Aaa de vrijzinnige bevolking onzer Stad Bedevaart van het Vrouwelijk Jeugdverboud voor Katholieke Actie LMI BROUWT De staking in de stekjes nijverheid duurt voort Dinsdag Sept. 1933 Sy rische Christenen in verdrukking Socialisten en Dinaso's handgemeen te Turnhout Het Socialisme.... een geschiedkundig feit Niet jammeren Handeüen Hitier wenscht geen Oorlog Drama op de Noordzee I XXXIX JAARGAPjQ flUflfiiYJER 202 m. h K"k:T' 21 AalS'" Tel9f0°n 114- DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nnffel-D. Gentle Public,to.t buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu. Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres w. O. 2. H. Laurentiui Zonop5,13Zonaf6,25 L. K. 11 N, M. 19 Zoo luidt de titèl van een 'manifest door de socialisten verspreid. Vriizin- niig zijn beteekent vrije zinnen bezitten, niet handelen onder lichamelijken of zedelijken dwang, doen wat men wil zonder eerbied noch voor staatsgezag noch voor God of zijn gebod. Dat de socialisten vrijzinnig zijn, weet ieder een; menschen die alle middelen gebruiken om den Godsdienst uit te roeien en den staat te ondermijnen, Vrij willen en moeten ze zijn vrij in de fabrie ken on in de werkhuizen: rood of geen brood; vrij in de straat alle anders denkenden willen zij eruiit. trommelen al zijn het soms maar kinderen van 14 jaar, niet waar, vrijzinnige roodjes vrij in het staatsbestuur om Hunnen zin te doen, te moorden en te branden, zie maar naar Mexico, Rusland, Span je, enz. Och ja, de socialisten zijn vrijzinnig, neen; beste lezers, ze zijn zelfs vrij van zinnen, ze hebben maar vier pistolets en men bezekoek. En mannen vair karakter dat het zijn Mannen met nem ijzeren wil r,c socialisten weten wat zij willen 1 Weg met den oorlog En ze roepen en schrijven,: Arbeiders, wapent U Weg met het. kapitaal En Anseele, Van de Velde, Huysmans, onze Fred en Cesar, enz. enz. mesten zich vet met het zweet van den werkman,.- Weg met het Fascisme en op dit oogenblik bouwt Anseele met de fascisten in Noord-Ilalië een fabriek, in het land van den: vervloekten Mussolini onze arbeiders mogen werkloos, op- de krib bijten, de fascisten vooruit, &h Wardje. De officieele school kweekt zelfstandige vrije denkers, wel opgevoede men schen, schrijven ze. Zeg, roodjes. hoe zit het met den uitslag van de athe neum-leerlingen En opvoeding Durft ge, gedetailleerd, de prijsuildeeling beschrijven van al de officieele scholen onzer stad Had men soms .geen be roepsdanseuse noodig De vrije school kweekt enkel eenzijdig ontwikkelde menschen, schrijven ze nog. Oef! daar hebt ge't Zeg, Bert D'Haese, Jan De Neve, Madame Gra- vez. Dr. Gravez, gij die gestudeerd hebt aan vrije gestichten,, wat zegt gij van dat compliment. Fred, natuurlijk dat is nen bol 1 Gelukkig en onzen besten dank erom hebt gij hun eeni flink antwoord gegeven met de vrije scholen yan Mijlbeke heraan te nemen. Ja, wat wilt ge er aan doen P,e vrije scholen, zijn een gevaar voor rle demo cratie en de vrijheid, lezen we nog in dat manifest. Ziet gij de liberalen, bij na uitsluitend opgeleid in de officieele scholen, daar zitten Hunne col zal spannen! De mannen van de 15-uren dag, van het hongerloon, van de vrou wen- en kinderarbeid, zijn de verdedigers van den Werkman Doe de deur maar toe En de vrijheid, die lieve vrijheid, de vrijheid der vrijzinnigen rood of geen brood Goddeloos of geert ondersteuning. Wij roode, blauwe volksvrienden, weigeren TT, ehristene werklieden, de school naar uw gedacht. Uwe kinderen moeten opgevoed worden in een geest van onzijdigheid. Wat zegde Voltaire «Eer, maatschappij zonder godsdienst, is een, nest van wilde dieren. En de socialisten denken, dat de goede gemeente zich" zoo gemakkelijk laat beetnemen Snullen! Onize menschen Weten dat in de vrije scholen ware democraten, ec-hte volksvrienden gekweekt worden; werklieden!, sfandsbewust, sterk op hun rechten, vast in hun plichten; wei-opgevoede, fel