Moordaanslag op Kanselier Collfuss De Onbekende Wees 'Vahche=Munierij voorkomen te Brussel Doodelijke ongelukken aan de Dokken te Antwerpen Geheimzinnige moorcl te Helkyn Waarom drinkt ledersan zoo graag He! biarOEGHEEST is igoed geweten Omdat het laad |on vult de maag 't Is drank en het is eten Wat een vies weer ASPIRINE UIT TLECKEM t» Ootober. H. Plaoidius en Gezel" Jen, martelaren. Hij was een der jperste volgelingen van Sint Benedie- lus. Hij was van hooger adel en vroeg tijdig aan Sint Benediktus toever trouwd. Hij schitterde door zijn en gelachtige zuiverheid en kinderlijke 'eenvoud. Hij werd met zijne twee ge broeders en zijne zuster door een zee schuimer om hot heilig Geloof ver moord. Enkele dagen geleden werd door.de Rechterlijke politie van' het parket te Brussel vernomen, dat twee drukkers ,voorstellcn hadden gedaan aan een fo tograveerder om valsche biljetten te maken van vijftig frank. Zij hadden ook gesproken over biljetten van hon derd frank, zeggende dat zij hiervan op de hoogte waren. Zij hadden den fotograveerder een nieuw biljet van vijftig frank gegeven, dat gewikkeld was in rooskleurig papier. Verder had-, den zij hem enkele toestellen toever trouwd, op verzoek van den fotogra veerder om diens werktuigen volledig te maken. Zij hadden hem ook geld. gegeven. De politie deod nasporingen en Dinsdagmiddag werd overgegaan lot verscheidene huiszoekingen te Brussel. Men dacht op het spoor tp zijn van de yervalschers der duizendfrankbiljetlcn, doch er wend niets gevonden, tenzij een gedeelte van het rooskleurige papier. De twee drukkers wer.don aangehouden en na een langdurige ondervraging heeft een hunner hekend dat hij "in derdaad. de hoogergenoemde voorstel len aan den folog'raveerder heeft ge daan. Hij beweerde, dat de zaken slecht gaan, dat hij nog groote machi nes moet betalen en liet geld zelf wilde fabriccercn. hiervoor. Hij loochent dat er gesproken werd over biljetten van honderd frank, zeggende, dal hij alleen heeft willen bluffen. De andere drukker ontkent hardnekkig. Beiden zijn opge sloten ter beschikking van den proku- reur des konings. waren, zoodat het vermoeden, dat de verongelukte een scheepssohuimer was. wegvalt. - - - Men is thans eerder geneigd te ge- looven, dat de man zich als versteke ling heeft Willen inschepen op het stoomschip «Ilsenstein»' en dat hij bij een nachtelijke poging om aan boord le sluipen, is verongelukt. P,e Duilscher had namelijk te Ham burg- zijn schip verspreid; vandaar de ze nieuwe veronderstelling. Op het stoomschip «Eoro» gemeerd aan n. 4 der dokken deed zich Dinsdag morgen een erg ongeval voor. De 17-jarige Deensche scheepsjon gen Martensscn G urnaar, is er uil de schouw van; het schip gevallen. Do jon gen werd met. erge wonden in hct"oan- gozicht en cene hersenschudding opge nomen. Na de eerste verzorging in het Noor- dorverbandhuis werd de gekwetste ter verdere verpleging naar het Stuyven- berggasLliuis gevoerd. De politic ge lastte zich met het onderzoek. Men vermoedde, dat de Duilscher, die aan een droogdok te Antwerpen ver ongelukte, een .schoepsschuimer was. Toen de politieagenten den kreunend en man na lang'zoeken in de duisternis op den bodem van het droogdpk ont dekten, brachten zij hem dadelijk naar het Noorderverbandhuis. Do gewonde sprak slechts onsamenhangende zin nen uit, zoodat aan een ondervraging niet te denken viel. Het was hij het onlkleedcn van het slaehofTer dat men een vrij ongewone vastelling d<icd. Uit eiken schoen viel een gouden ring. Dit deed onmiddellijk liet vermoeden ontstaan dat do Duil scher een scheepsschuimcr