Os gebeurtenissen Is Bearing Opbouwen Be tirnnel onder de straat van Gibraltar De verduisteringen van Aubry Vier Fransche Duüdoölen in dB Haven van Brosse! PsJaaar- Home Diasdag öo£si 1953 Zalig verklaring van Paus Pius X DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER |96 1 H Joiin.-B»pH«ta Kerkstraat. 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Gentleman Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt mu'i° Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adoif Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rij8 i Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. De K. A. J. moet toch wel «en gewel dige doorn zijn in de oogen van onze roode kameraden. Lange jaren was er geen spraak van een serieuze socialis tische jeugdorganisatie, terwijl de ka- jotters gedurig nieuwe veroveringen maakten en overal binnendrongen. Nu schijnt het dat ze sedert zekeren tijd voor goed beginnen te beseffen welken ge* weïdigen voorsprong de K. A. J. op hen heeft. Hier en daar is er een enkele van hun voormannen die bij gelegenheid nog wat zijn zin heeft voor de werkelijkheid- En zoo hoorden wij op het 1ste kongres der syndicale socialistische jeugd te Ant werpen, door een der leiders verklaren «onze organisatie moet en zal vooruit- gaan.maar een peil bereiken als da K.A.J dat zal ze nooit.- Man zegde daar ook, «dat er zoo'n diepe begeestering was bij de Ka jotters, die zij putten uit hunne godsdienstige overtuiging. En nog «zooals de katholieken vroeger bij de socialisten in de leer moesten gaan. zoo moeten wij nu (wat be'.r f jeugdbewe»» ging- bij hen in de leer gaan.» Jammer genoeg, zooiets leest men niet In de roode dagbladen. De waarheid voor de socios moet toch een vreeselijk ding zijn dat z'cr zoo'n schrik voor hebben. De laatste maanden beginnen «liga»- mannen en S.J.W'ers geweldig van hun neus te maken. Ze spartelen en schreeu wen als duivelen in een wijwatervat. Goed zoo. dat brengt wat leven in de brouwerij, dat breekt de eentoonigheid van onze straten een beetje. Het amuseert de menschen ook, als ze inannokes van acht jaar hooren schreeuwen «Web met Jaspar» en wat weet ik nog. Een zaak hebben 2e toch al vóór op hun ouderen zij zeggen tamelijk vierkantig dat ze van geen godsdienst willen weien. Zoo weten de menschen toch ietwat waaraan zich te houden. Dat ze ons verder naapen met hun «propagandaweek» is ons tamelijk on verschillig. Dat blijft eenvoudig straat- lawaai bij hen en haalt niets uit. Maar wat ons niet onverschillig Iaat, wat wij bij hen aan de kaak stellen, is dat al hun gedoe 200 jammerlijk LEEG is, gedachtenioos. En veel erger nog ze hebben geen benul van wat waar is of wat valseh is. De grootste domheden die bovendien al jaren en jaren in grui* zelcmenten uiteen zijn gevailen, worden door hen weer bijeengeraapt en als waarheid uitgebazuind. Leuzen die bij vijf minuten gezond nadenken, krankzin nig blijken, worden door hen met brio uitgeschreeuwd. Ze hebben den mond vol van allerlei uitdrukkingen over staat, gemeenschap, godsdienst, wetenschap en wat nog alle maal- Maar vraag hun eens op den man af waarop dat berust, hetgeen ze vertel len 1 Vraag eens waar zij naartoe willen Vraag eens wat zij werkelijk doen voor de arbeiders, voor de jonge arbeiders Lteg is dat alles, zonder grond, zonder leering, zonder beginselen, aonder gedachten.