over sn uit de K. fl. J. Tegen de Taksen 26 MM, de Broqueville en Jaspar te Rome Aanstelling van den E, H, Poelaert als Pastoor te Denderleeuw Dinsdag Sept. 1953 ALLERLEI Een nieuw Aanvalsplan van Duitschland De Dinaso's te Gent DE MISDAAD De Snelheidsmatch Belgie-Duitschland xxxix jaargang NummER 220 Kerkstraat, 9 to 2i Aalst. Telefoon 114/ DAGBLAD 20 Centiemen UitgeTer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrend. AALST, Agentschap Havas, Adolf, Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. O, 2, H. Cyprlanui Zonop5,42Zonaf5,41 E. K. 26 V. M. 3 DE LAATSTE WEEK We beginnen nu de laatste week vftn hot Kajottersjaar 1932-33, Weer aen jaar.., en vlug it voorbij gegaan ook, temsir omdat er danig veel gobaurd ia in het Kajotfterabedrijf tijdena dat jaar. Als wa maar even ter loops willen terugblikken ONS BLAD: dit jaar ia hel orde* woord elk kajofcter sijn klant voor het Kajotterorgaan KAJ (De jonge Werkman) is schitterend verwezenlijkt. Elke maand worden nu meer dan 24,000 losse nummers geplaatst door onze leden zelf. Zoodat we nu, met de leden zelf, plus de abonnenten, een oplage hebben van meer dan 50,000 exemplaren maandelijks. Vraag eens ■an drukkers-uitgevers of «oo'n oplage iets botaokant In Vlaanderen Dan de Kajotterswerking voor de Paasehbieeht en Communie. In het Vlaamsche land werden, door de Ka jotters alleen, over da 150.000 Paasch" manifesten verspreid I Honderden jon ge arbeiders hebben door da Kajotters- uitgenoodigd, weer de innige vreugde gekend van het groote Paasohfeest. Overal worden, na de Paaschmis, in tieme feestjes ingericht voor de Kajot- tors en de vele nlet-kajotters die met hen hun Pasohen hielden. Op vele plaatsen hebben zich roerende tooneel- tjes afgespeeld van jonge arbeiders dia na vele, vele jaren weer de Paaseh- vreugde gesmaakt hebben. Daarover moet ge Kajotters hooren vertellen Dan onze tweede Propagandaweek. Met een praehtig spociaai nummer van hun blad, gansoh gewijd aan de crisis en do werkloosheid, aijn de kajotters triomfantelijk door straten en stegen getrokken. Overal betoogin* gen, feestjes spreekkoren. Met de meests moderne middelen werd overal da kajottersgeest on het Kajotters- optimisme tot uiting gebracht Overal is de Kajottersleer binnengedrongen, ovoral heeft men ons Ieeren kennen als de onversaagde nieuwe Kristhjeugd die was van haat en geweld krachii& bouwt aan het herstel van de verwarde an ineenstortende wereld. De bekroning waren onzs Studie weken. Gansoh het jaar 1932-33 was een jaar van hernieuwing in de Kajot- torsmethede, hernieuwing van de ka* ders nieuwe leiders, meer en diepere vorming der leiders, steviger ingericht kajotterswerk. En de zeven studiewe ken, 1 voor gewestelijke leiders en 6 voor plaatselijke leiders, zijn dan ook •en hoogtepunt zonder weergagaweeBt. In volle crisis, ten kosta van vele en aware offers, zijn 2000 leiders 4 dagen samengekomen om zich te vormen voor hun moeiljke maar schoons taak. Om zich in studie en gebed voor te beraiden op het veelomvattende en veoieisehende en dringende werk der ontvoogdingen der verkristelijking van an arbeidende jeugd. En zolfs S. J. W. hot orgaan der socialistische jonge wachten, heaft •rkaad dat zij niet in staat aijn zulk degelijk werk tot stand te brengen als da K, A. J. deed voor de vorming harer leiders. Dat zijn enkele uitzichten van de kajotterabedrijvigheid tijdens 32-33. Er is niet zoozeer uitwendig werk geleverd. Alle aandaoht werd gericht op vorming, versteviging, werk naar da diepte meer dan in da breedte. Het is ean jaar van zeer greote beteekenis geweest in de