Katholieks Radio ia Paus. Staatshoofd (leen Alcohol Oneerlijke scclalistscbe leider te Meenen Breiwerk Ministerie van Landbouw ea Middenstand Rond Slot Livinusfeest Oe ouders van prinses Asirid te Antwerpen Een Tunnel op 2506 m. hoogte Uitgifte van anti'tering postzegel* Een record op Luchtvaartgebied DE VOLKSSTEMpr. *XXIX JAARGANG .HUMMER 262 17 H'Jl°™nU9, 07 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt 1 E. k. 24 M. 2 Publiciteit buiten het fleaLST - Agentschap Havas, Adolf Waxtaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, £0 Londres W. C. 2. I Donderdagmorgen; werd een vergade ring gehouden van den Kabinetsraad onder voorzitterschap van graaf de Broqueville. In strijd met- wat voorzien was, heeft de regeering zich niet bezig gehouden met de samenstelling van de kommis sie voor de vereenvoudiging van ons belastingwezen. Wel heeft zij haar aandacht gewijd aan de kwestie van het krediet, voor de reederijen, dit. naar aanleiding van een wensch, uitgebracht door den Hoogen Raad van Zeewezen. Een. besluit ïs wel iswaar niet genomen, maar een oplos sing van het vraagstuk blijkt op til te zijn. Verder heeft de Kabinetsraad een reeks van bestuurszaken afgehandeld en de regeling van de parlementaire werkza am heden onderzocht. Minister Hymtfns gaf zijn gebruike lijke uiteenzetting over dom buileniand- schen politieken toestand. Minister Poullet en Devè'ze woonden de vergadering niet bij. Het Staatsblad van; heden Vrijdag 'kondigt het volgende besluit af «Wordt aan een vergunning onder- v oi pen, de invoer van zijde breiwerk- weefsels, mannenkleederon, vrouwen- kieederen, dassen van allen aard, boor den en manchetten. Die vergunning wordt, afgeleverd, in naam van den Mi nister van Arbeid en Nijverheid, door den leidenden ambtenaar van den dienst voor nijverheidsstudie en -documenta tie of door een hoofdinspecteur der nijverheid. Deze ambtenaar zal, op een speciaal register, de invoervergunnin gen vermelden welke zullen verleend geweest zijn. Bedoelde dienst heeft, te vens, de verplichting maandelijks, aan hel hoofd van het departement, een overzichfs-staal.' te laten &i<tvorden van de vergunningen afgeleverd in de afge- 1 o op en maand. Met den aanleg van de Grossglöck- ner-roule, die een prachtige verbinding zal vormen tusschen Salzburg en Ka- rinthië (Oostenrijk) en in 1935 gereed zal zijn, vordert men thans goed. P,e jongste prestatie was -de voltooiing, van een tunnel van ruim 300 M. lengte op een hoogte van 250G M. Deze tunnel is de. hoogste van Oosterijk en op een na de hoogste van Europa; alleen de tun nel op den Col du Galibier in Frankrijk is hooger (2G45 M.); Bij het aanleggen van de nieuwe route heeft men overblijfselen gevon den van een oude Romêlnsche straat weg, benevens een bronzen Hercules beeldje. Ba ift&quette van hef Zege- feeken dei* SpoB'Svs-yeesden toegekend in 8933 aan JosspLi ëcbsrens. Da's nog een heilige die In Vlaanderen niet weinig geacht en vereerd wordt. Alhoewel in Ierland geboren, kwam hij nis bisschop-zendeling naar onze ge westen in 655. In St Baafsabdij door abt Floribertus te Gent ontvangen, ging hij vandaar het H. Evangelie preêken inden lande van Aa'st. Lieven is patroon van Vlaanderens hoofdstad Gent. Hij ontvluchtte de Artevelde stad niet, doch zijn iever dwong hem de heidenen van het zuid oosten der stede te gaan bekeeren. Al die inwoners waren heidenen en daarbij zeer woest. Ze wilden hem van 't leven berooven, hetgeen inderdaad gebeurde te Sint Lievens Essche, waar wreeae beulen hem eerst met eene nijp tang de tong uitrukten en nadien tot der dood toe pijnigden. Zoo gebeurde liet ook dat de weduwe die hem een onderkomen had verschaft met haar kind insgelijks den marteldood stierven. Een gekend en waardevol tafereel eene schilderij door een grooien meester der vlaamsche school, vertoont ons die mnrtelie van St Lieven. Een der boos wichten werpt de tong aan een bijsprin gende hond. St-LievensEssclie,heeft mes de feesten van 1907 eene puike en kunstbouwvolle kapel ter eere van haar patroon opgericht v.