is mijna Moeder? fier Sctiiplireukeliiigen opgenomen Brand te Oultre-bij=!\inove Naciilgevechl le Gesraardsfierpo Bet Drama te WnmmeDem Zondag en Maandag is 'I braderij Men verkoopt waren allerlei Doch men zal verbruiken meest De lekk'ra bieren van «DE GHEEST» Ongeluk aan de Fransche Duikbooten te Brussel VerkeersongeEuk te Mecheten Ramp in de Golf van Gaskonje A 30 Augustus To Rome, ann (Jon wog fiaar OsLia, het lijden van den II. Fe- jlix, priester, onder keizer Pjolelia'an en JMaximiaan. Na op.de pijnbank gefolterd (€e zijn werd hij ter dood verwezen. Als Ihij nu uitgeleid werd om onthoofd Ie worden kwam hem een zekere christen 5Le genioet, die vrijwillig beleed; dat bij ook Christus aanhing, waarom hij ter stond met Felix onthoofd werd. Daar de christenen zijnen naam niet keilden, hebben zij hem Adauclus genoemd, om. 'dat hij in! het ontvangen der martel kroon bij den heiligen Felix gevoegd jR'a.s Om over na te denken Het Jour- hal des Instituleurs» (neutraal blad I Schreef op 3 Juni 11. Wen spreekt over bezuiniging, wei- hu dat men onmiddellijk en radikaal ialle toelagen aan vrije scholen af- schaffe Zoo zullen «de vrije scholen VER DWIJNEN, bij gebrek aan bestaans middelen en zij zullen vervangen wor den door officieele scholen die twee iTiml zooveel kosten.... Een wijze voorzorg voor de Spijsvertering Zijt gij onderhevig aan moeilijke spijsvertering Weet dan dat zulk lij- don' overbodig is. Gij kunt een snelle verlichting bekomen door Magnésie Bismurée te nemen. De ongemakken «dei spijsvertering vinden heel dikwijls hun oorsprong in de hyperchlorydrie of overtollige zuurheid; de Magnésie Bis murée maakt dit onschadelijk en voor komt aldus brand, zwaarte, zuuropris- pingen, opzwelling en alle ongemakken die voortspruiten uit de gisting van het voedsel. Met de Magnésie Bismurée moet gij" geen uren wachten om ver lichting te bekomen; zij werkt in enkele minuten. Haar gebruikt verwekt geen ewoonte. Do Magnésie Bismurée is on schadelijk en gemakkelijk om nemen. Te koop in alle apotheken In poeder of tabletten aan de prijzen van fr. 7.50, ofwel het groot voordeeüg formaat aan fr. 13,50. Ongewenschte vreemdelingen. Do «Belgische centrale veiligheidsdienst heeft aan de commissies van openbare liefdadigheid de lijsten gevraagd van (Vreemdelingen, die uit de openbare kris. .Sou-worden gesteund en m België zijn ingeschreven. Den buitenlanders, die geer. middelen van bestaan bezitten, zal verzocht worden het land Ie verlaten zij zullen naar de grens worden ge bracht. Het is meer dan lijd dal deze maat regel wordt getroffen. Hitler-propaganda in Eupen-Wlalmedy ln gevolgen zijn onderhoud met mi nister Poullet, heeft do gouverneur der provincie Luik, M Ilenri Pirard, een eerste reeks maatregelen getroffen om aan die propaganda een einde te stel len. De gendarmen, die met de handha ving van! de orde in de kanloiis Eupon, Malmedy en St-Vith zijn belast,' zullen bijzondere onderrichtingen krijgen voor de gevallen van hecterdand, die zij op hun patröoljes zouden vaststellen, n- derzijds zullen de wielrijdcrs-karabi- mers van het garnizoen ook gemach- .tigd worden «de Duilsche toeristen, die de wetten' der gastvrijheid niet zouden eerbiedigen, op te leiden. Smaad aan de Vertegenwoordigers van de openbare macht en van het leger zal streng wor den beteugeld. Ook het.toezicht op de Vreemdelingen zal worden verscherpt. Openbare