Wie is mijne Moeder? Vreïselijk Treinongeluk in Amerika De Staalsleening Een Meer dat leegloopt en zich weer vult Koningsgraven in Oppar-Eoypto Ongeval te Antwerpen De Broodprijs in Aalsl daar is er feest op fsesl Bij ieder pas! het bier OE GHEEST Da! ziel men weer op Zondag wel Met kermis van Meuleschetle's Kapel. Een kamion verplettert een auto met soldaten bij Luik 8 September. O. L. Vrcuw> geboor te. ©it feest is de dageraad onzer verlossing, Gelijk de duif in de ark van Noé~ het einde van den zondvloed aan kondigde, zoo soorspeft de geboorte van 'de Móeder Gods het einde van den vloed 'der zonden, die op den berg van Kalva- frie zal gedelgd worden. Gelijk de dage- raad de zon voorafgaat, het einde van 'den nacht voorspellend, zoo is deze ge boorte voor het mensehdom het einde •Van den nacht der zonde en het begin (yan den dag-der genade. Koffie in ruil voor oorlogsschepen. Den 20sten dezer zal de Japansehe ver- ecniging van Scheepsbouwers bijeenko men, om* de door Brazilië geplaatste or der voor den bouw van dertig oorlogs schepen te bestpreken. Het Braziliaansche scheepsbouwpro- gram. dat zich uitstrekt over twaalf ja ren, voorziet in den; bouw. van drie krui sers, negen torpedobootjagers. en acht tien duikbooien. De kosten hiervoor worden geraamd op meer dani 180 mil lioen yen. De daartoe benoemde com missie zal de moeilijkheden bestudee- ren, waartegenover men zich geplaatst ziet wegens de Braziliaansche voor waarden, de helft van den prijs in kof fie en mangaanerts te voldoen» Wat de statistieken uitwijzen. Vol gens een statistiek van een Amerikaan- fictie' verzekeringsmaatschappij, gebeu ren 7 van de 8 ongelukken, hij de verze kerden thuis. Een onderzoek van de 117.477 geval len waarin een verzoek om schadever goeding was ingediend, br u-hi aan het •licht, dat slechts een van elke acht ver zekerden een ongeval had gekregen in treinen, booten, vliegtuigen of andore openbare middelen van vervoer. De meeste verzekerden bleken ver wondingen te hebben opgeloopen bij het Vallen over tapijtjes, liet struikelen over drempels en gladgewreven vloeren, ter wijl er ook een aantal personen wa3, die bij bet uit het bpd vallen ongelukkig Waren neergekomen. CIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOIT GEEVENAARD De Belgische arbeiders in Frankrijk. Talrijke Belgische arbeiders die in Fransche fabrieken werken en de grens- I9?Q njnt- ,van onder te trekken. P,e Belgische re geering is aan het onderhandelen met de Fransche regeering om de hernieu wing van bedoelde kaarten te bekomen. Paaschfeest op vasten catum De jcommissie der Kardinalen, gelast met de studie der hervorming van den ka lender, heeft uitspraak gedaan voor het princiep ter aanvaarding van een vas ten datum voor het Paaschfeest. De Paus heeft echter nog zijn instemming niet gegeven. Er wordt voorgesteld rnet den vasten datum te beginnen' in het jaar 1935. - De opvolging van M. Leygues. De "ministerraad benoemde M. Albert, Sar- raut, tot opvolger van M. Leygues, als minister van zeewezen en M. Daiimier, tot minister van koloniën, in opvolging Van M. Sarraut. Historisoh tafereel 66ste Vervolg De liefde zijns zwagers voor Stella beloofde hem de verwijdering van haar die met hem het hart zijner gadë deel de. Hij haatte het meisje niet, maar ikon haar ook niet hartelijk beminnen. .Toen Eugeen verklaarde, dat hij haar niet kon-de huwen, betrachtte hij haar .tegenwoordigheid als een ongeluk, dat gekomen was, om zijnen gelukshemel te verduisteren. Vluchtige zinspelingen verraaddden, wat in hem omging. De vrouwenoogen zien zoo scherp Schollin was weldra doorgrond. Stèlla verscheen.' voortaan [enkelijk bij dé maaltijden. Deze toe stand was pijnlijk en schéén duurzaam te willen worden, zonder eene buiten gewone gebeurtenis. Francisca, slechts haar hart, dat aan Schollin verkleefd was, voor richtsnoer nemende, begon op- middels te peinzen öm de kwaal des nijds te verhelpen, "toen juist een brief