Van liet Missiefront Wie is mijne Moeder? gemengd nieuws Een zieke Maag c Bij dees weder stikkend heet Dat iedereen van lui zijn zweet Verfrlscht OE SHEEST's DUBBEL SPECIAL Van alle dranken, '1 best van al. Een honderd ja rif/e te Dender te in de ke Kartonfabriek afgebrand te Ninove Schrikkelijk ongeluk te Berlaer-Heikant 8 Augustus. Tc Rome, ,dc geJili tems der HH. Martelaren. CyriacJs, dia_ ken, Largus en Smaragdus, met 20 an deren, die in de vervolging van Diosle- iiaan en Maximiaan den 1G Maart $e- leden hebben. Hunne lichamen ran isn Salarisehen weg door den Prisster Jösnnés begraven, zijn door len II. Paus Marcel lus op dezen dag overga vee fd naar het' landgoed van Lucina, aa.n den weg van Ostia. Bij den Paus. De H. Vader heeft in de Konsis.loriezaal 80 Belgische be devaarders ontvangen, waaronder zich verscheidene Franciskaansjche derde or- delingen bevonden. De Prinsen te Spa. ,D.e hertog en 'de hertogin van Brabant bevinden zich voor 't oogenblik te Spa. Zondag namid dag woonden de Prinsen er de paarden- wcdslrijden bij. UIT EEN BRIEF VAN PATER JOS. GOEDERTIER, ZOON VAN DR. DERTIER, ONZE STADSGENOOT. Hoe een Missionaris van Aalst zijn eer ste jaar Missieleven doorbracht in Midden-Mongolie 6de Vervolg en slot." - iFVm ging ik den groeien muur bin nen: een liélsché vernielingsgeest hal Voor den beker Gordon-Bennetl. Twee Belgische ploegen zullen zich naar Amerika begeven om er den beker Gordon-Bcnncll te betwisten: MM. Er- nest Demuy'ler en Loon Coeckelberg cenerzijds en MM. Philippe Quersin en Martial Van Schelle anderzijds. M. Van Schelle is een bekend zwemkampioen, die reeds lal van rekords heeft neer gehaald in België en Engeland. Goud voor België. Zaterdag is uit Frankrijk 1.000 kilo goud in slaven te Brussel aangekomen en bij de Nationa le Bank geborgen. Deze verzending is het gevolg van den gunstigen stand van onzen belga in verhouding lot den Franschcn frank.Het is goedkobper goud uil Frankrijk naar Brussel te sturen dan te Parijs belga's te koopen op dp Beurs; een bewijs te meer van de vast heid van onze munt De Belgische werklieden in Frank rijk. De bureelen van landverhui zing en uilwijking, verbonden aan het Fransche Ministerie vaai |Aitbe,ïd' en Landbouw, hebben vastgesteld dat er in den-loop van verleden week 311 vreem de arbeiders, waaronder 171 Belgische mannen en 6 vrouwen, naar Frankrijk uitweken, teneinde er in den landbouw te arbeiden. 650 arbeiders verlieten in hetzelfde tijdbestek Frankrijk. Onder dit getal telt men slechts 2 Belgen. Het Belgisch hout. M. de Broquc- villc, eerste-minister, zat Vrijdag eene Vergadering voor, bijgewoond door MM. Hymans, minister van Builenlandsclic Zaken; Sap, minister van Landbouw; Goblet d'Alvella, voorzitter der Natio nale Maatschappij der Wouden en.Bojs- schen; baron van Zuyien, senator; graaf d'Asprcmont-Linden, gehecht aan het Kabinet van den eersten-minister Leurquin.. toegevoegd bestuurder der handelsovereenkomsten, evenals een h'ooge ambtenaar van den P.ienst van Waters en Bosschcn. Het doel was, het onderzoek van den toestand der houtmarkt in België. Verschillende voorstellen werden ge daan in den loop der vergadering, be trek hebbende op de contingentccring van liet vreemde bout. of op bet gebruik van inlandscli bout bij al de onderne mingen der openbare besturen. Er word als besluit van de vergade ring beslist aan