Wie is mijne Moeder? Ongeluk te Ninove Ongeval bij een Velokoers te Meerbeek Man aangereden te Waarschoot Erg Verkeersongeval te Antwerpen Zondag en Maandag is 'I DEGHEEST is er natuurlijk bij Men zal er proeven overal Zijn Fijn en Lekker DUBBEL SPECIAL Aanranding te Antwerpen VREESELMKE BOTSING IN HENEGOUWEN Verkeersongeluk te Waalhetn Congo^Bananen voor België 31 Augustus Tc Trier, sterfdag van Üen H. Paulinus, Bisschop, die ten tijde ;der Ariaansche vervolging door den ]keizer Óónsta'ntiuis orn liet ware geloof {verbannen is. Afgemat door de gedurige (verandering van'zijn ballingschap, ook daarheen, waar de naam van Jezus- jphristus nog onbekend was, i3 hij ein delijk bij Phrygië overleden en heefl de kroon voor zijn zalig lijden ontvangen. Prins Hendrik van Nederland te JBrugge. - Maandag heeft Prins Hen drik incognito een bezoek aan de stad {Brugge gebracht. Z.K.I1. bezocht de ver schillende bezienswaardigheden en jnaakte een boottocht in de omstreken. Mussolini en de pelgrims. Musso lini beeft eèn bezoek gebracht aan de .eerste nieuwe kerk in bet pas onlgon- nen land der Ponlijnschc moerassen. "De Duce had een langdurig onderhoud piet den pastoor, wien Ijij orn uitvoerige inlichtingen vroeg betreffende de ziel- ïcrg'der nieuwe bewoners. leder landbouwdistrict krijgt voor taan een eigen kerk. Tot nu toe zijn in Tiet gebied der voormalige Pontijnschc moerassen 250 model-boerdcrijcn ge bouwd. Als bewijs van sympathie met dit landvolk heeft Mussolini een exlralrein voor deze bewoners beschikbaar gesteld, zoodat ze een reis naar Rome kunnen maken om daar hel Heilig Jaar te vie ren. Dinsdag namiddag, omstreeks 12 u. 30, gebeurde er op de Groote Markt te Ninove een schrikkelijk ongeluk. Het was ongeveer op bet einde van de markt, want iedereen was reeds bezig zijn goed cn koopwaren in te pakken. Vóór een uitslalkraam stond de ge naamde Victor Hemmeryckx, 20 jaar oud, wonende tc Meorbeke, met zijn rij wiel in de hand, naar de nog uitgestel de koopwaren te zien; op een gegeven oogenblik kwam daar in volle snelheid een aufo aangebeld, toebehoorende aan den lieer Gust. Willems, handelaar te Antwerpen, die zich voor een vrachtau to willende mijden, den ongelukkigen jongeling in zijn vaart meesleepte, om dan onmiddellijk in een openbare ba- nanenverkooping terecht te komen. Zoo lievig was de schok geweest dat verschillige bannnenkislen, onder den auto te plei ter lagen. Wat den ongeluk kigen Hemmeryckx aangaat, deze werd cnmiddellijk door ooggetuigen, in Net huis van den heer Georges De Backer binnengebracht, die onmiddellijk dokter Provó onLbood. De ongelukkige was er nog al erg aan toe: builen a'ndere kwetsuren die hij opliep, kloeg hij over verschrikkelijke pijnen in zijn been'en, vooral in dit, waarin hij nog voor korten tijd een heelkundige bewerking had doorstaan. Alpin ist veroordeeld. Den Zwitser. Bche rechtbank heeft een jonge man veroordeeld lot een jaar gevangenis straf. omdat bij tijdens een uitstap in bet gebergte een gezellin in den steek liet loon een zware mist kwam opzet ten. teneinde zichzelf in veiligheid te slellen. Het meisje verdwaalde cn kwam om het leven. Het oudste werk over de drukkunst. IDe bibliotheek van Parma is verrijkt met een boek. waarvan er geen tweede exemplaar in dc wereld bestaat. Met