Krinoen Voer erde en gezag Syndlkaat van het autovervoer der Provincie Antwerpen Kajottershoekje XXXIX JAARGANG hummer 252 Kerkstraat, 9 ên SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Ganttt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Hayas, Adolf IVIaxkaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. aaia ZONDAG 5 NOVEMBER H. Zacharius Zonop6,44Zonif4,24 MAANDAG 6 NOVEMBER 1933 H. Foillanus Zon op6,46Zonaf4,23 L. K. 10 N. M. 17 Is liet niet bemoedigend-vast te stel len dat al de groote bewegingen en initiatieven, uit de Katholieke Partij komen Dat het de katholieken zijn, die met beslistheid optreden om door eene hervorming van den staat uit den politieken: warboel te geraken Dit bewijst klaar hoe de katholieken van ons land op de 'hoogte willen blij ven van de toestanden en van de ge beurtenissen en in het bestuur van den Staat de overwegende rol willen ver vullen. Thans houdt'liet Verbond der Katho lieke Yereenigingen en Kringen zijn 6O11 Zittijd te jDinant, Voor deze katholieke groepeering is liet een eer het initiatief te hebben, ge nomen van het grondig onderzoek van het groolc vraagstuk der staatshervor ming, dat alle weldenkende burgers .thans zoo zeer bekommert. P,e pers zal over dit debat breedvoe rige verslagen, uitbrengen, en aldus zal de openbare meening eens te meer kun nen vaststellen dat de leiders van bet Verbond beslist den weg opgaair, welke on.s lot de hervorming moet leiden. Vermits het Verbond een hoofdrol moet vervullen in de evolutie, weike voor de deur staal, is het wellicht nut tig te herinneren wat het Verbond is, over welke propagandamiddelen hel beschikt, welken invloed 'het uitoefent. Aldus zal de lezer zich beter reken schap geven van de beteekenis Ier ge gevens. welke het congres van Dinanl op het voorplan gaal brengen. 'I Verbond der Ivath. Vereenigingen en Kringen is de oudste groepeer ing' yan dc katholieke partij. Samen met het A. C. W., met "den Boerenbond, met de Alliance Agricolc, en met de Federatie yan dem Middenstand, vormt hel de Ka tholieke Unie, het groote organisme, dat onlangs werd heringericht, en dat ons toelaat te zeggen dat de katholieke partij, die geen klassepari ij is, maar de weerspiegeling van ganseh de na tie, thans sterker en eendraóhtiger staat dan ooit. Het Verbond zijn naam zelf zegt hel. groepeert een reeks vercenigin- gen arrondissementsvereemgingen. kantonnale en plaalselijke vereenigin- gen: en de kringen: studiekringen en ontspanningskringen, kortom, al de groepeerjnge^n die mede den politieken strijd willen voeren. Al deze groepce- ringen genieten een breede zelfstan digheid. zoowel in hunne organisatie* als in de wijze, op dewelke zii de pro paganda willen voeren. En dit is trouwens gelijkvormig met de tradities van ons volk, dat zien moei lijk naar een. eenvormige en vaste for- xnuul kan schikken. En nochtans is een zekere eenheid noodig, eenheid van leerinjg, eenheid van taktiek wanneer hel gaat om een houding tegenover de groote vraagstuk ken van nationaal belang, welke gesteld worden 't zij in de kiezingen, 't zij wan neer het parlement een beslissing moot treffen, voor dewelke de steun van oen wel ingelichte openbare meening on ontbeerlijk is. Het Verbond zorgt voor de groote richtlijnen, welke de aangesloten groe peeringen in aanmerking zullen nemen voor de richting van hunne bedrijvig heid. Het doel van hel Verbond is dus hoofdzakelijk eene algemecne politieke leiding. Deze leiding wordt uitgewerkt in het kader vam zijn program. We kunnen dit program hier niet olledig uiteenzetten. We zullen het samenvat ten in deze drie woordem Orde, Vrede, Voorspoed. ORDE. In den Slaat, door de versterking van het gezag der uitvoerende