gebeurtenissen 22 Da laatste Dag van het leger van Z. B, Pins IX. Na twintig jaar uit de gevangenis ontslagen De paniek op een Qeeoscli Stoomschip Vrijdag Sept. 1955 WIJZIGINGEN IN DE REGEERING Nationale Maatschappij van Belgische spoorwegen Naklank der 7,aak Valert Aubry Issuing Verwoeste Gewesten Ex-koning Alfonso en zijn zoon i XXXIX JAARGANG HUMMER 217 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD 2 O Ceatiemen Uitgerer J. Publiciteit bulten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Van Nuf/el-D» Gendt Buiding, Kingsway, 20 Londres W. C. 2, H. Thomas Zonop5,37Zonaf5,50 E. K. 26 V. M. 3 Sinds 1871 werd op 20 September, langs de beide oevers van den Tiber betoogd in verschillenden zin. De ver-* jaardag van de inname van Rome was in het Vatikaan een dag van rouw, wijl het voor het officieele Italië een nationaal feest was. De oplossing van de Romein- sche kwestie door de overeenkomsten v.an Latranen hebben beide beloogingen doen verdwijnen en enkel nog de kroniek schrijvers zullen dien datum gedenken door het vermelden van den val der we- reldsche macht van den Paus- Herinneren we er even aan, hoe, drie en zestig jaar geleden, de laatste uren waren van dat leger van vrijwilligers dat tot den morgen van 20 September ga streden heeft om het Rome der Pausen te verdedigen. Wanneer, op bsvel van Pius IX. die een langer tevergeefs bloedvergieten wou vermijden, de troepen van generaal Kanzier voor de overmacht van het ge tal bezweken waren, trokken zij zich terug op den rechteroever van de Tibtr en bereikten aidus de Leonijnsche stad, die onder de souvereiniteit van den Paus j bleef. Om 5 uur 's avonds waren ze samen getrokken op de Sint Pietersplaats en langsheen de muren der stad. Een piket zouaven werd opgesteld in het midden van de San Angelubrug, op enkele stap» pen van ent Piemonteesche wacht van I bersaglleri. Het is aldus dat de Pauselijke troepen hun iaatsten nacht doorbrachten in de teleurstelling en verbittering van het verslagen zijn. Den morgen van 21 September verza melden zij zich om een laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis van de Zwitsers van 1527 die uitgemoord wer den nabij het sakrislljn van St Pieters, waar zij den altocht van den Paus dek ten. Daarna werd aan de troepen lazing j geseven van de dagorde van generaal Kanzier. Ziellier de vertaling van dit geschied kundig dooument «Officieren, onder-officieren, soldaten. Het fatale oogenblik is aangekomen, waarop wij elkander moeten verlaten, en den dienst van Zijne Heiligheid moe ten opgeven, die ons meer ter harte ging dan welk ander ding ter wereld- Rome is gevallen, maar dank aan uwe waarde, aan uwe getrouwheid, aan uwe bewonde renswaardige saamhoorigheid. is Rome eervol gevallen. Misschien zullen enkele onder u be. treuren dat de verdediging niet tot het uiterste gedreven werd, doch een brief van Zijne Heiligheid die later zal afge kondigd worden, zal u alles duidelijk maken.Deze getuigenis van den Heiligen Vader zal een opbeuring voor u allen zijn en de schoonste belooning die wij kun nen verkrijgen in deze treurige omstan* digheden. r Ten slotte moet ik u nog kenbaar maken dat, aangezien liet leger door ge val van overmacht ontbonden werd.Zijne Heiligheid zich gewaardigd heeft, ons allen te ontslaan van den eed van trouw die wij Hem zwoeren. Vaarwel, dierbare wapenbroeders, geheug li uw leider,die van u allen steeds een dierbare herinnering bewaren zal. Deze dagorda