is bel eerste gedrukte-werk gewijd aan de drukkunst. Het boek, dat lot dusver als liet oud ste in dien aard werd beschouwd..was uitgegeven in 1500 te Venetië door Lu- ca Pacialo, I'.at, hetwelk Ihans voort komt in voornoemde bibliotheek, is oi'üiiw->1 - v—>1 pu,li>r-Bo tc r rrrétij i njj- K u ill I er op voor: «ïmpresum Parmae pef Da- mianum Moyïlum Parmensum», wal zooveel beteekent als gedrukt bij Da- in lano Ie Parma. Die Damiano is den geleerden niet onbekend. Hij werkte als drukker lus- schen 14G7 en 1 >482. Hij was een echt kunstenaar in zijn vak cn bleek zeer ontwikkeld. Bedoeld boekje is maai' klein van for_ maat en bevat maar 23 bladen, die slechts aan een kant gedrukt zijn. Hel werd aan de stad Parma ge schonken door Mussolini, die het zelf gekregen had van een van zijn aanhan gers. Minister Sap te Eupen. M. Sap, minister van openbare werken, zal he den Woensdag te Eupcn de opening bij wonen van de tentoonstelling, ingericht door de Landbouwverccniging. M. Zim merman, burgemeester cn voorzitter de zer vcreeniging. zal do openingsrode uitspreken. 11'-' Historisch tafereel. v 59ste Vervolg. Indien uwe zwakheid zegde bij met hardheid u zou genegen maken, om dezen smaad tè vergelen, dan Iierin. .ner u, dat gij voor altijd dc achting van iFrancisca's broeder verliest. Ik zal de schnride onzes naams manmoedig we ten te dragen, maar Francisca uit mij ne nabijheid verwijderd houden... Nooit zal ik 'I. baar vergeven, dat zij eene •vlek op onze familie heeft geworpen. Arme, arme Francisca 1 zuchtte Schollin Haar blijft niets anders meer over, dan tot diegenen haren <oe- .,v!.ucht te nemen, welke barmhartiger denken. Nochtans schonk Eugeen haar ver giffenis. In de stilte zijner eenzame kamer, onder den kalmcnden invloed Hes nakenden nachts, ging zijn hart ópen voor zachteregevoelens. Do in- iwendige storm legde zich... zijn bloed .^trGomde regelmatiger. Reeds in de cer_ iste herinnering van Francisca's gedul dig lijden oefende eenen heilzamen in vloed uit op hem. Had.zij, sedert zes tien jaren, niet onophoudelijk getreurd jen geleden. Wanneer hij voor zijnen geest riep hare bevreesde teederheid je gens dc ouders en jegens hem zeiven; jwanneer hij dacht aan de opofferingen, waardoor zij haar leven kenmerkte en pan al de vreugde der jeugd vaarwel Maandag nanoen, werd te Scboonaar- de een koers voor beginnelingen verre den. De ril ging over Meerbeek en Ever- berg. In dc Dorpsstraat, rechtover het huis van den burgemeester .Van Kelf gebeurde een vrcesëlijk ongeval. Cools Jules, van Relhy-bij-Vüvoorde, die met een ander renner. Van Campen- liout van Everberg, als onafhankelijken deze koers volgden, werden verrast door een boerengespan gevoerd door Engle- berl Vrebos, wonende te Meerbeek, lfulstbcrgstraat, die over de baan reed. Hel was dan 16 u. 45. Cools die juist omkeek naar de groep, botste er met volle geweld langs achter op en werd de hart- en maagstreek ingedrukt en ver scheurd zoodat de ingewanden er uit puilden. Bewusteloos werd de jonge renner, goed gekend langs Leuven, in een buis binnen gedragen en hoogdrin gend dokter en pastoor bijgehaald. Da delijk werd hij na eerste verpleging naar 't gasthuis te Leuven gevoerd, doch onderweg op den IJzerenberg had hij alreeds "den geest gegeven. Hij was pas 20 jaar oud. Zooals