Hoop op God KENTEEKENS InteroationaleStodiedageo voor Katholieke FiTmaktie te Brussel Os Moordaanslag op Kanselier Dolifnss MISSIEN1EUWS 't Land van Belofte! Katholieke Universiteit van Leuven. XXXIX JAARGANG NUMMER 229 Kerkstraat, 9 ê!t 2Ï Aalst. Telefoon 114, DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. FuBITcHelt bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxtaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank riMW iimm—nag Van Nuffel-Da Gendt Buiding/Kingsway, 20 Londrcs W. C. 2. H. Rozenkrans I Zonop5,59Zonaf5,13 L. K. 11 N. M. 19 'Ach, vrouwke, 't waar een droevig lot, Te leven zonder hoop op God, Voor menschen zonder goed of duiten... Zoo zingt de dichter in zijn «Brief uil Frankrijk.» 3in of hij gelijk heeft Waar halen in deze droeve, narre lijden, de vaders en moeders den moed om le wroeten, te zvveeten, te dubben en le zuchten om toch 't kopken boven water te houden Is het de hoop op spoedige betere •lijden die de wereldbestuurders ons bieden Biedt de dag van morgen; redding Is hel einde der rampspoedige tijden nabij Niels doel. helaas vermoeden dat zulks waar is en dat die hoop ge grond is. '1 Is de hoop op God, de berusting in Gods wil, die den moed er inhoudt en d' harten hoog, spijts armoede, ont bering en onvastheid in de toekomst... De hoop óp God van wien redding kernen moet en buiten wien geen red ding (e verwachten is. Die hoop op God doe' een volk" een zwaar lot aanvaarden en er kalm in berusten. Een voorbeeld is het ons, een hart versterkend voorbeeld Hongarije Is er een land zoo katholiek, zoo diep godsdienstig als dat oude Hongarije Is er een land evenzeer door crisis en niadeeligen oorlog getroffen en ver- armocd Is er een land waar de menschen zoo lcalm en gelaten zijn in hun lot Yan waar komt die kalmte, die rust, die vrede in hunne zwarte armoede Yan de Gods-gedachte van liun Ge loof I van liun onwankelbare Hoop l Armoede, ellende, ontbering, lasten, lijden worden verzolt en dragelijk door. de Hoop op God Wat een schrikkelijke misdaad, liet volk dien schat te willen ontrooven Wat een ijselijk kwaad, de jeugd le willen opleiden buiten God, om zoo doende liet toekomstige volk lieelemaal aan God te vervreemden Leiders die zoo handelen, bewerken den ondergang van hun volk Zal de massa, buiten God opgeleid, nog armoede en ellende WILLEN lij den Zal ze zich niet met GEWELD meester maken van de goederen noo- dig tot het bestaan Zal ze niet alles uit den weg ruimen wat baar belet zoo veel mogelijk te GENIETEN En. redelijk gesproken, zou die mas sa buiten God opgebracht en God loo chenende. geen gelijk hebben Waar van zij de bloedige revoluties, waarvan we thans zooveel te lezen krijgen, de droeve gevolgen Is het niet van liet vergoddeloozen van het volk, .dat de verdierlijkimg dor menschheid meebrengt en bij hen alle erkenning van gezag moet dooden Menschen, trekken we de oogen open. vóór het te laat is Wezen we toch nimmer de schuld dat zulk onheil ons volk beschoren zij De strijd is volop aan gang' De vrije scholen worden bekampt en zouden moeten verdwijnen omdat ze de Gods gedachte in core houden Daarna moet God uit de scholen... En; dan... staat de baan vrij voor de zwaartste ram pen... K. 3. TTit ren brief 1$ Yijf uur, 't werk valt stil. Al ens werk makkers koeren terug naar huis. Een kwartier geleden was het rustig in de straten'. Nu zijn ze vol gewoel van trams die bestormd worden, van vlugge fietsers, van haastige voetgangers. Au tocars starten zwaar ronkend. Overal -in de stad een gewirwar en gebruisch van druk verkeer. Een Kajotter fietst zwierig en vlug tusschen al 't gerij door om .ginds aan de groote baan te kunnen stoppen en een sigaret te rollen. Maar wat is daar opzij den steenweg Een kameraad die aan 't sukkelen is met zijn muchien Vlug gaan kijken, misschien kan hij liem helpen. Zoo gezegd zoo gedaan, en hij er naartoe... Hij ziet een kenteeken van S. J. W. Nu, wat geeft dat, ?t is een jonge arbeider, dus een broeder. Wel maat, kunt ge niet meer voort Nee, een bandbreuk, en m'n pomp kapot De mijne hebben' Graag. Wacht evcn..