-aar talrijke bedevaarders komen bidden. Het dorp is schilderachtig gelegen op eene hoogte van waar men zelfs den Ouden Berg van Geertsbergen en den Onkerzeelsclie berg en hoogstaande kerk kan bespeuren. De tramlijn Gent HerzeleGeer» aerdsbergen doorkruist de gemeente waar eens St Livinus zijn leven schonk voor de bekeering van zijn volk. Dus alle gemak om dié'peigriniagie te doen. Het zelfde stoompaard voert u ook naar St Lievens Hautem, 2 uren in het noorden van Esscly? gelegen. Hauthem is een wolbebouwd dorp met ongemeen groote markt waarrond il-12 November van over ouds de beroemde paardenverkooping en kooping plaats hebben. Wie kent er zelfs in 't buitenland da paardenmarkt van St Lievens Hautem niet? Zelfs de Duitschers van vóór dan oorlog, want eulks verklaarden mij de invallende grijze soldaten in 1914. De keek van deze parochie is zeer oud en 'i grof monument van den Sint etaat aan den ingang van hot koor. Het is een monument waarop het beeld van den H. Bisschop in volle ornaat met mijter en staf ligt uitgestrekt, Dit heiligd om heeft iets eigenaardigs. Zijn romaansche stijl boe.emt devotie in en de ouderwot- sche meubelen met 't ruime koor eischen bewondering af. Spijtig dat die kerk onder en boven niet netter onderhouden wordt. Men dient St Lieven tegen het voet- en handenzwei. Eene kapel den heiligen toegewijd slaat op een kwartier gaans van laatstgenoemde kerk. Daar gebeur den wonderen. Den 12 November wordt ae drukbe zocht. Niet ver van daar vindt men eene bron welke de Sint bij zijne aankomst alhier met zijn staf deed onispruiten. Het schijnt dat er altijd water te vinden ia in die iontein en het altijd op dezelfde hoogte staat. De bedevaarders putten van dat water en dragen liet mede tegen de kwalen. in Sint Baafs te Gent worden in een schrijn of relikwiekaa zeer kostbaar, enkele overblijfsels van den H. Livinus bewaard. De Gentsche schrijnwerkers verkozen dezen H. Bisschop, apostel en martelaar, tot hun pairoon om redewille dal zij schrijnen of kostelijke kassen en kisten voor juweelen of relieken in te bewaren, vervaardigen. Ook ze verveerdigden een meesterstuk voor den stedelij ken patroon. Hce moeten wij onze eerste apostels, die onze voorouders bekeerden,dankbaar zijn En hoe moeten wij nog die oude heiligen aanroepen, want indien zij eens ai dat goed deden, zullen ze niet nalaten ons ook te helpen en bij te staan. MARC. Zooals de vorige jaren, zal van 1 De cember tot en met 15 Januari, een reeks antitering-postzege 1 s worden verkocht, met de volgende waarden 10 c., 25 c., 50 c., 75 c., 1 fr., 1,75 fr. en» 5-fr., on derscheidenlijk ie koop tegen 10 c.-f5 c., 25 ic.-j-15 o., 50 c+ 10 c., 75 c.-j-lo c. 1 fr.-j-25 c., 175 fr.-f25 c. en 5 fr.-f 5 fr. IDe oplaag van de waarde van 5 fr. plus 5 fr. is beperkt tot 50.000 exem plaren. Deze zegels blijven geldig tot 30 September .1934, Katholieke Radio-luisteraars I Katholieken 1 Onze Pers heeft het groot oj/ensie ingeluid, vast beslist te strijden tot de volledige zegepraal der Katholieke gedachte I Maar ge weet wel dat vele huisgezin nen niet door de Katholieke Pers bereikt worden, daar de katholieke bladen er onbekend zijn en geweerd worden. Maar hst katholieke woord bereikt wel deze lieden bij middel van de Radio. De ondervinding leert dat, in vele dezer huisgezinnen de uitzendingen van de.i Katholieken Vlaamsehen Radio Om' roep gretig aanhoord worden. De Katholieke Radio is dua om te zeggen de ecnige sehakel die deze inen- schen vastgekleefd houdt aan hun gods- dienstig gemoed en bij hen het eenige godsdienstige wat ze bezitten in leven houdt. De Katholieke Radio is voor velen de zer menschen een heilzaam genade' middel. Katholieke luisteraars, zelfs Katholie ken niet-Iuisteraars, zijt gij onverschil lig tegenover deze machtige instelling Ligt er bij uw toes'el soms geen onzij dig radio-blad? Als K.V.R.O. u weke-» lij ka de mooiste illustratie met het bes te programmablad aanbiedt voor den jaarabonnementsprijs van 70 fr. Zoo ge vermogend zijt, hebt ge K. V. R. O. reeds