Een Wraakroepend Bestuur Van waar die Vitaliteit 12 Zaterdag Oogst 1935 EEN REISJE TE VOET Provincial© De inhuldiging der tunnels onder de Schelde Studieweken LEGERNIEUWS De terugvlucht van Balbo's esliculer De derde Stratosfeertocht uitgesteld De angstwekkende ioestand in Ierland XXXIX JAARGANG NUMMER (33 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Ciandt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Clara Zonop4,39Zonaf7,12 L. K. 13 N, M. 21 Men mag over Hitler denken wat men wil; hem de grootste held der XXe eeuw noemen of hem.ver- ketteren als een demon, die onze laatste sprankels beschaving in Eu ropa nog wil uitdooven. Wat er ook van zij en de toekomst zal hier uitkomst brengen, en zeggen wie van heiden gelijk heeft dit is toch merkwaardig in dien menseli en springt, elkeen in 't oog: zijn bewonderenswaardige werkkracht, zijn vitaliteit en energie. Ook Mussolini heeft reeds meer dan tien jaar lang dezelfde, in onze wereld zoo Zeldzame eigenschappen getoond... Ook liij heeft met een nielt te buigen noch te breken ar beidskracht Italië tot den staat om gevormd en omgeplooid zooals hij nu is... een der meest vooraanstaan den van Europa en van de wereld. En dan vragen we ons af Van waar komt toeli die vitaliteit, dat ontzaglijk uithoudingsvermogen dier heide grooten onzer eeuw Zeker men kan misschien veel terugvoeren op den hoogmoed die in eiken mensch schuilt en die den mensch dwingen.kan tot geweldige en grootsche daden, tot zulke da den, waartoe hij zich zelf eens niet bekwaam, achile... Maar dat ver klaart toch niet alles. De omstandigheden hebben heel zeker ook veel bijgedragen tot dat ■wat we nu zijn. Maar mogen we daarentegen niet zeggen dat zij de geniale kunst hebben verstaan de omstandigheden naar hun eigen wil te plooien Maar ook dat verklaart nielt alles. Er ligt dus een dieperen grondslag aan al dat streven, werken en be wegen. Ongetwijfeld ligt hij in de opvoeding en duidelijker nog in de zelfopvoeding, de zelfdiscipline dier beide karakters. Vooraleer zij de wereld en 3e massa's begonnen te plooien hebben zij zich zelf geplooid en gevormd naar eigen sterk ge steld plan. En nu is het wel merkwaardig dat heiden: Mussolini en Hitler als zoovele sterk'en die de grooten wa ren in de mensehelijke geschiedenis, zich tot een STJRÈNG sober leven liebbcn opgevoed. Beiden zijn niet-roolcers, heiden drinken geen alcoolhoudendc dran ken. Hitler is zelfs vegetariër... Heel de mensdh moet hervormd worden, zegt Hitier, willen we tot de redding komen onzer maatschap pij en onzer beschaving. En daar om heeft hij de hand gelegd op de meest elementaire punten der op voeding: de voeding. De regeling van eigen lichaam en'der eigen drif ten, zal van dat lichaam de beste dienaars maken om te komen tot een geestelijk krachtig man. Zoolang wij' niet duidelijk besef fen wat de erfzonde in ons bewerkt heeft, worden wij geen vitale sterke mensehen. In heit ondergeschrikt maken van het lichaam en zijn drif ten aan de krachten der ziel ligt het eerst tie bewerken punt der men sehelijke opvoeding. Om dat zoo afdoende mogelijk te doen, gingen Hitler en Mussolini den racBkaal- sten Weg op, ten slotte ook den kortsten en gemakkelijksten: ont houding, waar -onthouding moet toegepast. Weze het ons een les. P. M. Smets, O. P. Van Gosseiies naar Beauraing, LIsieux en Lourdes