-* En samen zoeken ze de fout op.- H Is rap geklonken. 'Dan moest onze Kajot ter toch iets vragen. Hij wijst op 't kenteeken van zijn kameraad', dan E... zeg, .gij zijt S. J. W.-er Ja, en gij ('t kenteeken aanwijzend)" Kajot ter lijk ge ziet Maar dat belet niet 'dat ik u help eh Integendeel Ja Wel, 'k zou geert Kajotter voorthelpen, ik Nee gij mij ook niet Ah gij Ja, -gij zijt 'ne knappe gast. Maar d'ander allemaal... Hoe d' ander Maar dal zijn. ook Kajotters juist als ik. Ziet ge, bij ons loeren ze dat g'iedereen moet geire zijn en icdcren jongen: arbeider helpen waar ge kunt, want we zijn loch allemaal broers ondereen. Mm... ja... e... allee, hier. zie, mijn adres. En als ik U soms van dienst kan zijn, dan ben ik uw man. En dan... een Kajoltersklauw..- of was 't een 8. J. W.-klauw dat weet ik niet.... En uit een gesprek Een Kajotter van L... vertelde me op de studieweek, dat een zijner mede leden dc domme gewoonte had le gaan dansen in een van die danskolen waar men bij de tonen van sax en sylo danst en z... (drinkt) en flirt... Men had dien: jongen daarover al meer dan eens gesproken: 't was boter aan dc galg. Mijn zegsman vond dat het moest veranderen. En op een keer. ontmoet hij hem. weer, eens te meer Op weg naar zoo'n dancing. Onze maat houdt hem staan, en doodgewoon -Hier zie, zegt hij, terwijl hij hem den prijs van een kenteeken in de hand stopte, geef mij daar uw kenteeken voor terug, ik vind het mizcrabel dat ge 't in zoo'n huizen draagt... D.at deed den andere toch wal na denken. Hij gaat no-g «uit», maar nu ziel men hem enkel in. lokalen waar. men zich wat fatsoenlijker amuseert. Zelf ondervonden Ik stond op een tram in V... Ik merk te dat een jonge kerel mijn kenteeken stond te bekijken. Opeens komt hij wat dichter bij - U is kajotter: zie ik Dat valt mee! Hoe dat zoo Ik woon hier pas een paar weken in dc wijk H... En 'k vind het hier met fameus. Ik weet niet waar naartoe, en al die cafés in onze Kuurt... hm... wei nig serieus. Daarom, 'k had al gehoord vair Ka jotters, maar die bestaan op ons parochie niet... Op H..., neon, daar is geen afdec- ling, maar mag ik uw adres... ziezoo, ik moet juist naar '1 sekre far iaat vau 't Verbond, twee ballen verder. Mor gen hoort ge nieuws Een kameraad die tamelijk dicht bij onzen man woonde was gauw gevon den. En een week later was de nieuwe maat al op een vergadering in de dirhtsbijgelegen afdeeling. Op dit oogenblik is lïij al ingescihre- ven en.., hij spreekt al van een afdee ling te stichten op II... I AJEE< In de ruime feestzaal der Xaveria- nen, Hoger Yan der Weydenstraal te Brussel was op den morgen van 29 September een uilgelezen schaar aktie- ve filmenschen uit alle landen samen gekomen om de Internationale Studie dagen voor Katholieke Filmactie bij te wonen, welke ingericht werden op ini tiatief van het Belgische Middenbestuur der Katholieke Filmactie, onder leiding van Z. E. H. Kanunnik Brohée. voor zitter. De talrijke opkomst bewees boe in alle landen er werkelijk een behoef te gevoeld is aan dergelijke internatio nale