bedacht met een Jlinken steunper.ning opdat hij zijn heerlijk missiewerk de verspreiding der Katho lieke gedachte ongestoord zou kunnen voortzetten, ja zou kunnen uitbreiden De leuze van K.V.R.O. isDe Radio in dienst van Christus Steunt K. V. R. O. en ge dient de Ka tholieke gedachte K. S, Dc wereldlijke maclit van den Paus werd in eem erfeniszaak uitgeroepen te Melbourne (Australië) bij uitspraak in eer proces ingespannen aldaar door de erfgenamen van, M. Peter Lawlor, uit Melbourne. iDeze Peter Lawlor over leed voriig jaar te Home en had bij tes tament bepaald dat, na zijn dood, een som van 30.000 pond sterling moest voorafgenomen worden op zijn., goede ren, in Australië gelegen, om besteld te worden aan het Werk der Voortplan ting van het Geloof, dat zijn hoofdze tel heeft in de Vatikaansehe Slad. De erfgenamen wilden dit testament ongeldig doen verklaren, maar het Hof van, Melbourne sprak de geldigheid er van uit en heeft bevolen, dat de aan geduide som moet gestort worden aan den diplomatieken vertegenwoordiger in Australië van Z. H. paus Pius XI. Hï-I. KK. HH. de Prins en de Prinses Karei van. Zweden en hun Zoon Prins Karei, ouders en broeder van H. K. H. Prinses Astrid, hebben den Donderdag incognito te Antwerpen doorgebracht. Hunne Koninklijke H-oogheden waren vergezeld van Kolonel Six, vleugelad judant van den Hertog van Brabant. Zij waren de gasten van den gouver neur der Provincie en van de Barones Holvoet en hebben ontbeten in hun pri vaat hotel van de Belgielei. In hun gezelschap en dit van M. C. Huysmans, burgemeester van Antwer pen, hebben Zij het Instituut voor Tjo- pische Geneeskunde «Prins Leopold» bezocht, alwaar zij werden verwelkomd en rondgeleid door den heer Professor Rodhein, bestuurder en M Aneiaux, se cretaris. Dit bezoek heeft den vader van de Hertogin van Brabant, die Voorzit ter is van het Roode Kruis van Zweden, ten zeerste belang ingeboezemd. Hunne Koninklijke Hoogheden, na het panorama van de stad bewonderd te hebben van op het torengebouw, bob ben achtereenvolgens de tunnels voor voertuigen en voor voetgangers bc- zocht, evenals het gebouw der ventila tie van den rechteroever, waarvan, do werking hun werd uitgelegd door M.M. Frankignoul en Maistriau, alsook door de hoeren Thonet en Van Haren, inge nieurs van de «Imalso». Rond 5 uur zijn zij naar Brussel weergekeerd na hunne gastheeren be dankt te hebben voor het onthaal dat ben te beurt .was gevallen* TUIN BOUWDIENST Toestand der groenten- en fruitgewas sen in begin van Nov. 1933 Groententeelt Het zacht weder en de karige regens van October hebben den algemeenen toestand der groentengewassen gunstig beïnvloed, en toegelaten de'win.terwerk- zaamheden in goede voorwaarden uit te \oeren. De najaarszaailingen en de onlangs verpeende plantjes hebben zich goed ontwikkeld, en schijnen bestand tegen het koude seizoen. Het inpotlen van de bloemkoolplantjes is goed gelukt. IDe poreiplantingen hebben deze laat ste maand veel bij gewonnen, de groei van de spruiten geeft insgelijks vol doening. De oogst van wortelen, van selder, en van de verscheidene kabuiskoolen is zoo goed als geëindigd; men haast zich thans om de meest gevoelige planten te overwinteren met het vooruitzicht pro visie voor het slecht seizoen op te doen. Men vreest nochtans dat de bewaring van deze groenteïl zal te wensehen la ten. Het aanjagen van witloof is overal begonnen, en men verwacht een goede opbrengst. Tem gevolge van de belangrijke in zendingen van groenten op de markt zijn de prijzen laag gebleven. Fruitteelt De oogst van heClaat fruit is in goe de voorwaarden, kunnen geëindigd wor den, op enkele plaatsen heeft de wind begin October toch wat vruchten doen vallen. De fruithandel is levendig. De prijs voor de peren is gestegen tengevolge van het onvoldoende olïer. D.e appelen blijven min of meer bij prijs, men ver wacht zich nochtans aan eene prijsstij ging binnen korten tijd. Men heeft in vele plaatsen besloten dit jaar de fruitplantingen nog uit te breiden, en er is een belangrijke vraag