raag van den Das Oa Blijde Boodschóp, 4 Provincieraad van Woensdag Oct. 1935 *- Öost-Vlaanderen He! Eucharisüscli Gongres van Buenos-Alres in 1934 Bedrog in de Koopwaar De socialist Aubry tot 2 jaar veroordeeld Vreeselijke Autobotsing te Werbomont Trehhing-Gemeentokred XXXIX JAARGOnG HUMMER 226 Kerkstraat, 9 etl 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Geatiemen UitgeTer J. Van Nuffel-De Geruit Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kfngsway, 20 Londres W. C. 2. H. Franc. v.Assisië Zonop5,54Zona!5,,24 L. K. 11 N. M. 19 VOOR VERNIEUWING DES HARTEN Met d« cuderwetsche manier van maar laten gaan hebben velen in Vlaanderen blijmoedig gebroken. Op den eersten wekroep van Zeden- adel, hebben ze, doelbewust hun plaats ingenomen in den bond voor open bare zedelijkheid, «Zedenadel» immers moet hst leger vormen dat in de nabije toekomst, om wille ven onze kinderen, uit liefde voor ons volk en voor Christus, den hangst^ wekkenden Opgang van de nitts meer ontziende zedeloosheid, hier ten onzent remt en fnuikt. Dagelijks zwellen nog de rangen aan van deze nieuwe kruisvaarders. En dat feit noopt tot vreugde. Uit deze vast stelling groeit het rotsvaste vertrou wen in de eindzege. Zedenadel is 6r broodnocdig, wordt beweerd Kwam maar juist Op tijd, verklaren sommigen Wij juichen uw streven geestdriftig toe. Wij synipathiseeren met het doel VooruitImmer maar vooruit, met uw mooi apostalwerkschrijven anderen. Indien ergens de leutt Voorwaarts gaan en DOEN n moet gelden, dan is het stellig op het veld waar Ztden* adel "arbeidt. Trouwens, da mannen van Zeden- adel geven niet op. Ze zullen herhalen en blijven herha len, waarom het hier gaat, nu zoo jam merlijk allerwegen het schaamtegevoel wegsterft. Ze zullen roepen en voortdurend ver konden, hoog en laag, dat het hier op zedclljkheidsgebied veranderen moet. Zij willen gehoord worden, overal, •n zoo gehoord dat het indruk maakt en er gehandeld wordt. Zedenadel is, wil en zal wezen het S.O.S. in de branding der zedeloosheid, De periode van deligenoe en trek schuit hoort bij het verleden. Die tijd ia lang voorbij. Onzo tijd elscht vlugger, het vlugst motief. Ook van Christen standpunt uit. In onze verdedigingssteilingen heb ben we wellicht te lang gevegeteerd. Hebban we, ten aanschouwen van mnar lmm9r stouter Ingrijpende hei- densche zaden an gebruiken, mis- ■ohien eveneens te lang gezwegen Van lieverlede is ons volk ontworteld ten schade van ziel het meest. Sommigen hebben, met voorbedacht heid van geldgewin, gratig en kwistig allerlei, ook bij ons, te grabbel gegooid. Velen van onze vrouwen en meisjes zijn gaan meedoen, uit kuddegeest, aan dingen die oen eerbaar vrouwenge slacht ontadelen en verminken in zijn Bchoonste geve de zedigheid- Gelukkig maar dat wij, laatslapers nog tijdig uit dezeookzware crisis zijn ontwaakt en veerkrachtig nog opsprin gen konden uit onze bedwelmende schansen- De walm van da giftige atmosfeer heeft, Goddank, ons eruit gejaagd, naar buiten. Weer hongeren we naar frisiohe lucht, naar ware schoonheid, naar konselcwent doorgevoerd christen leven. Opnieuw, als eertijds, willen wa zijn de verkondigers van de hernieuwde blijde boodschap. Als kinderen van het Licht wenschen we, in den dienst van Christus, ons volk weer welvarsnd, sterk en zedelijk groot, Vlaanderen worde, naar Emil Fied ler's woord in Meestere van morgen Als de stad op den berg, van verre zichtbaar, veruit stralend, uit de ver- ten tot zioh trekkend, de stad waar allen broeder en zuster aijn, waar een zon opgaat die nooit virduistert, de liefde, de stad waarheen de ge* slaohten stroomen van alle hemel* streken, omdat zij daar het verlangde der volkeren vinden, omdat daar wo- nen de ideeën, die het leven waard maken om geleefd te worden, da goedheid, die htt leven schoon ver siert, de broederhand, die het trekken door de straten dss lsvens verlicht, de hoogaohtlng voor de menschelijke waardigheid, waarop ieder menschsn- kind een recht heeft door zijn gs- boorte. Voor alle gewenschte Inliohtingen in deze. «taan wo gaarne voor eenieder ten dienst. Hoofdsekretariar.