Wie is mijne Moedei? Om eau feest goed Ie doen slagen Om koslen en moeitn niel te beklagen Neemt steeds de bieren van DE GHEEST Ze zijn nog nooit ontrouw gewesst. Verkeersongeval Ie Anltccrpen Van eene stelling gevallen te MPesselgem De revolutionaire gebeurtenissen op Cuba 12 Augustus. Feestdag van de H. Ciara van Assisie, Geboren in 1193 uit eene adellijke familie. Ze was de eerste vrouw die haar het voorbeeld vaii den H. F ran ei sous besloot cén leven, van algeheele onthechting en yolledige ai;- moede te leidén. De H. Franciscus gaf haar een boetekleed, bezorgde haar een eerste onderkomen in een klooster der Zusters Benedictinessen, waaruit hate ouders vergeefs poogden haar te ont voeren. Ten slotte werd haar het kloos ter van St Damiaan toegezegd: ze werd er als abdis aangesteld, ze leefde er gedurende twee en veertig, jaren, ge trouw aan bare belofte van algeheels armoede en onthechting. Ze toonde zich ook heel dien tijd een wijze en ervaren overste. Ze stierf den 11 Juli yan bet •jaar 1253; twen jaar later werd ze door Paus Alexander IV heilig verklaard. Het Kapitool van Havana, waar het Parlement van Cuba zetelt Amerika oefent drukking uit Bevestigd wordl, dat door den Ame- ïikaansehen gezant te Havana is ge- ëischt dat Machado een voor alle po litieke partijen op Cuba aanvaardbaren minister van Buitejvlandsche Zaken zal benoemen en vervolgens bet Congres voor onbcpaalden tijd zal verdagen, ton einde een oplossing dér' politieke pro blemen mogelijk te maken. De bedoe ling zou zijn. dat de nieuwe minister automatisch Machado als president zou cpvoLgen. De huidige Cubaansehe minister van Buitenlandsche Zaken, Ferrara, zou dan als zoodanig moeten aftreden. Hij kan namelijk niet voor het staatspresi- dcnlschap in aanmerking komen, aan gezien hij Italiaan, van geboorte is. Tn zijn plaats zal vermoedelijk wor den benoemd de huidige minister van Onderlijs, Cespedes. Laatstgenoemde is voorstander van de vorming van een cabinet, waarin alle politieke partijen vertegenwoordigd zullen zijn. Als gevolg van de Amerikaansche stappen is de verhouding tusscben Cu ba en de Vcreenigde Staten nog ver scherpt. Een Cubaansehe regeerings- verlegcriwoordiger heeft er in een. 'ra diorede aan herinnerd, dat het Cubaan sehe volk den grondwettelijken plicht Te Manzanillo, waar het eveneens zeer onrustig is, werd een man gedood, terwijl verscheiden personen meer of min ernstige verwondingen opliepen. Onder de gewonden bevindt zich ook de militaire gezaghebber, die thans aldaar de burgerlijke overheden vervangt, als mede een inspecteur van politie. Ce Cubaansehe Ministers beraadslagen De leden der Cubaansehe regeering hebben met president Machado in diens paleis een belangrijke bespreking ge houden, waarbij vermoedelijk is. beslist, of Machado al dan niet zijn. ambt zal neerleggen, om een einde lo maken aan de politieke onlusten. Aan de conferentie is ook deelgeno men door den minister van Buitenland sche Zaken, Ferrara, die kort te voren per vliegtuig uit Miami was aangeko men. Zooals gemeld, zal Ferrara ver moedelijk aftreden, om plaats te maken voor den minister van Onderwijs, Ces pedes, die dan president zou worden. Ondcrtusschen is nader contact met president Roosevelt gezocht. De Cn'- baansche gezant, die op het oogenblik te New-York vertoeft, heeft namelijk een onderhoud aangevraagd met presi dent Roosevelt en zal, naar Reuter ver neemt, terstond naar het zomerverblijf Z. E. Kardinaal Vart Roey te Hasselt. Z. E. Kardinaal. Van. Roey, aartsbis schop van Meehelen, zal Zondag e.k. de zevenjaarlijksehe Maria-feesten bijwo nen welke te Hasselt ter cere van