van den Pans De gebeurtenissen te Beauraing 31 Het Heilig Jaar Meyghem ea de Bloedige Ce Belgische Mailboot Prince Oharlesbeweidt een redding in veile zes Donderdag Oogst 1953 BEDEVAART NAAR TRIER UIT OiZi KOLONSE NAAR DE ZUIDPOOL De blilssem in Caslel-Gandolfo De berging van hel goud van de Lntine XXXIX JAARGANG NUMIYIER 193 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon i 14. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten bet Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf fVlaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/King3way, 20 Londres W. C. 2. «ïiTrffirrt~Til«rff fflMI7B6FBrii TlHTJjrMiTiTnirrTr^flT^Ti H. PauUnua Zanop5,06Zonaf6,36 V, M. 4 L. K. 11 Ziehier op onze ron'de binst liet H. 'Jaar om.de Passiebedevaarlen te bezoe ken wat we te Meyghem bij Nevele mochten bestatigen en vereeren. Sedert lang koestert men godsvrucht .tot liet lijden Christi hier ter plaats. Ook een boekje, te Gent in .1714 gedrukt en voor titel Broederschap van bermhertigheydt tot hulpe ende veriossinghe van alle gheloovighe zielen des vagheviers, wet- tclijck inghestelt in de parochiale kerc- ke van den H. Wicolaus, binnen SVley" ghem in 1G83. Eindelijk in een Ghebedt tot de H. Colomme, daer onsen Heer Jesus Ckristus aen gegeesselt in ge weest, gedrukt te Gent bij P. de Goe- sin, in 1724, lezen wij «de aidcrheylïgsle colomme, aen de- welcke onsen heere Jesus is vaslghe- bonden ende ghegheeselt geweest, van Jerusalem overgebracht door den caerdinael Hicronymus Colonno, plie- stelt in de Kercke van den II. PrasceJ dis tot Roornen. len jaere 1223, cn waer van eenige parl.ikelkcns zijn overgebracht van Roomen ten jaere 1724 (en rusten tot IVleyghem), ende aldaar in groote eer gehouden wor- den, tot troost aller geloovigho in al- ie limine siekten en quellinghen.»; Uitwijzens oude rekeningen werd in de vorige eeuw, ten dage des omme- gangs, zijnde de Zondag vóór Sinksen, op den 8 September en het verjaarfeest der kerkwijding, de kerk met meien .versierd In den ommegang ging ten ja- re 1(383 een vioolspeler, want uit de kerkrekening' van dat voornoemde jaar blaat er zwart op wit vermeld «Betaelt aen Pier Reylof over het snaerenspel gheduerende den omme- ganghe, li s. vi gr. De huidige pastoor, eerw. Heer Ar thur Pijpers, van Bevcren-Waes. heeft dit jaar deze aloude bedevaart heropge- richt on puike affichen doen drukken t'Averbode met eene afgeknotte Kolom in 't bloed rood er op en 't opschrift in zwarte cn roode letters g Kerk van Meigem bij Nevele veree ring van de bebloede kolom ter gene zing van alle bloedziekten. Die lichtprent der Kolom en de tekst der beschrijving alsook het liedje teï; dier gelegenheid gedicht en getoonzet gaf de ievervolle herder op briefjes, uit .Ier verspreiding van; de aloude devotie. Deze eeuwenoude devotie dus, die in H H. Jaar 1933 wat opgefrischt wordt, kan met een. dubbel inzicht gedaan wor den: ofwel om het bitter Lijden yan O. H. J. C. tc overwegen; ofwel om, door het verecren van de relikwie der H. Geeselkolom of bebloede kolom, gehol pen te worden in alle bloedziekten. «Overgroot is het getal Bedevaarders die 'jaarlijks in de kerk-van Meigem, do na middagsoefeningen bijwonen op den "eersten Zondag van den Vasten, zomer- zondag genoemd, om er het bitteC 1 ij- 'den van Onzen Lieven Heer te overwe gen, en den pleChtigen Ommegang Hij te wonen, die na het Lof uitgaat. Het inzicht nochtans van de meeste bede vaarders is het vereeren van de relikwie ider bebloede kolom; iets wat dagelijks kan geschieden, maar waarvoor de Oe rtaal van het II. Bloed (van '1 tot 8 Juli)] bijzonder aangewezen is. Op den len IZondag van Juli (Zon-dag ondefc de Oc taaf) heeft, na de Hoogmis van 9 tiuc, 'de plechtige Ommegang plaats langs .den Bloedigen Weg, Gedurende geheel deze Octaaf blijft Öe relikwie der