Wie is mijne Moeder? BOULE NATIONALE Vliegtuig neergestort te Evere Inbraak te Brussel Erg verkeersongeluk te Schaarbeek Meulsschetts-karmis is goad gelukt Er werd gedanst, gespeeld, gesmukt En ook gedronken dn Bieren «DE GHEEST» Die passen op Kermis en Feest- Auto-ongeval te Brugge Kind omvergereden te Moen Ongeval te Brugge Een knaap op een boom gereden te Tongerloo 12 September Feest van den Zoeten Naam Maria. In bol jaar 4 683 belegerden de Turken de slad Wconen en bedreigden ganseh hel (Westen. Op liet gebed van de gcheelc (kris ten l'reid werden'zij op wonderbare Xvijze verplet!erd door Jan Sobieski, ko ping van Polen. Om deze heuglijke ze gepraal te stellen', in hel. toeken van dankbaarheid jegens Maria, stelde Paus Innocentiu§ XI liet leest van Ma ria's naam in. Kardinaal Paceili in 't Heilig Land. [- Kardinaal Pacelli, Staatssekretaris, van bet Vatikaan, is uit Napels ver trokken naar het Heilig Land, waar hij de plechtigheden der Kruisverhef fing zal bijwonen. De luchttaxi's te Milaan. Te Mi laan is thans een geregeld luehttaxibe- drijf ingericht. De dienst wordt onder houden door watervliegtuigen met taximeter do prijs voor het vervoer bedraagt 1 Lira per kilometer hetgeen ongeveer overeenkomt met den prijs voor autoritten. Vooral voor verbinding van Milaan met de Noord-Italiaansche meren zijn deze luchttaxi's van groot belang. Inlichtingen bij Spoorwegongeluk ken. Minister Forthonime heeft be sloten, dat in geval van Spoorwegonge luk, de namén van dé slachtoffers on middellijk moeien getelefoneerd wor den aan den gewestelijken dispatch en - post. Aldus zullen alle stations inlich tingen kunnen geven over het lot der reizigers, die met den verongelukten trein reisden. ■•fff— Invoer van Schoeisels. Bij Konink lijk besluit heden verschenen in het Staatsblad, worden aan en door onzen Minister van Arbeid en Nijverheid of door zijn vertegenwoordiger, vooraf af te leveren vergunning onderworpen, de.invoer van de hierna vermelde goe deren De schoeisels in leder of vellen van welke soort ook, in weefsels of stoffen met rubberzolen, vallende onder nr 11154 de rubberschoeisels vallendo onder nr 1155 van hel Belgisch tolta rief. Priester-geleerde in Argentinië. Bij dekreet; geleekend door generaal Justo, president van Argentinië, werd Mgr Fortunato Devoto, tot voorzitter benoemd van den raad der nationale observatoria, raad waarvan de oprich ting door hetzelfde dekreet wordt bevo len. Mgr Devoto is de gewezen bestuur der van het observatorium van La Pla ta, hij is vikaris-generaal en hulpbis schop van Buenos-Ayres met den titel yan bisschop van Attala. De onvrijwillige werkloosheid In ons land In Juli 1933. Op 1 037.653 leden van 159 kassen van verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid, v^as ■het getal volledige werklooze arbeiders op 5 Augustus (laatslen werkdag van de laatste week van Juli) 142.119 ('t zij 13.7 t.h.) Deze verhouding was 14.4 t.h. in Juli 1932. Op denzelfden datum waren 168.653 Verzekerden ('t zij 16.3 t.h. tegen 15.5 t. h. de vorige maand en 20.3 t.h. in Juli 1932). bij tusschenpozen werk loos. In het geheel gingen gedurende deze maand 14.760.004 dagen verloren. 't' zij 918 per duizend aangeslotenen cn per •week, te.gen 1.037 de vorige maarid en 437 in Juli 1932. Indien men als vergelijkingscijfer (100) het getal dagen neemt gedurende dewelke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen de verloren dagen 15.8 t.h. in Juli 1933, 18.0 t.h. do vorige maand en 24.0 t.h! in Juli Ü932. Voor de Postzegelverzamelaars. Ter gelegenheid van het Katholiek con gres te Weenen, zal er door de Oosten- njksche regeering eene reeks bijzon dere postzegels worden uitgegeven. Op deze zegels zal worden afgebeeld het beleg van Ween en door de Turken in 1083. Zaterdagmorgen, omstreeks 9,30 u. gebeulde op het vliegveld van Evere een doodelijk vliegongeluk. I)§ 28jarige Ililaire Mestdagh, mili tair vlieger, gehuwd en vader van een kindje, was opgestegen met oen toe stel