Kajottersbeweging. Brief van ZEm. KardPaeeelt Bij dit alles zal het de Kajotters ten zeerste verheugen, dat Z. H. de Paus zelf onze paaschpropagande volmon dig heeft goedgekeurd en aangemoe digd. Z. Em. Kard. Pacoall, «Uatssekre- taris van Z. H. de Paus, schreef name lijk op 18 Oogst vanuit de Vaticaanstad een brief aan Z- E. H. Cardijn, waaruit we volgende regels aanhalen Ik voel me bijzonder gelukkig u te kunnen melden dat de Heilige Vader met de meeste voldoening kennis heeft genomen van uw schrijven en van het verslag dat u Hem hebt toe- 'gezonden over de propaganda voor Paasohkommunie, welke dit jaar in Belgis werd op touw gazet door de vier takken der Katholieke Arbei- dersjeugdbeweging. v Desa Paasohaktle verdient voorze- ker gerangschikt te worden tusschan de schoonste en heiligste werken der Katholieke Aktie, en de Heilige Vader, die niets zoozeer betracht dan da uitbreiding van het Sooiaa! Rijk van Onzen Heer Jezus Christus, Zie onderaan volgende kolom. AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenlge dagen zullen Kwijt schriften aangeboden worden voor de hernieuwing dec driemaandelijksche abonnementen. WIJ verzoeken beleefd onze abonnen ten te willen zorgen, dat de kwijtschrif ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. Feestelijk onthaal vanwege de Italiaan- sche pers De '«Popoio di Roraa>; groet met vreugde en belangstelling den verte genwoordiger der «yriendennatie», die zijn verlof in Italië komt doorbrengen. De «Messaggero» schrijft «Fascistisch Rome ontvangt haar grooten gast met diepe genegenheid. Het is gelukkig Belgie's eerste minister gedurende en kelfe dagen in de stad met haar roem rijk verleden uit de oudheid en het in drukwekkend getuigenis van haar. ede le grootheid te mogen herbergend. M. de Broqueville bij den H.. Vader De Heilige Vader ontving M. de Bro. qucville, eerste-minister van Belgie, die vergezeld was van zijn kabinets overste M. de Lichterveldc en van Mgr Voghel canonisch-raadshecr bij bet Belgisch .gezantschap bij den Heiligen Stoel. Mgr Pizzarde, secretaris 'der binnen landsche zaken, heeft den minister president gegroet namens den staats secretaris 'die afwezig is. M. de Broqueville werd bij' "den Paus ingeleid door Mgr. Caccid Dominioni, kamerheer. Het verhoor duurde 50 minuten. In eten loop van het onderhoud overhan digde 'de Paus aan den Belgischen pre mier de medalie van het Heilig 'Jaar voor Mevr. de Broqueville. Na het verhoor begaf het hoofd der Belgische Regeering zich naar St. Pie- Lers Basiliek om er; op het Graf van den Heiligen Petrus te gaan bidden, en bij Mussolini M. Mussolini heeft M. de Broque ville ontvangen, met wien hij zicli ge durende bijna een uur onderhield. Ook M. Jaspar bij Mussolini M. Mussolini heeft M. Henri Jaspar, Belgisch minister van geldwezen, ont vangen. Een wandeling in de Eeuwige stad M. de eerste minister de Broqueville, na zich naar het gezantschap van Bel gie te hebben begeven, heeft Zaterdag namiddag nog een lange wandeling ge maakt in Rome, ten einde de bijzon derste monumenten te bezichtigen. M. Mussolini gaf een diner ter cere van M. de Broqueville M. Mussolini heeft Zaterdag avond een diner gegeven ter eere van graaf de Broqueville. Onder de genoodigden bevonden zich: prins de Ligne, gezant van Belgie; graaf de Lichtervelöe, ka binetsoverste van M. de Broqueville baron de Ulbsch; graaf Vannutelli de onderstaatssekretarissen Asquini cm Messöna'; graaf Ciana Federzonl Buti; M. Cerretti, gezant van Italië te Ber lijn prins Boncompagni-Ludovici g markies SolCro Dombarge; M. Piero Parini; prins Colonna; graaf