m Verlrek van fle "ElisatotMle,, Brief van Z. H. Paus Pius XI aau het Algemeen Christen Werkersverbond van België Benoeming van Prof, Bsssemans als Rector tier Gentsche Universiteit Bet Bankbriefje van 1ÖÖ0 p.st. M. De Bropville, eerste minister naai Rome Ouderdomspensioenen REIS NAAR TURIJN (ITALIË) Uitstelling van de Lijkwade van 0. H. Jezus Kristus. Priesterlijke benoemingen Buiienlandsche Persstem over de Antwerpsche Tunnels De Staking in de Stekjesnijverheid XXXIX JAARGANG NUMMER 219 Kerkstraat, 9 êtt 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gsndt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 33, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buidlng/Klngsway, 20 Londres W. 2, ZONDAG 24 SEPTEMBER O.L.Vr. de Mnrctde Zonop5,40Zonaf 5,45 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 H. Gerulfue Zon op5,41 Zonaf5,43 E. K. 26 V. M. 3 NOTA: De brief van Kardinaal Pa- fcclli aan Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey, gedagteekend van 19 Au gustus 1933, moest eigenlijk aan de toehoorders der XXe Vlaamsche So ciale Week worden voorgelezen. Tengevolge van een zeker achterstel in het overmaken van dezen brief, kre gen wij hem slechts in handen ver schillende dagen nadat de Sociale Week was gesloten. Wij verhaasten ons den tekst van dit schrijven aan onze lezers kenbaar le maken.. Segretaria di Stato di Sua Santita. Da! Vaticano, 19 Aug. 1933 Aan Zijne Eminentie Kard. Van Itoey. Aartsbisschop van MECHELEN. N. 1253G0. Eminentissime, Tk heb het me als een plicht aange rekend de inlichtingen ter kennis le brengen van den Heiligen Vader over hot Werk van apostolaat der Retrailen, die het Algemeen Christen Werkers- verbond van Belgie als' navolging van de leering die in de Encycliek over de Geestelijke oefeningen vervat ligt, tracht te vermenigvuldigen voor de geestelijke vorming van dc leiders der sc cialc organisaties als daar zijn:, ('e wc rkersverbonden. de vakverenigin gen, de coöperatieven en mutualitei ten. Zijne Heiligheid heeft tevens met een ware voldoening vernomen dat het Belgisch Episcopaat aan dit werk zijn sleun heeft verleend en dat E. II. Co lons. in-zijne hoedanigheid van gees telijke raadgever van het Werkcrsver- bond, een voornaam aandeel heeft ge nomen in diezelfde beweging. Ook is het nu het gepast oogenblik dat de inrichters' van social werken, om het gevaar te vermijden zich te zeer önór uiterlijk werk te laten inpalmen, zich doordringc van. de lessen van het Evangelie en in dit kan dit slechts met 'de meeste vrucht gedaan worden ge durende die zalige dagen waaróp de fciel deze woorden van O. L. lieer kan overwegen wat ibaat het den rnensch gansch de wereld te winnen als hij zijn ziel verliest» En daar weldra te Leuven een So ciale Week moet plaats hebben, is de Heilige "Vader gelukkig deze gelegen heid te baat te nemen om aan Uwe •Eminentie, aan dc Bisschoppen van België, aan den Clerus en aan de ge- loovigen, Zijn innige voldoening uit te drukken over het aposlolaat dezer re- traii.cn en Zijn hoop dat het Werkers- verbond zich steeds' meer en meer zal doordringen van de noodzakelijkheid van dit apostolaat. Als pand van Zijn .vaderlijke welwil lendheid en van de beste goddelijke gunsten voor de aanstaande Sociale Week, zendt Zijne Heiligheid van gan- scher harte aan Uwe Eminentie,, aan de Belgische Bisschoppen, aan, den Cle rus en aan de Sociale Werkers eene gansch bijzonderen Pauselijken Ze gen. Bij het overbrengen van 'deze verhe vene boodschap aan Uwe Eminentie, ben ik gelukkig deze gelegenheid te baal le nemen om U nogmaals, terwijl ik Uwe handen kus, de verzekering te hernieuwen van mijne godsdienstig hoogachtende gevoelens en mijn diepe waardeering. (get.) E. Kard. Pacelli. De brief van Zijne Heiligheid Paus Pius XI is voor de leiders van onze Werkersverbonden, voor de leeken en bijzonder voor de priesters, een kost bare aanmoediging. Door de stichting van de Centrale oor Volksontwikkeling heeft het Alge meen Christen Werkers verbond deze bekommernis zijner leden en leiders op den voorgrond gezet: de verstandelijke zedelijke en godsdienstige vorming der arbeidersklas. Door aan dat' apostolaat liet. beste