0.1 Vree» Hsmslvaart Grootscbp H. Hartfeesten të Geeraardsbergen Radio- Verrassingstrein De tliuïskoinst Yan M BaSbo-Eskaöer Uit het Staatsblad De Bevolking van België in 1932 Draalt niet oï.... Gij komt te laat XXXIX JAARGANG NUMMER |85 Kortstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Papijs -Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. DINSDAG- (5 OOGST O. L. Vr.Hemelvaar' Zonop4,43Zonaf7,07 WOENSDAG 16 OOGST 1933 H. Roohug Zon op4,44 Zonaf7,05 N. M. 21 E. K. 23 AAW IHTN. MOEDER..,. 't Is vandaag uw feestdag, Moedei', 'k Heb er lang reeds aan gedacht, 'k Heb dien datum aangeteekend, Ongeduldig dan gewacht. 'k Heb gewacht cm U te zeggen Hoe 'k U altoos heb. bemind, Hoe 'k U blijven zal beminnen Tot m'n dood, als dankbaar kinu, !k Weet het, 't is onmogelijk, Moeder, Te vergelden al uw leed, Al uw liefde, al uw zorgen, 't Alies wat Gij voor mij deedt. y Maar toch, Moeder, wil gelooveiï Aan m'n liefd' en dankbaarheid, 't Ss't schoonst' dat 'k U kan schenken Al is 't maar een kleinigheid. 't Is vandaag uw feestdag, Moeder, En stil biddend kniel ik neer i Geef Haar nog vele jaren, En gclukk'ge, Lieve Heer. >>.73 BERICHT. Ter gelegenheid van den Hoogdag van O. L. VROUW HEMELVAART 15 OOGST, zullen onze bureelen Dinsdag gesloten zijn en zal het blad Woensdag niet verschijnen. Daar wordt gevierd een feest zoo zoet aan ons, hare kinderen, dat geheel de oogstmaand beheerscht en de schoonheid van den weldoenden Zomer betitelt: O. L. Vrouw Half Oogst, En dat feest noemen wi| O. L. Vrouw Halt Oovst, beter nog vertolktO. L. Vrouw Opneming ten Hemel en 't ver vult met vreugde de gansehe natuur door je gulden zomerzon beschenen het ia het gezang der zielen en de viering der H. Kerk. 't Is een overwinningsfeest, Oansch alléén sluit hei den Mariakrlng... die wederom op 8 September zal geopend worden, Bij het vieren van de Onbevlek te Ontvangenis wordt Maria ons voor gesteld als komende uit Gods handen en vergezeld tot op onzen aardbodem, dat leest, na den pelgrimstocht op deze we reld volbracht te hebben, herinnert ons Maria's terugkeer naar haren God. Maria's onbevlekt ontvangen, onbe vlekt leven, de onbevlekt gestorvene ran loutere liefde tot God, mocht toch Hipt aan de duisternis van 't graf en aan de ontbinding, na haar aardsche leven, onderworpen zijn neen, dat kon en mocht niet; ook dat is niet gebeurd, want mei ziel en lichaam is Maria ver heven in den Hemel boven alle schepse len. Hetmenschdom gelooft daten de H. Kerk bezingt het vooraleer er een ge loofspunt van te maken, 't Is toch zoo iogiek, billijk, redelijk, dat Maria's Ir chaam de vernedering des grafs niet kende ot ondervond. Da godsvrucht en de kunst hebben gezorgd oiu dien door tocht van Maria's lichaam naar den he- meltroon le doen aanvaarden of beter in vollen luister te zetten... Kijkt maar eventjes naar de brandvensters en naar de gebeeldhouwde steenengroepen onzer Maria-kathedralen, kerken en heiligdom men. Te Jeruzalem toont men het graf van onze Moeder en van den beginne af bleef het ledig.., zoo getuigt de overleve^ ring. In't oosten vierde men het puike feest der Inslaping van Maria en sedert de zevende eeuw feestte Rome meê van Gode's Moeder Gij waart te schoon om hier te blijven, Als bloemenvaze zie 'k U drijven. Omhoog, ten tooi van 's Heer en Hof, y Met oog en ziel stijg ik ter heemlen En volg U in uw stoetgevaart Met de engeltjes, die rond U weemlcn, *>En jublend stijgen Godewaarts lk tril van vreugd als ik mag denken Dat Gij mijn Hemel moeder zijt Mij is uw hemelvaart een wenken, Naar 