bespreking. De vergadering telde vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsehland. Nederland, Groot Hertog dom Luxemburg, Spanje, Portugal. Ita lië. Oostenrijk. De Iersehe katholieken zouden hun beste wenschen voor het welgelukken van het Kongres. en zoo ook waren er boodschappen toegeko men van Polen, Teheko-Slowakije en Zwitserland, landen die zich niet kon den doen vertegenwoordigen maar die verklaarden in. de werkzaamheden van het kongres een levendig belang le stellen. Het zou ons te ver leiden moesten wij de werkzaamheden der verschillen de afdeclingen in het lang en het breed le schetsen. Onze lezers mogen genoe gen nemen met een korte uiteenzetting over de hoofdzakelijke punten van het onmetelijk vraagstuk der. katholieke jfilmactie op internationaal gebied. Dc afdeeling voor kulüareele akfie {hield zich vooreerst, bezig met de jvraagstukken in verband met de film keuring. Over 'deze -belangrijke kwestie hoorde men een verslag van E. H. Can- ziani die kon vertellen van een lOjarige ondervinding opgedaan in hef keurings- insli-tuut der C.U.C. waarvan hij in Italië de onvermoeibare leider is.Daar- na wordt hetzelfde jiunt behandeld 'door Z. E. IT. Car t.uy vols, voorzitter van den Keurraad die door het Mid denbestuur der K. F. A. 1,e Brussel word ingesteld. Over het vraagstuk der pers hoorde de vergadering twee uitmuntende spe cialisten Rich. Muckermann, die moer dan 10 jaar oen katholiek pers- Ibulletijn over film uitgeeft, en E. P. Morlion, de gekende bestuurder der (Docipdiensten in Brussel. E. P. Morili-on stelde zich neer op een practise!) standpunt en deelde aan de vergadering de vruchten mede van zijn groote ondervinding- op het gebied 'der .pers. Zijn betoog kan samengevat worden in twee hoofdgedachten opvoe- ding en leiding. Er is dan een ander terrein van pu blieke aktie dat niet aan de aandacht van het kongres ontsnapt is. nl. de organisatie van het publiek. Over dit punt handelde in' de hem eigene krachtige termen de Heer Van Dom burg (Nederland) die meer in liet bij zonder de werkwijze van het hier reeds bekende Filmfront schelste. De Heer P. Wets, kinderrechter te Brussel, gaf beknopt een volledig overzichtelijk vers-lag over de wetge ving der verschillende landen inzake film, en bepaalde aldus de houding der •openbare besturen tegenover dit leer- en ontspanning9middel. Eindelijk nog hoorde de xergadering Z.E. II. Richaud (Parijs)' over de eischen die wij als katholieken moeten stellen aan de op voedende film, een filmsoort die voor het katholieke onderwijs van uitzon derlijk belang is. Doet men den stap van de kullureele naar de ekonomische organisatie der katholieken op filmgebied, 'dan staat men onmiddellijk voor een heele reeks vraagstukken van anderen aard,maar van gelijke moeilijkheid. Aan deze vraagstukken werd de tweede studie- gewijd. Om te komen tot een werke lijk uitslaggevende internationale werking, moet men drie groote punten in het oog houden. Vooreerst de groe peering der katholieke zalen die als blok in naam van hun katholieke be zoekers goede films zullen opeischen en er dus te meer zullen krijgen naar mate zij sterke groepen vertegenwoor digen (verslag van E. H. Zoete, Itijs- sel) Een' andere groot e kwestie ligt. 