De Onbekende Wees De Bandietenstreek te Gent Diefstal ta Bracppies SENAAT Brand te Waver Dramatisch Autobus ongeluk te Grenada 1S iovember. C a Wijding der Ba siliek vart Apostelen Petrus en Paulus, alsmede liet feest van den H. Romanus, martelaar. Hij werd te Antiochië gcfoltercj. Toen Asklepladus de kerk binnenviel en haar ten gronde toe wilde vernielen verzette hij zich daartegen en. spoorde liet volk aan dit to beletten. ]Men deed, hem daarom w re edel ijk mis handelen, sneed hem de tong af, doch hij bleef Gods lof verkondigen. Einde lijk werd hij in den kerker gewurgd. ■Voor hem was een knaapje, Barula ge naamd, om zijn belijdenis gêgeeseld en onthoofd. De Grcotc Prijs van Rome. De Groote Prijs van riome van Bouwkunde is toegekend aan M. Louis 'SIijnen, uit 'Antwerpen. Voor de Heiligverklaring van Don- Bcsco. Dinsdag vergaderde te Home de Kongregalie dec UUlep onder de be scherming van den U. Vader. In den loop dezer.vergadering hebben de kar dinalen en prelaten de voorgestelde mi rakelen, met het oog op de Heiligverkla ring van den Gelukzaligen r\on-Bosco overwogen en gestemd, benevens het «de tuto» dekreet voor de heiligverkla- fi in.g van den Gelukzalige Pirotti en der 'Gelukzalige Maria Maeliaelc van het II. Sakrament. Dc Sterrenregens in November. In 'd.3 nachten van. half November komen da sterrenregens voor, waarvan bet uitstralingspunt het gesternte van den "Leeuw is; deze komt pas omstreeks middernacht op, zoodat dié zwerm slechts in de eerste ochtenduren kan waargenomen worden. Do val er van geschiedt snol. In de nachten van 10 cn 20 Novem ber verschieten de AndromeJiden, aldus' genoemd omdat hel gesternte Andro meda het uitstralingspunt is; hiervan lis do val langzamer; de AndroiflïdiJen zijn in den vooravond zichtbaar, daar /liet genoemde sterrebccld dén heelén /nacht boven den horizon kan waarge nomen worden. Het i.s geweten dat de sterrenregens veroorzaakt zijn door gruis van. staart sterren of k-ometen, door deze achter zichmeegesleept, en die t erecht komt jin onzen dampkring, waar dat gruis; dan gaat, gloeien en spins op de aarde te- reehtkomt. Voor uitbreiding van de oevocgdheid der Vrederechters. Het'verbond van advokatcn heeft aan dent minister-van rechtswezen den wensci» uitgedrukt, dui. zoo spoedig mogelijk een wet zou wor den goedgekeurd waardoor de bevoegd heid van de vrederechters zou uitge breid worden tot vorderingen van 5.000 franken. Deze wensrh wordt ingegeven door hot verlangen de gerechtskosten te ver minderen. Deze hervorming zou vorde ringen van 2-.500 tot 5.000 fr. veel ge makkelijker, sneller en goedkooper kunnen laten behandelen. Thans zijn de kosten zoo groot dat de moeste se huidei.schers verplicht zijn aan hun vorderingen, te verzaken. De minister heeft verklaard dat de kwestie zijn volle aandacht heeft. 40ste Vervolg. dementia is... stotterde zij.- In veiligheid-, viel de soldu. it 1.aas- lig in. Rosa, dreigde de van toorn zie dende booswicht, stel mijn geduld niet .langer op de proef: nog eenen 'enkelen stond dralens en ik plof uwen echtge noot mijn zwaard in de borst. Langer, kan. ik het niet onihouden, kermde zij, dementia, bevindt zich'in het Sint-Ursula gesticht Het staal ontviel bij deze woorden aan de handen van den. baanstrooper; bij braakte «le ijselijkste vervvensehin- gon uit, en tegen het klooster, en le gen zich zeiven; vervolgens zijne ge