BROEDER UAUS 50 juten Kapucïsn 25 Effoy VEigslijkio Zoo klinkt het niet, dan botst liet Vrijdag Oogst 1935 De Leger oefeningen geëindigd (Jitvoer uit Nederland Belgische schuldvorderin gen geblokkeerd in den vreemde De werkzaamheden aan de begrootingen De doodstraf in Spanje Geduld is zulk een schoons zaak.... De toestand van de Schatkist Oorlogsherinneringen UIT 0N2E KOLONIE Bei Kamp van Becerloo 100 jaar XXXIX JAARGANG NUMMER |g3 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Geatiemsn Uitgever J. Van Nuffel-D® Gandfc publiciteit buiten bet Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeiieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. iP-3 H. Ganesius Zonop4,57Zonaf6,48 E. K. 28 V, M. 4 Op Maandag 28 Augustus aanstaande i wordt bij de KapuCienen op Sint Job het gouden jubelfeest gevierd van Eerwaar den Broeder Nicoiaus (in de wereld Aifons Vermang) \an Overboulare. Broeder Nicoiaus had dat feest liever niet, zijn eenvoud en deugd waren er tegen. Doch zijn Medebroeders en Vrien- I den houden er aan hem de hulde te bren- gen van hun hoogachting en hun gene genheid. Te wijten aan een drukfeil werd dit feest acht dagen te vroeg in De Volksstem aangekondigd en zoo werd Broeder Nicoiaus reeds verleden Maan dag door veel vrienden met bloemen en telegrammen vereerd. Zijn Medebroeders zeggen hat die Vrienden van ganscher harte dank; Broeder Nicoiaus is seventig jaar oud en vijftig jaar Kapucien, Hij was, zegt hij, bij da Kapucienen altijd de gelukkig ste menseh van de wereld. Van zijn vijftig jaar kloosterleven was hij er vijf en twin tig in Aalst. Van alle steden is Aalst de beste, zegt hij; nievers geen braver men- schen lijk hier. Zijn vele vrienden in Aalst antwoorden daarop: van al de Kapucienen op Sint Job is Broeder Nicoiaus de beste. En dat is misschien wel waar in gelijk welken ain. Broeder Nicoiaus was in Aalst vijf en twintig jaar poortier van 't klooster. Poortier dat is zoo een soort Sinte Pieter. Broeder Nicoiaus heeft al de gaven en gebreken van een beste poor tier; die in 't klooster niet binnen moet houdt hij buiten; die binnen moet en op i tijd komt heet hij hartelijk welkom die ie laat komt laat hij moeilijk binnen. Die daarover klagen zou kreeg voor ant woord in den hemel is dat ook zoo, Broeder Nicoiaus ontvangt de bezoe kers als een echte democraatéén sleutel, één poort, één volk, zegt hij, alle men- i schen gelijk. Hij heeft geen beste spreek- I kamer voor niemand Sinte Pieter heeft 'die ook niet, zegt hij. De menschen van Aalst zeggen die bij de Kapucienen bin- ine/'komg die valt er in de bloemen. Dat is waar. Als ge Broeder Nicoiaus daar over spreekt dan zegt hijAch Pater de poort gaat meest open voor menschen in nood en harten in pijn; aan zulke men schen doet het deugd op een bloem te kunnen kijken Broeder Nicoiaus zorgt er voor dat wie bij de Kapucienen komt en er naar een Pater vraagt er seffens wordt be- 1 diend zijn bel is dan onbarmhartig en 1 zou het klooster in stukken bellen. De menschen niet laten wachten, niet laten schilderen, zegt hij: als er te schilderen i valt dat kunnen we zelf. Broeder Nicoiaus is niet alleen een eerste-klas portier, hij is, eerst en vooral, en bovenal, een eerste«klas Kapucien, een man die zijn kloosterleven hoog door 't leven droeg, een toonbeeld voor zijn Medebroeders. Innig vroom is hij, een man van gebed. Ach, zegt hij, als ik op bedeltocht ben en de kruisen en 't verdriet zie in zooveel huizen.,, dan grijp ik zoo gretig naar mijn paternoster om voor die brave menschen te bidden Broeder Nicoiaus weet dat voor een I kloosterling de ware grootheid in het offer ligt gelegen. Geen offer is hem te lastig of te zwaar. - Zooveel brave men schen van Aalst geven ons aalmoezen, zegt hij; we moeten toch zoo dankbaar zijn; het is maar rechtvaardig dat wij voor hen bidden en offeren Broeder Nicoiaus, beste Medebroeder, j gij hebt uw