't land waar Gij mijn plaats bereidt Maria's opstijging, zoo schitterend, dient ons tot oproep en tot zedeiyke ver- heffingsles, Nu. alle leven is een opklim ming waarin de ziel moet hooger varen. De Maagd der Maagden die nochtans nooit besmet is geweest, leefde een leven van eenvoudige vrouw, een leven van blijheid en droefheid, juist als wij en meer misschien dan wij. Geroepen tot Eulkeheiligheid.de hoogste onder alle schepselen, moest ze inwendig immer door een reeks hemelvaarten hooger op die de gruote Hemelvaart zouden voor bereiden, die waarvan de laatste hemel vaart de kroon zou uitmaken. Zoo moet hei ook gaan met ons, en met ons leven 't moet een opwaarts varen zijn Moet ten navolging van haar leven en streven zijn, om eens uit te komen in 'I glorie, leven. En daarom de deugden welke Maria beoefende, me» moed en zelfop offering betracht en bewerkt en uitge wrocht! En het gebed als dagelijksche kost aanvaard I En daarom de helligma- kende genade bewaard I En daarom heiliger, sterker, eenvoud!* ger, liefderijker worden door het menig, vuldig ontvangen der HH. Sacramenten en inzonderheid door de veelvuldige H. Communie. Maria, heipons l Bezorg ons jie genaden, opdat Uw Zoon heersche en tzij ons allen zalig maken. Marc. In liet Staatsblad, onlangs, liet bet Ministerie van Binnenlandsche Zaken, de officieeie opgave verschijnen yan het bevolkingscijfer des Rijks, op, 31 [December 1932. Het is steeds belangwekkend, in en kele groote trekken, de ontwikkeling van de bevolking in zijn eigen land na te gaan. We gaan dit. dan ook in dit artikel beproeven. De totale bevolking bedroeg op' 31 December 1932 8.213*449 inwoners, tegenover 8.159.185 einde 1931. Met andere woorden, de bevolking van het land groeide dus aan met 54.264 een heden. Zijn er ïn Belgie meer. mannen of meer vrouwen Meer vrouwen dan mannen, alhoewel het verschil t'och niet erg groot is. Er n aldus 4.146.393 vrouwen tegen 4.067.056 mannen, of een overwicht 1 als we dat natuurlijk een overwicht mogen noemen van 79.337, eenheden van het zwakke geslachfe .1 Hoe zien onze provincies er uit" Wel, zie eene rangschikking der ne gen provincies, naar hun bevolkings cijfer. Dit geeft natuurlijk het belang der provincies niet juist weer; immers, naast de bevolking komen er nog andere elementen in het spel om de plaats en de macht van ieder, der 9 provincies te bepalen. Wat alleenlijk de bevolking betreft, hiervoor komt Brabant aan het hoofd met eene bevolking van jt.7.16,479 per sonen. Hierop volgt Henegouw met' 1.272.098 inwoners. Daarna Antwerpen met '1.201.261 zielen en op de vierde plaats Oost-Vlaanderen met jl. 165.444' inwo ners. v De andere vijf provincies bereiken het millioen niet: Luik met 978.308 In woners. West-Vlaanderen met 922.953 inwoners. Deze beide provincies bona deren dicht het millioen. Het zou mij weinig verwonderen zoo West-Vlaande ren vóór Luik dit bevolkingscijfer, be reikte. 'De drie laatste provincies staan ver van de zes eerste, zoo telt Limburg 278.462 inwoners, Namen 356.996 in woners en Luxemburg 22.1.448 inwo ners* De wet op de pachtprijzen In het Staatsblad van Zondag 13 Au gustus is de 'tijdelijke wet afgekondigd nopens de vermindering van zekere pachtprijzen. De Invoer van vleescK Daar hét, met het oog op het toezicht op het sanitair onderzoek aan de grens, wenschelijk is het aantal der thans voor vleeschinvoer openstaande doeane- kantoren Le beperken en den invoer zoo veel mogelijk samen te brengen langs de kantoren die vau de noodige instal laties voorzien zijn, is een