60' zittijd van tiet Verbond der Katholieke Kringen en Vsreenigingen OudheidknndigB Ontdekkingen Eosigsarscfi Kinderwerk De plannen van Mussolini Dinsdag Nov. 1955 Mussolini bij de Karthuizers op bezoek Plechtige opening van 't Instituut voor Tropicale Geneeskunde Door de Hertog van Brabant XXXIX JAARGANG RUMMER 253 K»rkstraot, 9 «n SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Gentiomen Uitgerer J. Van Nuffel-Da Gandt Publiciteit buiten het Arron'd. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxl-aan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Lor.dres W. 0. H. Willibrardus Zonop6,47Zonaf4,21 L. K. 10 N, M. 17 Voor den COen jaarlijkschen zittijd van het Verbond der Katholieke Krin gen en Vcreenigingen werd het schil derachtige stadje iDinant verkozen. Reeds van den Zaterdag waren tal rijke afgevaardigden opgekomen uit alle deelen van het land, waaronder menige vooraanstaande katholieke voormannen cri politieke mandataris sen. Het zoo bclitngrijk kongres werd in :lcn namiddag geopend door eene Studievergadering onder voorzitterschap van M. Paul So gers, staatsminister, voorzitter der Fe deratie, omringd van MM. baron I" cTHuart, voorzitter van de katholieke Vereeniging van ,P;iriaril, en ondervoor zitter van den Senaat, Lc Boulingé voorzitter van den Katholieken Kring Patria, senator Legrand, ITernicky, al gemeen sckrelaris en verscheidene le den van het komiteit. Zondag voormiddag, na eene H. Mis voor de Kongressisten in de collegiale Kerk, en nederlegging van bloemen na de vergadering, aan het gedentee- ken der oorlogslachtoffers, werd om 10 u. 15 in de zaal Palria, de ftlgemeene vergadering gehouden. De ruime feestzaal itf veel te klein om al de toehoorders te beval len. P/1 intrede der overheidspersonen werd door eene -geestdriftige ovatie begroet. Heer staatsminister SEGERy neemt plaats «aan het. bureel omringd van M. Poncelet., voorzitter der Kamer Graaf Carton de Wiart, minister van Socialei "Voorzorg; Sonotars Baron, de Kerehovej 'd'Jïxaerde, Moyorsoen, Berr.yer, baron 'd'HuarT Volksver legen wóo rdigers Van Acker, Michaux, Ficullien, Hou- siaux; Markies Imperiali, oud senator; Staatsminister Van Cauwelaert de Z. E. H. Pastoor-Deken van Dinant. Heer Staatsminister Sogers door de zaal rechtstaande aanno jrd, deelt het afsterven mede van- M. De Geradon, Volksvertegenwoordiger vcor Luik en ondervoorzitter der Rechlschc groep der Kamer, en doet de schitte rende diensten uitschijnen door den aflijvige aan de Katholieke zaak bewe zen. Hij betuigt aan de beproefde fa milie van M. De Geradon het Christen rouwbeklag der Federatie der Katho lieke Kringen en Vcreenigingen. De beer voorzitter richt een harte lijk welkom tot de overheidspersonen en huldigt vooral de lieer eersten-mini ster Graaf dc Broqueville en zijne col- leg as der regeering. (Toejuichingen). Hij geeft dan1 onmiddellijk liet woord aan M. Van Renynghe de Voxvue, die de stem laat hooren der Katholieke Juegd: Bij alle jonge Katholieken komt 311 de eerste plaats het vraagstuk voor van kat-egoriek te kiezen tusschen een verouderden- liberalen staat, de mate rialistische formuul van een soeialsti- schen staat, en dc spiritualistische thesis van een christen staat. Dc keus kan niet betwijfelachtig zijn en daarom ook eischt de jeugd eene hervorming van het huidig regiem. iDe huidige partijen hebben geene voldoende voélig meer mei. de massa. Op het witte blad van don staat van morgen moet ingeschreven staan Ge zag. Verantwoordelijkheid.. Solidariteit! Indien men beroep doet op de chris- lene jeugd zal zij Antwoorden. Gccne thalve maatregelen Zien wij 'de toekomst te gemoet Katholieken Vooruit' voor net Ka tholiek Belgie 1 (Bravo)'. M. BOUSIAUX, volksvertegenwoordi ger, spreekt, van de krisis en de land bouw-, waarvan hij de oorzaken en ge volgen onderzoekt en ook de mogelijke redmiddelen in 't vooruitzicht neemt. P,c maatregelen van de regeering hebben den landbouw zijn voorspoed niet teruggeschonken, verre van daar, maar zij hebben toegelaten stand te liouden en weerstand te bieden. Deze maatregelen gingen gepaard met de beperkingen, welke, de