25 Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen Tosstandea ia Spanje De prijs van Rome en de Godeciiarleprijs Heldhaftige dood fan een Missionaris Een bankbriefje van 1000 p,si, Zaterdag Sept. 1935 De nieuwe Taks op het Vervoer In de Slunrtehommissie De Tunnels onder de Schelde te Antwerpen De Financiën der Prov. Oost-Vlaander en Landsbond der Christelijke Mutualiteiten XXXIX JAARGttNQ HUMMER 218 Kerkstraat. 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13. te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buidlng/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, !H. Linus Zonop5,88Zonaf5,47 E. K. 26 V, M. 3 AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenige dagen zullen kwijt schriften aangeboden worden voor de hernieuwing der driemaandelijksche (abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abonnen- ten te willen zorgen, dat de kwijtschrif ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. ZESTIGSTE ZITTIJD He*. Verbond der Katholieke Krin* gen houdt zijn zestigste zittijd te Di« nant, op Zaterdag 4 en Zondag 5 No vember, Hierbij het programma Leden van da Regeering on leiders van de katholieke partij zullen het woord voeren zoo op het congres als op het feestmaal. Den Zaterdag, na de studiezitting, zullen da congresleden die zich in schrijven, gelegenheid hebben per autocar naar Beauraing te rijden om er aanwezig te zijn bij het gebed der kinderen. Hot banket heofi plaats Zondag 5 November, in de feestzaal van het Belle Vue College. (Prijs 35 fr. inbegre pen 1/4 flesch wijn, 1/2 fle3ch bier en de dienst). De zaal kan maar 600 dischgenooten bevatten. Bijgevolg vragen wij u ons zoohaast mogelijk uwe toetreding, als ook deze welke gij zoudt ingezameld hebbon, over te maken, in alle geval voor 26 October. De lijst wordt geslo- ten zoodra het getal zou bereikt zijn. Het bedrag der inschrijvingen stor ten op postchek 1768.00, van het Vero bond der Katholieke Vereenigingen en Kringen. De belangrijkheid der te be handelen vraagstukken zal u niét ent gaan. Ook zijn wij overtuigd dat gij ons zult helpen om dezen zittijd te doen uitgroeien in eene grootsohe ma nifestatie, welke de beste vruchten aal afwerpen voor de Katholieke Zaak en het Land. PROGRAMMA i Zaterdag, 4 November Ten 15 ure. Zitting In d9 zaal Patria, rut En Rhée, 1, Welkom door Baron d'Huart, on dervoorzitter van den Senaat, voorzit ter van de Katholieke Arrondisse mentsvereeniging van Dinant en door heer Ern. Le Boulenge, voorzitter 'van den Kring Patria. 2, Antwoord van den Voorzitter van het Verbond. 3. Adres aan Z. H- den Paus 4. Studievergadering De Hervor ming van den Staat. Inleiding door h. Crockaert, Sonator, gewezen minister Gedachten wisseling. Ten 18 ure, Autcoars zijn ter be« schikking van de congressisten die een bezoek te Beauraing willen afleggen. Ten 21 ure, Kunstoonoert in den Kring Patria. Zondag5 November Ten 9,45 ure. Gelezen Mis In de Collegiale Kerk. Ten 10.15 ure, Algemeene verga dering in da zaal Patria, rue En Rhée* 1. De stem van da katholieke jeugd, motie door heer Van Renynghe de Vcxvrie. 2. De Crisis en da Landbouw, door h. Houssiaux, volksvertegenwoordiger. 3. De Crisis en de Openbare Finan ciën, door Baron de Mevius, senator. 4. De Crisis on de Eoonomisohe toe stand, door heer Farnand Baudhuin, professor aan da Hoogesohool te Lauven. 3, Rede door Graaf Carton da Wiart, minister van Sociale Voorzorg.Bezoek bij het monument der Martelaars. Neerlegging van bloemen. 