bebloede kolom ter; yer- 'eering uitgesteld? Iedereen weet 'dat Het grootste ge deelte der ziekten, zoo bij menseben als bij dieren verband houdt met het bloed; "de gevallen zijn dan ook zeer talrijk foraarin wij het godlijk Bloed van Onzen iHeer J. C. moeten vereeren om gene zing te bekomen van onze bloedziekten, fcooals b.v. bloedarmoede, die dikwijls 'oorzaak is van tering bloedspuwing, Overvloedig bloeden, bloedopdrang,ge raaktheid, bloedverkalking, kritieken leeftijd, (40 tot 50 jaar), hoofdpijn, draainissen, velzieklen, verzweringen van kwaden aard-, allerhande klieren, koortsen en alle andere ziekten, die voortkomen uit 'de stoornis in bet bloed. ('t .Vervolgt.)] JVIAR.G. Haast op het zelfde oogenblik hebben jde Paus en de Duce de wisselvallighe den van het reizen per auto ondervon den. liet ongeval dat zich heeft voorge daan tijdens de groote legerocfeningen in Italië en waaraan M. Mussolini heel huids is ontsnapt, had tragische gevol gen kunnen hebben waarvan de gedach te alleen beven doet al dezen welke eenig belang stellen in de toekomst van het Italiaansche volk. Het defect dat de autó van Paus Pius XI overkwam, op den weg van Gastel Gandolfo was ge lukkig veeleer een incident dat slechts met enkele minuten de aankomst van den H. Vader in het Pauselijk Paleis bij het-meer van Al-bano heeft vertraagd. De depechen der agentschappen hebben gemeld dat de Paus uit den auto is ge stapt en enkele meters ver gewandeld is" over den weg terwijl men het wiel veranderde van zijn auto. Misschien zal men zich afgevraagd hebben waarom Pius XI niet veeleer een der rijtuigen gebruikt had welke deel uitmaakten van zijn gevolg en waarin hadden plaats ge nomen enkele hoogwaardigheidsbekle ders. Buiten twijfel zou dit gebeurd zijn wanneer het een meer ernstig on geval hadde geweest, een ongeval dat een langer tijdsverloop voor het herstel zou hebben gevergd. Daar dit defect slechts een zeer korte halte voor gevolg had verkoos de Paus te wachten alvo rens in te stijgen. «Dank daardoor bleef de protocol gevrijwaard. Inderdaad, de Pauselijke auto is aldus gemaakt dat de Paus alleen plaats neemt op de achter ste zitplaats en dat Monseigneur, do kamerheer of de geheime kamerheer welke hen vergezelt recht tegenover, hem plaats neemt zonder hem den rug too-te koeren. Aldus was de schikking des Pauselij ke hofkoetsen en zoo ook is zij gebleven sedert Pius XI gebruik maakt van au- tos. Men lelt ér vijf grool'e merken- uit verschillende landen well^ aan 'den H. Vader werden aangeboden en die men kan bezjehtigen in de garage van het hol' van den Belvedère. Het is een Ame- rikaansche bijzonder comfortabel inge richt welke het meest de garage verlaat voor de wandelingen welke de Paus maakt iedere namiddag in de tuinen van het Vatikaan. Een Fransch'e auto welke bijzonder rijk gestoffeerd is blijft voorbehouden voor de inhuldigingsplechtigheden naar waar de Paus zich per auto begeeft. In 'de garage staan 'deze autos opgesteld naast de strenge landauers en somp- tueuse galakoetsen eertijds bestemd voor het uitrijden van den Paus. Bij den aanvanig van zijn pontificaat, deed paus Pius XI zijne wandelingen in een landauer waarin eertijds zijne door luchtige voorgangers hadden plaats ge. nomen. Hij was echter nooit in de gele genheid gebruik te maken van de reis of galakoetsen welke onder Paus Piu$ IX vooF het laatst werden aangewend. Voor enkele jaren waren deze rijtui gen geplaatst onder het toezicht van een ouden koetsier Rinaldi Jachhii wel ke heel gewiohtig aan de bezoekers wist' mede te deelen dat hij de eer had vijf Pausen te vervoeren: Pius IX, Leo XIII, Pius X, Benediktus XV en Pius XI. Hij was het" inderdaad welke het Fijtuig voerde In het begin van het pontificaat van den huldigen Paüs toen deze zijne dagelijksche wandelingen maakte. lede ren namiddag bracht hij den landauer tot voor de zonnetent van de binnen plaats van St Damasus. Het' voertuig- was met twee zwarte paarden bespan nen. 