Orde den luister bijgezet van uw voorbeeldig leven. Uw Medebroe ders danken u. Blijf nog lange jaren bij ons, En als gij eens uw poort en sleutel i hier op zij zult laten en voor de hemel poort zult staan, zeg dan gerust aan Sinte Pieter hoe gij het deed in Aalst.De vrome Heilige zal u de bloemen toonen uit uw leven ontsproten en u kronen mei de i rozen uit uw deugd ontloken. Hieronder nemen we eenïge waarhe iden over uit «'t Volk van Ronse» van 26-6-33. Ze komen uit oen artikel dat getiteld «is Tegen de Socialistische Syndika- ten «Al te dikwijls 'werd het begrip van liet, algemeen welzijn uit het oog ver loren en werden met hel synidikaat on geoorloofde doeleinden nagestreefd. Elk ziet alleen zijn eigen belang; elk wil leven ten koste van anderen, elk wil in dezen krisistijd den last er van op den rug zijner medemensehen schuiven. Elk misbruik roept, beteugeling, re glementeering. Komen die niet intijd, dan verdwijnt de instelling zelf. Hij die beteugeling en reglementec- ring vraagt is niet de vijand der instel ling: maar de besle instandhouder er van alhoewel de verblinden er. dik wijls anders over oordeelen. Veel syndikalislen zijn tegenwoordig de grafdelvers van het syndikalisme. P,e arbeider mag n.iet vragen dat de onderneming te niet ga en dat het land zich doodbloede door de ruïne der nij verheid en de werkloosheid. Men spreekt van levensminimum rn behoorlijk loon. Dat zijn woorden die in geen cijfers om te zetten zijn cn lm aar praktische beteekenis kunnen krijgen als de nijverheid en de Staat bij machte zijn ze te verleenen. iDe socialistische werkman zegt ik houd en ik dwing zooveel ik kan: met mijn: syndikaat bescherm ik mijn loon, en met mijn kiesbulletijn bescherm ik mijn wcrkloozensteun. Hij stelt zich niet de vraag of de nij verheid kan of niet kan; of zij recht, blijft of valt., dat interesseert hun niet. Hij wantrouwt alles, gelooft niets en speelt zeker door te houden wat hij heeft. En den Staat zelf bedreigt hij met al- gemeene stakinig, met algemeens ont reddering als hij geen. mirakels doet en 't overvloedig geld niet kan vinden om veel te betalen. Dat bestendigt de werkloosheid, en dat voert het land naar financieelen on dergang. JAat lost niets op. Er zou iets moeten komen dat boven patroons en werklieden, bovcni de we derzij dsche syndikaten vonnist. Wij hebben burgerlijke rechtbanken; wij hebben geeni rechtbanken van nij verheid en arbeid. Wij leven voor wal de burgerlijke ge schillen betreft in een beschaafd land; voor deze van nijverheid en arbeid zijn we nog in de barbaarschheid van 't steentijdperk. Het syndikaat kan zoo sterk worden en dus bij misbruik zulke vreeselijke gevolgen hebben voor de gemeenschap dat het Staat het niet lijdzaam en on verschillig kan toezien. Wij hebben rechtsgeleerden gevormd om de burgerlijke geschillen, te vonnis sen; wij kunnen evengoed een korps economische rechters vormen die ar beid, nijverheid, handel en rechten ken- kunnen begrijpen en billijk oplossen. nen en de economische moeilijkheden De laatste weken slapten verscheide ne jeugdgroepen door de straten onzer stad socialistische ocholierenbónden saphatstatie slapie liet eerste regiment en christelijke vacantiepatronatcn. i karabiniers af en begaf zich onder de to. JBeste lezers, zaagt ge die kleine blauw- .nen der muziek naar de kazerne. Te 2 roode hemden, waarbij arme schaap- Inur^volgde het 8c linieregiment. De kens van vier, vijf jaar Zaagt ge die!GhazaI.laari is welrd.a een rhythmischo Woensdag keerden de troepen van liet Brusselse!) garnizoen weer. Aan de Jo- De Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag avond bevat Kon. besluiten tot Wijziging van de besluiten tot regeling J .van den uitvoer naar verschillende lan den. Aam de besluiten tot regeling van den uitvoer naar Duitschland, naar Frankrijk, naar Engeland, naar Belgie fcn Luxemburg is als nieuwe bepaling .toegevoegd «Door onzen minister wordt voor ie- j der geval afzonderlijk beslist" over de aanwending der ingevolge hef eerste lid j van dit artikel aan belanghebbenden in rekening (gebrachte bedragen. De ministerraad keurde een tiental dagen geleden, op voorstel van den mi nister van buitenlamdsche zaken, het grondbeginsel goed der maatregelen, toe te passen aan de landen die Belgi sche schuldvorderingen blokkeeren. D,e- ze maatregelen maken thans het voor werp uit van een Koninklijk Besluit dat heden in het Staatsblad verschijnt. Zij steunen ook op de wet van 8 Oogst 1932, volgens Welke de koning, wanneer een land de kontrool der de viezen derwijze organiseert, dat er ern stig inbreuk wordt gemaakt op de rech ten der Belgische schuldeischers, hij besluit vastgesteld na beraadslaging van den ministerraad, de betaling kan regelen der schuldvorderingen die dat land of zijne onderdanen tegenover Bel_ gische schuldenaars hebben zou, ten einde tot eene vergelding te komen. Dc wet is zoowel toepasselijk op de schuldvorderingen van den Staat als op deze van bijzonderen. Hoewel het K. B. het. niet duidelijk zegt geldt liet hier wel de kwestie der terugbetaling der marken waarvan Duitschland langs om min schijnt te gillen hooren, beweging van troepen., die al mecha nisch marcheeren op de lustige deunt jes der onvermoeide trompetters. On- dertusschen zijn ook de grenadiers af gestapt aan de militaire statie van Et terbeek. Een bijzondere trein is binnengeloo- pen, die de officieren der karabi'niers en grenadiers meevoerde. Er klinkt een kort bevel en de grenadiers maeheeren in de richting der Wolmarkt. Burgers volgen, terwijl uitgelaten kinderen dan sen op de trippelmaat der muziek. Een half uur later hobbelt het grof geschut over de slraatsteenen en doet de vens terruiten trillen. Er is geschut van alle soorten en de trekpaarden schijnen on. vermoeid. Terwijl het Me artillerie naar de ka- zerne trekt, stappen de jagers te voet aan de Zuidstatie af, terwijl andere troepen er van trein veranderen. «Ber gen», «Charleroi», «Doornijk», roepen de serjanten tevergeefs, want in dc sta- iep 'junzoS na dao.ToI? 'uoa iipirjif hooren en zien doet vergaan. De groole «manoeuvers» zijn ook voorbij. Tegen half Oktober moeten de be groot ingen voor 1934 uitgedeeld zijn aan de parlementsleden. -Het. in evenwicht brengen blijft moei lijk, doordien voor 1934 de terugbeta lingen vanwege dé gemeenten 275 millioen op de begrooting 1933 bui ten de begrooting blijven, er geen bui tenkans is, gelijk in 1933, door de 45 millioen gestort door de Nationale Bank voor de briefjes welke als verloren be- jschouwd werden, en men nog niét weet Doch Christus' leer alleen brengt vrede! of men er in slagen zal om de bedragen De a. V. P .ërs doen mede jte innen van de stortingen die vast lig- Jonigens alleen worden toegelaten tot gen, op onze rekening, te Berlijn, het vacanfiepatronaat. Ze worden be- Aan een anderen kant zal het even- waakt door priesters of onderwijzers wicht gesteund worden door het feit er wordt gespeeld, gezongen, gelachen, jdat bepaalde bezuinigingen die van 't verteld, gebeden: bidden voor vader, .jaar slechts over 6 of 9 maand liepen, moeder, broers en zusters voor iedereen. I in 1934 het heele jaar bestrijken. Beste werklieden men schreef het: Het zal wel niet meer mogelijk zijn reeds «Is het niet droef, dat door de nog nieuwe bezuinigingen in te voeren; politiek de groofen reeds zóó verdeeld zekere kredieten moeten zelfs hooger zijn V Waarom kleine kinderen er tus- I gebracht worden dan de jongste bezui- schen brengen Zeg eens, rechtzinnig: nigingsmaatregelen lieten voorzien. Indien de daling van het aantal workloozen bevestigd iw.ordt, kunnen misschien ook aan dien kant de lasten wat verminderen. breede buikbanden det zwaaiende keten cn sterken haak, om God weet, welk wapen aan te hangen Hebt ge hunne kreten gehoord 1 Geen