5 Onze Diocesane Bedevaarten en de Heiligverklaring van de Gelukzalige Bernadette. Belangrijk bericht voor onze Dnivenmelkers Tegen Sfraatlawijd Versche en Bewaarde Eieren Donderdag Oct. 1933 -vV- VIT ROME KATHOLIEKE STRIJ DERSBON D OPROEP Op de Raadsvergadering- van verleden Vrijdag heerschte er geestdrittige stemming. Er was maar één gedacht en eén wil MMooneerken, lol de S'indegepraal loc Katholieke Strijders, laat de geestdrift van uw leiders in U varen. - Aan het werk. MAANDAG a.s. is. een groote dag voor U. Van nu af aan moet U maar één bekommernis hebbenMie derde Vergadering van den Sirijdersbond nog beier le doen lukken dan de vorige. Een van de sympathiekste jonge leiders van de Katholieke partij zal er het woord voeren Voor U is het een plicht van Katholieke Strijders, op die vergadering aanwezig te zijn. TE BEAURAING De Hertog en de Hertogin van Brabant ontvangen h nn Vergiftigingsverschijnsel te Laken XXXIX JAARGANG NUMMER 227 K«rkslraat, 9 «n 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgtror J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank H. Plaoidus IZonop5,56Zonaf5,22 L, Ke 11 N, M. 19 Buiding/Kingsway, 20 Londre3 W. C. 2. God zij gedankt l zal de blijde in- Stemihingskreet zijn aller Mariavereer- dors, bij hel vernemen der blijde bood schap Op 8 December eerstkomend, wordt, te Rome, de Gelukzalige Bernadette Soubirous heilig verklaard. betracht..4 ein- Lang verwacht, lang del ijk verkregen I 't Woest er natuurlijk van komen en onze erlangende harten hadden het ongetwijfeld wel vroeger gewild, voor de glorie onzer Moeder, voor de meer dere verheerlijking van de gelukzalige Bernadette, voor den verzekerden bloei der bedevaarten naar het heiligdom Lourdes en om eene vaste hand te kun nen leggen aan liet Inrichten van pel grimstochten van Lourdes over Nevers, waar het heilig lichaam der bevoor rechte Bernadette, ongeschonden in een glazen schrijn bewaard wordt. 't Woest er van komen Onze goe de Moeder Maria had het eenvoudige kind der Pyreneeën zoodanig begena digd door haar 18 Verschijningen, dal Bernadette niet alleen door een heiligen levenswandel zou uitstralen, maar den weg der heiligheid tol de hoogste top pen zou bestijgen. Van uit den hemel znu ze genadig op ons allen neerzien, en aan Maria's voeten de gunsten af- srneeken die ons, arme menschcn, zoo broodnoodig zijn. 't Woest er van komen Om wille im mers dezer heiligverklaring, zou de 'roem van Maria zelf wijder om wijder verbreid worden, want de goede chris tenen, on ze zijn vrij talrijk, -die in Bernadette hun betrouwen stellen en tot haar hun toevlucht nemen, zullen de hemelscne Moeder dankbaar zijn en nog vuriger beminnen, omdat hun godsvrucht tot Bernadette een nieu wen prikkel gekregen heeft. 't Woest er van komen Het inter nationaal geworden Lourdes krijgt daardoor een nieuwe bevestiging on goedkeuring door de Heilige Kerk van de verschijningen der Moedermaagd aan de kleine Berna/dette, en eene aan wakkering voor de christen wereld om daar hulp en troost te gaan zoeken. 't Woest er van komen De nood en liet lijden, zijn te allenkante zoo grool, het zedelijk verval is zoo diep, de al- igemeene ontreddering zoo verward, dat in deze droeve tijden de brave ge- looviigen niets mogen verwaarloozen om den hemel geweld aan te doen. Bernadette ook heeft moeilijkheden, tegenkantingen, strijd en lijden ge- kond, meer dan iemand onzer, doch hare liefde en godsvrucht tot' Maria heeft alles overwonnen. 