Le betrriinen veroorzaakte dit schrikkelijk ongeval een diepe ontroe ring en was het slot van den koers ook maar treurig. Het Leuvensch Parket werd van.diL voorval op de hoogte ge bracht. Het lijk berust thans le Leuven in af wachting. HET DRAMA TE WOMMELGEM Na het gerechtelijk onderzoek ter plaatse betreffende het drama.te Worn- rnelgem, waarbij jachtwachter Van Moer een irujn doodschoot, die hij voor een hond genomen had, werd de jacht wachter onder aanhoudingsbevel ge steld. Alhoewel het gerecht van mea ning is dat het hier een noodlottige ver gissing geldt, was men het ook eens dal de jachtwachter met onverantwoor delijke lichtzinnigheid gehandeld heeft. Daar Van Moer een beëedigd jacht wachter is, zal de zaak waarschijnlijk verder door het beroepshof in handen genomen worden. zegde, dan viel zijne gramschap. Alles sprak ten haren voordeele. Nooit schaarde zij zich in de rijen der. jongvrouwen; nooit zocht zij de huldi ging eens mans, alhoewel zij de bekoor lijkste was onder allen. Nooit narn zij deel aan dans of jeugdgetuimel, waarin zoo menige deugd verloren gaat. Als eene kloosterzuster had zij geleefd in de voorbeeldigsle ingetogenheid. Het viel Eugeen te binnen, dat zijne moe der bekommerd was wegens hare ver andering; terwijl de vader niet kon be grijpen. hoe uit een zoo vroolijk kind eene zoo ernstige jonkvrouw kon sprui ten. O. thans lag de oorzaak bloot voor zijne oogen; bij murmelde God zij dank, dat onze ouders in ingestóorde vrede zijn gebleven 1 Wat moest evenwel de ongelukkige, gekrenkte zuster geleden hebben Al les ontbeeren altijd onder den druk haars geheims; onder de vrees van ont dekking en onder de worsteling tegen hare liefde tot Schollin, welke dit wist hij thans, altoos het ideaal harur stille droomen was geweest. De ontferming overstroomde zijn hart; de kamer werd hem te nauw... de geesten zijner ouders doken op voor zijne oogen, en wierpen verwijtende blikken op hem. Hij beschuldigde zich- zelven, dat hij de vrouw verzuimde te beschermen, die van dezelfde moeder als hij-geboren was. Men late het over aan den waanzin nige te zeggen, dat de familiebanden een ijdej iels zijn» Qmdat er bij uit- Dinsdag rond 4 ure namiddag kwam Clarisse Sannes uit Brussel vergezeld van eene vriendin per auto uit 'Je lich ting Eekloo. Gekomen uit de Kerkstr., rechtover de pa.slorij werd de genaam de .Van den Linde-Lippens, bediende, te Geril, Akkergemstraat, 36, die per vélo uit de tegenovergestelde richting kwam door de bovengenoemde automo biliste aangereden. -De man werd ten grónde geslingerd en bekwam leelijke wonden aan bet hoofd, waaruit bij veel bloed verloor. 't Was een akelig, schouwspel., Dok ter Van Haelst heeft het slachtoffer na de eerste zorgen le hebben toegediend bij hoogdringendheid naar het burger lijk hospitaal van Gent doen overbren gen. Het rijwiel van Vanden Linde was geheel ontredderd, de rechter phare van den auto was vernield cn aan het hand- vatsel langs denzelfden kant hing eene klis haren van het slachtoffer. Politiekommissaris Bouchier, onmid. dellijk ter plaatS) Stelde een nauwkeu rig onderzoek in en: regelde samen met veldwachter Van Hecke den ordedienst want, op die plaats is het verkeer zeer druk. Het hoeft niet gezegd te worden dat de toeloop van nieuwsgierigen zeer groot