9 Trekking van üe Leening 1933 De Duitschs Keleninvoer io De Katholieke Landbonwvroepen Da Vrijgezellen in de Fascistische Partij in llaiie Aankomst vin de '4Elisabst!iv]lie,, te Antwarpen Donderdag Nov. 1953 in de Munciatuur te Brussel Een Millioenen= verduistering te Parijs Het Algemeen Christen Werkersverbond De scheuring in de Fransche Socialistische partij voltrokken 23 zakkm tabak aangeslagen bijTlravelines Twee honderd Landbouwers vermoord Wedstrijd voor Luchtvaartpropaganda XXXIX JAARGANG jNü^rrtER 255 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. "Van Nuffel-De GenclC Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxiaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Theodorus Zonop6,50Zonaf4,18 L. K, 10 N, M. 17 Katholiek is een eerctitel. Die hem dragen wil, draae hem waar- dig en in eere- Een katholiek kwijt eerst en vooral zijn godsdienstige pliehten 1 't En ie geen katholiek die er zich im mers en er zich voor uitgeeft, maar bij godsdienstige plechtigheden in de kerk of in 't openbaar met geen oogen te vin den is... Een katholiek acht zijn plaats eiken Zondag in de Mis Daar luistert hij onderdanig naar Gods, woord dat de priester er hem voorhoudt- En, nijpt het soms, nij verdraagt en slikt de pil, al is zij soms nog zoo bitter. In zake geloof doet hij aan geen alwe- èerij maar schikt zich nederig naar zijn geestelijke overheid... Een katholiek sticht zijn mede-mensch. Zijn gedrag weze voorbeeldig en eerlijk Hij weze nooit een steen des aanstoots.. Hoe gauw wordt er veralgemeend Omdat er éen katholiek is, die al eens niet doet wat plicht gebiedt, doen seffens in den mond van den booze, alien die katholiek zijn, zóó Een katholiek drage liefde tot zijn evenaasteen aehting Is hij meerdere... hij weze voorkomen, vriendschappelijk met den onderhoorige ön den nederige.. Is hij mindere, hij ver- gete nooit den verschuldigde.! eerbied, en koestere nooit wrok Een katholiek weze vooral eerlijk Dat is voorwaar een zijner zwaarste plichten I Katholieke werkgevers 1 Weest steeds bekommerd om het loon uwer werklie den I Is het billijk en rechtvaardig Denk er aan, da', een eerlijke Ioonsre- geling u en enkel voordeel en achting kan bijbrengen Denkt er aan dat, bij de minste pinten ring aan 't rechtmatig loon uwer werk lieden, er schromelijk gewrokt wordt ge- gemoederen verbitterd, en vele blije levensvreugde en zielenvrede uit de harten uwer nederige werklieden wordt gebannen Al dus worden die armen aan aardsche goederen ook beroofd aan dien kostelijken schat dien ze nog bezitten den vrede des harten Bestuurders bekommert u om den goe den gang der zaken u toevertrouwd 1 Maar weest ook bezorgd en toont u be kommerd om de regelmatige betaling uwer onderhoorlgen I Een katholiek werkman beijvert zich voor zijns meesters zaken, als voor zijn eigen zaken met het princiep: eerlijk duurt het langst Eindelijk, een katholiek sluit zijn oor niet voor lijden en noodHij geeft en ondersteunt in de mate vati 't mogelijke Heeft hij veel, hij geeft veel Heeft hij weinig, hij geeft toch I K an hij niet ge ven hij is er bedroefd om en bidt... Katholiek zijn is een eeretitel Zoo hem dragen, is veroveren en bij brengen tot de zegepraal der immer jon ge katholieke gedachte K.S. Dezen Zomer hadden talrijke leden van de Vrouwelijke Katholieke Jeugd eene bedevaart ondernomen naar Ho me, vergezeld van