bet departement van Builenlandsclic Zaken de studie op te dragen dor maatregelen die zouden kun nen genomen worden, om middel te schaffen in een uiterst moeilijken toe stand. hier onlangs gewoed, dat zag men da delijk. Alles had er 'n treurig uitzicht. De straten waren bezaaid met h inden- krengen. Honden zijn altijd talrijk in een Ghinecsch dorp en 't zijn d ingaan 5 gevaarlijke beesten. De soldaten had den ze dan maar neergeschoten. Th de Kerk was alles verbrijzeld: altaren, kommunlebanken, preekstoel, biecht stoelen, harmonium, al do beelden tot zelfs de groole Kristus die hoog boven 't hoofdaltaar hing. iDe planken vloer was opengebroken. In 't dak was een groot gat, waar doorheen drie obussen gevlogen waren. In de sakrislie zelfde looneel, al de gewaden natuurlijk ge stolen, de kasten kapot geslagen, het plaasterwerk van do muren gehaald. Al les lag er ellendig door mekaar gegooid in zoo'n betreurenswaardigen toestand dat ik bet niet Jangcr kon aanzien. Op mijn kamer cn de kamer van den pas toor waren alle voorwerpen gestolen, kassen, tafels cn stoelen gedeeltelijk meegevoerd, gedeeltelijk aan stukkon geslagen. Achter mijn. kamer vond il> nog twee lijken, dat van het dorpshoofd en dat van een schoolmeester, die wer den daar vermoord. Op den koer lag bet paard van den pastoor en een verkool de os. Ik ging nog even rond liet dorp, 't was echter overal even .treurig: ik lelde nog achttien krengen van paarden, n dertig van varkens, nog verschillende lijken van mcnscben. Tenslotte kon ik het er niet meer uithouden, 't dorp was ook zoo goed afs verlaten, enkel liepen er 'n paar gevaarlijke vuile bonden die op doodaas belust waren. Ik ben dan teruggereden 25 Km. westwaarts naar mijn voorloopige kristenhcid. Vis nu 15 Juni, juist* een jaar gele den dat. ik Peiping verliet en bet. actief missieleven aangevat licb. Weinig schoone dagen waren me weggelegd cn, alhoewel de missionaris alleen voor cn van God leeft, toch voelt hij diep aan bel leed en dc vreugde van zijn kriste nen. Hun geluk is zijn geluk, bun leed doet hem lijden. Ts'ihao is een ruïne. Tien dagen ge leden. nog'was bet de bloeiendstc kris ten!) eid van heel 't Vikariaat. De pries ter had er jaren voor gezwoegd en ge werkt Moet zoo het leven zijn Meet zooveel zwoegend pogen door dik en dun, op 't eind beloond zijn en bedrogen met weemoed en verdriet... maar de missionaris werkt voor cn looft van God. Hij werkt aan bet heil der zielen die men met geene granaatscher ven uit mekaar slaat. Zijn heil berust in den Verlosser en het loon wacht hij in den hemel Mijn Redder, Gij, gij leeft en, moet Ik heengedreven, ook eens het ergste zien van dit ellendig leven; Gij zijt daar die me wacht en mij den teug bereidt, wanneer ik sterven zal, van uw onsterfelijkheid. Midden-Mongolië, Juni, 1933 Joz. Goedorticr, Missionaris van Scheut. Zuren, oprispingen, winderigheid brand, brakenden slechte spijsvertering j GOE-|komen heel dikwijls voort van een maag die ziek is door het overtollig zuur. Om uw maag in staat 'e stellen haar spijsverteringswerking zonder stoornis te vervullen neme men de Ma- gncsie Bismurée. Dit tegenzuur, dat se dert vele jaren zijn proeven, geleverd heeft maakt bijna onmiddellijk het overtollig zuur onschadelijk, verzacht de onsloken vliezen, der maag en ver zekert een regelmatige en pijnlooze spijsvertering. De Magnésie