was. Dinsdag namiddag heeft op de Quin- ten Metsyslei een erg auto-ongeval plaats gehad, waarbij het s'achoffcr zulke erge verwondingen opliep, dat eenen noodlottigen afloop wordt ge vreesd. De 44-jarige Poolsche vrouw S. Lankeleliz, woonachtig Van Immerseeï- straat, 28, werd bij het oversteken van den rijweg door een auto verrast. De ongelukkige werd eerst omvergeworpen en vervolgens overreden. Zwaar aan het hoofd gekwetst, heeft men dc vrouw bij hoogdringendheid naar het Siuyvenberggasthuis overge bracht, waar door de geneesheeren eene schedelbreuk wordt gevreesd. Het slachtoffer overleden De ongelukkige is in- het Stuyvcn- berggaslbuis, alwaar men haar bij hoogdringendheid had overgebracht, nog denzelfdén avond rond 9 ure over leden Doodelijk Verkeersongeval bij St-Truiden Een doodelijk ongeval heeft zich Dinsdagmorgen voorgedaan op de baan h'asselt-St. Truiden. Een autobus welke op de marktdagen den dienst verzekerd t.usscben beide plaatsen kwam toen zij ledig terugkeer de aan een kruispunt in botsing met een auto welke uit Slevoort kwam aangere den en waarin twee inwoners, van Lier hadden plaats genomen. Auto en autobus liepen beiden te pletteren tegen den gevel van eene na bije woning. De gevel werd letterlijk in gebeukt. Een der personen welke zich" in de auto bevonden werd op slag gedood. De autovoerders daarentegen liepen, slechts kneuzingen op. Dc twee autos werden vernield. Tn de Bleekhofs'raai werd rond half negen 's avonds Clara Kreind Kaez, wo nend Provinciestraat, .151, door twee onbekende kerels aangesproken, die haar den weg en geld vroegen. Opeens greep een der twee mannen haur vast en hield zijn hand vóór haar mond, terwijl de tweede een paar oor ringen, bestaande uit een groote en een kleine di amants teen en met platina be. legd, waarde 1.000 fr., uit haar ooren rukte. Tevens werd een som van 140 fr. uit haar haridzakje ontstolen. Na de diefte namen de aanranders de vlucht in de richting van Borgerhou.t. Het signalement-der daders is gekend. Beiden s'praken duiscb. Later stelde de vrouw vast dat een papiertje inhoudend twee strassteentjes in'haar handzakje verborgen was. Klacht werd bij de politie der Ge wijk neergelegd. zondering wanschepsels gevonden worden, die de bloedbanden verbreken uit eigen belang, uit begeerlijkheid en uit nijd, besluitte men niet Lot vernie ling van deze grondzuil cfer samenle ving. De betere, de gevoelige en wel geschapen fnensclr kan alles vergeven, wat de broeder misdaan, wat dc zuster gezondigd heeft. Eugeen spoedde zich" naar Schollin's kamer. Hij vond' hem niet. Zou hij zwak genoeg zijn vroeg liij zicli- zelven, en steeg naar boven met het vaste voornémen de kamer zijner zus ter te betreden. De voorkamers tvaren in- eene stille duisternis gehuld... overal eene benau wende eenzaamheid... God wille ons bijstaan fluisterde de jonge man huiverend. Indien zij weg ware,wat dan gedaan, wat begonnen Hij drong schier onstuimig binnen hare kamer. Wat het eerst onder zijne oogen viel, was de gestalte zijns zwa gers. Hij scheen maar pas te zijn bin nengekomen. In eenen staat van! be sluiteloosheid leunde hij tegen de mar meren schouw. Zijn voorhoofd rustte op zijne hand hij scheen zijne oogen aan de duisternis te. willen gewennen, vooraleer hij voortstapte door de lich- telooze