O. L, Vrouvv «Virga Jesse» plaats hebben. Het pensioen der invaliden. Vol gons een mededeel ing van bet ministe rie van, Landsverdediging blijkt de af kondiging van, een nieuw wetsbesluit op bet invalidenpensioen dat geen enkele beginsel-afwijking bevat van bet ont werp ontstaan uit de werkzaamheden van de raadgevende kommissie, nu ver zekerd. De vaste beslissing zal open baar gemaakt, worden- Vrijdag, na af loop van den Kabinetsraad, beeft om in geval van lusschenkomst jvan Roosevelt, te Hydepark vertrekken, door een vreemde mogendheid, naar de President. Roosevelt volgt het verloop wapens te grijpen. In bet Cubaansehe jvan den toestand in Cuba met de groot- Congres is een voorstel ingediend omjsle aandacht. In de omgeving van lloo- de Zuid-Amerikaansche regeevingen sevelt wordt, slechts gezegd, dat de te verzoeken, haar standpunt bekend te [Amerikaansche gezant te Havana, Wei- Trekking der Verwoeste Gewesten. Leen ing 1922. Donderdag had 135e trekking plaats van de leening 5 t.h. 1922 van de Verwoeste Gewesten. Hieronder volgen de winnende reeli sen en nummers. Reeks 132.53G, Nr. 19, wint 250.000 fr. Reeks 77.708, Nr. 10, en Reeks 191.708, N. 2, winnen elk 100.000 fr. Alle overige nummers van de getrok ken reeksen zijgi elk betaalbaar met 300 fr. De S.S. «Lccpoldville» verwacht. De «Leopoldville» wordt Vrijdagvoor. middag tussehen 10 en 11 uur te Ant werpen verwacht. maken. De burgers wreken zich op de politie Inmiddels hebben Cubaansehe T-egee- les zijn pogingen voortzet, om den loo st and int rust te brengen. De rcgccring der Veroenigde Staten is echter niet rings troepen het radiostation van de j voornemens zich te mengen in de bin- Amerikaansche International Broad- neniandsclie aangelegenheden van Cuba. casling Company bezet.. In verschillende plaatsea des lands, waaronder ook te Havana, is het op nieuw tot. onlusten gekomen. Te Havma werden drie polilie-agonlen en een in specteur van politie, die zich op °en hoek van een. straat, hadden opgesteld, j plotseling uit een met oen vrij groote snelheid den. hoek omkomenden auto hevig beschoten. De drie agenten waren op slag dood, terwijl de inspecteur zeer ernstig werd gewond. Men neemt aan, De Staat van beleg afgekondigd President Machado, die van geen af. treden wil weten, heeft voor geheel Cu ba den staat van beleg afgekondigd. Waarschijnlijk is dit het beslu'L van de beraadslagingen der ministers. De gezant te Washington schuldig Men neemt thans aan, dat de onver zoenlijke houding van president Ma chado het gevolg zou zijn van de raad dat dit de eerste wraakneming is van. Igevingen van den Cubaanscben gezant d,. burgerij voor bot schieten door deU" Washington. Dcse^ou Machado lot politie op de menigte, op Maandag 1.1. Verder werd bij het universiteitsge bouw een totnogtoe onbekend gebleven man doodgeschoten. onverbiddelijkheid hebben aangezet eri zich tegen de bemiddelingsvoorstellen van den gezant der Vereenigde Staten te Havana hebben gekant.. Gasontploffing te Ledeberg Twee gekwetsten Donderdagmiddag waren werklieden in de Weldadigheidsstraat aan de her stelling bezig van de gasleiding, toen door eene tot nu toe onbekende oorzaak eene geweldige ontploffing plaats had. Twee werklieden, Alfons Cocqué en: Leo Cappaert, beiden van Gent, werden hier bij gekwetst. De noodigc maatregelen werden seffens door de politie getroffen terwijl de gekwestslen de eerste zorgen ontvingen. BANKIER OVERVALLEN TE DEERLIJK De bandieten konden met hun buit vluchten Donderdag rond den noen is een ban diet binnen gegaan in de «Banque de la Lys», gehouden door, Florent Deloof, Sweveghcm. Na de bedreiging