ontwikkelde menschen, in staat deftig door de wereld te komen. We zijn, niet teg-en het officieel üuUerwijs/utJcri eisuireii ook vnjueiu vuur ons en gelijke ondersteuning. Op, werklieden en burgers, op voor tie vrijheid van het onderwijs, éisoht voor uw kinderen een godsdienstige en intellekt.ueele opvoeding, zendt uwe kinderen naar onze scholen voor hun welzijn en uw geluk. Adres aan den Volkenbond Dc patriarch van de Syrische chris tenen Mar Shimoen, die im verband met de troebelen aan de grens van Irak, naar Cyprus is gezonden, heeft daar vandaan een adres aan den Volken bond gezonden, waarin hij de belangen van zijn stamgenooterï bepleit en een uiteenzetting geeft van het optreden der regeering van Irak. In de eerste plaats verzoekt hij om een. internationale commissie te-zen den, die beide zijden van het Syrische vraagstuk in Irak zoo snel mogelijk dient te onderzoeken. Het rapport van den patriarch zegt in de eerste plaats dat, terwijl do man- dalencommissie van den Volkenbond •trad aanbevolen om de Syriers te colo_ niseeren als homogene groep de resolutie, die door den Volkcnbonds- raad werd aangenomen hij toetreden van Irak tot den Volkenbond, slechts sprak, van een colonisatie onder be hoorlijke omstandigheden en voor zoo ver mogelijk in homogene eenheden De vervanging van het woord «groep* door eenheden, was volgens den pa triarch juist voldoende om den gehee- Jen geest van de bedoelingen van den Volkenbond te vernietigen. Ten aanzien van, de laatste gebeur tenissen in Irak, beweert Mar Shimoen, dat de Irakeesche regeering als be- Windhebhers over het Syrische volk be paalde Syriërs heeft aangewezen, die er voor betaald werden 'om verdeeld-- Jieid te zaaien onder het Syrische volk <en om een vestigingsprogram uit te voeren dat moest mislukken. In Mei werd de patriarch naar Bad- dat geroepen en daar gevangen gezet. Aan af dit oogenblik deden de regee- ringsoverheden te Mossoel alles om de Syriers te dwingen, zich aan hun po litiek te onderwerpen,, welke dc waar borgen voor de minderheden van den Volkenbond met voelen trad. Het aan vaarden van de regeerintg&poliliek be- teekende verhongering en vervolging. Een andere mogelijkheid, voor hun rechten te vechten., bet (rekende een ï-amp voor de Syriërs. En dc derde 't eenige wat diegenen konden daen, die niet in staat waren zich neer te leggen bij de regeeringspolitiek. Intusschen is koning Feisal van Irak per vliegtuig uit Ba'gdad naar Europa vertrokken. Naar verluidt, zou Mar Yusuf Em met een aantal bisschoppen naar Genè- manuel, de Ghaldeesche aartsbisschop ve willen gaan om voor den Volkenbond de algemecne houding van de Irakee sche regeering tegenover de christelij ke minderheden! uit te leggen. Zaterdag avond werd in de zaal De Spiegel een voordracht gehouden over het Jodenvraagstuk, door inge nieur I.elangihe, bekend Dinasoër. Heel den avond hielden de socialisti sche Ligamannen in de Otterstraat en omgeving de wacht. Nla afloop van do voordracht werd een groepje toehoor ders waaronder een riinasoër in uni form. achtervolgd tot in de Begijnen- straat. Er werd geworpen met steenen cn glaswerk en er werden zelfs vuurscho ten gelost. De aangevallenen zochten dekking in het huis van Dr V. Daarop werden de ruiten van; diens woning ingeslagen. De aanvallers gingen dan op de vlucht, met achterlating van knuppels en matrak ken. Een onderzoek werd ingesteld. «Het Volk van Ronse» besluit haar hoofdartikel, over de crisis met dc vol gende kernachtige woorden Belgie is een overbevolkt land veel werkkracht; weinig grondstof en te kort aan volksvoeding. Wij moeten invoeren; wij moeten dus den invoer kunnen betalen met uitvoer. Onze rijkdom is onze arbeid. Wij moeten hem opdrijven tot de beste van de wereld. De autarchie, de gesloten economie, zal ons verplichten artikelen voor ei gen verbruik te maken die wij vroeger uit den vreemde invoerden. Dat zal nieuwe inspanning en nieuwe kennis