De aaiUÈ Bimtaai Waarheen den bondag 0. L. Vrouw Geboorte te Beauraing Db opbouw van Eelgië's ionala Basiliek van het SI, Hart Schneider en de K.A.J. Oe Handels- en Talencursussen zijn een teelüaad voor onze jongelingschap, een zegen voor ons Voih Zonder geleerdheid is men nooit of nergens van tel in de wereld... MENTOR. Dood van Koning Feisal van Irak Het Akkoord Tardieu - Jaspar De Belasting op de Russische Biljarts Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen Uit da Vaflkaansehe Sfaa Priesterlijke benoemingen M VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER 207 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-" ^endt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ZONDIG !0 SEPTEMBER H. Nikolass Zonop5,20Zonaf 6f 15 MAANDAG II SEPTEMBER 1933 H. Hyacinthui Z0nop5.21Zonaf0.13 L. K. 1 i N. M. 19 Gewichtige vraag voor onze jongelingschap I Loodzwaar en terneerdrukkend weegt de ontzenuwende krisistijd immer meer op ons volk. Onze jongelingen Ioopen gevaar het werken te verleeren en de tares te dragen van dezen tijd, jaren nog na zijn verdwijnen. En geen lichtend punt te zien, dat ons de blijde boodschap brengt der ontwa king uit den chaos der troebele tijden, waarin we leven I Van stilstand geen sprake, de tijd vliedt voort. Moeten onze jongelingen dan maar lijdzaam toezien? Moeten ze zich blind staren in de toekomet Gelukkig, neen 1 Er wordt hun een beafe gelegenheid gegeven om zich alzijdig te ontwikkelen. Ze kunnen de volle maat geven aan hun verstandelijke ontwikkeling; aan hun zedelijke en godsdienstige volmaking. Want eenmaal toch klaart de hemel op. Eenmaal toch zal de economische ontreddering plaats maken voor een heropleven van handel en nijverheid; een maal toch zal het internationaal verkeer weer in den haak zijn en zal er een nieuw tijdperk aanbreken van vreugdigen arbeid en verkwikkende bezigheid. Maar dan moet onze Jongelingschap paraat staan om het hoofd te kunnen bieden aan de eischen van den nieuwen tijd. Want dan, meer dan ooit. zalmen vakmannen vragen die hun stuk kunnen staan; mannen die een paar kijkers in den kop hebben, die zelfstandig kunnen werken en wier produkten concurreeren kunnen raet de vreemde voortbrengsels die de grenzen overstroomen. En daarom zijn we blij aan de ouders en aan de jonjelincen te kunnen aankon digen dat de Handels- en Talancupsusssn in St-Camallsas' gesticht, liicr ter st. de, weer herbeginnen op Zondag i October a. s. Daar moeten onac jongelingen heen, van die lessen moeten se profiteeren I Op het programma dat hier voor ons ligt, lezen we De leergangen behelzen den handel, het handelsrekenen, de handelsbriefwisseling, de handelsdocumenten, het handelsrechten het boekhouden, da', alles in 't Vlaamsen en in 't Fransch en verder nog afzonderlijk het Vlaamsch, hat Fransch, het Engelsch, het Duitsch, het snel. en het maehineschrlf. De lessen hebben plaats eiken Zondag van 1 1/2 uur tot 4 112 uur; snel- en machineschrift tot 7 1»2 uur. Al die kennis, al die kundigheden kan men kosteloos verwerven, me t goeden taaien wil en een dosis uithoudingsvermogen. Tientallen, ja, nonderden jongelingen hebben zich door de - Handels- en Talencursussen van Sint-Camillus' gesticht, een schoone broodwinning verzekerd, of hebben een flinke positie in de maatschappij veroverd anderen hebben daardoor een winstgevenden handel kunnen beginnen en hebben zich van eenvoudige werkmanszonen tot welstellende neringdoeners opgewerkt 1 Mrfbr niet alleen worden onze jongelingen opgeieid tot geschoolde werklieden, onderlegde vakmannen of bekwame bedienden en vooruitziende handelaars: ook hunne zedelijke en godsdienstige opvoeding wordt met de meeste zorg geleid en voltrokken. De zonen onzer werklieden, klein-burgers en landbouwers, aan wie de gele - genheid niet geschonken werd om volledige middelbare studiën te doen, kunnen hier hunne volle gading vinden, en herstellen wat hun eens door de oms.andig* heden geweigerd werd, of door familieaangelegenheden onmogelijk werd eemaaL-*. Vaders en moeders die bekommerd zije met het lot en de toekomst uwer kin deren, zendt uwe zonen naar de Handels- Talencursussen van Sint-Camilius- gesticht. Zoodoende