Wie is mijne Moeder? Brand te Antwerpen BOULE NATIONALE GEMENGD NIEUWS Eene vreemde geschiedenis te Brussel Wielrijder pedood te Vivepis Vrouw in het water geworpen te Gent De Kadastraal Is er wieral bij En bereidt haar tweede braderij Er zal eten en drinken zijn om 't meest En ook de lekkere bieren van DE 6HEEST Doodelijk Motorongeval (e Leopoldsburg Erg Verkeersongeval le Turnhout i 20 September H.H. Eustachius en (GezeHen, martelaren. Do H. Euata- :jpjiiu;s en zijne vroome echlgenoote £Theopitu§ werden, te zanien niet hunne foeide zonen Agapitus en Theopilus on- (jei: keizer Adrianus gemarteld, /ij wer den yerooordeeld om aan de wilde die. ten voorgeworpen te worden, doch daar zij door. Gods beschikking in 't geljeöi door dezen niet gedeerd werden, zijn zij in een gloeienden koperen os geslo pen en Wierven aldus als martelaars.' De Twee Frankstukken. Zooals reeds gemeld zullen de muntstukken var. twee frank geen waarde meer heb ben vanaf 1 October aanstaande. Het publiek dat zulke stukken bezit zal deze tol 30 September kunnen uitwisselen in de kassen der Nationale Bank te Brus sel, alsook in al de bij.huizen der pro vinciesteden. Waar geen bijhuis dei- Nationale Bank bestaat zullen de stuk ken ook uitgewisseld worden in de post kantoren!, bij den ontvanger der belas tingen en in de tolkantoren. Na 30 Sep tember zullen de stukken van 2 frank niet meer gangbaar zijn. Ten Paleize. Pje Koning lieeft graaf de Broqueville, eersten, minister ten Paleize ontvangen. Minister Jaspar naar Italië. De minister van Financiën zal eerstdaags afreizen naar Italië, waar hij een acht tal dagen zal vertoeven. iDe reis van M. {Jaspar is van volstrekt privaten aard. Bisschopswijding van Mgr de Jonghe d'Ardoye. Mgr. de Joinghe d'Ardoye, .van de Vreemde Missiën te Parijs, ge kozen bisschop van Amathonle, heeft te Parijs in de kapel der Vreemde Missiën uit de handen van Mgr. de Guerbriant, Algemeen Overste, de Zalving ontvan gen. Te dier gelegenheid heeft H. Hcrry, Belgisch zaakgelastigde, namens de Bel_ gisc.be regeering', de kenteekens van Commandeur in de Kroonorde aan, Mgr. tie Guerbriant overhandigd. De herziening van de ouderdomspen sioenen. Dank aan dc oprichting van den nieuwen dienst voor statistie ken bij het ministerie van Maatschap pelijke Voorzorg heeft men thans het 'aantal pensioenbrevetten kunnen vast stellen. Volgens de oude dossiers waren er 316.000 pensioengerechtigden. Thans js. men volop bezig met de herziening van die dossiers en men hoopt dat in de maand November a.s. dit werk zal ge- Haan zijn. Minister Carton! de Wiart heeft aan de ontvangers en controleurs' 'der belastingen-, alsmede aan de be- i'ocpskommissie voor ouderdomspen sioenen praktische onderrichtingen be treffende de toepassing van de konink lijke besluiten toegezonden, die het her- zieningswerk zullen vergemakkelijken. Hoe ver zal de dollar zakken I*e dollar is opnieuw gezakt op de wissol- mnrkt van Maandag. Hij noteert thans fr. 23.45. Het pond sterling wordt ge deeltelijk meegesleept. De noteering is fr. 112,22. De deviezen van de goudstaten zijn zeer vast. De vraag is hoever de dollar zakken zal en of hij nagenoeg de helft van zijn. waarde zal verliezen. Uit Washington wordt gemeld dat de senatoren die de katoenvoortbrengende staten vertegenwoordigen zullen bij eenkomen op Dinsdag om een inflatie plan te