'Als de paus uit zijne appartemen ten kwam vroeg de CFouwe koetsier, fiee- Iemaal volgens 'de etiquette In Voege voor den val van Rome heel eerbiedig *Waar wil Z. H. worden heengevoerd Twee lot 'driemaal, verhaalt men, ant woordde Pius XI: «In cTe tuinen» maar weldra leek hem deze protocolaire vraag overbodig en op zekeren namiddag ant woordde hij «Piazza Venetia»". Dit is de voornaamste plaats van de midden- stad ie Rome. Die oude dienaar bleef sprakeloos staan en sedertdien ver zaakte hij aan de gewoonte welke hij had aangenomen sedert Pius IX ledoren dag het doel Zijner wandelingen in het Pauselijk Rome had gewijzigd. Voor het oogenbUk "droomt JachlnT 'in fcijn rusttijd van den lang vervlogen lui&ler, maar sedertdien heeft de chauf feur van den Paus reeds herhaaldelijk den weg moeten afleggen naar de Piaz za Venetia, welke voor 5 jaar even ver van het Vatikaan 'gelegen schoen als beyond zjj ?ich op üc planeet Mars? Nadere bijzonderheden; Zooals we reeds gisteren meldden zijn de passagiers van de Belgische mail boot «Prince Charles», van den dienst OOSTENDE-DOVER, Maandag mid dag, getuige van een redding in volle zee. De boot had om Tl u. 20 Oostende verlaten en kwarn rond 12 u. 30 ter hoogte van het vuurschip «Ruytingen», toen de officier van dienst op eenige mijlen afstand een massa opmerkte die wel een scheepwrak leek te zijn. Hij be_ val een boot te water te laten. Len einde naar het wrak heen te roeien, welke daarenboven in een zwarte rookwolk was gehuld. Men vond inderdaad dat de donkere massa het overblijfsel was van een kot- Ier, die klaarblijkelijk «door het vuur werd vernield. De sloep kruiste een poos in de om geving, doch ontdekte geen spoor van schipbreukelingen. •De sloep keerde dan naar de mailboot terug, rnaar men liet ze tegen den flank ophangen, terwijl steeds maar het zee vlak werd overpeild. Opeens bemerkte men in de verte oen bootje, waarin vier mannen rechtston den cn met een beddelaken wuifden teeken dat ze in nood verkeerden. Weer werd de sloep te water gelalen en ze voer de vier schipbreukelingen ter hulp. Alvorens de broze schuit l.e verlaten, hakte een der inzittenden met een bijl een gat in den bodem van het lichte vaartuigje, dat in de golven verdween. Toen de mannen aan boord waren ge haald, vertelden ze hun wedervaren. Hun schip, de Fransche kotter «llay- mond-Emile-Annette» verliet Donder_ dag 1.1. Kales, en toog ter vischvangst. Maandag morgen ronfiJ5 :ï4i_mir. brak aan boord brand uit en vreezend voor ontploffing van den motor, beval de kapitein een reddingsboot te water to laten, waarin de 4 leden der bemanning plaats namëfi met een deken en een slaaplaken, die hun tot zeil en noodsein ouden dienen. &ÖS2SÖÊi HEDEN WOENSDAG en DONDERDAG. 2 laatste dagen van de inschrijving voor de Geef ons Nr Uwer Eenzelvigkaart en 65 fr. in 3° klas en 95 fr. in 2kla3 Vertrek Zondag 3 September, om 24 uur. Terug Maandag 4 September, om 23 uur. De Belgische stoomboot «Anversvil- Ie», van de Compagnie Maritime Beige, is Dinsdag morgen, te 9 ure, onder be vel van kapitein Potié, van Congo en Lob ito. in Antwerpen toegekomen, na eene voorspoedige reis. Aan boord bevonden zich 210 passa giers verdeeld als volgt komende van Matadi en Boma, 61 in eerste klas, 109 in tweede klas en 3 in lusschenklas. In- ges-cheept te Lobito, 11 in eerste klas. 16 in tweede klas en 11 in lusschenklas. Tusschen de aankomende bevonden zich: de Eerw. Paters Debroeck, De Meyere, De Veldre, Dhaese. Toulmond, Van den Bussche en Wouters, der Mis sie van. Scheut; de Eerw. Paters Devos, Nages en Verhecke, der Norbertijnen Eerw. Broeder De Veusler, der Broe ders der Christelijke Scholen. De lading, welke 