Bislnurée te koop in alle apotheken in poeder of tabletten aan de prijzen van Fr. 7.50 het groot voordeelige formaat aan fr. 13.50; Auiowagen in de Schelde gereden ie Gent Een der inzittenden mee te water doch gelukkig gered. Zaterdag avond, rond 7 ure, gebeurde er een bliksemsnel verkeersongeval dat het leven aan: twee personen had kun nen kosten. De autowageh bestuurd door den 37 jarigen, Terlinck Maurice, handelaar Tn suiker, wonende Florastraat, 11, te Mei- relbeke en waarin ook de 17-jarige Haemerlinck Roger, wonende St. Ma- chariusstraat,..2;2, had plaats genomen, kwam de Spanjaardstraat uitgereden om de Slachthuislaan in te rijden. Juist aan den omdraai waarschijnlijk ten gevolge van een defekt aan hel stuur reed de auiowagen de omheining van de STaclithuiskaai aan die ender den druk van bet voertuig begaf, kan telde op de benedenkaai en. plofte ten slotte te 'water in de Schelde. Gelukkig kon Teirlinck Maurice nog tijdig het onvermijdelijke zien aanko men en nog voor de auto te water ge raakte den wagen, verlaten. Onmiddellijk snelden, ooggetuigen toe Inmiddels' kon de jonge Haemerlinck die met den auiowagen mee het water in was gesukkeld maar zijne koelbloe digheid niet verloor zich uit het voer tuig wringen en ibehouden aan wal, worden gebracht. noemde straat van het gemeentehuis naar de Luxemburgstatie. Zelfs de voet paden van een drietal huizen zijn tol le gen den, deurdorpel weggezakt, zoodat het voor de bewoners tijdelijk muoge- lijk is buiten te komen. De stoffelijke schade is aanzienlijk, Erdeden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Jan Bapt. Lauwaert, van Den.dar.win- rieke, bereikte. Zaterdag don lioogen ou derdom van 100 -jaar. Zondag was deze schoone gemeente in volle feest. De dag werfl. ingezet met een. plech tige dankmis, ten 10.30 uur, in de paro chiale kerk gëzqngen. Na de H. Mis werd de eeuweling door het magistraat ter gemeentehuize .feestelijk ontvangen. Een prachtigesstoet begeleidde den flin, ken jubilaris naar zijne woning, op het gehucht Flierendriesch. De dag werd besloten mot een mu ziekfeest en een prachtig vuurwerk. Erge grondinzak king; te Elsene In den nacht van Vrijdag op Zater dag, rond halfeen, heeft zich, in. de Ca- rolystraat, te 'Elsene, een grondverzak king voorgedaan die als de geweldigste mag aanzien worden in de laatste jaren fn de Brusselsche omgeving voorgeko men. Die verzakking strekt zich !ei andere uit ovpr een lengte van zoowat dertig meter, bij vi.er tot vijf meter breed en op sommige plaatsen van 5 tot 6 meter diep. Zij deed zich voor tegen over de huizen nummers 16 tol 24 inbe- repen, links hij het afdalen van de ge- Historisch tafereel 39ste Vervolg. De landraad schudde zijn hoofd zeg gende hij zou niet schieten, Eu gcen... Denk aan de woorden des goe den, boekhouders Wat er ook van zij sprak do diplomaat ernstig ik zou zeer on gerust zijn, bij mijne afwezigheid, u blootgesteld te zien aan de willekeu righeid van zulken woest cn en wraak zuchtige n kerel. Wilt gij dan weg vroeg Öchollin met verwondering. Ja, morgen of overmorgen, ten langste. Wat haast hebt gij dan toch, Eu geen Ziende dat het aangezicht des diplo- rnnats lichtelijk rood werd en geen ant woord volgde, bad de landraad Hat zou mij .zeer lief zijn, dat gij nog eenigen tijd, eene week, bij voor beeld, hlevet. Broeder, dat is voor mij niet raadzaam. - En waarom maakt gij zooveel spoed Opdat bet niet te laat worde was bet kortbondige antwoord. 