Senni en markies Paulucci. Niet meer door België uit vrees voor Engeland Het Duitsche leger zou dooc Zwitserland trekken In een artikel van tien Londensctïen briefwisselaar van de Illustrowan Kurjeq Codzienny» en van de Métro- pole» onthult deze een aanvalsplan, daé door den (Duitsche rijksweermi nisier ineengezet zou. zijn. Volgens dit plan zou, in geval van vijandelijkheden, Duitschland, geen aanval op Frankrijk meer wagen door Belgie teneinde te voorkomen, dat Groot-Britlannie onmiddellijk aan den strijd zou deelnemen. Het Duitsche leger zou thans 'door Zwitserland trekken om Frankrijk' bin nen te vallen. In een enkelen nacht zouden de aan de Duitsche grens gelegen Zwitsersche munitiefabrieken kunnen worden op geblazen. Het iPjiiitsehe leger zou' daa 'de noor delijke dalen bezetten en zoo naar de Jura trekken! waar de Fransche ver- sterkingswerken slechts -zwakken te genstand zouden kunnen bieden. Het Duitsche leger zou ten zuiae van Bel fort, voorbij de Rijnforetn, Frankrijk binnentrekken, teneinde Ge.neve te be machtigen. Zoodra deze stad ingeno men zou zijn, zou de weg naar Lyon openliggen. (De tegenstand van Frank rijk aan den Rijn zou verzwakt worden. Elke militaire beweging voorbij de Al pen zou verlamd worden, terwijl 'dé verbindingen van Frankrijk met Al ger ie bedreigd zouden zijn. Te Berlijn gelooft men, dat onder deze omstan digheden Italië niet zou kunnen weige ren aan! don aanval deel te nemen. Pa id js zou dan als het ware in den fug aangevallen en ingenomen worden. Woelingen om hun nieuw lokaal Een van hun volgelingen gekwetst De Dietsche nationaal-solidaristten, aanhangers van Joris Van Severen, hebben te Gent, iru de Korte Meirc, n. 6, oen nieuw lokaal geopend. Zaterdagavond hadden aldaar woe lingen plaats. De Dinaso's zelf hadden zich in de gang opgesteld met bun knuppels en met groote honden. Ook de politie en de rechterlijke brigade bevonden zich in de omgeving om on geregeldheden te voorkomen. Op een gegeven oogenblik verliet' een Piinaso, de 25-jarige Emiel Van 'der Steene, uit Bissegem, het lokaal. Hij werd een eerste maal overvallen in de Zonnestraal en een tweede maal op den Ncderkouter, door drie mannen. Een hunner bracht hem een slag toe met een puntig voorwerp. Van der Steene werd gewond aan het aange zicht en moest in een naburige apo theek verpleegd worden. Een onderzoek is ingesteld teneinde den aanrander terug te vinden. Zondag was het lieve dorpje Dender leeuw in volle feest, -t Was er immers de viering Aan hun nieuwen pastoor, E. H. Poelaert. Ieder christen van Den derleeuw aanzag het zich als een dure plicht zijn nieuwen herder een feeste lijke ontvangst voor te bereiden. yan in den vroegen morgen waren allen reeds te been om de laatste schikkin gen te treffen. Het rnokkig weder kon niet verhin deren dat overal, ten minste aan die huizen waar de bewoners hun herder met een minnend hart verbeidden, prachtige, guirlandcn waren aange bracht., met tusschenin bloemen en kransen. De driekleurige vlag wapper de er doorheen, om aan de gemeente een nog meer feestelijk uitzicht te ven. Aan het Slrookapelleken zou men bijeen komen, 't was daar ook dat men dert nieuwen pastoor zou afhalen. Rond 2,30 ure kwam E. H. Pastoor Poelaert met de andere geestelijkheid aan. De burgemeester van Denderleeuw, de heer Rollier kwam vooruit en heette in naam der christelijke bevolking van Denderleeuw den nieuwen herder har telijk welkom. Dan zette een prachtige stoet zich in beweging, om langs den weg van Huisegem de kerk .te bereiken. Eerst zag men een groep autos met de politie. Verder liet