'a Leelijke Avontuur Aan lint Kruispunt van drie Wegen Stockholm Hgt Land van Aalst tegen Da Schelde r Be Bestelen Yakfeondsecrefaris Het Vraagstuk der Ouderdomspensioenen De toestand te Ronse Twee mijnwerkers onder een instorting begraven te Ans ia Groote Openbare Werken Het Korporatief Ideaal van Mussolini em feel Parlement j üongtiarscfi Kinderwerk UIT ONZE KOLONIE XXXIX JAARGA&Q HUMMER 363 Kerkstraat, 9 «n 21 Aalst. TaUfoon H4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-D» Gsndt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf lYIaxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Bulding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Bertuinus Zo:iop7,OIZon«t4,09| N, M. 17 E. K. 24 't Wordt stilaan kond. Ons» schooljeugd is tevraden dat een warm stoolken de klas aangenaam en ge zellig maakt. Niemand misjont Luu zulks 'i Stoet. Waar, wie Te Ronse, te Antwerpen, te Brus sel, te Oostende, overal waar socialis ten en liberalen samen de meerder heid hebben Do vrije scholen van Ronse met hunne 35 klassen tellen 1171 leerlingen. De gemeentescholen met hunne 25 klassen tellen slechts 733 leerlingen. De schoolbenoodigdbeden voor een leerling dor vrije scholen kosten slechts i 4 fr. die voor een leerling dor gemeentescholen 50 ft'. Het o.derhoudder scboollokalon komt op 5 9 I fr\ voor oen klas der vrije school on op f SOO fp, voor een klas dor gemeenteschool. Toen M. Soudan socialistisch bur- gemeestor werd, beloofde hij burge meester te zijn voor ALLE Ronsenaren. On ta beginnen berooft hij do vol» strekte meerderheid dor kindereu van ALLE toelagen! 1,171 leerlingen zouden door zijn toedoen MOGEN kou lijden in 't putje van den winter en geen sclioolbonoodighedea van doen bebbon. Hoe is zulks mogelijk vraagt ieder rechtgeaard en woldenkend man zicb af! Wel de hoeren socialisten hadden niet 8 man een SletDS meorderheid op de 7 katholieken. De rootle stomden tegen de toe lagen aan 't vrije onderwijs, do katho lieken stemden ervoor, de laffe blauwe piialussen onthielden zich. Ze hadden niot noodig bun teilSdt' gezicht ta toonen Hun blauw anti-godsdienstig molentje draait, sedert de roode wind volop volop in hun zeiloa zit Ze hebben weê met hun roode broertjes sedert deze mser en meer kapitali' stisch aangelegd on geschoeid zijn! Hoe is 't toch mogelijk dat zoo een volstrekte meerderheid van kinderen, zulk schreeuwend onrecht aangedaan wordt Dat is 't gevolg van het algemeen zuiver stemrecht Een familievader, hij hehbe een overtalrijke kroost, slaat daar met zijn armzalig stemmoken nevens den eersten, bestsn snotter van 21 jaar 1 Hieruit volgt dat brave deltigo menschen met een heerlijk kroost, dat toch de hoop en de toekomst en de grootheid van ons land uitmaakt, verongelijkt worden en beroofd wor. den over het beschikkingsrecht inzak» onderwijz hunner kinderen Ho» hieraan te verhelpon Nevens zijn enkel stomrecht als eenling, hebbe de huisvader ook stem recht als familievader Dat is mzar billijk en rechtvaardig1 Hadde zulks bestaan, in Roust badde men zulk schromelijk onriche niet hunnen plegen Strijden wy er om K. S. Een erge instorting deed zich" yóor IDinsdag in de koolmijnen «Patience et Beau j one» te Ans. Een ploeg werklie den was in de diepte afgedaald. Rond 13 uur 30 deed zich een ver- S'Cihrikkelijk gekraak hooren. Twee mijnwerkers werden onder de instor ting bedolven. Het zijn de genaamde Isidore Defaillc, van Montegnéc en Gil les Herkens van Russon. Na een half uur werken slaagden de arbeiders er in de twee ongelukkige