08 Diccesane Bedevaarten naar Rome Wat gebeurt er te Etichcva 18 0e Taks op het Vervoer Goede Vangst te Een nieuwe Sterrenregen In den Volkenbond Dr Julius Persyn ten grave gebracht Woensdag Oct. 1955 XXXIX JAARQAMQ MUMMER 237 Ksrkstraat, 9 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceatiemw Uiigmr J. Van Nuffel-D, Qandt PuÉlfcUelt bulten tiet Arrond. AALST i Agentschap Hava9, Adolf Maxlaan 33, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Bulding/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. ■EBj—nu hl i II dim—W H. Motion Zonop6,15Zonaf4,56 N. M. 19 E. K. 25 Het staat dus bepaald vast«Wij gaan naar Rorae. rond 8 December van dit jaar, bij gelegenheid der heiligverklaring van de gelukzalige Bernadette Soubi- rous I» Waarlijk neen, die mooie occasie eener aangename, nuttige en hartverkwikkende Romereis,laten wij zeker niet voorbijgaan Stel U eens voor: honderden oud Lourdesbedevaarders samen naar Rome! Is dat geen droom Al die pelgrims, eensgezind vin hart, geest en gevoel bedevaarders, die den ganschen duur der reis kunnen spreken over hun geliefkoosd onderwerp Lourdes, waarover men nooit uitgepraat is pelgrims, die hun indruk» ken ginder opgedaan, zullen onderzoeken en vergelijken met die welke de Rome reis hun ingeven zal menschen die de heerlijke Pyreneesche natuur kunnen toetsen aan de werkelijke schoonheid der niet te overtreffen Zwitsersche en Ita- liaansche landschappen broeders en zusters ondereen, wier barometer steeds naar een zelfde hoogtepunt opklimtde glorie van Maria, die se mede ook be trachten in hun Romereis, Kan het we! aangenamer, gezelliger En is Rome niet de stad waar een grootsch verledin in ons herleeft Rome met zijn eeuwenoude kerken, zijn cata comben, zijn onvergetelijke prachtgebou- wen, waaraan de ziel en het bloed der eerste christen eeuwen kleven Rome, de eenige wereldstad voor eiken christen menscliRome, de eenige stad waar Z. H. Paus PiusXI woont; Rome, de hoofd, stad der katholieke wereld, die alle christen menschen toch eensin het leven moeten bezojken En kan men dan het centrum der christenheid bewonderen on der het kundig geleide van den Zeer E. Heer Kanunnik Van den Gheyn, dia de Stad Rome kent, op de toppen van de vingeren en ongetwijfeld een der meest vooraanstaande kunst- en oudheidken ners is, dan heeft men wel de volle zekerheid dat de Romereis ons met nut tige kennissen zal verrijken. Doet men dan deze bedevaar! bij de gelegenheid der heiligverklaring van Bernadctie Soubirous, dan genieten/onze medereizenden vaneen buitenkansje, dat alleen aan de bevoorrechte zielen dezer bedevaart gegeven wordt: Heiligen hebben wij wel zien vieren en vereeren bij plechtige feestdagen, maat dat alles is maar een schaduw vergeleken bij dan overheerlijlten luister eener heiligverkla ring te Ronu. Wat behoudt Rome ons voor. ten aanzien der verheerlijking van Bernadette Wij weten het niet, maar ditmaal geldt het de geliefkoosde heilige van Moeder Maria. Zeker, uw hart zou er wel gaarne bij zijn, maar om Gods wille, werpt gij op, wie doet een zoo grooie reis in de De cembermaand, Kent gij dan niet het land waar de appelsienen bloeien Wel ja, 't is dan wel de geschikte tijd om naar de Zuiderlanden te trekken. Rome kent geen Winter met ijsvlakten en sneeuwvelden 'I is er de streek van het eeuwige groen en de bestendige bloemen te Rome is bet echt Lenteweer binst onzen Wintertijd en 'i is er prettig om wandelen te Rome dient men in de Decembermaand niet bijeen ronkende kachel de gezelligheid op ie zoeken, men vindt ze op het terras, waar men