was, te meer daar achteraf bleek, dat hij geen deel uitmaakte van de bemanning van het stoomschip «Isenslein» dat let* herstelling in het droogdok ligt waar Musinl verongelukte, zoodat zijn aan wezigheid op dit schip niet gerecht vaardigd was. Het verder onderzoek lieert uitge wezen, dat do ringen zijn eigendom Dinsdagmorgen werd de rustige meente Helkijn in opschudding bracht door een geheimzinnige moord zaak. Op het gehucht Gavere slaat de boerderij yan den landbouwer Pjödur waerdei', afgezonderd van de andere hoeven. Toen de landbouwer zich, na uur in den morgen, naar de stallen, be gaf, vond hij zijn knecht Richard Biaert genaamd, aan den paardenstal. Bij na der toezicht bleek het dat de man de borst doorschoten was en opgehouden had te leven. iD.e wonde werd veroor zaakt door een schot, uit, een! jachtge weer, doch van geweer was geen spoor te vinden. De vermoorde Richard Biaert was afkomstig uit Ileestert en was i2 jaar oud. Het was een kloeke, sterk gebouw de man en hij was oudstrijder. Niette genstaande hij nog maar een zestal weken bij Dedurwaerder werkzaam was maakte hij toch reeds een goeden in druk. Het laatst vóór hij naar Helkijn kwam werken, was hij werkzaam ankrijk. De man. was gehuwd, doch leefde gescheiden van zijn vrouw. Zelfmoord is totaal uitgesloten, daar er geen jachtgeweer bij den gedooden man werd gevonden. Bovendien schijnt de vermoorde niet getroffen te zijn ge weest op de plaats waar men hem vond. Het is een heel duistere zaak* De kanselier licht gekwetst. Aanhouding van den dader Kanselier Dollfuss is het slachtoffer geworden van! een moordaanslag, in het parlement waar hij deel had genomen aan een vergadering; van de kristen- sociale groep. Een onbekende heeft-op den kanse lier twee revolverschoten gelost die, naar men meent, "hem aan de borst en den arm troffen. De kwetsuren 'zouden1 niet van ern- stigen aard zijn. De dader werd.aangehouden. Het nieuws van den moordaanslag heeft zich bliksemsnel door de hoofd stad verspreid, ten allen kante op schudding verwekkend. Twee uren na den aanslag werd be vestigd dat de kanselier niet .ernstig getroffen werd. Een. kogel trof hem in de linker arm; de ander schampte, af op zijn borst, zonder hem te kwetsen. M. Dollfuss werd naarjle kliniek van prof. Eiselsberg gebracht. Men weet reeds mee te declcn dat hij het bestuur dér regeei'ingszaken 1 blijven waarnemen. Weenen, 3 Oct.. Kanselier Doll fuss verliet, te :14: uur 03 den zetel der kristen sociale partij, waar de loden van deze groep hun vergadering had. den gehouden. Korts nadien kwam hij, vergezeld vai M. Stockinger, minister van handel, in de hall der Kamer, toen een jongelin, van ongeveer 25 jaar zich aanbood om den' minister-president een verzoek schrift aan te bieden. M. Stockinger antwoordde den onbe kenden jongen man dat het nu niet ge beuren kon, dat noch de tijd, noch de piaats er zich toe leenden en. dat hij zich later moest, aanbieden in. de bu- reelen van den eersten minister'. Wenschen tot spoedig herstel vanwege de Belgische regeering Brussel, 3 Oct. M. Ilymans, mi nister van buitcnlandsche zaken heeft den heer T.cghail, minister van België te Weenen, gelast den Bondskanselier 4e verontwaardiging' uit. Ie drukken over den aanslag op hem gepleegd en tevens de wenschen. der Belgische re- gcenng tot'spoedig herstel, over te maken. De eenzelvigheid van den dader Weenen, 3 Oct. De dader is een Weener, 22 jaar oud, Rudolf Dertil ge naamd. Hij behoorde tot het 3e regi ment voetvolk van het federale legér doch werd doorgezonden. en daarbi) die verkoudheid! Neen, zoo