'Dus misvalt u dit eenzame land leven. 7 - Integendeel zijn er voorwerpen dio mij te wel bevallen. Wij werëld- menschen passen niet voor het her dersleven. Men zet zijn versland op bet ppel, en men wint er niets, bij, zelfs geene gemoedsrust. De landraad vestigde zijn oog met verwondering op hem, en sprak scliert send Wat droomt gij van herdersleven, Eugcen Ik dacht dat het iandraads ambt het tegenovergestelde is van een herdersleven. Dat kan zijn. Ik blijf evenwel vreemd aan uwe prozaische bezigheden; hetgeen maakt, dat mijn leven hier lijkt op dat van eenen verliefden dich ter. Dagen lang loop ik door het woud, om in verrukking te staan voor de dauwdruppelen, die op de bladeren hangen. Ik sta als een zot te staren op dc zonnestralen, die zich Jn deze drup pels spiegelen. Heb ik niet reeds begonnen de tee- dere vogels te bewonderen, wanneer zij onder het loof zitten te kweelen Ben ik zelfs niet de dappere levensred der geworden van. een schoon berde rinnetje Ik luisterde met vreugde naar het gebul.k der kudden, het geblaat .der schapen, het golvengeklots des strooms, om eene heilige muziek daar in te vinden Dat zijn aItemaal kcn- teekenen eener droefgeestige gemoeds. stemming... en zulke poëtische gillen en romantische dweeperijen betamen niet aan een Duit schen diplomaat. Von Schöïlin lachte over deze spot tende zelfbeschuldiging doch hij werd zeer ernstig, toen de gezant- schapsraad koelbloediger bijvoegde Neen, mijn dierbare broeder, be ter is een voorzichtige terugtocht, dan een b schandelijke nederlaag. Deze kleine Stella met hare lieftallige on schuld, begint yopr mij gevaarlijk te De schade wordt op 300.009 frank geraamd Zondagmorgen, omstreeks 3 u. 30, brak een verschrikkelijke brand uit in de kartonfabriek van den b. Van den Haute-Windels. Deze laatste is gelegen in de achtergebouwen van de woning van. de Wed. Van Laere. Rond voormeld uur werd de bevolking van Ninove op geschrikt door bet alarmblazen van de pompiers. In min dan geen tijd was bei vrijwil lige pompierskorps ter plaatse en met hen een groot aantal toeschouwers. On der bevel van onderluitenant Karei Fransman vingen de reddingswerken aan. Op de Groote Markt werd de auto- pomp' in werking gesteld en dra scho ten groote waterstralen de lucht in. In- tusschentijd had het vernielend ele ment zulke geweldige uitbreiding ge nomen, dat er niet aan te twijfelen viel -of ganscli de fabriek zou dc prooi der vlammen worden. Het *uïr vcr.d een al te goed voedsel in het papier en karton die er in groote boeveelheden voorbanden waren. Wan de kartonfa briek zou'weldra niets meer overblij ven. De reddingswerken werden dan ook maar gedaan- aan de aanpalende woon huizen van de Wed. "Van Laere en van Van Cauter voor verderen brand te vrijwaren, waarin men dan ook geluk te. Na een paar uren onverpoosden ar beid waren de pompiers heelemaal den brand meester. Die kartonfabriek met baar inhoud zoowel hare verschillende moderne rna- cliienen als grondstoffen ward gansch in asch gelegd. Het gebouw die twee verdiepingen telde, alsmede groote sta pelplaatsen van karton, was heelemaal verdwenen. Op de plaats daarvan ver hief zich een smeulende hoop steenen. Door het vernielende element, zijn er thans opnieuw verschillige onvrijwilli ge we'rkloozen. Er