verpachting der onderne mingen vaa spijs- en drankzalen in sta tions. Pje Nationale Maatschappij heeft beslotende verpachtingen der on dernemingen van spijs', en drankzalen in stations, in het vervolg te Keper ken tot de candidaten die de noodige waarborgen bieden, met name werke lijke beroepsbekwaamheid bezitten. iDe personen die verlangen opgeroe pen le worden, en aan de vereisclilc voorwaarden voor dergelijke verpach tingen meenen te voldoen, worden ver zocht een schriftelijke aanvraag in te dienen bij de Direettie der Exploitatie. ■Bureel 13-10, van de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen, Leuvensche Weg, 17, te Brussel. 's Avonds, ontmoetten de twee groe pen zich in een verbruikhuis, op het Statieplein', waar het. natuurlijk op een ruzie uitliep. De «waard, wierp ze... vriendelijk buiten en toen begon een algemoene vechtpartij flesschen en glazen vielen op de hoofden neer, het zwakke ge slacht trok bij de haren en krabde als wilde katten en huilde van de pijn, kin deren schreeuwden of moedigden hunne partij aan. Na een kwartier moesten de meesten verzorgd worden, sommigen liepen diepe wonden op aan het hoofd. De strijd nam ten slotte een einde bij cbrek aan kampers. En toen kwamen de agenten. Zondag namiddag omstreeks 4 uur is er een hevige brand losgebroken in liet huis van Leopold Van llosscm-Dc Vuyst, wonende in de Kweekslraat, op liet ge hucht Herlinckhovc. In het voorgebouw, waar de herberg is, waren eenige geburen bezig, met er op hun gemak een pintje le drinken, in gezellig" samenzijn. P,aar ze opeens een feilen brandreuk waarnamen, gingen al en naar builen langs de achterkant der woning. Tot hun onlzeting zagen ze dat do schuur en afhankelijkheden reeds in lichte laaie stonden. Seffens was ieder in« de weer om het vernielend element te keer Le gaan.Doch dit ging niet zoo gemakkelijk als men wel zou gedacht bobben, want daar de oogst er reeds opgestapeld was, vond het vuur er overvloedig voedsel: men was dan ook verplicht, de brandweer van Ninove op' te bellen, daar men vreesde dat het vuur ook de woning zou kunnen aantasten. Do pompiers van Ninove met liet vol ledig materiaal waren spoedig ter plaat se. Onder het bevel van ad judant Avoux wenden de reddingswerken ingesteld, en na t/4 uur van noesten arbeid waren ze het vuur meester. Nochtans om verdere ongelukken le vermijden, is er tot na 2 uur 's nachts een wacht bijgeble ven, om do smeulende puinen te be sproeien, en zoodoende het buis voor verderen brand te vrijwaren. De schuur met gansch haren in houd is de prooi der vlammen geworden. Het huis had opk cenlgszins te lijden gehad, doch nog het meest misschien door het.wa ter, want het bezelsel van muren en plafond is afgevallen. De schade wordt op verscheidene dui- zende gerekend. Tot overmaat van ramp is er niets door verzekering ge dekt, daar het huis en de schuur nog niet heel lang zijn gebouwd. Tot hier toe heeft men nog niet kunnen gissen, hoe de brand zou ontstaan zijn. Zondag had te Geeraafdsbergen, de jaarlijksche Cavalcade plaats, waarin 16 groepen wedijverden. Twee groepen :<Pierrols en Piereltem», waren van La ".ouivièrc gekomen. De eene vcreeniging was in het .groen gekleed, de andere in liet zwart. Wanneer bet oogenblik ge komen was om tot de prijsuitdeéling over te gaan, kregen de groenen den eersten prijs voor bun uitmuntend dansnummer, iets wat de