naar jonge fruitboomen. Vóór de druiven, zijn de prijzen een weinig gestegen gedurende de tweede helft der maand October* De wereld rond in 3 Zz dag De bekende Amerikaansche vlieger, kapitein Bennet Griffin, is voornemens om, wellicht samen met den eveneens zeer bekenden Jimmy Matteen, volgend jaar een vlucht om de wereld te maken in 3 dag. Het record voor de vlucht om de wereld staat thans op naam van Wiley Post met 5 Yz dag. Het leger- en marineautoriteiten vcr- leenen kapitein Griffin alle medewer king om een speciaal vliegtuig voor dezen tocht te bouwen,, dat waarschijn lijk in Mei of Juni zal starten. De ma chine zal in de lucht benzine kunnen innemen. Griffin denkt te vliegen met een gemiddelde snelheid van bijna 400 km. Hij neemt, een kleine buitenboord motorboot mee, in geval hij op den Oceaan zou moeten dalen. De aankomst ie Brussel van Tunero, Cubaansche Boks-Kampioen Aan een jongeling Gij zijt geen kind meer, toch zijt go nog geen man. Gij zult het echter spoe dig worden en vlugger dan ge. denkt. Gij zijt reeds jongeling of gaat het worden. Gij hebt besluiten te nemen, waarvan gansch uw bestaan kan af hangen. Zult gij de wilskracht hebben ze te nemen ol' zult ge slaafs liet ver langen van een ander involgen, zelfs in uw nadeel Een dier besluiten die go alleen to nemen hebt is te weerstaan aan do makkers die U op een verkeerd pad zouden willen medeslepen. Zult ge mannenwil hebben Welk is het. slechte pad, vraagt ge Het alcoholirme Zeker hebt ge reeds bier gedronken, misschien dagelijks te huis, hij het middagmaal. Wellicht hebt ge reeds op een feest maal een glas wijn gedronken. Waar is het gevaar, zegt ge In de gewoonte, in dc verslaving, in het regelmatig gebruik van alcoholi sche dranken, die ten slotte geest c-n lichaam sloopen. Tot zulke slaafsche gewoonte moogt ge F niet laten verleiden, zelfs niet door een vriend; gij zoudt er al de vrucht van een werkzaam leven kunnen bij in schieten. Er is groote vreugde aan den mensch weggelegd, maar ook groot verdriet. Het alcoholisme veroorzaakt verdriet Schuw de alcohol, hij prikkelt maar; versterkt niet. Drinkt een sportman; alcohol L?, Nooit Hij weet dat alcohol de lichamelijk» kraclflen ondermijnt. De gewone bieren bevatten 3 tot 4% alcohol, de zware bieren 5 tot 0.%.; ta- folwijn 7 tot 13%; zware en morgen wijnen tot 20% likeuren van 30 tot 40%. Het bloed voert de alcohol in al onze organen, die er allen den. noodlofctigen invloed van ondergaan. Nu begrijpt ge waarom een dron kaard het evenwicht verliest; zijn cen traal zenuwstelsel is aangetast. De dronkaard verliest alle meester schap over lichaams. en geesteskrach ten. Hij vergiftigt zich langzaam. Uw gezond .verstand wijst U den weg. Drink nooit. Wees man I vV* IVIesr dan 300.0G9 fr. verduisterd. Aangehouden Op 1 November 1.1. meldden wc, dat' in de bureclen van het Socialistisch Volkshuis», te Meenen, was binnenge drongen en een groote som geld ver dween. Daar men '1 juiste bedrag niet kon vaststellen werd besloten even de boekhouding na te zien. En dat leiddo tot Opzienbare onthullingen Op verscheidene plaatsen werd schriftvervalsching gepleegd, zoodat da schrijver, Maurits Dumortier, wonende Wahysstraat, in het gedrang kwam. Het bleek dat hij geld leende aan do Socialistische Coöperatief, zoogezegd om de werkloozen te betalen. Daarbij was Dumortier, naast beheerder dei: soc. kliniek, lid van het Roode verweer— korps en gemeenteraadslid, ook be stuurder der spoeldraaierij. Daar zon; veel hout opgestapeld liggen dat als betaald geboekt staal ofschoon de be— taling niet vereffend is. Dg verduister de sommen zouden meer dan 300.000 fr. beloopen. Aangehouden Woensdag werd de oneerlijke schrij ver in zijn, woning aangehouden en naait Kortrijk gevoerd om daar voor den on derzoeksrechter te verschijnen. Uren lang werd bij onderhoord en der rechter deed hem daarna opsluiten tot hij voor de Raadskamer zal vcrseliij- non- De auto en de meubelen van Dumox* tier zouden aangeslagen zijn.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1