deel zijner krachten en zijner inkoms ten te wijden, wil het. Werkcrsverbond voor de volwassen arbeiders het werk van opvoeding verzekeren dat door de Vrouwengilden voor de vrouwen, door de Jeugdorganisaties voor de christe lijke arbeidersjeugd met zooveel wel slagen wordt nagestreefd. Hoor op eene gansch bijzondere wij. ze het werk der Arbeidersretraiten aan te bevelen, herinnert de Heilige Vader terzelfdertijd onze leiders aan do nood zakelijkheid van al de werken die de zedelijke en verstandelijke vorming van den arbeider verzekeren. Want de Retraite en Recolleliedagcn kunnen en kel werkelijk vruchtbaar zijn voor de zielen, op voorwaarde er arbeiders aan te doen deelnemen die de verheven heid van hunne waardigheid als mensch en als christen hebben begre pen. iDoor dezen brief van 19 Augustus legt de Heilige Vader aan liet Algemeen Christen Werkersverbond een glorie volle taak op n.l. het christelijk apos tolaat uit te oefenen in den schoot der arbeidersmassa s. De leiders en leden der arbeidersor ganisaties zullen met blijdschap' den oproep van den gemeenschappelijlcen Vader aller geloovigen beantwoorden en sterk door de Pauselijke zegening, zullen zij zich hunne zending waardig maken. Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenige dagen zullen kwijt schriften aangeboden worden voor de hernieuwing der driemaandelijksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abonnen- ten te willen zorgen, dat de kwjjtschrif- ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. Ingevolge de voortdurende misselijke kampagne rond de rectoraatskwestie hadden de Vlaamsc-he regecringsleden Vrijdag overleg gepleegd omtrent de rectorsbenoeming. Ook Minister Poul- let was Vrijdag in den vooravond te Brussel terug. iDe heer Lippens, Minister van On derwijs, had van den Kabinetsraad toe stemming om een kandidatuur voor te dragen! welke in Vlaamsch en weten schappelijk opzicht alle waarborgen moest bieden, en welke de instemming der drie Katholieke Vlaamsche min ik ters zou genieten. Er was geen exclu sieve, tegen geen enkele der drié kan didaten welke in Juli j.l. in den Ka binetsraad waren vernoemd (profes sors Bessemans, (Daels en Bobeau)'. Een benoeming Werd verwacht na den Kabinetsraad van 4 October. Wegens de omstandigheden werd besloten onverwijld tot de benoemin. over te gaan. De drie Katholieke Vlaamsche regeeringsledcn! 'met den Minister van Onderwijs zijn volkomen eens geweest dat tot rector benoemd wordt de li. professor br Albert Bes semans, bestuurder van het gesticht voor Hygiëne en. Bakteriologie aan de Universiteit te Gent. De benoeming verschijnt in het Staatsblad van heden Zondag. Geen verband met de zaak Lindbergh De eerste berichten die we gisteren hebben me'degedeeld, volgens deze ons waren overgemaakt, hebben, heel wat ophef gemaakt, niet alleen in. de stad, maar ook in den vreemde, zoodanig dat van uit Parijs en tevens van het 'Amerikaansch gezantschap inlichtin gen werden ingewonnen. Eerlijkheidshalve houden we er aan 'thans mede te deelen, dat de geschie denis .uit de rechte baan is geloopen. De kwestie van het bankbriefje van [1000 pond sterling en de aanhouding yan drie mannen, waaronder een Pool cn een Hollander, die zich hier als de fectief uitgeeft, is in zijn geheel waar. doch wat. betreft het verband met de zaak Lindbergh is geheel uit de lucht gegTepen. Het briefje is niet' op de Westmin- sterbank maar wel op een drietal ban ken aangeboden geworden en de Bank yan Engeland heeft, wel geantwoord dat bet briefje echt was, maar dat was ook alles. Lindbergh heeft het losgeld niet in pond sterling betaald maar wel in dol lars, wat genoegzaam zegt dat de ge schiedenis vani Lindbergh er niet bij behoorde. Voor het beroepshof van Brussel iF,e drie kerels, die in dc. zaak zijn betrokken, zijn gisteren verschenen voor de 9de kamer van het beroepshof te Brussel, beschuldigd vani heeling. Het ziin Mozes Frostig, Bërkovix Berko (twee Polen); en de Nederlan der Hendrik Muller, afkomstig uit Groningen. Zij waren te Antwerpen veroordeeld de eerste tot één jaar gevangenisstraf en 182 frank boete; de tweede tot 4 jaar en 182 frank en de derde was vrijgesprokeni. Eerst