ontroerde ten zeerste de troepen, doch eene nog groolsre ontroe ring stond hen te wachten. Hen afvaardi ging van officieren en soldaten had den wensch uitgedrukt, nog een laatste maal den Paus te mogen zien en generaal Kanzier had dien wensch aan het Vati kaan overgemaakt. Pius IX gaf er gevolg aan. De troepen stelden zich op een weinig voor elf uur op de Sint Pietersplaats en de Rusticuc- cin plaats. Plots werd op de tweede verdieping van het Pauselijk Paleis een der vensters van de private vertrekken van den H. Vader geopend. Men zag Pius IX ver schijnen In gezelschap van Zijne geheime kamerheeren Mgr de Bisogno en Mgr Samminiatelli. Het was een oogenblik van onbeschrijfelijke ontroering. De geestdrift, aldus schrijft kolonel Altilla Vigevano, veranderde in waanzin, nige vervoering. De dragonders en artil— 1 leurs voegden bij de toejuichingen de salvos van hun mousketten en de echo van deze betooging verspreidde zich doorheen gansch de Leonijnsche stad. Plots word alles mulzestil. Gansch de gewapende massa knielde neder, en wachtte met gebogen hoofd, Zijne Hei ligheid reikte de beide armen ten hemel ;in een gebaar van plechtige aanroeping 71e onderaan volgende kolom. Zullen er nu, ja dan neen, wijzigin gen gebracht worden in, de-regeering-3- ploeg V P,at is de vraag die thans in de politieke middens: met .aandrang ge steld wordt.- Wij mecnen te weten dat des aan gaande nog niets h.epaald-s beslist is. Wij meenen zelfs te mogen beves tigen dat vele politieke kringen, de meening toegedaan zijn, dat het best ware -de tegenwoordige ploeg zooveel mogtlijk onveranderd te bewaren. Al ware het desnoods voor; een zekeren tijd. Die meening, schijnt ons, trouwens, gezond toe. Inderdaad, Indien men iriel wijzigin gen in de regeeringsploeg begint, weet men niet lieel goed waar liet eindigen zal. Dan komt onvermijdelijk hel argu ment van liet «evenwicht» in het spel, en het schijnt ons toe, dat zulks op dit oogenblik zou kunnen aanleiding ge ven tot heel wat verwikkelingen en moeilijkheden. In het algemeen gesproken, hebben de tegenwoordige ministers, het ver trouwen van de groepen die zij verte genwoordigen en van het Land. W ij weten nu wel dat dit vertrouwen voor, allen niet onbegrensd is. Maar de oor zaken daarvan kunnen op tijd en stond verwijderd worden. Het is ook een open geheim, dat nog een kwestie hangende is die op som mige oogenblikken de overeenkomst in den schoot der Regeering bedreigde en die nog niet opgelost is. Wij bedoelen de benoeming van! den Rector der uni versiteit van Gent Minister 'Lippens scheen in den beginne niet geneigd te zijn om beer (Daels tot deze waardig heid te benoemen. Men beweerde zelfs, dat hij verkoos af te treden dan deze benoeming te onderteekenen. Maar sindsdien is er reeds lieel wat gebeurd. Minister Lippens beeft kun nen vaststellen lioe in alle middens van liet Vlaamsche land de candidatuuf van lieer Daels gesteund wordt. Hij is door zeer vele Vlaamsche parlementai ren, belioorende tot alle partijen, er op gewezen hoe de benoeming van heer P;aels, wien& wetenschappelijke waarde niet kan betwist worden, liet algemeen belang zou dienen. Minister Lippens kan en zal niet on verschillig blijven aan al die uitingen van de Vlaamsche openbare meening en de moeilijkheid van de baan schuiven door, wij durven het yerliopen, lieer Daels te benoemen. Begin van dit jaar had de Nationale Maatschappij van Spoorwegen 20. 