le bevrijden. Deze ademden nog'. Doch De- faille overleed, terwijl men liem naar de oppervlakte bracht. Het mijnkorps verscheen ter plaatse. WAAR OORLOG OF VREDE Parijs, l i Nov. De Parijzer «Ma- tin» kondigt een artikel af getiteld «Aan het kruispunt van drie wegen». «Frankrijk, zegt het artikel, bevindt zich aan het kruispunt van drie wegen die overeenkomen met drie verschillen de politiekcn. De eerste weg is die der macht. Het is feitelijk dc-ze, door Foch voorgestaan na den wapenstilstand, wanneer bij vroeg dat Frankrijk gedurende vijftig jaren op den Rijn zou blijven. De tweede weg is die van rechts treek- sclic gesprekken met Duitsclilainl Geen derden. De volkeren spreken van volk tot volk, zonder tusschenkomsl van derden en onderzoeken of het versohrik- kelijk verleden! kan uitgevaagd worden en of zij een uitweg voor eene betere toekomst kunnen vinden. Het is de weg die Briand te Thoiry heeft willen op gaan. De derde is de weg op "denwelke men aan zijn oorlogsgezellen verbonden blijft wat er ook gebeure, is de weg waarop met wat zwakke naoorlogsehe vrienden bij de hand houdt, de weg die dikwerf in het academisch liolel van Genève doet bijeenkomen, waar men ononderbroken praat, waar men liet masker van den ernst opzet, waar men gestrekt is in formuleen. Het is de weg die Frankrijk Sinds 12 jaren volgt, welke ook zijn regeerders zijn. Ja, besluit het artikel, wij -zijn aan het kruispunt van drie wegen, die voe ren naar den vrede of naar den oorlog. Wij hebben te goed gezien: waar he nen de derde weg voert. Pjaar het te laat is om de eerste weg le volgen, die van de kracht, aangezien hij tegenover onze gevoelens stuit, tengenover onze overleveringen, tegenover ons vredes- icleaal, zullen wij misschien den twee den opgaan. Hij is niet van gevaren vrij. Hij vergt een vasten wil en klaar ziendlieid, maar is hef. niet verkieslijk alles te beproe ven om alles te redden door alleen te handelen, veeleer dan alles ten onder gang te laten glijden, door zich bij eenen Staat aan te sluiten, 'Dit blad. na verklaard te hebben dat liet Rijk thans de mogelijkheid heeft terug in rechtst.reeksche voeling le ko en. over te gaan tot diplomatieke on derhandelingen, voegt er aan toe dat men de Duitsche volkstemming kan aanzien als cene eenvoudige verkie zing. De 12 November is een element van gerustheid en van vertrouwen, om de diplomatieke onderhandelingen voort te zetten die door het Duitsche besluit van den 14 October opgeheven werden, op voorwaarde dat zulks in do gedacli- tcnorde van Mussolini trede en dat men zich zou inspireeren van de gevoelens die het gedrag van Italië leidt. Dieven zijn in het huis van een inge nieur gedrongen, zekeren Rasch, die een bekende verzamelaar is en hebben een schilderij van Rembrandt gestolen, genoemd «Jeremias, die de verwoestiig van Jeruzalem beweent». Het heeft een waarde van 400.000 kronen. Ook Wer den zilveren sieraden en juweelen ge stolen, .Uit Stockholm wordt geseind dat men in de kelders van het huis van inge nieur Rasch, den kader van 't werk dat op hout geschilderd is heeft te ruggevonden. Het paneel is met een bijltje eni een mes uitgekapt, want de dieven hebben deze beide voorwerpen ter plaatse achtergelaten. De dieven moeten bepaald kenners zijn, want zij hebben ook nog een ouden bijbel van zeer groote waarde achtergelaten. Men vermoedt dat zij tot een internationale bende moeten behooren. De schilderij werd aan 'ingenieur Rasch verkocht door graaf Stroganolï van Parijs. Het was een der meester werken, die