aan vrienden en kennissen de overdag opgedane indrukken en gevoe lens herkauwt. Velen hebben de Romereis gedaan in den loop van dit jaar, om als vrome christenen den bijzonderen aflaat van het jubileum le verdienen en den zegen van Zijn Heiligheid te ontvangen. Onze bedevaart doet zulks ook om wille van die twee groote voorrechten wij ook, wij willen da gunsten van het jubeljaar genieten en ons hart voelen trillen van aandoening bij het verschijnen van den Vader aller geloovigen, maar ons wordt daarenboven de kans geboden tegenwoordig te zijn bij de plechtige heiligverklaring van onze zoo vereerde Bernadette Soubirous, en dat alleen is wel meer daneene Romereis waard, Leven wij te Lourdes, telkenmale bij ons bezoek, als in het voorportaal van den hemel, te Rome zullen wij ons enkele dagen in het heilig Sion vervoerd gevoe len. Een heiligverklaring woonde nog niemand onzer bij, men moet het beleefd hebben om er zich een denkbeeld te kun. nen van maken, Wie ovsr de middelen beschikt, mag niet thuis blijven, deze omstandigheid komt nooit meer voor 'tis een eenige gelegenheid binst uw leven. Daarenboven een verhoor van onze bedevaarders bij Zijne Heiligheid den Paus is stellig ver. zektrd. Zie vervolg onderaan volgende kolom Zondag: ïs er te Etichove heel den dag door groote beweging geweest van bedevaarders uit het omliggende, maar ook uit verafgelegen! streken. Er waren onder andere personen uit het Land van Waas, die een kindje mede had den, welke nog slechis een oog heeft, het andere bij ongeluk verloren heb bende. Eneman is bij de geestelijkueid der gemeente geweest, waarschijnlijk betrekkelijk de vraag, die de Verschij ning» hem gesteld had twegens het zor gen voor de bekecring der zondaars. Zondag was de «ziener» veel kalmer, wanneer hij het uur. der «verschijning» veelde naderen, dat is omstreeks 9 ure 's avonds. Op dit oogenblik waren er van 3000 tot 4000 personen. Er werd vurig gebeden. Wanneer Eneman zijn huis verliet, 'werd hem uitgeleide ge daan door de gendarmen, die hem moeilijk eent weg kunnen banen, zoo dicht staat de menigte samengepakt. De man, ter plaats gekomen, valt op de knieën en bidt zijn 5 Vader On^eri 'en zijn 5 Wees Gegroetcn met telkens glorie zij... er: bij. Men .bemerkt' dat hij in verrukking is. Dit duurde niet lang. Hij werd naar huis geleid en verklaart: «Ik heb de Vrouw tot driemaal toe gezien. Ditmaal droeg zij geen mantel. Zij had een klein kind op den arm. Zij en het kind droegen elk een gouden kroon. Ik heb haar gevraagd het kind (waarvan hierboven spraak) te willen genezen. Zij antwoordde mij: Ik zal hot aan mijn goddeüjken Zoon, vragen. Toen verdween ze. De laatste bedevaarders verlieten 'de plaats der «Verschijning» rond 10 ure. Over al hetgene hier reeds gebeurd is, strijken wij geen oordeel; iwij geven alles opjectief: Aan ons niet over; deze wondere zaken te oordeelen. Bij liet bekend maken van de taksen op het vervoer van koopwaren per auto werden er idoor de ondernemers van dit bedrijf voetstappen aangewend bij de openbare machten, ten einde cone vermindering van deze taks te beko men. De bureelen werden belast mot de herziening van liet ontwerp. Het schijnt dat de taks van 20 t. h. zou worden teruggebracht op 5 t. h. In dezelfde verhouding zou de laks toepasselijk op de n'ijveraars welke zich bezig houden met liet vervoer van koopwaren voor eigen rekening, ver minderd worden. Ten slofte zou men de grens van 20 km. van het centrum van uitbating af schaften, grens buiten dewelke dc taks zou moeten worden toegepast. In bet departement van financien