zult gij medewerken aan hunne verstandelijke en sociale opvoeding, opdat ze later zouden worden menschen met 'n kop op hun lijf. die blij en fier door 't leven gaan. We onderlijnen den slotzin van een strooibriefje uitgaande van 't Bestuur der school Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. indrukwekkende Bedevaart Vrijdag heeft Beauraing ter gelegen heid van O. L. Vrouw Geboorte, een der schoonste dagen beleefd sedert de grot als bedevaart plaats vermaardheid ver wierf. Er waren twee grbQle bedevaarten eene uit Antwerpen en cene andere uit Namen (De Vrienden van Lourdes;. Het was Mgr. Dujardin, uit Namen, Algemeen Almoezenier van liet Belgisch leger, die liet Heilig Misoffer opdroeg. De bedevaartgangers trokken stoets gewijze rond het dorp tot aan de grot. iDes avonds vergezelden zij met fak- jkeltocht de kinderen Voïsin en Degeim- bre tot aan de grot waar zij deelnamen, aan de avondgebeden. Er waren dien heuglijken dag nog speciale treinen aangekomen uit Eeckc_ ren. Diksmuide, Veurne, Langemarck, Boesinge. Brugge, Eecloo en Korlrijk. Men schat het getal bedevaarders van Vrijdag op 35 tot 40.000. In Zwitserland overleden Men verneemt uit Bern, dat koning Feisal Vrijdagmorgen is overleden. Aan een beroerte bezweken Koning Feisal is overleden aan een beroerte, om .half-een, in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Hij was te Bern aangekomen, enkele dagen geleden, ko mende van Bagdad, om een kuur Zwitserland te doen. Hij was afgestapt in een groot hotel van de stad. De koning van Irak had onlangs no,g een bezoek gebracht aan het Londensch hof, en bij zijn doorreis was hij in Bel gië de gast van koning Albert. Hij word te Oostende ontvangen door den Ko ning. De gezant van Londen naar Bern vertrokken TTeè- brrio-l»t van - li*_' f' den koning van Irak is in Kei Lon densch gezantcshap 's nachts ontvan gen om 2 uur. De gezant van Irak, Ja- far pasja, is enkele uren later per vlieg, tuig naar Zwitserland vertrokken. Frankrijk stort 500 millloen fr, aan België Parijs, 9 Sept. De «Echo de Paris» meldt dat de Regcering er in toege stemd heeft een bedrag van 500 mil- lioen frank aan België te storten in uit voering van het akkoord Tardieu-Jas- par, dat tijdens de conferentie van Den Haag werd afgesloten en waarbij Frank rijk de verbintenis aangegaan heeft een gedeelte van de Duitsche betaling ten onvoorwaardelijken titel af te staan. Men herinnert zich dat die onvoor waardelijke schijven van de Duitsche herstelbetaling krachtens het Youngver- drag werden gemobiliseerd. Een wetsontwerp zal eerlang in het Frans-dié parlement worden ingediend en het lijdt geen twijfel dat dit door do eensgezinde Kamer zal worden goedge keurd. In zekere groepeeringen werd do wensc.h naar voren gebracht do even redige belasting, welke thans voor do laatste vier maand van het loopend jaar op de Russische biljarts wordt geheven, door een vast recht te zion vervangen. In de huidige toedracht van do wet geving was het niet mogelijk de Russi- golie biljarts op een andere wijze dan door de vermakelijkheidsbelasting te treffen; te dien einde heeft de Admini stratie voorgeschreven het bedrag der ontvangsten, waarop de belasting dient geheven, forfaitair vast te stellen; in tal van gemeenten werd dienomlront tusschen herbergiers en belastingdienst reeds een akkoord getroffen. Aan de hand van de ingewonnen inlichtingen onderzoekt de Minister van Finantiön althans of het mogelijk is, om gebeur lijk door middel van de wetgeving, do hefling van vaste rechten op gematigde grondslagen voor 1934 in te voeren. M. Janson, minister van Justicie, die zijn verlof in Bretanje heeft doorge bracht, zal aanstaanden Dinsdag terug te Brussel zijn. M. Lippens, minister van Openbaar Onderwijs, die in den vreemde reisde, zal Maandag de werk zaamheden op zijn departement hervat ten. Ook M. Hymans, minister van Bui tcnlandsc.he Zaken, wordt eerstdaags verwacht. Aldus zal het regoeringskorps volledig zijn om aanstaande Woensdag aan den Ministerraad deel te nemen. Aan de dagorde zouden enkele be langrijke vraagstukken staan. M. Van Isacker, minister van Nijver heid en Arbeid, zal zijn kollegn's op de hoogte brengen