't Woest er van komen De gunsten door de voorspraak van Bernadette bekomen, pleitten zondanig in haar voordeel, dat onze Moeder de Heilige Kerk wel verplicht was ze gelukzalig te verklaren. De drang der geloovige harten bracht de lijdende en de vurige zielen zoo dicht bij haar, dat nieuwe mirakelen, door hare voorspraak be komen. voor hare heiligverklaring doorslaande kwamen .getuigen. Zoo moest men wel tot de plechtige heilig verklaring overgaan. En heeft Zijne Heiligheid niet den 'sehoonsten dag gekozen De begeerte van ons hart had zulks reeds lang ge- wenscht, maar geen schooner gelegen heid toch, dan de 8ste December van dit 75ste jubeljaar. De Heilige Kerk had plechtig het dogma der Onbevlekte Ontvangenis van Maria in 1S54 verklaard. Op den 25 Maart van 1858, tijdeus de ver schijning aan Bernadette. bekrachtig de onze Goede Moeder dat geloofspunt en noemde zichzelf Ik ben dc Onbevlekte Ontvangenis 't Is wel de mededeoling van Bernadette over dat groot voorrecht van O. L". Vrouw, 'dat Maria als dusdanig heeft doen ken nen, vereeren en aanroepen, zoo'daf er nu niet eene kerk noch ^apel meer overblijft, waar het beeld der Onbe vlekte Maagd niet ten .toon gesteld wordt. 't Is echter ook die verklaring, door de .Verschijning aan Bernadette ge daan, dat de H. Kerk zich het meest heeft gesteund, om in de echtheid der Verschijningen te gelooven. Daarom ook past het dat Bemadet- tes heiligverklaring plechtig aan de wereld zou afgekondigd worden, op den schoonen feestdag der Onbe vlekte Ontvangenis, op den 8 Decem ber van het groote jubeljaar. Wanneer eene uitverkoren ziel hel. voorrecht geniet op onze altaren te worden, geplaatst, en aan de vereering der vurige zielen wordt aanbevolen, geschiedt zulks altijd te ROME, in te genwoordigheid van eene uitverkoren toegestroomde menigte. De gelukzalige Bernadette echter telt vereerders in alle landen, van de wereld, want alle Maria-aanroepers zijn vrieniden ook van het bevoorrecht, kind der Massabiellerotsen Wie immers de Woeder aanroept, wil ook In de gunste staan van haar gelief koosd kind. Dan ook moeten alle Lourdeshede- vaarders er aan houden zicli warm aan te bevelen in de genaden, die de ge lukzalige Bernadette weldra kwistig uildeelenl zal. Daarom zullen talrijke bedevaarders van Lourdes, en veel andere mensclien oc-k, er sterk aan houden bij die groot se he plechtigheid tegenwoordig te zijn. Wat zoui de heilige Bernadette kun- uien weigeren aan hen, die zoo veel liefde en betrouwen in liaar zouden hetoonen Gelukkige mensclien, die deze ccnige gelegenheid waarnemen om deni druk, den last en den nood van eigen hart cn van hun huisgezin aaii Bernadettes bandon toe te vertrouwen Op dat oogenblik zal zij wel bereid zijn al ha ren invloed te doen gelden bij de mid delares aller genaden. D,aar het onvermoeibaar bestuur onzer diocesane bedevaarten, de be geerte kent van vele harten en noojt iets ongedaan laat om den ëcrcdicnst tot Maria en Bernadette te vermeerde ren, biedt het aan allen 'die 't verlan gen, eene eenige gelegenheid aan, om te Rome zelf tegenwoordig te zijn bi.) de heiligverlkaring van Bernadette Soubirous. In overeenstemming met de bestu' ren der overige diocesane bedevaarten van België, richt het een nationale pelgrimstocht in naar Rome, OM DE HEERLIJKE FEESTEN VAN BERNA DETTES