-. Wij gaan ons niet voorstellen als ge leerde bollen die de wijsheid in pacht hebben, maar we kunnen toch getuigen dat wij eerst en vooral trachten juist te denken, dat wij zoeken, wat is WAAR wat is VALSCH De waarheid wordt bij ons niet met het haar gesleurd. Wij hebben geen schrik van de waarheid, omdat wij er niets bij te verliezen hebben En dat is onze sterkte. Dat is ook de kracht die ons doet overtuigd zijn dat de wereld za! hernieuwd worden door onze gedachte. Wij haten niet onze roode makkers. Wij bestrijden niet de personen, maar de ge dachten. En daarom hebben onze kajot* ters geen knuppels noodig om op straat te komen. Wij weten dat de waarheid in 't belang is van alle menschen, en da' de waarheid steeds zal zegevieren. Daarom hebben wij het groote vertrouwen dat wij gestadig bezig zijn aan den heropbouw van een wereld die kraakt en ineenstort, juist om dat ze beginselloos is,omdat 2e niet de waarheid heeft gezoeht En wij hebben tijdens onze studiewe ken. waar over een andere revolutie werd gesproken dan over een bloedige, wij- hebben de arbeiderswijken bezocht, de huizen zijn wij binnengegaan, dulzendc buizen van arbeiders. Het is ons opge vallen hoe die massa arbeiders ons niet vijandig heeft onthaald, maar hoe eerder de meeste van hen in eene zekere berus ting leven. Velen zijn socialistisch, maar ze voeien dat het socialisme hun Toch op verre na niet gegeven heeft wat het be loofd had «geluk, vrijheid, recht Ze wachten op menschen die hun WARE NCOJEN zullen begrijpen, en die hen waarachtig zullen vooruithelpen, in alles ook in hun zwaren geestelijken nood, Zie vervolg onderaan volgende kolom Kog de hooge bezoekers Zoonis we rcelds meldden, zijn dezer dagen hooge bezoekers l.e Beauraing ge weest. Er zijn namelijk twee bisschop pen komen bidden voor. de grot en den Meidoorn der verschijningen Mgr. Moulenberg, lilelvoerende bisschop van Hol ar (IJsland) kwam er. den rozen krans bidden met Gilberto Degeirnbre. Het meisje eindigde haar gebed met de gebruikelijke aanroeping «O. L. Vrouw- van Beauraing, bekeer de zondaars en genees de zieken» Jierhaald door, den bisschop en de gansehe bevolking. iDe Prelaat bracht ook een bezoek aan de kinderen en aan hunne familie, als ook aan den Z.E.H. Deken. Men over handigde een bladje van den meidoorn der verschijningen, aan den bisschop die zijne hooge voldoening uitdrukte over deze kostbare herinnering. Ook een Fransch bisschop uit Vcndéc kwam voor den Meidoorn bidden. Het was niet de eerste maal dat hij naar Beauraing kwam, doch nu was hij ge komen als echte bedevaarder. Wat hem vooral getroffen heeft in de gebeurte nissen te Beauraing zegt. hij, is eenvoud der kinderen en de vrome slcmmiig welke te Beauraing heerscht. De hls- schop verklaarde binnen een goede maand te zullen lerugkeeren met een roote bedevaart uit Vendée. Rome onderzoekt de gebeurtenissen van Beauraing Men meldt, dat uit Rome Mgr Frede- rico Emanuel, hulp-bisschop van Car- dinaal Sharelti, secretaris van het II. Oflicic, te Beauraing is aangekomen ten einde daar een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de gebeurtenissen die zich daar hebben afgespeeld. Sr. Luiz de la Pena, fle directeur vari liet Spaansch Instituut voor Geologie, en Prof. Jesep Gonzales Sinefiz de President van het Internationaal Co- miteit voor Geoffsica. onder wier. lei ding het bodemonderzoek in de straat van Gibraltar is uitgevoerd, hebben aan de vertegenwoordigers van de Pers verkiaard. dat de structuur van den ondergrond zoowel nabij de Spaan- sche als bij de Afrikaansohe kust, de grootste mogelijke garantie biedt voor het welslagen van het tunnelplan. «Wij hebben», aldus Prof. Sineris, kunstma tige aardbevingen verwekt, door mid del van honderden kilo dynamiet, die wij op verschillende plaatsen van den bodem der zeestraat lieten ontploffen. Dank zij onze seismografen. waarmede wij de voortplantingssnelheid. van den schok konden opnemen, hebben wij een juist beeld kunnen ontwerpen der geo logische structuur van den ondergrond tot op 1250 meter diepte. Kolonel Je- venois. de ontwerper van het tunnel plan, heeft. 