18 ure, Banket in de feestzaal van het BelleVueCollege. Heildronken door hoeren Sogers, staatsminister, voorzit ter van het Verbond door graaf Ch. A, d'Aapremont-Lynden, bijgevoegd volksvertegenwoordiger; Bar d'Huart, ondervoorzitter van den SenaatJas- par, minister van Financiën en graaf de Broquevillo, Eerste Minister. De onderwijsbroeders verjaagd (Tie laatste dagen hebben in verschil lende bisdommen van; Spanje, hartroe rende afschcidsplechtigheden plaats gehad van dc christelijke onderwijs broeders, die, gelijk zoovele andere or den, tengevolge van de onzalige wet van 2 Juni 1.1. elk onderricht moeten staken. iDe noodlottige gevolgen van dezen dwangmaatregel zijn gemakkelijk te begrijpen, als men zich indenkt, welke positie deze broeders innemen cn wat ze, in de 50 jaar dat ze in Spanje zijn gepresteerd lietbben. Zij behooren on. getwijfeld tot do orde, welke aan de meeste kinderen, gratis onderwijs geeft. In de 133 inrichtingen, welke zij in Spanje belieeren, zijn er meer dan 100 waar geheel kosteloos onder wijs gegeven wordt, en daar worden ongeveer 35.000 kinderen uit het volk, gratis onderwezen en opgevoed. Alleen in de drukbevolkte wijken van Madrid zijn reeds 12 van zulke inrichtingen. Ook Barcelona heeft lal van dergelij ke broederscholen. In 1928 is naar aanleiding van het 50-jarig jubileum van de komst der broeders in Spanje, een gedenkboek verschenen. Daaruit blijkt, dat talrij ke onroerende goederen; gebouwen sn scholen door de broeders zijn ge sticht uit particuliere middelen. Maar de wet van 2 Juni houdt geen reke ning met den weuisch der testamen taire stichters, ook niet als hun lega ten aan 'de armen ten goede komen. Uit deze monografie blijkt verder het opmerkelijk en voor; de broeders hoogst eervol feit, dat zich onder de stichters en begunstigers hunner scholen, ook personen bevinden, die alleen rekening houderu met de voor treffelijkheid van het onderwijs cn dikwijls zelfs niet eens godsdienstig zijn. De Baskisctïe hoogovenmaatschap'- pij had een school met zes klassen en met leekenonderwijzers opgericht. Maar al spoedig bleken de onkosten veel te gering. Toen werden de chris telijke broeders te hulp geroepen, die de maatschappij volkomen tevreden stelden. Als dank daarvoor worden ze thans verjaagd <u.it de scholen, uit de plaatserr. waar ze hun zegenrijken ar beid voor de armsten uit het volk heb ben verricht Maar zooals lïet af scheid beeft bewezen, is bet' geloovige volk en gedeeltelijk zelfs bet ongcloe- vige volk bun dauikbaar. Dezer dag.en kwam bericht van het overlijden van den Zeer. Eenv. Tater Wollcrs te Kampala (Afrika.)J Aan de British United Press wordt 13 September uit Noirobi (Kcyna)]Jiet volgende gemeld" In do vervulling vaui zijn plichten ais priester hoeft Pater Wol Iers van dc katholieke Kathedraal te Kampala (Oeganda) zijn leven opgeofferd. Vier inboorlingen waren stervende aan de post, pater Wolters werd ge roepen om hun de laatste Hïï. Sacra menten toe te dienen. Hij was gewaar schuwd voor het gevaar', maar stond erop den laatsten bijstand te vcrlec- nen, dien dc katholieke kerk den sler- venklon biedt. Twëe dagen later stierf pater Wol ters aan de pest Hij was in wijden omtrek geëorbiedigd als do Pater Overste van de Kathedraal en is ruim 30 jaren missionaris in Oeganda^ Een protestbetooging Officieel wordt door de stad Brus sel medegedeeld 7 De Burgemeester van Brussel heeft Baron d'Udckem d'Acoz, eere voorzitter van^fen Burgerst.rijd, ont vangen en is met hem overeengekomen om de voorwaarden in dewelke de pro testbetooging legem de taksen op de zware autovoertuigen en het vervoer per weg van handelswaren, aangekon digd voor Zondag, 24 Soplember, zal plaats grijpen.»' Het schijnt -dat een 'twee duizend zware vrachtauto's aan de belooging zullen 'deelnemen. Naar een herziening. Naar verbindt zullen de ministeries van Financiën en van Verkeerswezen overgaan tot een herziening van dc nieuwe fa kg op da yracMauiQ'a Wen tracht het te Antwerpen uit te wisselen. Het kómt voort van het losgeld door kolonel Lindbergh betaald om zijn kind terug te hebben Drie aanhoudingen •Het parket van Antwerpen heeft eenie zaak in handen, die heel Wat op hef maakt in de rechterlijke middens, cn. in onmiddellijk verband staat met de onmenschelijke bandiclcnstreek in Amerika, toen, men het kind van kolo nel Lindberg heeft opgelicht en ver moord. Die zatik vond zijn ontstaan in Ant werpen in de volgende omstandighe den Het bankbriefje wordt ter uitwisseling aangeboden Zekeren dag kwam aan de winketten van de Westminsterbank op de Meir, oen man, die niet meer of minder een bankbriefje van 1000 pond sterling ter uitsisseling aanbood. Bankbriefjes