gaat, tiet niet langer t •Liever naar huis en direct Tablettenl •VfSaeldèönoJrtifcTe verpakking mathei® A VER krult an 5de Vervolg Het licht gesuis dat uit den boezem 'der dochter opsteeg, scheen zich «enigerwijze met de pijnlijke zuchten «der stervende moeder le vermengen. Een oogenblik schenen de verdoof de lichaamskrachten dezer laatste te herleven. Zij verzocht dat men haar haar dochtertje zou brengen. Haar blik vestigde zich op dementia, dan op het geheimzinnig schrift, en toen weer op haar geliefd kind. Zij bewoog de lippen als om le spreken, doch kon geen ge luid meer uitbrengen; het koude zweet brak haar uit, zij voegde de handen; te zamen als wilde zij bidden. ülriks gade, naderde diep aangedaan, 'fot de ongelukkige en met het doel ha- Ie laatste stonden te verzachten legde zij nogmaals de belofte af dementia eene liefderijke moeder te zijn. Deze Belofte is ons heilig, ver volgde zij, en gij kunt er op vertrou wen dat, zoolang de graaf in leven is, do zegel van het schrift, welke uwe laatste wilsbeschikkingen, bevat, niet zal opengebroken worden. z Eene uitdrukking der volkomenste bnderwerping verspreidde zich nu over liet gelaat der onbekende: het was wel degelijk did zielerust, welke de gods dienst alleen ons in het verschrikkelijk uur des verscheidens schenken kan. Angelina's oogen vielen allengs dicht, en als in oen diepen- slaap verzinkende, blies zij zachtjes' haar laatste adem tocht uit, Op dit oogenblik haalde de man een. revolver te voorschijn en loste twee re volverschoten op den kanselier dio door een kogel in den arm getroffen word, terwijl de andere slechts zijn' klécren beschadigde. De pleger van den aanslag word on middellijk' omringd door do volksver t.cgenwoordigei's cq de personen die ;zich in dc Kamér bevonden, en, 't was met de groote moeite dut men hem kon beschermen tegen de woede der om standers, die hem te lijve wilden gaan. Pc jonge man, die in burger was, weigerde zijne Identiteit op' te geven en te zoggen dat hij, zooals men schijnt te denken, lot lie t leger behoorde. De kanselier werd onmiddellijk in een der zalen van het parlement ge bracht. Hij klaajgt over hevige pijn in den voorarm, maar do wonde schijnt zijn leven niet in gevaar te stclion. Hst been is niet geraakt. Dr Dollfuss drong aan om naar zij ne woning vervoerd te worden. Kot nieuws van den aanslag beeft in de stad eene geweldige opschudding ver wekt. Talrijke groepen schoolden samen, voor het parlementsgebouw om nieuws Gvcr den aanslag te vernemen. KANSELIER DOLLFUSS Bij zijn ondervraging dopr raadsheer Hedi ich, hoofd dér veiligheid, heeft Per til alle betrokking niet dé nazi 3 looehend "en verklaard onder politici oogpunt een onverschillige te zijn. In tegenstrijd met die verklaring zegde hij enkele stonden .later dat hij oen ander personaliteit (die hij echter niet bij naam noemde) aan het hoofd der regeering wóu zien in plaats van Dr Dollfuss. Het is om de aandacht op die personaliteit te vestigen dat hij verklaart den aanslag te hebben ge pleegd. Dertil loochent echter dc bedoeling t,e hebben gehad den Bondskanselier te dooucn, doch geeft er zich rekenschap van dat hij hem ernstig had kunnen verwonden. Het wapen waarvan hij zich bedien, de was een trommelrevolver, die echter slechts van twee kogels voorzien was. Plechtig© wijding eener nieuwe bewaarschool Verleden Zondag was onze gemeente in volle feest ter gelegenheid der plech tige wijding der nieuwgebouwde be waarschool. Onze gemeente welke tot nog toe geen onderwijsinrichting bezat voor de kinderkens van 3 lot. 6 jaar, zal nu eindelijk ook van