11a lezing van dit rapport verklaard, dat do tunnel thans onge twijfeld zal worden gebouwd de in wijding zal reeds in 1941 of uiterlijk in liet voorjaar van 1942 plaats hebben. Men zal dan in een slaapw&gen van Madrid naar den Niger reizen, Parijs is dan nog maar 4 dagreizen van Dakar en 5 dagen van het Tsadmeer, in hel Zuiden van de Sa-hara. De tunnel zal uitgegraven worden onder een onderzeesche bergketen die van Toerra de la Pena aan de Spaan- sche kust zich uitstrekt tot aan Punla de Ferdigua, op het Afrikaansch con tinent. Tteeds in September a.s. zal. Br een aanvang gemaakt worden met het on. derzoek van den zeebodem, waarvan een kaart zal worden geteekend od een schaal 1 op 15 000. De kosten der onderneming zullen vermoedelijk niet meer bedragen, dan de prijs van twee kruisers van het fyne "Duinkerks. En dat za! de ondergang worden van het socialisme, dat het niet meer beBtand is tegen de taak die het zich had voorge steld, en die het aan de goedjeloovige arbeiders had in d'ooren geblazen. Dal het onmachtig is redding te brengen aan de massa in. nood. Daarom hebben wij vertrouwen In de toekomst. Wij bereiden een revolutie voor ortdc-r de banier van Koning Kristus Wij bouwen een maatschappij op die gesteund za! zijn op waarheid, op recht- vaardigheid en lield». K.HAJEE. Geen vergoeding voor de slachtoffers De socialistische pers heeft op alle mogelijke tonen gezongen, dat er, geen sprake zou zijn van verlies voor de slachtoffers van den rooden wachters- generaal Valère Aubry. Maac thans blijkt het heel anders te zijn. iDe bedrogenen hadden de beste hoop dat ze geen schade zouden lijden. De gioote hoeren van de Arbeiderspar tij zouden wel eens in hunne welge vulde brandkassen schieten en er eens goed in putten om de proletariërs, die door Aubry zoo duchtig beet genomen waren, te vergoeden. En de talrijke slachtoffers van den aflruggolaai; wa ren gerust gesteld. Eilacie Die menschen kenden nog niet dezen met wie zij te doen hebben. Zij wisten nog niet dal de roode mil- lionnairs zeer hard in den buik 'zijn, dat zij uitgaan van de spreuk «Heb ben is hebben, maar krijgen is de kunst». Te Houdeng-Goegnies werd in het Maison dn I'euple j> eene vergadering gehouden van het syndicaat der me taalbewerkers. En daar is de biltere ontgoocheling gekomen. Een honderdtal leden waren aanwe zig en allen verwachtten er zich «-.an dat de kopstukken nu de plechtige be lofte, igedaan voor heel liet land, zou den naleven, 't Ts met die belofte ge gaan lijk met al de beloften van de roode volksfoppers. Het viel de aanwezigen 'ai spoedig op dat in de zaal een rood kopstuk was, totaal vreemd aan de syndicalo bewe ging. Wat kwam die man daar uitrich ten Men zou het maar al te spoedig we ten en do pil welke men';ou te slikken krijgen, zou bitter zijn als gal. Die roode man nam onmiddellijk het woord en legde bet er op aan orn liet hart le treffen, wat zonderling mag schijnen bij een socialistisch voorman, maai* wat nog gebeurt, wanneer het cr op aankomt zijn eigen belang te die nen. Die redenaar deed den oproep tot den opofferingSigeest van de arbeidende klas, om noch min noch meer het gat te stoppen, door den aflruggolaar Va- lë're Aubry gemaakt in de partijkas. Zonder schaamte deelde de 'roode rnan mede. dat de partij van de gesvndikeer- den een groot offer verwacht, dat zij zelf in het Center de som van 500.000 fr. moeten hijeen brengen, terwijl eene som van 250.000 fr. elders zal moeten gezocht worden. Men kan denken hoe nuchter zulks op de maag viel van de toehoorders. De