van het verslag der kommissie van hot duur leven on de be sluiten van dit verslag. Verder komen nog aan de dagorde de uitschrijving der nieuwe leening van anderhalf mil jard, de voorloopige uitkeering van ze kere leeningen op korten termijn, de toestand der koolmijnnijverhoid, het vraagstuk der nationale verdediging, do kompensatiodiensL voor Belgische waar den, in den vreemde geblokkeerd, en tenslotte de benoeming van den nieuwen rector aan de Gentsohc Hoogeschool. Met hot oog op deze talrijke vraagstuk ken zou de ministerraad verplicht zijn opvol gen 11 ijk verscheidene malen te vergaderen. Bovenstaande foto geeft een treffend beeld van den indruk «welke nu reeds uitgaat van een der machtigste onderdeden van België's Nationale Basiliek van het Heilig Hart, welke (volgens de plannen van bouwkundige Van JïuffelV wórdt opgebouwd op een hoogte welke geheel Brussel en de omgeving be- heerscht, n.l. de Koekelbergsche hoogte (de Basiliek zelf evenals de voorloopi ge kerk en pastorij met scholen hoorentol het .grondgebied van Ganshoren.. Er zal echter nog een buitengewone krachtinspanning vereischt zijn vooraleer de Basiliek in haar geheel zal oprijzen, en zeker zullen er nog vele jaren overheen gaan alvorens den algeheelen opbouw bereikt zal zijn. De Raad van Beheer van de-Nationale Maatschappij der Spoorwegen verga derde op 8 September. Hij heeft de kolenbestellingon goed gekeurd voor het halfjaar hetwelk in gaat op i October. Behoudens een t win tigtal duizend' ton, zal het gansohe ton gewicht geleverd worden door de in— landsche kolenmijnen. Nieuwe lichte treinen zullen in dienst gesteld worden op de banen Ber.gen-Denderleeuw en SV- Ghislain-Ath. Een nieuwe autobusdienat zal worden ingericht tusschen Hallo en Eigen-Brakel. De belasting op het ver voer per spoor werd gebracht op 1,25%, wat voor de Maatschappij een nieuwe jaarlijksche last van 25 miljoen mee brengt. De Raad heeft besloten alle be slissing aangaande de tarieven uit te stellen in afwachting dat de gevolgen van de nieuwe belastingen op het ver voer op den openbaren weg bekend we zen. Z. H. de Paus heeft besloten den 17n October a.s. een Geheim Consistorie te houden waarin volgens de bepalingen van het kerkelijk wetboek de laatste beschikkingen zullen worden getroffen inzake de a.r. heiligverklaringen die plaats z'ullen hebben op 8 December en 1 Januari aanstaande. Naar verluidt, zullen in dit Geheim Consistorie ook eenige nieuwe kardina len worden gecreëerd. Vóór de heiligverklaring plaats heeft zrai cr ui au mauuu -T^ovciiiuer «"g «en semi-openbaar Consistorie worden ge houden, waartoe alle aartsbisschoppen en bisschoppen, die hunne residentie hebben binnen 100 mijlen van Rome worden uitgenoodigd. VIJF M1LLIOEN FRANK Is het. bedrag der twee groote loten van de trekking van 18 November aanstaan de. De ondersehrijvers oan de leening van één milliard en half zullen zich jaarlijks en dit gedurende de vijf eerste jaren, vijf en veertig millioen frank lo ten te verdeelen hebben. BISDOM GENT Z. H. E. Mgr de Bisschop heeft be noemd tot Pastoor te Waarschoot den E. H. Bogaert, 8.T.B., bestuurder der Zusters van Liefde te Eekloo tot Bestuurder aan het S. Martensge- stlcht te Aalst den E. H. E. de Waepe- naort, bestuurder aan het S. Aloïsius- college te Ninove; tot Onderpastoor te Exaarde de E. H. H. Wellekens, professor aan het Ge sticht O. L. V. van Deinsbeke te Sotte- gem; tot Professor in de Wijsbegeerte aan het Klein Seminarie te S. Niklaas den E. H. II. Dobbelaere, Ph. Th. D. en S.T. B., student aan de Katholieke Hooge school van Leuven; aan liet Bisschop pelijk College te Audenaarde den E. H. R. Per<|iiiy, leeraar aan het Bisschoppe lijk College te Eekloo; aan het Bis schoppelijk College te Dendermonde den E. H. A. Vermeir, S. T. L. en Ph. D., student aan de Gregoriaansche Hooge school te Rome; aan het Bisschoppelijk College te Ronsc den E. H. D. Blanc- quaert, fester in hot Seminarie, De mannen met de drie pijlen en de jonge wachten moeten toch weinig stof hebben voor hun bladen en hun vlug schriften en hun strooibriefjes. Wc zegden het hier nog onlangs histori sche feiten trachten zij nog altijd aan hun goedgeloovige