Aan onze Medereizigers Ingezet [s dat nu uw Oost-Vlaamsche Jeugd, Socialisten De XVI8 Ijzerbedevaart De Kwes'ie der Marken Fabriekbrand ie Petegem-Deinze Aanstelling van het Comité Pro Maria te Beauraing RADIOVERRASSINGSTREIN De politieke toestand in Duitschland Het Smokkelen aan de Grens Ongeluk le Middelkerke Brand te Kortrijk XXXIX JAARGANG NUMMER {83 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ZONDAG 20 OOGST H. Lueiue Zonop4,50Zonaf 6,5 MAANDA6 21 OOGST I933 H. Anastasia Zon op4,4lZanafö,55 N. M. 21 E. K. 28 Op 13 Oogst, na de wekenlange plaat selijke beloogingen zou dan de grrrroote jcugdbetooging der Roode Wachten voor Oost-Vlaanderen in ons lieve Dender- siadje doorgaan. Menschen, ge hebt het gezien Een groote straat lang een halve straat kin deren... de rest meisjes en jongens. Bij de jeugd rekenen wij niet de blauw gekielde, gecenturoneerde ouderen die ook van de partij waren. En is dat uw Oost Vlaanische Jeugd, uwe toekomst, socialisten Wel, dan sterft ge uit, mannen I Nu begrijpen we het artikeltje in Recht en Vrijheid vol venijn en ja- loerschheid, na den provincialen Jeugd- dag der Kajotters vóór twee jaar in onze stad gehouden. Teen waren er bij de 2.000 Kajotters. Flinke, kranige, ordentelijk opstappende mannen, de bewondering afdwingend van elkeen, Nu wij uw mislukte Jeugddag van 13 Oogst herdenken, zal het luidruchtig 5 J. W. - geroep nog minder indruk maken. En die onnoozele fakkelstoet Moes ten wij, Katholieken, de kleine kinderen 's avonds Iaat, zoo ongestoord met vuur laten spelen, wij vlogen den bak in. Gelukkig dat wij een goedpompierskorps hebben, want met die jonge snaken, ware 't ergste te vreezen. En dan die optocht met beddelakens, tenten en dekens, 'naar 't park toe. Meisjes en jongens onderaan, om te kampeeren. Wat zullen wij nog beleven? Eenige vraagskens: Is het waar dat velen uwer partijge- nooten, vooral vrouwelijke, er voor walgden, dat gemengd gedoe te zien, bij het vormen van den stoet, in een volkrijke straat der stad...? Is het waar dat van vier uur 's mor^ gens geen mensch nog kon slapen in de nabijheid van «ons aller» stadspark. Wij die meenden dat een park dient voor de dag- en namiddagwandelingen. Hoe begrippen veranderen met stadsbestuur Is het waar da6 rood bloed ook de kille nachtlucht niet verdraagt? De kerkgaande menschen zagen in de mor genuren de arme kleinen verkleund van de kou al vroeg door de straten slente ren. Wat de mode toch kan. 't Schijnt dat de kampeeringswoede de jeugd van onze dagen zoo aangegrepen heeft, dat voor die mode wel wat kou verdragen wordt. Is het waar dat de Socialistische Jonge Wachters in de stadsscholen ten deele ondergebracht werden. Zijn dat dan' de scho en niet meer van iedereen? Er wordt zoo gaarne mede uitgepakt. Moet dat }n die jonge geesten het gedacht wek ken «Dat zijn hier ONZE scholen» Waarom iaten de Fronters dat alles zoo oogluikend begaan? Na al wat wij de laatste dagen gehoord Bn gezien hebben, moeten wij wel gaan denken dat Mr Alfred Nichels almachtig ia in ons huidig stadsbestuur. Of hij van die «almacht», —zoo smalend verweten aan oud-burgemeester Moyersoen, voor het zedelijk welzijn der bevolking gebruik maakt, laten wij in 't midden. De onbevooroordeelde burgers der stad, weten na deze enkele maanden on dervinding al genoeg waar zij *ich moe ten aan houden. Zij zijn beducht voor nog ergers in de toekomst 't Wordt tijd dat het verantwoorde lijkheidsgevoel van de chrlstene menschen onzer stad wakker geschud wordt. 