'in de samenwerking op internationaal gebied voor de verdeeling van de goe de film en liet scheppen van de noodi- ge verdeelingseentra (verslag M.Ruy- maekers, Brussel). Ten slotte komt 'de kwestie 'der eigen .katholieke pro Zij» onderaan volgende kolom, De vervlaamsching flink gevorderd Voor de achtste maal heeft de Raad van Beheer der Yereeniging Ylaam- sehe Leergangen te Leuven:», zijn jaar verslag laten verschijnen. Met genoegen wijst hij wederom op den vluggen gang der vervlaamsching aan de Leuvensche Alma Mater. Wor den verleden jaar met October meer dan honderd cursussen vervlaamscht, dit jaar wordt nogmaals in die richting een flinken stap gedaan: meer dan 130 leergangen voor het jaar 1933-34. Het verslag deelt de lijst mede, van de nieuwe Vlaamsc-he leergangen die, van dit jaar af. aan de Universiteit zul len worden gegeven. De eerste reeks omvat de 17 leergangen tot vervlaam sching waarvan reeds verleden jaar besloten werd, en. die dit jaar voor het erst in het. Nederlandsch worden ge geven. De tweede reeks vermeldt de 50 leergangen die krachtens beslissing genomen in de laatste vergadering van H.H. Exc. de Bisschoppen thans wor den vervlaamscht. Het 1}oordeelt het ge past daaraan toe te voegen de reeks van de 15 leergangen waarvoor het nu reeds zeker is dat ze in 1934-1935 zul len worden vervlaamscht. Voor 1933-34 alleen bedraagt het aantal leergangen G7. De namen der zeventien nieuw be noemde leerkrachten werden in vette letters gedrukt. Een en ander uit -deze mededeel in g, die tot, nu toe nergens volledig werd bekend gemaakt, zijn wij gelukkig aan onze lezers mede te doelen- 17 nieuwe leergangen zijn, ingevol ge vroeger beslissing', te geven in 1933. 50 nieuwe leergangen zijn. ingevol ge beslissing yan de laatste vergade ring van H.T-T. Exc. dc Bisschoppen te geven in 1933-34. De volgende Broeders Maris ten van Pittem, vertrekken den G October' a.s. naar Congo Eei'vv. Broeder Leon Euchairo Ali— dor Coenc van Stavele) voor Bura, 4c vertrek.: Eerw. Broeder Bernard Henri (Victor Lemaen van St-Jans-Molen- beek) voor Stanleystad, 2e vertr.; Eerw. Broerier M. Alphonsius (Theophiel Por- ar,gent van Hoesselt voor Stcleystad, le vertrek; Eerw. Broeder Victory (Henri Camdrix van Tongeren) voor Stanleys'!ad, le vertrek. duklio, een ingewikkeld vraagstuk waarover de Heer Bidaylt (Lyon) en Dr Konemann (Berlijn) merkwaardige verslagen uitbrachten. De produktic van films die uitgaan van de katho lieke levensbeschouwing, doch die artistiek en technisch niet moeten on derdoen voor de onzijdige produktie, is een levenskwestie voor de katholie ke filmaktle. De afdeeling voor de missiefilm ha rerzijds heeft flink werk geleverd on der de leiding van Z. E. Pater Missor., S.J. Er werd een volledig kalaloog aan gelegd van al de beslaande missiefilms. Men bestudeerde den rol die dc missie film geroepen is te vervullen, zoowel in de missie- als in dc beschaafde lan den. Het verband werd gelegd tusschen de produktie en het «ïnslitut de la propaganda Missionnairc Verder werd ook het vraagstug van ds oplei ding van zekere bizonder begaafde missionnnrissen tot kineasten bespro ken. Er word ook besloten de missïc- filmarbeid in nauw konlakl te houden niet het algemeen sekrolariaat der Katholieke Filmaktie. Als moest waardevoilen uitslag van dit. belangrijk kongres kunnen wij nochtans nu reeds aanstippen: de- stichting van een internationaal doku- mentatie en inlichtingsbureau, geves tigd to Brussel. De kongressislen hadden het genoo- tfcn een speciale boodschap te ontvan gen van den Heiligen Vader die zijn voldoening uitsprak over dit initiatief en de werking der organisaties voor filmaktie zegende. Zondag l Oktober wenden do deelnemers voltallig ont vangen in het aartsbisschoppelijk pa leis te Mec-helcn en ontvingen er dc ge- tukwcnschen, de aanmoedigingen en den Zegen van Z. Eminentie den Kar dinaal. Zoo heeft, de