volgelingen wijs te maken in dezelfde leugenachtige taal die al jaren en jaren weerlegd is en tot stof vergaan. Zoo zijn er ook nu nog nieuwsjes van leugen en laster, die, als in andere streken uitgediend hebben en uiteengospat zijn als zeepballetjes, ooals liet met alle leugens vergaat, hier weer terug opgeraapt worden en rondgestrooid. We zagen nu weer een paar weken terug een van hun strooibriefjes waarop de KajolLers werd verweten, onder- teund te worden door Schneider, de beruchte wapenfabrikant van Le Creu- sot in Frankrijk. Noteer eerst en vooral dit ditzelfde lasterlijke verwijt hadden ze reeds in Maart («Le Peuple» van 26 Maart 1933, hoekje van de J (cuncs) G (arries) S(ocialistcs) toegestuurd aan de Jo- cisten. Dezen hebben die schandige leugen afdoende weerlegd. «JOG» van 8 April 1933). En nu, in Oogst, vier maanden later komen de Vlaamschc sooialistjes mot dit «nieuws» aandragen We geven hier ten gerieven onzer kajotters en al de lozers de zaken weer ZÓOAÏ.S ZE ZIJN. Fernand Godefroid, algemeen sekre- taris der Waalache socialistische Jonge Wachten (en die tusschen haken reeds verschillende malen door de Jocisl.cn betrapt werd op leugens), schroef dus in «Lc Peuple» van 26-3 volgende ro gels «P«e Jocisten durven niet zegg>n dat ze tegen de ontwapening zijn,... ir.anr ze werden beschermd door den fabri- kant van fransche kanonnen: Eugme Schneider 1 De J.O.C. van Frankrijk die met de- ee van België zeer intieme betrekkin gen onderhoudt, geniet den totalen steun van den munitiefabrikant Eu- géne Schneider Ziehier wat wij lezen in het blad van de J.O.C. n. 70, 15-2-33 De grapte sympathie.die M. Schnei der van Le Creusot, ons betuigt door ons een eigendom ter beschikking te stellen, enz... «JOC» antwoordde daarop het vol gende in. het nummer van 8-4-33. 1 ste dat bericht heeft Gpdefroid ge haald uit «Le cri de3, jeunes», blad der fransche socialistische jongeren. Zon- uci aarzelen iiccr»~irrj trrc tg-o leugen aanstonds overgenomen om aan de belgiscihe socialisten te doen geloo- ven dat de jocisten van hun land ver kocht waren aan de groot-industriéclen van Le Creusot. 2de. Hij heeft de bron van inlichting zorgvuldig verzwegen Want de waar heid is dat er in Le Creusot een sport- vereeniging bestaat, opgericht door de fabrieken Schneider,, en genaamd «Jeu- nesse Ouvriëre du Creusot». Deze ver- ceniging heeft nooit iets te maken ge had mei de echte J.O.C. 3de. Er bestaat geene jocistenafdee- ling op Le Creusot, en het artikel dat Godefroid aanhaalt is nooit verschenen in het blad van «La Jeunesse Ouvrièro Chrétienne de France Wat de waar heid is in een scoutsorgaan «Le chef», van 15-2-33 dus de datum die Gode froid aanhaalt) bracht men hulde aan M. en Mme Creusot. Dus daar hebben waarschijnlijk de fransche socialisten Ihun «inlichtingen» op gebazeerd, maar dan over «Jocisten» gesproken in plaats van over «Scouts» Dus, dat bericht is absoluut valsetï. Ondertusschen hadden nauurlijk ook do Jocisten van Frankrijk op die leu gen geantwoord. Meneer Godefroid wou (och nog wat zeggen, en vertelde dan maar een nieuwe onjuistheid «Scouts en J.O.C., maken dip nieti deel uit van dezelfde algemeene orgn- nisntie, namelijk van het Fransch ka- tholiek Jeugdverbond Dus, als men van een zelfde organisme deel ult- maakt, moet men solidair zijn... Zonder nu te spreken over de bela- 'chelijkc domme rodenooring, is dat; 'weer een nieuwe leugen, want de scouts van Frankrijk zijn in 't geheel nim aan gesloten bij dat Fransch Katholiek* Jeugdverbond Ziedaar hoe men bij de roodjes in lichtingen inwint, hoe men de zaken to taal verdraait, en hoe men tenslotte ook oude koeien uit de gracht haalt. Denken ze waarlijk op die manier de K.A.J. ló schaden en in ongunst te doen gr-rakeif bij de arbeiders Wij dagen ze uit, ooit onwaarKedprt le vindon in een van onze officieele or ganen! Wij hebben geen schrik van dó, .naakte waarheid, evenmin als do. Kerk en de priesters. En wij vragen zelf wie is bet nu die het volk dom wil houden,- de Kerk, de priesters, ofwel zulke leu genaars als maneer Godefroid en ande-* de «loiderg£ van 'dqn arbeiders-* at and 1 A. AJEE,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1