rijtuig van den E.H. Pastoor, vergezeld van de E. II. Deken van Ninove en zijn getuigen. Daarop volgde het schepencollege, verder nog een tweede met de andere gemeente raadsleden. Aan de kerk gekomen overhandigde men de sleutels der kerk aan den E. II. Pastoor. Hij werd vervolgens hartelijk welkom gcheeten door den heer dokter Baeten, voorzitter, van den kerkraad. Men ging do kerk binnen, en na Tien de geloovigen. In een ommezien was de tempel Gods gevuld met dorpelingen die bij de feestelijkheden tegenwoor dig wilden wezen. In een ommezien was de kerk dan ook bomvol. Na de geloofs belijdenis ging Se E. H. Walter, pas toor-deken van Ninove, over tot de li turgische aanstelling. Daarna beklom bij den kansel en richtte lol de bewo ners van Denderleeuw een treffende toespraak. Dan sprak hij tot' hun her der over de plichten die hij le vervullen had ten opzichte zijner parochianen en drukte de hoop uit dat hij, evenals zijn broeder, E. H. Poelaert, pastoor van Sle-Theresia. ieverig zal werken tot heil der parochie, die aan zijn va derlijke hoede werd toevertrouwd. Hij eindigde zijn rede met den E.1I. Pastoor geluk te wenschen met zijne benoe ming. D,e kerkelijke plechtigheden werden gesloten met een prachtig Tc Deum. Daarna had een vriendelijke ontvangst plaats in de'pastorij, terwijl in de ge nu ente de feestelijkheden werden voortgezet. Wij wenschen aan den nieuwen her der een vruchtbaren zielenoogst'. Ad mullos annos... voelt 2lch overgelukkig nu Hij sie' dat g|) een der beste middelen hebt gevonden om d't Rijk te vestigen In de zielen der werklieden, en, doof de n weleprekendheid van het goede voor- i» beeld, in hun families en in de maat» schappij. In dt vurigste daukbetulging tol den Gever van alls goed en u geluk- wensohend om uw ijverig medewor- ken tot het bereiken van zoo achoone uitslagen, zendt Zijne Heiligheid van gan9oher harfee voor u zelf, voor uw bewonderenswaardige apostelen der u Paasohaktle, en vcor hen die deze «heiligste der verplichtingen hebben vervuld.een zeer bijaonderen Aposto- n lischon Zegen. Daar zijn wij gelukkig om, en dat is voor ons een spoorslag en een reden te meer om dit jaar met nog maar geestdrift en toewijding dePaasohaktie van dit jaar en al het andere Kajotters werk, aan te pakken en doo" te vorken! En nu vol vuur naar het nieuwe Kajottersjaar I KAJE6 Eene dochter, die haar vader doodt' en hare moeder in levensgevaar brengt. T Is verschrikkelijk, weerzinwekkend De dagbladen wijden er ellelange artikels aan1, en 't publiek leest ze... gretig. Leedvermaak... Ik denk- van neen, maar 't is nu eenmaal waai': het gruwelijke, met schrikwekkende, het monsterachtige zal ik zeggen, trekt nu eenmaal de groote nieuwsgierigheid der mensehen aan. Wie verloopt do kans om 't schavot te zien werken, waar de beul het hoofd van een mis dadiger van de romp scheidt Wel ke films worden 't liefst door het pu bliek gezien. iDeze waar moord en brand en misdaad de hoofdrol spelen. Zoo zijn de menschcn. En nieuwsgie righeid is een algemeene ondeugd." Maar laat ik terugkeereu tot mijn onderwerp. Een jeugdig meisje heeft haar bloedeigen vader in koelen bloe de van het leven beroofd. Een kind dus dat zijne ouders naar het leven staat. We kunnen ons zulk drama moeilijk voorstellen, moeilijk inbeelden de tegenstrijdigheid, die in zoo n gebeu ren ligt is le groot. De liel'de van ou ders tot kind en van kind lot ouders iwederkeefig is iels te heilig, le edel en te verheven; en de ontaarding die al - deze gevoelens met de voeten li apt, die nog veel verder gaal: die niet al leen het liertc sluit voor