landbouwers zichzelf hebben opgelegd, 'dank aan de deugden' van gelatenheid, arbeid en spaarzaamheid, welke de kenmerken zijn van onze landelijke bevolking, Doch, de krisis is niet afgeweerd. En om te eindigen enkele raadgevingen tot de landbouwers, tot het publiek en tot de regeering. Tot de landbouwers Niet te haastig zijn om hunne kulturei uit te breiden, liever het statu quo behouden, wat ook tiet statu quo in de verhandelingen zal behouden. Wanneer een produkt be schermd wordt, komt er doorgaans nei ging, de kuituur ervan uit te breiden, wat eene nieuwe inzinking der prijzen voor gevolg zou hebben De landbou wers moeten de hoedanigheid hunner produkten verbeteren; de aardappel teelt uitbreiden, want nu zijn wij ver plicht, nog 10,000 wagons per jaar in te voeren. Het publiek dat terecht klaagt over dc prijsopdrijving door den :-i3sc,hon- handel, moét weten dat het «landbouw- ccllb daar is, om het aan den kunstig, sten prijs de hoeveprodukten recht streeks te bezorgen. De regeering: Het weze .mij toege laten, hare aandacht te vestigen op den jammerlijken toestand van onze bosch exploitatie. Eenerzijds wordt ons hout afgewezen door sommige openbare be sturen, ofschoon ons inlandsch hout even goed is als het uilheemsche; an derzijds komt hier het Russisch hout vrijelijk binnen en ontredderd de in- landsche markt. iTieze. toestand brengt het evenwicht der begrooting van tal rijke gemeenten in gevaar en maakt talrijke werkloozen onder onze hout hakkers. Men hoort dan M. Fernand BAU- DHUIN over de De krisis en de ekonorr.ische 'Men hoort tegenwoordig nog alleen deze vraag: lloe staat het met de krisis, wanneer komt het -einde De verslaggever-schetst eerst de evo lutie Vier krisis, welke begon in 1029 met hare gevolgen van toomlooze spe- kuleering. Zij bleef nochtans eene pe riod ische krisis. In 1931 scheen er eene verbetering in te treden, doch weldra slak do storm met meer geweld dan ooit op. De krisis zonk steeds dieper en werd nog verscherpt door het pro- leklionism. Eerst in Juli 1932 bereik ten wij dc vaste depressie, 't is le zeg gen, dc stabilisatie der krisis op bet laagste peil. En wij staan nog altijd op dit peil. Doch, het Amcrikaansche avontuur komt weer den toestand in- de war stu ren. Wat biedt ons de toekomst Do de pressie, in dewelke wij ons .bevinden, zal lang duren. Misschien is er in Ja nuari aanstaande verbetering te ver- Wachten. Nochtans, blijven wij door groote 'gevaren bedreigd. Een dezer ge varen ligt in de houding van Amerika. Lijdt de poging van Roosevelt schip breuk, dan zullen wij er den weerhals van gevoelen. Ook uit Frankrijk dreigt gevaar. Doch, zeker is bet, dat, het ergste der krisis voorbij fs. Het laagste punt is reeds ver achter ons. Zeker is de maehien moeilijk 'in gang te brengen, maar zij is aan \t rol len. Graaf Carton de Wiart Minister van Sociale Voorzorg, ver meent dat liet een goede gedachte was, aan het programma van den huidigrn zittijd het vraagstuk in te schrijven der «Hervorming van den Slaat». De Katholieken moeten klaar zien in den toestand. "Men mag niet van eene ver keerde ideologie in eene nog slechtere vervallen. Het individualisme gaat ach teruit en de gedachte van het 'gezag wint veld in de economische en in de politieke orde. Het parlementarisme' verdient wel menige der verwijten die hem worden toegebracht,""doch is ïïet niet'vatbaar voor verbetering Dit móeten wij ook inzien vooraleer eene aloude instelling totaal te verguizen of omver le werpen. Een krachtig en sterk gezag is goed wanneer het met ons is, maar eens dat het tegen ons wordt uitgespeeld, wat dan M. Carton dc Wiart, zich steunende op de grondwet, somt verscheiden** 3Eie vervolg 2de bladt HET OFFENSIEF-KON GRES TE ANTWERPEN OP 12 NOVEMBER Sedert verschillende weken hebben onze lozers nu vernomen wat de hoofd gedachten zijn der Offensief-beweging. Nu de dag van het Kongres nadert ge ven wij kort en zakelijk nog eens de hoofdelementen die onze lezers toela ten te oordeelen of zij in Antwerpen op 12 November iets kunnen leeren en iets kunnen doen. Zooals we reeds meldden, gaat het Kongres uit