verklaart men echter dat er nog geene enkele beslissing werd genomen. Tusschen 16 en 22 Oktober, dus ge durende deze week, zal bij heldoren hemel 's avonds wederom een sterren regen zijn waar te nemen, in den aard zooals verleden week is geschied. Ge woonlijk kunnen deze sterrenregens, zooals ook thans het geval is dPor de geleerden van te voren worden aange kondigd, daar men weet, dat op som mige tijdstippen van het jaar verschil lende vallende sterren bij elkaar ko men en dan als het ware een geJieelen zwerm vormen. Tusschen 16 en 22 Oktober zal dit verschijnsel zich op nieuw voordoen. De sterrenregen zal waarschijnlijk plaats hebben tusschen 18 en 20 niur, in het noordwesten, zeer hoog, nabij het zenith. Nu is het alleen nog maar te hopen dat het helder weer zal zijn. Wie er slechts met groote moeite ko men kan, getrooste zich het noedigc offer want eene kermis is een geeseling waard en velen kunnen gemakkelijk het sacrifi cie doen zonder de roede te moeten vreezen. En kunnen wij wel daarover Is geen rninetring, lees aandachtig prijzen voor trein en hotels vermeld op plakbrieven, in de omzendbrieven en af zonderlijke aankondigingen in de plaat selijke dagbladen. Alles in Belgisch geld berekend. Wie lust gevoelt... en hel doen kan, stelle niet uit zijn toetreding testuren. Deo Gratias Zitting van Maandagnamiddag. Heer Norman Davis deelde den Vol kenbond een schrijven mede, uitgaan de van zijne regeering, en waarbij door deze regeering, liet besluit werd ge troffen' spijts alles het ontwvapenings- plan door te voeren. Dit schrijven is de verschillende telegrammen komen vol- ledigen, reeds door Washington naar den Volkenbond gezonden. •De namiddagzitting van de Ontwa peningsconferentie is zeer korf. ge weest. L*,e Spaansche afgevaardigde, heer Madariaga, heeft gevraagd wat de algemeene commissie zinnens is te doen Op 26 dezer. De voorzitter ant woordde hierop dat de commissie zin nens is het ontwapeningsontwerp te bespreken, zooals dit werd voorgesteld door Sir Jolmi Simon, en dat de confe rentie hoopt aan de volkeren als kerst geschenk een overeenkomst aan te bie den. Bij algemeene stemmen werd door de conferentie dc beslissing goedge keurd, waarbij het bureel op 26 dezer vastgesteld heeft, dat dc besprekingen voor ontwapening zullen .voortgezet Worden. Een druk bijgewoonde zitting Om 4 ure Maandag namiddag kwam de algemeene commissie der confe rentie bijeeni, onder voorzitterschap van heer Henderson. De toevloed van belangstellenden was zoo groot dat speciale maatregelen dienden getrof fen om al het volk plaats te verschaf fen... Een minuut stilte en dan gaf Henderson verslag over de ontvangst van afgevaardigden vam een groot aan tal internationale instellingen, die hem den tekst hebben overhandigd van een besluit, betreffende ontwapening, gisteren door hen gestemd. Ilij aai ook 'een uiteenzetting van de voor stellen gedaan door Sir John Simon, vertegenwoordiger der Ver. Staten, over de onderhandelingen die plaats hadden onder verschillende mogend heden en over de voorstellen van een bepaald werkplan door enkelen dezer bekend gemaakt. Verschillende verte genwoordigers gaven nog enkele zienswijzen hunner onderscheidene regeeringen ten beste, waarna de zit- ting geheven 'werd. Wat baron von Weurath over Duitschland's houding zegt. Baron von Ncurath, minister van Buitenlandsche Zaken van het Reich, heeft. Maandag avond aan do verte genwoordigers der buitenlandsche pers een verklaring afgelegd, aangaande de redenen voor dewelke Duitschland uit den Volkenbond is getreden. Iiij zegde onder