eerbied, liefde en dankbaarheid, maar die zelfs de misdadige hand van een kind vermag op te heffen, om een doodend vergift aan z'n ouders toe te dienen, dal alles vormt, een le groot contrast, dal. klinkt te onmenschelijk, om over zoo iels kalm te kunnen redeneereu. Dat kan slechts walging en afschuw in ons op wekken en we zoeken naar geene aan leidingen, die verzachtende omstandig heden kunnen pleiten, omdat we die toch niet zouden kunnen aanvaarden. Violette, diep gevallen, bezwarende met zulke ijselijke misdaad haar ge weten, voelde zelfs geen berouw, maar ging voort een genotvolen liederlijk leven te leiden, tot den dag harer aan houding. Diari kwam het meest dramatisch L o one el van heel dit droevig gebeuren: de ziekelijke moeder, nauwelijks aan den dood ontsnapt, wordt bij hare dochter gebracht. Op dat oogenblik won het menschelijke. het van het heest bij cle moordenares. De misdadige koel bloedigheid en de crimineels "kalmte; braken af en het ijs, dat voor goed dat herte scheen omvat le hebben, smolt weg en al de gevoelens, die tot op dat oogenblik doocl en versmoord schenen, vonden den zoo lang versperden uit weg. Met een schrille kreet van be rouw, snikkend weenend, als gebroken, viel de ontaarde dochter voor de voe ten van hare zoozeer miskende moeder, neder en bad om vergiffenis.. Hartver scheurend. droevig, tooneel «Slechts na uwen dood, als gerechtig heid zal geschied zijn, zal ik u verge ven». zoo luidde het antwoord van de; moeder. Was dat antwoord hard, 'dat vonnis te groot In vergelijking met de grootte der fout: neen. En toch klinkt net ons vreemd in de ooren, als onna tuurlijk zelfs, 't Is dat we de grenze- looze liefde van een moederharle ken nen, de liefde van eene moeder tot een kind. 't Is omdat we weten, dat een moederherle, als is het nog zoozeer vertrapt, verstooten en miskend, toch nog met evenveel warmte kTopt voor haar kind. voor haar vleescli en bloed, en laat dat kind een misdadigster zijn,, moederliefde slapt over alles heen. Zal de moeder van Violette woord houden Zal ze hare dochter niet voor haren dood vergeven Ik meene dat ze haar moeder-zijn! hier wil op zijde houden, dat ze heur, herte wil geslqten houden, dat ze de stemme van dat moederherle wil ver smoren; maar ja. tenslotte is cnl blijft ze toc-h de moeder en spoedig zgl ze aan den natuurlijken drang van hare moederlijke gevoelens niet meer kun nen weerstaan, weder nog maar alleen de moeder zijn van haar diep-gevallen kind, zal ze toegeven en de verloren dochter in hare armen ontvangen eü vergeven... Zoo toch is "eene moeder. Wij zullen het misschien niet kunnen hegrijpen en het hoofd schudden en verder den ken.... maar zij. zij is de moeder, hef edelste aller schepsels. Be Duitsche ploeg Richter Steffes, die Zaterdag bij de opening van het Brusselsch Sportpaleis de snelheidsmatch won tegen de Belgische ploeg met 23 punten Legen 25. Betooging van Öe eigenaars deij auto* vervoerwagens te Brussel Naar het' initiatief van 'den ;«Bur- £crstrijd» van Kortrijk had e.r Zondag namiddag te Brussel een belooging plaats waaraan een driehonderdtal au-, tomobiels- vervoertuigen, grootendeels bestaande uit vrachtwagens, en enkele auto's deelnamen. De eigenaars dezer voertuigen eischen namelijk "de «af schaffing der wet van 15 Augustus, dié een taks van 20 ten honderd op het au le-ver voer oplegt. Het grootste deel der betoogers was uit Kortrijk geko men, waar zicli het centrum dor. bewe ging bevindt. Overal uit alle hoeken van het "Vlaamsche land had do oproep jyan he.t komite.it gehoor gevonden^ -

De Volksstem | 1933 | | pagina 1