van zulk bedrag behooren tot- de zeldzaam heden en is verre van een alledaagsch gebruik, cn zonderling werd opgeke ken toen hel bewuste briefje werd aan geboden. Hot is te begrijpen dat zulk bedrag maar niet onmiddellijk word uitgewis seld en na het voor en achter le hebben bekeken werd aan den bezitter van het «briefje gevraagd den volgenden dag weer te keeren. Men zou bet briefje uitwisselen Het behoorde tot het losgeld van den kleinen Lindberg Zonder dralen werd naar Londen ge telegrafeerd em men kreeg van de bank van Engeland het antwoord, dat het briefje echt was, dat nummers en handteekens geheel overeenkwamen, maar... oppositie was gelegd op bet briefje, omdat liet ter betaling bad ge diend van het losgeld, door de Ameri- knanscho bandieten geeisclit, voor de teruggave van den kleinen Lindberg. Men kan begrijpen dat vdit nogal op schudding verwekte ..eg de noodige inuatregelen werden getroffen, voor de uitwisseling zou weerkeeren. Drie aanhoudingen Werkelijk de bezitter van liet' be wuste briefje kwam den volgenden dag weer op de bank, en het volgende oogenblik was hij reeds in verzekerde bewaring genomen. Bij cene korte on dervraging vernam mén van licm dat hij door twee mannen was aangespro ken geworden, die hem hadden voorge steld tegen goede belooning «het brief je ter uitwisseling aam te bieden. Opzoekingen Werden gedaan en de twee mannen in kwestie werden even eens aangehouden. Van hen was weinig të vernemen. Geheimzinnige wandeling van het bankbiljet Wat wel aardig was in deze zaak; het bewuste kostbare bankbriefje was spoorloos verdwenen. De drie aange houdenen werden zorgvuldig afgezocht, doch van bet briefje geen spoor. Het onderzoek ging zijnen gang en zoo verschenen de aangehoudenen voor de raadskamer, waar door de verdedi gers werd aangedrongen op de in vrij heidstelling, doch de voorzitter weiger de er op in te gaan, zoolang het be wuste bankbriefje niet voor den dag kwam. Enkele dagen nadien kwam het briefje onder omslag'en door- een. on bekende met den post gezonden, op het parket terecht, waar het eene zonder linge wandeling deed. In de eerste oogenblikken meende men dat liet eene Lruulpartij was. Het kwam van Parijs Het onderzoek heeft verder uitge maakt dat het kostbare bankbriefje van Parijs kwam, waar bet op eene stout moedige manlier was afhandig gemaakt van cenen Hollander, door eeno bende schuimers. Door het Parijschë parkeï wordt voordurend aangedrongen,.eerstens om hot bewuste briefje te hebben 'cn om vervolgens ook wat meer te vernomen aangaande de aangehouden kerels, die op hunne beurt ook maar in opdracht' naar 'Antwerpen waren gekomen voor de uitwisseling. Geen van beide kerels wil "échter iets zeg^n, want voegen ze er a3r« fdc Moesten we iels zeggen, niet zoodra hebben' we de gevangenis verlaten of t.wee dagen later zouden we vermoord zijn dooi* de handlangers van dc gang sters van 'Amerika. De aangehouden kerels kwamen Doriderdag voor bet Beroepslïofi van BcussqL HET MONUMENT AAN DE GEFUSILJEERDEN VAN DINANT, Beeldhouwer P. De Soete legt de laatste hand aan het monument der burger-* lijke slachtoffers van Dinant. Het beruchte opschrift Furore Teuto"'- co...» zal aangebracht worden op het voetstuk van het gedenkteeken dal 40 meter hoog en aan den grond 25 meter breedte zal hebben. Bij ministerieel besluit zijn be noemd tot lid van de jury belast met het beoordeelen van den grooten wed- strijd in bouwkunde, gezegd vani Rome, voor 1933 voorzitter: de h. Edm. Gle- sener, -direkteur-generaal van sehoonc kunsten; icden: dc hh. Bondueile, P., bouwkundjge, Brussel; Coomans, leper; Ducsberg, A.