zellen eenen wenk gevende, verlieten zij allemaal de stulp. Rosa was zoo zeer verschrikt dat zij zelfs nu niet eens de oogen dorst, op alaan, en een-geruime tijd verliep alvo rens zij weer tot spraak kwam. 1 -Zijn zij vertrokken stamelde zij eindelijk. Zouden wij thans niets meer le vreezen hebben Ach Ulrik, wat hen ik toch vöor uw leven beducht ge weest -Gij Ifadt, nooit hare schuilplaats mogen bekend maken-, berispte haar JJlrik. Mogelijk zullen zij thans beproe ven door list binnen het klooster, te 'dringen Helaas moest ik dan. 11 voor mij- ine oogen onbarmhartig laten vermoor den 2 Zitting van Donderdag 16 November De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. DIGXEFFJ3. De Senaat zet de algcmeène bespre king voort der Begrooting van Landbouw M. EER MINE, katholiek, klaagt o\er den lastigen toestand der fokkers van zware trekpaarden, welker, invoer ge makkelijk gaat, maar waarvan do '.ui voer veel belemmeringen, ontmoet. M. CALONNE, socialist, pleit voor de kleine landbouwers en kléine vee kweekers. M. CRIQUBLION, liberaal, vónd bol goed dat men bij ons ten bate van den landbouw dezelfde maatregelen trefïe die in andere landen worden ge nomen. Spreker dringt ook aan op af doende maatregelen voor de bygiena van het vee. M. MULLIE, katholiek, wijst er op dat de landbouwkrisis te wijten is vooral aan, het feit dat de 1 and bon W- produkjen ten hoogste slechts, aan de 3/4 van den prijs staan van vóór den oorlog. Do landbouwers kunnen en zul len wel luin best. doen doch de regec- ring moest ook helpen. M. CLESSE, socialist, wijt de krisis van den landbouw aam de politiek der regeering. M. RENAR1D, socialist, vraagt hoe het. staat met de kwestie van het vak onderwijs nu dit aan het ministerie van Openbaar Onderwijs werd overgemaakt. M. de SET,VS LONG CHAMPS socia list, sluit zich aan bij de meéningen gisteren uitgedrukt door den heer Win ters. M. RENAULT, liberaal, vraagt dat de lasten die op den landbouw drukken, zouden, worden verlaagd. M. CROCKAERT katholiek, legt na druk op de noodzakelijkheid ons in ternationaal afzetgebied te behouden. Wij zijn de eenigen die nog betalen, dus mogen wij ook wel onze stem laten hooren. Spreker beknibbelt bet dat er slechts een krediet van twee miljoen, wordt voorzien voor den middenstand, terwijl men vijf miljoen beschikbaar heeft voor een museum te Brussel. IIij vraagt een nauw toezicht op de volks 11 itbui- t.ers en de internationale bankroetiers en alsook dat de builenlandsche slraat- venters zouden- geweerd worden. M. LTNiPiBKENS Tl. Nat., kritikeort de landbouwpolitiek der-regeering. M. GILLES de PELTCUY (katholiek) dringt aan op dé verbetering der land bouw wegen. 1 De algem.eene bespreking is geëin digd en de artikelen der begrooting worden goedgekeurd. De zitting wordt geheven om 5 ure. In de rue Lambert Fortune te Waver brak gisteren een zware brand uit, wel ke weldra een winkel van radiotoestel len, een schrijnwerkerij en verschei dene andere huizen, aantastte. De plaatselijke brandweer cn bewo ners richtten üe reddingswerken in, maar zagen zich weldra verplicht de Elsensche brandweer ter hulp te roe pen. Toen de pompiers ter plaatse kwa men, waren de huizen reeds uitgebrand. De schade is aanzienlijk. Totnogtoe is de oorzaak van den brand onbekend. Arme Rosa, alweer een nieuwe blijk uwer oneindige liefde tot inij Ach moehte Glementia hunne booze