met re volver stopte de bandiet een bedwel mende stof onder den neus en "een handvol papier in den mond van den bankier. Deze bewusteloos zijnde, werd eboriden aan handen en voeten. Toen vertrok de kerel met geld en waarde papier terwijl een t.weede kerel de wacht hield. De bandieten waren reeds vlucht toen men de misdaad ontdekte, Donderdag avond, rond half .zes, liad aan. het Zwemdok een verkeersongeval plaats waarbij een fietser erge kwetsu ren opliep. Van de Kielsche vest kwam ren auto- vrachtwagen van de American Pétro-t leum Company gereden, gevoerd doon Frans ülens, wonende Heirbaan, to Burght. Uit tegenovergestelde richting kwam do fietser Jozef Van Herwege gereden, 30 jaar oud en wonende Leeuwenstraat. De man raakte met zijn rijwiel onder de vrachtauto. Het linkervoorwiel van den auto reed hem over het rechterbeen. Hij kloeg van inwendige pijnen. Na ver zorging in een naburige apotheek, werd hij naar het Ste Elisabethgasllmis over gebracht. Nieuwe bestelling van metalen rijtui gen voor den Staat. Over de nieuwe bestelling van metalen rijtuigen voor de Spoorwegmaatschappij vernemen we dat liet aantal der in aanbouw gegeven rijtuigen in, ons land als volgt is vast gesteld 134 rijtuigen van 3e klas van 22 meter lengte; 40 rijtuigen van 2e klas van 22 meter lengte; 62 rijtuigen voor le en 2e klas van 22 meter lengte; 4 rijtuigen van 3e klas van 18 meter lengte; 20 rijtuigen voor 2e klas van 18 meter lengte," en eindelijk nog. 20 goederenwagens voor 2e klas van 18 meter lengte. Werkman geelektrokuteera ie Hombeek-bij-Mechelen Te Hombeek-bij-Mecliclen heeft, zich P.onderdagnamiddag een vreeselijk on geval voorgedaan. De 31-jarige elektriekwerkcr Jozef Borms, woonachtig in de Kleine Ha merstraat* te Puurs-bij-Bornhem, was in yoornoemde gemeente bezig de elek trische kabien na te zien. Door een ver keerde beweging raakte de arme werk man op zeker oogenblik een draad der hoogspanning aan en hij werd onmid dellijk ten gronde gebliksemd. Jozef Borms heeft ernstige brandwonden op- geloopen over heel het lichaam en moest bij hoogdringendheid naar het Heelkundig Gesticht der Brusselpoort straat te Meehelen overgebracht wor den. Zijn toestand is zorgwekkend. Door een treintj omgeworpen Op de werken van het. kanaal nabij den Luchtbal, werd Donderdag morgen, de 25-jarige Jozef Van Bael, wonende te Eckercn, Drijhoekstraat, door een Decauvilletreintje verrast en ten gron de geslingerd. De ongelukkige werd gewond aan de linkerbil, het hoofd en liep bovendien kneuzingen op over het gansehe li chaam. Na de eerste verpleging in het Noor-. derverbandhuis, bracht men den ge kwetste naar het Stuyvenberggasthuis over. CIRIO TOMATEN NAGEMAAKT, NOOIT GEEVENAARD Het Indexcijfer daalt in Luxemburg. Voor de maand Augustus bedraagt het indexcijfer in het Groot-IIertogdom Luxemburg 680 tegen 684 voor de maand Juli en 679 voor Augustus 1932. Historisch tafereel 44ste Vervolg Of ik wel waardig kon, onder de oogen komen van mijne ware ouders, voor den gevalle zij mij zouden vin den. Mijn toestand in de wereld was veel erger dan die van andere kin.ders op Gods grooten aardbodem. Ik moest mijzelven berispen, straffen en beteren. Zult gij nu gelooven dat ik gedwongen was veel- te overdenken. Francisca had zich van den. beginne ontroerd gevoeld, thans kon zij hare aandoening niet langer verbergen. Twee grove tranen rolden over hare wangen... zij bekreunde er zich niet om, dezelve weg te vagen. Met geest drift trok zij het meisje tegen liarei boezem, uitroepende Blijf blijf bij mij, Stella Het meisje bejegende hare liefko. •zingen en fluisterde Ik heb van den eersten