koninklijk besluit genomen, hetwelk Zondag in bet Staatsblad verscheen, en dat een lijst bevat van al de tolkantoren langswaar de invoer, mag plaats hebben. Toezicht op werkloozen En Zondag verschenen E. B. bepaald or.der. meer r De werklooze verzekerden moeten tweemaal per werkdag worden gekm- ttoleerd. De eerste konlrool zal plaats vinien tusschen 9 en 11 uur; de twesle, tus schen 14 u. 30 en 16 u. 30. De konf.rool bestaat in het aanbren gen, in de daartoe bestemde vakken op de officieeie stempelkaarten, van een kontroolmerk, zooals een zegel, een pa raaf, enz. De gemeentebesturen doen, naar be liefte, de twee voorgeschreven kontro- len of enkel één van helde. De lokalen moeten niet noodzakelijk allo dagen van de week op dezelfde uren open zijn. De met kontroo! belaste personen mogen iri geen geval, tot het stempelen van dé kaarten der werkloozen overgaan buiten de uren waarop de lokalen open Stijn. Geen vergoeding of tegemoetkoming mag worden verleend aan de werkloo zen die, door de voorlegging van hun stempelkaart, niet Viel bewijs verstrek ken dat zij zich tijdens'de voorgeschre ven uren 'in de vastgestelde lokalen hebben aangeboden. Het is verboden het toezicht 'op de werkloozen uit le oefenen in drankgele genheden, magazijnen of winkels. Tevens bestaat voor de gemeenten en werkloozen fondsen het verbod zich te dien einde te bedienen van lokalen ge bruikt door politieke of syndikale groe. peeringen. Pie met het toezicht' belaste 'agent stempelt de kontroolkaart zelfs als er vermoeden van bedrog of van misbruik vanwege den werklooze' bestaat, zoo de ze zich aanbiedt binnen den voorge schreven tijd en in het voorgeschreven lokaal. Ilij moet' echter van zijn ver moeden aan het werkloozenfonds ken nis geven. Reeds meer dan 200 liefhebbers zijn ingeschreven 1 Dagelijks koman ar nieuwe in- Bohrijvingen binnen. De aangroei der bevolking komt hiel van de Waalsche provincies; immers, do bevolking van Henegouw verminder de met 2,277 zielen; Luik vermeerderde slechts met "1.413 zielen; Namen vermeerderde slechts met 876 zielen; Luxemburg vermeerderde slechts met' 'f20 zielen. In feite bleef rdë bevolking van 'deze vier Waalsche provincies onveranderd. En dan Wel zeep eenvoudig, 'de aangroei komt voornamelijk van 'de "4 Vlaamsche provincies', zoo vermeerder de de bevolking van 'Antwerpen met' '12.908 'inwoners 7 West-Vlaanderen met' 111.193 inwo ners; O o st-VI dander en mei 8.058 inwoners"; Limburg met 5.234 inwoners. Verder steeg 'de bevolking in Brabant met 16,739 zielen. zaggelijk was, werd "dé ordedienst óp verscheidene plaatsen overrompeld. Bij de aankomst 'fe Rome ging er een eindeloos gejuich op. Generaal Balbo verscheen dan, met 'al dö deelnemers aan den tocht, óp liet balkon van het pershuis. Hij dankte de menigte en ver nieuwde 'zijn eed van trouw aan den duce, wiens naam werd toegejuicht'. Die stad Is Waarlijk in 'feest, zooals alle Üaliaansche steden, vooral de zui delijke steden, als Napels. Voor 'do triomfantelijke plechtigheid van Zondag was al de georganiseerde macht van de natie te been gebracht om officieel aan de. feestelukheden deel .te nemeni 'u De laatste vlucht Zooals gemeld, vertrok Zaterdag morgen het Balbo-eskader te Lissabon om zijn laatslen 'raid naar. Rome aan te vangen. Deze vlucht is goed verloopen en gansch het eskader landde onge deerd te Ostia, waar generaal Balbo een feestelijke ontvangst werd voorbereid, liet is de tweede maal dat de koene ge neraal zijn eskader rond de wereld voert In de internationale sportkringen en vooral in de