meer De dag van Zaterdag te Gen'è've, heeft ten duidelijkste bewezen in een levenskwestie vpor Duitschland namelijk deze van de nationale veilig heid, dat de gelijkheid van rechten aan ons land geweigerd wordt. Met op PfUitschland een onderscheidingsre giem toe te passen, hebben de mogend heden een aanslag gepleegd op de ba sisgedachte van den Volkenbond en zij hebben zelf verklaard, dat zij niet het minste belang zohden hechten aan een Werkelijke en oprechte samenwerking met Duitschland. Zoo hebben zij Duitschland in dc onmogelijkheid ge steld mede te werken in het kader van den Volkenbond en deel te nemen aan de besprekingen rond de internationa le vraagstukken, die thans nog han gende zijn. Wat de ontwapenings kwestie betreft, heeft Duitschland reeds zijne bezwaren laten kennen van op den dag dat het zijne intrede deed in den Volkenbond. Al de ontgooche lingen reeds door Duitschland in den Volkenbond opgeloopen, werden nog verhoogd door de jongste redevoerin gen aldaar uitgesproken. Wat gaat er nu gebeuren Het antwoord op deze vraag moet niet door Duitschland, maar door de andere mogendheden ge geven worded. Ons vertrek moet voor de werkzaamheden in den Volkenbond geen stremming zijn', want wij zijn ontwapend en niemand zal het gewel dige verschil kunnen ontkennen, dat er bestaat tusschen het peil onzer be wapeningen en dit van de andere mo gendheden. Het toekomst-lot van den Volkenbond die voor iDuitschland alle waarde heeft verloren, is in handen van dc andere mogendheden. Fmitschland is steeds bereid al de voorstellen be treffende bewapening te onderzoeken en is ook gereed indien 't gelijke rech ten krijgt, met andere mogendheden te onderhandelen betreffende zijn toe- koiustregem inzake bewapening. ölaandag was een droeve dag. alhoe wel de lachende Herfstzon het schocnc landschap der gemeente Broechem in het licht zette. Hier leefde een nOog- staand mensch, die van zijn werk «'n van zijm gezin een heilige taak ïitek cn zijne zending van geleerde en van huis vader vervulde als een apostelschap. Heel Broechem was in rouw. want do meeste huizen waren gesloten en aan talrijke gevels hingen de vaandels half stok. Eene ongewone drukte lieerschte in de straten, en voorname lijk en binnen het doodenhuis. Dc Vlaamsohe studenten vormden de eerewacht, zoowel aan de kerk nis aan het sterfhuis, en rond 10 ure ;i trok een stoet, voorafgegaan door do Kon. Fanfarre Sle Cecilia, en gevolgd door «1 de groepeeringen van honden, en kringen der gemeente Broechem. naai de. kerk toe. Het stoffelijk overschot van den duurbare aflijvige was bedekt met een leeuwenvaan, en de hoeken van hot baarkleed werden gehouden door hoe ren baron Verwilghen, gouverneur der Provincie Limburg; Prof. Funcke Dr, Frans Van Cauwelaerl, Minister Sap, Meester Jozef Muls, conservator van het Museum van Schoone Kunsten to Antwerpen, en Herman Teirlinek. Achter het lijk stapten de bedroefde en door smart geknakte weduwe en hare kinderen; het jongste alleen was thuis gebleven. Volgden nog do Kajot- tors, de hoogstudenten, talrijke pries ters en kloosterlingen, en ontelbare vrienden»en bewonderaars. In de parochiale kerk werd een Rr- quiem-mis gezongen. De kerk was veel te klein, en aam den uitgang- verdron gen zich honderden menschen die niet meer binnen konden. iüe Mis begon om dl ure, en het offer duurde zoo lang dat speciale maatregelen moesten ge troffen worden om er meer spoed ach ter 1e zetten. Rond half een trok de lijkstoet naar liet nieiuiwe kerkhof van Broechem, waar een dubbele rij schoolkinderen stond opgesteld, the