dit groot voordeel genieten, dank vooral aan dc goede werking van onzen Eerwaarden Heer Paslodr SpiUaels. De plechtigheid had plaats te .drie uur. Al de ouders en de kinderen van 3 lot 6 jaar, evenals het onderwijzend per soneel waren uit-genoodigd. Bij de overheidspersonen waaronder wij eerst en vooral melden den Zeer Eerwaarden Heer Deken Reynaert van Aalst, hadden plaats' genomen bene vens de Eerw. lieer pastoor, de heer Burgemeester De Glippele met de le den van den gemeenteraad. Mijnheer en Mevrouw Vers tra et.en van VI ierzei e welke dem grond geschonken hebben voor den ophouw der school, en verder de Heer Inspecteur R.umes van Aalst. Na de wijding van de lokalen die ge schiedde door den Zeer Eerwaarden I-Ieer Deken, werd een bezoek gebracht aan het nieuwe 'dasje dat een waar mo- clelklasjc is, voorzien van uiterst mo dern leermateriaal. Eens de ouders met hunne kinderen vergaderd in het lokaal nam de Eerw. Heer Pastoor 'Sp.ittaels' het woord en bedankte achtereenvolgens den Z. E. H. Deken, de gemeentelijke overheid, M. en Mevr. Verstrooien en al dezen welke hadden medegewerkt aan het oprichten, der 'school. De Z. E. H. Deken nam 'daarna hél-woord en dankte hot"Staals- 'Schoolopzicht. Hij wcnsclite ;fo Eeiw. Heer Pastoor geluk met don bekomen Uitslag en richtte eenige aanmoedi gende woorden tot ouders en kinderen. Eindelijk nam de heer Inspecteur Rumes het woord. Na, hulde gebracht, te hebben aan den Heer Clairwaert Th. welke meer dan 35 jaar alleen den last. van het onderwijs en dc opvoeding der kinde en schraagde, richtte do Heer Opzie ner zich tot de ouders en wees op de noodzakelijkheid der samenwerking tusschen liet huisgezin van den eencn kant en de ouders van den anderen kant om do opvoeding der kinderen te doen lukken. Deze indrukwekkende plechtigheid eindigde in de beste stemming. Na over de afgestorvene liet «De Pro fundiS2> le hebben gebeden, verwijderde zich de aalmoezenier, en de klooster lingen maakten zich vaardig liet lijk der vreemdelinge, wier ontverfd gelaat de overste met eene buitengewone aan doening beschouwde, in een doodsge waad te wikkelen, lloza nam dus het fcoddclaken weg, dat de armen van, An gelina bedekte, en hierdoor blonk dc armband, welke hare polsen omklemde, de kloosiervoogdcs in de oogen. Een lievige schrik en eene onbe schrijflijke ontsteltenis maakte zich op dezes gelaat af; zij slak de bevende handen ten hemel, een snijdende gil bonsde uit hare keel op en bewusteloos zonk zij ten gronde. Dit verbazend voorval verwekte eene onzeglijke ver slagenheid in de liut. Ulrik stond daar als aan den grond genageld van schrik terwijl de lcekzuster en Roza in aller ijl de bezwijmde «abdis optilde, haar naar dc naburige kamer in den arm stoel overbrachten en haar vluchtig' zout onder den neus hielden. De bleekheid harer wangen nam al lengs af, en een lichte sluimer overviel haar; men oordeelde haar toestand in zooverre bevredigend, opdat mén het wagen, zou haar eenige stonden alleen te laten, ten einde de droeve taak, wel ke op eene zoo jammerlijke wijze was onderbroken geworden, bij de overlede ne, waar te nemen. III. MOEDER EN DOCHTER Wanneer 4c abdis "ontwaakte, lief'zij hare angstige blikken rund het ver trek weiden en als tot zich zelve spre kende Ts liet eene droom, zuchtte zij, of heb ik werkelijk Angelina terugge zien Groote God! die armband... wat al herinneringen heeft hij in mij niel opgewekt Doch een enkel woord is voldoende om mijnen twijfel op te lossen, vervolgde zij eensklaps driftig rechtspringende, spoeden wij ons, vragen wij haar... Helaas wat- zou ik