Honderdjarig Bestaan De Verkiezingen m 15 Hst vraagstuk der De Taks op het Aanslag op den zoon van Primo de Rivera Voorbereiding van drie Heiligverklaringen Het vliegtuig van Lindbergh neergeploft in Spanje De Wereldtentoonstelling van Chicago gesloten Woensdag Nov. 1953 in Vlaanderen Hes Internationaal Eucnaristiscli Gangres van 1934 le Buenos-Hires De Loterij-tombola in Frankrijk isül I XXXIX JRARQXWG HUMMER 259 Kerkstraat, 9 en 21 Aalat. Talafoon 114. DAGBLAD 20 Centioman UilgeTer J. Van Naffal-Da GendC Publiciteit buiten het flrrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IWaxl-aan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buldlng/Kingsway, 20 Londres W C. 2. H< Grejorius 3 Zonop 7,00Zonaf4,10 N. M. 17 E. K. 23 Bestaat ar zulk een vraagstuk vraagt Pater Callewaert. Anders gezegd, is er in Vaanderen aen ongeloovige jeugd De optimisten zeggen Vlaandarans jeugd, is nog geloovig, ten minste diep in de ziel. Ziet de Eucharistische kruis tocht. Ziet de H. Hartebonden. Ziet dan toeloop met de zendingen. Ziet de godsdienstige procession lan gs destra- ten. Ik hoor de flaminganten dwepen met de spreuk Vlaanderen voor Christus». Ik hoor aa zeggen't Vlaam» scha ras is geloovig maar 't wordt vari keerd aangepakt. Zi9t, Vlaanderen heeft veel meer kinderen dan 't Walen land, dan Frankrijk, enz. De pessimis ten zeggen 't Vlaamsche land wordt een Missieland. De jaugd der werken de klas gaat naar kerk nog kluis. Het zondagleven wordt verbrast en ver- sport. Da Kruistocht, duurt den school tijd, maar niet langer. De H. Harte bonden. ja dat slaagt op den buiten, omdat men niet anders durft, en '4 is da boerenbevolking die het gros van dat leger uitmaakt. De missiën over» donderen de menschen tien dagen, maar er blijft weinig of nïet6 van over, want de missiën gaven geen opvoeding, geen zelfstandigheid, geen duurzame organisatie van godsdienstig leven. En de onzedelijkheid, 'tis om er voor te huiveren. Zou er tusschen die twee extremen van optimisme en pessimisme, geen plaats lijn voor aen gezond realisme? Zou men niet de bescheiden meening er mogen op nahcuden, dat de jeugd in Vlaanderen, in opzicht van christelijk geloof, over het algemeen, nog veel goeds hoeft, masr dat het gevaar schrikkelijk dreigt, en dat de eerste tien jaren zullen beslissend zijn, of onze jaugd voor Christus bewaard wordt of niet Er zijn pessimisten die, op hun ver eenzaamde kamer, orakelen, dat bin nan 100 jaar, ons land zal onchriste lijk zijn, lijk de christenheden van Noord-Afrika, gesticht door St Augus- tinus. Er zijn optimisten, in de poli- tieke-sociale actie, die orakelen dat binnen 50 jaren, het liberalisme en het socialisme zullon begraven zijn, alsof den dood van een politieke noodzaken lijkerwijze herleving van godsdienstig heid tot gevolg had; alsof da onver schilligheid nioi een middenweg was. Vlaanderen, een missieland. Zeker niet in dezen zin dat het heidendom de plaats inneemt van de katholieke ga* loofsgebruiken, want zelf het in gods- dienst onverschilligste vlaamsohe volk zou de deftigheid van doopsel, eerste communie, kerkelijk huwelijk en chris telijke begraving nooit veronacht zamen; en da uitwendige geloofsplech- tighedan 2al hot altijd bewaren, als een middel tot tering en nering, als een opluistering van zijn kermisvie- ring, ala een uiting van zijn aangebo ren kunstzin voor zang, klank en kleur. Vlaanderen een missieland. Ook niet in dezen