bespreken dat aan den h. Roo sevelt zal worden voorgelegd. Een vrouw ernstig door een auto gewond te Anderiecht Zondag rond half *s morgen? gebeur de te Anderiecht een erg auto-Ongeval. Een vrouw van 50 jaar ttak den steen weg over op de kruising der Van Lint en Raphaelstraten te Anderiecht toen ze aangereden werd door een auto gevoerd door M. D.woonachtig te Anderiecht. iDe voerder deed het onmogelijke om hel slachtoffer te vermijden. Het aarze len der vrouw veroorzaakte naar de voerder verklaarde het ongeval. Wijl hij te brusk naar links uitweek - belandde hij op het gaanpad waar hij zijn auto tot staan, bracht. T De vrouw vertoonde een gapende won de aan den hals en werd onmiddellijk naar het hospitaal overgevoerd.Hier stelde men een schedel-breuk vast. Geen enkel identiteitsskvk werd op haar ge vonden. Desondanks slaagde de politie van de Georges Moreaustraat er in de ongeluk kige te vereenzelvigen. Ze is een in woonster der gemeente Anderiecht, IVlev. Marie; D;e Wit, echtgenoot e Calmijn, woonachtig in de Georges Moreaustraat. Maandag te 0 uur:was het slachtoffer' nog steeds niet tot het bewusizijn te ruggekeerd. Een zocgezegde Duitsche communist van zijne papieren beroofd Hij dient klacht in langs 't Duitsch gezantschap Zaterdag avond bood zich een zekere Emiel Limberg, Diuits-cher, geboren te Anderiecht, en waarvan de ouders in Belgie gewoond hadden tot aan den wa penstilstand, aan, op het policiecom- missariaat te Brussel, om aldaar klacht neer te leggen ten laste van hot orga nisme «Rood Internationaal Hulpver leen». De klager was vergezeld van een tolk van het Duitsch gezantschap te Brussel. Limberg beschuldigde de leiders van dit organisme van hem te hebben ge brutaliseerd en van hem zijn pas te heb ben ontnomen. Hij verklaarde bovendien dal bij ge durende drie weken onderdak had beko men door toedoen van bet Volksgebouw en dat hij Duitschland had verlaten om dat er eene huiszoeking bij hem had plaats gehad. De rechterlijke policie begaf zich Zc-ndag avond naar het loka'al «Coope- robis», zetel van het 'Internationaal. Róód Hulpverleen. Daar enkele lokalen geslo ten waren keerde men er Maandag mor- jgen weder. Limberg welke dé toêzi'chlèrs der rechterlijke policie vergezelde heeft drie vreemdelingen aangeduid, een Oos tenrijker zekere Robélen en twee Duit- schors Becker en Vev, als zijnde de da ders der geweldplegingen op zijn per soon en het stelen van zijn pas. Robelen en Becker hebben bekend bet tooneel te bobben bijgewbond tijdens hetwelk Limberg zijn pas werd ontno men omdat het verschillende visas ver toonde. Zij loochenden echter tot ge welddaden te zijn overgegaan. Een aanhoudingsmandaat werd afge leverd ten laste van Vey, Robelen en Becker- door onderzoeksrechter Vos we gens diefstal en gewelddaden. Wal Limberg betreft welke verklaar de naar Duitschland tc willen weder- keeren, deze werd ter beschikking van het gerecht gesteld. Historisch tafereel 76ste Vervolg. En ik bén zijn borg! riep Lafuyet- ie snel binnentredend. Stella Werd eensklaps schaamrood. Had zij niet in overdrcvcnc haastigheid, Raar heiligste geheim aan deze mannen geopenbaard Den oude vriend- dos markgraafs svierp met wellevende scherts voor Ach, mijne freule, wij hebben uit den mond des heeren von Scheck ver nomen, dat hij het geluk heeft de broeder te zijn van mevrouw uwe moe der. Doch de