op de zitting van het beroeps hof heeft de verdediging gesproken óver de Lindberghgeschiedenis, welke echter slechts veronderstellingen schijnt te bevatten, In het dossier is in alle geval hiervan geen sprake. Het Hof heeft de straf van Frostig bekrachtigd. Deze van Bërkovix ge bracht op 3 jaar en de vrijspraak van Hendrik Muller werd veranderd in een veroordceilng tot één jaar gevangenis straf bij verstek uitgesproken. Het biljet eigendom van een Amsterdamsch bankier. Uit de debatten is gebleken dat het biljet afkomstig is van een diefstal in Frankrijk, gepleegd ten nadeelc van den Amsterdamschen bankier Reys. Deze had 2 millioen van Monaco naar Parijs laten brengen. Het bedrag werd verduisterd; 15 biljetten werden terug gevonden door de Fransche politie. Dat van 1000 pond bleef alleen in omloop. Het werd te Amsterdam teruggevonden. Bërkovix heeft het willen wisselen als afkomstig van zijn oom, bankier te Antwerpen. De verdediger van de Polen heeft niet gezegd waarop hij ziclï steunde om te beweren dat het met dc Lind- berghzaak niets heeft te maken. Bërkovix beweert -dat hij het van een gebuur, Smit, heeft ontvangen, die niet werd .teruggevonden* MET BEZOEK AAN DE Ingevolge het verlangen van den 11. Vader, om bij- gelegenheid van het? H. Jaar overal de-Reliquien van het H. Lijden Ier vereering voor de geloovi gen uit te stellen heeft dc Koning van Italië zich bereid verklaard om ook de H. Lijkwaden ten loon te stellen, die, zooals men weet in dc kapel van hel Ko ninklijk Slot le Turijn bewaard wórdt. Vertrek per Lux-autocar uit Aa!st-Ninove-Brusse! op maandag 2 October. Terug den 9 October 1933. Het getal reizigers is beperkt op 26. Wacht dus niet van in te schrijven. Elke"deelnemer zorge voor zijn paspoort. Indien er personen zijn welke do formaliteiten niet kennen, zou zullen wij liet noodige doen. De plaatsen zijn genummerd, yraagt onmiddellijk prijzen en inlichtingen op de hieronderslaande adressen? Te AALST J. Van Nuffel-De Gendt, «Volksstem»» Kerkstraat. Te NINOVE E. H. Hertecant, Onderpastoor. Te BRÜS3EL Wagons Lits ïl Cook, Place de Brouckère. Men meldt dat M. de BrcqucviHo naar Rome vertrok in een bijzonder rij tuig door de Italiaansche regcering le zijner beschikking gesteld. M. de Broqueville .is vergezeld door zijn kabinetsoverste graat dc Lichter- velde en: heeft als doel zijner reis wel licht méér gesteld dan een louter hof felijk bezoek aan M. Mussolini. Men mag veronderstellen dat de hoe ren de Broqueville en Mussolini be sprekingen zullen houden over dc groote internationale vraagstukken van het oogenblik. Rome, 22 Sept. De Belgische eer ste minister is fe Rome aangekomen, waar hij in de statie opgewacht werd doe ..heer Suvich, onder-staatssecreta ris, de Belgi-olie ambassadeurs bij het Vaticaan, den ambassadeur van Italië te Brussel, den onder-gc^orneur en den prefect van Rome en aiïuin'e ov heden. Het Staatsblad van 22 September, kondigt een Koninklijk Besluit af, hou dende instelling der kommissies, er mede belast te beslissen inzake beroep, tegen de beslissingen door de contro leurs der belastingen, omtrent den kostelooze ouderdomsrentetoeslag, ge troffen. Het aantal en de bevoegdheid van deze commissies zijn door den. Minis ter van Sociale Voorzorg en Volksge zondheid en door den Minister van Fi nanciën vastgesteld. Die beroepscommissies bestaan uil 1. Een lid door den Minister van Financiën benoemd 2. Een lid, door de Bestendige Depu tatie benoemd 3. Twee leden;, door den Minister van Sociale Voorzorg en Volksgezondheid benoemd 4. De arrondissements-commissaris, of een door den Minister van Justitie aangeduid magistraat. De leden van. de beroepscommissies zijn, voor een driejarig termijn be noemd. Het lid, benoemd tot. vervanging van een afgestorven of on.tslaggevend lid, voleindigt zijn opdracht. De arrondissementscommissaris of de magistraat, bedoeld bij artikel 2, 4, is rechtens, voorzitter van de commis sie; in geval van afwezigheid, wordt hij vervangen, door het oudste lid. BISDOM GENT Z. H. E. Mgr de Bisschop heeft be noemd tot Pastoor te S. Amandsber; den, E. H. C. Palms, pastoor te Zelzate; tot Bestuurder van het S. Aloisiuscol- lcge te