en terug Wij. komen liet bezoek te ontvangen van Arthur Degroote, uit Gistel, die te voet, samen met Jules Mambourg, van Gosseiies, deze reuzenreis, zijnde 3500 kilometer, komen te eindigen. Vertrok ken den 24 April uit Gosseiies, zijn deze twee moedige voetgangers terug gekomen aan hun vertrekpunt op 15 Juli laatst. Zich een enkele rust van 5 dagen gunnende te Lourdes, te welen van 3 tot 8 Juni, hebben ze moedig den terugweg aangevat, om te eindigen heen en terug, met 77 dagmarschen. Met de vijf dagen rust in Lourdes maakt dit dus het totaal van hunne reis 82 dagen. Ziehier eenige van de voornaamste steden welke onze reizigers doortrok ken In het gaan Gosseiies, Namen, Beauraing, Bouillon, Youziers, Reims, iChctteau-Tliiery, Meapx, Parijs. Nan tes, Evreux, Orbec, Lisieux, Morlain, Chateaubriant, Montaigu, La Roc-lie- sur-Yon, La Roebelle, Saintes, Bor deaux, La Rdole, Nogaro, Maubourguet, Tarbes, Lourdes. Dc terugreis geschiedde over Pau, Arlix, Eauzc, Nérac, Agen, Villeneuve- sur-Lot, Bergerac, Limoges', Argenton, Ch&leauroux, Orleans, Pitliiviers, Fon- tainebleau, Coulommiers, Ghateau- Tliiery, Reims, Youziers, Sedan, Ber- Irix, Ncufchaleau, Bastenaken, La Roche, Namen, Gosseiies, aankomst. Zooals men ziet, hebben onze twee bedevaarders gansch Normandie en Bretagne doorreisd. Bij 't gaan is M. Mambourg ongeveer 8 dagen ziek geweest, namelijk in Bre tagne en bij den terugkeer beeft M. Degroote van 't slecht weder en pijnen aan 'de- voeten gedurende 400 kilome ters veel afgezien, hetwelk geenszins hunnen moed ontnam en geen enkelen dag tegenhield. Bij hunne aankomst in Lourdes wer den onze twee bedevaarders ontvangen door Mgr Pierre Marie Fertile, bis schop van Tarbes on Lourdes, en bij hunne moedige terugreis stemde Mgr Emmanuel, aartsbisschop van Reims', ook erin toe onze twee pelgrims te ontvangen en zelfs hun wegbook met zijn handteeken te bekleeden. In Lourdes bij hunne aankomst wer den ze tamelijk goed onthaald van on geveer 2000 landgenooten, die niet de Nationale Bedevaart uit Brussel juist in Lourdes waren toegekomen met E. H. Swalus als bestuurder, die "non ook goed ontving en proficiat, wensehte. Deze buitengewone koene «untgang dient zeker vermeld te worden, want aan moeilijkheden ontbrak het .liet, en voor hun grooten moed dien zo aan den dag legden, dient MM. Degroote en Mambourg hartelijk geluk gcwenscht. Zij deden gemiddeld \1 kilomet >r per dag, met elk ongeveer 15 kilos te dra gen op hunnen rug, als rèis.OJd men' eten, enz. .Woensdag aVond vergaderde 'ten sladhuize de bevoegde, commissie, he iast met het onderzoek der, plannen voor de feestelijkheden der inhuldiging de datum van den 3cn stratosfeertocht welke plechtigheid zal doorgaan op Zondag 10 September, aanstaande.; Over het algemeen blijft het oor spronkelijk plan der feestelijkheden on gewijzigd. Besloten werd dat Imalso de intercommunale maatschappij lot aanleg van den linker-Schelde-oever gelast zal zijn met het officieel gedeel te van het programma. Zoodat zij de uilnoodiging zal le verzenden hebben, de spreekbeurten te regelen en de her- inneringsmedalie uit te doelen. Het deel van de stad zal het dan zijn de volksfeesten in te richten ter gele genheid der inhuldigingsplechfighedcn. Ook dat zal echter gebeuren in óverleg met Imalso. Thans slaat het vast, dat liet Tunnel lied door ongeveer 2000 personen zal worden gezongen op den linker- Scheldeoever, terwijl de Heilzang, door ongeveer 400 uitvoerders, op den rech teroever zal worden uitgevoerd. De bei de gezangen -worden ingezet on het oogenblik dat de Koning de tunnel bin nentreedt en er buitenkomt, 't Is overal zeer druk. 