2893 ton bedroeg, was verdeeld als volgt 11 ton hout, 76 Ion cacao, 21 ton caoutchouc, 279 ton koffie, 29 ton was, 658 ton; copal, 1211 ton koper, 407 ton katoen, 94 ton sesa me. 1 ton ivoor, 20 ton liners, 2 ton palmnolen, 14 ton vellen, 23 ton sisal. Het overige bestond uit «general car go».; i i De passagiers brengen de volgende tijdingen mee Te Jadotstad werd door Dom Van der I-Ieyden het huwelijk ingezegend van Mej. Defize, met den laatsten koerier uit Europa aangekomen, met "Mi J. Fré- zon, mijningenieur te Kalenge. Tn dezelfde stad hebben 20 werk- looze blanke arbeiders werk gevonden in de mijnen; opgemerkt wordt dat er eene iets meer hoopvolle stemming ont slaat. 't Is waar dat de menschen niet Pas hadden zij den kotter verlaten ,meer .'n de mogelijkheid verkeerden hun of een ontploffing deed zich voor. Wel- jbuikriem nog nauwer toe te halen, haast verdween het schip in de golven. Het aantal blanke werkloozen door Sindsdien hadden de mannen het on- 'de Union Minière zoowel te Elisabelh- mogelijke gedaan om de aandacht te stad als te Jadotstad opnieuw aange voorbijvarende schepen. trekken der zonder resultaat evenwel worven in den loop der laatste twaalf maanden, beloopt een 60-tal. 't Ts wel Men begrijpt hun vreugde toen zij n'e^ veel, maar de periode van afdan'- dooT het Belgisch schip werden opge- ikingen is voorbij, en die van hcraan- merkb. De schipbreukelingen werden j werving is begonnen. D.e laatste koe bij den Franschen consul te Piover ge-!rier Lobilc bracht le Elisabelhslad leid, nadat de passagiers van de «Prin ce Charles» eene geldinzameling voor hen hadden gedaan. 's Avonds bereikten zij aan boord van een Fransch schip', Kales. De expeditie van Byrd Byrd heeft het vertrek van zijne nieuwe groote expeditie naar het Zuid poolgebied enkele weken uit moeten stellen. De Noorsche poolreiziger kapi tein Hjalmar Fr. Gjtertsen Is vorige week met de Bergensfjord1 naar de Vereenigde Staten gereisd, maar de vier andere Noorsche deelnemers, kapi tein Bendik Johansen, schipper Albert 29 personen voor de Union Minière aan. Men is zinnens tusschen Elisa- bethstad en Jadotstad een viiegluigcn- lijn in te richten. De heen- en weerreis zou op een dag kunnen gebeuren. De prijs per rit zou 400 fr. zijn. terwijl hij 170 fr. per trein is. Een Congofüm 'Op '4 Augustus, passeerde in Ciné 'fa_ lace, te Elisabethstad, voor een liefda dig doel de Congofilm «Congorilla». Eene kopij van dezen band. weergave van de jachtexpeditie van M. en Mevr. Johnson, werd door hen aan de Ccngo- regeerin'g aangeboden. Die kolonialen die de groote steden [bewonen, welen eigenlijk niet meer van Congo dan de meesfe Belgen; weinigen hebben ooit een olifant, een troep buf fels of een hippopotamus gezien tenzij Ellöfsenjm de twee skiloopers uijh jn de Zoologie le Antwerpen; een boa of rr* j._ J een luipaard in vrijheid is voor hen een onbekend iels. Ook voor hen is Congorilla dus eene veropenbaring, want daar leven zij nu een ganschen avond midden van zebras, antilopen, olifanten, leeuwen gorillas, gefotografieerd in hun natuurmidden en op hunne jachlgronden. Zij hadden gelegenheid een ophefma- kenden film te zien, merkwaardig door de bijna ongelooflij'ke stoutmoedigheid der operateurs, de volmaaktheid der uitvoering en de documentarische waar de;. 