toekwam, van de markgravin Desalies, welks inhoud we hier laten volgen als een karakterschets dezer wereldvrouw. Hij was in de Duif- feehe taal opgesteld, en bewees, dat zij do moedertaal nog geenszins was ver geten, gelijk zij 't tot hare schande wel iwilde voorgeven. Wij staan op het punt om naar Frankrijk terug te kecren, en ik kan '«mij niet beslissen mijnen geboorte- ij* grond te verlaten, zonder nog eene Eeni.ge verdere inlichtingen nopens de leening van één milliard en haif aan 5 t.h. waarvan het publiek zal mogen onderschrijven vanaf [Vrijdag 15 Sep tember 1933. j De eerste trekking' zal plaats hebben op 18 November aanstaande, wanneer alle onderschrijvers in bezit der voor- loopigc genummerde titels zullen zijn; deze'voórloopige titels zullen ten laat ste op 6 November uitgereikt zijn. De trekking van 18 November zal al de lo ten die vanaf den 18 October 1933 tot den 18 Juni 1934 begrijpen welke had den moeten verdeeld worden 't is te zeg gen 639 loten, een totaal uitmaken van 32.750,000 frank. Er zullen twee loten van 5 millioen zijn, zeven loten van één millioen en 630 loten vani 25.000 frank. Elk lot is toegekend aan de geheel uitkomende reeks, en verdeeld onder de vijf obligatiën van duizend frank welke zij uitmaken. Om een geheel, lot te ver krijgen, moet men dus in 't bezit zijn der vijf titels van de door het lot be gunstigde reeks. Een reeks kan nooit méér dan één lot winnen; zoodra zij uitgekomen is, wordt, zij vernietigd. z Men onderschrijft heden reeds in al le banken en bij de wisselagenten van af vrijdag 15 September, aan de win ketten der Nationale Bank en in hare agentschappen. De eeni.ge aangenome onderschrij vingen zijn deze welke van af Vrijdag 15 September aan de winketten der Na tionale Bank en van hare agentschap pen zullen worden afgeleverd hetzij door de onderschrijvers zelf hetzij door hunne bemachtigden. Indien 3ö in schrijving verscheidene dagen duurt zullen de onderschrijvingen van den laatsten dag alléén worden gereduceerd. 23 dooden, meer dan 100 gekwetsten Dinghampton, 6 Sept. Te Bin- ghampton. is een warentrein in botsing- gekomen met den sneltrein Chicago-. New-York. Men telt 23 dooden en meer dan 100 gekwetsten. Nader wordt hierover gemeld New-York, 6 Sept. Een reizigers trein van de lijn New-York-Chicago is aangereden door een koopwaren-trein welke vooral melk vervoerde, pidats Bij. jtfingh a hi pion (Slaat "New- York) Er zijn helaas wel degelijk 23 doo den en- ongeveer honderd gekwetsten. Korten tijd na New-York te hebben verlaten was de reizigerstrein op onge veer 3 mijl van Binghampton blijven staan, uit oorzaak van een rood vuur dat op de spoorbaan was geplaatst. Hierop kwam de koopwarentrein wel ke de twee laatste waggons van. den sneltrein aanreed en verbrijzelde. Na de eerste ontreddering kwamen cr hulpdiensten en ambnlanciewagcns toe uit de naastgelegen stad. poging in het werk te leggen, om de lieve Stella die ik mijne dochter moet noemen, in onze bede te doen toe- stemmen. Wat men ook zegge en be- wijzen moge, ik ben overtuigd dat Stella mijn dochter is. Hoe anders, met mijn koel bloed, zou zijn hijgend verlangen naar haar, mijne zorg, voor haar welzijn begrijpelijk wezen En zou ik al aannemen, dat ik haar het leven niet schonk, dan zal toch wel niemand betwisten dat ik haar leven behield. Bij dage en bij nachte heb ik aan het meisje gedacht, sedert ik haar verliet. Ik beloof over haar te .waken en haar leven te veraangena- men... ik zal haar beminnen, en hare opvoeding voltooien. Zij zal de trots en de vreugde worden van hen, aan wien zij behoort. Stella, kom tot mij kind... kom en leef bij mij. Nooit nog heb ik iemand zoo innig leeren lie- minnen als u. en zulks in eenige da- gen. Kom en blijf bij mij. Mijne zoons wachteni met vreugde op de zuster, om met haar de reis te doen, haar lief te hebben. Thans zijn zij treurig, omdat zij zonder de zus- ter Berlijn zouden moeten verlaten. De markgraaf verwijt mij dat