zin dat het een valsohen, ketterschen godsdienst, zooals het protestantisme, zou aannemen, want 't vlaamsche volk weet één zaak goed, nl. dat de godsdienst een ernstige zaak is, en de eerste opwerping van een ongeloOvig wordend vlaming 't is verbazend is deze dat de godsdienst niet ernstig genoeg wordt beleefd. Zelfs zij die zich leider noemen van hun volk beleven hun godsdienst niet. Ze zijn minimalisten in hun verwach* tingen ton opzichte der massa. We hebben broodnoodlg de mannen uit één stuk dia uijn wat za denken, en denken zooals ze leven. Hat volk van dezen tijd zegt men ziet op naar sterke persoonlijkheden, en het is waar. Het zal er voor ona katholieken op aan komen in ons midden die leiders te winnen< Hat zal van enkelen afhangen, die radikaal kunnen sijn eerst tegen over zichzelf en nadien ook voor da anderen, die veeleischend kunnen zijn eerst van ziohzelf, daarna van de andaren. Mot geen politieke manceuvers wordt ons volk weer daad-kristeiijk ook niet met schoons preeken, dikke boeken over godsdienst. Er moet een werke lijk offensief worden ingezet van groo- ten omvang. We mogen niet maer ver gaten dat het leven van den mensch niet uit verscheidene vakjes bestaat, maar geleid moet worden volgens ééne levensbeschouwing de ééniga ware levensopvatting. Wij behooren tot de Optimisten omdat we willen beginnen met onszelf in de K. A. J, K. AJEEo Frederic Ozanam werd geboren tc Milaan, ten jare 1813. Zijn vader Joannes Antonius Ozanam, later ge neesheer te Lyon, ontving van zijne stadsgcnooten den eeretitel van «lief dadige» doljter. Zijne moeder, Maria Nantas, schonk het leven aan veertien kinderen. Zij was voorzitster van de «Waakster», een vrouwenbond, waar van de leden ibeurt om beurt bij de zie ken in de stad gingen waken. Zij schroomde geen zolderkamers, waar men nochtans niet opgeraakt dan na dat men veel steile trappen is opgesuk- keld. Haar echtgenoot heeft haar meer maals ontmoet, zelfs nadat zij malkan der deftig beloofd hadden niet meer zoo hoog te zullen klimmen. Die igyoote liefde tot de armen was het schoonste erfdeel dat Frederic Oza nam van zijn ouders ontving; honderd jaar geleden stichtte hij het Genoot schap van den II. Vincentius. Iemand, die voor de eerste maai van een Vincentius' genootschap hoort spreken, denkt dat het niets anders is dan een kring, die zich ermede belast een aalmoes bij de behoeftigen aan huis te dragen. Zoo is 't trouwens in feite begonnen en het doel ervan was van voren af aan dat de bezoekers zelf zouden heilig worden door omgang met arme lieden, in wie zij Christus zouden zien. Dit doel is altijd hetzelf de gebleven, de leden van: een Vincen tius genootschap moeten heiliger wor den; het middel bleef ook hetzélfde in den arme Christus erkennen en lief hebben, dienen en beminnen. Geen liefdewerk is vreemd aan een Vincentius genootschap: arbeiders, die geen werk hebben, aan arbeid helpen, zieken bezoeken en, verplegen, doodoii «afleggen» en een deftige begrafenis, bezorgen, wcrkloozen bijstaan en voor lichten, ouderlingen1 hun pensioen be zorgen, gescheiden familiën hereeni gen, de jeugd, de soldaten beschermen cok in den vreemde, de moedeloozen; opbeuren, enz. Aalst heeft een Vincentius genoot schap, dal sinds 1852 regelmatig werkt. Gedurende den Winter 1932 werden meer dan honderd veertig gezinnen be zocht en ondersteund, voor de vijf laat ste jaren alleen bedragen de uitgaven meer dan honderd