-, ZEDENADEL. 16, Cronjéstraat, Borgsrhout, (Antwerpen) Al (Vervolg en slot)] we ons afvragen: «Waar 'gaan wc naartoe t.t.z. welke vormen gaan dc Staten aannemen en welk zal het economisch stelsel der toekomst zijn, willen wij ons niet wagen aan profecv; want niets is zoo gevaarlijk, als men met de waarheid in vriendschap wil blijven leven Wie herinnert zich de kersversche voorzeggingen van. citoyen Van der Vel de niet. toen hij den triomf van het socialisme, en voornamelijk in Duitschland voorspelde Hoe diep moet zijn" ontgoocheling zijn Neen, wij willen alleen de oogen even openen en kijken wat er te zien is, om er verder eenige gevolgen uit te trek ken. iDat. we honderd jaar onder het libe ralisme leefden weet iedereen. Het liberalisme, dat het knechtschap der gilden, de overmacht van Koning en adel, de vrijheid van: geweten, ge paard met tal van andere vrijheden, v.ilöe veroveren, met het inzicht ons weelde en welstand te brengen op zil veren schotels, die spijtig genoeg, ge durende de groote helft der verleden eeuw, nooit de tafels' der, armen bereik ten en onvermijdelijk de afgunst der zwoegers moesten opwekken. Wij willen niet beweren dat ik het liberalisme alles verkeerd was. Maar het heeft de zedelijke waarden en eerst en vooral de groote zedelijke kracht van den godsdienst miskend en al zijn geloof gesteld in de materie. Dat was zijn onvergeeflijke fout. Zeer te recht heeft men gezegd en herhaald, dat het liberalisme het so cialisme heeft gebaard. «Denkt men, schreef de Tocque- ville een liberaal reeds in 1859, dat. de 'democratie, n© de feodaliteit en de Koningen te hebben overwonnen, zal terugdeinzen voor de burgers en de rij ken Zal zij zich inhouden nu zij zoo machtig en haar tegenstrevers zoo zwak zijn geworden ("f)Y De consequentie van het liberalisme - zonder God en zonder christen©; mo raal moet onvermijdelijk leiden tot de macht van het getal, tot klassenhaat en klassenstrijd, met al hun droeve ge volgen. Asl we nu zeer vriendelijk" willen zijn tegenover de liberalen, kunnen we zeggen, dat we de inzichten van de stichters van het liberalisme niet wil len verdenken, doch de middelen om hun doel te bereiken, schoten to kort. Ook hetzelfde moet men bekennen van het socialisme. Als men 'de werken der eerste socialisten leest, dan is men getroffen door de groote liefde, die hen bewoog voor den kleinen man. Al hun' 'droombeelden, al hun... zottigheden (Prondhon, Louis Blanc, enz.); hadden een humanilaireu; ondergrond. Maar hun stelsels deugden niet en moesten uilloopen op de verwarring en het fail liet die we heden beleven. Een machien, een gebouw, een tun nel, bouwt men op volgens de regels der. mokaniek en physiek; als al de deelen goed in elkander sluiten, als elk deel de functie volbrengt, waartoe hel bestemd werd. en beantwoordt, aan de wellen der rede, 'draaiï die rnachien, staat het gebouw, dwingt dis tunnel on zo bewondering af. De menscli echter is niet van ijzer, steen of beton; de mensch is een levend wezen, met een lichaam dat moet vol daan, alsook met een. ziel die niet mag vergeten worden. Liberalisme en socialisme hebben al leen voor het lichaam willen zorgen (zonder er in te gelukken van dc zielsbehoeften, hebben ze allebei pri- vaatzaak gemaakt. Wie dennkt er nog aan het oude li beralisme