macht, door de hervorming van het parlementair regiem, door de bestrijding van de se- paratistische en communistische drij verijen, door de bescherming van de vrijheid van den arbeid. In de financies, door de bestrijding van de inflatie, door het evenwicht der begroot ing. door de rechtvaardige ver- 'deoling der openbare lasten, dooi- do afschaffing der successierechten in rechte lijn. door de beperking der uit gaven, door do bescherming der, open bare spaarzaamheid. VREDE. Met het buitenland, door samenwer king tot de internationale verstand houding. In het binnenland, door de verdedi ging van het vaderland, op godsdienst- gebied, door de eerbiediging van de gewetensvrijheid, door de erkenning van het recht der ouders op de vrije keuze van de school volgens hun \vijs- geerige en godsdienstige overtuiging. Op sociaal gebied, door de toepassing der leer ing van de pauselijke Encyclie ken, door de verheffing der arbeiders klas tot den voorspoed, door de sociale wetgeving, door de slooping' der krot ten, door de uitbreiding der familiepo li tick. VOORSPOED. \Door den vrijen ruilhandel, dóór! do verdediging der landbouwbelangen, de verbetering van het landbouwonderwijs en van de kultuurmeUioden, door dc verdediging van den middenstand, de- uitbreiding vam het krediet op lang, gemiddeld en kort termijn, door de be scherming. van het ambacht wezen en van de klein-riijverheid. iTïoor groote rendeeren.de werken, welke onze nationale uitrusting verrij ken. Door de eerbiediging van den priva ten eigendom, grondvest van de fami lie en doel van het individueel initia tief. Om deze taak tot een goed einde te brengen beschikt het Verbond over tal rijke medewerkers. Het heeft zijn. voorzitter, die altijd werd gekozen onder de eerste-plan per sonaliteiten der politiek. August Bccr- naert, Karei Woeste (1884-1919), Paul Sogers '(1-919), spreken die namen niet luide genoeg Het heeft zijn bureel van 30 leden in hetwelk de voornaamste groepceringen van Vlaanderen en Wallonië vertegen woordigd zijn. Het heelt zijne alge mecne vergadering' der afgevaardigde van de vereenigingen en kringen, welke tien maal per jaar vergadert-, om in volle vrijheid te beraadslagen over de actueele politieke vraagstukken. Wanneer vraagstukken een grondige studie vergen, heeft het zijne commis sies, samengesteld uit zeer bevoegde leden, zooals thans zijne commissies voor de hervorming van den Staat. Het houdt jaarlijks een groote zii tijd een Zaterdag en een Zondag van No vember, om de beurt in een V'aamsclie en in een Waalsclie stad en in de hoofdstad; des Zaterdags, groote stu dievergadering: des Zondags, algemec ne vergadering en banket, groote ma nifestaties met talrijke deelnemers uit alle streken van het land, en waar de leiders van het. Verbond en leden der regeering directieven geven bij de her opening van den parlementairen zittijd. Het Verbond heeft ten slotte zijn be stendig secretariaat, dat de getroffen besluiten' ten uitvoer legt; de dokumen- talie bijhoudt; een maandelijkscli bul letin «Notas en Bescheiden», in beide talen uitgeeft; broehuren, vlugschrif ten publiceert; samen met «l.'Union Sociale» sociale dossiers opstelt en bijhoudt betreffende twintig actueele vraagstukken (werkloosheid, pensioe nen, militie, enz.) bijzonder dienstig voor de volkssecretariaten en de open bare mandatarissen. Ziedaar een beknopt overzicht der raderwerken van het Verbond. Laatste vraag Welke invloed oe fent bet. Verbond uit In ons land, waar de openbare meening nog liaar woord te spreken heeft, zou het ver- koerd zijn den invloed van de politieke organismen te meten naar hun leden tal. Het Verbond, dat alleen groepec- ringen, aansluit, telt talrijke betalende loden in de