HEILIGVERKLARING TE KUNNEN BIJWONEN. iDat prachtig initiatief zal Onge twijfeld een dankbare weerklank vin den bij vee! menschcn. Onnoodig erop te steunen, dat deze bedevaart door onzen geliefden Bis schop, Zijne Excellentie Mgr Coppie- ters, geestdriftig goedgekeurd wordt. Zou 't Bisdom Gent zich ditmaal laten trekken en achteruit blijven Zou het ditmaal niet een groot aantal bedevaarders leveren i?. zijn Dat mag, 'dat kan niet. Gent zal aan de spits staan, omdat het wel het grootste aantal Marlavereerders telt, die dan ook in de Heilige Bernadette Soubirous hun betrouwen zullen ver nieuwen. Velen onzer zullen er aan houden, te Rome zelf ter plaatse te zijn, als de afgezant, van Jezus Christus verkondi gen zal THANS IS BERNADETTE SOU BIROUS DE HEILIGE BERNADETTE!» Wij voegen ër aan toe Heilige Bernadette, bid voor ons, Ontferm onzer. DEO GRATIAS. N.B. In een volgend artikel zullen verdere mededeelingen gedaan wor den, over het samenstellen der treinen, den reisweg, de voorwaarden enz. Verscheidene verrassende aankondi gingen zullen, qu$ yc$lijderü De Grasmarkt Er bestaat te Rome een punt, waar sedert de grijze oudheid tot -op onze dagen het leven steeds op levendige wijze tot uiting is gekomen. Dit punt is het kleine pleintje, dat tussc'nen bet Capilool en sic Tiber is gelegen, meer bekend onder den naam van Piazza Monlanara. Het Forum der Grasmarkt was ten tijde der Republiek een langwerpige plaats, doorstoken door een straat.die langs den stroom ging en het Mars- veld verbond met :de havenkwartieren en de winkels, evenals met. het. Circus Maxi mus en het Velaber. Aan den voet van het Gapitool was een portiek.waar- in lan'dbouwprodukten verkocht wer den aan de. andere zijde bevonden zich vier tempels, die achtereenvol gens waren gebouwd en toegewijd aan Janus, Jun'o, aan de Hoop en aan het Medelijden. In den noordelijken uit hoek van het plein verrees het stand beeld van Apollo. Cesar deed 'er nog ;erétn steen,en bcliouwibnrg optrekken en Augustus de portiek, die hij toe wijdde aan Octavia Augustus vol tooide eveneens den schouwburg door Cesar begonnen en wijdde hem aan Marcéllus. Deze gebouwen werden kortelings terug aan het Iiciht gebracht-, tenge volge van de opruimingswerken, de nazoekingen en de herstellingen die er verricht zijn. Het belangrijkste der verkregen resultaten is, dat van dc heroprichting van den tempel van Marcellus, die van den nieuwen zee weg gezien, zijn. indrukwekkende masï sa verheft en herinnert aan de oude Romeinsche amphitheaters door strenge vormen. Op zij van het theater heeft men de kern vani het verhoog van den Apollo- tempel weergevonden, waarbij men ook twee, bijna gave kolommen met voetstukken, kapiteelen en stukken van gebeeldhouwde trabeas vani een onver gelijkbare sierlijkheid en fijnheid ont dekte. Met veel kennis werdpn dc gevonden resten verzameld, en men slaagde er in de kleine kerk van Sint Nicolaas intact te laten, en toch de kolommen, die in den muur gemetseld waren, er uit te verwijderen. Tusschen dezen tempel en het. Capitool heeft men de kern van, een groot gebouw gevonden, evenals de fragmenten, waarvan men de herkomst nog niet heeft kunnen vaststellen. Bij het afbreken van de oude krot ten van de Via Tor de Specchi heeft men niet alleen dc Tarpeiaansche Rot blootgelegd, maar ook Romeinsche hui zen met schilderwerk en mozaïekvloe ren*. De bevalligs te groep is