't Is volle sei zoen. Er wordt geweldig veel gereisd. Overal handelsfooren, en tentoonstellin gen. Ook in de K.A.J. is 't zeer druk. Het is bij ons het seizoen der studie weken. ÏDe groote landelijke studieweek' is .voorbij. Nu zijn sedert Yrïjdag-avond de zes ge'weslelijkè studieweken aan gang voor leiders van onze plaatselijke afdeelingen To Boechout voor het arrondissement Antwerpen, te Mechelen voor Mechelen en Turnhout, te Zuen voor Brussel en Leyven, te Heusden voor de Provincie Limburg, te Oostakker voor dc provin cie Oosl-Ylaanderèn. (Gont-Eekloo, St. Niklaas, Dcndermonde, Aalst, Gee- raardsbergen)te Torhout voor West- Vlaanderen (Brugge, Kortrijk, Roese- lare, leper, Oostende). In totaal zijn daar 1.700 leiders. (En over drie jaar in 1930 was er maar alleen een lande lijke studieweek voor alle leiders, met 505 deelnemers!) (D.at is dan nog slechts alleen bij de K.A.J. Dan zijn er nog de gewestelijke studieweken van J.O.C., V.K.A.J., J.O.G.F., zoodat er dit jaar meer dan 6.000 leiders en leidstérs van de beweging deelnemen aan dio «groote manceuvers». In vollen krisis- tijd I De beweging vraagt' veel van hare ileiders, vele oITcts, veel studie en ge- 1 bed. Maar welke beweging zal uilslagen bereiken, eene 'die hare leden wegstuurt met wat groote leuzen en veel straatla- waai of eene die hare leden werk geeft, die veel vraagt van hen En als men ziet hoe oneindig veeleer nog te doen is voor dc jonge arbeiders, mag' en moet er dan niet veel gevraagd worded van de leiders der arbeidersjeugdbeweging, moet er dan vooral igeen DIEPGAAND werk en studie en gebed van hen ge vraagd worden, in plaats van opper vlakkig geroep en geschrijf ÏDe zes studieweken behandelen de zelfde onderwerpen als de landelijke studieweek. En vooral zullen er ook die zelfde geestdrift, diezelfde broederlijk heid, diezelfde 'werklust, diezelfde vroomheid heersdien als op de lande lijke. j Elk jaar reeds hebben onze studiewe- [ken heerlijke vernieuwing en verstevi- I B'ing gebracht in de bedrijvigheid der •K.A.J. We mogen getuigen dat elke sïu- j dieweek een bron is geweest van nieu- .we gedachten, nieuwe verwezenlijkin gen, nieuwen en breederen geest onder onze leiders en leden. En bovendien... hoevelen onzer huidige voormannen en hoofdleiders zouden niet op een studie week voor goed beslist hebben, gansch hun jong leven te wijden aan de K.A.J., hoeveel lauwe leiders zouden daar niet veranderd zijn in hevige propagandis ten voor de Kajottersgedachte Daar om mogen we zeggen, dat die jaarlijk- sclie studieweken dc REUZEN-MOTO REN zijn die gansch het Ivajottersleven en. het Kajotlerswerk vooru its luwen. Daarom hechten alle Kajotters er zóózeer belang aan. Want zij weten ook dat onze geestelijke overheid en alle Katholieke werkers, veel v^n onze stu dieweken verwachten en verlangen, en... dat ook onze tegenstrevers er hoog naar opzien. Dat is onze fierheid, maar dat maakt ons bewust van onze verant woordelijkheid, en. dat sterkt ons in on zen strijd tor verovering van gansch de arbeidersjeugd si? Reeds drie