genegenheid, welke gij hem toewijdt, schat ik' hooger als de nauwste bloedbanden. Stella,, door eene bezwijmende blijd schap aangetast, zonk in haren zetel. Zij juichte en jubelde Hij had zich liarer niet geschaamd Ilij had haar niet verloochend. Hij had haar erkend *als het kind zijner zuster. Vervolgens isprak llaar vader van den jongen man, die haar afgod was. Hoe dankbaar luisterde zij, terwijl hij gewaagde van die fiere, reine,'hoog-duischc eer. «velke hij verpersoonlijkt gezien bad Sn von Scheck en von Schollin. Hij fcloot hadden wij voor onze zaak zul ke harten gehad, zij zou de samennei- ging der wereld gewonnen hebben. Bij hen is de vaderlandsliefde een «ere dienst. Hun bloed is onwankelbaar ten idieriste gesteld van yerslelene Vorston, Een man kómt in de vlammen om Zondag nacht, rond 12,30 uro wei d de St Jobstraal, te Antwerpen in opschud ding gebracht.'door eene brandramp, waarbij een nvan ongelukkig het leven inschoot. De oorzaak van den brand Het huisje iii de St Jobstraat, nevens liet hoekhuis der Trapstraat, is slechts klein'van oppervlakte en heeft maar een verdiep, waarboven een zolder. In dit huisje balen de echtelingen Van Loveren-Peeters een paiat-frite- w inkeltje uit, gelijk men er in de volks_ buurten talrijke aantreft. Van Loveren, 55 jaar, was reeds van 12 ure n-aar bed gegaan, op de 1ste ver dieping, terwijl zijne vrouw voortging met de klanten le bedienen; de kinderen die op het zolderkamertje sliepen, wa ren reeds vroeger te ruste. De vrouW had- twee potten vet te koo- ken; staan op het gasvuur en terwijl zij zich enkele oogenblikken verwijderde, om naar de koer te gaan, waren de vet potten .overgekookt Als de v£puw in haar Pinkeltje te rugkeerde had het brandend 'vet reeds het vuur aan de omliggen.de voorwor pen meegedeeld. De verschrikte vrouw liep dadelijk de straat op en riep luidkeels om hulp; enkele oogenblikken nadien waren de pompiers der Viséstraat ter plaatse. Intiusscken'was bet winkeltje in volle vlammen gehuld en het duurrle een half uur alvorens liet vuur gedoofd was. De man lag dood op den zolder De gebiiren hadden voor de aan komst der pompiers reeds getracht naar de 1ste verdieping te gaan om te zien waar Van Loveren bleef, doch liet vuur sneed hun deri weg af. Toen de brandweer op zoek ging naar den. man werd bij ten slotte op den zol der dood aangetroffen. Het lijk was met erge brandwonden overdekt en de ver stikking door fook had de dood bespoe digd. Men veronderstelt dat Van Loveren zijne brandwonden op den trap opliep, daar deze reeds in den beginne in vlam men gehuld was. Hij moet naar den zol der geloopen zijn om de kinderen te wil len redden, maar deze lagen wakker te bed en waren ook bij liet eerste brand alarm de straat op gevlucht, buiten de wete van dón man.. Adjunct Dehamel, der 11de wijk, 'die de ordedienst leidde, heeft bel, eerste onderzoek ingesteld en het parket ver wittigd. D.e wetsdokters zullen tot .de lijk schouwing, overgaan; het lijk werd in- t'uissc.ben naar liet doodenhuis der Kor te Dijksfraat overgebracht. Maandag.namiddag is de.rechterlijke politie afgestapt in de woning der Sint- Jobstraat, waar 's mórgens de felle brand gewoed had. Men heeft aldaar vastgesteld, dal de ramp' aan een ongeluk tc wijten was en men heeft.dan ook afgezien van een onderzoek van liet parket. De rechterlijke politie is ook gaan