I BELGISCHE LEENING 1933 Banque Centrals de Ia Dendre Wie is mijne Moeder? STAATSLEENING 1933 5 0,0 MET LOTEN. Op deze Leening schrijft men in. VAN HEDEN AF, ZONDER KOSTEN, in de ]7: Een groot succes voor de Belgische IXijverheid Falsche reischechs te Brussel uitgegeven Brand te Gent Onweder over Eppeghem Autobotsing te Belleghem «DE GHEEST» zijn bi» maakt warm bloed Hel is eok voor alle ziekten goed Probeer bel slecbis een enk'le maal '1 Geneest en voorkomt alle Kwaal, Smokkellabak i» den trein te Meersen Kinderlijkje gevonden le Antwerpen Onze Paardenhandel B0ULE NATIONALE Vrijdag 15 September a. s. eerste dag der inschrijving aan de Leening van één half milliard frank. Wellicht zal het rJe eenigsle dag zijn daar de berichten deze laatste dagen Ie Brussel ontvangen, voorzien laten dat do leening zeer .spoedig zal gedekt jzijtl. Alle inschrijvingen hetzij door de johderscilirjivers zelf, hetzij door hun ne bemachtigden bankiers, wissel- ja gen ten, onz., zullen ontvangen worden, aan de loketten der Nationale [B.ank of in haro agentschappen vanaf I Vrijdag morgen. J Degene die liet noodige nog niet ge daan hebben, of die le zeer verwijderd izijn van eene agentschap dor Nationale Bank, kunnen nog titels der leening jkoopen door zich zoo spoedig moge lijk te wenden tof, buri bankier, wis- selagent, zelfs na de openingsdag der inschrijving. Zoolang de ondersöhrijving niet ge sloten is, blijven de bankiers cn wis- selagentcn de 'aanvragen ontvangen om ze daarna aan do Nationale Bank over te dragen. 15 September. Feest van O. L. Vrouw van VII Weeën. Uil, feest wordt eene eerste' maal gevierd op den Vrijdag na Passie-Zondag. Dienzelf- den dag het feest van St Eleulhcrius, bisschop en patroon van het bisdom (Doornik. Hij was geboodig van Blan- (lüin. Reeds in 10(54 werden zijne heili ge overblijfselen naar zijne kathedrale kerk overgebracht. Toen geschiedden cr vele wonderen. Na de grooi.e Fran- sche omwenteling werd deze geestelijke 'schat in 1804 weer naar Doornik ge- bracht en het is dit feest dal heden herdacht wordt. Brief van Luther te koop. Een brief van vier bladzijden, door Martin Luther aan graaf Albrccht van Mans- feLd op 3 Juni 1523 gezonden, is te Berlijn te koop. De inhoud van den brief omval Lu ther's principicele denkbeelden ten aan zien van de hervorming. Rechterlijk Jaar. De Confratemi- las Sancti Yvonis zal morgen Vrijdag Ü5 September om 11.15 uur, aan het Hoogaltaar van St 'Jacobskerk. eene plechtige mis ter eere van den Heiligen Geest laten celebreeren, bij het begin Van het rechterlijk jaar* Ontvangst ten Paleize. De Koning ontving Woensdag morgen M. Paul Hymans, Minister van Builenlandsche Zaken. Dr Cochaux bij den Faus. Z. U. 'dc Paus heeft in private audiëntie den 'jongen geneesheer M. Jean Cochaux zoon van dokter Cochaux van Brussel ontvangen. In Europa voor een korten tijd weergekeerd gedurende dewelke bij in het huwelijk trad, zal" M. Jean Co chaux een dezer dagen terug met zijn 'echtgenoote naar de missie van Hurnp- linne trekken. In dit missiegebied, een der voornaamste van den Kasai, oefent deze geneesheer reeds gedurende drie 'jaar zijn ambt als geneeshcec zende ling uit. Rookverbod In de Bureelen van de Centrale diensten der Nat. Maatsch. van Spoorwegen. Door den beer di recteur generaal Rulot werd zoo pas het rookverbod herinnerd dat liij korts pa zijn aanstelling liet verschijnen, In dit nieuw bevel wordt gezegd dat gezien de «verslapping» die inzake het naleven van bedoeld verbod wordt vast gesteld, strenge maatregelen zullen ge- troffen worden ten opzichte 'der in ge breke bevonden agenten. HET EERSTE