ontwerpen ontkomen Ruim een uur nog bleven zij over hunne geliefde dochter en. de gebeurte nissen van dien avond keuvelen. D,e deur was stevig versperd geworden, doch dit ondanks kon Ulrik slechts laat in den nacht Rosa en, Kaait er over halen zich Ier rust te geven. Keeren wij thans tot Glementia te rug. Geen slaap kwam haar verkwik ken tijdens dien langen nacht, welke haar eene eeuw toescheen. Bij het minste geritsel schrikte zij op en zelfs in hare kamer waande zij zich niet. ge heel en al buiten gevaar. Bij het eerste morgengrauwen verliet Clemenlia hare bedstede en daar zij in bet gebed op beuring hoopte te vinden, begaf zij zich ter kapel, en op den zerk, welke hel stoffelijk overschot barer moeder be dekte neerknielende, verhief zij baai- hart tot God en dankte den Almogende baar een uitweg tussclién de rotsen te hebben gebaand. Wanneer haar gebed was geëindigd, verliet zij de bidplaats en ontmoette op den doFpel de abdis. "Lief kind, sprak haar deze toe, daar wacht u iemand in de spreekka mer, 't is Maria, uwe vriendin die van. verlangen brandt om u te omhelzen. Ik spoed- mij voort. Weldra lag zij in de armen barer boezemvriendin. Wat ben ik gelukkig u weer te zien., lieve Clemenlia. Wel bitter heb ik uwe verdwijning beweend en liad men mij niet weerhouden, reg'd$ van giste- Nog de aanhouding van den moordenaar De moordenaar, André Inghois, 28 jaar, wonendé Ram, 17, te Gent, een slecht befaamde kerel, dié in den laat- sten tijd voörldürend m«?t de politie af te rekenen had, wegens diefstallen cn aftroggelarijén, is na het voltrekken zijner gruwelijke misdaad, mét bet rij wiel van liet. slachtoffer en de briëven- taseh onder dén arin, in volle .snelheid Weggereden. Zulks werd gezien dooi den herbergfcir Va mie Kcrehovc Emicl; wonende Ram, die dan nog niet wist. w-at de ellendeling had'bedreven, maar liet later vaststelde, toen vrouw Inghels die van liet palcis van juslicic kwam, uit hare woning kwam gcloopen en riep: «Er ligt/een man in den kelder. De dader "was de Hoogstraat opge reden en bood zich aan in een maga zijn in de "Lange VjóleUeiislraaï met een wissel, waarvan lïïj poogde bets be drag- te ontvangen. ■De bandelaar weigerde ..cn «le kerel gaf den taloni van den wissel er bij voegende ^Gij kunt dat zelf in ae bank betalen D.e eerste 'poging mislukkende om geld te bemachtigen, reed de bandiet naar eene herberg in den omtrek van de Beestenmarkt, waar hij de bricven- lasch in bewaring gaf, zeggende: «Ik zal er dezen namiddag omkomen s> Vervolgens begaf hij zich naar een magazijn der V^ldstraat om '><?n im permeable en-dan naar het Belfort, om aldaar in een hoedenwinkel een bol hoed te k'oapen. Half uitgedost reed ïnghols naar de Serpentstraat trok de herberg «Bood- ha» binnen en vroeg aan de serveuse Jeanne Seftiéy, afkomstig van AVelte- ren, om hem naar Bi-ussel te willen vergezellen»;' De herbergierster gaf haren mantel ter leen aan .de herbergmeid en 11a nog eenige pinten te hebben gedronken, te lefoneerde hij naar eene garage in den omtrek van 3e Koommarkt. De schurk liet liet rijwiel in voor noemde herberg, achter,» staple met de vrouw in de auto cn liét zich door den taxivoerdepj' .zekere Delwiche, naar Wetteren voeren. Toen voornoemde chauffeur terug naar Gent kwam, ver nam hij de misdaad en bracht de poli- cie op de hoogt ervan. I De heer Moors, hoofd der rechterlij ke