291 ambtenaren "en bedienden, alsmede 62,229 werklieden of handarbeiders in dienst. In den loop van '1932 werden in het geheel slechts 3 ingenieurs, 8 teclinie- kers,-klerkvertaler (voor de Duitsche vertalingen) en 3 ziekenverpleegster of maatschappelijke assistenten, 't zij in het geheel 15 agenten of 0,01 p.li. van het volledig effectief, aangeworven 1 Geen enkel bediende noch werkman werd in dienst genomen, er werden er integendeel in totaal 3500 afgedankt of gepensionneerd. aan onze abonnenten Binnen eenige dagen zullen kwijt schriften aangeboden worden voor de hernieuwing der driemaandeiijksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abonnen ten te willen zorgen, dat de kwïjtschrif- ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. De toeloop van bedevaarders naar Beauraing vermindert niet en vele vooraanstaande persoonlijkheden op eestelijk, zoowel als op wereldlijk ebied, komen naar de grot en men gen zich met de duizendc bedevaar ders. Maandag, o.a. werd er onder de vele pelgrims opgemerkt beer P once let,, ondervoorzitter der Kamer, die op het comiteit Pro Maria, het gulden boek kwam teekencn. In den namiddag kwam Mgr Bau- doin, apostolisch pro-notaris en vica ris-generaal vans het bisdom Roer mond., die verklaarde, dat er in Hol land een groot belang wordt gesteld in de gebeurtenissen van Beauraing, temeer daar er. reeds vele genezingen van Hollanders hebben plaats gegre pen. s Avonds w7oonde professor Georg Bürkl, van Nüremberg het gebed der kinderen bij. Er wordt een merkwaardige bijzon derheid vermeld van' een bekeerde. Een ongeloovige, die rond den tijd dat de verschijningen nog plaats gre pen, Beauraing bezocht en daar mee maakte, dat de kleinen in extase ver keerden, was zoo diep getroffen, dat hij zich bekeerde. Nu komt het bericht toe, dat de bekeerling in een klooster Van paters Trappisten is getreden. en strekte ze daarna uit in een bread ge. baar, als wilde hij in eenzelfde omarming al die zonen vereenigen. Traag en bevend, zacht-balsemend, kwamen de zegenende woorden over Zijne lippen Benedlctio Dei Omnipo- tentis Patris et Filli et Spiritus Sancti desendat super vos et... Plots hielden de woorden op en het kwam da omstaan- ders voor als verwelkten ze in tranen. Wanneer de soldaten weer opzagen was het venster verlaten. De zegening was uitgestorven in een snik. Pius IX had de twee laatste woorden «Manest semper» niet kunnen uitspreken. Hij had zich teruggetrokken en scheen uitgeput door de krachtinspanning. Intutschentijd hernam het Pauselijke le^er een laatste maal de wapens en stel de zich op om de poort van Sint Panera* tius te bereiken, waar de défilé en de overgaaf plaats had. Om twee uur 's namiddags was het gedaan, niet zonder dat enkele inciden ten waren komen getuigen van de heftig heid der ontketende driften, Het leger van Pius IX had opgehouden te bestaan Indrukken van Londen op den gevangene Eergisteren is een man uit de ge vangenis le Daidstone in Kent ontsla gen, die in 1913 wegens medeplichtig heid aan moord ter dood veroordeeld was, maar uit hoofde van zijn jeugdi gen leeftijd hij was juist 18 jaar geworden had de minister hem voorgedragen voor begenadiging en was liet vonnis in 20 jaar gevangenis, strai' veranderd. jDeze 20 jaar waren om en begeleid door een waker in burger is de man naar Londen .gebracht, waar hij aan een officier van het Leger des Heils werd o\ergedragen, die zich verder met zijn verzorging zal belasten. De vrijlating was bekend