BELGISCUE TENTOON STELLING SSCH1P Bot is een waarlijk onverwachte bij val dat de tentoonstelling kent aan boord van den Leopoldville tijdens zijne prachtige reis naar do Ballische en Scandinaafscho landen. Zoowel in Kopenhagen als in Stock holm, te ELelsingfors als in Tallinn.ko- nieri duizende en iduizende bezoekers de menige tentoongestelde producten be zichtigen. In Kopenhagen kwamen er op een dag moer dan 5000 personen. Zeer belangrijke orders wierden reeds door verschillende tentoonstellenden jopgeleekend. Alzoo te Kopenhagen jheeft eene firma orders voor een be drag van een half millioen opgeschre ven en 't zakencijfer ware nog verdub beld ware de kontingenleeringskweslie ter niet mede bemoeid. Andere firma's boekten insgelijks zeer belangrijke orders en 't is dus niet te verwonderen dat al de deelnemers ten uiterste te vreden zijn en voldaan over: hun deel name. Het beheer van het Tentoonstellings- jschip heeft vele aanvragen van firma's der eerste bezochte landen ontvangen. Onder andere wenschen bezocht te worden of vragen agentschappen hui zen van conserven, koloniale waren, meubeleerings'stoffen, chimieko pro ducten, garens (katoen vlas)] kan ten, fruit enz. Voor Zweden komen 'de aanvragen Historisch tafereel 72ste Vervolg Een der aanwezigen vroeg aan La fayette naar versche tijdingen uit Pa. Tijs. Lafayette haalde de schouders op en sprak dan met voorzichtigheid iWat ik weet, is niet aangenaam genoeg om 't mede te deelen. Lodewjjk- Filip zoekt eenen CasimirPerier... waar zal hij evenwel eenen man vinden die U verslaat in Perier's geest da verant woordelijkheid voort te zetten Een jongo Franschman viol in de rede t Gij bedoelt aenen opvolger met de politlsiohe wijsheid in den mond en den mantel op' beide schouders.Wat kan bet SQhelen Binnen korten lijd zien wij Guiz.ot aan het roer komen Mogelijk, zeer wel mogolijk -be jegende Lafayette omzichtig. En dan zou 't er wel schamel uit zien met de rust des lands, dat den vrede noodig heeft, zegde de Duil- sche graaf met Fransche gedacht.cn. Waarom gelooft ge niet, dat do Fransohen zich even zoo lichtelijk met woorden laten paaien als andere vol keren vroeg de jonge markgraaf de Cormenin. Verre van mij, u dit te betwisten 1 lachte de Duilsche graaf. Maar of Guizot de man is, om 'zich le laten begoochelen, fluisterde Merilhou tot Lafayette, welke zijne oogen juist p een boschja gericht hield en eene zeer vriendelijke groete- nis met de hand naar die richting zondt Onmïdldellijk verwijderde hij zich lang zaam en liet de vergadering op het staatkundig gebied vrij'buiten. Daar vond Eugeen zich in zijn vaar water. Zonder zelfs zijne zienwijze uit te brengen, richtte hij van tijd tot tijd eene vraag tot den eenen of anderen staatsman, om de beste en meest Juiste veroordeelingen te vernemen. Men sprak van den schranderen Ca- jvaignac, die met vuur staande hield, dat de omwentelingen nuttelooze jkrachtverspillingen zijn in den tegen- jwoordigen toestand, aangezien de mo- jnarohienen haren ondergang te gemoet snellen. Men sprak van Guinard, van jMarra3t, van Armand Garrel, allen jdriftige republikeinen van grootö be kwaamheden, die voor de vrijheid en gelijkheid schermutselden. Eugeen vroeg aan den Duitscben graaf Weller in de moedertaal |Maar wat is vrijheid, wat is gelijkheid? Zijn 't geen droom.beelfden Zijn deze .woorden iets anders dan een paaimid- ;'del des volks, een schrik Yoor de Vors ten De graaf bleef stom. Eugeen, die gekomen was, om te hooren en te lec- ren, ging er niet dieper in. Met de weet gierigheid eener vrouw luisterde hij naar de woorden der Fransche staats- mannen. Aldus