-C., bou'wkuüuf-ge, Brus sel; Petit F., bouwkundige, Brussekj. Slordiau, E., bouwkundige, Antwerpen; sekretaris: dc h. Liénaux, Arild, bu- reclhoofd bij-het. bestuur van schoonc kunsten. Bij koninklijk besluit zijn benoemd lot lid van de jury's belast met het be oordeelen der wedstrijden voor den Godecbarleprijs: voor de schilder kunst de h.h. Glesener, Edmond di rekteur-generaal van sclioono kunsten; Desmet, Gnslave, kunstschilder, te P.eurle: Dcvos, Léon, kunstschilder, to Brussel: voor de beeldhouwkunst: dc h.h. Bonnetain, Armand, beeldhouwer, le Brussel: Ra-u Marcel, beeldhouwer, le Brussel; Sarteel Léon, beeldhouwer te Gent: voor de bouwkunde de h.h. Derée, Henri, bouwkundige, te Brus sel: Bourgault, C.. bouwkundige, te Luik; Blockx Frans, bouwkundige, le Antwerpen; voorzitter voor de drie af- deelingen: de li. Glesener: sekretaris: de li. A. Liénaux, bureelhoofd bij het bestuur van» sclioone kunsten. Deze kommissie heeft Donderdag vergadering gehouden om te onderzoe ken onder welke voorwaarden het mo ei ijk zou zijn de minimumprijzen van de verscheidene centra openbaar bekend te maken. Een voorstel al aan den bevoegden minister indediend werden, om do bevolking op de hoogte te stellen op welke plaatsen zij aan de gunstige voorwaarden haar bestellin gen kan doen. Dc uitslagen der eerste uitbntlmrs- week der tunnels onder de Schelde overschreden alle vooruitzichten en bewijzen beter dan welk commentaar ook het succes dezer kunstwerken. Tunnel voor voertuigen Van Zondag 10 tot en met Zaterdag 10 dezer, heeft met den dooltocht ge registreerd van 7 13.429 gewone auto's 4814 camions van verschillenden aard. 538 autocars'. 1010 motorfietsen. In den loop van deze week heeft de depannngedionst 19 maal moeten op treden 7 maal tengevolge van opont houd vnn wagens bij gebrek aan brand stof, 1 maal wegens bandbreuk, 7 maal wegens motordefekt, 4 maal we gens carburatiedefekt. Een buitengewone toeloop hééft 'den Zondag 17 dezer gekenmerktdien 'dag "roden door den tunnel 4000 gewone auto's. I 50 camions yam .verschillenden ffatcL 204 autocars. 046 motorfielsiers. Tunnel voor voetgangers Van Maandag 11 tot en met Zaterdag 16 dezer gingen door dezen tunnel, volgende afgeleverde ticketten 143,821 gewone voetgangers,- 14.507 fietsen. 21.000 werklieden'. 3916 scholieren. Wat den. Zondag 17 dezer betreft, stemmen de afgeleverde tickettoii overeen met een doorgang van 18 74.292 gewone voetgangers.; 2448 fietsen. ^304-werklieden 0 scholieren,- De leden der bestendige deputa van Oost-Vlaanderen hebben -Donder-* dag een onderhoud gehad met den h", Tschoffcn, die den h. Poullet als mi nister van Binnenlandsche Zaken ver ving over de financieele moeilijkheden dier provincie. Om de begrooting in evenwicht te brengen zouden de op centiemen varu 40 op 80 dienen ge bracht, wat de bestendige deputatie onmogelijk acht. Het is de bijdrage in bet gemeenschappelijk fonds voor werkloo/cnondersleuning die zoo zwaarj op dc begrootimg drukt. Algemeen Secretariaat Dwarsstraat. IS, BRUSSEL* DAGORDE Het Eureel van dan Landsbond der Christelijke Mutualiteiten, vergaderd op 49 September II. na opnieuw den toe stand onderiocht t« hebben, volgend uit de toepassing van het Koninklijk Besluit van 31 Mei 1933, beslist bij den Minister van Sociale Voorzorg en Openbare Ge zondheid vurig aan te dringen, opdat: Voor wat aangaat den ouderdoms- remeloeslag: a) Meer spoed gebruikt worde bij het herzien der dossiers daarenboven, bij de te nemen beslissingen meer rekening worde gehouden van den werkelijkere toestand waarin de belanghebbenden zich bevinden het schijn» toch niet aan te nemen dat de betaling van den toeslag worde geschorst voor ouderlingen zonder bestaansmiddeleneindelijk, dat de ouderdomsrenletosslagen ten spoedigste mogelijk zouden worden uitgekeerd bj Bijzondere maatregelen zouden ge troffen worden ten einde den toestand te regelen van een zeker getal verzekerden, voor dewelke de wettige gedane stortln- gen niet tijdig aan de Algemeene Lljf-^ rentkas werden overgemaakt c) Om aan de ouderlingen de talrijks bezwaren le sparen, ingebracht tegen de betaling der toeslagen bij den ontvanger der belastingen, men spoedig routerug komen tot de vorige wijze van betaling bij middel der postchecks, 2) Dal de toelagen aan de promaire, federale en landelijke mutualistische vereenigingen zonder langer verwijl zou. den vereffend worden. De Bestuurder van het Secretariaat, Kanunnik Eeakhout. De Voorzitter, i* J. Da Chraq,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1