zeker die, welke zich bevindt ten Noorden van de Aracoelitrap, waar men de resten van een oude Romeinsche kerk heeft yonden. Op de Ossenmarkt, nu Piazza Boc- ca della Verita, is men eenige jaren geleden met oudheidskundige opgra vingen begonnen; het resultaat er van is de blootlegging van een tempel, die bekend staat onder den naam van tem pel van het Mannelijk Fortuin. Groo- tere werken werden aangevat in 1930, die ten doel hadden de opruiming van de huizen, die nog tusschen de twee tempels in stonden. Deze afbraak, die den Eercboog geheel vrij maakte, evenals de kerk van Sint Gregorius in Velabro cn Sinte Maria in Gosmedin, heeft ten gevolge gehad, dat er èen gröele plaats is ontslaan, zooals zij in de oudheid was, binnen de uiterste punten van den Palatijn, 'den Aventijn en den Tiber. Van verre gezien, levert dit plein, dat versierd is met heesters, ècn zeer kunstzinnigen en sierlijken aanblik óp. Een koninklijk besluit stelde den ver_ koopprijs der duivenringen vast op 1.25* fr. waarvan 1 fr. taks en 0,25 fr. om de onkosten der duivenmaatschap- pij te dekken. Zekere maatschappijen verkochten de ringen aan 1,30 en 1,40 fr. De maatschappijen, die op klacht, van het beheer van Financiën voor de rechtbank werden gedaagd, pleitten de onwettelijkheiü van het koninklijk be slui t-, Dc zaak kwam tenslotte voör het ver brekingshof, dat gelijk gaf aan den fiscus en besliste dat de duivenringen niet hoogci: mochten verkócht worden Üm 1,23. fr* Men schat het getal pelgrims die Zondag Beauraing hebben bezocht, op 20.000. Er waren verscheidene speciale trei nen uit Turnhout, Antwerpen, Gent en Kor tri jk. Onder de voorname bezoekers ver meldt men den h. Bernard de l'Escaille, Egypitsch minister en zijne echtge- noote, die bij' het comité «Pro Maria» het. gulden boek der hoogwaardigheids- bckleeders hebben) geteekend. Verscheidene duizenden geloovigcn hebben 's avonds liet igebed der kindo ren bijgewoond. Die Lourdes-vrienden uit de provin cie Luxemburg beleggen een groote Maria-betooging te Beauraing. De plechtigheid belooft indrukwekkend te zijn, zoowel door het getal deelnemers als door de .goddelijke diensten, die bij deze gelegenheid zullen plaats vinden. Waarschijnlijk zal voor de eerste maal de zegening der zieken door het Heilig Sacrament geschieden. Deze plechtig heid is vastgesteld op Zaterdag 7 Oc tober, feestdag van! den II. Rozenkrans. Men meldt nog de schielijke gene zing van een jongeling uit Sivry, 16 jaar oud, die lijdende was van een lies breuk. Radio en fono geven te Brussel aan leiding tot misbruiken, waarover liet publiek zich beklaagde. Thans 'is het plaatsen van luidspre kers op den openbaren weg afhanke lijk van een voorafgaande toelating van den burgemeester en het is verboden er gebruik van te maken voor publici teit sdoeleinden of wanneer er ver keersstremmingen kunnen uit voort vloeien. Nu worden de fono's ook onder toe passing van die verbodsbepalingen ge plaatst. Ook wordt 'bepaald dat radio, noch fono van op straat zoodanig hoor baar mogen zijn, dat er verkeersstrem mingen kunnen uit voortspruiten: ook mogen de buren er niet door gehinderd worden. Tusschen 23 en 9 uur moeten radio en fono, indien men er .gebruik van maakt heelemaal onhoorbaar zijn buiten de woning. Zondag heeft eene hartelijke ont vangst plaats gehad in het kasteel van Villers-sur-Lesse, waar HH. KK. HH. de Hertog en de Hertogin van Brabant voor het oogenblik verblijven. Na de hoogmis rond 11 ure. trok de Harmonie «Les Echos de la Losse» al spelend, en met de vlag voorop, naar het kasteel. In den stoet bemerkte men M. Botton, burgemeester; de E. H. pas toor; M. Adam, voorzitter der Harmo nie, omringd van de ondervoorzitters en eereloden. 