zwarten, zwaar op do maag lag. Historisch tafereel 58sle Vervolg De landraad zweeg hij scheen ont- "roerd, en Kracht na ceno poos liet ge sprek op Stella met de woorden Het schijnt mij natuurlijk dal mevrouw von Schollin zal wenschen jiarc dochter bij zich te behouden. En waarom vroeg de mark graaf driftig. Het zal mij Ier lioo: ste cerc verstrekken, indien mevrouw .von Schollin met hare dochter mijn liuis wil betrekken, en als liet. hare aanzien. Voor mijm vertrek zal ik mij veroorloven, met uwe loeslemming, haar dit voorstel le doen. In allen ge valle, ik heb beslist de jonge dochter Stella als mijne dochter te betrachten ten haar in' deze hoedanigheid le be minnen en te vereeren. Schollin ver anderde van kleur. Deze gedachte was hem nieuw en het kwam hem pijnlijk voor, dat zijne gade verre van hern zoude wonen. 'Dat zal mevrouw von Schollin niet aanvaarden en', onder zekero op- Zichten, niet aanvaarden kunnen, bemerkte hij met strengheid. Zal zij evenwel hare dochter vorderen, en 3k wcnsch een stellig antwoord le be komen op deze vraag zult gij uwe in gebeelde rechten op' het meisje afstaan? t)f verkiest, gij dat er geruchtmakende /ophelderingen plaats grijpen De markgraaf vestigde spotachtig fijne oo.gen op den, fleren, JDpitsphen De rustige Kempische gemeente Wommelgem werd, zooals gemeld, Maandagmorgen in beroering gebracht door een vrecselijk drama. De jachtwachter Frans Van Moer, on geveer 60 jaar oud, in dienst van de weduwe Ridder Agie de Selzaete de Wommelgem, keerde omstreeks zes uur van zijn nachtelijke dienslronde terug, toen hij aan den grachtkant nabij het ridderlijk domein een witte gedaante zag bewegen. Van Moer schouderde on middellijk zijn geweer en vuurde in de richting van deze gedaante. Toen het schot, dat op een afstand van negen meter gelost'was, gevallen, was hoorde Van Moer smartelijk gekreun en was het hem duidelijk "dat hij een mensch getroffen had. Hij spoedde zich nader bij en zag inderdaad in liet hooge gras een' man liggen. Het was de 52-jarigo Frans Van Tuyn, bijgenaamd Suske van 't Wouverken» die inwoont bij landbouwer Van den Wouwcr aan do Torenstraat. Van Moer «bracht dadelijk 'den veld wachter op de hoogte van het gebeurde en ook de rijkswacht van Deurne werd gewaarschuwd. ïntusschen had men ook de hulp van een geneesheer ingeroepen, die echter niets anders meer kon doen dan den dood Vaststellen. Het slacht offer was op vreeselijke wijze getroffen in de hartstreek terwijl het moordend schot ook een zware verwonding aan den arm veroorzaakt had. Een inwonier van Wommelgem ver klaarde dat hij omstreeks vijf uur Sus ke van Tuyn nog in het dorp had ont moet. Hij scheen onder den invloed van. den drank en had gezegd dat hij zich op weg naar Ranst begaf. Men vermoedt dat het slachtoffer zich onderweg aan den grachtkant van het domein heeft le rusten gelegd. Zijn jas had hij uitge daan om lie-m- onder het hoofd tc leg gen. De jachtwachter ondervraagd Het parket kwam op den middag ter plaatse onder leiding van onderzoeks rechter Meir. De jachtwachter werd verhoord. De rnan verklaarde dat' hij meende een hond gezien te hebben. Hij beweert dat sedert verscheidene dagen een witte hond op het domein ronddool, de en thans meende hij in de witte hemd mouwen, van het slachtoffer dezen hond le zien. Hij heeft dan onmiddellijk gevuurd met het -bekend noodlottig ge volg. De verklaringen