naar de tentoonstelling van Hollandsche Kunst ïni de «Royal Aca demy» werden gezonden in 1929. Alle havens "en grensstalies van Zweden zijn verwittigd eni de grootste oplettendheid wordt er aan den dag ge legd, Onafhankelijk van de kredieten tot voortzetting der werken» reeds vroeger aangevangen wordt een gezamenlijk bedrag van 80 millioen ingeschreven om het hoofd te bieden aan de werken: tot aanleg, herstel en verbreeding der we gen, alsmede voor de oprichting en de herstelling van kunstwerken, de sloo ping der versterkte omheining van Ant werpen en de aanschaffing der gronden onmisbaar tot de uitvoering van de we- genwerken in 't algemeen. De uitbouwing van eenige burgerij - ke gebouwen en de aan de kazernen der Rijkswacht te brengen uitbreiding zul len S millioen vergen. Een» som van circa 17 millioen zal aan de gemeentewegen worden besteed. Werken aan de universiteiten van Gent en Luik zullen een» uitgave van moer clan 30 millioen medebrengen. Dc Staat zal voor 4 millioen tussjch en koenen in den bouw van middelbare scholen en et- worden 14 millioen ter beschikking van de gemeenten gesteld voor den bouw en meubileering van lagere scholen.. Het Ministerie van Landsverdediging krijgt op zijne buitengewone begroo- tlng 750 millioen voor liet. inrichten der verdediging van bef land. Een som van 00 millioen gaal. onder vorm van subsidiën aan de gemeenten, die sanitaire werken, herstellingswer ken aan schoolgebouwen zullen uitvoe ren. Daar dit een derde der werkelijke kosten vertegenwoordigt mag de cind- uilgave op 180 millioen worden ge raamd. Men moet nog rekening houden met 1G4 millioen welke in de verschil lei de begrootingen aan onderhoudswerken zijn ingeschreven. In het totaal worden op die wijze f 40 n.illioen besteed aan openbare werken, dus aan reehtsfreeksche bestrijding der werkloosheid. Naar wij vernemen heeft Mussolini definitief besloten do" "kitmer van af gevaardigden op te heffen en is hij voornemens een der meest, gedurfde plannen voor sociale wetgeving in den modernen tijd in te leiden. Verwacht wordt, dat Mussolini beden of morgen op de slotzitting van den raad voor de cor poraties zal mededee- len of de opheffing van de Kamer on middellijk geheel of geleidelijk zal plaats hebben. Algemeen wordt gedacht, dat aan den raad voor de corporaties machtiging zal worden gegeven om hot economisch bewind der natie na te gaan. Als 't voorgestelde plan verwezen lijkt wordt blijft de staat door het rni De 9e Februari van dit jaar stond in een bijblad van «Het. Land van. Aalst» geschreven dat dc Vlaamscb-Xationa- listen van Aalst, beslist hadden eene groote propaganda te voeren voer het dagblad «De Schelde». We moeten njet zeggen, schreef liet, «De Schelde» «dit» en «De Schelde» «dat» het is het Vlaamsch-Nationale dagblad, «ons blad». Toen we op 10 Februari die propa ganda «voor het vrijzinnig blad van den socialisecrcndcn Herman Vos» aan- kloegen, werden we voor kwaadspre kers, leugenaars, enz. gescholden... «Hot Land van Aalst» zette zijn pro paganda hardnekkig voort, want «ein de dit jaar moest «De Schelde» binnen in: 1000 huizen yan ons arrondisse ment... Zoo gingen enkele maanden... voor- bij... In «Het Land van Aalst» van 12 No vember 1933 wordt op bevel van dicta tor (De Clcreq. de strijd aangebonden tegen «De Schalde» ja TEGEN «De Schelde». Wat schrijft «Het Land» «Bij zijn heengaan -uit cle VI. Nat. rangen, heeft de h. Vos ook zijn ambt als hoofdredacteur van «De Schelde» neergelegd. Daarmede werd tevens voor alle strijdgenooten