't Is een plicht voor ieder geloovige, zoo in 't privaat als in 't openbaar leven, 3e onkrenkbare rechten van God te hand haven en te verdedigen. De wet der tien geboden is klaar en gebiedend. Zij verafschuwt halfslachtig heid en onverklaarbaar geschipper bij verantwoordelijke personen. (Vrijdag- namiddag rond 6 ure brak brand uit in de fabriek van Kinderrij tuigen, toebehoorende aan den lieer V. Maes-Duchesne en -wonende op den Mo lenhoek. Het vuur aangewakkerd door tien. hevigen wind nam zulke groole uit breiding dat er aan blusschen niet le Wenken viel... rte geburen en dc pompiers die op geroepen waren bepaalden zicti met bet Vuur uit te dooven en de aanpalende buizen le vrijwaren. Al de machienen, oliën en vernissen, alles wat er m was, Js de prooi der vlammen geworden. Nog enkel de muren slaan recht. De schade, Vervolg onderaan volgende kolom. 12, 13, 14 en 15 Augustus zijn weer eens hoogtepunten geworden in onze Kajottersbeweging, Het waren verlofdagen, 'n Zondag en 'n Hoogdag er bij en de Maandag was voor velen een «brug». En we hebben dan het éénige schouwspel beleefd van die 2.000 werkjongens die nauwelijks te huis van hun zware arbeidstaak, in koort sige haast hun pakske hebben gemaakt en zich hebben gespoed naar «hun stu dieweek». alzoo die weinige verlofdagen opofferend voor hard labeur. Want hard labeur mag het genoemd worden die harde studielessen met de gespannen be sprekingen. En wanneer men heele dagen staat in de ruime fabriekzaal met haar oorverdoovend machienenlawaai, of in opene buitenlucht aan zwaren handar beid, dan vergt het voorwaar een zelf— beheersching en een heldhaftige inspan ning, om zich mei dien ernst en aandacht te kunnen geven aan het onverpoosde zoeken naar het redeneeren over de waarheid. Eoechout, Mechelen, Oosóakker, Zuun, Torhout en Heusden zijn getuige geweest van die grootsche daad, van dit wonder verricht door 2000 werkjongens, leiders onzer plaatselijke kajottersafdeelingen. In elk dier studieweken waren 2 tot 6 arrondissêmeutsverbonden samengetrom- meld, in elk dier studieweken 3 tot 400 deelnemers. En dat alles tegelijkertijd,op dezelfde dagen, met een enthousiasme, tucht en ernst om ter meest. En waar we ook vertoefden, in dewel ke van die 6 studieweken we de zittingen volgden, het was alsof onze blik zich verzwinde, het lokaal zwelde en die 300 man van onze studieweek als versmolten met onze kameraden uit de 6 andere die op datzelfde moment, één in geest en in streven, dezelfde begrippen aanhoorde, dezelfde toestanden schetsten en aan- kloegen.denzelfden wegwijzer mêekregen naar de ééne en dezelfde waarheid- En allen zijn we radikalisten geworden voor het goede, tot Kajotters van 100 o/0 willen we eerst onszelf en met onszelf de anderen kneden, en met die jeugdige, on geschonden® volledigheid van ons hart hebben wij het beloofd dien lijnrechte, stcilen weg te zullen opgaan naar de ééne waarheid, ook morgen als we alleen staan in het arbeidsmidden. En uit ons hart is alle wrok geweken voor de anderen, de verdwaalden, omdat we nu hebben ingezien de wanbegrippen de holle slagwoorden die hen hebben misleid. En zij zijn onze broeders gewsr- den, en wij, jonge werklieden, hebben het gedurfd de beslissing te nemen te gaan leiden, opvoeder spelen onzer dui zenden makkers.ook werklieden. In elk der studieweken hebben we na 'n hartelijk woordje van den Voorzitter, met 'n warm applaus de gastvrije be stuurders bedankt der gestichten, waar we mochten verblijven gedurende die dagen. En al deze menschen,buitenstaan ders voor onze beweging, hebben als op onderlinge afspraak dien dank terugge keerd aan ons ze stonden verstomd van wat gij, jonge arbeiders vermocht, en ze noemden het stichtend, ja zelfs held haftig. De studieweken zijn voorbij, 