vergat hij de plaats,den tijd en Stella's smarten. Wat zijne eer zucht diende, prentte hij inzijn ge heugen. Hij was zonder bepaalde hedoeling voornamelijk ^oor muziekinstrumen ten, phonos, pfaien, apparaten, geilu- streerde drukwerken, verlakte produk- len, spiegel en glasavCikels enz. De firma's die belang hechten aan den uitvoer naar die landen kunnen zich voor alle inlichtingen wenden tot liet beheer deT Tentoonstellingslrcinen en bet Tentoonstellingsschip', 145, Leopold II laan, Brussel, Tel. 26.6750. In liet centrum Üer hoofdstad, werd een vrouw betrapt op uitgifte van val- sche Feischecks. Sedert enkelen tij;d was de polit.ie van deze uitgifte op de hoogte, en hield een waakzaam oog in 't zeil. Vrouw J. B. werd op aanwijzing aan gehouden door een agent in do buurt dor Regentschapstraat.. De vrouw poog de nog een boekje cheks te verscheuren. Gp het politiebureel verklaarde ze dat ze uit Rotterdam kwam en in een ho tel der Rogierplaats verbleef, in ge zelschap van een -handelsreiziger uil Menton. P,e zaak wordt verder onder zocht* - Dinsdagnacht, te kwart voor een uur, brak een geweldige brand uit op de wijk Heuvelpoortï to Gent, en n.L in de garage van weduwe Pieler Ooster- lirick, gelegen in de Zandstraat' 159.Het was een politieagent, die den brand had opgemerkt en het noodsein gaf. Het vuur was begonnen in een plaaU waar het reserve-materiaal opgeborgen lag van den Cenic Railway c mate riaal loebehoorende aan M. Benner. Het vuur nam een snelle uitbreiding en de pompiers kwamen spoedig ter plaatse onder hevel van luitenant Ga- lasso. Door het snelle optreden der brandweer kon bekomen worden dat uit den vuurgloed 14 auto's van partiku- lieren gered werden en voorkomen dat ook de nabijgelegen woningen van den Zwijnaardesteenweg- aangetast wer den. Omstreeks half drié' was men het vuur de baas en de pompiers bleven tot omstreeks 9 uur Woensdagmorgen ter plaats om het smeulende puin te besproeien. Die autobergplaats 'is gansch "otge- brand en de schade wordt geraamd op ruim 300.000 fr. gedekt door verzeke- •Dinsdag avond rond 8 u. 15, tijdens een geweldig onweder dat ovep Eppe- hem en !heel Öe streek woedde, had een zeer erg geval plaats. Een paar voetgangers die zich op de groole baan van Brussel bevoilden, en door het on weder verrast, hadden een schuilplaats tegen den piassenden regen gezocht tegen den zijgevel van een hui3. Hier werden beiiden door een bliksemslag getroffen en verdoofd ter. gronde ge worpen. Na een eerste verpleging van en bijgeroepen geneesheer, werden beiden naar het gasthuis van Mechelen overgebracht. Een hunner kwam er nog al rap tot het bewustzijn en bleek geen verder letsel te hebben bekomen met den tweede was het erger, deze een zekere Hendrickx August, 30 jaar oud, voer man, afkomstig van Neerinckx, inwo nende te Monligny sur Sambre.. bleek hot gezicht te hebben verloren en blind te zijn. De heeren dokters hopen even wel dal. bij bet gezicht terug zal krij gen. Te Belleghem heeft Woensdagna middag te 3,30 uur, een geweldige au- lobotsingi plaats gehad. Een auto, ge voerd door Roger Picket van Parijs,en toebehoorende aan M. Jan Van Damme, van Toerkonje, reed uit de richting van Kortrijk op het gehucht Kattebcrg naar Doornik toe. In het voertuig hadden ook plaatsgenomen de echlgonoote Picket, geboren Julia Cegalais Paul Picket en dezes vrouw Bertha Him. Rechtover de woning van Degavelle René botste een ander auto, gevoerd door Frans De Groeve, aannemer, wo nende Desrnet de Nayerlaan, te Kort rijk, en die in zigzag uit de rioliting van Kortrijk kwam, op het eerste voer tuig. Reeds had de aanrijder 50 meter3 