airondissenientsvere.enl- gingen. Doch, de invloed van het Verbond- reikt, verre buiten deze middens van overtuigde partijgangers. Het beste middel om zich daarvan te overtuigen waren de lijsten op te maken van dc openbare mandatarissen, volksverte genwoordigers, senators, provincie- en gemeenteraadsleden, die tot het Ver hond behooren. Elk van deze mandata rissen is op zichzelf een invloedfactor. Zie onderaan volgende kolom, Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. De belastingkv/ellingen in autotrans portbedrijf Wij ontvangen afschrift der docu mentatie welke het Syndikaat aan hee- ren Senators en Volksvertegenwoordi gers heeft toegezonden, in verblind met de belastingskwellingenr in Liet auto- transportbedrijf. Het Syndikaat zegt in zijne inleiding: Het SynuTkaat van het Auto-Vervoer der Provintie Antwerpen (S.A.V.A.), beroepsvereeniging van eigenaars van bddrijfsautovoertuigdn vormend, tot verdediging der. «gemeenschappelijke belangen, zijner leden, heeft zich vol gens- de voorschriften zijner statuten, steeds verre gehouden van* alle poli tiek, zijne tusschenkomst streng be perkend tot het verdedigcni der econo mische belangen zijner leden. Doch 'de pijnlijke toestand opgere zen in onze bèdrijfmiddens door de niéuwe zware 'fiskale lasten die al onze aangesloten leden treft, vfer'pliehte ons den kring onzer bedrijvigheid uit te breiden en den steun te verwerven eener gematigde maar zekere politiek. Het is desvolgend, van af heden, on tegensprekelijk zijn rol, niet alleen de Parlementsleden maar tevens do open bare mcening voor te lichten, aan gaande de gebrekkige wetgeving en .voornamelijk betreffende de wels-bc- sluiten die onze aufovervoerbedrijven op zoo onbillijke als wederrechtelijke wijze treffen. Het is om beroep te doen op eerst- genoemden en om de anderen te lce- ren wat het autovervoer voor de Natie beduidt, dal het Syndikaat u deze toe lichting voorlegt. De beteekenis der bedrijfsauto iD.e zich aan onze hedendaagsclie vcr- eischten aanpassende bedrijfsauto, heeft zich zoo in het.' dagelijksch leven en aan al onze nijverheden opgedron gen, dal zij voor deze en voor de ge meenschap zoo waardevol geworden is, dat er bijna niemand meer bestaat d;"e niet op de eene of andere wijze van hare diensten .gebruik maakt. Hel meer en meer in gebruik komen van dc bedrijfsauto heeft het baanver- voer zoo snel doen ontwikkelen, dat. het heden ten dage een der voornaamste factoren van onze staatseconomie ge worden is. Indien men voordeel had, of indien men eischte dat de ontwikkeling van dezen nijverheidstak tegengehouden of gefnuikt werd, zou. dit de vernietiging beduiden van een economischer* factor van eerste gehalte, waarvan het snel verdwijnen het onvermijdelijk en zeker verlammen, zou veroorzaken van tal van nijverheidstakken, die op 't oogen blik, dank zij onze medewerking, eene gezonde en vruchtbare levenskracht genieten. Speciaal worden bedoeld de ze industries waar het aan Jiuis be stellen der produkten den kostprijs minstens voor de helft uitmaakt. In deze duizenden en duizenden ge vallen, waar noch de ijzerenweg, noch de Buurtspoorweg de goederen tot aan huis kunnen bezorgen, wordt het au tovervoer voornamelijk onontbeerlijk. De opgelegde taksen Echter wordt het bestaan der auto- vervoerbedrijven, juist op het oogen- blik het meest bedreigd, door de inge- Zie vervolg hierneven. Wat de macht van het Verbond uit maakt, wat het Verbond ini de partij en in diet land zijn groote plaats aanwijst, is het feit dal het zich bijna uitsluitc- lijk toelegt op de verdediging der ka tholieke belangen in de politiek, en in alles het algemeen welzijn boven de bijzondere belangen stelt. Het- algemeen welzijn, ziedaar ten