zien naar hel, lijk van! den ongelukkigen bewoner, die in de vlammen omkwam en dat zich in bet doodenhuis bevindt omdat de eer bun trouw- opdringt. Hij kent den Duitschcn adel niet, die denzelven aanziet als in redeloozc sla vernij verzonken Een gemurmel van twijfel of \an bijval liet zich lioorèn. Men was, riog' onbeslist, toen iemand ten berde bracht dat het «serv.ilismus» zich ook omhult met een kostbaar gewaad, en- dal. dd zucht om lot hoogc poslen te geraken, ren machtige prikkel is. Mbchle men dit al niet bepaaldelijk op heer von Scheck toepassen, dan zou men tóch dienen vjoorzichlig te zijn; (meende de spreker) daar de diplomaal wel zou kunnen nut le trekken uit zijne reis. Men wil weten, dat von Scheck hel gezantschap van Engeland beloert. Zijne wenschen gaan zoo verre niet. graaf Wolier, bcmerkle een markgraaf zonder markgraafschap, terwijl li ij wat snuif van zijne mouw sloeg. 'Desalies richtte zijnen glanzenden blik bedaard op hem, en vroeg zacht: Zijn er wel velen onder u, vrien den,. die geheel belangloos hunnen le vensweg bewandelen Zijn. er wel vele dweepers, golijk Armand Carrel, die niet voor ecnen profeet zouden knielen om opwaarts le klimmen Een lichte glimlach speelde om zij ne lippen, toen hij bij deze vraag gc- fi ons te voorhoofden, verlegene geba ren zag. Generaal Lafayette behield zijn bedaard gelaal en antwoordde be denkelijk Armand Carrel is verstan diger, doch niet meer patriot dan wij! Hij heeft, de ondankbaarheid geroken. Te Vivegnis gebeurde Zondag morgen een erg verkeersongeval. Een auto ge voerd door.M. Broniper, woonachtig in de rue de ljünivcrsité lo Duik reed ter boogie van de rue do Tournai, den wiel rijder Philippe Lambert van Vivegnis, aan. De ongelukkige wielrijder werd den schedel ingebeukt en bleef dood ter plaatse. Het parket van Luik slapte af. Maandag morgen, om 3,15 u., werd vrouw Marie Meert, 38 jaar oud, wo nende te Antwerpen, in de Braziliestr., door twee burgers uit het water gehaald op de Jan Delvinlaan, in de Heirnis, te Gent. De politie aldaar van dienst werd onmiddellijk verwittigd en ondervroeg de vrouw. Zij verklaarde in de Schelde geworpen te zijn door Jules Van Dries- sche, schippersknecht, 24 jaar in de Schoolstraat te Gent verblijvende. Toen zij.in het water werd gewrorpen, werd zij daarbij aan het hoofd gewond, zoodat de politie de gekwetste naar het asthuis moest overbrengen. Van Driessclie werd in den morgen door de agenten aangehouden, en na onderhoor, ter beschikking van het ge- reCht gesteld. De toestand der vrouw is niet zorgwekkend. Aller blikken richtten zich op den beid. Men wist, wat groolen dienst hij bad bewezen aan dc orde in den laat- sten opstand, en hoe hem nadien zijn ontslag werd gegeven. Gevoelt gij berouw -vroeg SI el la den 1 hooggcerden grijsaard. Hij zag baar vriendelijk aan, cn fluisterde zacht Wie weet of ik daar toe geene redenen zal ontmoeten Moge de koning wijs genoeg zijn, om te verhoeden, dal. later bloedige Ont won lel in gen, minder gelrouwigheid onl- moclen dan.de mijne. Ik- heb naar mijn geweten geluisterd. Of ik evenwel als patriot in den vollen zin -heb gehan deld, dat zal de tijd leeren mijn kind! Doch hoe zal 'I. uwe vrijheidsgezindheid slaan; mijne liefderijke Stella, bij rh solul.gezinde mannen, lot welke de beer ven S''hcck behoort Bij' deze woorden, die zij alleen boor