aanblik gevoeld, dat ik u zoude beminnen. En. ik En ik zuchtte vrouw. Ik haatte u, Stella 1 Het meisje wiegelde twijfelachtig het hoofd, terwijl zij streelend vezelde; O, dat lieten uwe oogen toch niet eien Eenmaal las ik in een gedicht het voorwoord liefdesterren, ik. moest er om lachen, wijl ik niet kon hegrijpen hoe twee menschenoogen bij sterren mochten vergeleken wordenToen gij evenwel het gezicht omkeerdet en viwe oogpen oj> mij vestigdet, dan yer de stond ik, wat de dichter, wilde zeggen met het woord liefdesterren. Gij zult het weldra nog beter we ten, gij onschuldige bloem des wouds! dacht Francisca, maar zweeg wijzelijk. Hare borst zwol op van hoop o zij hoopte inderdaad dat dit meisje de be middelende engel zoude zijn (us.scheu haar en den broeder, in den gevalle al les op haar nederstortie, wat boven haar hoofd begon te waggelen. Had God dit meisje op haren weg gezonden, om haar te beschermen te gen de wanhoop, in hot geval de dier bare echtgenoot van haar rekening zou vragen Zij, voelde den wcldoenden adem van Gods vaderlijke liefde, die ook aan den zondigen mensch zijne ge nade niet onttrekt, wanneer hij vol ver trouwen en rouwmoedig tot Ilem. den Almachtige, zijne toevlucht neemt. De ze adem van Gods liefde drong als een genezende balsem tot in hare ziel. Zij voelde dat zij eenen steun zoude vin den in hetzelfde meisje, welke zij hui verend had aanzien als de verstoordste van haar moeilijk hervonden geluk. Terwijl de beide vrouwen de samen neiging barer zfelen beproefden door vvederzijdsche mededeeling barer zien- wijze en gevoelens, was het aan den hoornblazer der overzijde gelukt den sluurlieden te doen verstaan., dat eene buitengewone overvaart hun rijkelijk zonde betaald worden. Het, veerschip had zich in beweging gesteld, en. ste vende langzaam naar den overkant, om de reizigers af te halen. (De beide vrouwen waren al te zeer verdiept in het uitstorten van hare ge- ©üttsswal te H Door een gespan overreden 'De 52-jarige brooduilvoerder, Mi ch iels Pelr., woonachtig in de Korte Loobroekstraat, werd Donderdag voor middag, rond M uur, door een paar- dengespan over den "rechtervoet gere den. Het ongeluk gebeurde in de Lange Loobroeckstraat terwijl de man daar zijn dagelijkscbe ronde deed. Het slachtoffer werd door de politie der lie wijk naar het Sluyvenberggast- huis overgebracht en moest daar op raad van den dokter ter verpleging blijven. Donderdagvoormiddag waren drie metsers, Lagasene vader en twee zoons, wonende te Harelbeke, werkzaam aan een in opbouwzijnde huis voor rekening van. Gustaaf Yandenhende in de Nieuw- straat alhier. Zij stonden op een stelling van de tweede verdieping, ongeveer 6 meter; hoog. Rond 10 u. 20, brak opeens de stelling door en alle drie vielen bene den. De 23-jarige zoon Charles werd be- wustloos opgenomen en in de bouw ge dragen Dr. Yan Ackere was' seffens ten plaats en stelde vast dat de jongeling over gansch het lichaam erge knemin- gen had opgeloopen en ook kloeg ''an inwendige pijnen. Na eerste verzorging voerde de ge neesheer met zijn auto den gekw tste naar diens woning te Harelbeke. !Dc vader en de andere zoon bekwa men sleehls onbeduidende kneuzingen^ voelens, welke grootendeels de jeugdi ge herinneringen van Stella betroffen, dan dat zij zich met het, veer veel zou den bezig gehouden hebben. Francisca vermeed nochtans te antwoorden op al de zinspelingen van het meisje, die ha re onbekende móeder troffen. Eindelijk kwam de lustige hoornblazer op het gedacht eene "liefelijke melodie te laten' Aooren, toen zijn rijtuig reeds op het veer was en naar den kant der stad dreef. 