17 Het Offensief Koagres te Antwerpen MUSSOLINI spreekt over de Orgaoistie van den Corporatievee Staat De Internationale toestand Vrijdag Vov. 1935 Nai. Maai schappij der Belgische Spoorwegen Vertrek van Missionarissen Maquette van het M onument van Leopold II VOLKSSTEM XXXIX JAARGANQ HUIflBIER 285 K«rkstraat, 9 SU 2! Aalst. Telafoon 114. DAGBLAD 20 Cautismen Uitgerer J. Van Nuffel-D, Gandt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havaa, Adolf Maxtaan 13, ta Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ariiffirKfr'!liTi:rac:!JA'ih' rf:?^nrjg',^^i^soigr'.^•rjïïneatis.'A&tïiïr'' r^L-c-z. H. Gretforius |Zonop7,03Zonaf4,08 N, M. 17 E. K. 24 VAN 42 NOVEMBER Dit kongres dat door den groep katholieke intfillektueelsn Het Offen sief werd uitgeschreven in samen werking met Katholieke Filmliga, K. V; R. V, en Davidsfonds begon in al de kerken van Antwerpen met predi katies over pers, radio en film. Van daaruit werd tot het geweten van de katholieke mensehen gesproken om hen te bewegen tot het groote prakti sche offensief abonneeren op oen katholiek blad, aansluiten bij K.V.R.V. en Filmliga, en een strikt volgen der leiding de pers, vooral filmleiding, 's Mo-gands was dan ook reeds veel volk in Sc Jans Berchmans om de ten toonstelling te bezichtigen. Vooral da nieuwe moderne stands dar Filmliga van K. V. R. O., Geloofverdadiging en der Katholieke Illustratie werden op gemerkt, benevens die van de ver schillende groote bladen die ook gemo derniseerd voorkwamen. Om 11 uur had de soktiovergadaring van K. V. R. O. plaats waar de sekre taris, de heer Jan Boen. op de prakti sche aktie wees voor wat den zendtijd aangaat, en waar ook vele koncrete suggesties worden besproken. DE STUDIEVERGADERING Om 3 uur werd de studievergadering geopend onder voorzitterschap van Professor Boon, voorzitter van K. V- R. O. en Davidsfonds. Pater Pauvvels O. P., Bestuurder van Geioofsverdediging nam eerst het woord om kalm en nuchter te sproken over de geloofstoestand in Vlaanderen. Na deze vurige rede die tot geest en gemoed sprak, kwam de heer Dp Hein Hooben aan hst woord, do Bestuurder van het Internationaal Persburo van Breda. Hij wist Op zeer duidelijke wijze een idés te geven van den groe; der Katholieke Persinfernationale, en van de verschillende nationale organi saties die belangrijk werk verriohten. Hij wees vooral op het heerlijke vader werk van de verschillende persburo's door Pater Muokermann gesticht en gaf dan ook een bescheiden Inzicht in de werking van de centrale'die hij in Breda leidt. Hij beslootzonder groote gebaren maar met gestadige werking ontwikkelt zich een maohtij katholiek persoffensief. De bespreking wist op gelukkige wijze de Ideeën uit ta werken. Z. E. Hear H. Van Hoeck wees op de goede methode om onkwesten in ta richten die de persverspreiding doelmatiger maken. Pater Nuyens gaf een korte aanduiding over de persdiensten die reeds in Vlaanderen bestaan om den inhoud der katholieke pers te verhoc- gem Van verschillende zijden werd opgemerkt dat nog niet alle katholieke bladen filmlaiding nemen, dat enkele zelfs door Ongecontroleerde publiciteit de slechte film steunen. Een der laatste oproepen was deze van den oiivermoeiden Loda Geysen Katholieke Vlamingen, wees logisch en maak dat eindelijk positief kathc lieke films Ontstaan op onzen eigen bodem HET AVONDFEEST. Meer volk nog was voor de film en deklamatie avond saamgestroomd. De K. V. R. O-film gaf eerst zeer goed opname uit het laatste kinderfeest te Deurne, uit de jolige geestdrift welke door Nonkel Jan bij de kleintjes en bij hunne ouders werd verwekt. Vervol* gens kregen wij enkele modern uiige* beelde groepsdeklamaties onder lei ding van Lode Geysen. De onderwerpen waren zeer verscheiden maar overal voelde men dezelfde geest in het voor dragen» Vervolgens gaf E. Pater Morlion lezing van een heerlijke brief door Priester E. Fiedler aan het kongres gericht. Daar zijn persoon in de offen siefbeweging voor belang heeft zag hij geen raden hier zelf te komen spre* ken. Hij wijstop drie hoofdideeën