ik ei- genzinnig en grillig ben, wanneer ik mijne wenschen door woorden open.' .bare, wanneer ik de toekomst op- smukte met uw beeld, mijn beminne- lijk kind. Nochtans is 't zijn harte- wensch, dat gij tot ons komt Zijne oogen schieten vreugdestralen, wan- neer hij van u spreekt of hoort spreken.» Stella, bedenk u wel, overleg rijpe- Onlangs werd melding gemaakt van het meer bij Geevagh in het lersche graafschap Sligo, dat plotseling was Jeeggeloopen. Eenige weken heeft de bedding drooggelegen, toen heeft het meer zich eensklaps weer gevuld. Toe risten, die door de droge bedding wan delden, vernamen een geluid, dat vol gens een getuige «klonk als het gerom mel van een kleinen vulkaan». Het was afkomstig van- een bron aan den oever en hierdoor persten zich kolossale hoe veelheden aarde en water. Een man daar in de buurt aanwezig had de gelegenheid naar den oever te vluchten, toen het terrein begon onder te loopen. Een meer van eenige duizen den yards was in enkele minuten ge schapen. Overeenkomstig de plaatselijke tradi tie verdwijnt het meer elke honderd jaar gedurende een paar dagen, om zoo doende te herinneren aan het leven» van «Balor met' tiet kwade oog», die in het district door-den groöten Koning Nuad- ha was ig.edood. In hun strijd was een oog uit Balor's hoofd geslagen en een meer had zich ter plaats gevormd. Het water staat b.ekend als «het mees' met het kwade oog» enl als het verdween, werd op den bodem een holte gevonden van 20 voetlang cn l8 voet diep, in den vorm van een. oog. Door de -^Egyptische regeering waren de lil). \V. ?B. Emery eiï L. P. Kirwan met een oudheidkundige zending in Nu- bië belast. D.it heeft tot het onblooten geleid, te Balliana, dichtbij Ipsamboel, van vier ongeschonden koningsgraven, van het Byzantijnsch-Nubisch tijdvak, ongeveer tussehen de vijfde eni de ze vende eeuw van onze jaartelling. In een der graven werd het geraamte van .-en koning gevonden, op wiens schedel nog een prachtige geciseleerde zilveren •kroon: stond. Er werd ook een zwaard aangetroffen met een zilveren schecdc, een armband, enz. In een kamer daar naast vond men verscheidene geraam ten, waarschijnlijk van slaven dis bij den dood van hun meester sterven moesten, alsook vazem, een bronzen lamp, een granieten mortier en andere voorworpen, die alle naar liet museum te Ka'iro overgebracht werden. Op de St-Kathelijnevest deed zich Woensdag namiddag rond half drie een De 38-jarige Martha Nau.welaerls, wonende Grensstraat, 69, te Mörtsel, wilde op eert tramrijtuig der lijn 7 stappen, op hef, oogenblik dat de tram in beweging "kwam. De vrouw viel ten gronde en kwam ongelukkiglijk onder het slceprijtuig terecht. De hulp van het brandweerkorps der Kipdorpkazerne werd ingeroepen om bij middel van een krik het rijtuig op te lichten en het slachtoffer uit haren ha chelijker); toestand te redden. Zij droeg zware verwondingen aan het hoofd en schouders en verloor overvloedig bloed. Na een eerste verzorging ter plaatse werd de ongelukkige naar de kliniek der Harmoniestraat overgebracht.. Door de politie der 2c wijk werd een ordedienst ingericht teneinde de talrij ke nieuwsgierigen op afstand te hou den. Het tramverkeer was geruimen tijd gestremd. lijk, vooraleer gij eene beslissing neemt. Neem mijne bede in ernstige overwegihg, vooraleer gij ze van de hand wijst.. Gij zult onze dochter, ons innig bemind kind zijn. Onzen naam zult gij drafgen... Met onze drie zoons zult gij onze rijke erfenis deelen. Eene familie, een vader en inoe- dertiart, broederliefde, rijkdom,glans en aanzien... ziedaar wat ik u aan- bied zult gij dit allemaal vërsmn- den De markgraaf zegt ja doch ik hoop heen! Francisca, aan wie de brief geadres seerd was, las' denzelven met de diep ste ontroering. Zij peinsde niet eens op de schitterende werelddame, die het vernis der ijdelheid, hooger schatte dan het stille geluk... Neen, in deze woor den zag zij eene verzuchting des har ten-, die hare samenneiging