'Aan het hekken van het kasteel hadden zich de schoolkinderen geschaard onder leiding van de Eer waarde Zusters, evenals een groot deel der bevolking, welke hoogst vereerd was over de prinselijke uitnood),ging. Op de groote binnenkoer was een rijkelijke voorziene tafel aangebracht, waar de genoodïgden zich naar harte lust te goed doden aan allerlei dranken en lekkernijen. De duurtekommissie heeft zich, zoo als gemeld, Maandag beziggehouden met den broodprijs. Ook de kwestie van den eierenhandel werd op de vergade ring ter sprake gebracht. Er werd vast gesteld dat er bedrog in dien handel gebeurt, maar, vermits bij een parle ment een wetsontwerp aanhangig is die de verscherping van de kontrool en de verplichte merking dor bewaarde eieren/ voorziet, heeft de kommissie het niet noodig- geacht wenschen uil te druk ken. Naar we hebben vernomen blijken er in deni eierhandel heel zonderlinge zaken te gebeuren. Een paar, maanden geleden, toen de eieren nog werden verkocht tegen 30 centiem en minder, een prijs die zeker beneden de produk- tiekoslen bleef, werden er ïnillioenen opgekocht om in koelhuizen en kalk putten bewaard le worden. Thans staan de eieren GO centiem of meer, zijn de koelhuizen en kalkputten bij na ledig. En wie heeft er tot nu too een koelei of een kalkei zien le koop bieden Al die bewaarde eieren zijn dus verkoc-ht voor verselie en tegen den prijs van versche. 't Kan een zce£ winstgevend zaakje zijn, maar of het' eerlijk is, is een andere kwestie. Moet de verbruiker, die het bedrog maar kan vaststellen wanneer hij liet ei opent, langer met dergelijke praktij ken vrede nemen Hoo'gsf noodzake lijk is bet verplichte merken van alle koel- en kalkeieren, om te beletten dat' de kooper bewaarde eieren voor ver sche zou koopen. 'Die fabrikant van margarine is vor- pilcht in zijn fabrikaat zekere stoffen in te werken die toelaten onmiddellijk vast te stellen dat het produkt marga rine is of margarine bevat. Strenge straffen zijn voorzien voor de tyeleuge- ling van' den verk-oop van margarine, in de plaats van of gemengd met bo ter. Wanneer bedróg in zake boter en wordt gestraft, mag liet bedrog inzake sommige andere produkten streng eierhandel niet. langer ongebreideld voortduren. We zegden hoogcr dat een wetsont werp om het verplichte merken in te voeren bij liet parlement is ingediend. Dit wetsontwerp, waartegen van som-* mige zijde bezwaar was geopperd, be zwaar dat thans gebleken is niet le bestaan, moet zoo spoedig mogelijk worden goedgekeurd. Het is zeker, in t belang van den boor, maar eerst en vooral in. 't belang van den verbruiker- Louis Leonard, daglooner, woonach tig in de Mcyer Hennautstraat le La ken, kocht in een naburige beenhou werij gehakt vlecsch. Kort nadien gevoelde hij zich mot' wel te pas cn legde zicli le bed. Zijn vrouw en zijn; kind die insgelijks van' het gehakt hadden gegeten werdeoJ eveneens ziek".: i Alle drie werden naar het Brugniann.. hospitaal overgebracht. Het Brussels&li parket op^ndft eaflt aü-dcixoak»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1