b.i.'igadey^io' te zamen niet. den heer Lafontajnc, politie com mi ssar i s van de 2e wijk en zijn adjudant M. Lefeljvre, liet onderzoek had gedaan, zulks ver nemende, béyöol. aan den agent Be- ghyn EmieJ en de in spekten r M. Braet, zich naar Wetteren te begeven. Middelerwijl was de polieie ook op de hoogte' gekomen van het feit., dat Inghels voor rekening van den biljart- fabriekant M. Sierens van Gent, biljar- den hersteld1 had te Wetteren en dat de kerel zijn pdtroon had bestolen. M. Sierens stelde seffens zijn auto ter beschikking, der agenten en zij re den naar Wetteren, waar zij zeker wa ren den moordenaar te vinden. Het was 4 tiur, toen zij op de Markt plaats aankwamen en stapten af bij zekeren Vanden Berghe, waar zij inder daad Inghels aantroffen, die kalm. met zijne welbeminde speelde op een Rus sisch biljart. rend avond' ware ik u een bezoek ko men brengén. Ach zeg- mij toch, wie is vermetel genoeg geweest u aan de genegenheid -uwer zoo voortreffelijke ouders te 'ontrukken? laat mij verne men wiengij uwe verlossing te dan ken hebt Helaas liet is eene wel akelige en lange geschiedenis, lispelde de wee- ze en andermaal borrelden eenige tra nen in hare oogen op. Ik voel mij den moed niet Cr toe li vandaag mijn schrik kelijk lijden af te malen; later, wan neer de tijd mijne smart eenigszinS zal genezen hebben, zal ik uwe begeerte; be vredigen. En eensklaps van onderwerp .ver- anderonde Maai; gij, duurbare Maria,, ver volgde zij, hebt ge mij niets nmde te declen annguan.de Weenen's pracht vertel mij eens uwe reis naar het slot van Hornstald. Ons pleziertochtje is allerbest uitgevallen; ik. heb op reis veel ver maak gehad, vooral te Wcenon waar mijn vader mij aan zijn. doorluchtige kennissen heeft voorgesteld. Wat zijt. gij gelukkig eenen zoo liefdevollen vader t.c bezitten! Hij schijnt sleéhts voor zijne kinderen te leven. Ook, hoe tender beminnen wij hem niet Maar,, vaii mijnen vader gespro ken;, is Jiet u reeds ter oore gekomen dat hij thans er aan denkt mij uit le huwelijken Ja, ja, Clemenlia, moge lijk zal ik eerlang' burggravin von Hornstald worden. t Bujghtgravin von Hornstald 1 Ten midden der algemeene verba zing trad de politie op den vredelievcn- den klant toe, wierp hem op liét biljart en deed hem de handboeien aan. P,e ro man was ten einde. Het scheelde niet weinig of de ge rechtsdienaars waren te laat gekomen. Inderdaad Inghels en zijne vrien din hadden eerst eenige herbergen be zocht in de .gemèente. Zij kwamen dan Lój genoemden Vanden Berghe op dc Markt en 'vroegen er eene kamer om er te overnachten. Daar de waard hun zulks weigerde, besloten zij naar Brus sel te gaan. Zij verlieten het café, maar aan de statie gekomen, reed de trein naar dc hoofstad juist voor hun neus weg... Toen keerde het paar op zijn slap pen terug bij Vanden Berghe, waar In ghels eens vroeger niög -de biljarden had gerepareerd. Het was op aandui ding van M. Sierens, die wel vermoed de dat. de gezochten zich daar zouden bevinden, dat. de agenten zonder dralen in deze herberg binnensprongen en den. dader te pakken hadden. Overgebracht naar Gent De dader eri .de vrouw werden naar Gent overgebracht en dadelijk naar het kabinet van den heer Moors gébracht. Loochenen kon dé bandiet niét cm hij verhaalde dan de.wree.de misdaad. Hij beweert, met geen voorbedachtheid te hebben gehandeld. De geldomhaler Ycrvalcke' was in