het probleem van het «Vlaamsch Nationaal» dagblad gesteld. Het beheer van het blad beeft in een paar mededeelingen verklaard te zul len voortbestaan als een onafhankelijk blad, los van alle groepeeringen verde digend wat het in zeer vage tarmen noemt: «de nationale belangen van Vlaanderen». Welke lading er allemaal onder deze vlag zal voorgeschoteld worden blijkt al uit. een eerste artikel verschenen on- da nieuwe «vrije tribuun» en waar we dc volgende idiote dingen te lezen 'krijgen: «Het Vlaamsch-Nationalisino vindt hoofdzakelijk zijn reden van be slaan in de taaivervreemding van een gedeelte van het vlaamsch territorium.» Zelfs in de minimalistische kranten zou men het niet meer aandurven zul- ker. onzin uit te kramen, die aan onze beweging alle diepgaande Nationale draagwijdte ontneemt. Het beheer van «De Schelde» dat al leen op deze schitterende wijze in het V.X.V. weigert in te schakelen, be seft vermoedelijk niet dat liet hierdoor niet den minste steun van de leden van bet V.N.V. te verwachten beeft. Dat is wel 'n oorlogsverklaring, ge paard met de lieflijkste complimenten: idioot, onzin, enz... 9 Februari... 12 November... op 0 maand tijd... hoe 'n dubbeltje rollen kan /De houding van Staf De Clereq te genover «De Schelde» is logisch. Wie niet voor mij is, is togen mij... ri.'.ar aan het «Land van Aalst.» heeft 1 ij 'n leelijke avontuur doen loopcn... lïet «Land» heeft negen maand gnnropo- grndeerd voor het blad waaraan bet thans oorlog verklaardt... «Land» ,ge hebt nu stof om de na doelen van de dictatuur te overwegen... om 's meesterswille moet men afbre ken wat men gebouwd heeft... en te genspreken wat men vroeger aan do goede gejneente heeft willen' wijs ma ken... En boe haal je «Do Schelde» uil do duizend huizen waarin u het Ucbt ingevoerd 'n Kwade zaak Landekc Vele Sclieldelezers verwachten er aan dat gij liun abonnement gaat afkoopen Dat ware fair spel I nisterie der corporaties toch nog onder dictoriaal toezicht. Wij 'hebben over eenigen tijd dezen aanval gemeld, waarbij lieer Ruland, secretaris van het socialistisch syndi caat der Bouwnijverheid te Damprerny, die met geld op weg' was om workloo- zensteun te betalen, door onbekenden overvallen werd, een kogel in den arm kreeg en daavna ontlast werd \an 9000 frank welke hij op zich had. (Daar de verklaringen van den besto lene zoo verward klonken rees er ver denking op en vond men het geraad zaam hem op te sluiten om zijn gewe ten eens te onderzoeken. De verdenking had zooveel te meer rede van bestaan daar denzelfden secretaris over korten tijd klacht had ingediend dat men 4000 gestolen had in zijne woning. Dit geld ook was bestemd voor het uilkeeren van den werkloozensteun. Een wapenkundige vond aan den ko gel, die niet eens door de twee zijden van de mouw geraakt was, zonderlinge verschijnselen zoodat het wel zou kun nen geweest zijn dat men het projectiel met een tang zou hebben geopend en er wat poeder uitgedaan1 teneinde de kracht te verminderen en slechts eene lichte wonde te kunnen toebrengen. Ge reedschap werd dan ook bij Ruland in beslag genomen. J Toen men hem vroeg hoe 'do aanval- Ier voor hem stond op het oogonblik van het vuren, gaf de verdachte eene houding aan die heelemaal tegenstrij dig was met den stand van een moe lijken aanvaller die door zijn schieten op de aangegeven wijze voorzeker een gansch andere wonde zou hebben te weeggebracht* De begrooting van den Landbouw M. Limoge heeft op 't bureel van den Senaat het verslag neergelegd der commissie belast met