te voren op den borduur gebotst. Hij was zijn stuur niet meer meester en botste aldus tegen het achterwiel van den eersten auto, waardoor deze dwars over den weg stopte. Het achtergedeel te was ingebeukt, de ruiten verbrijzeld en het houten omhulsel stuk geslagen. De stukken hout en ijzer werden in het omliggende geslingerd. De auto van De Groeve draaide links en kwam met het voorste gedeelte tegen den gevel der woning van Georges Huysenlruyt te recht. Door den geweldigen slag werd een groot gat in den muur gebeukt. Vrouw Picket had een slag op het hoofd bekomen en kloeg van pijn in hals en rug. Vrouw Van Damme had twee hoofdwonden van vijf en drie centimeters lengte Zij w'erden door een geneesheer ter plaats toegenaaid. De gendarmen der brigade van Kortrijk waren seffens ter plaats om de noodige vaststellingen te doen. De Groeve die bedronken was, kon niets verklaren. Zijn auto wa3 ook buiten, gebruik. lederen dag zijn er 's morgens 3 trei len, die uit Meenert naar Hallewyn rijden met werklieden en andere rei zigers. Woensdag morgen vertrok de: trein van 6.45 u.'gelijk gewoonte naar Tourcoing in Halewijn moesten do reizigers gelijk altijd, uitstappen om vervolgens door de onderzoekzaal to gaan, terwijl de tolbedienden den trein onderzochten. In een wagon van le klas, lusscberi het hout en de stoffeering der rugleu ningen, werden er 90 pakjes tabak ge vonden. De wa,gon werd op bevel an den boldienst -uiigehaakt en aangesla gen, waarop de trein met een rijtuig minder kon vertrekken. Volgens het schijnt zou deze iabak' 's nachts, tusschcn 22 en 4 ure zorg vuldig in den trein verborgen geweest! zijn in dezen kring getreden en had er plaats genomen doch hij vermoedde geenszins, dat daar geheel een staat kundig element verzameld was. Geest, vernuft en lichte spotternij besloegen meer plaats dan gezonde oordeelvellin gen. De Franschman blijft overal en in alles Franschman. Waar is Lafayette vroeg ein delijk Cormenin. Hij bekleedt uwe plaats. meen de de Duitsche graaf glimlachend terwijl gij in de .staatkunde zit. moet hij de schoone Stella helpen den vader opbeuren. Stilte 1 riep de graaf Gerard deze stond op uit eerbied al de aanwezigen volgden zijn voorbeeld.Deze huldiging van zulke uitstékende man nen trof Eugeen hij keerde zich plot seling om. Lafayette vergezelde 'n wondersehoo- ne dame aan zijnen arm en was te We ge zijwaarts van den mannengroeo langs de beek af te draaien. De stilzwijgende groetenis werd tot de dame gericht. Deze keerde zich naar den mannenkring om hen te bedanken. Haar blik viel op Eugeen. Zij bleef staan. De diplomaat voelde zijne wangen gloeien. ZfJ stond, maar verroerde geen lid... slaroogend. ondervragend T-us Je haar jblik op dezen man. Alle aanwezigen ibemerkten dat bier een veelbeteekenend wederzien plaats greep. De jonge dame strijd zichtbaar legen haar inwendig gevoel. Eugeen bleef besluiteloos bij aarzelde zijne voeten kwamen einde lijk werktuigelijk in beweging. 0"p de terreinen der vroegere Wereld tentoonstelling, werd Woensdag na middag een kinderlijkje gevonden, in een klcedingstuk gewikkeld, waarop echter geen merk voorkwam, en verder in een dagblad van verleden jaar ge draaid. zoodat -er geen enkele aanwij zing is. Het kindje, 'dat van hot mannelijk geslaehlis, moet reeds sedert 8 dagen dood zijn. De politie heeft een streng onder zoek ingesteld. DE BELANGRIJKSTE TREKKING welke ooit In Belgie plaats greep. Loten voor 32.750.000 frank. Twee groote loten van vijf millioen. Zeven loten van één millioen. Onderschrijf aan dc lee ning I Er is oen statistiek verschenen, die aantoont, dat er in de eerste 'es maan den van het jaar 1.309 veulens wer den uitgevoerd naar het buitenland te gen een totaal bedrag van 3,75 4.000 fr. 1.307 merries samen voor 5.475,000 fr. 4.159 ruinen sarnen voor 18.633 000 fr* 268 hengsten samen voor 1.807.000 fr.