geworden en eenige journalisten hebben toegang lol den vrijgelatene verkregen om hem naar zijn eerste indrukken van liet veranderde Londen te vragen. Die man antwoordde, dat hij geen enkele straat van Londen', behalve het Trafalgar-plein, herkend had bij zijn tocht door de stad en dat alle hoofdstraten hem volkomen veran derd leken. Daartoe had verder bijgedragen bet volkomen' ontbreken van het ver keer met paarden, da't in 1913 nog' 10 maal zoo groot was als dat met bussen. Maar ook de bussen en trams had hij niet herkend. Al deze voertui gen wraren zeker twreeniaal zoo groot als liij ze nog in herinnering had en elertriseihe treinen op den metropoli- taw-spoorweg had hij ook nooit ge zien. De moderne hooge kantoor, en fa brieksgebouwen leken hern fantastisch maar het allermeest was hij toch ge troffen door de kleeding die meisjes uit den werkenden stand thans alge meen 'droegen. Die kleeding zou in 1913 algemecne sensatie verwekt heb ben. Ten slotte vond hij Tiet verkeer xidet alleen intenser maar vooral vlugger. Iedereen scheen thans ook öp straat haast te hebben, wat hij zich niet kon herinneren dat in 1913 liet geval was. In deze vreemde wereld zal het Le ger des Heils trachten weer een be trekking voor den man te zoeken, die goed gezond en krachtig is, maar er alleen veel en veel ouder uitziet dan zijn 38 jaren. Onbekenden zouden liepi 50 gegeven hebben.. DE BEKRACHTIGING VAN HET CONCORDAAT IN DUITSCHLAND, Een godsdienstige plechtigheid werd te Berlijn gecelebreerd ter viering van de bekrachtiging van het Concordaat tusschen Duitschland en den Heiligen Steel. ïn het midden, Mgr Orsenigo Pauselijke Nuncius. Na de aanvaring met een Noordsche boot. Uit Kopenhagen wordt, gemeld '1 Yreeselijke tooneelen hebbeni zich afgespeeld aan boord van het Deensche stoomschip «Malmo» na de aanvaring met het Noordsche schip, waarvan wij reeds hebben meding gemaakt. Ooge- tuigen verhalen!, iioe alle opvarenden zich .aan liet. dek verdrongen, terwijl vrouwen gillend over boord trachtten springen. Vooral ontzettend moet de angst ge weest zijm onder de passagiers van de eetzaal der le klasse, wraar juist het middagmaal gebruikt w^erd. Enkele se conden na de aanvaring bood deze zaal nog slechts een gruwelijk tooneel, waar in een wilden chaos gebroken, meubelen, versplinterd glas en bloe dende menschen op den grond lagen. Een, passagier werd door de .groot'e ruit in bet voorruim geslingerd. D,oor angst' en pijn geheel verwilderd, schreeuwden de menschen als waan zinnige. Zelfs toen het stoomschip reeds aan de kade gemeerd lag, werd nog door enkelen gepoogd overboord te springen. De reederij deelt mede. dat van de in totaal 60 gewonden elf met been breuken en hersenschuddingen in het ziekenhuis liggen.Voor geen hunner be staat echter levensgevaar. Men vreest evenwel, dat een als vermist opgege ven student bij de aanvaring over boord geslagen is. De Heer Volksvertegenwoordiger Duchatel, van Moesfrroen overleden Woensdag avond is overleden den lieer volksvertegenwoordiger Duchatel, van Moeskroen. Tot Dinsdag nog was. de h. volksvertegenwoordiger aan zijn gewoon werk gegaan en stond met raad en' daad iedereen bij. iDe vier laatste dagen echter had hij zich onwel ge voeld. Woensdag kwam hij niet naar het bureel van het Christen Syndilcaat.