERLIJN. 'ge cn omliggende gemeenten, tellen le [ais leden honderd en vijftig brood- en 'pasteibakker®, vereenigd in buitenge wone algeriieene vergadering, beslisten, door tusschenkomst van de senators en volksvertegenwoordigers, alsmede der Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen, en de 1200 leden, tellende I\Iid_ Idenstandsbond, bij den bevoegden mi nister aan te dringen en te doen opmer ken dat de maat vol is en te verzoeken 'de tergende maatregel besloten in Het Koninklijk besluit, van 15 Juli laatstle den te willen herroepen. Steunt 'en vol le de prolesten uitgaande der groepee ringen Hunner vakgenooten van Brus sol en andere gedeelten van Het land. [op de gaanpaden verdrongen, den fascistcngroet aan de bezoekers. Teen de vierhonderd jong-facisteq dï3 een rondreis door Duitschlani wififefT (maken, te Berlijn toekwamen, bfjehten honderden hccfdsledelingen, dig zichï ZONDAG 6 OOGST Transfiguratie Zonop4,31Zonaf7,22 XXXIX JAARGANG NUMMER 178 Kerkstraat, 9 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffal-De Qendt publiciteit bulten hot Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. DonstuS Zon op4.32Zonaf7.20 L. K. 33 N. M. 23

De Volksstem | 1933 | | pagina 1