voor een oefenvlueht. Plots is door een totnogtoe onbe kende oorzaak het vliegtuig neerge stort en volledig vernield. De vlieger werd zwaar gewond naar het. militair hospitaal aan de Kroonjaan overgebracht, maar was hij zijn aan komst overleden. Adjudant Mestdagh was sedert 1925 bij dp militaire luchtvaart en behoorde thans lot groep V. te Evere, waar. hij als een zeer ervaren vlieger bekend stond. Hij moest Zaterdagmorgen, met een Morane ocfenvliegtuig, een lichten eendekker, die plaats biedt aan twee personen, opstijgen en bevond zich al leen in liet vliegtuig. Hij was nog niet lang in de .lucht, toen er iets aan den motor moet gehaperd hebben. Waar schijnlijk is hij toen dadelijk terugge keerd, maar hij kon hel vliegveld niet meer bereiken en stortte op een bee- tenveld, langsheen de Bordetlaon, naast de militaire gebouwen tegenover de mess van. de officieren neer. De lin kervleugel moet hierbij den grond ge raakt hebben. De schroef werd afge knapt. en de geheele motor verwrongen. De romp was door het onderstel ge zakt. Er zijn geen getuigen die konden zeggen hoe het ongeluk gebeurde, maar alles wijst erop dat het vliegtuig mo- lordefekt kreeg of stuurloos werd en bij een verlies aan snelheid van een 50 tal meter hoogte neerplofte. De ongelukkige vlieger, die geen ge bruik had kunnen maken van zijn val scherm, werd nagenoeg op slag gedood. Hij werd over het geheele lichaam lus?— schen het verwrongen ijzerwerk ge kwetst en een been werd hom efgerukt. Hij had daarbij een schedelbreuk cp- geloopen. Het slachlofTer, afkomstig uil Laken en woonachtig te Evere, was slechts sedert enkelen tijd vader van een kind je geworden. Het militaire parket kwam ter plaat se, nadat de commissie van Evere en de gendarmerie van Schaarbeek hel eerste onderzoek hadden gedaan. Zondag morgen wou een brievendra- ger, die op ronde was, een koerier in de bus werpen van een groolen winkel, gehouden in het gebouw nr 100 der Koninklijke straal, toen hij bemerkte dal de deur half open stond en dal er waren en papieren dpor elkaar gewor pen ten gronde lagen. De brievendra- ger verwittigde een politieagent, die in de omgeving der ministeries van dienst was. Deze belde onmiddellijk zijn over ste Mr Clément, dienslofficiei; der 4e afdceling op. M. Clément nam nota van het hem opgegeven adres en begaf zich onmid dellijk Ier plaatse, waar de winkel en alle aanpalende plaatsen onderzocht werden. Daar scheen alles betrekkelijk in orde. Doch toen de polieie een bureel, ge legen op de tweede verdieping, binnen drong, stelde zij vast dat de brandkast die er zich bevond, leeggeplunderd was. Zelfs moest de brandkast verplaatst zijn geweest. Ilel hoofdslot, zoowel als een binnenslof., werden opengebroken. De cimenf, die beide sloten scheidt lag op den vloer veésprei'd en over de voor werpen, die zicli verder-in het bureel bevonden, lag een laag stof gespreid. Met uitzondering van enkele boeken dér boekhouding was at het overige uit de kast weggenomen. Vooralsnog kent men liet bedrag van den diefstal T.iet, daar de eigenaars zich voor het oogen- blilc niet te Brussel bevinden. Policickommiésaris Clément bracht het parket op dé hoogte. De rechter lijke kommissaris Lechat, vergezeld van zijn kollega*Lambert, eveneens der Brusselse,he rechterlijke brigade, he aven zich ter plaatse. Een eerste on derzoek leidt tot de. vaststelling dat de schuldigen wisten' binnen te dringen langs een aangrenzende woning. Dit moet Zaterdag namiddag zijn geschied. Denkelijk verscholen zij zich op de daken en hebben er den nacht afge wacht om door een venster op het plat form dé bureel en, van de hèeren Rom- denne en Compagnie, aldus de naam der bestolene firma, binnen Ie dringen. Verscheidene vinger- en voetafdrukken werden door het parket opgenomen. 