duizend frank. Die groote som werd geschonken uil- sluitend door de cere- en werkende le den van het Genootschap. Voeg daar bij nog duizenden frank door leden geschonken bij hunne bezoeken de kiëe- dcren, schoeisels, enz. Voor hoeveel fa miliën werden de moeilijkheden opge lost voor ouderdomspensioenen, werk- loozen steun, compensatiekas, openba ren onderstand, zwakke kinderen, le- ringslijders en gebrekkelijken. P.it geeft een klein overzicht van het stof felijk goed door het genootschap ver wezenlijkt. Het, zedelijk werk is onein dig meer verheven. Graag zou het genootschap zijn wer king uitbreiden. Do Winter staat voor de deur; de crisis dompelt veel gezin nen in zwarte armoede; honderden kin deren, ondervoed, worden met. tering bedreigd. Groot is de nood; krachtig moet geholpen worden. Zondag 19 November wordt in de SI. Martinuskerk in. al de Missen een omhaling gedaan ten voordeele van. het genootschap. Elk geve volgens zijn middelen en zijn goed hart. Geld is er noodig, veel geld, doch ook meer leden om meer gezinnen en beter nog te ondersteunen. Jongelingen van groote en kleine burgerij. U zoekt een: ideaal Is er schooner dan uw edel hart te openen voor noodlijdenden Kent U schooner daad dan uw treuren de broeders en zusters in Christus op te beuren en; te steunen Is er verhe vener liefde d;rn deze die zich garssch onbaatzuchtig geeft aan minderen al leen uit liefde Gods en om Gods wil. Komt, on U zult smaken het zoete ge not. dat Christus beloofd heeft aan hen die de hongerijgen spijzen en de- be droefden vertroosten. Ook oudore llee- E4n zijn welkom •VY ie lid wil worden geve zijn adres aan den Heer Paul Moens de Hose, Voorzitter. Keizerlijke plaats, 19, of aan den Z. E. II. Deken Rcynaert te Aalst. M. de Rivera ongedeerd. Een ander persoon gedood en twee gekwetst Cadiz, 13 Nov. In den loop van eon verkiezingsvergadering in een schouw burg van San Fernando, hebben twee kerels geschoten op den heer Primo de Rivera, leider der Spaansche fascisten en zoon van den gewezen dictator, op het oogenblik dat hij het woord wilde voeren. M. Primo de Rivera werd niet ge kwetst, daar een toehoorder werd ge dood en twee andere personen werden gekwetst. De aanvallers vluchtten al schieten de de straat op en kwetsten nog twee pc-rsonen. Een der daders werd aangehouden de andere gelukte er in te ontsnappen. Een groep extremisten trachtte den aangehoudene te bevrijden; de poOlie joeg de extremisten uiteen. Verschil lende aanhoudingen werden gedaan. Het vliegtuig van kolonel Lindbergh zou neergestort zijn nabij Caldelas öc Tuy (Spanje). Tolnutoe weet men nog niets over het lot der vliegers. Een Spaansche kanoneerboot is naar Calde las vertrokken. Men veronderstelt dat de mist de oorzaak is van het ongeval. Lindbergh niet verongelukt Het Italiaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, na een gesprek ge voerd te hebben met den gooverneur der provincie Pontevedra, maakt later bekend dat Lindbergh normaal kon da len te Caldelas. De reis moest onder broken worden tengevolge van dc-n zwaren mist. Later in den avond bereikt ons uit Lissabon- een telegram meldend dat Lindbergh zich gedwongen zag le da len op den stroom Minho, op Kilome ter van Monaco. De vliegers ziin onge deerd. Aan de organisatie van het 33sle Eucharistisch Congres van Buenos- Aires (October 1934.) wordt steeds flink doorgewerkt. ï>,e damescommissie, voorgezeten door Mevrouwen