te verdedigen Verzwindt die leering niet overal uit het leven der volkeren Wel trachten zijn volgelingen het oude schip te kalfateren en te kleuren zoodanig, dat men; er de oude blauwe bark van vroeger niet meer onder her kent; maar tot wat dient dat X En liet socialisme Ondergaat het geen krisis, zoo hoog, zoo diep, zoo breed, dat alle roode in genieurs en arehitektcn: er den kop bij verliezen Weten de doctors ofte wetenschap pelijke-socialisten nog wel wat te gaan vasthouden van het oude Marxisme Spreekt men niet ernstig van de bena ming Werkliedenpartij te laten varen voor iets meer burgerlijks Schrijven vooraanstaande socialisten niet open lijk, dat het socialisme, met zijn god deloosheid nooit den mensch zal be vredigen, en sturen zij niet aan op een soort neo-protestantisme, idat toch een sopke godsdienstigheid over het cialisme zou gieten Intusschen loopt het socialisme over al verloren. In! Rusland loopt het uit op de bit terste volksellende. In Italië weten dc jonge mensohen niet meer wat. socialisme is of was In Duitschland vindt men geen spoor meer van. het socialisme (zoo min als in 1914 toen de oorlogsibudjetten moes ten gestemd worden). In andere kleinere landen verloor liet alle bcteekenis. Alles doet dus voorzien, dat n/ocli het Liberalisme, noch het Socialisme in de toekomst do Staten en dc volkeren zul len beheeern. Dus Geen tcugellooze vrijheid Dat liedje is uit. Niet de dood der persoonlijke vrij heid onder den druk een.er doorgedre ven Staatseconomie Dat ook is ver leden tijd. Over liberalisme en socialisme Wordt dood-eenvoudig een kruiste gemaakt. •Dit is geen voorspelling. 'L Is de taal der feiten. Wat zal het stelsel der toekomst, zijn Zal de dictatuur het winnen op het parlementair regiem Zullen de andere landen van Euro pa eindigen op Mussolinisme of Hille- risme En zal ten slotte, de dictatuur - als persoons.gezag verondersteld dat ze lukt kunnen stand houden, eens, dat 'de omvorming van staat en economie zullen voltrokken; zijn Op al die vragen kan niemand be slist antwoorden. Wij zullen in 'den loop- -der volgende weken enkele studies bespreken, welke links en rechts door bekende persona liteiten nis stelsels der toekomst wor den vooruitgezet.. Zitting van Maandag, 2 Oktober. Onder voorzitterschap van het oud ste lid der vergadering, heer de Tra cy, werd Maandagmorgen, om 10.30 u. de Provincieraad van Oost-Vlaanderen geopend, om de (besprekingen over zij ne begrooting, te treffen maatregelen, toepassingen en meer, aan te vangen. Heer Gouverneur Wevler deed de openingsrede, die wij als volgt samen. jgadering- den dag van den Fransehen vatten Nalionaten Feestdag. Deze werd ge- Een der zwaarste bekommeringen ;Vierd in de Kapel van de Broeders der van dezen tijd, wellicht de zwaarste naast de financieele met dewelke ze overigens nauw verband houdt, is het vraagstuk van de werkloosheid Eertijds, in jaren van rampspoed werd de geteisterde bevolking aan haar lot overgelaten, De gevolgen hongersnood, sterfte en andere onhei len zijn ons bekend. De sociale evolu tie heeft echter verandering gebracht in dien toestand en steun wordt nu De toebereidselen voor het aanstaan de Eucharistisch Congres te Buenps- Aires worden met toenemende drukte voortgezet. De in de fouitenlandsehe collectiviteiten ontstane geestdrift is een gelukkige voorbode van het welsla gen van het nakend congres. De afdeeling .werd gevormd onder, voorzitterschap van Pater Basile Sar- Ihou en hield hare eerste openbare ver- Christelijke Leering en bijgewoond door de diplomatische en consulaire agenten van dit land en een groot, aan tal te Buenos-Aires verblijvend© Fran sehen. Pater Alberto de los Bucis, superior der