't is een klank!Hm, die. als hij Bel gië kan bereiken, sensatie zal verwek ken. Troms, die "tevens als hondenmenners dienst zullen doen, hebben deze aan sluiting niet meen kunnen balen en zullen begin September; naar. Amerika gaan. Kapitein Bendk 'Johans'ieiï lïeeft in een persgesprek verteld, dat de vlieg tuigen en een groot deel van de uitrus ting door twee walvischvaarder3 naar het Zuidpoolgebied gebracht worden. Doze schepen die onderscheidelijk 17.000 en 10.000 ton meten, en blijk baar aanleiding gegeven hebben lot het bericht, dat vaartuigen van een derge lijke tonnage tot de expeditie behoor den, gaan daarna naag het vangstge- biod. Het moederschip van de expeditie is de Bear of Aokland, een omstreeks 1870 in Schotland gebouwde' robbenja- ger, die reeds lang 'geleden 'door de Vereenigde Staten is gekocht om gene raal Grcely, die bij Fort Conger op het Noord Westelijke punt van Groenland overwinterd Iiad, le ontzetten? Zi« vervolg onderaan volgende kolom Het vaartuig is' sedertdien herhaal delijk verbouwd, het is 65 meter lang. heeft een waterverplaatsing van ca. 750 ton en maakt een snelheid van 7,5 knoop. Behalve twee vliegtuigen, zullen twee auto's met rupsbanden en enkele kleine tractors tot de uitrusting be booten. Twintig meter muur vernield Zondag is de bliksem ingeslagen in het pauselijk buitenverblijf te Caslel- Gandolfo. Een muur werd over een lengte van 20 M. vernield, terwijl ver scheidene boomen ontworteld werden. Het Pauselijk zomerverblijf ligt, zoo als men weet, op 25 K. M. afstand van de Eeuwige Stad. Uit bovengemeld bericht valt niet op te maken of de pauselijke burcht zelf de zg. villa Barberini, door den bliksem getroffen is of slechts de groote ring muur, waarmede het omgeven is. De geschiedenis van het pauselijk buitenverblijf is in het kort als volgt: De stichter van Castel Gandolfo. paus Urbanus "VIII, nam reeds als kar dinaal zijn intrek in een villa, eigendom van monsignore Visconte, dat aan het begi van het dorpje Gandolfo lag. waar op de «Camera Apostolica» in 1596 de hand gelegd had, en als Paus kocht hij genoemde villa. De villa werd omgebouwd tot een burcht, omgeven door een stevigen ringmuur. Na 1870 bleef het slot ter beschik king van het Vaitcaan, echter niet als eigedom zooals men weet. Toen bij het verdrag van Lateranen de residentie uitdrukkelijk aan het Vn- ticaan werd toegewezen, liet de tegen woordige Paus haar grondig herstellen. Zondag heerschte er wederom eene groote drukle te Beauraing. Tien bij zondere treinen zijn er toegekomen uit Schaerbeek, Antwerpen, Hasselt, Kort- rijk, Turnhout, Brussel N. en Z., Ever- ghem, Waereghem cn Seldzaete. Onder de bedevaarten van dien dag werden vooral opgemerkt deze van Everghem, Sweveghem, Zulle, Berghem en Sint Niklaas. Op de plaats der verschijning heeft men eene schilderij geplaatst O. L. Vr» van Beauraing voorstellend", dat in af wachting van het definitief beeld. Maandag kwamen er twee radiotrei nen loc uit Eecloo, Mcchelen, Gent en uit Brussel. Een firma heeft, zooals wij meldden, op zich genomen de goudschatten die bij het Hollandsch eiland Terschilling met de Lutine door de golven ver zwonden zijn te lichten. Daartoe was boven het wrak een ke gel aangebracht onder welken naar de cbatten zou gezocht worden. Deze kegel is nu zoo beschadigd ge vonden dat de werken voor een heelen tijd zullen moeten geschorst worden. Er is eerst en vooral gedacht aan een misdadig opzet. In verband met dezen vermeenden aanslag is de officier van Rechtswezen te Leeuwarden op het eiland aangeko men voor het instellen van een onder zoek. De Volharding is uitgevaren cm het zaïvd om den toren weg le zui- en, ten einde dezen daarna le kunnen lichten. De voet van den kegel werd geheel bloot gelegd. Den aard der aangebrachte beschadi ging- blijft men algemeen beschouwen als een raadsel. Deskundigen zijn het er over eens, dat zij niet door golfslag kan zijn toegebracht, doch onverklaar baar wordt het gevonden, dat een drie tal platen van eenige honderden bou ten zijn losgerukt zonder dat de gaten noemenswaardig beschadigd zijn. Van scheepvaartzijde werd de aan dacht er op gevestigd dat in het gebied waar liet Lutine-wrak ligt, nog tamelijk veel mijnen ronddrijven. Het zou dus niet onmogelijk zijn, dat de toren door een mijn .is getcoffenj

De Volksstem | 1933 | | pagina 1