luiis gekomen en bood een wissel van 200 frank ter betaling aan. Zulks ge schiedde in de keuken. Inghels zegde geen geld le hebben, waarop het slachtoffer naar eene flesch zou hebben gegrepen om liem er mede een slag toe te brengen. De moordenaar, zoo 2egt hij, heeft een ijzeren staaf gegrepen, een stuk van een anker, door de metsers gebe zigd, bij bet bouwen! van huizen, en beeft- er mede Ycrvalcke een slag op het hoofd toegebracht. De man zeeg ten gronde, hij heeft hem dan in den kelder gesleept, en hem daar nog met een kapmes slagen op het hoofd toege bracht. Om te beletten/ datde geburen er iets zouden van hooren, heeft hij het keldergat dicht,gestopt. iPjaarna heeft hij zijne handen gc- wassclicn, heeft zijne twee kleine kin deren: aan hun lot overgelaten en is dan gevlucht. Hij bekende daarbij dal, in cle saccóche eene som van 400 frank in biljetten stak. en hij deze heeft ge nomen. Wat Jéafiine Se may betreft, die van gansch. de zaak niets wist, deze werd vrijgelaten." Men móet hiér hulde 'brengén aan de politie van de 2e wijk,' eri .de rechter- iijkc* pölicié,, dié hét onderzoek zeer vlug hebben gedaain. én dén zelfden dag reeds den moordenaar hadden tc snap pen. Schrikkelijk Werkongeval te Antwerpen Op nummer 54 der dokken, vlak te genover de. stoomboot «Columbia», heeft iPiondérdagvoormiddag een vree- selijk ongeval plaats gehad. Eem hijsch ijzeren dwarsliggers was met eene kraan in de hoogte geheschen, toen plots de ketting brak en de zware last ten gronde stortte. Een; dep dwarsliggers trof het hoofd van een dokkcr. Het slachtoffer werd hij hoogdringendheid naar het ver- bandhuis gevoerd, waar de van dienst Ja; wees evenwel zonder kommer? het ware niet gansch onmogelijk dat nauwere handen u aan graaf von Horn stald hechten dan gij zelve het wel schijnt te denken. Zandt gij wellicht inlichtingen over mijnen persoon hebben ingewon nen Wij hebben ons veel met u bezig gehouden-; uw portret bevindt zich we zenlijk in de kunstzaal van burcht-graaf Albrecht, gij zijt er afgebeeld in kloos- trrgewaad, ofschoon gij nochtans nog geen deel maakt der geestelijke ge meente van Sint-Ursula. Spot maar niet. Maria, wat ik nog niet ben, kan ik worden. O wat dit betreft, neen, hoort ge! riep freule von Fortling levendig uit. Ik herinner u aan de belofte welke gij Weleer in; name onzer vriendschap af- legdet. Doch hernemen wij ons ver haal. De burggraaf verzekerde ons dat dit doek het beeld weergaf zijner nicht Angelina die eenen geheimzmnigen dood was gestorven. Zijner nicht Angelina kreet Glementia ganisch onlsteld; zij was... Hel, meisje brak plotseling hare re de af. Ik wist wel dat ik uw vertrouwen niet ten volle bezat, sprak hare vrien din op zacht verwijtenden loon en ter wijl eene lichte blos hare wangen kleur de. Helaas zuchtte het weesmeisje, een streng bevel dwingt mij tot zwij gen. Gij zijt, dus inderdaad hel kind van .Rosa en Ujrik niet zijnde geneesheer-, enkel den dood kolf vaststellen. Het lijk werd naar het doodeuhuis der Korte Dijkstraat gevoerd. Het parkef, door de politie verwit tigd, heeft een deskundïgè ter plaats* gezonden en deed de gebroken hijsch- ketting aanslaan. Op* het slachtoffer werden gcene pa pieren gevonden om de eenzelvigheid vast le stellen. Later bleek dat de man Piel IDiérckxens heet, 62 jaar oud, wo nende Drie Snellestraat, 26. In het, Centrum, te Braoquegnies, kwam