der offensiefbeweging in de godsgedaohte vreugdiger worden, in de naastenliefde radikaler worden, in de veroverings- wil fanatieker worden. Pater Morlion gaf dln in 't kort de klare verhouding dor offensiefgroepen tot de andere Viaamsche initiatieven niet tusschon- De debatten in 'den schoot van den Italiaansclien Corporatie-raad over de stichting- van categorien-eorparaiies en de grondige wijzigingen, die deze zal met zich brengen niet enkel in de eco nomische, doch tevens in de politieke organisatie, werden besloten niet eene meesterlijke rede van Mussolini. Het thema van de rede is, in grond beginsel, de uiteenzetting van de dag orde, waarmede Maandag de beballen van den Corporatie-raad werden beslo ten. Mussolini hangt eerst een groot ta fereel op van de evolutie van, het ka pitalisme, waarvan de krisis zoo uit gestrekt is, zegt hij, dat zij eene be- staanskrisis wordt. Het kapitalisme heeft drie tijdper ken gekend: het dynamisch tijdperk, het statisch tijdperk en het tijdperk- van verval. Het eerste tijdperk gaat van '1830 tot 1870: dit is het tijdperk van yrijc mededinging en van schrifting der sterksten. Daarop volgde loomheid Het kapitalisme kent de eerste afwij kingen. Mussolini maakt, aan dc hand van cijfers en datums, de historiek van dc kartels, die gansch dc wereld door ont staan, terwijl de arbeidersorganisaties zich ontwikkelen: dat is reeds het ein de van de concurrentie. Na den oorlog, en ten (gevolge' van den oorlog, zwellen de kartels uit. Twee mannen zijn het zinnebeeld van het ver vallend kapitalisme L: Ivreuger en In- sull. Men leeft van de utopie van liet on beperkte opslorpingsvermogen. Het kapitalisme keert zich dan tot den Staat om er steun te vinden. Na dit inleidend deel van zijne rede, wijdt Mussolini een. onderzoek aan de huidige krisis- in Europa. Europa, zoo zegt hij, is niet meer het vasteland dat aan gene zijde van den Atlanlischcft Oceaan gebiedt; een nieuwe wereld is ontstaan. In het Verre Oosten komt Ja pan tot ontwikkeling; het schrijdt'met snelle schreden voorwaarts. De Japan- clic zijde verschijnt op onze markten. Het vraagstuk is van politiekcn aard. Europa kan nog zichzelf redden, dcc-h daarin zal het slechts gelukken wanneer het eene minima-fornmul van verstandhouding onder de volken vindt. Eerst moeten de groote onrechtsaar digheden verdwijnen. De Volkenbond heeft gansch zijne Eeteekenis verloren. Hij die hem heeft uitgevonden heeft, geweigerd er in te treden. De princie pen van den Volkenbond waren uitste kend: zij zijn echter machteloos geble ken. Rusland, de Vereenigde Staten, Ja pan en iDuitschïand zijn er. niet in ver tegenwoordigd'. Wat blijft er nog over om.de voeling tusschen de Staten te herstellen Het verdrag van Locarno is van geencr waarde, want 'het heeft niets met de ontwapening te zien. Wat het Viermogendhedenpakt' be treft, niemand spreekt er over, doch ie dereen denkt er aan. En het is daarom dat Italië voor het oogenblik althans, geen initiatief wil nemen, noch den wil verhaasten van een staat van zaken die noodzakelijkerwijze möct evo_ lueeren. Tot 'daar liet eerste deel van de rede van Mussolini. Na dc -P.uitscha volks stemming en dc rede van Mac Donald m het Lagerhuis, is zulks de eerste maal dat de regeering van Rome stel ling kiest. In de rede van Mussolini wordt voor al opgemerkt, de steun, verleend aan dc Duitsche stelling door den aanval op den Volkenbond, alsook de zinspe ling op de noodzakelijkheid van eene herziening der verdragen. Het Viermogendhedenpakt werd ein delijk aangeduid als het eenig diplo matiek tuig, van aard I om gebeurlijk eene hervatting der internationale be sprekingen toe te laten;. In het tweede deel van zijne rede, antwoordt Mussolini op dc vraag, of j hetzelfde doel nastreven. Verplichtingen van getrouwheid aan den Koning en gehoorzaam heid aan de Grondwet De Minister van Landsverdediging, heeft aan al dc burgerlijke en militaire .overlieden van het Departement, die 'burgerlijke ambtenaren en bedienden onder bun bevel hebben, het volgende rondschrijven