Harilaos dc Olmos en Unzué de Alvear, heeft een financieel comiteit gevormd, aan wiens hoofd staat als voorzitster Mevr. Madeleine Bosch eh waarvan als eerste secreta resse fungeert Mej. Cuillermina Bungc dc Moreno. Deze commissie heeft een subcom missie benoemd, waarvan juffrouwen uit de Argcntijnsehe voorname wereld deel maken. Het eerste diocesaan congres, tot voorbereiding van liet Internationaal Congres werd, gehouden le Tucum'an, in samenwerking door de bisdommen Tucuman en Santiaigo del Estcro eene ontzaglijke menigte, geestelijken en leeken, kwam er het H. Sacrament ver eeren. In dc conferenties, voordrachten en sermonen werd aangedrongen op de te vens geestelijke en stoffelijke voorbe reiding van het Eucharistisch Congres, waardoor de Argentijnsctie natie ten aanschouwe der gansche wereld getui genis zal afleggen van haar diep en traditioneel geloof. iDeze maand volgen dc diocesane congressen van Santa Fé, in de stad Rosario en van Cordoba, in de stad van dien naam. Meer en meer beevaarten worden aangekondigd, o.m. ecne van een zoo ver afgelegen gewest als de Philippijn- sche eilanden; van verschillende oor den der wereld komen vragen voor inlichtingen met het oog op de inrich ting voor reizen van geloovigon naar Buenos-Aires. Eene commissie van vervoer is inge richt die voor zending heeft alle in lichtingen te verschaffen over vervoer middelen, logies, ontslaging van be lastingen en alle voor buitenlanders wetenswaardige bijzonderheden. Die commissie zal eerstdaags. YQlle- digc inlichtingen ïeistrckkenj Verleden week heeft liet bericht de ronde gedaan in de pers dat de laks van 9 t.h. op de banketbakkerijen zou 'worden opgeheven. Het staat vast dat de taks zal herzien worden, daar dc Regecring zich rekenschap er van ge geven heeft dat de taks in practijk niet toepasselijk is. Doch een besluit werd tot nu niet getroffen. Als wij op die zaak terugkeeren, dan is het hoofdzakelijk om een maneuver te verijdelen dat zich voorgedaan heeft. Zoo werd aan de pers een mededeel mg gezonden, dat een afvaardiging van den Algemeenen Bakkersbond in de Kamer gesproken bad met enkele Kamerleden, namelijk heeren Boedt en Mundoieer, en ook dat heer Dhondt, voorzitter van den Algemeenen Bakkersbond erbij te genwoordig was. Uit die mededeeling kreeg men den indruk dat zoo de taks van 9 t.h. zou worden afgeschaft, dit zou te danken zijn aan de werking van den Algemeenen Bakkersbond en van de Kamerleden die werden genoemd. ■Wij ontkennen: niet dat ook de Alge- meene Bakkersbond zich met de zaak bemoeid heeft, maar wij weten ook dat het vooral de Landbond van het Huis der Bakkersbazen is, die zich voor den wagen, gespannen heeft. Die Landsbond is de sterkste orga nisatie van bakkers in het land, aan gesloten bij den Katholieken Lands bond van den Middenstand. Zijn leiders hebben den minister van Financies voorstellen voorgelegd in verhand met een doelmatige wijziging van de laks, en het zijn die voorstellen welke thans nog worden onderzocht. Verre van ons de bedoeling hier aan enggeestige kritiek fe doen, maar wij hebben tocli liet recht verzet aan te teckenen als een organisatie zich het voordeel van iets toeeigent waarop zij geen recht heeft, des te minder als die organisatie op neutralen leest geschoeid is, om niet te: zeggen op liberalen leest. Want Heer Dhondt, voorzitter" van den Algemeenen Bakkersbond, is liberaal gemeenteraadslid le Elsene, bij Brus