't nieuwe werkjaar is ingezet. En die groei van jaar tot jaar, in het gehalte en de getal sterkte gaat zijn weerslag vinden in den stoot welke elk werkjaar daarstelt. We zijn pas tehuis en we staan onder hoog spanning, we gaan er den transformateur opzetten en die spanning wat temperen, maar ze van langen adem maken. Vol harding is nu de leuze. Gedenken we dat op 'n maand tijd in onze beweging over geheel het land,Wa len en Vlamingen, kajotters en kajotsters juist geteld 24 studieweken hebben plaats gehad zooals deze welke gij. leider, hebt meegemaakt6.000 leiders zijn samenge komen met denzelfden ernst, dezelfde tucht, hetzelfde enthousiasme. En in waarheid mocht Z. E. H. Kanunnik Car- dijn getuigen Als die 6.000 terugkee- ren naar hunne afdeelingen, naar hun arbeid, naar hun woning met de volle vrucht dier studieweken, dan hebben we het pleit gewonnen en dan is er niets dat ons nog kan tegenhouden in de algehee- le verovering der arbeidersjeugd.» Volharden is thans de boodschap En gij Kajotters, die zijt thuisgebleven, schaart U rondom uwe leiders, de hand aan den ploegeen nieuw jaar van hard labeur, van verovering is ingezet K. JOTTER. die veel duizende franken bedraagt is door verzekering gedekt. Een gebuur die aan dy blusschings- werken deei nam bezeerde zich aan de knie, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De politic van Deynze zorgde voor de orde cn deed liet eerste onderzoek. Door de crisis lag de fabriek stil en kel de eigenaaj: werkte jrii Uit Beauraing wordt thans bekendge maakt dat in overeenstemming met de geestelijke overheden op O. L. Vrouw Hcmêlvaartdag liet comité is gevormd, dat zal lieeten Pro-Maria, en liet eenig bevoegd comité zal zijn voor de drie volgende zaken 1. de inrichting van de bedevaarten; 2. de ontvangst cn verzorging der zieken 3. de oprichting van heiligdommen Voor onze Lieve Vrouw van Beauraing. De leiding over dit comité Pro Maria is toevertrouwd aan Z. E. H. Lambert, pastoor-deken van Beauraing. Dit co mité is he^eenige dat bevoegd zal zijn om gelden in ontvangst ie nemen voor het hierboven aangeduid driedubbel deel. Tevens wordt bekendgemaakt dal in het pensionaat der Zusters van de Kris- lelijke. Leef, route de Rochefort, van nu af een bestendig bureau wordt geves tigd waar alle bedevaarten, zieken, enz., dienen le worden aangemeld en waar alle inlichtingen te verkrijgen zijn. P,it bestendig bureau is ook gelast met hot opteekenen van alle gunsten welke worden toegeschreven aan de lus_ schenkomst van Onze Lieve Vrouw van Bcaüraing. Het comité Pro Maria verzoekt uit drukkelijk dat al zulke mededeelingen zouden vergezeld 'gaan. van nauwkeuri ge geneeskundige dokumentcn of van andere noodzakelijke altesten. Als adres volstaat Comité Pro Ma ria te Beauraing. AAN ALLE VLAMINGEN Op 20 Augustus wordt aan den IJze'r het symbool der Broederliefde her dacht, in de twee Gebroeders Van Ra_em_ doek, waarvan de leuze was. Vlaanderen, ,Voor U lijd ik Voor U strijd ik Voor U sta ik pal U wijd ik Bevrijd ik, U wijd ik. mijn aT eii verder: Voor U greep ik 't-wapen Het blinkende zwaard, Mijn Vlaanderen, mijn land I Ik kamp voor mijn volk Voor eigen aard Mijn Vlaanderland T Zij vielen voor hun volk, voor eigen aard en laai, voor zelfbestaan. Vlamingen honderd duizenden zul len Zondag aan den IJzer staan, het wordt een hoogdag voor Vlaanderen. Te Diksmuide zullen honderden leeuwen vlaggen wapperen, het zwarlgeel zal de blijde mare rondvoeren van stad lot dorp; duizenden auto's gelooid met de leeuwenvlag zullen heel Vlaanderen doorkruisen. Aan alle huizen, over heel Vlaanderen zou de leeuwenvlag moeten