4-Jistorisoh tafereel 69ste Vervolg. «Daar ging men niet, gelijk naar 'Aken, Spa, Homburg en Baden-Baden, ipm te pronken en te spelen. Zedig en stil kabelde het bronwater over gladde steentjes, tusschen nederige woningen. •Bij toeval vond eene dame van hooge geboorte hier gezondheid en krachten, opgeruimdheid en levensgeest weder, gederl dien bogenblik, zochten de men- schen daar een algemeen .hulpmiddel tegen ziekten, geeslesverslapplng en levenswalg. Ten tijde dezer gebeurte nissen bevonden zich incognito in 'dit Öal hertogen en prinsen, zelfs ge kroonde hoofden om bekende en onbe kende kwalen te genezen. Eugeen naderde evenwel deze bad plaats met min bespiegelende uitzich ten en 'denkbeelden. Gewichtige zendin gen werden hem toevertrouwd zij noodzaakten hem een zwervend leven te leiden. 'De staatkunde moest oogen en ooron open houden, om den draad niet te ver liezen in den politieken doolhof. Belgie had zichzelve de meest vrijheidademen_ öe grondwet des aardbodems gestemd, fen zijn werk bekroond door hel kiezen van Leopold, uit het huis van Saksen Coburg, een der schranderste vorsten Van Europa. Dan had Holland (Aug. 4 831) op zijn onvoorziens zijne legers In- Belgie geworpen, waar alles te nieuw was om legen een oud geoefend leger Ie -worstelen; Van toen af legde de Ko- J4ET GROOT BELGISCH MERK SIGARETTEN DE BESTE. PREMIEN PAKKEN VAN 85 EN VAN It ET? OD0N WAR1AND,S A.BRUSSEL.' ning Leopold de hand aan het werk en schiep met de generaals Eva in en De- prez een leger, hetwelk een jaar later, den strijd vroeg, om de overrompel! van 1831 te wreken.Een Pruisisch le ger moest zioh gereed houden tusschen Rhijn en Maas, om Holland ter hulp te snellen. In Frankrijk volgde ge beurtenis op gebeurtenis. Casimir Per- iier, minister en bankier te gelijk, die fijnheid, ijver, vermetelheid, moed en schranderheid te zamen paarde, was een slachtoffer der cholera geworden. Zijne dood bracht eene hevige gisting te wee.g. Parijs, het hoofdkwartier van alle muiterijen, was, tengevolge, des oploops bij de begrafenis van generaal Lamarque.ln staat van beleg verklaard; eene koninklijke ordonancie had aan dien toestand een einde gesteld. Dien ten gevolge trad het ministerie af, en Frankrijk, bleef eenen tijd lang zonder middenbestuur, terwijl overal de ge moederen in gisting waren. Op de grenzen van Frankrijk vorm den zich samenzweringen. Menschen van aanzien, misschien van trouw, ruiden het volk op, onder voorwendsel van de volksbelangen te bevorderen. De jeugd der hoogere standen trad meestal In bondgenootschappen. Wel is waar, in Duitschland geloofde men, dat zich alles bij woorden en getier zoude beperken noohlans hield men een waakzaam oog op den gang der zaken. Volgens loopende geruchten was het eenzame dal met zijne heldere bron de verzamelplaats der Invloedhebbende personen geworden. Eugeen's belan gen vorderden yan hem. dat hij met ZET UW GELD TERUG IN OMLOOP, maak het vruchtbaar voor U en voor het land. Maak eene goede geldbeleg ging en waag uwe kans op 18 Novem ber kunt gij mlllionair worden. Vrijdag nacht is te Schaarbeek, in de Waalhemstiaaj. een zware vracht auto, geladen mét melkkruiken, ge voerd door Viklobr Th., van Bortmeer- beek, in botsing gekomen met een tramrijtuig. De schok was. geweldig de ramen van het tramrijbuig vlogen aan stuk ken en een. groot gedeelte van het voorbalkon werd weggerukt,, Het ach tergedeelte van den aulokamion werd ingedrukt en liet rijtuig zelf verschei dene meters ver weggeslingerd. Een aantal tramreizigers werden dcor de glasscherven gewond en twee, de genaamdeh Jan Janssens, wonende Georges Raeymackersslraat, en de po litieman Adens, werden naar het gast huis overgebracht. De anderie gekwetsten konden na verzorging huiswaarts keeren. De stoffelijke 'schade is aanzienlijk. De 25jarige Samson Laura, wonende te Nieuwmimster, Kerkstraat, volgde per fiets het rijwielpad langs den Oostendschen steenweg, terugkeerend naar haar huis. Achter haar reed haar man Scharlier Armand met hun kindje. Gekomen aan den kilomelerpaa! drie kwam een auto- in! dolle vaart in dezelf de richting gereden. De auto, waar schijnlijk tengevolge van de overdre ven snelheid, kantelde om. De