de, werd Stella rood doch schertsend wees zij mel de rechterhand zuidwaarts mot de andere noordwaarts en sprak Wanneer de eene hier, de andere ginids is, dan zullen geene botsingen ontslaan. De grijsaard vestigde zijnen blik op hare oogen en fluisterde schier onhoor baar Is dót' tiWe menige waarborg, SI el- la Zekere- geruchten willen zijne zending naar. het Frarisrhe hof buiten allen twijfel stollen, indien zijne hoog vliegende plarmën naar - Enge'and mis lukken. \h Stella werd smartelijk getroffen, doch vroeg- ffaaslig ;jj Maandagnamiddag rond 5 uur botste D. Vertessen van Beverloo met zijn mo tor op een kar der spoorwegen, gevoerd door Bosmans. Di- Vertessen bekwam een vreeselijke wonde aan 't hoofd en was op slag dood; zijn broeder Jozef die achterop zat werd op de 'straatslee- nen geslingerd, doch bekwam geen let sel. De motos kwamen uit de richting van Leopoldsbtirg. De gendarmerie van Leopoldsburg deed de eerste vaststellingen en verwittigde het parket van Hasselt. Drie personen zwaar gewond Er had tc Turnhout op Zondag 17 September, te 7 uur 's avonds, op de Castelcyn, een erg verkeersongeval plaats. De motocyclet-rijder Frans Wouters, chauffeur, wonende Elisabelhlei, te Turnhout, kwam uit de richting van Weelde naar Turnhout opgereden, toen hij op de hoogte van den nieuw aange- logden macadam, in> dolle vaart, op het voetpad terecht kwam. Er was op dit oogenblik veel bewe ging op den weg. De motorrijder kwam te recht in een groepje volk, verwekte een groolc paniek, en wat erger is, kwetste op erge wijze een drietal per sonen. Vrouw Maria Peelers, eebtgenoote Eysermans, 60 jaar oud, wonende in de Lindekensstraat, 93, werd opgenomen met een zware schedelbreuk. Haar toe stand werd Zondag avond' en nacht erg bevonden, zoodanig dat voor haar leven mocht worden gevreesd. We zijn echte# Maandag morgen op inlichtingen ge. weest en, de toestand der. vrouw was; eenigzins verbeterd. Er bestaat, echleg nog doodsgevaar. De twee andere slachtoffers zijn HeK kleinkind van vrouw Eysermans, name lijk het meisje Frida Loos, 6 jaar Oud, en wonende in. de Gasstraat, 14. Het' kind werd dèerlijk aan het rechter, beentje gewond en liep een zware been breuk. op; Dierckx August, 54 'jaar oud, landbouwer, wonende Heizijde, 76, die talrijke kneuzingen over het lichaam opliep met tevens een beenbreuk. Alle drie de slachtoffers w-Tden bij hoogdringendheid naar het stedelijk gasthuis gebracht, waar onmiddellijke genees- en heelkundige hulp werd ge bracht. De motorrijder Wouters kon. huis waarts gebracht worden, daar hij enkel gewond werd aan den knoesel. De policie was onmiddellijk ter plaat se om een ernstig onderzoek naar de verantwoordelijkheid vast te stellen. Heeft onze ontmoeting heden u niet bewezen, dat onze wegen zoo uit eenloopend zijn zullen als onze inzich ten Wat botsingen staan mij le vreezen V Lafayette bezag haar eene poos met welwillendheid eindelijk bejegende hij met ,cenen spotachtigcn glimlach. Ik zou u raden, mijn goed kind, niet tc veel staat te maken op den schijn, want hij bedriegt. In ons en rondom ons hangt een nevel van teleur stelling wij gelooven denzelven met onze oogen le doordringen maar wij denken dat hij gedurig dikker wordl, omdat wij de oogen blind kijken. Toen bij bemerkte dat zij dc bloemspraak niet verstond,voegde hij cc bij Een diplomaat doet geene ecrvórklaring