van de Offensief-groepen: Katholieke intellek- lueelen die op bijzondere wijze de mo derne problemen willen insludeeren en met alle middelen een offensief-katho lieke geest willen verspreiden. Op dit- Kongres worden achter uitgenoodigd niet alleen de leden van studiekringen, maar alle Katholieke Vlamingen die wenschcn een bijzondere aandacht te geven aan de moderne uitingsmoge lijkheden en in de eerste plaats de le den van K.V.R.V. en- Filmliga, Davids- fonds en Persbond. Voor de K.V.R.O. is er ten andere een praktische scktie- vergadering om elf uur in SI. Jans- Berchmans College, waar de richtlij nen van het nieuwe offensief 1933-3 4 zullen vastgelegd worden. Op de algemeenc vergadering om 3 uur gehouden zal bijzondere aandacht besteed worden aan een zakelijker, maar zoo volledig mogelijke uiteenzet ting van de toestanden eenerzijds en de groote aktiernogelijkheden ander zijds. Z. E. Pater Pauwels, die als bestuur der van Geloofsverdediging, sedert meer dan 20 jaar den polsslag neemt van het katholieke en inlellektuc.ele le ven in Vlaanderen, zal met alle noo- dige klaarheid de objectieve geloofs- toestanden in Vlaanderen uiteenzetten. IAr Hoin Houbon, die sedert den oorlog de meest aktieve werker geweest ie voor een katholieke Pers-Internationale zal daarna aanduiden hoever het nu staat met het groote Pers-Offensief.En Prof. Verbist zal de groote richtlijnen van Radio en Film-Offensief trekken. Dnnrxxtv annr bevoegde leiders cp pers en filmgebied onke*- prakti sche toepassingen gemaakt die een wer kelijk nuttige bespreking mogelijk ma ken. Het- doel van dit Kongres is (lus eens alle werkelijke aklievo krachten samenbrengen en uit dit konlakt zeer bepaalde besluiten en een sterker een heidsfront te laten volgen'. Dc vrucht van dit Kongres moet zijn dat men niet zegge: er is veel -volk bijeen geweest, maar: er zijn enkele gedachten en werkwijzen welke hier, weer vaslcren vorm hebben gekregen. In dc avondvertooning, om 8 u. stipt wordt de film «Zielen in Nood» afge draaid, die een vergeten tragedie eons in allen nood weet uil te beelden de nood der zielen welke in het Duitsclie diaspora van Berlijn niet de noodige prieslerhulp kunnen vinden. De toegang voor deze avondzilting welke verder nog met korte Kali. Films, deklamaties en moderne muziek wordt opgeluisterd, zal voor de leden van K.V.R.V., Filmliga en Davids fonds slechts 4 en 6 Frs bedragen. De ten toonstelling van alle groote Viaamsohe bladen en kuituurorganismen zal in hetzelfde lokaal: St. Jans Berchmans, gedurende heel den dag toegankelijk zijn. Professor Majuri heeft in het Oosto lijkgedeelte van Herculanum een blok huizen blootgelegd: men heeft er muur schilderingen, mozaiekvloeren en hou ten beschotten ontdekt welke met een bijzonderen kunstsmaak waren yer- vaardigd. Nabij deze huizen heeft men een klei. ne winkel uitgegraven welke gerust wedijveren mag met deze uit de stra ten van Resini, de stad die gebouwd werd op de vroegere plaats der ander de assche bedolven gemeente. De win kel is slechts enkele vierkante meter groot en bleef in zijn oorspronkclijken vorm bewaard; men vindt er nog de toonbank der potten voor de olie, het graan en'de schikt stonden in het jaar 79 onzer tijdrekening, toen Herculanum cn pompei onder de assche van den Vesuvius werden bedolven. Een gedeelte van de kloostergemeen schap der Karthuizers, die onlangs uit Spanje werden verbannen, lieeft zich gevestigd te Pavia in Noord-Italig. Zij hebben daar een onderkomen gevonden in een oud middelceuwsch klooster. Bij zijn laatste reis naar Milaan heeft Mus solini een bezoek gebracht aan dat klooster waar hij zeer hartelijk door de Spaansche monniken werd ontvangen. Bij een rondgang door het klooster, vroeg de Duce wat bun' dagelijsche be zigheid was en hij kreeg ten antwoord: «Bidden en werken». «Een schoon pro gram, sprak Mussolini; bidt ook voor mij een beetje, want ik heb er zelf zoo weinig lijd' voor». Ook vroeg hij zeer bezorgd of het klooster door niemand werd lastig gevallen, en toen de kloos terlingen dit ontkenden, sprak de Duce: «Wat moet dat heerlijk zijn, niemand lastig te