1 Francisca en Stella leunden tegen de tralie des balkons. De tonen des hoo- rens weergalmden tegen de hoogten, waar het woud begon. Hare oogen vie len op het statige rijtuig, op den sier lijken bouwtrant, op den hoogen koct- siersbok en op de zitplaatsen voor de dienstboden óp het achlcrgeslel. D.c zilveren versiersels op het gareel, zoo wel als op het rijtuig, schitterden heerlijk in den glans der zonnestralen. Hel scherpe oog van Stella bemerkte op het portel eene grafelijke kroon. Toen mevrouw Schollin deze bijzonder heid vernam -werd zij eene zeer aan dachtige toeschouwster. Stella klapte als een vroolijk kind Zie eens, genadige vrouw, het zijn zeker vorstelijlcc personen. Bemerkt gij de kamenier achter op liet rijtuig Wat legt deze juffer zich op haar ge mak, om ons hier wel te kunnen in oogenschouw nemen.. Ha daar duikt, ook een bediende van achter op. in rij ke livrei met gouden trenzen Ik zou de heerschappen wel willen zien. Maar zij houden zich in de diepte des rijfuigs verborgen. Wie in den rijken trein, zaten, dat weet de oplettende lezer. Werpen wij eenen blik op de reizigers, die hun doel nabij zijn. De markgraaf Beauveau- Desalles scheen zich te vervelen tus sehen de zachte kussens. Zijn. fijn en nog zeer bevallig gezicht zag er veel gemelijke? en ouder uit, dan toen wij hem bemerkten in; de zalen der baron nes yon Plathen, waar hij hetzelve ver dook achter de trekken des .wereldmans. De Scherper opmerker zou wel .gezien hebben, dat hij er weinig om gaf, of hij zijne vergetene en ongeziene doch ter wedervond of niet. De markgravin hing met geheel de kracht haars moederharten aan li onbekende dochter. Zij was wel, door een zestienjarig verkeer met de lieht- innige Parijzer groots'che wereld, tot een soort van modepop herschapen, doch het moederlijke gevoel was niet uitgedoofd bij haar, en met een hij gend verlangen naderde zij de plaats der ontmoeting. Terwijl de markgraaf met toegekne pen'oogen zich liet schommelen, zat zij recht in het rijluig en wierp nieuws gierige blikken over de streek en op' de personen, welke zij voorbij reden, Weldra Armand, weldra 1 l'icp zij in blijdschap, toen het veer den oever bereikt had, en de trein over den bodem des vaartuigs rolde. De markgraaf onderdrukte met moeite eeii licht geeuwen en murmelde God zij "dank... ik ben ganschelijk uitgeput O, mijn. God, boe zullen wij bet lieve kind vinden. sprak de mark- gravin in hare ontroering, bij liet na deren des doels. Zekerlijk niet als een dame, glim lachte de markgraaf. Haddot gij naar mijnen raad geluisterd, dan ware onze kamenier voorop gereisd, om het' kind behoorlijk uit te dosschen. Dat' zou haar wat aanzien verleend hebben. Thans moeten wij ons aan eene mar mot verwachten. O, viel zij1, ijverig in wat de kleedij aangaat, daarvoor is over vloedig gezorgd. Ik heb eene geheele kist allerfraaiste kleinooden. Er zijn. rokken, kleederen, laarsjes. P,e le zer ziet dat de markgravin nog altoos geloofde een kind te vinden... Iladde zij den onpartijdigën. spiegel geraad pleegd. dat zou haar uit den waan ge holpen hebben. De markgraaf lachte Schalkachtig,, toen hij bemerkte: gij verbeeldt ti, dat het kleed den man maakt Lieve Julia, de aanblik zal des te luimiger; zijn., wanneer gij in uwe kostbare kleedsels een wansmakelijk meisje steekt, met sproeten in het gezicht ë'ii verschroeide armen". Dat. valt nog te betwijfelen, of zij wanstaltig is, zegde Julia eenig- zins gekrenkt. Indien zij öp mij ge lijkt dan... Dan is hët eenë schoonheid 7 eindigde 'Armand met een bewijs vaiï minzame hulde, terwijl hij hare hand kuste» |('t Vervolg

De Volksstem | 1933 | | pagina 2