- in het geheel dus 7.043 paarden, <JiQ aan de Belgische fokkers 29.669.000 fr. hebben opgebracht. Het grootste aantal van die paarden ;ng naar Frankrijk 1.118 veulens voor 3.224.000 fr. 646 merries voor 2 572.000 fr. 3 029 ruinen voor 12.996.000 fr.; 178 hengsten voon 1.013.000 fr.; in het geheef 4.971 paar den voor een totaal bedrag van 19.805.000 fr. Naar Duitschland werden uitgevoerd 161 veulens voor 438.000 fr.; 531. mer ries voor 2.381.000 fr. 874 ruinen voor 4.592.000 fr.; 72 hengsten yoor 688.000 frank. CIRIO TOfVIATEN NAGEMAAKT NOOIT ÜEEVENAARD ALLEMANS SIGARET. ROOKT ZE EN KIEST HARE SCHOONSTE PREMIÈN. PAKKEN VAN 25 EN VAN 12. ET9 POON WARLAND NM BRUSSEL. Hij naderde het meisje en maakte 'voor haar eene stomme buiging zij [reikte hare hand niet doch haar blik vroeg hem ben ik voor u eene vreem de geworden Korte woorden van wellevendheid vloeiden van zijne lippen. Woorden van deelneming In den ramp- j spoed der familie Desalies. Dan volgde •eene verschooning, dat de tijd hem niet [toeliet, den markgraaf te bezoeken... Vervolgens trad hij terug in den kring des heeren, die niet zonder oplelter.d- 'heid deze ontmoeting gezien hadden. I Stella ging kalm en fier door het dal jaan Lafayette's arm. Wat in haar bin nenste omging, dat zag geen 1 men- scbenoog. j Eenigen tijd- zweeig men in den kring, ielkeen zou gcerne geweten hebben, wat betrekkingen tusschen Eugeen en SteJ- In bestonden, doch de Franschman •vroeg niet r; hij was bescheiden de 'Duitsche graaf brak de stilte af met de [meening te uiten, dat Eugeen de 9choo- ne 'freule Desalles wel van vroeger kennen kon. Bugeen, serierT Li] -ïïeï meisje had Wedergezien, aan haar gebueid met al zijne zintuigen, beantwoordde de recht- streeksche vraaig Ik heb deze da me over verscheidene jaren leeren kennen op hel kasteel mijner zuster,en had moeite haar1 te herkennen... -Dit antwoord voldeed het gezelschap', be halve den jongen markgraaf Cormenin, welko scherper gadegeslagen en met zijn hart. geoordeeld had. Het gesprek van vroeger werd herno men. doch Eugeen werd een verstrooi de toehoorder. Laten wij hem over aan zijne gewelensknagingen die zijn ge drag afschuwelijk vonden zijn eigen hart zal hem treffen. Zien wij, wat in des meisjes gemoed omging. Zij werd in de wereld bewonderd en benijd, al hoewel zij gee ne reden had om zich gelukkig le gevoelen. Zij had geleerd ziclï-zelve te beheer- schen... Hare woorden, houding en ge baren verraadden niets van haar: smartelijk gevoel, of liever van bard smartelijks verwondering. Zij w-erd vroegtijdig genoeg van den jongman verwijderd, om niet hare rust le be waren. Zij bad menigmaal van een we derzien gedroomd en gestreefd naar d« meest mogelijke volmaking. Men sprak dikwijls van den gezantschapsraad. Men volgde ten huize des markgraafs zijne loopbaan. Men erkende zijne groot'e boedanigheden. De markgraaf schonk hem zijne achting I de mark gravin prees hem als een edel karak ter. Onder zulke herinneringen behield hij zijnen invloed, zonder dat' deze» nochlafis aangroeide. De tijd bracht dë vereeniging tot 'rijpheid de liefde viel ongevoelig In slaap. Indien Stella den 'jongman lïaréïl eerste gedachten niet wedergezien had- de, dan zou zij waarschijnlijk, na ver loop van jaren gencigld geworden zijn, voor den jongen Cormenin die een bloedverwant des markgraafs was. L'ï ïervolgï/a

De Volksstem | 1933 | | pagina 2