redenaar had het hart getroffen, maar in dezen zin, dat het omkeerde van walg. De ijzeren tucht, de ijzeren arm van de roode bazen hield echter de aanwezigen in, anders hadde zij luid, geprotesteerd. Dooh, verknecht als ze zijn in de partij van de vrijheid, durf den zij den mond niet openen en ze zwegen dus. als vermoord, misschien ook wel omdat het slechte nieuws lïcn met verbijstering geslagen^had. De vreemde woord voerde^ wilde van de algemeene onthutsing gebruik ma ken om zijn! voorstel te doen stemmen, niet met briefjes', maar mot het opste ken van de hand, het beste middel om dezen leeren te kennen die zich zouden vergTijpen tegen de partij tucht» .Toch gingen er slechts een vijftiental han den omhoog de andere bleven beslui teloos hangen. Tegenover dien) prachUgon uitslag verklaarde de voorzitter, zonder dat hij zijne ernstigheid verloor, dat het. voor tel aangenomen was met" algemeene stemmen 1 Aan den uitgang van dé ?aa! was een bus opgesteld om 'de eerste giften op te vangen. Natuurlijk waren de be stolenen slim genoeg om 'die bus nog niet eens te zien. Uit al wat hier vooraf iraat is het weer eens te zien hoe de socialisten meesters zijn in het foppen van Frode- rik. 't Zijn nogmaals de kleinen die de gebroken potten mogen totalen. De brandkassen van de volksroddcrs blijven potdicht gesloten Jonggehuwden bij den Paus Ondanks de tropische hitte, die er boven de Eeuwige Stad hangt, komen og dagelijks ♦ien''>T|rr_ ;onggeV-w_ den, die profiteeren van de sterk ver minderde spoorwegtarieven, naar Ro me. Op' een dag werien er niet minder dan 200 jonggehuwden in de- Pauselijke audiëntiezaal toegelaten. Allen zonder uitzondering werden door den H. "Vader toegesproken en allen ontvingen uij Zijl* handen gen Epzenkrans,- w Bedevaart van liot Vrouweiijlc JeugdL- vertoond, voor HLatliolieke actie Florentie en Assisie Na Milaan, de bron van Italie's uit wendige grootheid- zal de trein ons bren gen naar Florentie het heiligdom der Ilaliaansche kunst. De inwendige stem ming hij de hedevaarsters verdiept naar de ziel van dit land doordringen. We sporen voorbij Codigno, de splitsing van de Pó, Piacenza: een prachluilziohl van talrijke kerken' en paleizen, dan de Appenijnen in, langs Fidenza, Parma, waar we even terugdenken aan Mar ga retha van Parma, vroegere landvoog des der Nederlanden. Volgt Reggio met zijn Dom en hooge koepel, Canossa vroeger getuige van1 de grootheden van Paus Gregorius XII; Modena stad der sierlijke villa-gebouwen, door de mooie Elruriscbe Apenij en met hun beroemd marmer van Carrara, door de stad Rato, het schoonste deel van Tascanen, en zoo Florentie binnen. «La foellissima Ia famosissima figlia di Roma». De bedevaai tsters verdeelen zich in groepen, die naar de afzonderlijke ho tels geleid worden-, 't is reeds half elf en ze zi jn blij in een bed te mogen rust ten. Heel opgefrischt bezetten wij 's mor gens de marmeren tempels dicht bij de hotels en brengen in die warme kerken een blijde jeugdige stemming van gods vrucht, vooral gedurende het H. Misof fer door Zijn Excellentie de Nuntius. Na het ontbijt wordt het bezoek in gericht, per groep, aan het Baptiste rium en de Domkerk. Moeilijk zijn de meisjes te bewegen voort te gaan wan neer ze staan te kijken naar de reus achtige mosaikwerken der voorgevels Ivan die tompels, lusschen de bronzen irelicfpoort van Pisanno en Ghisberli. jTeigenover de overdadïg-heifl van het kunstig dooreengeschikte marmer van buiten doet het inwendige vari den Dom een beetje kouder aan met zijn ernstige strenge lijn. :t Is een driebeukige leng- lesobip en een achthoekige koepel ruimte van 148 m. lang en 107 m. hoog, beeldhouwwerken- van de