zijn ook 3*2 uitstalramen van Al fred Pauwels in den brand omgekomen. De brand was nog maar Men klein tijdje bekend in de stad, of al onze po litiemannen waren ter plaats, en met hen de gendarmen om de orde te band haven. Burgemeester Behn en het Sche pencollege kwamen eveneens ter plaat se. Een doode, acht gekwetsten Zaterdag namiddag, rond 5 ure, go- beurde er op den gröóten steenweg, Aerschot-Lier, tér hoogte van Berlaer- Heikant, een verschrikkelijk auto-on geluk, dat het leven kostte van: een 26- jarige vrouw, en waarbij 8 andere per sonen. gekwetst werden. D,e 19-jarige Karei Mignon, wonende te Antwerpen, Lange Lozanastr., kwam met zijn luxe-auto uit de richting van, Aerschot gereden. Op 't gehucht Ber- lacr-Heikant, kwam het 13-jarig meis je Maria Hendrickx, uit de richting* van Melauwen. Met het kind te willen mijden veroor zaakte de autorijder nog een veel groo- Ler ongeval. Voor de herberg der ech telingen Vetters, zaten op een bank, de 35-jarige Emiel Vetters; de 30-jarige August Vetters, en de 27-jarige Leon- tien Vetters, echtgenoote Peelers en bare twee kindeéen, Frans een jongetje, van anderhalf jaar oud en. een meisje van 2Vi jaar oud; daarbij nog een ge brekkige dc 32-jarige Frans Thys, da 27 jarige Alfons Vellcrs en Louis Na gels. Dc auto bolde recht op de bank waarop de mensehen gezetcp waren en allen werden min of meer erg gekwetst. Leontien Vetters, echtgenoote Pen ters was het ernstigst getroffen. Zij tak onder dc auto en werd met doode- lijke.verwondingen opgenomen. Enkele minuten later was zij reeds een li ik. Ook haar twee kindertjes werden ,'aar getroffen. De kleine Jeanne ver keert zelfs in levensgevaar. Verder wer_ den nog zeer ernstig gewond: August Vetters en de gebrekkige Frans Thys. Hen werden verscheidene ledematen ge broken. Lichter gelroffénv werdeti. Alfons Vetters, en Louis Nagels. De zwaargewonden werden naar liet hospitaal te Lier overgebracht,terwijl de lichter getroffenen ter plaatse verpleegd werden door een bijgeroepen genees heer. De gendarmerie stelde een onderzoek in en waarschuwde het parket. worden... dus vlucht ik, vooraleer het voor mij en haar ie laat is Schollin blikte nadenkend ten gron de en sprak Ik kan ti geen ongelijk geven, Eugeen Ja, laat zijn, dat de afkomst van liet meisj.^voor den dag kwam, en wij .verzekerd'waren geene onwettige spruit van Franschen" overmoed aan te treffen... iP.och in den tegenwoordi- gen staat van zaken, kan ik. uwe voor zichtigheid, geenszins afkeuren. Stella is al te bevallig in hare bekoorlijke natuurlijkheid, sprak Eugeen, en zijne stem verried de ont roering des hkrten: Zij is Sen van die wezens die hart en zinnen over weldigen, en het verstand in boeien klinken. Eugeen, onderbrak de landraad hem met liefde indien 't, maar niet reeds te laatlis... Ga heen, indien bet hart u nog oprlof geeft... Vlucht, in dien gij nog dc noodige krachten hebt... Zoo niet, waarom zoudt gij uw leven martelen door eene geweldige onthouding Gij kent mij en uwe zuster, wij zullen u nooit laken over uwe beslissing, welkdanig zij zijn mo- 8*- Te laat zou 't voor mij maar zijn, indien ik overtuigd ware, dat ik tranen van smart uit hare schoone donkere oogen heb geperst.... Met mij zeiven on mijn hart zal-Ik wel den wea: weten. Schollin schudde bedenkelijk zijn hoofd en zegdu beloerend: De mans- geaardheid verschilt van den