Z. Exc. Mgr Micara Pauselijk Nuntius te Brussel, die door de godsvrucht en den apostolaatiever dezer jeugd zoo zeer gesticht werd.dat hij besliste de bedevaarsters een bij zonder bewijs zijner vaderlijke gene genheid te verleenen. >J?,eze werden Maandag namiddag in de Nuncialuur op eene ontvangst genoodigd. Aan het hoofd der bedevaarsters wa ren de EE. HH. Mampaey en Van L:os- suyt, jufvrouwen de Hemptmne, Van den Heuvel en Verschragen. Z. Exc. Mgr Micara onderhield zich on de meest vaderlijke wijze met de genoo- digden, voor wie in de salons een the werd opgediend. Zijne Excellentie richtte dan tot de aanwezigen eene ge moedelijke aanspraak, waarin hij de vreugde van den H. Vader en van zich zelf vertolkte, over de houding der be devaarsters bij hun bezoek te Rome. Z. Exc. besloot zijne aanspraak met de aanwezigen den Pauselijken Zegen te. verleenen. Daarna overhandigde hij elke bedevaarster zijn portret mei het opschrift) In herinnering aan de echoone bedevaart naar Rome, in het Heilig .Jaar der Verlossing.*: De genoodigden begaven zich ver volgens naar de kapel der Nuncialuur om er te bidden voor den groei der katholieke aktie in Belgie. Zoo liep deze schoonc [ontvangst ten einde* Tegenmaatregel der Regeoring Vanaf 9 November 1933, zullen de steenkool en steenkoolagglomeraten niet meer mogen ingevoerd worden in Belgie onder .vrijgeleide van de certi- caten van het Rijnsch \Vestphalisch Kolensyndikaat te Essen. Voor bedoelde brandstoffen zullen de invoervergunningen worden afge leverd, aan de rechtstreeksche invoer ders, binnen de perken van bel be trokken contingent door de Algerneeme Directie van het Mijnwezen van het Ministerie van Arbeid en Nijverheid, Bondsslraat 28, te Brussel mits ster ting van een bedrag van 10 fr. per ton steenkool bij de Nationale Bank van Belgie (op de rekening «Kolencentra le*;). De invoerders worden er orn verzocht zich bij hoogdringendheid te wenden tot de hoogeraangegeven Al- gemeene Directie voor het bekomen van de noodige invoer toelatingen. Men dient zich te voorzien van de vereischte stukken. Sinds Juli 1.1. werden herhaaldelijk klachten ingediend tegen de bank «Les fils d'Henri lYapont» gelegen in de rue St. Georges te Parijs. De bank had alle terugbetalingen van geleende gelden stop gezet. Tengevolge van een nieuwe klacht werd een onderzoek ingesteld. Het brandkoffer werd verzegeld cn ver schillende beheerders kwamen in het gedrang. Twee hunner werden aange houden: M. Edmond- Du pont, geboren in 1880 te Parijs, woonachtig m de rue de Tocqueville cn zijn broer Maurice IDupont eveneens woonachtig te Parijs. Tegen twee andere beheerders, thans voortvluchtig werd een aanhoudings bevel uitgevaardigd. Deze zijn: Louis Pisani en M. Philippe de Poli. De. genoemde beheerders worden ver dacht van verduistering en misbruik van vertrouwen. Naar de eerste vast stelling uitwijzen zou het deficiot on geveer 10 millioen bedragen. Vergadering in den Senaat nsdagnamiddag werd, in den Se naat. een vergadering gehouden van de katholieke landbouwgrocpen yan Ka mer en Senaat. Zij betoonden zich verontrust 'door sommige geruchten, luidens dewelke het ministerie van, Landbouw zou op geslorpt worden door een op ie richten ministerie van Nationale Ekonomie. De vergadering verzet zich niet legen zoo'n ministerie, maar vraagt de hand having van het departement van Land bouw als