sel. Er zijn, trouwens, noig andere' katho lieke parlementairen dan diegenen die in de mededeeling van den Algemeenen Bakkersbond werden vermeld; die zich ingespannen hebben om een wijziging van de taks te verkrijgen. Wij hopen nu maar dat de taks zoo spoedig mogelijk zal gewijzigd worden in het belang van de zoo belangrijke klas der bakkers. Millioenencijfcrs Men. seint uit Chicago, -13 November: 'P,e wereldtentoonstelling «Een Eeuw vooruitgang» heeft dezen nacht hare poorten gesloten. Zij werd voor 't. publiek open gesteld op 27 Mei 1.1. en 22.300.000 «entrees» werden geregistreerd. De vereeniging voor don handel is van oordeel dat dc bezoekers dezer we reldtentoonstelling ongeveer 400 ir.il- lioen dollar verteerd hebben. Er werd besloten dat de tentoonstel ling volgend jaar heropenen zal. De uitslag Ingeschreven Hiezers Wj.127.9G9. Ja-stemmen hij de Volksstemming: 40.588.801. Neen-stemmen bij do Volksstem ming 2.100.181. 'Stemmen voor dc Nazi-lijst van den Rijksdag 39.G2G.647. Aantal rijksdagleden (allen nalio- naal-socialisten). GG0. De officieele uitslag De officieele verkiezingsuitslag zal slechts op 23 November a. s. bekend zijn, datum waarop de centrale toc- izichtscommissie te Berlijn zal verga deren. Bij de cijfers van thans koon en nog enkele duizenden stemmen van kiezers in den, vreemde. Naar de laatste bereke ning bedroeg het deelnemingsoijfer [•90,3 ten honderd voor het plebisciet en 95,2 ten honderd voor den Rijksdag. Dc Fransche pers over dö verkieziiq. Do uilslag der Rijksdagverkiezingen en der volksstemming heeft in 3? Frin- srhe pers geen verrassing gewekt. On der het huidige regiem in .Duitschland, bij de afschaffing der partijen en an ei» oppositiepers, waren deze uitslxg -n le voorzien. Het is zelfs buitengewoon, vinden "de bladen, dat er nog 2 millioen menschen; zijn. geweest, die den moed hadden neen tc stemmen. Wat er ook van zij, de' Uitslag* is? daar, en. de vraag is nu, l\oe de leiders van het huidige Duitschland de macht zullen aanwenden die hun is toever trouwd. Een definitieve faze 'is ingetreden, oordeel «Le Figaro». Duitschland gaat, steunend op de stemming van 12 No vember, een politiek voeren, realisti scher dan ooit. Zoo de vrede nog kan gered worden, zal het alleen zijn; door een krachtda dige houding en een vasten wil om zich" niet te bepalen bij holle woorden. Zoo niet.. mag men zich binnenkort aan het ergste verwachten. De Oostenrijskche pers Woenen, 13 Nov. De zoogehectcri PiUitsche verkiezingen schrijft een of ficieus Weensch iblad, hebben; den ver wachten uitslag gebracht, welke nie mand verwonderd heeft. Werkelijk vrije en geheime Verkie zingen zouden een ander beeld gege-. ven hebben en de Hitlerlijst hadde geen 50 t.h. van de stemmen gehaard. Werklieden, boeren en inlellectaeele' middens verwerpen in hun binnenst® het Hilleriaanscli regiem. Rome, 13 November. De Paus heeft heden de voorlezing bijgewoond van drie decreten van -de congregatie der- ril en, liet decreet «de tiüo» voor de heiligverklaring van de gelukzalige Louiza de Marillac, de goedkeuring van de mirakelen voor de heiligverklaring ,van den gelukzalige Pirottk en van de gelukzalige Maria Miehaela van het Al- lerlieiligslc Sakrament. i De Paus heeft de schitterende deug den van dc drie gelukzalige onderlijnd* Dc, Coiffeur Bonhoure van Tavasoon, en zijn familie Winnaars van het groot lot,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1