zalen. Waar is zij vroeg Eugeen met gestermden adem. Gsj... -rSugeen gij - riep Schol lin op eenen toon van jubelende vreug de en tevens va.n verwondering. jonge man fluisterde met open- Nabij de hoeve van De Ridder op den Brusselschen .steenweg te Chapelle- tt-WalLines, bij Leuze, zijn Maandag avond twee auo's met ongehoorde kracht op elkander gereden. Dc schok was geweldig. Een van de auto's, be stuurd door den h. Herbaut, uit Hale- wijn, werd volledig door den schok ver nield. Ook het tweede rijtuig bestuurd door deni h. Dauby, bestuurder van een suikerfabriek werd bijna voWedig ver nield. De schok van de aanrijding was zoo hevig, dat beide voertuigen tot op zes metcr-van elkander vlogen. Ooggetuigen van het ongeluk snelden de inzittenden van de voertuigen, welke onder het puin kermend bedolven lagen1 ter hulp. De h. Herbaut was echter op slag gedood. Al de andere reizigers wer den gewond; de h. Dauby schijnt cr het minst erg a«i toe te zijn. Maartdag in den namiddag, omstreeks 3 u. 30, had le Waalhem, nabij de Waalhembrug, een verkeersongeluk plaats waarbij een wielrijder levensge vaarlijke verwondingen opliep. Een paar wielrijders, de gebroeders Torfs, uit Bonheiden, onderscheidenlijk 73 en 68 jaar oud, kwamen per fiets uit de richting van Antwerpen. De oudste kwam eerst de Waalhem brug overgereden, zonder ongevallen. Op het oogenblik dat de tweede, Jan- Jozef Torfs, gepensionneerd onderwij zer, thans ontvanger bij de Elektrische Centrale, wonend te Bonheiden, wijk I, de brug kwam afgereden en den straat weg overstak,'werd hij verrast en aan gereden door een auto, bestuurd door den h. Jos Stevens, wonende Herenthal- sche baan te Deurno. De wielrijder, welke te gronde werd hartigheid een afgrijselijke angst overviel mij... Richard, zij is mijne zuster... Indien zij eens dood ware... Schollin beefde eensklaps van schrik. Eugeen vervolgde Eene wanhopige daad,... O, Ri chard... ik ken deze beradene vrouw, dcor u verstoolen... door mij veracht! indien..r Licht... licht, haal mij licht hijgde Richard, en was genoodzaakt zich aan de. schouw vast te klampen om niet te vallen. Met zooveel voorzichtigheid als zijn diep geschokt gemoed hem toeliet, sloop Eugeen naar buiten, en nam eene kaars van: de tafel der zaal, waar het avondmaal opgediend was. Hij be reikte reeds de deur, toen deze eens klaps openging en Stella hem le ge moed trad in geheel de bekoorlijke fiischheid harer kommerlooze jeugd. Waar is mevrouw Schollin i?, vroeg zij. Ik heb haar overal opge zocht in hare vertrekken, in de keu ken, zelfs in den kelder, 1 Ik vind haar nergens. i Eugeen's blikken bléven óp' 'de schoone gestalte gevestigd. Tot op de zen oogenblik had hij nog liiet over wogen dat dit meisje de hoofdoorzaak was van de opschudding die dit huis met eenen volslagen ondergang be dreigde. De belangstelling welke zij hem inboezemde, de oorzaak harer ver schijning, de tooverkracht haabs we zens, alles werkte weldadig, op den jongen diplomaat geworpen, liep zware verwondingen op, vooral aan het hoofd.' Veldwachter Aerls, die spoedig ten plaatse was, deed het slachtoffer on middellijk ten huize van dokter Coen overbrengen, vanwaar hij, gezien zijn ernstigen toestand, dadelijk ter verdere verpleging naar de El-Elisab'elhklimek Le Mechelen werd