van den jachtwach ter zullen natuurlijk nauwkeurig nage gaan worden. Het parket ging reeds over tot de wedersamenslelling van liet vreeselijk voorval, dat in feite niet op het domein zelf doch wel op den open baren weg is gebeurd. De jachtwachter werd gevankelijk naar. Antwerpen over gebracht in; afwachting van het verder onderzoek. Maandagnamiddag, omstreeks 't uur, heeft aan de Van Praetbrug, op de Vil- voordsche laan te Brussel, een ongeluk plaats gehad, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Zooals men weet liggen aldaar op het oogenblik in de haven van do Brusselsche Yacht Club de vier Fransche duikbooten gemeerd, die een bezoek van eenige dagen aan do hoofd stad bréngen. De balustrade van de daar liggende brug is een maand of drie geleden over een lengte van; 6 tot 7 meter gedeelte lijk losgeraakt, doordat een vrachtauto tegen deze balustrade'gereden was. fn verband met het bezoek van de Fransche duikbooten verdringt zich daar nu voortdurend een rnassa belang., stellenden. Op een gegeven oogenblik echter is het losstaande gedeelte van de baflustrade geheel losgeraakt en naar beneden gevallen, waar een inspekteur van politie, Capitaine geheeten, door de stukken getroffen werd. Hij werd geluk kig slechts licht gekwetst. De kommissaris van politie, de h. An_ gerhauscn, heeft persoonlijk een on derzoek op de plaats yan het ongeluk in gesteld. edelman, die geenen zweem van on reinheid op het schild zijner eer duld de. Dan wierp hij deze woorden op Waartoe zou eene openbare ophelde ring dienen Indien met tec tijd mijne innigste wenschen vervuld worden,dan zal Stella aan ons allen behooren. Mij schijnt het doelmatigst te zijn, dat wij aan het meisje de beslissing overlaten waarheen, zij gaan wil. Toen de Land raad afkeurend zijn hoofd schuödc.ver- volgde de Franschmam in allen geval le moet het geheim haar bekend ge maakt worden. Zekerlijk viel von Schollin ijverig in de rede. Waarom handel drijven niet een geheim, dat tot eeuwi ge leugen en bedriegerij noodzaakt .1 P.at dus de openbaring de toets steen worde van haar karakter. Ik ben verzekerd, dat zij de «beproeving door staan zal. Ik kan zulke tooneelachtige aan zegging niet verhinderen doch ik moet als voorwaarde stellen, dat «de ware moeder vooraf daarvan kennis be kome. Waarom wilt gij u met 'deze taak niet 'belasten- Omdal mijn verkeer met deze vrouw is afgebroken... De markgraaf sprong recht, zijne oogen schoten vlammen Hij zag er fier en schoon, hij zag er ridderlijk uil. Het glinste rend hulsel van den wereldschcn mensch viel eensklaps 'de edele grond stof zijns wezens zegepraalde. Zijne gestalte gebood eerbied en omzag. Hij zegde met deftigheid 1 e= De grondregels, deg Puiischen edelmans verbieden hem bijgevolg allen omgang met eene vrouw, op wier. voor hoofd, de martelaarskroon werd ge drukt. Naar mijne meening, staat zul ke vrouw verre verheven boven die teergevoelige harten, welke met eene OTibckoorde ongewaarbórgde reinheid en onschuld pralen. Onrechtvaardig wordt de mensch die strenger voïinist dan God zelf - - De waarde van me vrouw Schollin kan maar geschat wor den door degene, die haar verleden le ven kent. Zijne stem steeg lol 'den. loon der begeestering, tóen hij er bijvoegde -Tk herinner mij nog den tijd. dat men gedwongen was den naam Fran- (joise met eerbied uit te spreken... (Men kende bare familienaam niet...)' Dan