weilrijd- sler Samson Laura werd gevat en viel onder den auto in de aanpalende gracht. Het slachtoffer werd in eeer- niswekkenden toestand' van onder liet rijtuig gehaald. Zij werd een been ge broken, had een diepe wonde aan den rechtervoet, alsook aan het hoofd. P,e ambulanciewagen der stad bracht vrouw Scharlier naar de St Jozefskli niek waar haar toestand heel bedenke lijk werd geoordeeld. De ingezetenen van den auto werden -insgelijks ge kwetst, doch hunne verwondingen wa ren van min er-gen aard. Zondag avond, rond 7,20 ure, reden enkele auto's door de Dorpplaats te Moen in de richting van Kortrijk. Daar het kermis was, zag ;nen veel volk op de baan. Toen de eerste auto voorbij was, wilde het zeven-jarig knaapje van Lis Vervaecko de straat oversteken het arme kind werd hoor den tweeden-auto gevat en omgewor pen. Het werd bewusteloos opgenomen en met epge kwetsuren over g;\ns(h het lichaam in een naburig buis bin nengedragen, alwaar een geneesheer en de rijkswacht spoedig verschenen. Denkelijk zal het. jonge slachtoffer naar een kliniek moeten worden ever- gebracht. Een avontuurlijke smokkelzaak ie Zelzate ïn de Kruisstraat te Zelzaete, bleef aan den post der douanen, een luxe auto staan. De chauffeur noodigdé de douanebeambten uit met hern in eene herberg een glas bier te ledigen. Ter wijl de douaniers daar gezeten waren verliet de listige chauffeur ongezien.de herberg langs de binnenplaats. liep ijlings naar'de Hollandsche grens.waar leen lastaut.o met 1500 kgr. boter gc- iladen.te wachten stond, en reed er mee ifu'll speed den douanepost voorbij De jdouaniers losten tal van schoten op den jwegvluchtenden wagen, doch vruchte- jloosZij moes.ten zich dan ook met, het i in beslag nemen van de achtergelaten iluxe-auto getroosten. hen in betrekking kwamc ziedaar de reden, waarom hij voorwendde deze waters te willen gebruiken. De helling, waarlangs hij afrolde,had iets schilderachtigs. Een helder, beekje vormde van afstand watervalletjes, die aangenamelijk door hun gemurmel de avondstilte onderbraken. Eugeen's geest, door al te ernstige zaken ge boeid, werd van al de natuurschoonhe den niets gewaar. Toen hij de bad plaats naderde, wierp hij eenen spet- achtigen blik op de nederige woningen. Het is dus hiér? dacht hij, dat Vorsten, holden en politiekers bese'niktin over tror.en, legers en staatshervormingen. Hij glimlachte bij de herinnering der kinderachtige verbeelding en trok, met opgeheven hoofd, dit herders-Eldorado fe gemoet. Op den o ogenblik, dat hij om eenen hoek boog, werd hem eensklaps de weg afgesneden door een rijtuig, met vier paarden bespannen, hetwelk uit eenen zijweg kwam en zijn aandacht gaande maakte. Eene zeldzame, 'diepe en spookachtige treurigheid, rustte cp het sierlijk rijtuig, dat traagzaam voortrolde langs eenen boscliweg. Zwartgekleedde damen zaten achter in het rijtuig een zwartgekleede be diende stond er achter op, een zwart gekleedde koetsier mende de paarden. Alles wat het oog zag verraadde rouw. Eugeen kon slechts eenen vluchtiger) blik op de damen werpen. Tegenover de damen bemerkte hij een mannelijke figuur, bleek en vervallen doch hij kon de trekken niet onderscheiden. Dit Ireurbeid yeryolgde hem. Zoohaast de diplomaat ten zijnen gasthove aankwam, werd hem de we t e gedaan, dat een der potentaten, wien hij tot zijne belangen hoopte over te halen, den volgenden morgend zoude vertrekken. Hij moest zich haasten, wilde hij hem nog spreken. Tot laat in den nacht duurde liet gehoor des heeren von Scheck. Tuen evenwel de Konferenlie afgeloopen wa9 en hij van dezen staatsman afscheid nam, was zijne benoeming als afgezant' bij het Londensche Ho? verzekerd'. Zegepralend en smachtend van vol dane eerzucht ging hij door den stillen nacht naar zijn gasthof. De maan was Juist boven de berg toppen geslegen, en wierp haar helder licht in het dal. Eugeen zag en hoordé niets 'dan zij ne ingevingen van geluk en grootheid. Wat gaf 't hem, dat de maan zich in het heldere water