overgebracht, waar een schedelbreuk werd vastgesteld. Veldwachter Acrts stelde vervolgens ter plaatse van het ongeluk een onder zoek in en verwittigde het parket to Mechelen. Dinsdagnamiddag was de toestand van tiet slachtoffer alles behalve gerust stellend- Met de «Anversville» zijn verschei dene tons bananen uit Congo te Antwer pen aangekomen. Wij zegden reeds vroeger 'dat, onder bescherming der Antwerpsche Handels kamer een comiteit gevormd was ter, bestudeering van de bananenkweslie. iD.e vereeniging voor de teelt der ba nanen in BenedervCongo en den ver koop in Belgie dankt haar ontstaan aan het initiatief van M. de Zurpele, lid der Handelskamer. De studiecommissie hooger voornoemd, had een gunstig ad vies uitgebracht, waarop dan werd ge sticht de Compagnie Beige des Fruits Coloniaux, die zich met den invoer van Congoleesche vruchten, uitzonderlijk bananen, zal bezig houden. 't Is de Cadulac, een wetenschappe lijk organisme, gesticht door de Hoogs- school van Leuven en die landbouwin genieurs in haren 9choot telt, die zich met het uitkiezen der productiegronden zal bezig houdern Men heeft ook een beroep gedaan op de buitengewone botanische kennissen van den geleerden eerw. broeder Gillet én diens ondervinding in den vermaar den door hem te Kisanlu gestichten proeftuin. De inriehlere hebben ook de medewer- king van verschillende landbouwmaat- schappijen, o.a. 'die van de maatschap pij Jules Van Lar.cker, die sedert twin tig jaren eene buitengewone bedrijvig heid aan den dag legt in Beneden-Con- go. Bijzondere installaties werden bereid op de «Anversville» die nu, als proef, hare eerste lading heeft meegebracht, dewelke te Antwerpen ook in bijzondere koelvertrekken werd gereceptionneerd, terwijl- ook aan de stad werd gevraagd bijzondere opslagplaatsen voor Congo leesche vruchten in te richten. Het ware te hopen dat 'ditmaal do Congoleesche bananenhandel moge ge lukken. De aanhouder wint, zegt het spreekwoord; moge hel nu gelijk krij- Wat hij tot heden gevoeld of hem tegen de borst mocht .gestooten heb ben, dat verdween allemaal, toen hij overdacht, dat hij in dit meisje, de dochter zijner zuster moest beminnen, en dat zij aller achting en liefde waar dig was. Een zwakke, dóch hartelijke glimlach was het eenige antwoord.Wat zou hij haar zeggen Kon hij haar. deelgenootc maken van zijne vrees Mocht hij haar medenemen naar de kamer der zuster, oni haar ooggëtuige te maken van hartverscheurende tafe- rc-elen, nog eer, zij wist, hoe verre zij zelve daarvan! de onvrijwillige schuld was En wie waarborgde hem tegen ongeluk, indien hij de raadselachtige verdwijning der zuster zoo eensklaps openbaarde Eene poos overwoog hij al deze bedenkingen dan zegde hij tot haar Gelief hier té blijven, Stella.^ Volg mij niet. Zoodra ik mijne zusier, vinde, kom ik u roepen blijf derhalve] op mij wachlen. In allerhaast sloeg hij de deur toe en begaf zich naar de kamer waar hij Schollin verlaten had. HTj vond hem niet meer aangezien hij in de duisternis] was begonnen rondtasten om diegene te zoeken, welke hem misschien voor eeuwig ontrukt was. Hij vond haar, niet. De sofa was ledig nergens eert spoor der 'dierbare. Beslist tot he£ kennen van zijn lot, trad hij naai4 de] deur dex gemeenschappelijke slaapka<» mer^ j"

De Volksstem | 1933 | | pagina 2