vergen. Op de wereldmarkt is 't gele 'gevaar een economische werkelijkheid gewor den. Wij zullen misschien niet meer kunnen uitvoeren wat elkeen maken kan. W;j zullen ons misschien moeten richten naar de moeilijker artikels waarvoor kennis en kunst is vereischt. Dat komt ten. andere goed overeen met de eigen noodwendigheden van ons Land. Arbeid hebben wij in overvloed: grondstof moeten wijinvoeren. Maken wij dus bij voorkeur iéts waarin weinig grondstof en veel arbcjd steekt. Den nijveraars staat een harden strijd te wachten: zij zullen hunnen Vveg moeten zoeken; hoe gescifoolder onze arbeidskracht; hoe breeder het veld van initiatief voor den nijveraar; hoe goedwilliger de werkman proeven doet; hoe stouter de nijveraar zal wor den om iets nieujws te ondernemen en. nieuwe bronnen vari werkgelegenheid te veroveren. De tijden zijn zooals zij zijn; jam merklachten. zullen daar niets aan ver anderen. De schommelingen in den welstand der volkeren willen dat de eene tot het voortbrengstleven, geboren wordt in de vette jaren; de andere ln de magere. Wie eerst te breea mocht verteeren en te gemakkelijk mocht leven, geraakt er an verwend en vbtoi-aW hü anh_ el af als de slechte tijden op de goedo volgen. Wie in d'armoe begint, wordt gelou terd en gestaald en is de veroveraar van morgen. Menschenmet ou I j levenswijsft.»ïd treuren aiet eindeloos om het noodlot der tijden. Als 't vet is, neemt het vet, als 'f ma ger is, neemt het mager, trekt uw plan zoo goed ais gij kunt en geeft u nooit verloren. Of g'j de steenen! uit den grond wilt janken toch zal de zou niet blijven I stille staan en zullen do dagen u met al de anderen meevoeren naar een nieuwe toekomst. Tienmaal min gezucht en tienmaal meer op de tanden gebeten dat zal voor u best de krisis oplossen. Hij die gelooft dat hij zacihtjes mag kuieren aan1 zijn kleine bezigheid zal hel verliezen. Nooit als te voren zal de wereld een jachtgebied .worden op nieuw en beter. Wie niet zal volgen zal achteruit blijven. Wie vooruitloopt zal de eerste zijn aan den levensdisch. 't Is meer dan ooit de strijd om het leven Rijkskanselier Hitler sprak Zondag morgen de S. A. en S.S.-troepen toe. 1 Dc. wereld, zegde hij, moet in ons congres de uitdrukking niet zoeken van den wensch nieuwe lauweren, te pluk ken op slagvelden. Het Duitsche volk is er zich van be wust, dat geen enkele oorlog het meer eer zoude kunnen bijbrengen dan deze bekomen bij de laatste vijandelijkheden. Er heeft meer eor bestaan m geduren de vier jaar en half op eervolle wijze te weerstaan tegen een overmachtigen vijand dan te overwinnen met twintig tegen een. Wij hebben het niet noodig de eer van ons volk op het slagveld goed te mak«n, die eer heeft ons niemand ontnomen. Wij heb'ben slechts een on eer gekend, en die is niet tot ons ge komen uit Siet Oosten of het Westen, doch uit het land zelf. Dien smaad heb ben wij uitgewischt. Wij hebbent enkel de plechtige i loofsbelofte af te leggen tegenover eene Tniitsche volksgemeenschap waarop wij zorgvuldig te waken hebben, opdat die nooit meer te niet worde gedaan. Passagier van de nvaalbcct «Princesse Astrid» in zee gevallen De maalboot Princesse Astrid staande onder de bevelen van komman, dant Vanden Bossche, was Zondag nor- gen, ten 1 ure, uit Oostende afgevaren, ter bestemming van D,over. In de omge ving van! het vuurschip «De Wandelaer» is een passagier van tweede klas, wiens eenzelvigheid niet gekend is, over boord gevallen. De maalboot stopte onmiddel. lijk, doch alle opzoekingen waren vruch teloos. Ten slotte zette het schip zijn tocht voort naar Engeland. Kweeken van Viggens Wanneer men zich toelegt op zwij nenteelt moet men volstrekt rekenin: houden met het ras, 't is te zeggen dat men dient na te gaan welke soort het meest vruchtbaar is, gemakkelijk aan- vet, en daarbij veel en! goed vleesch ver schaft. Uit talrijke proeven, hier te lande ge_ daan, blijkt dat het zwijn van