slotte het doel van elke politieke actie. Verre van ons te beweren dat het Verbond daarvan het monopool bezit. Doch, op het tprrein van zijne bedrij vigheid; geholpen door de ondervinding van zijne leden, die tot alle standen, alle beroepen behooren; steeds in voe ling met de sociale realiteiten be schikkende over krachtigen steun, zoo blijft het Verbond onbetwistbaar een der best uitgeruste organismen voor de leiding van de partij en van liet land op de nieuwe wegen, welke onvermij delijk moeten opgegaan worden. Jacques Robin. Allerlieiligém-AIlcrzieleri is voorbij. Geen Allerheiligen zonder Allerzielen ju de Kerk. Allerheiligen, wat is dat Een dag waarop het weer gewoon lijk slecht is, cn de eenigc dag van het jaar waarop er veel volk is op de kerk hoven-. Merisclien die anders nooit knielen, ziet men dien dag knielen. Menschen die anders noch naar Kerk noch kluis gaan, en God noch zijn ge bod in eer houden, denken dan enkele seconden aan zoo'n vaag beeld van God dat. hun nog bijgebleven is uit vroegere calecliismuslësseiv, cn mompelen even een stuk Vader-ons op 't kerkhof. Rond elk kerkhof staan duizende wil le chrysanthen. Elk graf krijgt z'n bloempot, en moet het daarmee doen tot volgend jaar. Dat is Allerheiligen bij de men schen van 1933 Op Allerheiligen viert de strijdende Kerk de Zegevierende Kerk. En op Al lerzielen gedenkt dichtrijdende' kerk de Lijdende Kerk. Die drie «Kerken», dat is de genieenschap der heiligen, waarin wij, gedoopten, allemaal geloovon... zoo «zoggen» we tenminste heel dikwijls in onze twaalf artikelen. Is hel. omdat het artikel Ik geloof in de gemeenschap der Heiligen» zoo ver van achter staat, ik weet het niet, maar in ieder geval wij kristenen den ken daar al bitter weinig aan. Gemeenschap dat beteekent: eenheid, verbondenheid van velen, deelhebben aan eenzelfde* leven, en aan dezelfde goederen. Dat beteekent dal die velen die met elkaar verbonden zijn onder ling steun en hulp uitwisselen. Heiligen daar wordt mee bedoeld in dat. artikel alle gedoopten die nog op aarde leven, alle geloovige afgestorve nen» en tenslotte allen die reeds deel hebben in het Eeuwig Geluk. En deze laatsten dat zijn niet enkel Sint Jozef en Sint Jan en Sint Antonius, en allen arvan wij dc namen kennen en welen dat zij ini den «hemel zijn. Maar dat zijn ook de ontelbaar vele onbekende heme lingen, waaronder velen die in dezelfde omstandigheden hebben geleefd als wij, die arbeiders waren als wij. En allen die tot een van de drie be hooren: hetzij de strijdende Kerk waar van wij leden zijn, hetzij tot de lijden de, hetzij tot de zegevierende Kerk, al len hebben deel in die groote gemeen schap van millioencn cn millioenen, allen hebben recht op dezelfde goede ren, allen steunen en helpen elkaar. Sedert de menschen gewaar werdén, dat de liberale theorieën van alles voor mij cn niks voor een ander», da wereld naar den dieperik gingen hel pen, begonnen ze meer en meer te droo- men van «broederlijkheid», e-n «solidn- ritcil», en «gemeenschapsgeest Er kwamen socialisten, en die spre ken van solidariteit. J>,aar bedoelen zo mee: samcnvoelen en samenwerken on der arbeiders, maar vechten lot Ier dood legen de hoogcre standen, Dat kan ons niet voldoen. De communisten wisten hot heter, cn zegden j alleman gelijk, en alles voor dc gemeenschap, zóó komen we tot een aardsch paradijs l Eng vinden wij clat: hun gemeenschap heeft dus gren zen. En de mensch is niet voor een aardsch paradijs gemaald, want de we reld is veel te klein voor hem. Hij wil veel meer ONZE gemeenschap heeft GEEN grenzen, die reikt tot buiten cle aarde, .tol buiten de natuur. En wij zijn niet 'naïef, te geloovcn dat hier alleman ge lijk kan zijn door diet eigendom