spiegelde, dat de natuur herleefde door den verffis- schenden dauw Als een eenzame wandelaar trok hij door het vreedzame dal,toen plotselings zijne 'ooren getroffen werden door do verrukkelijkste tonen eens klaviers.On willekeurig herinnerde hij zich, dat hij sedert langen tijd do heerlijke toon kunst had verwaarloosd. In drie jaren had hij geene hand op 'de toetsen ge legd en tevens zijn gevoel tot zwij gen gebracht. Hij bleef als op de plaats genageld staan te luisteren, want het was -eene meesterhand, die een voorspel gevende, op en af zweepte over de toetsen. Eugeen sloop onwillekeurig voort Zondag voormiddag heeft een pijn lijk ongeval dé Tramstraat-,in de wijk St Pieters, te Brugge, in opschudding gebracht. De Keersgieter, metser, wo nende aldaar in het nummer 78, had deze week tot zijn 17 jarigen zóón Al- bert. gezegd, onzen hof wordt liééle- maal verwoest door de mollen, wij zul len ze schieten. Zondag morgen" had de jongen het jachtgeweer genomen en ge laden,'ging- hij ermede in den hóf op zoek naar mollen. Wat er feitelijk ge beurd is zal het onderzoek moeten uit wijzen, maar op zeker oogenblik hoor de men een geweerschot knallen, ge volgd door een smartkreet. Men kwam tóègélóojpèn en men vond Albert De Keersgieter badend in zijn bloed. Hij had de volle lading gekregen in den on derbuik. De darmen waren doorboord en puilden uit. Metterhaast werd de jongeling naar het St Janshospitaal overgebracht. Ofschoon onmiddellijk eene heelkundige bewerking werd ge daan, wordt nochtans een noodlottige afloop gevreesd. Neder/andsché smokkelauto te Eysden Een Nederlandsche geblindeerde vrachtauto kwam heden morgen der» Krundersweg, te Eysden op.gereden.Bij den Nederlander Eecrétien, herbergier werd op den koer gereden en. de boter, in vaatjes verpakt, alras' in de kelders geborgen. De tolbeambten van 'dienst aan de Vaartbruig, hadden een paar revolver- kogels op den wagen gelost, doch zon der uitslag, maar was zijn spoor ge volgd. Reeds in den morgen verschenen de tolbeambten met hun luitenant aan het hoofd ter plaatse en konden auto en-een 1000 kito boter in beslag nemen. De automenner', zekere Kroonen, uit Sitlard (Holl.) was gevlucht. Naar ver luidt behooren de wagen en boter toe aan den genaamden Falei. uit Bree. Op den slag gedood Vrijdagnamiddag gebeurde 'er aan de kom van het dorp Tongerloo een verschrikkelijk ongeval. D.e 13jarige M. Torfs van Tongerloo reed met zijn fiets op een der hoornen langsheen den veloweg. De schok was zoo verschrikkelijk dat de knaap op den slag.dood bleef. De droefheid der ouders is haftver scheurend. De rijkswacht van Wester- loo stelde het noodige onderzoek in. naar de plaats van waar de tonen kwa men. Hij vond al aanstonds eenen voetweg tusschen twee hagen die hem buiilen de kom der huizen bracht voor een afgezonderd heerenhuis, dat zeen liefjes en nieuwelings opgesierd was« Weldra bevond hij zich voor een tra liehek, op tien stappen van de woning die omringd was door een geschoren omheining. Dit huis had maar eene verdieping. De vertrekken waren ver licht. de vensters stonden open 'doch' meii kon van buiten niet naar binnen zien. Bloemen en planten verspreidden eenen weldoenden geur; het har# voelde zich hier wel. De virtuoos, (dat was hij zelfs vol gens het streng oordeel van Eugeen.)] sloeg plotseling A DUR aan en be gon de schoone sonate van Karei Ma ria Von Weber in dozen toon. Geboeid' door de heerlijke klanken, ging hij leunen tegen eenon acacia-boom. om te luisteren. Met zijnen 'geest doorliep; hij 'den lijd, die vervlogen was scdorti hij dit stuk speelde, eri in Stella eene zoo aandachtige toehoorster had ge vonden. Ieder menschenhart heeft van! die oogenblikken. waarop langslapen- de gevoelens wederom ontwaken L-.-v Eugeen verroerde geen lid..-.- hij luis terde en... 'droomde 1 Het adagio eindigde, toen eene man nenstem achter den! virtuoos, in de Fransche taal uitriep Ach, hoe lief, hoe betooverend .1 ift yeryoliWÖ

De Volksstem | 1933 | | pagina 2