zelfstandig ministerie. (De eerste-minisler en de minister van Landbouw, over de kwestie geraad pleegd, beloofde met dien wcnscli reke ning te zullen houden. De vergadering hield zich" vervolgens bezig met art. 6 uit de begrooting van Lands Middelen voor 1934. Dit arti kel zegt «De grondbelasting geldende voor de niet bebouwde perceelcn, zal geheven worden ten beloope van 8 t.h. op het kadastraal inkomen, zooals het tot grondslag diende voor bedoelde be lasting in 1913.» Dit bcleekcnt voor de niet bebouwde gronden, niet geperekwateerd sedert 1 April 1920, een verhooging met de helft van de belastbare basis. Na een grondig onderzoek van 'den weerslag die de toepassing van dit ar tikel zou hebben, heeft de vergadering een afvaardiging aangeduid, die een onderhoud za! aanvragen met den mi nister van Financiën om te vragen r: a) dat voor de bouwgronden "de grond belastingen bestaande in 1932-1933 ge_ hand'baafd zouden blijven voor hot, dienstjaar 1934; b) dat dringend zou worden overgegaan tot de kadastrale herziening van de niet bebouwde gron den,'in verhouding tot de pachtprijzen en do koopwaarde in '1933, ten einde van 1935 af de landbouwgrondbelasting te kunnen toepassen op grond van die algemeenc herziening. De vergadering gaf eveneens aan een afvaardiging opdracht om een onder houd te hebben met den minister van Zie onderaan volgende kolom* Kongres op 11 sn 12 November te Gent Het A.C.X. houdt Zaterdag en Zon dag aanstaande zijn Xle Kongres in het lokaal «Het Volk», Poel, le Gent, De dagorde vermeldt Zaterdag 11 November. Morgen- zitting: 10 u. openingsrede dc*r R. Ronse, voorzitter van het Arrondisse- mentswerkersverbond van Gent; Ver slag over de werkzaamheid van het Na tionaal SekretarTaat van het A.C.W., door E. II. Dr Golens, geestelijke raad gever; Bespreking. Namiddagzitting 14 u., verslag over de politieke werk zaamheid van het A.CAV., door M. P \V. Se.gcrs, algemeen sekretaris; Be spreking; De internationale loesUnd en het vraagstuk der landsverdediging; Bespreking. 17 u.: het parlementair ie- giem en zijn hervormingen, door M. E. Rubbens, voorzitter van het A.CAV. Bespreking. Avondzitting: 20 20 u., de beroepsorganisatie, verslaggever M A. Gooi, algemeen A.C.V.; Bespreking. Zondag te 9 uur, H. Mis in Sint Mi ch iel met sermoon door E. P. Rutten; te 10 uur, optocht met muziek en vaandels te 11 uur, feestvergadering In drie brokken Nadat de nationale raad yan de Fran sche socialistische partij S.F.I.O. de links extremistische elementen der Ac tion Socialiste, die tegen den wil der partijleiding aan het anti-oorlogscon- gres te Amsterdam hadden deelgeno men, uit de partij gezet had, werd de uitsluiting van de zoogeheeten nco-so- ciailsten van Renaudel besproken. Eene motie was ingediend door. de federatie van de noordelijke departe menten. De eerste paragraaf dezer mo tie inzake de uitsluiting van Cayrel, Deschizeaux, Rnat, Laffont, Marqu Monlagnon en Renaudel werd piet stemmen van 3046 tegen 8G3 manda ten en 101 onthoudingen goedgekeurd. De tweede paragraaf, waarin een! waar. schuwing wordt gericht tot die leden, sekretaris van het die de tocht hebben geschonden, doch door de eerste stemming niet worden getroffen, hetgeen een hernieuwing van de belofte van; trouw door alle leden der partij vereis ebt, werd mei de stem- !men van 2484 legen 56 mandaten in de nieuwe cirk, met redevoeringen