wapperen, immer onder de dooden van den IJzer zijn er geen zoo gaarne gezien door ons volk als de Gebroeders Van Rnemdonck. Daarom wordt deze oproep' gedaan! Dat in alle dorpen en steden van 't Vlaam- sche land duizenden leeuwenvlaggen wapperen Heel Vlaanderen viert dit jaar zijn twee schoonste kinderen 'I Nog schikkingen voor den grooten dag De Plechtige H. Mis ibeigint, slipt te 11,30 ure. Het altaar zal slaan aan den achterkant van hét IJzermonument. Ba zuingeschal zal de mis aankondigen. De vaandels worden nabij 't monument ge plaatst in groep. Verzoek deze niet te laten wapperen, bins! het H. Misoffer en de grootste ingetogenheid en stille in acht lo willen nemen. Men is verzocht van af de aankomst tc Kaaskérke of te Diksmuide naar de weide op te stappen, ten einde een.e goe de plaats to hebben. Reeds van af 10 uur zal daar muziek uitgezonden woor den. Niemand zal zonder Hcrkennings- teeken op de \veide toegelaten worden. Binst de Mis blijft de weide afgeslo ten. Voor de telaatkomers der open luchtmis, zal er nog eenc H. Mis gele zen worden in de kerk te Diksmuide, te 12 uur. De Noodbrug Er. zal wederom een noodbrug zijn. De voetgangers mogen geen andere dan deze nemen, daar de vaste brug voorbe houden blijft, gezien de werken aan de inopbouw zijnde nieuwe brug. Vanaf de ?ie vervolg onderaan volgende kolom K3 Lezers!achterblijvers er zijn nog- eenige plaatsen beschikbaar Wij hebben dus op aanvraag verkregen dat de eerste Belgische Radio-werrassisigstreïii op vreemde bodem zal rijden den u September a.s. De inschrijvers welke de reis in 't buitenland begee- ren mede te maken zullen bij het nemen van hunnen Belgischen reiskoepon op ons bureel, een kleinen opleg te betalen hebben, voor deze bijgevoegde reis. Wij durven verhopen dat alleman die prachtreis zal mede deen. Binnen eenige dagen zullen de koeoons gereed zijnen dan zijn er nog verrassingen te ver wachten Heden Zondag worden geene inschrijvingen aanvaardt. Hitier en de ex-Keizec Uit Parijs, 18 Augustus Men seint uit Londen aari de «New- York Herald» (Europcesche uitgave) Een bijzonder afgevaardigde van de «Daily Express» had een onderhoud met den eerwaarde Llewelys Thomas, vica ris van Aberpergwen, welke vier dagen le Doorn heeft doorgebracht, op het ei gendom van den ex-keizer, wiens vriend hij sedert dertig jaar is. De geestelijke heeft mededeeling gedaan van het vol gende gesprek, dat op zekeren dag aan tafel gevoerd werd tusschen hem, den ex-keizer en zijn vrouiw. Majesteit, ik meen te w:eten dat mijnheer Ilitler een vriend van uw buis is. De keizer schokschouderde eens. «Ik weet het niet, anlwoorddc hij. Ik ken den man niet, daar ik hem nooit ont moette». Wat denkt u dat hij Voor Duitsch land gedaan heeft Prinses Hermine, die een vurige be wonderaarster is van Hitier en zich dik wijls naar Berlijn begeeft, antwoordde dadelijk «Mijnheer Hitler is een groot man. Hij is de man van 't oogenblik. Men had een man als hij hoogslnoodig. Vóór den oorlog, vervolgde zij, was Wilhelm (haar echtgenoot, de ex-kei zer) geenszins een vijand der Joden, want hij bracht er zelfs in zijn regee ring. maar gedurende den oorlog ge droegen zij zich zóó slecht, dat Wilhelm nu geen enkel woord in hun voordeel te zeggen heeft». De ex-keizer (altijd de zelfde onbenullige figuur)- haalde op nieuw de schouders op. Dc geestelijke zegde dan «Ik hoop" dat mijn volgende ontmoeting met Uwe Majesteit te Berlijn zal zijn De ex-keizer antwoordde «Ik ben be reid er heen te gaan, wanneer ze mij zullen komen halen Tolbeambten leelijk beetgenomen te Klein-Senaai De strijd tusschen tolbeambten en smokkelaars blijft onverpoods