Augustijnen is voorzitter van de Spaansehe sectie genoemd; deze liet reeds' talrijke Eucharistische artikelen in de pers verschijnen, en zij werkt thans aan de inrichting eener grool- (1 y De la Democratie en Amërïque Paris, Pagnerre 1850. EGO. aan de geteisterde bevolking kend, om in de noodzakelijke nood druft te voorzien. In tijden van. financieelen bloei zou deze taak niet zoo zwaar vallen, doch geldelijke moeilijkheden houden ver band met economische. iD,c bronnen van inkomsten zijn le gering, en toch heeft, ons land op uiterst bevredigen de wijze dezen plicht van tegemoetko ming volbracht. Spreker wijst dan op de misbruiken op gebied van werkloozen- en pen sioenbetaling "net toepassen van go- stemde wetten deed het cijfer dö'r werkloozen dat in de maand .Tanuari in het Gentsohe nog 24.375 was tot 17.078 dalen, hetgeen eene verminde ring van 7297 uitmaakt of 30 per cent. Werkloozen-ondersteuning aan de zen die ze van noode hebben, en 'dat in voldoende mate, moet regel zijn, doch de waarlijk rechthebbenden m de eerste plaats, zullen er aan houden dat de strijd tegen de misbruiken on verbiddelijk wordt voortgezet. De Provincie Óóst Vlaanderen heeft zich de zwaarste opofferingen getroost, ide uitgaven die in 1929, dus vóór 4 jaar 359.888 frank bedroegen, klom men in 1932 tot 35.048.443 frank en de vermoedelijke uitgaven voor 1933 zullen 32 millioen1 frank bedragen. Niemand weet hoelang de econo mische depressie en de daarvan af hangende werkloosheid nog zal duren. Men weet zelfs niet of, hij de wederop leving van ïïandel en nijverheid, de Nadat de heer gouverneur op dc we- dorzijdsche plichten en .rechten van werkloosheid gansch zal verdwijnen, eenieder had gewezen, deelde hij mede dat in ruil voor den verleenden steun, de Provincie, de gemeenten en de open bare besturen, de werkeloozen mogen opeischen tot het uitvoeren van; wer ken van openbaar nuF. Nadat de heer Weyler gevraagd heeft met. <breeden geest alle kwesties te on derzoeken, verklaart hij, in naam van Zijne Majesteit den Koning, den Pro vincieraad van Oos't-Vlaanderen ge opend. De heeren Thuysbaert en Ru-bbcns lieten zich verontschuldigen. Het bureel wordt dan samengesteld als volgt Voorzitter, heer Thuysbaert; ondervoorzitter, heer Van Sweden; le den heeren Matlhys, De Smet. De Rop, Van Damme, Quaestors, Van Mosscvcl- de en de Tracy. Dindsdag. 3 en Woensdag, 4 October zullen de commissies vergaderen, verslagen zullen vóór Dinsda toege-'sche betooging. met de medewerking tüe groote meerderheid der automo bilisten erkent zonder moeite dat en kel het gebruik van een gêïïende olie, het leven en de kracht van bun motor, bewaart. Maar het bedrog valt ook de produkten van goede kwaliteit aan. Ga dus altijd goed na of de waar die gij koopt, wel degelijk de gevraagde is. De ongeschonden waarborgband van de bidon olie Shell, van den zegel van "den olie-wagen Shell, zullen u de verzeke ringen geven dat gij de olie zult ont vangen die uw motor beschermen zal. De tonnen olie Shell zijn gelood en de groote vaten zijn» voorzien van on breekbare ban den. Hebt gij het Brocbuur Shell over bet smeren al gezien Dit zal u gratis op' aanvraag gezonden worden door de Belgian Shell Company, $1., Wet straat, Q3. Brussel* 2370 Wegens opruiende taal Valere Aubry, secretaris der socia listische mutualiteit van het bekken van Charleroi, die door de boetstraffe lijke rechtbank, aldaar, tob 18 maanden gevangenis was veroordeeld wegens opruiende woorden op een meeting uit gesproken (hij had de soldaten aange zet te schieten op hun officieren wan neer ze bevel zouden geven tegen sta- kers op te lrekken) In beroep gegaan werd Aubry door het Hof van Brussel veroordeeld tot 8 maal 3 