verwierf. Doch zij werd door dit vriendelijk ge voel niet overgehaald, om den wensch der markgravin le helpen verwezenlij ken. Zij gaf den brief over aan» haren ge maal vooraleer zij den inthoud aan Stella bekend maakte. Docli deze was opmerkzaam geworden Haar blik zocht op de aangezichten den indruk te lezen, dien de brief te weeg bracht. Stella zag de wolken van Schollin's voorhoofd verdwijnem zij zag eenen glimlach van tevredenheid om zijnen mond komen in den blik, weikon hij op zijne gade "wierp, zag zij eene hoop- straal, en dan las zij den brief. Nau welijks was de lezintg geëindigd of Schollin stond op en verliet de zaal, zonden voor «en enkel woord zijn ge- De kommissie van het duur leven heeft Woensdag .weer een onderzoek ge wijd aan de kwestie van den broodprijs, welke zoozeer verschilt volgens de stre ken van het land. Er is geen eenvormige prijs. De kommissie is van oordeel dat dit verschil van prijs niet gewettigd is en dat dit prijsverschil een misbruik is, aan hetwelk een einde moet gesteld wor den. Zij heeft beslist de regeering te verzoeken het parket te doen optreden, krachtens de wet van 1924 betreffende de ongeoorloofde prijzen. Wij vragen ons af in .welken zin het parket zal op treden:: tegen de hooge prijzen of inte gendeel tegen de goedkoope prijzen. Verscheidene bakkers hebben ons hun ne meening uitgedrukt over dit geschil: wij vragen: dat de regeering een eenvof- migen prijs zou vaststellen. Goed, maar als zulks voor het brood geschiedt, waarom dan ook niet voor de andere voedingswaren, zooals vleesch, boter, eieren, enz. Het. is een zeer kiesclie kwestie. De Kommissie heeft Woensdag hare besluiten meegedeeld aan den heer Minister van Nijverheid en Arbeid, die waarschijnlijk het vraagstuk Woensdag aanstaande in den Ministerraad zal te berde brengen. Vatsche opziener van financiën aangehouden te Brussel Sedert eeniigen tijd bood zich een ke rel, zeggende opziener te zijn .gehecht aan het ministerie van Financiën, aan bij nlijveraars cn handelaars teneinde de boekhouding na te zien. Wanneer de operatic gedaan.was, trok de kerel zich terug.zonder uitleg te geven. Enkele dagen geleden vernam de rechterlijke politie dat de. opziener geenszins aan het ministerie van Fi nanciën, was gehecht. De man werd in. sTTJie bewaakt en aangehouden in ec'n bureel voor handelsinliehtingen.. Onder vraagd verklaarde hij Fernand M... te lieelcn, ingenieur, als privaat deteetief aan gezegd agentschap gehecht. M. zal vervolgd worden wegens inmenging in openbare functies. Verkeersongeval te Kortrijk Woensdag middag rond kwart na twaalf uur reed Gabrielle Iluyse, wo nend te Kortrijk met haren auto van de Meenemstraat naar do Noordstraat van genoemde stad toe*. Op het oogenblik dat zij draaide, kwam de auto in botsing met den wielrijder Albert Planckaert, die van voren op den auto bleef hangen en zoo verscheidene meters vér mede- gesleept werd. In eene naburige hérberg gedragen, ontvinig hij de eerste genees kundige zorgen, wïiarna men hem naar zijne woning overbracht. Zijm rijwiel is gansch ontredderd. dacht te uiten. De beide vrouwen bleven, alleen. Stella was met hare lezing klaar. Langzaam herlegde zij het papier in zijne plooien tranen» perelden in hare oogen, welke zij op het aangezicht dei- moeder vestigde. Deze laatste scheen ontroerd maar niet onbeslist. Moeder, zegde het meisje moeder, zijt gij gelukkig geweest,dooi de liefde van. uwen echtgenoot, voor den dag, dat. ik in u,w midden trad Mevrouw Schollin vond deze vraag vreemd en zonderling doch zij be greep "ér de ware beteekenis niet van. Haar gevoel antwoordde, zonder haren wele, en- Stella ontwaardde, dat haar hart alleen sprak. Het meisje hernam Maar moeder, zijt gij thans even zoo gelukkig als in uwe betrekkingen? Moeder, spreek waarheid, onbekrum- pone, reine waarheid De vrouw verbaasde, zij zag zich gevangen. Eenen oogenblik aarzelde zij... waarom opperde het meisje deze vraag In nadenken