door MM. Heyman en Tschoffen. Mussolini heeft een verordening uit gevaardigd, krachtens welke alle vrij gezellen, die in dc fascistische partij een leidende rol spelen, of zich £andi- daat stellen ter benoeming als Hu van de volgende Kamer, heizij moeten trouwen, dan wel hun candidatuur moeten laten varen. Verschillende vrij gezellen in de huidige Kamer zoeken nu reeds naar een levensgezellin, in de hoop, dat zij daardoor de gunst van Mussolini zullen winnen en voor do nieuwe Kamer zullen Worden gekozen. Er wordt op gewezen, dat Giuriali, voormalig secretaris van de fascisti sche partij, en Rosso, de gezant te Washington vrijgezellen zijn. Laatst- enoem.de schijnt weinig zin in het hu welijk te hebben. Hij verklaarde althans tegenover Amerikaansche journalisten, dat hij een beroep wenscht te doen op zijn diplomatieke onschendbaarheid en ofTicieele inlichtingen uit Rome af wacht, of ook voor een ambassadeur Mussolini's jongste order geldt. 9993 onthoudingen aangenomen. Daarna keurde de Nationale Raad een verklaring goed, waarin de noodzakc lijküéid wordt betoogd een onwrikbaar front op le richten legen de manceu. vers der tegenstanders en een krachli- ge propaganda in te richten. .Na kennis te hebben genomen van het besluit, hetwelk tegen hen was ge nomen, namen Renaudel, Marquet en hun vrienden, die eveneens een bijeen komst hielden, met algemeene stem men twee resoluties aan. Etö eerste ver klaart dat de aanwezigen zich solidair verklaren met de opvattingen der uit- gestootenen, en kondigt de stichting aan eener partij, welken statuten op het stichtingscongres op 3 December a.s. zullen worden goedgekeurd. Do tweede resolutie verklaart dat de aanwezige socialisten een beroep zullen doen: op de Internationale, aangaande het besluit waardoor zij getroffen zijn. Een smokkelaar aangehouden In don nacht van Zondag tot Maan dag waren de tolbeambten op dienst op den dijk, lusschen Gravelines cn Oye. Rond 23 ure werd hunne aan dacht getrokken door een buitenge woon gerucht in do nabijheid van den Casino van Oye. Zij kwamen op de plaats juist toe, toen er een geheim zinnig schip zijne lading aan boord gelegd had om wederom we,g te varen. Vijf mannen waren aan boord ge stapt om deze lading te verdragen'. Vier verdwenen in den nacht, maar de vijfde viel in handen der twee tolbe ambten der brigade van Oye. De scheepslading besloiid uit 23 ba len belgische tabak van een gewicht van 1090 kgr. 'De tabak alsook de ge vangene werden naar het bureel van den tol van Gravelmes gebracht de bestuurder der Douanen van DuTnker- ke met eenen opziener zijn ter plaats ikomen. De aangehoudene kerel is de ge naamde Van Eetvelde. Julien-Gustave, 50 jaar oud. geboren le Halewijn. is kruidenier-herbergier in de Moeskroer straat te Meenen. Van Eetvelde droe» op hern versehillige adressen van ke rels in Belgie gehuisvest, maar hij heeft hardnekkig geweigerd de namen der ingezetenen van den boot te laten kennen noch van deze die bij hem wa ren en gevlucht zijn. Uit Kkarbine in Mandchurië, wordt gemeld, dat naar inlichtingen die noch tans niet werden bevestigd, een mili tair Sowjets-rcgiment, niet minder dan 200 Mandchurische boeren zou ver moord hebben uit een dorp, gelegen aan den oever van den Amourstroom. :Deze plaats is gelegen op een 120 kilo- jmeter omtrent van Blagovelchtcheusk. De oorzaak van die schandelijke slach ting