Ninove den E. H. A. Steyaert, leeraar aan het Bisschoppelijk College te Geeraardsbergen tot Bestuurder van het Onderwijsgesticht der Zusters van Liefde te E.ekloo, den E. H. C Mets, candidaat in de Wijsbegeerte en Let teren, professor aan het Bissclioppc lijk College te Ronse; tot Leeraar aan het Bisschoppelijk College te Gee raardsbergen de EE. HH. L'. De Smet en E. Schatteman, priesters in het i minarie» V iHttANtr V'.v -V, Een artikel van M. Bruno Wchncr, in de «Djuitsche Allgemeine Zeiturig», wijst op het belang der AnlWerpschc meter hoog zal zijp geplaatst zal wor- tunnels. voor het Autoverkeer en liet pen op de hoogte, in de nabijheid der verkorten van den weg naar dc kust. overblijfsels van dit middeleeuwsch Het artikel verstrekt bijzonderheden kasteel, over den bouw? der tunnels cn zegt dat, dit werk de kroon spant onder dc soortgelijke werken na den oorlog uit gevoerd. N.D. DE BÈSi'RAING. De beeldhouwer DemaneiMs belast met het vervaardigen van een reusach tig beeld van Onze Lieve Vrouw van Beauraing. Men weet dat dit beeld, dat twintig Vergadering van het Technisch Komiteit der Versterkingen Gisteren middag te één uur vertrok in het Ministerie van Landsverdediging te Antwerpen het stoomschip «Elisa- jvergaderd. Dc lieer minister D.evèze bethville» naar Congo. Er was groote heeft zelf deze belangrijke vergade- belangstelling, die te verklaren is doorjring willen voorzitten tijdens dewelke het vertrek van talrijke missionarissen de verdecling cn de benuttiging van de met aan hun hoofd Z. II. Mgr. Ed. Van jcrediclcn, die zullen aangevraagd wor- Goethem de nieuw"?» Vlaamsche Missie-'den om de grensverdediging te verze- bisschop der missionarissen van liet keren, definitief werden vastgesteld. H. Hart van Borgerhout. Deze moedige) Waren aanwezig: licutcnant-generaal missionaris heeft reeds 31 jaar xnis- (Termonia, vlcugel-adujdant "des Ko- siearbeid achter den rug, waarvan 22 nings; licutcnant-generaal Cuinont in Papua en 9 in onze Kolonie. licu tenant-generaal Blancgarin; luite- VerderWaren onder de vertrekkers nant-generaal jonkheer de Gallatay volgende missionnarisscn. licutenanl-generaal Nuvten, vleugelad- Eerw. Paters van het IT. Hart: Van judant des Konings, hoofd van den ge- der Kinderen E., iDelafaillc IT., Frans- jneralcn staf van het leger; generaal- sen R., Van der Beken! L.. Póppo F., majoor Carbonnelle; kolonel slafbre- Ballon J., yan Gorp J., Fontein P. en volhouder Duvivier, kabinctshoofd van Landsverdediging Redant P. Eerw. Pater Dominicaan Rahier II. Eerw. Paters Capucicnen.: Maes F. en Symoens N. Eerw. Paters' Jezuïeten Penoy P., Peseheur G.f 'Jetzen II., Picard J. Eerw. Paters van Premonstrcit Hulsebaut J. en Meeus J. Eerw Pater Redemptorist: Despas P. Eerw. Paters van den H. Geest Van der Heyden J., Seyssens M„ Postel mans J., Rosé F., Verstappen J., Smec- man J. en Yan Ekcrt P. Eerw. Zusters van St. Francïscus van Sales': Diulillieul G. en Billiau M. Het schij ondernam zijne 72ste reis, onder bevel van kapitein Biebuyck. Aan boord bevonden zich 85 passa giers van 1ste klas, 87 van 2e klas cn: 2 tusschendekpassagiers, ter bestem ming van Congo. Ter bestemming van L'obilo waren er ingescheept: in le klas 22 passa giers, in, 2e klas 10 en in lusschondek 13 passagiers. Een reiziger 2e lias voor Teneriffe. De lading bedroog 'ongevers 2,000 ton allerhande goederen» den minister van kolonel der Genie Fontaine; majoor, stafbrevcthoude.r Matagne, secretaris. Vrijdag namiddag had eene verga dering plaats in het ministerie van «ar beid en nijverheid om de middelen te bespreken om een einde te stellen aan de slaking in de lucifernijverheid. Aan wezig waren de bestuurders all^r fa brieken, waarin geslaakt wordt. De arbeiders hadden een 15tal afge vaardigden. A. Nijs, adjunct kabinetshoofd van den minister zat de vergadering voor. Hij stelde voor de looncn met 2 procent vanaf 1 October te verminde ren en met 5 vanaf 15 October. Dc vertegenwoordigers beider par. tijen! verklaarden dat zij verslag zullen uitbrengen over het vqjbrstcl van M. Nijs. Men hoopt dat mórgen eene oplos sing zal kunnen getroffen worden»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1