kinderliederen, geen kinder vreugde, geen kinderlach Kan daar fut inritten Arme socialisten Arme kin deren De roode scholierenbond vereenigt jongens en meisjes, doet ze samen spe len, samen kampeeren. Waartoe moet dat leiden Ouders, bemint gij uwe kinderen, houdt ze iweg van die bonden. Zet daarnaast onze christelijke va- tanliepatronatcn: de V. P. Vlag voorop: heldere kleuren-, lachende jongenskop De blijdschap straalt op de wezens van al de knapen En daar is maar één plezante compagnie De V. P. die zijn hier Of nog «Laat ons met blijde zangen melden... dat 't vacantispatronaat opstapt. «Laat de klaroenen vroolijk schallen!» Gulle lach dreunt langs de baan, bur_ gers- en werkmanskinderen verbroede ren, want «Wij kennen geen verschil van stand, Ons sneert een zachte broederband. En in die liefde omvatten zij niet al leen eigen volk, tot andere natie's ook, tot de gansche wereld, gaat hunne ge negenheid. «Wij roepen ook: De Wapens neers Een vrienden pakt gesloten Wij roepen ook: Nooit oorlog meer Geen druppel bloed word' nog vergoten! Wordt allen broeders in den Heer Nooit ocrïog meer! De wapens neer Naar in parlementaire kringen ver luidt zal binnen, enkele weken bij do Cortes ccn wetsontwerp worden inge diend, waarin wordt voorgesteld om do doodstraf weer in te voeren. Men hoopt dat op die maniers een einde gemaakt zal worden aan de vree selijke terreur die er op het oogenblik in heel Spanje woedt. In verband met -deze geruchten is het van zeer groot belang dat het regee- rmgsorgaan «El Sol» reeds voor dit wetsontwerp een lans gebroken heeft. Het monarchistisch blad «Siglo Futu re» levert naar aanleiding hiervan het volgende commentaar «Het schijnt dat de regeering in haar bezorgdheid voor het steeds grootei* 'wordend aantal bomaanslagen, moor den, diefstallen en brandstichtingen geen betere oplossing kent als het weer opnieuw invoeren van de doodstraf voor dergelijke toestanden als er thans in Spanje heerschen. is de doodstraf het eenige afschrikwekkende middel voor dat soort individuen die van nature uit_ munten in moorden en brandstichten. was het vroeger niet beter Vroeger, toen er meer godsdienst was hij de menschen, was er dan ook niet meer liefde, niet meer vreugde Twee bejaarde socialisten waren gaan doppen op den Molendries. Wij hoorde ze letterlijk zeggen Ge moogt zeggen wat gewilt vóór den oorlog waren wij toch gelukkiger. Wij hadden wel min der; doch, we waren content en dat kunnen ze ons niet meer geven Werklieden, zendt uwe kinderen naar onze christelijke patronaten, naaf onze christene scholen, iedereen is er wel kom, de arms'ten zien we liefst Roodjes, u'w lcraam waggelt, uw na Dit bewezen nogmaals twee gendar men van Hautrage, die zich in hinder laag gelegd hadden om eene bende wild- stroopers te vangen, die in den omtrek zou komen «werken». Zij hadden zich van in 't vroeg van den avond reeds verborgen op zekere apen onzer christelijke inrichtingen zal iP,aa^s van ac haan naar Chièvres, waar het niet recht houden Wij rukken |zij vermoedden dat de stroopers moes- vooruit onverschrokken, voor het woj_ ten voorbijkomen. Geduldig wachtten de zijn van onze dierbare werkmanskin.de- vertegenwoordigers der wet, doch ir^n 'ren. Uw rijk is uit het morgen werd, hadden zij nog niets Leve de jeugd verdachts gezien. Daar zij zeker waren De jeugd aan Christus 7 De Staatskas bevindt zich op het oogenblik in een tamelijk goeden loc stand. Dit is een gelukkig feit ook, daar het vierde kwartaal in den regel zeer bezwaard is. Plit belet niet dat nieuwe leeningen zullen noodig blijken, daar de buitenge wone werken elke maand vele millioe- nen kosten. Ook onze rentemarkt moet hersteld Worden door een kraclfdadiige politiek; de financieele overheden houden er zich mede bezig. Intusschen is er sedert enkele maan den verbetering voor onze rente waar te nemen. De gekonsolideerde 6 t.h,, die tegen 87 stond