vragen h.. Zij poogde oenen stap vooruit te doen, doch nog le zwak zijnde, zeeg zij iiv haren zetel terug. De zuster die bid dend aan de sponde van het, doodbed was neergeknield kwam spoedig op liet gerucht toegeschoten. Roza en Ul rik bleven in de lijkkamer. Mijn God, bad de overste, wees uwe dienstmaagd genadig, verleen liaar de noodige kracht, om de beproevin* OIVï GOED MUZIEK TE BEGRIJPEN STUDEER PIANO. ;clatcn te dra die gij haar ovèrzendl gen. Zij stond op en wilde het aangren zend vertrek binnentreden, doch Roza trad haar driftig te gemoed, en op den dorpel der deur stilhoudende, vérsper- de zij haar weg. In Godsnaam, mevrouw, kom niet verder, sprak zij, eenen traan uit elk .....ff wisschemde, gij weet het immers, de arme vrouw: rust in vrede. - Een holle zucht klom iiit de horst der abdis op; zij scheen een oogenblik zich te bezinnen, en wanneer zij den blik weer hemelwaarts hief, .getuigde haar gelaat van! de volkomsle onderwerping. En hochtansyrhet is noodig dat ik de afgestorvene beschou.we, zegde zij. Gij hoeft echter mijnentwege niet be zorgd te zijn, goede vrouw, ik heb God om moed en sterkte gebeden. De kloosterlinge naderde andermaal het bed en beschouwde eene lange wijl de misvormde wezenstrekken der ramp. alige Angelina. Eene grenzelooze jmart scheen den boezem der non te verscheuren, want haar gelaat was akelig bleek en verwrongen. Ja, 'L is werkelijk zij! murmelde hare lippen... Dood 1... helaas I nog zoo jong en zoo schoon En een tranenvloed brak uit bare oogen los. liet zicht van Oen armband scheen haar wonderlijk te ontstellen. Nogmaals beproefde- de zuster baar uit de kamer te verwijderen, doch zij bleef voor bare smeekingen doof, eh hield den blik onafgewend op Angelina ge vestigd. Noch Ulrik, noch Roza, noc.h' de lee- kezuster wisten waaraan deze overma tige droefheid toe te schrijven. Aller lei gissingen kwamen in lien op. Mo gelijk had zij weleer deze jonge vreem delinge gekend, misschien» had zij zelfs bij dit sterfbed, cene teerbeminde bloedverwante teruggevonden? Docli dit waren slee-lils bloote veronderstel lingen, en om dit geheim dat niemand hunner d!oorgron,den kon, op te helde ren, dienden zij te wachten tot wanneer het de abdis mocht behagen hun 'des- aangaande eene verklaring te geven. Heeft zij geene wenschen geuit vroeg deze, na eene lange poos van het diepste stilzwijgen, is u de naam yan dementia's .vader, bekend.* Neen, mevrouw, antwoordje haar Roza enkel meldde zij ons dat zij liet niet dorst bestaan haar dochtertje zijn waren naam te geven, en wij demen tia onder don naam barer grootmoeder, hoefden groot te brengen. En die grootmoeder heette vroeg de abdis levendig. Tot onkel antwoord reikte de boerin haar het schrift over welke de laatste wilsbeschikkingen der jonge vrouw be vatte. Groote God! galmde zij, demen tia von Bersleins... Ach! alle twijfel is verdwenen; de maat uwer- heuveldaden is vol, wrecde von Hornstnld Ge heimvol verbod, vervolgde zij, de rege len verloopende welke Angelina op den briefomslag had neergeschreven. Rampzalige Aloysia... niet alleen op uw hoofd kwam de rampspoed neer, ook uwe dochter moest hij treffen, maar..-? Zij wendde zich" ëvé'n tol lïarc gezel lin om, en sprak i? Laat' mij éeii oogenblik alleen cone vreesclijke wond is mij in bet hart' geslagen... De ouders van Angelina heb ik gekend, het lot van dementia boe zem, d mij eene oneindige belangstel ling in. In het gebed alleen, kan mijn ovcrkropt gemoed leniging vinden laat mij dus met rust; binnen eenige stonden kom ïk bij u terug. Hl Seryol?^

De Volksstem | 1933 | | pagina 2