het onderzoek der begrooting van het ministerie van landbouw en van den middenstand voor het dienstjaar 1934. Het bedrag der op de begrooting voorziene credieten bedraagt 48.108.114 fr. daar waar het was voor 4 933 zoowat 53.373.GG2 fr. en voor 1932 niet min der dan 62.597.260 fr. Er valt dus eeno merkelijke verrmindering vast te stel len. Het verslag wijst op de zware gevol gen welke kunnen voortspruiten uit een al te belangrijke vermindering der cre dieten bestemd voor den landbouw. Deze uitgaven zijn vervat in het hoofdstuk der toelagen en tegemoetko mingen en worden geschat op 9.179.870 frank verminderd met 2,211.840 frank op het totaal van 1933. Het verslag meldt, dat eene vermin dering van credieten welke beantwoor den aan productieve uitgaven, in plaats van werkelijke bezuinigingen daar te stellen, veeleer eene vermindering van den nationalen rijkdom voor gevolg hebben. Het Bureel van den Landsbond der Christelijke Mutualiteiten vergaderd le Brussel op 14 November 1933, diep ontroerd door cle menigvuldige en ge wettigde kritieken die hen van gansch het land werden overgemaakt. 1. Hernieuwt zijn protest tegen dc overdreven traagheid waarmede de ou- derdomsrentetocslagen worden betaal baar gesteld 2. Stelt vast dat het huidig regiem niet enkel de verplicht verzekerden diep ontmoedigt, maar vooral de vrije ver zekerden waarvan een groot getal hun ne stortingen onderbroken hebben 3. Betreurt de tegenstrijdigheden die bestaan lussclien zekere bepalingen der Koninklijke Besluiten en die hunne toepassing onmogelijk maken; 4. Eischt dc herziening van gezegde besluiten in een geest van sociale rechtvaardigheid en menschelijkheid* Onder voorzitterschap van Z. E. Heei« Kanunnik E. Valeckens, Eere-Deken Ril II aar. Begin December aanstaande zal eï gelegenheid zijn hongaarsche kinderen die alhier verblijven, 't zij te laten naar huis keeren voor onbepaalde tijd* 't zij voor het Kerstmis en Nieuwjaars- verlof aldaar door te brengen. Pleegou. ders die zouden wensohen hunne pleeg kinderen te laten terugkomen begin Januari kunnen van dezelfde gelegen heid gebruik maken. Die zelf de reis wil meemaken kan ook toetreden. En indien er nog eenige goede zielen zou den zijn die 'n arm kindje van den hon gerdood willen redden, ik ken er heel interessante lussclien 3 en 12 jaar die, vrees ik, ginder de winter niet zul len doormaken. Voor alle inlichtingen wende meri zich zoo spoedig mogelijk tot «Hongaarsche kinderen», Dijkstraat en 7 De.ndermonde. Beleefd verzoek bij de vragen om in lichtingen 'n zegel voor antwoord io voegen. Wij willen nogmaals de pleegouder» er aan herinneren dat ze verplicht zijn •hunne vreemde pleegkinderen in h"t vreemdelingen register le laten in schrijven en ?n belgisch eenzelvigheids- bewijs aan le vragen. Een nieuw weekblad in Congo De «Revue Misionnaire meldt in haar laatste aflevering, dat te Leopold- ville een nieuw weekblad komt te ver schijnen, bestemd voor de inlanders. Eet nieuwe blad heet de «Croix du Bon go» en verschijnt natuurlijk in inland- sclie taal. Uitvoer naar Duitschland Belg'isch-Congo heeft naar Duilsch- lnnd uitgevoerd voor 9 millioen lleichs- mork allerhande koopwaar, onderver deeld als volgt: Eetwaren en dranken: 389.000 Rmk; grondstoffen: 8.033.000 Rmk afgewerkte producten t 17 000 Rmk. De Anioios Uit liet onderzoek in de zaak dei1 Anioios zou gebleken zijn dat de -mor den gepleegd' op vrouwen: en hinderen geene ritueele moorden zijn, maafl moorden uit wraak.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1