een jaar geleden en te gen 90 begin Juli, noteert nu 93,50. Het Nationiaal Herstel 5 t.h., is op dezelfde datums van 78 tot 86 gestegen, en on dat. de kerels op iweig waren, bleven zij op hun post. Eindelijk, omstreeks 11 ure voormiddag, kwamen drie kerels, vroolijk koutende en waarschijnlijk in hunne vuist lachende omdat zij de gen darmen weeral «beet» hadden gehad, over de baan gestapt, toen plots voor hun .gezicht twee dier gevreesde man nen: oprezen en hun vroegen wat ze in de zakken, die ze droegen, verborgen hadden. Aan ontkomen viel niet te denken, en, willens nillens moesten zij hun zuur verkregen buit afgeven: 31 konijnen, 7 hazen en 8 fezanten was dc opbrengst van hun tocht geweest. De gendarmen sloegen daarenboven nog hunne netten aan. De drie stroopers zijn geen onbe kenden; reeds meermaals hadden zij met het gerecht af te rekenen. Hel zijn Ilenri Reghem, van Masnuy-Sl Jean, Oscar Gehin van Erbisoeul en Marcel Renard, van Herchies. Zij weigerden, te zeggen waar zij zul ke vruchtbare jacht hadden gehad, doch naar alle waarschijnlijkheid kwamen zij uit de bosschen van Beloeit of Stam langs tot 87,25. De spoorwegaandelen bereiken nu 475 ff., een koers welke jbruges, die aan Prïng de Ligne io.ebc- sinds langs niet meer w:as genoteerd. Jhooccn. TE VERDUN In de kapel van het groote Ossuarium te Douaumont, heeft deze week een. ont roerende plechtigheid plaats gehad. Na een solcmneele H. Mis, die gecelebreerd werd door Mgr Ginislv, de bisschop van Verdun., werd een gedenkteeken ont huld ter eere der nagedachtenis van 250 Fransche priesters, die in de gevechten rondom Verdun gesneuveld zijn. De plechtigheid werd bijgewoond door Mgr Chollet, de aartsbisschop van- Kamerijk, die geboren Is in een der dorpjes rond Verdun, die echter door de aanhoudende bombardementen geheel van het aardrijk zijn weggevaagd. Ook Mgr Ruch, de bisschop van. Straatsburg, de vroegere hoofdaalmoezenier van het Fransche leger, was hij deze plechtig heid tegenwoordig, alsmede ruim 290 priesters en vertegenwoordigers cler vereenigingen van front-soldaten. Mgr Classe ernstig gewond Te Ruanda (Belgisch Congo) had e? een vreeselijk auto-ongeval plaats on der volgende omstandigheden. Tenge volge van een verkeerde wending kwam de auto, waarin Mgr Classe, aposto- üsh vikaris van Ruanda-Urundi, had plaats genomen, inl de Nyawarungu-ri- vier terecht. Mgr Classe werd bij dc botsing uit het voertuig geworpen, terwijl Eerw. Pater Merry, die het voertuig bestuurde in bet water terecht kwam. Gelukkig was de patcr-voerder ongedeerd en stond hij na enkele oogenblikken op het drooge. Hij snelde Mgr Classe ter hulp, die ten gronde lag uitgestrekt. Dokter Van Heyneghem, die zich ge lukkig ter plaatse van het ongeval be vond, diende de gewonde de eerste zor gen toe en liet hem vervolgens naar 'net' ziekenhuis van Rulengeri overbrengen. Mgr. Classe liep een dubbele schouder breuk op. Zijn leven! is echter niet in. gevaar. In 1935 zal menl het honderdjarig be staan kunnen vieren van het kamp van Beverloo. Met het oog op de talrijke bedreigin gen legen onze onafhankelijkheid, lïad de regeering even na 1830, waarne- mingskampen doen aanleggen in ue na bijheid van de Noordergrens namelijk t Zonhoven, Diest, Bouwel en Schilde. Irï 1835 besloot Leopold I, die voorloopigé kampen af te schaffen en ze te vervan en door een uitgestrekt en bestendig: kamp. De breede vlakten van Beverion werden daartoe uitgekozen. In 1856 besloeg het kamp reeds inenè. dan 4000 hectaren verdeeld over het grondgebied van Leopoldburg, Exel. Hechtel, Hclchercn, Coursel, Bcveiloo en Hoppen. Dc kampgebouwen liggen alle op liet grondgebied van Leopoldsburg dat eveneens in 1835 werd gesticht en se dertdien heel wat uitbreiding heeft ge nomen. t\e spoorweg Leopoldsburg-Diesl dagteekent van 1878, en de buurtspoor weg Leopoldsburg-Maeseyck yan 1882<

De Volksstem | 1933 | | pagina 1