af te schaffen. Maar wij weten, dat er in de hoven-natuur geen privaat-eigendom 'meer bestaat: in gebeden, Missen, boe te-doening, apostolaat, HEBBEN WIJ; ALLEN DEEL. Er is geen Ylaamsclie God, nóch een Duitsche, en ge kunt niet echt hidden: ONZE Vader, als wij ALLE andere men schen niet als broeders liefhebben. iff Nu zijn wc ver vanl Allerheiligen eri Allerzielen afgedwaald... Toch niet! Laat deze kerkelijke feestdagen in ons een diep bewijzen brengen van dio gemeenschap der heiligen, laat ons echte kr.istelijke gemeenschapsgeest hebben Wij zijn allen door liet Doop sel vastgeankerd. aan Krist-us, en daar door zijn wij allen bloedverwanten in Kristus. (Daarom ons gewennen in alles eni altijd aan al.de anderen; te denken in gebed. Mis, en in al uw werk, in uw KAJOTTERSWERK. Vraag U steeds af: wat kan IK voor mijn medemenscihen doen, voor andere jonge arbeiders, voor zieken, voor werkloozen Anderen, die gij niet kent, bidden eiï werken voor U. iP,oe gij ook zoo •Want wij moeten zijn de ECHTE COMMUNISTEN, strijders en' bclcvcrs van het geestelijk communisme Iv. AJEEi volge der wetsbesluiten van 1"4 Oogst p.l. getroffen fiscale maatregelen, die wij .uitsluitelijk aan (het initiatief van de Ministers van Financiën en van Ver voer te danken hebben, daar het Parle ment nog niet in de gelegenheid werd gesteld zich daarover uit te spreken. Dit alles, niettegenstaande de Minis ter van Vervoer op 29 Juni j.l. gedu rende de zitting van het Ilooger Kumi- teit van Vervoer, waar het rapport van de Ondercommissie rail-route onder zocht werd en waar de nieuwe belastin gen scherp besproken; werden, lextueel de volgende woorden uitsprak «Voor wat de belastingen betreft, zal het de Kamer zijn die in princiep zal beslissen.» Wij weten allen dat de zaak in het Parlement niet besproken werd, geen enkel wetsvoorstel werd uitgewerkt, de «volmacht» alleen besliste en de tak sen werden hekend (gemaakt om toege past te worden. Deze zelfde wederrechtelijke en on- jbillijke taksen, die geen rekening heb- ,ben gehouden, noch van de zware nood- jwendigheden eener periode waarin al lies zijn evenwicht verloren heeft, noch «van de rechtvaardigheid, noch van het 'gezond verstand, zijn opgelegd op een zoo brutale en -bruuske wijze buiten alle parlementarisme om, zoodat reeds .den dag volgende op de bekendmaking, ,de getroffen organismen streng protest jaanteekenden, daar deze taksen een jgroot gevaar opleveren, even zoozeer Ivoor het auto-vervoer in 't bijzonder, [als yoojc hel land in 't algemeen* Er is de .jongste dagen spraak ge weest, van rcgeeriiigsmaatregelen ge troffen om de ambtenaren van den Staat te verplichten hunne verplichtin gen loyaal na te leven. Het «dienstbe vel» daaromtrent luidt woordelijk als volgt «De Ministerraad is de meen mg toe gedaan: dat de verplichtingen van ge trouwheid aan den Koning en gehoor zaamheid aan de Grondwet, welke door. de Staatsambtenaren en -bedienden, bij hunne indiensttreding aangegaan werden, gewetensvol nageleefd en streng bekrachtigd moeten worden. Men kan, namelijk, niet aannemen dat de ambtenaren en bedienden, in- overtre ding met hun eed, aangestoten \^ezen bij eene Staatsvi.jandigc groepeering, doel nemen aan een actie strekkende tot de verdelging van den Staat, of. denkwijze aankleven welke hetzelfde, doel nastreven Bijgevolg '1. Zal eervol ontslag uit zijn ambt worden opgelegd aan ieder ambtenaar, of bediende die bij dergelijk organisme aangesloten is of revolutionnaire of anti-nationale denkwijze aankleeft f; 2. Zullen de ambtenaren en bedien den die zich plichtig maken aan revo lutionnaire of anti-nationale gedragin gen uit hun ambt ontzet yvorden.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1