familieleden wer den rond hot "open graf geschaard, en- rondom deze snikkende groep stonden de vrienden; verder over ganscli liet. kerkhof stonden eerbiedig de honder den die een laatsten groet kwamen brengen aan den aflijvige: studenten en professors, 'geestelijken cn letter kundigen, staatslieden en beroemde schrijvers, waarbij Stijn Strcuvels en Felix Timmermans, Er-nest Claes, Go- Zie vervolg hierneven. (Door de rechterlijke politie, te Ant werpen, werd Maandag een goede vangst gedaan. Sedert ccnigen tijd, was men op do hoogte van een groot verteer door ze keren R. der Amerikalei. Er '.werd een oog in T zeil gehouden cn men kwam lol de overtuiging dat hij zich schuldig maakte aan nachte lijke rooftochten en zich specialiseer de in het stelen vam radiotoestellen* Men deed een huiszoeking bij R., die aangehouden werd, cn men ontdekte r drie radiotoestellen, afkomstig van oen diefstal in een zaak van den Me- chelschen steenweg, waar vorige weck radio's werden gestolen. R. bekende cn» maakte zijn mede plichtigen betend, namelijk V., een Ne derlander, wonende te Hoboken. Deze bekende reeds drie gestolen toestellen verkocht te hebben, alsook twee ande ren door bemiddeling van een heler. Diefstallen werden gepleegd in Mon« lignvstraat en Nationalcstraat. rard Walschap, enz. Er werden vër- schillige graf redenen uitgesproken r door Herman Teirlinek, namens de Kom Vlaamsche Academie; door heer Muls, namens de Hoogeschool voor Vrouwen; door Aug. Van Cauwelaerl, namens; Dietsche Warande en Belfort», waar van hij 25 jaar lang de leidende figuur was; namens de Vlaamsche hoogstu denten; door den heer Burgemeester van Broechem; door Dr Macrlens, van Wachtebeke, hot geboortedorp van Ju lius Persyn. Al de sprekers herinnerden aan den voorbeeldige^ christen, aan den on- vermoeibaren worker en aan don stoe ren Vlaming, die Julius Persyn was* Een groot man ligt hier dooi- den on verbiddelijk,en dood neergeveld, doch hij blijft leven in ons midden door zij ne wérken. Een groote troost moet hel: zijn voort die diep getroffen weduwe en voor do treurende kinderen, .dat de hulde door jhonderden gebracht bij de ter aardebe- stelling van/ haar man en hun vader, zoo oprecht en zoo diepgevoeld was. Op zeker oogenblik knielde do" tal rijke schaar, die het stoffelijk over blijfsel naar het kerkhof had verge zeld, en in eeni piëteitvolle stilte klon ken vijf onze vaders cn vijf wees-ge- groeten ter eeuwige zielerust van hem die ganscli zijn leven lang geen rust kende. IN DE KRIJGSLUCHTVAART DE KONING WOONT DE OEFENINGEN BIJ TE EVERE De Koning in gesprek met Stampc. Nevens Z. M. Generaal Gillieaux, opzienei* van 't militair vliegwezen. Onze Koning vergezeld van Luile- nant-Colonel Van Overstraeten, begaf zich Maandag morgen naar hei. mili tair vliegplein te Evere, om de proef vluchten bij te wonen uitgevoerd door vliegtuigen van Belgisch maaksel. De Koning welke ontvangen werd door Luitenant-Generaal Gillieaux heeft de nieuwe tweedekkers bezich tigd. Kapitein Servais -evenals M. M. Stampe cn Renard hebben aan den Ko ning dc noodige inlichtingen verstrekt aangaande den bouw en behandeling; dezer vliegtuigen. Ongeveer een half uur hebben «tezei nieuwe vliegtuigen geloodst door de adjudanten Vinthers, Vandammc cn M. Stampe het luchtruim doorkruist met! eene snelheid van 220 kim. per uur. Hot aanschaffen van oefenvüegtui-» gen zou hot krijgsvliégwezen toelaten, de vliegtuigen van groote waarde, toi sparen evenals bezuinigingen, te docts op. de dagelijksc-he vluchten,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1