Katholieke Aktie-dagoh zijn voorbij. Drie dagen voor "do jeugd, jvoor Vlaanderen, voor de KERK Want al die duizende jonge mannen hebben 'daar getuigd voor hun geloof en bun trouw aan bun geliefde Bisschoppen. Al die frissche flinke kerels hebben ge toond. dat zij midden alle gedaehten- 'verwarring en onbeschrijflijke bnkrom_ jpenheid van geest van dezen lijd. den juist en weg hebben behouden. Allen hebben borg gestaan voor een toekomst J waarin recht, en liefde, en WARE vrij heid zullen betracht worden onder de imenscben. en geen rechtsverkrachting, noch uitzinnige rassen- óf standenbaat, noch miskenning van de mensehelijke persoonlijkheid. We kunnen ook met genoegen zoggen .'dat de Kajotters, niettegenstaande hun .zeer talrijke plaatselijke en gewestelij ke vergaderingen cn het vele Kajolters- werk dat aan de dagorde staat toch nog in groot getal aan deze jeugddagen lieb bcn deelgenomen. En nu nog op 3 Sep tember te Brugge en op; '10 September te Sint-Truiden .1 Het blijkt nu langs om meer dat ongeveer in gansch Rusland Hon gersnood heerscht, en dat het waar is van de 10 niillioen verhongerden in Rusland, en dat de oorzaak niet te zoeken is in natuurrampen; maar in het beestig-dom en slecht stelsel van de Sovjets. De sovjet-diktator Stalin heeft er onlangs nog op geatoeft dat de socialisatie van den landbouw reeds zeer ver is doorgedreven. Zijn oorlogsplan tegen het persoonlijk bezit, acht hij als geslaagd. En het gevolg Door het vruchtbaarste land van Europa schrijdt: de massa-d'ood. Zoo is het niet moeilijk 0111 allen gelijk te maken: men maakt, van allen een lijk. Schatten der natuur, vruchtbare wasdom, de kostbare fijne tarwe, vut en voedzaam, het nijverig zwoegen van de millioenen. Verdwe nen. Het sovjet-sfelsel werpt de parelen voor de zwijnen. Nu «schreit het bloed der arbeiders, die 'hongerend de zwarte aar de der Oekraïne bewerken, ten hemel om wraak. uit «Ons Verbond». Het 2de Genieregiment in garnizoen te Berchem-Antwerpen, doet voor zijn werving, oproep aan de volgende spe cialisten paswerker, paswerkor-mon- teerder, paswerker-mekanieker, tim merman-wagenmaker, ketelniaker, au_ lovoerder, zeeldraaier, elektriekec,blik slager, smid, mekanieker voor moto- loron, schrijnwerker,^ modelmaker,gc- rocdscliapmakcr, loodgieter-zinkbo- weiker, autógeensoldeerder, kuiper, mandenmaker, vuurwerker, schipper, betonwerker, steengroefwerker, teeke naar, metser, mijnwerker, putgravor cn touwdraaier. De militianen van de lichting 1934, die een dier stielen uitoefenen en bij het 2de Genieregiment wenschen inge lijfd te worden, mogen bun aanvraag sturen aan den Bevelhebber van het 2de Genieregiment, Kazerne 8/9 te Ber chem-Antwerpen, die ze op tijd zal uit- noodigen om hun een praktische proef te doen afleggen. De militianen mogen slechts hun aanvraag sturen om de praktische proef te ondergaan, na voor het wervingsbu reel verschenen te zijn, maar ten laat ste vóór 1 November 1933. Op te merken dat bij het 2de Genie- regiment de opleiding in de vlaamsche taal gegeven wordt. NOG DE NOODLANDING VAN LINDBERG Balbo te R^ome verwacht Te Rome is alles reeds sinds dagen, in gereedheid gebracht om den generaals te ontvangen. Dc watervliegtuigen zullen zich neer zetten in de wateren van Ostic. Musso lini, omringd van al zijn ministers en de voornaamste personaliteiten van het regiem, zal