Westpha- len (Westphalie), dat hier gemakkelijk acclimateert, een zeer vruchtbaar ras is, dat gemiddeld 10 tot 11 zwijntje? werpt, terwijl onze inlandsche soort cn het Yorkshireras er slecht achf geven; dat is ongeveer een vierde meer, wat voorzeker niet te versmaden is voor den kweeker. Daarenboven is het vleesch vast en aanigenaam van smaak. In ver houding bevat het min vet, wat tegen woordig voordeelig is, en meest ge vraagd wordt. Deze viggens en varkens worden door de koopers en spekslagers gezocht, bij zoo ver dat ze gewoonlijk tot 50 centiemen per kgr. meer be- ,t Is nog maar amper 50 jaar geleden dat Marx, de vader van het socialisme, ten grave werd gedragen'.. Thans staan we aan de vooravond van de uitvaart, vun zijn leer. Binnen 50 jaar zal van het marxisme nog gesproken worden als van een ge schiedkundig feit. Wie zou dat vóór 10 jaar gedacht hebben Toen scheen' het oppermachtig. En nu 't Smelt weg als sneeuw voor de zon onder den druk van de crisis. 't Was nu toch of nooit, dat het zijn roddingskracht moest toonen. En overal -..„„i.., - ■......,.,«1 in.,,, iiiGcsb luuima mogelijkheid, het land .to.verlaten, was.is het machteloos gebleken. De werkgevers handhaven hunne beslissing Enkele weken geleden zag het be stuur der Vereeniging der Belgische Solferstekjesnijverheid zich verplicht tot een loonsvermindering van 5 ten honderd te besluiten, beginnende vanaf 1 September. De arbeiders teekenen hier tegen protest aan. Talrijke vergaderingen werden ge houden. Ten slotte verklaarde de afge vaardigden dat ze zich niet konden neer leggen bij het. besluit der werkgevers. Spijts deze verklaringen werden de be sluiten der werkgevers toch toegepast op 1 September, waarop vanwege de werklieden taf de algemeene staking werd overgegaan in al de fabrieken te Ninove, Geeracrdsbergen en Gent. In den voormiddag vergaderden de stakers in het lokaal van het socialis tisch syndikaat. Er heerschte mec- ningsverschil onder de arbeiders. Een groot aantal sprak zich uit voor werk hervatting. gezien de huidibc economi sche moeilijkheden. Dje leiders bleven evenwel hij hun eerste besluit, zoodat de staking .voortduurt. talen, iets wat kweekers en aanvettérs niet mogen uit het oog verliezen. Bij den kweek behoort er vooral gelet op de voeding. Gedurende de eerste le vensdagen nemen de viggentjes uitslui- telijk de moedermelk, maar na weinigen tijd is deze onvoldoende, vooral dan wanneer er een tiental zwijntjes zijn, en dient het. rantsoen volledigd met een goede soort meel dat gemakkelijk ver teerbaar is, en dat meer eiwit en min koolhydraten bevat. Daarvoor is het. voeder APFI van REMY zeer wel ge schikt. Het houdt 18 tot 20% eiwit in, 3 tot 5% vet en 50 tot 55 koolhydra ten. Men bemerkt onmiddellijk de groole hoeveelheid eiwitstof die er voorhan den is en de betrekkelijk geringe kwan titeit vet en koolhj'drateni. Dit meel is bijgevolg wetenschappe lijk samengesteld en voldoet onder al le opzichten aan het doel dat men be- oogi. Het wordt ook grelig door de vig- entjes opgenomen. Mem geeft in den beginne aan de zwijntjes en per dag kgr. mee! AP FI omgeroerd in afgeroomde melk, en men vermeerdert trapsgewijze volgens den ouderdom en den eetlust der dieren. Wij kunnen de landbouwers niet ge noeg aanzetten een proef tc doen; wij zijn overtuigd dat ze niet langer zullen dralen dit stelsel, van biggenkweek toe te passen^ AIDITj 's Namiddags reizen we af naar Napels vanwaar we een vergezicht krijgen op de eeuwige stad (eeuwig niet omwille van de huidige Romeinen, maar om wille van de ziel. het Rome der Pausen, want de tegenstelling van deze twee gelijkt mij deze van 't lichaam en ziel) met St Pieter in den blauw-grijzenden avondhemel (er hangt onweer) bemerkt men dat de land schappen een meer typisch Zuidersch uitzicht krijgen. Voir Naples en puis mourir heb ik nooit begrepen en ik begrijp het nog niet of het moei de beteekenis hebben van wie kalm den dood