voortdu ren in de grensstreek. Van beide kanten wordt alles gedaan om elkaar le ver schalken. Ec-n slaallje van grooten durf lever den echter de smokkelaars le Klein- Sinaai; Tolbeambten welke aan de. grens op wacht stonden op de groote haan bij de Peerenboom- en Kruisstraat, bemerk ten een luxe-auto welke uit Nederland kwam aangereden. Zij deden hem teeken'om te stoppen. Toen de tolbeambten den auto waren genaderd, sprong plots de autovoeider van achter zijn stuur en liep in dc rich, ting van de grens. Nabij de grenslijn viel hij plots ten gronde en bleef liggen. P.aar er door den Staat eene premie wordt uitgeloofd voor eiken smokkelaar welke op heelerdaad betrapt wordt, snelden de tolbeambten toe om zich van ihem meester te maken. De smokkelaar liet lien een eindje naderen, sprong dan op en wipte de grens over. j Ondertusschen echter bolde de smok kelauto, welke schijnbaar onbeheerd op de baan was blijven slaan, er van door. Er had zich namelijk in den auto, on der een dekzeil, een anderen smokke laar verborgen. Zoodra deze de haan vrij zag wipte hij uit zijn schuilhoek en bolde er met den auto, welke zwaar ge laden was met boter, er van door, zon der dat er nog ceniige kans bestond hem aan te houden. De tolbeambten waren, er leelijk in- geloopen. Vrijdagavond omstreeks halfzeven, begaf de 18-jarige telegrambesteller Constant Ways uit Charleroi zich aan het strand van Middelkerke in zee om een bad te nemen, op een plaats waar dit niet toegelaten is; niettegenstaande de waarschuwingen van zijn vriend Herman ging- de jongen toch te water, hoewel de zee zeer woelig was. Na en kele oogenblikken. werd de bader door de golven meegesleurd en verdween in de diepte. De h. Janpef, uit Parijs, die liet on geluk zag gebeuren, begaf zich geheel gekleed te water om te trachten den on voorzichtigere bader te redden. Hij slaagde hierin echter niet en moest zijn poging opgeven, daar hij zelf op het punt stond het lot van Ways le deelen. Intusscheni had zich op het strand reeds een groole menigte belangstel lenden gevormd. De reddingspogingen werden verder onder leiding van polilie- kommïssaris Bertren voortgezet. Het lijk van den drenkeling is nog steeds niet gevonden. noodbrug gaat men dwars over 'den grond waar dc Atlastent staat cn zoo dwars over den steenweg van Kaas- kerke, tot in de. weiden van het Hcldeo» hulde-KLuiSj Vrijdag namiddag rond 5 ure is een geweldige brand uitgebroken in een houten hangaar toebehoorende aan de Weduwe Julienne Sagaert, wonende Noordstraal. Die hangaar stond aan den hoek der, Nijverheidskaai en Noordstraat en. had een lengte van een 35-tal meters op 8 meters breedte waar enkel wat brand hout in lag. Nevens dezen hangaar, stond de bergplaats voor den auto van den bakker Boone waar twee tripor- teurs instonden, die gered konden wor den. De pompiers' ter plaats koijden na een half uur werken de brand uitdooven. iDe oorzaak ervan is onbekend. Er is voor binnen kort nog geen over-, eenkomst te verwachten in de kwestie der marken, waarop D.uitschland in ge,, breko blijft voor de verschuldigde be talingen. Wij zijn nu in het verloftijd perk en- eerst na half September zal het mogelijk wezen de onderhandelingen tusschen België cn Duitschland lieraan te knoopen. De zaak zou slechts voor, het Gerechtshof van Den Haag kunnen' gebracht worden als Duitschland klaar- blijkend bewijs gaf van slechten wil eri Belgie alle hoop moest opgeven om het Reich zijn handteeken te doen eerbie digen. In afwachting moet men geduld oefenen om te zien of het vraagstuk zal opgelost worden mitg Belgie voldoening ie schenken^

De Volksstem | 1933 | | pagina 1