zon der grond en oorzaak, lieve Stella De vrienden des markgraafs hadden ontevreden zijne zaal verlaten en waren in kor Ie'woorden, overeen gekomen,dat zij hun verblijf zouden veikorlen, om de samenkomst .met de Duits olie repu blikeinen (e vermijden. Men zag cveral bespieders en verraders. Op den lüiïrk- graaf scheen deze. tweespalt 'gcenen in druk te doen. Hij liet zich door Stella naar zijn kabinet leiden, waar zij,naar dagelijkscb gebruik, begon te spelen om zijne dwalende gedachten door de muziektoonen le boeien. De markgravin kwam opgeruimd van hare wandeling terug. Zij.kuslle bare dochter teerderlijk en met den rug naar 'den gemaal gekeerd, zegde zij -Ik heb mij wel verzet. .De markgraaf wierp ecmeii zwaarmoedigen blik paar ALLEMANS SIGARET. ROOKT ZE EN KIEST HARE SCHOONSTE PRÉMIËN. PAKKEN VAN 25 EN VAN 12. ETS ODON WARLAND. N.M. BRUSSEL. Een auto komt in een huis te Eiseringen terecht Een zonderling en tevens spijtig- on geval heeft zich Zondagavond voorge-, daan op bet Kruispunt van de banen Bnus-sej-Ninove cn Assche-Edingen, op bet grondgebied der gemeente St-Quiri- tens-Leiïnik, gehucht Eiseringen. Dicht bij den steenweg baten de ec-ht- gênooten B... een kleine hoe>-»r uit, in een diepte gelegen: liet dak komt om zoo te zeggen op de hoogte van den steeniweg. Zondagavond waren allen samen ver- eenigd in de keuken, wanneer ze plots opgeschrikt werden door een oorverdoo. vend gedruisch. Een auto was door den gevel van het huis gedrongen. Het eerst wat de landbouwers deden, was de automolisten, de echtgenooten II..., wonende fee Brussel, hulp bieden'. Ter oorzake van bel. begeven van deri scbokbrcker waren beiden, gekwetst aan armen en hoofd. Zc ontvingen vervol gens de noodigo zorgen van een inder haast bijgeroepen geneesheer. De h. II... verklaarde van Asselic tc komen en wou indraaien in de richting van Brussel. Op dat oogenblik brak het stuur, de auto bolde over de Iramrig- gels en kwam Legen het liuis terecht. Er is belangrijke stoffelijke schade. Die echtgenootcn H... en. B. kwamen etf ongedeerd van af. boven. Vervolgens sprak zij levendig i Cormenin kwam op de wandeling bij; s. Denk eens, Armand, hij bemint' onze Stella, en zal u om hare hand vragen. Gormenin is een goed-raonsch" - vervolgde zij met de kommerloos heid vaqi vroegere dagen, hij wil Stella bij ons laten, tot dat wij getroost zijn. Hij zelf zal bij óns komen wonen. De tijd zou hem te lang vallen onderbrak de markgraaf haar met on verschilligheid. Hij mag zich eene andere vrouw zoeken. Stella sprong op, en wierp zich naasD haren vader op de knieen. Zij riep metJ gloeiende (wangen Wie zou 't dur ven wagen, mij van deze plaats hier; te verwijderen Niet, waar vader, gij kunt, gij wilt uwe dochter niet missen? In eene soort van rampzalige opge togenheid, blikte de lijder op bet1 meisje neder, en murmelde op eori schier plcchtigen toon Neen, ik' kan, ik wil u niet missen doch wat1 vraagt de liefde naar. hot yerwoesto vaderhart 2 Ik bemin Cormenin niet wierp zij spoedig op. O Stella, riep de markgravin! uit dc deur baar vertreks, waarbinnen zij te weeg was te treden 'Jules Cor menin is nochtans zoo beminnenswaar dig Hij bemint u hartstochtelijk...; o, gij moet hem om mijnentwille, niet' wederliefde beminnen. Na deze' woorden yei'dweeri zij ëri sloot de deurt I'S XeïyolïWr

De Volksstem | 1933 | | pagina 2