grootste mees ters waaronder Michel Angelo, fresco's en glasschilderingen getuigen machlig in het halve duister van vroegere kunslgroolheid. In het Baptisterium praohtige mosaïkwerken uil de dertien de oeuw. Dit alles wordt overheerhcht door de campanilla, vrij-slaande klokkentoren in dezelfde slijl en marmersoorten op getrokken. Kortbij bezichtigen wij hel Palazzo Vecchio, prinselijke kasteden, waarvan geen muurtje of hoekje zonder machtig tapijtwerk, beeldhouw, en schilder werk is. Ilel. klimmen en dalen vermoeit reeds in de drukke rr.usea-lucht en toch met moed slenteren we, smakend en pro:»- fend door de groolsche zalen van- het Uffizi: (ie kunsttempel van- Florentie, hier is al schilder- en beeldhouwwerk bijeengebracht cn gerangschikt volgens do eenwen, in zulke uver.groofc overda- digheid dat we wel weken zouden noo dig hebben om alles in détail te pioe- ven. Alle groote namen van kunsUmoes. tors die we reeds in ons ieven hoor-deri, dringen bier de bewondering af. door de overblijfsels van hun genie. Ai de mogelijke diepe glanzen, en kleurschakeeririgon 'ender den lachen den hemel van italic zijn hier in diepe zelfs godsvruchtige samenstellingen hijeen gebracht. liet is den "Vlaming hier wel te moede omdat hij hier zoo veel terugvindt van vroegere vlaamschc grootheid, omdat hier de koning der schilders zoo machtig vertegenwoordigt is. s Namiddags in autocars naar St Marco, de tempel der kunstmysUek. Ilier voelt men geneigdheid en moge lijkheid om een meditatie te houden voor elk dier hemelsche fresco's van Fra-Angelico.Dit streng middelee.uwscli klooster werd omwille van de kunst in Museum verandert. Te gauw moeten.we cr dooreen. Onze tocht gaat naar Fiesole met zijn oude mystieke abdij in minialuur- stijl, waar we mogen opklimmen langs een engen trap naar t klein celletje van den heiligen Bernardinus van Siena. Van hier een heerlijk uitzicht over do Civita Bella. We dalen terug af naar de Piazza Michel Angelo, en verder nog naar de banta Croce kerk die geworden is de verheerlijking in marmeren kurist- beelden van Florentie's groote mannen. Hier vinde we misschien de kunstigsten preekstoel van heel de wereld, m ras- fijne marmeren reliëfwerk. Daarna trekt heel <le massa op rijen van vier al zingend door de straten van Florentie naar den Dom voor'T Ponti ficaal lof. Deze zielverheffende gods vruchtige yereeriigmg en kiimmen van de ziel onder dit hooge koepelwérk, waarin de zang en het orgelspel slechts na halve minuien wegsterven, zal ze gen brengen voor de nacht.. De voorloopige behandeling van liet proces der Zaligverklaring van Pius X, is thans in een zeer ver gevorderd sta dium van voorbereiding. Zoodra het on derzoek naar den inhoud van al zijn geschriften is afgeloopen-, zal de IT. Congregatie der Riten een aanvang ma ken met het Apostolisch Proces. Op den negentienden* verjaardag vari 's Pausen dood, begonnen reeds in den vroegen morgend pelgrims naar zijn. graf le trekken. Reeds vanaf half zes, werden er aan het allaar, bij zijn graf tombe II. Missen gelezen, waarbij voort durend talrijke pelgrims tegenwoordig waren. Onder bel beeld van St-Andreas, .bij de Confessio daalde een onafgebroken stroom pelgrims naar de crypte af. La ter word lrim aantal zoo groot, dat de Pauselijke gendarmen hier hel verkeer moesten regelen. Or.'dbr de Prelaten die dien morgen bij 's Pausen graf cele breerden merkten wij o.a. op Mgr Vin- centini, do Vicaris van Kardinaal Paccl- li, en de abt Fie'rami, de Postulator in het proces, der Zaligverklaring. De - Euridiee en de Danae bij hun aankomst in de watoren van de Yaeht Club in Brussel-Zeehaven,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1