een nieuw schandaal aan het licht. De penningmeester van een so cialistisch mijnwerkerssyndikaat, le vens ontvanger van de kommissie voor Openbaren Onderstand, verdween uit zijn woning met den inhoud vani do twee hem toevertrouwde kassen. Volgens zekere vaststellingen van de kommissie, voor Openbaren Onder stand moest hara kasinhoud ongeveer, 4070 fr. bedragen. De kas.van het inijn- werkerssyndikaat was echter rijker. Deze zou wel enkele tienduizenden frank vertegenwoordigen. Het parket te Bergen wétd gewaar schuwd. 18 Personen door Haaien verslonden In de Brazialiaansclie haven £an Louis de Maranhao blijken 16 personen, een gruwelijken dood te hebben gevon den. Eeni zich aan boord van een schip be vindend gezelschap, waarvan ook zes vrouwen deel uitmaakten, liet zich mot een boot naar de kust brengen. Eensklaps sloeg (te boot om, cn wel juist midden' tusschen een school haaien, die zich terstond op de dren kelingen stortten. Wel is waar snelden onmiddellijk talrijke vaartuigen toe, doch Det was reeds te laat. Slechts twee personen konden nog in vieiligheid worden gebracht; de overi ge 18 werden dóór de haaien verslonden 24 dooden Vier en twintig personen werden in een autobusongeluk gedood. Het onge luk had plaats le Huésear, op 170 km. van Grenada. De autobus kéerdë vóii Castrol wed»** cn reed naar Huesear, 24 man en eene vrouw vervoerend, die eene socialistis- sche meeting hadden bijgewoond.' Tengevolge eener onbekende oorzaak minste de autobus een .gevaarlijke wég- kromming- en stortte in een 80 meters diepen afgrond. Het rijtuig viel in de 'diepte der va'l- 'lei te pletter. Drie en twintig man en- de vrouw waren op slag dood. De 25ste reiziger werd bij mirakel gered. Hij sprong uit het rijtuig en bleef gelukkiglijk in de takken van een boom hangen. Nader seint men •D.e auto die de 25 personen vervoer de was een camionwagen. Men- denkt' dat het stuur brak. De autcr drukte de reeling eener brug in en viel in eene diepte van een tachtigtal meters. Vijf tien lijken werken herkend. Het zijn al len gehuwden, vaders van kinderen, - HHP Het -grieft mij u mijn hart niet vrijte mogeni openen Ik verhoop nochtans dat gij de beweegredenen wel ke mij eene zoo ongemeene bescheiden heid opleggen naar waarde zult weten te schatten'. Kunt gij er- aan twijfelen, ant woordde Maria haar in hare armen- sluitende. Nu wij weer met elkander verzoend zijn, vervolgde zij lachende, zal ik het maar wageni u voor eenige dagen op liet kasteel uit te noodigen. Wij verwachten binnen kort talrijke gasten en daar uwen afkeer voor dc fa milie von Hornstald mij bekend is, zal ik u vooraf berichten dat zij slechts in den loop der aanstaande week op het slot aankomen zal; indien gij het ge raadzaam oordeelt, kunt gij alsdan het kasteel verlaten en naar het klooster torugkceren. Ik heb nauwelijks mijne ouders met eenen schijn gezien, sinds ik de vrijheid erkreeg, en ik verlangde..-. Welnu, ik sla u den dag van mor gen toe om uwe ouders een bezoek le brengen, docli overmorgen, zal ik n in gezelschap van vader en Ulrik komen afhalen. ■Die beide meisjes verlieten hierop de spreekkamer; de dochter van den baron spoedde zich tot de abdis, en kwam' vervolgens hare vriendin weer vervoegen. Zuster Gertrudis kwam hein in den gang te gemoet. Ah daar zijt gij oris teruggeko men... God zij geloofd J H' .Vervólgt*

De Volksstem | 1933 | | pagina 2