verslonden, herhaal de zij even zoo gelukkig O, ja, doch er verscheen: een wolkje aan on zen gelukshemel... Maar dat zal spoe dig voorbijtrekken een weinigje ge duld 1 Neen moeder, het wolkje zal aan groeien en eindelijk in eenen storm losbreken, die geheel uw geluk ver nielt. Mevrouw --von Schollin", hoogslvef- biasd over deze bemerking, blikte ten gronde. Stella, aangemoedigd door deze stilzwijgende bekentenis, yer- De tramsmissie-troepen van "Vilvoor-, de zijn voor het oogenblik in tiet kamp van El3enborm. Dinsdagnamiddag be sloten vijf soldaten aan dit korps ge hecht, naar Luik terug te keeren. Ze na men plaats in eem kamionet en hel, was' de soldaat André, 20 jaar,autovoerdor, van Antwerpen, die bestuurde. Zijn vier makkers waren Philippe Cuveher, technisch agent, 37 jaar; Jan. Van Cra- nenbroeck,'3.9 jaar; Hubert Vandèvelde, 23 jaar, en Leon Colson, 38 jaar, allen woonachtig te Vilvoorde. Het was 19 u. 15 en» de avond begon te vallen, wanneer de kamionet te Trooz aankwam, op de plaats «La Fonderie» gehcetcn. Uit tegenovergestelde rich ting kwam een zware autokamion van een kabelfabriek te Eupen gevoerd door den 48-jarigen Johan Scholl, van Eu pen. Naast hem zaten- Johan Truschen, geboren in 1908, en Loon Kaiser, .gebo ren in 1914, eveneens woonachtig to Eu p err. Op de hoogervermelde plaats, '•ejlïi.s van den steenweg, zijn tal van kassnm opgestapeld voor het herstel van 1en weg. Plots, op het oogenblik dat de zware kamion ter hoogte dei' kamio ^et. ging komen, geraakte het stuur vast, tengevolge van een onbekende oorzaak. De kamion. botste tegen de hoop stec- neu, waarop de voerder naar links uit week. Tengevolge van dit manceuver, geraakte de z,wnre autokamion weer op den steenweg en: botste tegen de kamio net, die werd modegesleept en ten slot te tegen een muur verpletterd. De eerste hulp aan de slachtoffers Op liet. gerucht der botsing- kwamen personen toegesneld, ten einde hulp te bieden aan de militairen die midden de overblijfselen van hun voertuig lagen uitgestrekt. De ongelukkigen die huil den van pijn, werden met de meeste voorzichtigheid opgenomen en de nabu rige woningen binnengedragen, even als de twee Eupenaren. Een dokter in allerhaast ontboden door de rijkswacht, onderzocht de slachtoffers en verleende hun de beste zorgen. Hij stelde vast dat de 5 militairen zware verwondingen hadden opgeloopen aan het hoofd en op het lichaam en deed zo naar het krijgs- gasthuis le Luik overbrengen. Wat Léon Kaiser betreft, deze had een schodclbrouk opgeloopen, terwijl Johan Truschen het linkerschouderblad was .gebroken. Alleen Johan Scholl was ongedeerd. Deze twee gekwetsten wer den met een ambulantie-auto huis waarts gevoerd. volgde En de oorzaak van dezen storm ben ik, dierbare moeder De vrouw glimlachte droevig. De luimen des mans die mijn. ge maal en niet uw vader is, krenken u misschien kind vroeg zij zacht moedig. Gij moogt hem deswege niet laken-. Hem laken onderbrak liet meisje met vlammende blikken. La ken, moeder O, wie zou den man la ken, die in de liefde zijner echtgenooto zijn hoogste geluk vind Die zijnen geest in haar verfrisc.ht, wanneer hij door den, arbeid is afgesloofd 1 Neen, moeder, ik schat u gelukkig dezen echtgenoot te bezitten, wijl hij zich bevrodigd vindt met u alleen, zelfs bui ten. alle ander verkeer met de riien- schen. Mevrouw von.' Schollin luisterde mefJ verwondering naar deze ontwikkeling van gevoelens, die zij bij het onervaren meisje niet .gegist had. Wat mocht de diepgrondige oordeelvellingen van deze» maagd zoo plotseling tót volle rijpheid gebracht hebben Stella voegde er bij1 met eene bevende stem Het zou immers gruwelijk zijn, dat wij hem wilden» berooven van diti laatstgevonden geluk. Laat mij vertrek ken dierbare moeder. Laat mij heen gaan met de vrouw, wier hart ijdel is, wier dagen in de treurige eenzaamheid door mijne tegenwoordigheid kunnen' vcrvroolijkt .worden* |'t [Vervol

De Volksstem | 1933 | | pagina 2