luchtvaartmidüens wordt de Balbo-vlucht rond de wereld als een prachtoverwinning van het vliegwezen beschouwd. Deze tocht ging evenwel met groote roekeloosheid gepaard, en ook ditmaal vallen er menschenlevens le betreuren. Te 9 uur 30 's ayonds geland 'Onder groote belangstelling der uit gelaten massa is het Balbo eskadef Za terdag avond te 6 uur 30 te Ostia neer gestreken. De aankomst te Rome Rome, 13 Aug. Rome heeft een geestdriftig onthaal voorbehouden aan de vliegers van bet Balbo-eskader. Nadat Mussol;~: Jot ->n de deelnemers aan den tocht een woord had gesproken werd een stoet gevormd, bestaande uit evenveel auto's als er vliegtuigen waren. Alvorens de voorsteden Van Rome werden bereikt, waar de menigte ont zie vervolg onderaan vorige kolom, Geeraardsbergen beleefde Zondag een heerlijke dag Met praal en fees- telijken luister, met innig geloof en dankbare liefde werd bet inooie stadje plechtig aan Jezus' Heilig Hapt toege wijd. De vooravond Reeds Zaterdag namiddag werden 'de feestelijkheden ingezet met een groot- sche bloemenhulde doo'c de schoolkin deren aan het beeld op den Oudenberg. Eerw. Pater Die Stoop, leider der H. Hartibonden van het bisdom Gent', hield hier eene gloedvolle rede. 's Avonds werd op de markt een or gelconcert en zangrecital gegeven door de heeren Omer Van Puyvelde, orgelist der hoofdkerk en Edg. De Boe en Paul de Portemont, kunstzangers. Een heerlijke Zondag 's Morgens dan, werd in al dé kerken der stad eene H. Communiemis opge dragen, tijdens dewelke talrijke geloo- vigen Ier II. Tafel naderden; Om half tien werd door Z. Exc. Mgr Cop'pifeUers, bisschop van Gent, eene pontificale Hoogmis in open lucht ge zongen op do Markt'. Een duizendkoppige menigte woonde deze verheven plechtigheid bij waarvan de gewijde zangen door al de aanwezi gen meegezongen werdem Na de Mi9 werd door Z. Exc., 'de gées_ Lelijkheid en de overheden een bezoek in autostoet aan de versierde wijken gebracht, terwijl de harmonie Ons Huis», een fijn kunslconcerto ten beste gaf. De versiering was eenig. Haast' geen huis dat niet bebloemd en opgesmukt is. Overal prijkt het H. Hartbeeld te midden van bloemen en licht. De stra ten zijn hervormd in tuingangen, om zoomd met guirlandes en wapperende wimpels, terwijl in de bijzonderste straathoeken reusachtige zegebogen zijn opgericht. Waarlijk Geeraardsbefgens bevolking heeft op prachtige wijze het H. Hart willen vereeren. De stoeten In den namiddag trokken drie mach tige stoeten door de bevlagde stad. De eerste vertrok van op de vesten en werd geopend door de bonden van het H. Hart, uit Antwerpen, wier kleu rige vlaggengroepen alom bewonde ring wekten. Dan volgden met het mu ziek van Eikevliet, de bonden u'it het Mechelsche, uit Brabant en uit Hene gouw, afgewisseld met meerdere mu ziekkorpsen. Een groep uit Nederland, van Sas van Gent. werd flink opge- Ynerkt, terwij! verder nog een veertigtal bonden uit het bisdom Gent, dezen eer sten optocht besloten. De tweede stoet, even groot, was samengesteld uit deelnemers van Aalst, Gent en omliggende gewesten, en uit West-Vlaanderen. Hij werd gevormd aan de Oudenaardsche Poort en telde niet' minder dan zestig groepen. De derde stoet werd samengesteld aan het gemeentehuis van Nederboelae- re, en omvatte de overige betoogers van Oost-Vlaanderen, hoofdzakelijk van dö dekenij Geeraards/bergen. De laatste groep, deze van de stad, was geleid door de muziek van Overbaere, waarachter de nieuwe bondviag, do verheerlijking aan het Heilig Hart, een mooie vlag gen greep van Geeraardsbergen, en ten slotte