verhief men hemelhoog de held haftige deugd van het Duii.s.che meisje die met haar leven niet eene misdaad wilde uitwisschen; maar voor eene dwaling wilde uitboeten, waarvan zij het onschuldige slachtoffer) was Toen maals werden de mannen onder ons ge vonden van den fijnsten adel, 'die voor de deugd van dit jong meisje den diep- stcn eerbied koesterden. Die Duitscbers denken er anders over Wat bekom mo ren zij zich om de innerc waarde .van het goud, ais de uitwendige glans maar helder schittert. Hij maakte zich gereed om tc vertrekken, maar voegde er nog bij: pas op, mijnheer, dat de al te stren ge deugd u geen berouw berokkene I •Verlies niet uit het oog, dat wij men sehen en geen engelen zijn De edelste gevoelens kunnen tot dwaalwegen leiden, bejegende Sohol- sleept, en hierop met zijn moto onder den auto verdween. De voerder van dezen laatste had het cnrn >t;clijke ge daan om dit ongeluk le vermijden en had hiertoe zoo ernstig naar rechts ge zwenkt dat hij gedeeltelijk op de rij wiel-baan stond. Onmiddellijk daagde hulp op, merï zag zich verplicht de zwaar geladen au to met een krik op le lichten, om het slachtoffer, dat zwaar gewond bleek le zijn, er onder uit le halen, in allerijl werd dan het slachtoffer in auto ter verpleging naar het gasthuis overge bracht. Het slachtoffer dat het linker-, been, had gebroke i, den schouder ont wricht, kloeg bovendien geweldig' ove'rj inwendige pijnen. Zijn toestand blijkt levensgevaarlijk ie zijn. Policie-officier (Raas, telefonisch ver wittigd, kwam onmiddellijk Ier plaatse voor het n'oodige onderzoek' en verwit tigde het Parket, dat in den namiddag afstapte. Het motorrijwiel werd totaal vernield. Maandag rond 11 uur 45 had te Me- chelen op den Antwerpschen steenweg een zwaar verkeersongeval plaats,waar bij een motorwielrijder levensgevaarlij ke verwondingen opliep. Het ongeluk deed zich voor op gemelde steenweg, enkele meiers vóór de Walerloobrug, juist aan het kasteel Van Diepenbeek. Hoe het ongeval zich heeft voorgedaan. Op hoogergemelde plaats is de baan in herstelling. Een autotraclor met "sleepwagen met bout geladen, eigendom van M. W. Koopal, van de lurnhoul- sehe baan le Borgerhoul, komende uit de richting van Antwerpen, werd opge volgd door een motorwielrijder zekere Goidls Karei, 21 jaar oud, te Antwerpen wonend. Op bet oogenblik dat de vrachtauto het herslellingspunt voorbij was, kwam uit de richting der stad een vrachtauto aangehold, der firma «Le Progrès In dustrie!» de iTolh, gevoerd door den 41- jarigen Van Diest Frans, wonende te Loth. Niettegenstaande dat wilde de motor rijder tusschen beide aul.03 de eerste voorsteken!, haakte hierbij de slijkwo- der van het achterwiel van den auto van W. Koopal-aan, zwenkte hierbij naar links, met het ongelukkig gevolg dat hij door den vrachtauto uit Loth Werd gegropen, enkele meiers werd voortge- lin Ik zal niet overhaasten, dat be loof ik u. Doch haar broeder ook moet alles weten. HIJ zij dan onze scheids rechter. De markgraaf maakte eene koele bui ging: doch voelde zich verzoend, toen ds Landraad hém de h'an'd reikte en met gulhartigheid zegde aanvaard mij nen welgenieehderi dank. Gij hebt mij meer genoegen dan ongenoegen veroor zaakt. Welkdanig ook mijn lot moge zijn... onder uwe broederlijke bescher ming weet ik bet leven zeker onbevei ligd van eene vrouw, welke mij lot aan den dood onuitsprekelijk lief, ja