maand gevang en acht maal 350 fr. boete;' een totaal dus van 2 jaar hechtenis en 2.800 fr. boete. ,P,e onmiddellijke aanhouding is be volen* der voornaamste personaliteiten uit dc Spaansehe collectiviteit. De Italiaanse© e afdeeling is voorge zeten door Pater Antonio de Monte Rosso, den .vermaarden redenaar van de Capucijner Orde. Zij hield reeds eene algemecnen bidstond in de Kapel van het College der Salezianen, bijge woond door Zijne Exc. Mario Arlotta, .gezant van Italië. De andere nationale afdeelingen richten gelijkaardige betoogingen in, om getuigenis af te leggen van- hunne liefde tegenover Christus in het Hei lig Sacrament. Met het oog op het groot congres van 1934 richten al de bisdommen van Ar gentinië regionale congressen in in October beeft men er in Tucyman, Cordoba, Rosario en Parana. Het uitvoerend comiteit ontvangt nog steeds bijtredingen van bisschop pen uit alle deelen der wereld en be richten over groepsreizen naar Buenos- Airos voor het 32sle H. Sacramentscon1- 1 gres. Van zijnen kant vaardigde Mgr Ara- gone, aartsbisschop van Montevideo een herdel ijken brief u.it, om eene com missie aan te duiden, gelast met de or ganisatie der Eucharistische Propa ganda in zijn diocees ën met de voor bereiding van Eucharistische plechtig heden naar aanleiding van het congres. iP,e primaat van Rumenië, aartsbis schop van Bucharest, M,gr Cisar, liet weten dat hij, naar aanleiding van het Congres, bij gelegenheid van het. Kerst feest ee herderlijken brief zal uitvaar digen. Uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika komt E. P. Mac Gowan, be stuurder van het Latijmsch-Ameri- kaansch persbureel der Nationale Wel fare Conference naar Buenos-Aires, ten einde de meest praktische wijze te be- studeeren om in de dagbladen der JJnie, Canada, Midden_ en Zuid-Amcrika voor het Congres propaganda te maken. Binnen kort instelling van de Ver- voercommissie die alle inlichtingen zal verschaffen bolreffende reizen, stoom schepen, hotels, enz. Alle briefwisse ling betreffende het Congres' gelieve men te sturen Avcnida Alvear, 1660, Buenos-Aires. openbare vergadering en bespreking plaats hebben. De zitting werd om 11,15 ure gelie ven. Een vreeselijke autobotsing had Zon dag plaats le Werbomont, op het kruis- P,c punt der Dood. Een auto komend van 10 Oct., jHouffnlize. gevoerd door een Pool, M. worden neergelegd en dienzelfden dag, Jhllons, en waarin drie personen had- om 2,30 ure namiddag, zal de eerste Kien plaats genomen, beukte op een an dere auto, die uit tegenovergestelde richting naderde en geveerd werd door, Ghonens, van Brussel. Vier perso nen werden door de glasscherven ge wond. Een vijfde was er erger aan toe cn werd zieltogend weg gedragen. De gendarmerie van Chevron opende een onderzoek. M. Bernard Ghenens, 70 jaar, woon achtig le Brussel, brak het sleutelbeen en den rechter pols. Zijn vrouw Maria' Debets, bekwam een diepe wonde aani dc rechterhand. M. Miehei Ganent, 25S jaar die in den anderen wagen plaats genomen had, liep verwondingen opj ever heel net lichaam en kloeg over, inwendige pijnen. Zijn toestand isi zorgwekkend. M. Walter Yallonskv, 26 jaar. bekocht het met een sleutelbeen- breuk. De drie overige reizigers kwa- pion er met enkele schrammen af* 5 p.h. 1933 Trekking van 2 October 1933 R. 510.110 wint 2 millioen frank. R. 734.-583 wint 1 millioen frank. R. 176.977 wint 500.000 frank. Winnen elk 100.000 fr. de reeksen 761.985 743946 282,881 391.874 790.067, AVinnen elk 50.000 fr. de reeksen 1 273.643 493.479 401.807 989.052 845.295 630,283 112.497 230.294 879.587 376.015 901.036 923.503 224651 593.508 752.505 161,112 261.699 928.7.45. 1.05Q.66.1 (.016,812

De Volksstem | 1933 | | pagina 1