- Vrienden en kennissen, die, met hem op bet, voorplan der beweging stonden, werden ongerust en gingen bij' hem aan huis om nieuws. Men moest cr de droeve mare op doen dat de dierbare leider zoo pas zijn ziel haren Schepper had teruggeschon ken in den ouderdom van 49 jaar. De gansche bevolking van- Moes kroen en omliggende werd door dit spijtig nieuw:s met ontroering en droefenis geslagen: allen verliezen in. hem een vriend en steun, en de Chris- tene Werkliedenbeweging mag treuren over liet verlies van een onvermoeiba- ren leider en wijzen raadsman. Altijd immers stond de h. P,uchafeï op do bres, waar het de werkmansbe- langen gold. Socialisten eischen het ontslag van zijn vader als burgemeester van Haine-St-Faul Zooals men zich herinneren zal, werd Valere Aubry onlangs veroor deeld tot achttien maanden gevange nisstraf wegens oproerige uitlatingen. Thans is hij opgesloten te Bergen om cle socialistische rfiufualiteiten uit hel. Centrum opgelicht te hebben voor ce-n bedrag van een miljoen. De vader van Valere Aubry, is burgemeester van Ilaine-St-Paul. Hij was ook beheerder van het Volkshuis ie Jolimont, alsme de provincieraadslid en plaatsvervan gend senator. Thans ever.v-^' 'selien do socialisten zijn ontslag. Einde Au gustus nam de sociaïistische arrondis- scmentsfederatic een besluit aan, waarbij hij uit de partij wrerd geslo ten. Verleden week bekrachtigde- een scheidsraad dit besluit. Zondag nam de socialistische groepeering uit Hai- ne-St-Paul zelf eenzelfde houding aan. Maandag avond kwam te Haïne-Saint- Paul de gemeenteraad bijeen. Uit naam van de socialistische meeHcr1^- 1 eischte Kamerlid Hoyaux bet ontslag van den burgemeester, omdat lnj van oordeel is dat deze zedelijkheidsbalve niet langer zijn ambt mag uitoefenen. De acht socialistische leden van den raad, die uit elf man bestan*. -Trkla:"-- den een brief te zullen zenden aan de lioogere overheid om een nieuw on derzoek van de kwestie van het burge meesterschap in de gemeente aan te vragen. M. Emile Aubry heeft nor: geen gevolg gegevee aan den eisch van zijn gewezen £artijgenooreff. 5 1923 124e Trekking van 20 September 1933 R. 262.906 n. 5 wint 500.000 fr« R. 086.482 n. i wint 100.000 fry R. 084.489 n. 1 wint 50.000 frv R. 209.496 n. 4 wint 50.000 fr. R. 229.452 n. 1 wint 50.000 fr. De andere obligaties van de winnen de reeksen zijn uitbetaalbaar met 55Q frank. Ex-koning Alfonso heeft zijn 'zoon. vergiffenis gescihorrkc.il voor diens hu welijk met een niet-adeïlijke yrouw> Nu heeft alleen ex-koningin Ena nog de bekoorlijke Cubaanschc bruid to ontvangen, en dan zal de prins van A.s- turie weer geheel verzoend zijn met zijn koninklijke ouders. Een jonge man stapte uft een taxi, vervoegde zich aan een achterdeur van' een Parijsch hotel en vroeg Rem do private vertrekken van den ex koning van Spanje te wijzeik De adjudant van den ex-koning begaf zich onmiddellijk naar beneden en trof daar den prins van As'turië aani. Ex-koning Alfonso koesterde reeds langen tijd het verlan gen zijn zoon terug te zien; hij had hem zijn huwelijk met de schoone Cu- baansche, senorita Edelmira San Pe- dro-Ocejo. dat tegen zijn wil gesloten w7as, eigenlijk reeds vergeven. Alfonso wachtte ongeduldig op zijn zoon. De deur ging open en de prins, van Asturië wMerp zich in de armen van. zijn vader. «Vader», was alles wrat hij kon uitbrengen. «Mijn jongen», zei de ex-koning; daarna w7erd de deur ge sloten en liet men de twee mannen ui teen. Na 'drie kwartier vertrok de prins; weer. D.c koning liet hem uit. Beiden, zagen er zeer, opgewekt uit.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1