medegedeeld. De Ministerraad is de meening loc- gedaan, dat de verplichtingen, van ge trouwheid aan den Koning en gehoor zaamheid aan de Grondwet, welke dooi de Staatsambtenaren en -bedienden, bij hun indiensttreding aangegaan werden, gewetensvol nageleefd moeien worden en dat, voor niet nakoming daarvan, strenge straffen dienen voorzien. Men kan, namelijk, niet aannemen dat de ambtenaren en beambten, onder vcr- jbreking van bun eed, aangesloten we zen bij een staatsvijandigc groepecring deelnemen aan een actie strekkende lot vernietiging van den Slaat, of in het openbaar denkwijze aankleven, welke Italië een kapitalistisch land is. Op nieuw komt hij met cijfers en statis tieken vooruit en wijst hij op het be lang van den landbouw, van de kleine onderneming en besluit met te zeggen, dat Ilalië, zelfs indien het kapitalistisch kon zijn het niet zou willen. Het moet een land met gemengde economie blij ven, met den landbouw op den voor grond. De maatregelen in de dagorde van gisteren vervat, zijn bestemd cm vaste uitslagen op te leveren. De Ita- iiaansche arbeiders moeten begrijpen dat de instellingen van liet fascisme er zijn, niet om een theoretisch plan te verwezenlijken, doch wel om hun lot grondig te verbeteren. Dc fascistische Staat, is .geen Staat die zich van massa afzondert, die zich tegen Bijgevolg: zal eervol ontslag uit zijn ambt worden opgelegd aan ieder amb tenaar of beambte die bij dergelijk or ganismc aangesloten is of revolution naire en anti-nationale denkwijze open baar aankleeft. De beheerraad heeft, ter zitting van 13 October 1933, beslist dat de houders van gewone plaatsbewijzen hun reis mogen afbreken op de volgende banen: Brussel-Esscihen, Brussel-Herbcrstal, Brussel-Aarlen, Brussel-Charleroi, je [Brussel-Bergen, Brussel-Doornik, Brus- sel-Kortrijk en Brussel-Ooslendc. massa verweert, doch een Staat die ie- De reis mag slechts eensniaal nfge- dercen onthaalt en opneemt. jbroken worden en enkel wanneer ze af- /r»„ i nr igelegd wordt over den weg waarvan de (Dan raakt Mussolini de kwestie der 00 6 wetgevende macht aan. die aan den Raad der Corporaties zal verleend wor den. Die Kamer van Volksvertegenwoordi gers zal de huidige legislatuur uitdoen en vervolgens ontbonden worden. Aan gezien vóór den normalen datum der verkiezingen de tijd ontbreekt, om de nieuwe instellingen voor te bereiden, ai'stancl overeenkomt met den prijs van het biljet. De toelating om de reis af te breken moet aan de statie van vertrek aange vraagd worden. De reiziger die zijn reis afbreekt moet in de plaats van eindbestemming zijn a) Uiterlijk te middernacht daags na dien der uitgifte van het plaatsbewijs zal een nieuwe Kamer verkozen worden. als het geldt een enkele reis of de heen- Zij zal zelf over haar programma enire's Zaterdags of daags vóór een Zie onderaan volgende kolom, komen in het praktische organisatie- werk, aich beperken «ct het katholiek kultureele gebied. In alle groote steden ontstaan groepen van inteJJektueelen die vooreerst hun geloof dieper willen beleven, die grondig de moderne pro blemen instudearen en de vrucht van hun studie en geestdrift verspreiden bij middel van de pers en van andere geschikte uitingsmogelijkheden. Deze vrije voorpostbrigades zijn als zooda- nig geen strikte katholieke organismen, dooh zij staan onvoorwaardelijk in den dienst van de levende kerk en gansch bijzonder van de groote moderne organismen Katholieke Filmliga, K. V. R, V.. Davidsfonds on Persbond. Do vartooning van de film Ria Rago» was een waardig slot van dezen belangrijken dag, Als besluit van dit kongres gaat nu zeker het klare inzicht en de vaste wil over Vlaanderen Offensief ia noodig. Offensief komt. haar lot te beslissen hebben. De Kamer van Volksvertegenwoordigers is verou derd; zij is in strijd met de fascistische mentaliteit. Zij veronderstelt de me nigvuldigheid der partijen. Deze wor den door het fascisme vernietigd. De Kamer Iieeft hare eerste reden van be staand verloren. De Raad van Corpora ties zal haar vervangen. Heden begraven wij het economisch