de harmonie «Ons Huis», met de «vnefvierond* parochiën. De drie optochten kwamen' tegelij ker tijd op de Groote Markt, waar ze door de overheden in oogenschouw ge nomen werden. Op het verhoog bevonden 'z'icli Mgr Coppieters, bisschop van Gent Z.E.H. Smet, deken van Geeraardsbergen; Z. E. H. Geysels, pastoor-deken, te Ou'de- naerde; E. II. Van den Breen, bestuur der van den bond; Z. E. P. Mee<_.s, de ijverrigo apostel der H. Harlbonden Z. E. P. De Sloop, bestuurder der bon den van het bisdom Gent; Heeren prof« Verbist, senator, J. Merckaert, voorzit ter van den feestvierenden bond. De Boe, Baisier, Misselyn, Cartier, Morre. Catlelain, de leden van het inrichtend com Reit, enz. Op de Markt Wanneer al de deelnemers op 'dé Groote Markt geschaard waren, werd door de twintig duizend aanwezigen hel bondslied gezongen. Op het ver hoog vormen nu de lienlalen v!agg°n een kleurig kader. Door Zijn Exo. Mgr. Coppieters wordt de nieuwe vlag van den bond plechtig gewijd, waarna van op den kerktoren de zang van Ihebaansche trompetten weerklinkt. Z. E. H. Dieken doet 'de hernieuwing van de toewijding van de stad en de kenij aan het II. Hart, wiarna Zijne Exc. Mgr. Coppieters de aanwezigen toespreekt. Zijn eeFsïd woord is een woord van dank lot God, tot de geestelijkheid en lat de duizen den, hier toegestroomd. Spreker herinnert aan .Tezus' liefdé lot de mensschlicid aan zijn Kruisdood» die onze verlossing was aan zijn Sa cramenten, onze hulp in dit leven, aan de liefde van de H. Kerk, Met een op roep om te bidden voor de verdwaalden en een gebed om Gods zegen over. deze streek af te smeeken, eindigde de hoogeerweerde Kerkvoogd zijne toe spraak. Heer Senator Verbiest hield de feestrede. Hij begroet voor eerst de bevolking van Geeraardsber gen en brengt hulde aan wat hier van daag verwezenlijkt werd. Eene betoo- ging als deze van duizenden mannen, die openlijk getuigenis afleggen van hun geloof, is voor ons allen verster kend en verkwikkend en voor de wereld een nieuw bewijs van de godsdienstig heid van ons volk. Spreker onderlijnt de beteekenis dezer H. Harthulde, ge zien in het kader* van onze ernsfige Itijden, om dan in eene heerlijke slot- trede te wijzen op den plicht van allo 'bondsbroeders een leven lo leiden van gebed, van groot geloof en van aposto laat. Een plechtig Lof door Mgr Cop'- jpieters in open lucht gezongen, besloot |het godsdienstige gedeelte yan do vie wing. I Na deze indrukwekkende plechtig-— jheid. werd op de stedelijke kiosk derj jGroote Markt, een kunstkoncert ge-» '.geven, door de Kon. Fanfare Sle Cé- cilia van Geeraardsbergen, onder dö •bevoegde leiding van heer G. Destre- becq. Werken van Vlaamsche en Waal» .sche meesters werden keurig ten ge* Ihoore gebracht en door "3e aanwezigen |ten zeerste genoten; I Om 8 ure, werd eveneens öp 3d jGroote Markt, eene eerste opvoering gegeven van het middeleeuwsch spel Êlckerlyc»", In de bewerking yan Her- jman Van Overbeke.- j Deze opvoering ken'dë 'algemeenen on verdienstelijken bijval, 'die. in hartelijk applaus tot uiCing""kwam. s Avonds waren gansch "de slad "en" 13 het bijzonder de stijlvolle oude paro chiekerk en hel mooie" beeld yan hè'fl H. Hart, schitterend verlichl. Kort'om, heel de dag was eehë ïhaelf-. tige uiting van diep geloof en liefdé tot het H. Hart, niet enkel vanwege dé Geeraardbergsche bevolking, die allé eer haalt van de inrichting der "feesten",- doch levens van de duizenden, die uiti andere gemeenten van liet land geko men, deze heuglijke yiering meömaakV ten/

De Volksstem | 1933 | | pagina 1