dier baar zal zijn. De markgraaf was begeerig Francis- ca te spreken; hij verliefden Landraad op slaandeni voet. Zoodra bij buiten aller gezicht was, keerde zijn spotlachen weder terug op zijne lippen. De fiere zotten, mom pelde hij binnensmonds die een schoon levensgeluk onder het brandglas hunner eer plaatsen. De arme dwazen, welke het zandkorreltje in hunne klei ne wereld voor den Montblanc aanzien! Arme Francisca Maar waarom zweeg zij niet Het meisje zou als zijne 'doch ter geleefd hebben en gestorven zijn. Haar geluk was verzekerd'. O jammer lijke wijsheid der deugd 1 Hoe gaam»e hij ook mét Francisca zou gesproken hebben zoo waagde hij zulks niet, zonder de bijzondere toe stemming des echlgenoots, om niet de reuzenfierheid dezes man3' te kwetsen. Het. denkbeeld van Stella over haar ei gen lot te lalen beslissen, won hoe lan ger. zoé meer yeld bij hem. Zi.inc Jtpia 13 personen vermist. Reeds verschei dene lijken opgevischt Men seint uit Bilbao, 28 Aug. «De Spaanischc stoomschepen «Azazu» en «Osazua» zijn in de golf van Gaskonjb rnet elkaar in aanvaring gekomen. Tusschen de passagiers werden er 13 personen vermist. Reeds zijn verscheidene lijken opge vischt. Door de Belgische mailboot «Prince Charles» Londen. 28 Augustus. De Belgi sche mailboot «Prince Charles» van den regelmatigên dienst Oostende-Dover, heeft in liet Kanaal vier mannen opge nomen welke van uit een roeibootje noodseinen gaven, bij middel van een deksel. De schipbreukelingen werden te Do ver aan wal gebracht. Men denkt dal het leden zijn van de Fransche boot «Ray- mond-Emile-Annelle». De Consul van Frankrijk dfe de vier schipbreukelingen onderdak verschafte, verklaarde dat zij naar Calais overge bracht zouden worden. De afgevaardigden van de «CercleS affiliés la Ligue de renseigenment» vergaderd op 11 Juni 1.1., spraken al$ volgt «De vergadering vernieuwt den wensch de toelagen te zien afschaffen door de schatkist verleend aan de vrije, sectaire en confessioneele scholen. mocht wel aan' eene lichte terechtwij zing worden blootgesteld. Zij zou bet fijne des zaak niet vernemen, en haar gemoedelijk karakter bevrijdde do' vrouw van alle gevaarlijke gevolgen. Min lichtvaardig waren' Schollin's; overwegingen, toen hij alleen bleef. Nochtans stond zijn pijnlijk besluit zoo vast als eene rots, zoo lang zijn eigen ongeluk hem bezig hield. Langzamer hand ontwaakte evenwel zijn medelij den met de vrouw, welke hem eeuwigs dierbaar was geweest en zou blijven. P,ë wonde, die hem met cencn slag. werd toegebracht, had zij zéstien jaren ge dragen in stille. Was zij niet gedurende eenige weken geluks, gansch veranderd? Wat zou, wat moest thans haar lot zijn? Eene spoedige verkwijning... eenige le vensdagen zonder vreugde, zonder hoop Hij haastte zich deze droomerijen verbannen uit zijn gemoed. De gezantschapraad was ter 'jacbj geweest. Het aanslaan van den hond verraadde zijne aankomst... het rijtuig rolde op het voorhof, vijf minuten daar1-, na was Eugeen in zwager's kamer cri wist alles. Wij zullen de eerste aanval len van gramschap dezer beide fierd mannen- niet opsommen, daar hunnoj gemoedstemming aan wanhoop grensde^ De gezantschapraad verklaarde, dat hij 't aan zijne zuster nooit zou .vergeveiij Scliollin's hoofd ruste zwaarmoedig tus* schen beide handen; biddend bezag hij Eugeen. Deze verstond hemj S'S ïelvolïSja.

De Volksstem | 1933 | | pagina 2