wil ingaan en daar vóór nog eens een geweldigen indruk wil hebben van 't bruischende leven van een millioen dooreenkriezelende menschen- massa met haar groote tegenstelling van schoonheid cn vuil, moet naar Napels gaan. Gelukkig stellen de meisjes zich in rijen van 4, dicht aaneengesloten, per groepen op, bij 't verlaten van 't station, want met ontoereikende moeite zouden wij alle behouden door die fascinatie van rijen nieuwsgierige, onbeschaamde, la chende, plagende, dansende, schreeu wende, schooiende mannen, vrouwen en kinderen heengewerkt hebben. Een krieweling van angst bekruipt er velen van onze eenvoudige meisjei bij het zien van dat spektakel onder 'tgloei- ücht der Napelsche straten. Geen enkele heeft lust om naderhand een pasje in die straten te wagen. Ze soupeeren en gaan slapen. Ik moest een kwartier ver door de enge straatjes van de hoofstad om nog iemand op zijn plaats te brengen. Nooit heb ik zoo iets gezien, alle huise lijkheid geschied hier op de straten of op den drempel. Bedden liggen reeds bezet tegen de open voordeuren, zelfs buiten op de steenen liggen half naakte kinde ren en ouderlingen te slapen, het lijn waad hangt vuil tegen de gevels, de winkels zijn stallen volgepropt met de onmogelijkste dingen. Gansche zwermen l.inrloran onrtifli, l«o»n I— hal - 1 lamplicht. Ik verbeeld me dat hier een Christus figuur niet te veel zou zijn om wat deugdvorm aan die tnenschenmassa te geven. Vele tneisjes hebben zeker niet van de liefelijkste droomen gehad dien nacht, 's Morgens naar de kerk. Hier krijgt men een heel ander zicht op dit menschdom van kleine bruine levendige kereltjes en madona's. Ineen korte span ne tijds beleefden wij hier zooveel foo- neeltjes van uiterlijk geloof als in een parochie in Vlaanderen op een heel jaar: de beweging van den priester meedoen, zijn hand kussen voor biecht en na de H. Mis, uiting van alle gevoelens die ze zoo menigvuldig willen hebben. Veel meer uiterlijke geloovigen dan in Rome. 's Morgens per aufobus door heel het havenkwartier naar Pompei. Het zelfde rumoerige leven is reeds in vollen gang. De autobussen banen zich moeilijk een weg tusschen deze menschen-cn kinder zee en tusscheh wondere wagentjes met kleine paardjes bespannen. Eigenaardig zijn deze ingetuigd een soort zadel be dekt met zilverwerk waar wij bij ons een haam geb ruiken, maar spits toeloopend mei zilveren bellen, borstels en pluimen aan voor de beweging en het leven na tuurlijk. Het groot aantal kinderen valt dadelijk in 't oog, half soms ganscli naakt, maar schoon om te stelen. Tot lof dier bevol king, zooals in gansch Italië, treft men hier niet in zoo groot getal de onzedige kleedij bij vrouwen en meisjes als hij ons. Gauw voort naar een doode heidensche stad waarvan men de tempels en huizen op de helft zou afgebroken hebben. Dan per boot naar Capri, een uurtje varen. Prachtig, uitrustend Is die vaan, op de donkerblauwe wateren van de golf van Napels met zijn heerlijke vergezichten. Hier nochtans tegenstelling melde uit stekende gezondheid van onze meisjes tot nu toe, moeten er gauw enkelen een offertje brengen aan kleine zeeziekte. Hier neemt het lachen en pralen geen einde dan wanneer men een prachtig ver. gezicht bewonder» of er eene moet plat gaan liggen. Tegenover de Azurengrot wordt het Magnificat aangeheven juist wanneer een van de grootste heldinnen lachebekjes te ruste gaat. In Cépi is iedereen weer gaaf en gezond. We dl- neereti in open lucht onder de palmboo- men met het uitzicht op de verre zee. Deugddoend waa dit ritje en vele ver# inoeienissen zijn weggevaagd met de sterke bries die bij onze terugvaart het blauw en groene water in schuimkam* men opjaagt zoodat het gelijkt aan een onmetelijk zijden wetfsel, waaronder een ontelbare menigte levends wezensin ba. weging zouden zijn. Per auto near het station en terug naar Rome- (Slot morgen;.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1