eenen tot den anderen.' De indruk, welken uwe zuster op mij te wege bracht, was van den, oersten dag af onuitroeibaar. Gij GROOTE BRAND TE ME1RE Zaterdag voormiddag, rond kwart voor negen ure, word het stedelijk pom- pierskorps onzer stad opgebeld. Er was brand ontstaan in de gebouwen van den Boerenbond, gehouden door de genaam- den Van Vaerenbergh. Te 9 ure warcri de pompiers reeds ter plaats plaatse. Stalling met zoldering en een ovenkot zijn de prooi der vlammen geworden, doch de groole schuur, waar zich alles bevond wat den boerenbond toebehoort, kon gevrijwaard worden. weet, hoe heldhaftig ik heb gestreden toen zij bleef weigeren... ik moest haar bezitten... mijne gezondheid en de rust mijns levens hingen er van af. Indien gij mijne grondregels had- det, dan zoudt gij, zonder Francisca.s bezit, gerust, tevreden en gelukkig ge worden zijn. In eenen oogenblik een passend huwelijk aangaan, en zich dan in. het geluimel der wereld werpen, ziedaar bet middel om den storm des harten in beweging te brengen. Uwe zoo gezegde grondregels sma ken naar de bespiegeling... de praktijk zou u bittere lessen geven... gij hebt geen gevoel. Naar mijne mecning kan niets een juister denkbeeld daarslcl- len van Tantalus' kwellenden dorst, dan die hijgende begeerte, welke de ziel van den mensch martelt. Het' le ven beeft maar bekoorlijkheid, wan néér men nabij en in aanraking :.s mot het wezen dat men bemint, wanneer men bemint, gelijk ik .mijne Frar.cisca bemin en eeuwig beminnen zal. Eugeen's gebarenspel gaf getui genis van zijne inwendige ontroering. Eenè stem liet zich in zijn hart hoo- ren zij fluisterde hém toe Te laat. Immers de toestand zijns harten was reeds wanhopig. Desniet tegenstaande bleef hij nog altijd zich- zelven bedriegen met de woorden koelheid, verstand en overleg.» Hij zegde met den sohijnwil der beslissing: Het moet wel gaan, als men wil; in allen gevalle moet de zaak beproefd worden, cn ik geioof de man niet te zijn, die in' een tweegevecht' tegen zichzelven bezwijken kan. Het zou nu'j eene groole vreugde baren, Eugcen. Ik wensch een.e verbin tenis met dit meisje niet, alhoewel ;k moet bekennen, dat 't bekoorlijk is.De vlak barer geboorte is voor mijne edel- mans begrippen een steen des aan stoots wat wilt gij er aan doen Ik ben zoo, en niet anders. Dat is zeldzaam murmelde Eugcen ik voel hoegenaamd 'dien tegenzin niet. Ik houd mij vasteüjk overtuigd, dat geene vlek pp bare ge-, boor te rust. Welnu, gij menscbenkind.Waar om Wilt gij dan uw oproerig hart in het dwangjuk leggen V riep de landraad uit met verwondering. Waarom herhaalde Eugeeiü en begon na te denken. Eene groole verlegenheid werd leesbaar op zijn edeï gelaat... zijn blik viel len gronde, zoo- dra bij denzelven vrij en stout; op den. zwngcr wilde richten. Dc landraad sloeg hem gade. Iets belachelijks zou volgen, dat voorzag bij, met zijne zeldzame rnenscbenken- nis. Eugeen antwoordde Waarom' vraagt gij Omdat ik 't list dulden kan, dat een vrouwspersoon nïj.i ge heel zijn en denken zoo uitsluitelijk. inneemt," gelijk deze kleine Stella 1 Arme dwaas fluisterde Schollin weemoedig dit uitsluit,el ijk! innemen van ons zijn eri denken, i$ juist liet zaligste lot, lat ons mannen op aarde ie beurt kunne vallen. Ik mocht liet maar laat ondervinden. Ik morre nief, hoe en wanocop... ('t Vervol gy/

De Volksstem | 1933 | | pagina 2