den generaal en zijn man nen tegemoet treden om hun geluk te wensclien over hun volkomen geslaag den tocht. Dc menigte zal op het strand worden toegelaten om uiting te geven aan baar enthousiasme bij de aankomst der. vliegtuigen. Na dc ontmoeting met den Duce zul len de generaal en de vliegeniers plaats1 nemen in de gereedstaande auto's en dc autobaan Via-del-Marc, die mondt in het hartje van Rome oprijden. Zo zullen halt hourien op bet Venetiëplem waar bet standbeeld van Victor-Emmanuel II gansch de ruimte beheerseht. Op het oogenblik dat de stoet langs de Via-doll-Impero Rome zal binnenrij den, zal de historische klok van het ka- pitool geluid worden terwijl op do om ringende heuvelen het geschut bulderen zal. Op de Yia-dell-Imperio zullen de vlag gen der oorlogsschepen worden gehe- scben. wat enkel gebeurt voor zeeha vens. Dit betcekent. echter symbolisch1 den terugkeer van Rome lot de zee, naar. den wil van het Fascisme. 's Avonds zal de stad een feerielc schouwspel bieden. Al de monumenten, van Rome, bet Coliseum, bet Forum, (le basiliek, enz. zullen ten teeken van vreugde verlicht worden. Lindberg en zijn vrouw Volgens de bladen gisteren meldden, zou Lindberg gedwongen geweest zijn te landen op Groenland en zou ten ge volge der opgeloopen verwondingen- overleden zijn. Thans verneemt men langs den ra^ dio, dat het nieuws van Lindbergs over lijden heolemaal uit de lucht is gegre pen en dat de vlieger gaaf eii gezond is en zoodra mogelijk weer zal opstijgen. Tot de aanstaand-s lente. De Gondel moet herzien worden Zooals gemeld gaven de twee eerste onderzoeken van den gondel van Max Co'sijns, geen bevrediging en wachtte men op beslissende proefnemingen om* den datum van derden stralosfcesloclit bij benadering le kunnen vaststellen. Een bepaalde proef, werd Donderdag gehouden en het bleek, dat de openin gen bestemd om de deuren te-bevatten, zeer; vervormd waren. Volgens het Na- Zie vervolg onderaan volgende kolom Naar de uitroeping der republiek Woensdag, laatste zitting vóór liet groot verlof van de Iersche Kamer, heeft M. de Valera in den Dail aan de volksvertegenwoordigers drie wetsont werpen onderworpen, waarvan de slem^' mmg zou gelijk staan met do afschaf fing van den post van Goeverneur-Ge- ncraal en met de afbreuk van alle be trekkingen met de kroon. Dit initiatief wordt beschouwd nis een maatregel, die onmiddellijk* de uil roeping van de republiek zal vooraf gaan. Tijdens een bewogen debat hadden' er heftige onderbrekingen plaats op do banken der oppositie, zoodat M. Ie Va lera een einde stelde aan het debat. De Iersche Kamer ging dan uiteen tot, 27 September. Wat zullen de blauwhemden doen In het parlement heeft dc Valera dus nogmaals het pleit gewonnen. Hot lijkt echter niet zoo zeker, dat hij ook zijn zin zal kunnen doordrijven, ten over staan van de «Nationale Wachtv of Blauwhemden van generaal O'Duffy, die zijn politiek dwarsboomen. Naar in doorgaans goed ingelichte kringen! wordt verzekerd, winnen de aanhangers; van O' tP,uffy alle dagen veld. tionaal Fonds voor Wetenschappelijk! Onderzoek, dat dit bericht mededeelde, zal de kajuit volledig moeten herzien worden. iP;it werk vergt verscheidend! weken, zoodat de derde stratosfeertocht van de F.N.R.S. lot de volgende lcntai zal moeteii uitgesteld worden»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1