li/beralisme. Het corporatisme, dat is gedisciplineerde economie. Het over treft het socialisme en het liberalisme. Beide Iaatsten werden samen grootge bracht; hun verval ook gaat samen. Al de socialistische partijen vallen één voor één uiteen. De. corporatieve economie komt dus op haar tijd. Zij gelooft niet in den «homo economicus». Het facisme gelooft in den integralen mensch. Gezien de huidige krisis, zijn de corporatieve oplossingen voor de wereld eene vereischte. Het slot van dc rede van Mussolini wordt op een applaus zonder einde onthaald. De vergadering zingt recht- j slaande het «Giovinezza» en juicht den j Pjucé geestdriftig toe. kenden feestdag' met een week-end-bil- jet afgelegd b) Binnen den. termijn van geldig heid van het biljet in de andere gevallen De maatregel, die bij wijze van prrof getroffen werd, treedt in werking van 20 November 1933 af. In de Fransche Kamer heeft de h. Sarraut minister president op alle vo rige redevoeringen van Hitler, volgen- derwijze geantwoord «Gij zegt dat gij vrede wilt, OOK wij willen vrede. Die vredeswil van Frank rijk uit zich in de heele politiek van Briand die deze laatste voortgezet heeft zelfs als zijn loyaal gereikte hand werd teruggestooten. De huidige regeering heeft denzelfden vredeswil ten opzich te van een land dat wij niet willen ver nederen noch verminderen. Frankrijk wil dat Duitscliland zijn plaats in de rij der volken zou kunnen innemen. Frank_ rijk ontkent niet dat Duitscliland groo te ontberingen te verduren heeft. Frankrijk heeft nooit de economische ontwikkeling van Duifschlan.il belem merd. Altijd werden door Frankrijk pogingen gedaan om een toenadering met Duitscliland tot stand te brengén en de basis te leggen van een ak koord. Doch wij hebben ook liet recht Ie zeg-, gen dat het vraagstuk van; do gelijkbe rechtiging .door een loyale overeen komst zou worden opgelost r.uitsch- Ianri wil gelijkberechtiging. Ilct eischt zulks. Het steunt hierbij op do verkla ring welke op 12 December 1932 in de ontwapeningsconferentie werd afgelegd Doch de kwestie bestaat uit twee be- standdeelen, namelijk gelijkheid, vei ligheid. Frankrijk wil dat boi.de begrip pen nauw zouden verbonden zijn, ter wijl Duitschland het eene laat vallen en enkel vasthoudt aan het begrip ge lijkheid. Welnu gelijkberechtiging zonder vei ligheid dat nooit. Wij blijven steeds bereid te onderhandelen Sprekende over de onderhandelingen die met Duitschland zouden kunnen hervat worden, zei de li* Sarraut «Als wij ons enkel moesten laten leiden door ons instinkt dan zouden wij weigeren op dit verzoek om te onderhandelen in te gaan. Doch Frankrijk is bereid om te onderhandelen doch dit op"\'oor\vaar de dat deze onderhandelingen zouden plaats 'hebben in het helder licht van de internationale vergaderingen en met inachtneming van de belangen der bondgenooten die aan onze zijde staan. Anderzijds wensclit Frankrijk ook te weten waarover er zal gepraat worden. Daarna zullen wij zien. Blaar Frankrijk wil terugkeeren naar Genève waar liet aan liet vestigen van den vrede zal medewerken met of zon der Duitschland, maar in. het gelaat van de licele wereld. Heden, Vrijdag, 17 dezer, zal de «Thysville» uit Antwerpen naar Congo vertrekken. Biet dit schip vertrekken talrijke zendelingen naar hunne res pectievelijke missies. De E. Paters Lazaristen BI. Kerse van, A. Kramberger, C. Van de Kerck- hovc en E. Broeder G. Linclau. De E. Pater A. Rijkers der. Paters van het Heilig Hart. De E. Paters G. Bouckacrt en E. Gil- lain der Paters Redemptoristen. De E. Zusters G. Naert, A. Sanders, O. Deschuytcr, E. Vcrseliuere, BI. Bou- ciquc der Zusters van Blaria. De E. Zusters L. Bossog-ne. R. de Spirlet, B. Ernst, BI. Rensonnet en M. BIceus, des Zusters van Liefde. De E. Zusters Van der Gucht, Weyls, Franck, Tizagnère en tteynen der Zus ters Franciscanessen;. Geschonken aan het Koninklijk Museum van Kunsten door Thomas l inqotteis gisteren namiddag over handigdin het bijzijn van Hare Majesteit de Koningin.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1