zou geweest zijn, dat de arme boe ren geweigerd hadden de opbrengsl van hunnen oogst aan de militaire overheden af te staan. Dc Regeering van Mantschoukouo is zinnens, indien dit bericht moet be vestigd worden, dadelijk verzet aan te teekenen bij do Sowjetregeering. Buitenlandse lie Zaken, ten einde hem het voorbehoud mede te doelen, dar. de katholieke landbouwgroepen maken ten opzichte van de aanvullende overeen komst, die onlangs met Polen is geslo ten geworden. Deze blijkt immers, vol-i deze gens de katholieken, de belangen van'Bank Een wedstrijd yoor luchtvaartpropa ganda wordt ingericht onder, leerlin gen van het middelbaar en hooger on derwijs behoorende tot een oilicieele of vrije inrichting. Ilij heeft voor doel het beste' werk betreffende een luchtvaartvraagstuk te bekronen en betreft het opstellen van een voordracht, die 20 tot 30 minuien zal duren. ID.e jury zal haar uitspraak steunen op 1. de gelukkige keuze van hel on derwerp'; 2. de waarde voor de verspreiding van de lucblvaarlgedachle. 3. dc voorstelling en den vorm van het werk. '4. de nationale 'draagwijte yan het dr-iderwerp'. Het opstel mag in het NeclerlandscK of in het Fransch zijn gesteld. Voor dezen wedstrijd zullen de deel nemers in twee verschillende afdeel in- gen gerangschikt worden r: '1. de. leerlingen van middelbare on derwijsinrichtingen en 2. de studenten aan de universiteiten en hoogere on derwijsinrichtingen. Talrijke prijzen zullen aan de meest1 verdienstelijke werken toegekend wor den. De eerste prijs voor elke afdec- ling bestaat inl een luchtreis Brusscl- Berlijn en terug aan boord van een Sa- benavliegluig. De Uiterste datum voor het indie nen van het opstellen is bepaald op 31! Januari 1934. De handschriften van 'de mededin gers moeten gestuurd worden aan het sekretariaat voor Luchlvaartpropagr.il/ da, 90, Weistraat te Brussel. Dinsdag morgen is te Antwerpen dé; stoomboot Elisabethville* der «Com pagnie Maritime Beige* aangekomen. Door den dikken mist weerhouden, werd ze slechts one. kwart na tien ure vastgemaakt. Zooals altijd waren tal rijke familieleden, vrienden en ken nissen der passagiers opgekomen om dezen te begroeten bij hun aankomsE De Elisabelhville die onder he( bevel staat van commandant Biebuyek en van haar 72ste Congoreis terug kwam. had 154 passagiers aan boord verdeeld als volgt komende van Ma- tad: en Boma 48 passagiers in eerste klas, 53 in tweede en 1 passagier iri lusschenklas ingescheept te Lobilo; 31 passagiers in eerste klas, 13 in 2e 8 in lusschenklas. De lading bedroeg 3.o4 6 ton", Ver deeld als volgt 63 ton hout, '12 ton caoutchoux, 6 ton w-as, 267 ton koffie 227 ton copal, 4 99 ton koper, 867 ton kopermatte, 507 ton katoen,2 ton ivooq 46 ton tinerts, 2 ton vellen, 2 ton sisal 960 ton suiker, en 54 ton palmolie.Hcti overige bestond uit general cargo.*. fcMm-NT «5 'Op 18 November wordt overgaan tot de trekking van de loten der leening 1933, ten bedrage van anderhalf milliard. Hier ziet men den trommel die tot kking zal dienen. Bovenstaande fotc werd genomen in de Nationale jdens dc voorbereidende werkzaamheden, in aanwezigheid van de hli. den landbouw grootclljks. te Benadee-'Mertens. afgevaardigde van het Rekenhof, Cosyns, vertegenwoordiger van liet len* D/ïlgingsfonds, en Gliber^ bestuurden bij het ministerie, yan Financiën,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1