vallen en door niemand lastig gevallen le worden». Onder voorzitterschap van 2. E. Heer Kanunnik E. Valeckens, Eere-Deken Rlillaar. Begin December aanstaande zal er gelegenheid zijn hongaarsche kinderen die alhier verblijven, 't zij te laten naar huis keeren voor onbepaalde tijd, 't zij voor het Kerstmis en Nieuwjaars verlof aldaar door te brengen. Pleegou ders die zouden wensohen hunne pleeg kinderen te laten terugkomen begin Januari kunnen van dezelfde gelegen heid gebruik maken. Die zelf do reis wil meemaken kan ook toetreden. En indien er nog eenige goede zielen zou den zijn die 'n arm kindje van den hon gerdood willen redden, ik ken er heel interessante tusschen 3 en 12 jaar die, vrees ik. ginder de winter niet zul len doormaken. Voor alle inlichtingen Wende men zich zoo spoedig mogelijk tot 'f «Hongaarsche kinderen», Dijkstraat' 5 en 7 Dcndermonde. Beleefd verzoek bij de vragen om in zie vervolg hlerneven. Een kamer samengesteld volgens de verschillende bedrijfstakken ,j\ Rome, 5 Nov. Do berichten over; aanstaande ingrijpende wijzigingen in het kabinet worden volgens de jongste, inlichtingen voorbarig genoemd. Er is voorhands geen reden, om tö verwachten, dat de aan Mussolini toe geschreven plannen, reeds terstond zul len worden uitgevoerd. De geruchten over de kabinetswijzi ging zijn waarschijnlijk ontslaan, in verband met de verwachte ontbinding; der kamer van afgevaardigden in De cember en algemeene verkiezingen in hel begin van het volgend jaar. Mussolini heeft achter de gewoonte nimmer zijn plannen vooraf aan te kondigen en als er minister-verande ringen plaats hebben, weten de be trokken ministers dit zelf niet eerder, dan nadat zij bericht hebben ontvan gen, dat «hun ontslag aanvaard is Een ander telegram uit Rome meldt,' clat de verschillende berichten uit Ro me, voornamelijk van Amcrikaansche zijde, over een aanstaande minister- verwisseling, ontbinding en reorgani satie van de Kamer van afgevaardigden wat do bijzonderheden van deze be richten betreft, uit de lucht zijn ge- repen. Zooveel staal echter vast, vol gens dit bericht, dat twee sedert jaren hangende kwesties, de uitbouw; van het coporalieve systeem door de vakcorpo ratie, misschien met overeenkomstige reorganisatie der kamer van .afgevaar digden en samenvatting der drie mili taire ministeries in één enkel, binnen kort tot oplossing gebracht zullen wor den. Naar verder verluidt zou Mussolini ingrijpend veranderingen willen aan brengen in de parlementaire constella tie van Italië. Het zou zijn bedoeling zijn, na Kerstmis de huidige kamer, die toch op 12 December haar laatste zittingsperiode ingaat, te ontbinden cn tamengesfefcl MM tfjK del, nijverheid, landbouw en andere groepen op evenredige wijze zouden zijn vertegenwoordigd. Op deze wijze wil Mussolinj de wetgevende bevoegd heden in handen leggen van kapitaal en arbeid, hoewel de regeering volle dig toezicht over dit nieuwe lichaam zal houden. De verschillende afgevaardigden vöoi* hel nieuwe parlement zullen door bun eigen groepen worden gekozen. De ka nier zou dus geheel volgens de ver schillende bedrijTslakken zijn samen gesteld en nagenoeg een verwezenlij king zijn van de opvattingen der tech nocratie. Alleen de Senaat zou als politieke", instantie gehandhaafd blijven.- lichtingen 'n zegel .voor, antwoord ter voegen'. Wij willen nogmaals dc pleegouders er aan herinneren dat ze verplicht zijn.' hunne vreemde pleegkinderen In liet vreemdelingen register le laten in schrijven en 'n belgisch eenzelvigheids-, bewijs aan le vragen. Zaterdag Had (lus, met groote plechtigheid, miegcirsTOordigneid van den hertog van Brabant, de opening plnafg van het Instituut voor Tropische Geneeskunde, centrum van wetenschap, waarvan de stichting werd ingegeven i door prins Leopold, wien naam het gesticht zal blijven dragen, T>,aar zal nu voortaan do studie gecentraliseerd blijven van al de vraagstukken die betrekking nebben op het I. schermen en bewaren der gezondheid van onze in do Kolonie yerblüvende. kolonialen cn ook van de inboorlingen ui< i baar bewonen,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1