hoogste kerkelij ke overheid de aki ie der katholieken op filmgebied niet alleen goedgekeurd, maar met nadruk aangemoedigd, als zijnde een der meest noodzakelijke werken van katholieke aktie Wat wilde Dertil Had hij medeplichtigen Dc vraag of Dertil, de man die den aanslag op bondskanselier Dollfuss. heeft gepleegd, medeplichtige heeft, ge had of niet, is nog niet opgelost. Vijf personen zijn aangehouden, van wie men veronderstelt, dat zij bij den aanslag zijn betrokken. I\e «Tiroler Anzeiger» beweert, dat de aanslag op dr. Dollfuss in een on langs te Tnnsbruc.k gehouden bijeen komst van nationaal-socialisten is be raamd. Bij die gelegenheid zou beslo ten zijn, verschillende vooraanstaande personen van de Heimwebr, o.m. dr. Dollfuss, uit den weg te ruimen. Dit bericht is bij liet verhoor nog niet be vestigd. In alle gebouwen der universiteit te Weenen is de politiebewaking ver scherpt. In de straten van Weenen patrouil leeren dubbelposten. Het is nergens tot ongeregeldheden gekomen. Intusschen vestigt hel W. B. er de aandacht op, «dat uit de documenten, welke in de -woning van den dader in beslag zijn genomen, niet is gebleken dat hij lid van de nationaal-socialisti- sclie partij is geweest. Bovendien heeft Dertil tijdens zijn diensttijd als lid van den niet-politicken weerbond een ver klaring onderleekcmd, dat hij geen na- tionaaj-socialistische partijganger was. Bij 't verhoor <lat hem werd afgeno men bleef Dertil thans bijzonder rus tig. Op een vraag naar de reden van zijn daad, antwoordde hij herhaaldelijk dat hij de opmerkzaamheid der openbare meening had willen vestigen op zijn stiefvader dr. Gunther, als den e enigen man, die Oostenrijk op het oogenblik redden kan. Dr. Gunther, die in zijn woonplaats Schl&ming door de gendarmerie is ver hoord, is, naar ide bladen melden, on middellijk weer op vrije voeten gesteld, daar men hem medeplichtigheid aan de daad niet bewijzen kon. Ook zijn echtgenoote, de moeder van 'Dertil, is, na verhoord te zün, weer vrijgelaten. Bondskanselier Dollfuss is van plan reeds Zaterdag op een bijeenkomst van het vaderlandsch front het woord te voeren. Staatssecretaris Karwinsky heeft medegedeeld, dat voor den kan selier thans veiligheidsmaatregelen zijn getroffen, welke verder gaan, dan die welke tot nu toe zijn genomen. Een telegram van Kroonprins Otto van Habsburg Weenen, 5 Oct. Kanselier Dollfuss ontving volgend telegram van den kroonprins Otto van Habsburg. De keizerin en ik bedanken God uit' gansclier harte dat hij den dapperen verdediger van Oostenrijk aan het va derland behouden heeft en bidden met alle ware Oostenrijkers voor zijn spoe dige genezing. Uw bloed werd tevergeefs voor de onafhankelijkheid van ons duurbaar vaderland gesJ-orl, want met Gods hulr> znl de lage misdaad Oostenrijk sterker, maken en liet volk aanzetten zijn ge schiedkundige zending te volbrengen, waaraan mijne voorouders hun leveni hebben gewijd. Een overschot van 3 Vz millioen pond op de tegrooting Afschaffing van belastingen In liet parlement le Cambcrra herftf minister-president Lyons gister mee gedeeld, dat de Australische begroo- ling met een geraamd overschot van. 3 millioen pond vastgesteld was* hetwelk eerder mee dan tegen zou val len. x I)o salarisverlagingen van 1931 en! 1932 der rijksambtenaren konden dan) ook teruggenomen worden en de ver- makelijksbclasting van 15 procent kart geheel vervallen. Op het platteland en in dc kleine ge meenten zullen bovendien nog een paarj plaatselijke heltingen kunnen verval* len,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1